Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderea. A. 40 cent. No. 3707. Donderdag 29 December 1898. 38e Jaargang;. abonnement Binnenland Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Inzending van advertentien v6or 3 u.ren op den dag der nitgave. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. N ieuwjaars-ad vertentien voor het nummer van 1 Januari 1899, dat Zaterdagavond a. s. zal versehijnen worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot u i t e r 1 ij k Zaterdag 31 dezer, des naraiddags 4 ure. Ter Neuzen, 28 Dec, 1898. De nitgecer, P. J. VAN DE SANDE. Ingevolge bovenstaand bericht, zal Maandagavond geen nummer verschijnen. Gewone advertentien kunnen dus ook des Zaterdags nog ingezonden worden. wm- Ten einde teleurstelling te voorkomen zij herinnerd, dat voor de TER NEUZENSCHE COURANT met geen lijst om advertentien wordt rondgegaan. POLITIEK OVERZICHT. De ziektetoestand van Sagasta, den Spaanschen minister-president, beheerscht sinds eenige dagen den politieken toestand van Spanje. Zaterdag werd het ziektegeval door de doctoren voor zeer ernstig gehouden de temperatuur van den lijder was steeds stijgende en in verband met zijn hoogen leeftijd, werd het ergste geducht. Wei werden op uitdrukkelijk verlangen van Sa gasta zelven de samenkomsten der ministers ge- regeld gehouden, ter afdoening van de loopende zaken, doch daardoor kwam de ministerieele crisis geen stap nader tot een oplossing en de conser- vatieve elementen zaten ondertusschen niet stil de leiders der verschillende fractien beraadslaagden lang en breeed en kwamen tot de conclusie, dat door de resultaten, met het tegenwoordige regi me Sagasta verkregen, genoegzaam gebleken was, hoe het niet moest zijn, waaruit die heeren aflei- den, dat in een conservatief kabinet alle heil en zegeu voor Spanje is gelegen In elk geval is Sagasta nog niet dood en zelfs luiddeii de berichten omtrent zijn toestand op Eersten Kerstdag zoo gunstig, dat de doctoren de meening uitspraken, dat bij aanhouding der gun- stige wending, de leider spoedig herstellen zou. 's Avonds evenwel was het weer veel minder FEUILLETON Naar MAX PEMBER I ON. 22) HOOFDSTUK XII. De vesting ontwaakt. Marian zat in de kajuit der Esmeralda" het was er duister. Zij had den bontmantel een weinig losgeknoopt. In haar opgewonden verbeelding was zij °al een uur in die kajuit, wachtende dat Paul zou komen. Doch niet meer dan twintig minuten waren verloopen sinds zij haar eel in fort Alexander verliet. 'tJacht volgde nog de zuidelijke kust van 't eiland de groote vuurmonden dreigden nog van de wallen. Zij wist nog niets omtrent de eigenlijke plannen van haar minnaar. Ze meende, dat zij op weg was naar fort Katharina, dat aan de noordkust lag. Ze gevoelde wel, dat het schip met alle kracht liep. Ze dacht, dat men Tollboken, den grooten vuurtoren aan de westpunt moest omvaren en dan wenden naar de noordkust waar een nieuwe gevangenis haar wachtte. Het schoone uur van vrijheid zou dan geeindigd zijn, de deur van een eel zou zonder erbarmiug achter haar gesloten worden. Daar trad plotseling Paul de kajuit binnen zijne kleeren waren met schuirn bespat, zijn gezicht rood van den zeewind. Ilij beantwoordde haar onuit- gesproken vrnag, maar niet zoo, als zij verwachl hal goed de zieke had hevige koorts en kon slechts weinig slapen. Wel bleef hij gedurende den nacht rustig, doch zijn hooge leeftijd doet complication vreezen en zelfs al mocht hij hersteilen, kan toch niet worden verwacht, dat hij krachtig genoeg zal zijn naar lichaam en geest om de in de gegeven omstandigheden zoo moeielijke