A lgemeea Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeenwsch- Vlaanderea. No. 3706. Zaterdag 24 December 1898. BE SPI0N KROOHSTADT. (iemengde berichten. 38e Jaarj^aog. Binnenland. Telegrafische berichten. - ABONNEMENT: ADVERTENTlEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Wegens het Kerstfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. F Jbfi UI IiL ETON TER NEUZEN, 23 December 1898. RECHTSZAKEN- Arroudissemeuts-rechtbank te Middelburg. TER MMENSCRE <01 ltt\i Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. »it ltlnd ver Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. scHIJnt idaamlaa-. Woeumlag- en Vrijdni^nvond, uitgezomlerd op Feestdaaen, bij den altgever I". J. ViK DK R1IDE te Ter ,\'enzen. Onder vele blijken van deelneming werd gisteren op de algemeene begraafplaats te 'sGraven hage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Jbr. Mr. W. M. de Brauw, oud-Commissaris der Koningin in Zeeland. De Koningin en de Koningin-Moeder zondeu ieder een krans. Tegenwoordig waren o. a. de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de burgemeester van Middelburg, het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland Graaf van Lijnden, den oud-Minister van binnenlandsche zaken Six. Het Tweede Katnerlid Mr. Baron Mackay schetste zijne langdurige vriendschap met de overledene, reeds aangevangen aan de Academie te Utrecht, en herinnerde aan de verschillende betrekkingen door De Brauw bekleed, aangevangen als commies van staat bij den Raad van State, en in alle welke bij reeds op de academie van hem gekoesterde verwachtingen niet beschaamde. De burgemeester van Middelburg, Jhr. Schorer, gewaagde van de grootsche opvatting door De Brauw van zijne taak als Commissaris in Zeeland. In de zitting der Tweede Kamer van gister zeide de Minister van Waterstaat dat zijn wensch om tot de verbetering van den waterweg Dordt naar zee over te gaan, afgestuit was op financieele bezwaren bij de regeering. Een voorstel van den heer Van Gijn, door 4 leden ondersteund, om met het oog op de groote belangen voor de haven van Dordrecht en de schipperij van Zeeland en Noord- brabant, den Minister uit te noodigen een wets- ontwerp tot verbetering van dien vaarweg in te dienen, werd verworpen, evenzoo een voorstel tot aankoop van een huis voor de uitbreiding van het departement van buitenlandsche zaken. Op de talrijke klachten over de spoordienstregeling ant- woordde de Minister dat hij niet zal schroomen meer treinen te doen opleggen. Hij beloofde maatregelen te nemen tegen overmatigen diensttijd bij het spoorwegpersoneel. Naar MAX PEMBERTON. i 21) De slaap was zoet, maar na een poosje werd zij wakker geschrikt door't knarsen van de celdeur in hare hengsels. Marian keek verrast op en zag den sergeant, met ruwe soldaten in hunne groote grijze jassen, en nog eenige personen, die zij niet kende. Ze dacht eerst, dat de manschappen kwarnen om haar naar St. Petersburg te brengen of haar te voeren tot een onbekende, vreeselijke straf. Ze begon te beven en leunde tegen den muur, als kon ze daar bescherming vinden de zwakke vrouw, terugschrikkend voor de verschrik- kelijke hand, welke haar bedreigde. Wat is er? riep zij, de oogen met de hand beschermend tegen het scherpe licht der lantaarns, welke de mannen bij zich hadden. Wat wilt ge van mij Ik moet u naar fort Katharina brengen juffrouw, op last van den gouverneur. Marian sloeg de handen te saam ze kon nauw gelooven, wat ze hoorde. Dus Paul had gesproken; de nacht was voorbij en ze zou de zon weerzien. Wilt ge mij nu dadelijk meenemen? vroeg ze vruchtelooze moeite doende om haar ontroering te bedwingen. Ja, nu antwoordde de sergeant, als u tenminste klaar is met uw avondeten. Zij lachte als vond ze 't idee