Gemengde berichten. Telegrafische berichtsn. aan de koopers van postzegels weder de oude modellen verstrekt. Indien het waar is, zegt net blad, dat dit gescbiedde omdat de beeldenaar Hare Majesteit te oud voorstelde, dan is men nu toch in een ander uiterste vervallen, daar het kinderkopje bezwaarlijk meer als een portret van de Nederlandsche Koningin kan doorgaan. Door het Dag. Best, van het Nederlandsch Landbonw Comite is in een adres aan H. M. de Koningin er op gewezen, dat in het binnenland van rundvee, voor de slachtbank besterad, 10 pet. accijns wordt geheven en alzoo ook van huid, vet, horens, haar, beenderen en knoken, terwijl de invoer van deze artikelen uit het buitenland ge- heel vrij is. Mitsdien wordt verzocht bij de her- ziening van het tarief van invoerrechten hienn geliikstelling voor biunen- en buitenland te brengen. TER NEUZEN, 21 December 1898. Bij het dezer dagen te 's Hage gehouden examen in den telegraafdieust is o. m. geslaagd mej. A. J. E. Scholten van het post- en telegraaf- kantoor alhier. De liberale kiesvereeniging ,/De Vrijheid" alhier besloot een adres aan den Raad te zenden, waarin wordt verzocht het voorstel tot heffing van schoolgelden, ingediend door den heer Dees, niet aan te nemen. Gisterenavond werd door Burg, en W eth. ten gemeenteraadhuize alhier aanbesteed het uit- breken van oude en het maken van nieuwe kei- bestratingen en daarmede in verband staande werken. Hiervoor werd ingeschreven door de heereu W. P. Nieuwelink voor f 1049. Jac. Jansen voor 948, G. van der Peijl voor 931, D. de Doelder voor 876 en K. de Vos voor 825. Het werk werd gegund aan den minsten m- schrijver. Tot klerk lete klasse bij de Staatsspoorwegen is bevorderd de heer C. P. van Sprang, thaus 2 klasse te Rozendaal. Bij de Ned. Herv. gemeente te Sas van Gent en Philippine is tot predikant beroepen de heer H. Akersloot van Houten Roos, cand. te Breukelen. Met de tijdelijke waarneming der ontvangers- betrekking te llulst is belast de heer 1 L. 11. R. Larose, verificateur te Maastricht. Axel (Kijkxiit), 21 Dec. Heden werd alhier door de maatschappij Voorwaarts aanbesteed de levering van pi m. 90,000 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door La tabrique Chemique te Woensdrecht voor 2,83 en door de heeren P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 2,75, Coenen en Schoenmaker te Uden voor 2^69, A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,68, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,59 en D. J. Oggel te Axel voor 2,59, alles per 100 k.g. Bij loting aan laatstgenoemde gegund. Philippine, 21 Dec. De onteigeningsakte voor een tijdelijke losplaats is heden geteekend. Sas van Gent, 20 Dec. Heden tnorgen was alhier vergadering van den gemeenteraad belegd. De heer Verhaak zou als voorzitter iungeeren. Helaas, er kwamen maar twee raadsleden op, waardoor de vergadering niet kon doorgaan. Hoe moet men dat verstaan De veemarkt van heden was minder bezet dan de vorige week aangevoerd waren 23 stieren, 8 ossen, 60 koeien en vaarzen en 9 schapen, samen 100 beesten. De handel was traag, aan zeer lage prijzen werd alles verkocht. ziju wel een paar half beschonken kanonniers te vinden om als escorte te dienen. 't Zou lang duren, eer de vlucht werd ontdekt. Zij zou je vrouw worden de vrouw die je liefliebt. Hij werd boos op den verzoeker maar hij riep om zijn bootsman Reuben en kreeg antwoord. HOOEDSTUK XI. 't Begin van d e vlucht. Marian kon in haar eel't luiden van de scheeps- klokken hooren, die 't uur aangaven. Zij wachtte dan of de havenbel 't signaal beantwoordde. Ze had niet veel anders te doen, de lange, donkere dagen, of 't moest^zijn, te luisteren naar 't geschreeuw der matrozen, als er een vaartuig dicht bij het fort passeerde. Hare bewakers ver- oorloofden haar geen andere tijdkortingopdat zij de gevangenschap in een fort in alle gestrengheid zou leeren kennen, hield men hare handen ledig en sloot het daglicht af. Sorns was zij vol angst, dat zc haar verstand zou verliezen in die duistere stilte. Of dat ze aangegrepen zou worden door de wilde woede van den gevangene en met hare vuisten slaan op de onverbiddelijke deur, ol in wanhoop zich tegen