taak voort te zetten. Wie zal de nalatenschap van Sagasta aanvaarden Het ziet er voor het Iberische Schiereiland hachelijk uitzoo nk als voor dezen, laten de verschillende fractien de partijbelangen en de per- soonlijke belangen v6or het algemeen belang gaan, wordt het welzijn van dynastie, land en volk op geofferd aan de onderlinge geschillen en aan de eerzucht der partij leiders. Nog immer is het fameuse geheime dossier door De Freycinet, den Minister van Oorlog van de Fransche republiek niet uitgeleverd aan het Hof van cassatie de regeering verkeert in afwachting van het antwoord, door het Hof te geven op het schrijven, waarin tot in de kleinste bijzonderheden de vereischte garantie van geheimhouding wordt vastgesteld. Ondertusschen is de president van de crimineele kamer van het Hof van cassatie, Mr. Loew, met een griffier naar het departement van binnenlandsche zaken getogen om Charles Dupuy, den president van den miuisterraad te oudervragen over ver schillende voorvallen uit het jaar 1894, toen Dupuy eveneens premier was en als zoodanig de diplomatieke moeielijkheden in verband met de Dreyfus-zaak regelde eu 't heet maar eens weder, dat, zoodra de getuigenverhooren van Barthou (oud-Minister onder Dupuy in 1894'95 en oud- Minister van binnenlandsche zaken onder Meline) van Casimir Perier en van enkele anderen nog, geeindigd zullen zijn, het Hof van cassatie zijn onderzoek zal kunnen sluiten in de tweede helft van Januari, waardoor dus de ondervraging en de confrontatie van Alfred Dreyfus zelven, volkomen zou zijn buitengesloten. In Engeland was het een Christmas, die met buitengewoue opgewektheid is gevierd. Allerwege kinder-onthalen, ook feesten voor minder vermo- gende volwassen, en, bij menschenheugenis, nooit zooveel drukte aan de treinen. Het weder werkte ook bijzonder mede. De Koningin vierde het feest op Osborne. Tweehonderd pond woog het stuk roast-beef, dat daar, volgens de traditie, op tafel kwam, geflankeerd door een zwijnskop, een woer- haan en verschillende wildpasteien. Met deze Kerstmis is in de Engelsche posterijen ook een belangrijke hervormingingevoerd. Het port voor brieven van Engeland naar zijn kolouien of om- gekeerd bedraagt voortaan niet meer dan een penny. Je hebt geen vuur en licht, zei hij vriendelijk een slechte welkoinst op de „Esmeralda". Maar dat zullen we gauw veranderen. Ze vatte zijne hauden, nat van het zeewater, en bracht die aan hare lippen. Paulriep zij, in Godsnaam, zeg inij toch, wat dit beteekent. Waar ben ik Waar breng je mij heen Hij kuste haar teeder op het voorhoofd. Ik breng je naar Londen naar je vrienden, zei hij. O, scherts niet, antwoordde ze ongeduldig; je brengt mij naar fort Katharina. Dat hoorde ik de mauneu zeggen. Als je meent, dat ik scherts, Marian, kom dan aan dek ge kunt daar't licht van Tollboken zien, je kunt daar Kroonstadt zien voor t laatst. Hij wachtte haar antwoord niet af, maar geleidde haar langs de trap naar boven. Toen zij daar stond konden hare oogen eerst niets zien en zij wankelde, zoodat ze hem moest vastgrijpen. Maar weldra herstelde zij zich en ze ontwaarde nu, in de verte een bol van vuur, boven het westelijke punt van het eiland. Zij herinnerde zich, dat zij dit licht het eerst had gezien, toen zij uit Engeland kwam, om gouvernante te worden bij de kinderen van Nikoli Stefanovic. En nu verliet zij dat eiland 't jacht was de punt niet omgevaren, zooals ze had gemeend; het zette koers naar de open zee, Marian durfde niets meer vragen. Wel, zei Paul, geloof je mij nu Ginds is Tollboken. Je ziet 't voor den laatsten keer. Het blijkt, dat de