heel dwaas. O, zei ze, alsof iemand daarnaar zou wachten Hare handen waren bezig met de bonten muts en den mantel het toilet was spoedig gerecd. De mannen keken haar bewouderend aan. De De landbouwvereeniging Vooruitgang zij ons streven te Zierikzee heeft, in de overtuigiug dat er in de omstreken dier stad nog maar al te weinig gedaan wordt aan de veredeling van het rundvee, een voorstel van het bestuur aangenomen, volgens hetwelk een der leden, onder toezicht van het bestuur, zich verbindt een echt stamboek-fokdier van bekroonde ouders op te doen, onder verplich- ting dat de leden daarbij een zeker aantal koeien, tegen vooraf vastgesteld dekgeld, zullen toelaten (Bij de discussie daarover werd vooral gewezen op het Friesche rundveeslag.) De heer W. Kooiman stelde zich tot het aauschaffen van zulk een fokdier beschikbaar. Nog werd een som uitgetrokken tot het aan- schaffen van gemakkelijk te begrijpen landbouw- werken, met het doel om zoodoende langzamerhand, zij het ook in het klein, een landbouwbibliotheek te vorinen en de kennis der leden op dat gebied uit te breiden. De heer K. A. Heijblom, commies der posterijen te Middelburg, behaalde dezer dagen het radicaal voor den telegraafdienst. Gisteren werd te Cadzand door het bestuur van het waterschap Tienhonderd en Zwarte her- besteed het maken van oeverwerken door zink- werk en steenbestorting, aan de waterkeering van genoemd waterschap (raming f 11,919). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren B. van Eck te Ter Neuzen voor f 12,940, J. de Jonge te Middelburg voor 12,666, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 12,660, P. Visser te Hans- weert voor 12,650, A. de Kluiver te Sliedrecht voor f 12,320, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f 12,296 en C. de Wilde te Kattendijke voor f 12,285. Hoek. De nieuwjaarscollecte heeft dit jaar opgebracht f 313,88 en 25$ zak graan. Hoek. Dinsdag 1.1. gaf de zangvereeniging //Al doende leert men" eene uitvoering in de boveuzaal van ,,'s Lands Welvaren," die als lief- hebberijgezelschap onze goedkeuring wel verdiende. De tooneelstukken vielen algemeen in den smaak en de daarin voorkomende rollen waren grooten- deels in goede handen en schenen alle Hink bestudeerd te zijn. Vooral //Delcourt" of //Sandertje" in //De wedergevonden zoon" werd uitstekend jongste der soldaten dachtwelke lippen om te kussen Ik ben gereed zei ze, met lachende oogen rondziende. Weet u zeker, dat 't naar fort Katharina gaat, sergeant De soldaat haalde de schouders op. Zijn wij hier om kinderpraat te houden, jutfrouw? Lees dat papier: de gouverneur heeft 't zelf geschreven. Ik kan nu niets lezen, zei ze, de aangeboden lantaarn op zij schuivendmijne oogen zijn verblind door het licht. O, 't is goed van u, dat gij mij hier vandaan haalt 'tis geen goedheid van mij, jutfrouw; ik ben maar een dieuaar, en inijn plicht is, te gehoorzamen. Zij verlieten de eel en het jonge meisje wandelde voort naast den ouden sergeant, babbelend als een kind. Geen gedachte aan voorzichtigheid had in dat oogenblik haar tong kunnen boeien. De last der straf viel van hare schouders, toeu zij de eel verliet en de trappen beklom, die boven naar de kade leidden. De zware granietmuren beangstigden haar niet langer. Ze kon den heme! boven haar zien, grijsblauw in de zilverschemering van den nachtde sterren besehenen haardie schenen nu ook over Engeland, dacht zij, en voortaan zou ze die elken avond zien uit haar venster in fort Katharina. De blijdschap over haar vrijheid ver- vulde haar geheele hart, en ze had wel de hand willen kussen van den sergeant, die haar naar het schip bracht. Onophoudelijk praatte zij, tot ze door de met ijzer beslageu deur naar buiten traden op de kade, aan de noordzijde van fort Alexander. 