de muren van graniet werpen, om zoo verlossing te zoeken van den levenden dood. Maar op den dag van Paul's bezoek beheerechte haar een ongekend gevoel van ouderwerping. De groote liefde van dien man, alles overtreffende wat zij zich had voorgesteld, sprak nog tot haar, toen hij de eel verlaten had; ze hoorde zijn stem, die haar smeekte, goeden moed te houdenze had den brief, door kleinen Dick geschreven,__en tranen van aandoening bezegelden die kinderlijke vroorden. Overslag. De R. K. kerk alhier, die op het Belgische gedeelte der gemeente staat, was sinds een geheelen tijd te klein om des Zondags al de geloovigen te bevatten. Daarom besloot het kerk- bestuur de kerk te vergrooten en tezelfder tijd te restaureeren. Thans nadert het werk zijne voltooiing en het laat zich aanzien, dat de kerk een waar sieraad dezer gemeente zal worden. Bij die verbouwing heeft zich een zonderling incident voorgedaan. Men was namelijk genood- zaakt een stuk grond aan te koopen, waarop een muur staat. De eigenares van den muur vroeg echter zooveel geld, dat het kerkbestuur die eisch niet wilde inwilligen. Het besloot daarom dien muur gerechtelijk te doen onteigenen. Maar dit ging zoo gemakkelijk niet. In Belgie is daartoe niet het kerkbestuur, maar wel de gemeente ge- machtigd, zoodat de liulp van het bestuur van Wachtebeke moest worden ingeroepen. Thans is dit geschied, maar de onteigening laat nog steeds op zich wachten, zoodat de muur nog altijd den weg verspert. Wat heeft men nu gedaan Men heeft over den muur een brug gebouwd en over deze brug moeten de kerkgangers en werklieden den tempel bereiken. 's Gravenhage, 21 Dec. Tweede Kamer. Bij de behandeling van de oorlogs- en vestingbegrooting maakte de Minister een portefeuille-kwestie van het amendement-Kerdijk om gelden voor de in- richting van 2 forten in de stelling Amsterdam te weigeren. De heer Kerdijk trok daarna zijn voorstel in, dat overgenomen werd door de heer Iroelstra, die protesteerde tegen 's Ministers pressie op de Kamer. Dit werd verworpen met 86 tegen 4 stemmen. Ten slotte kreeg de Minister gelden voor een fort maar werden andere posten voor gebouwen geweigerd. De begrooting is hierna aangenomen. RECHTSZAKEN- Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Dec. het volgende vonnis uitgesproken D. D., oud 18 j., schippersknecht te Westdorpe, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Zaterdag 11. werd bij bet Belgisch Loods- wezen te Vlissingen de treurige tijding ontvangen, dat de zeeloods W. H. op jammerlijke wijze te Goole (Engeland) den dood gevonden had. Dit ongeluk is op de volgende wijze gebeurd. Na door stormweder met een der booten, die een wekelijkschen dienst onderhoudt tusschen Goole en Gent v.v. medegevaren te zijn, lag dit schip andermaal in een der sluizen van eerstgenoemde plaats gereed om naar Gent te vertrekken. De zeeloods H. aan wal geweest zijnde om zijn collega, die in dezelfde omstandigheden verkeerde als hij, wat tabak te vragen, stapte, bij het weder aan boord gaan door de duisternis misleid het was acht uren 's avonds mis en viel tusclien den wal en het stoomschip, dat hem letterlijk ver- pletterde. H., die een weduwe met vier minder- jarige kinderen nalaat, overleed Zaterdagochtend in het hospitaal waarin hij opgenomen was, aan de bekomen kwetsuren. (VI. Crt.) Maandagmorgen is een inwoner van Mid delburg die zich in Vlissingen inspande om de tram nog te halen, toen hij over de Tonnebrug was plotseling dood neergezegen. Een ontboden geneesheer constateerde hartverlamming. Te Middelburg kwam iemand in een winkel een kleinigheid koopen en vroeg tevens een rijks- daalder te wisselen. Toen de winkelierster twee guldens en "jf dubbeltjes op de toonbank legde, nam bij weS> voorgevende den rijksdaalder wel te zullen geven. De vrouw nam daarmede geen genoegen en haar geld terugnemen. De onbekende was haar echter te vlug en koos het bazepad met medeneming van twee gulden. Het is een perso°n van ongeveer 20jarigen leeftijd en aan zijn spraak te oordeelen uit Goes afkomstig. Maandagnacht werd de schildwacht (een huzaar) die voor het kantoor van den rijksbetaal- meester te Roermond op post stond, door een drietal