bekende schatrijke Lord Iveagh (de gewezen bierbrouwer Guinness), behalve de reeds vermelde Kerst-gave van millioen pond sterling of drie millioen gulden voor het Jenner Institute te Londen, nog een dergelijk bedrag heeft weggeschonken voor een niet minder mensch- lievend doel. Dat andere kwart millioen pond n.l. is bestemd om in het hart van Dublin een werkmanskwartier te stichten. Te Dublin is de vermaarde Guinness brouwerij gevestigd, die de voornaamste bron is van des schenkers kolossaal fortuin. Hij wil nu in die stad een oude, dicht bebouwde, ongezonde wijk onteigenen en op dit ontruimde terrein zullen dan ruime straten worden aangelegd met gezonde werkmanswoningen enontspanningsgebouwen. Wan- neer het gereed is, zal het komen onder het beheer van een Genootschap ter verbetering van het lot der arbeidende klasse, dat reeds vroeger door denzelfden gever werd opgericht. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel van 25 December is de iuvoer van melkkoeien in Belgie langs het kantoor Watervliet tot nader order verboden, en het kantoor Santvliet weer voor dien invoer geopend. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Januari benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westeliik Noord-Brabant de heerenDr. J. E. Callenfe'ls te Hulst, Dr. G. W. Bruinsma te Teteringen, H. Beker, apotheker te Breda, J. C. van der Harst, apotheker te Middelburg, Dr. J P. Berdenis van Berlekom te Middelburg en Mr. A. P. Snouck Hurgronje te Middelburg. Tot plaatsvervangende leden werden benoemd de heeren Dr. J. C. de Man, te Middelburg, F. D. Kolff van Oosterwijk, arts te Kruiningen, A. J. Wijnne, apotheker te Middelburg, J. J. Keijzer, apotheker te Tilburg, L. K. van der Harst, apotheker te Middelburg, Mr. A. P. L. Nelissen te Breda en M. Batenburg, arts te Prinsenhage, Staats-courant n°. 502 bevat de koninklijke goedkeuring op de acte van oprichting der uaam- looze vennootschap Zeeuwsche Oesterteelt aan de Wester-Schelde, gevestigd te Philippine. Het doel der vennootschap bepaalt zich tot het verkrijgen, telen en verkoopen van oesters en al hetgeen tot die nijverheid nuttig kan zijn, zooals huren of koopen van schorgronden, aanlegger, van oesterputten, oprichten van kantoren of huizen voor verkoop en wat dies meer zij. en jij Zij beefde bij die woorden. Voor den laatsten keer Een schaduw kwam over zijn gelaat. O, voor mij komt 't er niet op aan Ik ben moe van Kroonstadt en de vrienden daar. Ik zal nieuwe vinden in Engeland. Buitendien doe ik mijn land een dienst, als ik mij belast met iemand, die zijn vijand is geweest. Zeg, kleine Marian, je zult geen vijandin van Rusland meer zijn Hij trok haar naar zich toe en kuste haar. Doch 't meisje zweeg stil. Ze kon toen nog niet weten, hoe groot liet offer was, dat hij zoo ge- willig bracht. Van alle gedachten, die haar be- stormden, bleef deze £ene de overheerschende haar minnaar had haar gered van den levenden dood. Ik begrijp je niet, antwoordde ze eindelijk ik weet niet, wat. je zegt. O, 't is niet waar, Paul't kan niet zijn Morgen zal je mij vertellen. of 't waar is of niet, antwoordde hij vroolijk. Intusschen moeten we denken aan een avondeten, en dan aan slapen. We moeten ook licht maken in de kajuit je bent vermoeid, Marian. Zij wilde zeggen, dat haar vermoeidheid enkel overstelping van vreugde was, toen plotseling licht opvlamde van een der verwijderde eilandeu eu de dreuning van een zwaar kanonschot rolde over de donkere zee, als de eerste slag van een naderend onweer. Hoor zei ze, onwillekeurig opschrikkende te Tollboken wordt een kanon afgeschoten. TER