't Was een prachtige avond, een avond met zathte koeltjes en een licht rimpelende zee. In 'tWesten vertoonde zich nog een gloed van rood gespeeld en mocht Sandertje in Amerika als komiek furore gemaakt hebben, hier heeft hij in het 2e bedrijf velen diep geroerd en sommigeu de oogen vochtig doen worden. De wederwaardigheden van Flik en Flok brachten alien in vroolijker stemming, terwijl z/Kokkertman en Brommelneus" koddig genoeg gespeeld werd om den lachlust gaande te houden. De zangnummers, die zonder begeleiding de tooneel- stukjes afwisselden, werden zuiver ten gehoore gebracht. Van dit gedeelte mocht vooral n°. 4 van het programma ,/Het Vaderland" aller goed keuring wegdragen. Wij wenschen der vereeniging een lang voort- bestaan en een steeds grooter succes toe. 's Gravenhage, 23 Dec. Tweede Kamer. Na debat zijn de Waterstaats-begrooting, de Suriuaamsche en Hoofdstuk Kolonien goedgekeurd. Middelburg, 23 Dec. Heden werd alhier aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur aanbesteed het veranderen van een ijzeren bak en het daarop stellen van een hijschbok met toebehooren en het maken van sporen en wagens binnen de afrastering op het Eiland te Ter Neuzen (raming f 3800). Hiervoor waren vijf biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was de heer A. M. Koppejan te Vlissingen voor f 3507. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. H. W. P., oud 22 j., schippersknecht, 2°. W. H. P., oud 19 j., schippersknecht, 3°. P. J. B., oud 19 j., smid, alien te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroordeeld de le tot 1 maand gevaugenisstraf, de 2" en 3e ieder tot 2 maanden gevang. A. K., oud 19 j., dienstknecht te Hoek, is wegens mishandeling vrijgesproken. P. H. S., oud 29 j., veldarbeider te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. J. C. G. v. A., oud 25 j., timmermansknecht te Hulst, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 7 dagen gevang. In zake J. P., oud 52 j., werkman te Zaamslag, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij ter zake van openbare licht, doorsprenkeld met oranje en groene vonken. Het silhouet van Kroonstadt teekende zich af tegen den heme]groote schepen die zware rookwolken uitstieten door machtige schoorsteenen, verdwenen geruischloos achter het mistgordiju aan den oos- telijken hemellantaarns schitterden van alle forten, hier wit en scherp, daar rood en flauw licht gouden plassen vertoonden zich, waar de oorlogs- schepen hun zoeklicht spreidden stoomfluiten in honderderlei toon klonken van verre of nabij alles sprak van leven, beweging, vrijheid. Marian stond op de kade en de frissche wind speelde door hare lokken en koelde de moede oogen af. Het tafereel voor haar was overwel- digend. Ze zag een stoomjacht liggen aan de kadeze hoorde het zuchten en kraken, op en neer deinende tegen den wal. Maar hare oogen letten minder op het vaartuig; ze waren gericht naar den lichtglans in het Westen. Daar lag Engeland. Zij had de handen willen uitstrekken naar het lichtwillen bidden, dat een Godsgezant kwam om haar weg te voeren uit dit graf, waarin dwaasheid haar had gebracht. O, zei ze is dat de boot, sergeant De man hoorde haar vraag niet. Hij stond voorover gebogen te spreken met iemand aan boord van het stoomjacht. een lange man in de dikke over- jas der artillerie-officieren. Ondanks het licht in t westen was 't hier, onder de muren van het fort, zeer donker. Marian kon de gezichten der mannen om haar lieen niet onderscheiden. De ftikkerstralen der lantaarns dansten over't witte dek van 't jacht, maar besehenen niet het gezicht van den man, die daar blijkbaar't bevel voerder Moet ik aan boord gaan vroeg ze aan een der soldaten. Waarom ben ik hier gebracht, als men nog met