NEUZEN, 28 December 1898. Was het Maandagavond buiten zeer guur en koud, het talrijke publiek dat naar de bovenzaal van het „Hotel de Commerce" was opgekomen om de uitvoering van de tooneelvereeniging ,/Vooruit- gang is ons streven" bij te wonen, ondervond daarvan niet den minsten laster heerschte daar zelfs een tropische warmte want men zat of stond er als haringen opeen. Ed men genoot van hetgeen door de ver- eeniging werd ten beste gegeven. Met gespannen aandacht werden de lotgevallen van „Arthur de Beaumont, de franctireur van Neufville" en de meerdere personen die daar een plaats innamen gevolgd, maar het publiek leefde ook mee met „Joost Uilenspiegel" die, hoe onnoozel er ook uitziende, dapper wist mee te helpen om alles in het rechte spoor te brengen. Hoewel ,/Vooruitgang is ons streven" zich op korten tijd van verschillende goede krachten zag beroofd, bleek zij toch nog sterk genoeg om een flinke uitvoering te geven en het publiek een aangenamen avond te verschaffen en de vereeniging kan met welgevallen op den door haar verrichten arbeid terugzien. Op het bal, dat den avond besloot, konden zij, die zich zoo geruimen tijd met een beknoptc ruimte hadden moeten tevreden stellen gelegenheid vinden om eens fliuk te „draaien", waarvan dan ook ruimschoots gebruik gemaakt werd. Gisteren werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed a. de levering van schoolboeken en andere schoolbehoeften. Hiervoor werd ingeschreven door de heerenP. J. van de Sande voor school A 154,47, school B f 313,44, school C f 158,25, school D 98,82, totaal 724,98 en M. de Jonge resp. voor 157,17, 306,13, 154,91, 97, totaal 715,21. In massa gegund aan laatst- genoemde. b. voorwerpen voor het onderwijs in de hand- werken voor meisjes. Hiervoor werd ingeschreven doormej. A. E. van der Heijden voor school A 27,65, school B f 27,25 en school C 26 en door de heeren J. Schepens resp. voor 28,88, 20,70 en 24,96 en J. Jurrij-Hoebe voor f 21,40, 22,15 en f 23,75. Gegund schoien A eu C aan den heer Jurrij en B aan den heer Schepens. Voor de levering van kantoorbehoeften waren prijsopgaven ingekomen van de heeren M. de Jonge voor f 69,75 en P. J. van de Sande voor f 69,50. Gegund aan laatstgenoemde. Paul keerde zich ongeduldig om. 't Is 't saluut voor een kapitein meisje. O, 't maakt mij angstig, riep zij huiverend. En toen Paul, van wien is dit jacht 't Is van mij, kleine. En had je verlof van den gouverneur, mij van fort Alexander te halen? Zeker Hoe kon je anders hier zijn P Schonk hij mij dan de vrijheid P Paul lachte. Je vraagt zoo veel, Marian. En 't souper zal wachten. Een tweede schot, afgevuurd op de wallen van Tollboken, deed den glimlach op zijn gelaat ver- dwijnen. Hij kon voor haar niet meer den vreese- lijken angst verbergen, die hem bezield had, sinds zij fort Alexander verlieten. Zij las dien angst op zijn gelaat; zij wist, dat hij zijn leven waagde voor haar. Paul, zei ze, hem omarmende. met een hardstochtelijk gebaar van verwijt en dankbaarheid tevens, nu begrijp ik hetGod moge mij ver- geven, dat ik dit alles over je bracht O, Marian, sprak hij, waar jij leeft, wil ik ook levenwaar jou tehuis is, moet ook het mijne zijn. 't Kan niet anders. Buiten jou is er niets voor mij. Wij zullen sameu goed en kwaad deelen, tot aan 't einde, zoo de Hemel wil Ik ben het niet waard snikte Marian. O, ik ben het niet waard Je zult mijn vrouw zijn, antwoordde hij kalm je zult 't duizendvoud beloonen. (Wordt vervolgd). MIT. eu Wryd^avond, op Kee^ageo, bij den -HKeve. R. J. VM «»»C «e Te, MeusenT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1