gereed is De soldaat lachte. dronkenschap is veroordeeld tot 2 X 3 weken hechtenis en een jaar opzending is het vonnis des eersten rechters vernietigd en appellant ver oord. tot dezelfde straf. Een meisje van 21 en een jonkman van omstreeks 24 jaren, beiden te Utrecht woonachtig, hadden eikander op een bruiloft leeren kennen en waren van dat oogenblik af verliefd geraakt. De ouders van het meisje hadden echter met deze vrijage weinig op, vooral omdat de jonge man nog maar zeer weinig verdiende en het naar hun overtuiging te voorzien is, dat daarin niet spoedig eene gunstige verandering zal komen. Natuurlijk was het paartje het met deze zienswijze in het geheel niet eens en zagen zij met hun verliefde blikken de toekomst lang zoo donker niet in. Van de verkeering afbreken kon dan ook volgens hen geen sprake zijn, dan liever alles trotseeren, dan aan dien eisch der ouders toe te geven wanneer het er op aan kwam, zouden zij hun weg best weten te vinden enz. Dat het hun ernst was, bleek maar al te spoedig, toen op een gegeven oogenblik beiden waren verdwenen en bij onderzoek aan het licht kwam, dat zij zich over Maastricht naar Antwerpen hadden begeven en daar hun tenten hadden opgeslagen. Intusschen hadden de ouders van het meisje de hulp der politie inge- roepen en dit den vluchtelingen doen weten, waarop dezen, blijkbaar beangst geworden, doch misschien ook wel omdat zij den bodem van hun geldkist wat al te duidelijk zagen, met hangende pootjes naar de ouderlijke woning zijn teruggekeerd. legen den verliefden jonker is inmiddels een vervolging wegens schaking ingesteld, zoodat dit zaakje voor hem nog wel eens ernstiger gevolgen zou kunnen hebben, dan hij zal hebben vermoed. Te Lochem kreeg een paartje twist; //hij" had te veel gedronken, wat //zij" niet aardig vond en waarom zij verklaarde niets meer van hem te willen weten. Hierop haalde het jonge mensch een revolver uit zijn zak en riclitte die op zijn voorhoofd. Het meisje had de cordaatheid het vuurwapen uit de richting te slaan, zoodat het schot langs zijn hoofd ging. Een koffiehuishouder, woonachtig op het Oostvestplein te Rotterdam, vroeg Dinsdag aan een jongen, die op straat bij zijn huis stond, of hij een vaatje bier voor hem wilde halen aan de Wij zijn gereed, juffrouw; 't wachten is op den kapitein. De kapitein Jakapitein Zassulic, die u naar fort Katharina zal brengen. Zij lachte op haar beurt, zenuwachtig en bang, haar verrassing te verraden. Zij durfde eeiige oogenblikken niet kijken naar het kleine schip of de lange gestalte, die nu bij den ingang der machinekamer stond. Maar toen ze weer zeker was van haar zelve, toen ze uit haar geest de wilde gedachten had verbannen, die daar waren opgerezen, zag zij dat die man Paul was, haar geliefdeen nu werd alles duister voor hare oogen, en ze moest steun zoeken bij den man, die 't dichtst naast haar stond. aarom laat gij mij wachten riep zij smeekend. Ik ben moe en koud Juffrouw, zei de sergeant, zich omkeerende, u behoeft niet langer te wachten. Men hielp haar het dek van 't jacht beklimmen en zoodra zij aan boord was, vatte een stevige hand de hare en bracht haar naar de kajuitstrap. 't Was de hand van Paul, heet, als brandend van koorts- vuur. Een kort bevel, op forschen, doordringenden toon volgdede touwen werden losgemaakt, en met een paar slagen van de machine verwijderde het schip zich van de kade. 't Ging in een oogenblik, zoo handig, onverwacht, dat de sergeant versteld stond, als iemand, die niet weet, wat er gebeurt. StoP riep hij de anderen zijn er nog, kapiteinJ Die heb ik niet noodig. Denk je dat't meisje in zee zal springen Maar de orders van den generaal, kapitein Paul lachte en riep naar den wal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1