personen aangevallen, die, na hem zijn sabel te hebben afgenomen, hem ernstig mis- handelden. Op de beetwortelsuikerfabriek nabij Geer- truidenberg viel Zondagnacbt een 17jarige arbeider in een ketel voor kokend suikersap, met het noodlottig gevolg, dat hij levenloos er werd uit- gehaald. Men schrijft van het eiland Marken Ons eiland staat nog steeds gedeeltelijk onder water; wel is er veel water uit de sluizen ge- loopen, doch de paden zijn nog niet weer boven. Zondag moesten dan ook de kerkgangers per bootjes gebracht worden, hetgeen wel een aardig gezicht oplevert, doch voor de eilandbewoners zeer lastig is. Het ware te hopen dat de Regeering ons een flinke schutsluis gaf, dit zoude en met het oog op den gezondheidstoestand en met het oog op het onderloopen van veel belang zijn. De ambachtsschool te Alkmaar wordt ook door vrijwat jongens uit omliggende dorpen be- zocht, die daartoe meerendeels van de Noord-Hol- landsche stoomtram gebruik maken. Gezonde, levenslustige knapen als het zijn, maken ze het door hun rumoer en schelmsche grappen hun medepassagiers wel eens lastig. Niet het minst pleegt zich in dit opzicht de 14jarige smidsleer- ling Jan Beets uit De Rijp te kwijten. Zaterdag 17' dezer was hij ook weer hinderlijk en kreeg van een geducht standje van zijn reisgenoote, de weduwe Veldboer, uit Ursem, die hem dauig de waarheid zei en voorspelde, dat er van zoo'n vlegel niemendal terecht kan komen. Juist hield gelijk daar steeds geschiedt om passagiers in en uit te laten de tram stil aan den Schermer- dijk. Vrouw Veldboer zal ook uitstappen, na eerst baar kwelgeest nog even uitgescholden te hebben, doch merkt in haar boosheid en ook door de duisternis (het was kwart over vijven) niet op, dat het rijtuig zich reeds op de brug bevindt en stort uit de tram voorover in de diepe nng- sloot. Algemeene ontsteltenis onder de reizigers natuurlijk. Maar Jan Beets zegt: ,yik moet me van avond toch verschoonen", springt uit het rijtuig te water en redt de drenkelinge, Ze begreep niet, hoe zij zoo aan zwakheid en droefenis ten prooi kon zijn. Ze had steeds ge- golden voor een vrouw met sterke zenuwen geen inblazingen van lafheid of wankelmoedigheid hadden haar gekweld gedurende de maanden van opwinding, toen zij de geheimen van Kroonstadt een voor een verzamelde en zich verheugde over het succes. Zij wilde aan die dagen denken, ze in haar geest nog eens doorleven. Ik zal hem niet laten merken, hoe ik lijd, sprak zehij moet mij lachende vinden, als hij morgen terugkomt. Hij zal voor mij naar Dick schrijven een langen brief over ons toe- komstig tehuis. Daarna zal hij met die anderen sprekenze zullen mij toch niet altijd hier houden. Die geest van moed bezielde haar den geheelen dag. Ze vertoonde een lachend gelaat aan den sergeant, die haar eten bracht. Zich als een kind verblijdende in hetgeen nog komen moest, begon ze te denken aan honderd dingen, welke 1 aul zou doen: hoe hij zou schrijven naar Engeland, of den gouverneur opzoeken of misschien naar den tsaar gaan, om genade voor haar te vragen. De uren gingen sneller voorbij elke klokslag zei haar, dat haar minnaar ijverig voor haar aan 't werk was. Morgen zou ze hem weerzienmis schien bracht hij goed nieuws mee. Maar hoe't ook zij, ze zou tenminste zijn hand aanraken en zijn stem hooren. Men bracht gewoonlijk haar gering avondeten bij zonsondergangwarme thee en brood, zwart als de aarde. Doch dezen avond nuttigde zij het met smaak, en toen't maal was afgelonpen, leunde zij het hoofd op de hand en liet hare gedachten dwalen naar 't droomland, naar tuinen en weiden, Een korporaal van de koloniale reserve te Zutphen, die 1.1. Donderdag werd uitgezonden met 180 om deze voor klein geld te wisselen, vergat om in de kazerne terug te keeren. Hij is met een rijtuig uit Brummen over Dieren en de Steeg naar Arnhem gereden, nadat hij te Dieren zich een burgerpak had aangescbaft en zijn uniform aan den koetsier ten geschenke had gegeven. Te Steeg was hij zeer mild en beloofde een groote fooi, indien hij dadelijk een barhier kon krijgen om hem te scheren. Hij werd daar echter niet geschoren en zeide van Arnhem naar Antwerpen te zullen gaan. In de laatste 20 jaren zijn alle Nederlandsche meelfabrieken op vier na, verbrand enkelen zelfs tweemaal. De nog niet afgebrande fabrieken zijn De Maas te Vlaardingen, Rijst- en Pelmolen en Virulj en Ravenswaaj te Rotterdam, en Smeets te Roermond. De meeste molens verbrandden tusschen Zaterdagavond en Zondagmorgen. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter te Winschoten hadden van de 60 sollicitanten 33 eene proeve van bekwaamheid af te leggen in het schrijven van een proces-verbaal. Onder hen was er een, die zich niet liet voorstaan op zijn capaciteiten in het stellen van een proces-verbaal, maar op zijn herculische kracht. Zie, zoo zei hij, best schrijven kan ik niet, maar laat men maar eens een ijzeren kram in den muur slaan en daaraan al de sollicitanten rukken en trekken, dan durf ik wedden, dat ik de eenige ben, die de kram uit den muur haal De Bossche dames, die van den gemeenteraad aldaar een weigerend antwoord ontvingen op haar verzoek om gratis een ongebruikt staand gemeente- lokaal te mogen gebruiken, in het belang van de warm in eeuwigdurenden zonneschijn en verleven- digd door de muziek der vogelen. Zij wandelde in dien wondertuin, met haar geliefde hand in hand; zij hoorde lang vergeten stemmen, de stemmen van gestorven vrienden en 't gebabbel van haar broertje. (Wordt vervolgd) vele fabrieks- en dienstmeisjes aldaar, die in de avonduren liever wat van de vrouwelijke hand- werken leeren, dan dat zij langs de straat slijpen, nu bedoelde dames haar daarin gratis onderwijzen, zullen, trots die tegenwerking van den raad, bij haar edel pogen ondervonden, de meisjes toch ter wille kunnen zijn. De lokalen van de Amalia- bewaarschool zijn voor de dames beschikbaar ge- steld, een smid stond haar een drietal lampen gratis in bruikleen af en Maandag jl. werden zij door iemand, die onbekend wenscht te blijven, verblijd met een gift, groot f 50. Naar men van goed ingelichte zijde verneemt, zal eerstdaags van Katholieke zijde en uitsluilend voor Katholieke meisjes bij bovenbedoelde dames zijn meisjes van alle gezindten welkom een dergelijke gelegenheid worden geopend. Men zietgoed voorgaan, doet goed volgen. Dinsdagmiddag is te Osch aangekomen de woonwagen, die op den Milschen weg werd aan- gehouden door de marechaussee van Grave. In dien wagen, begeleid door den brigadier en een der manschappen, bevond zich een vrouw en een paar kinderen, die na nachtverblijf te Osch heden- ochtend naar 's Hertogenbosch worden overge- bracht, evenals een der mannen van den woon- woonwagen, die voorloopig te Grave in veiligheid was gebracht. De andere persoon, een Belg van afkomst is gevlucht. Naar wij vernemen behoort het gezelsshap tot een talrijke dievenbeude, die sedert lang in oostelijk Noord-Brabant en Lim- burg zich bezig hield met het ontvreemden van al wat zij maar, door diefstal met of zonder inbraak, konden krijgen, zooals dezer dagen weder te Beers. Men schrijft uit Hunsigo Aan het uiterste einde van ons vaderland, aan de zeekust, daar waar de gemeenten Baflo en Warfum elkander naderen, heeft thans een werk- verschaffing plaats, eenig in haar soort, die alge- meen bekent dient te worden. In het jaar der verdrukking 1811 werd de Noordpolder ingedijkt, ruim tweeduizend hectare groot, gelegen achter de gemeenten Eenrum, Baflo, Warfum en Usquert. Van het westen naar het oosten neemt die polder in breedte toe. Thans staan er vele boerderijen in dezen polder en de eigenaars en bewoners heeten polderboeren. De dijk, die den polder tegen de hooge stormvloeden moet beveiligen, heet Noorderdijk of polderdijk. Na de indijking ging echter de zee voort met den aanvoer van slib of slijkmet iederen vloed werd slib aangevoerd, na iedere eb een laagje achtergelaten, zoodat na betrekkelijk korten tijd een gedeelte der kust droog bleef en met kwelder- gras bekleed werd. De vraag werd gesteld aan wien de aangeslibde grond, kwelder genoemd, behoorde, aan den Staat der Nederlanden of aan den eigenaar der aan- grenzende boerderij. Voor een halve eeuw ongeveer werd die twistzaak aan het oordeel des rechters onderworpen, die haar in het voordeel der land- eigenaars besliste, vooral op grond hiervan, dat de vergrooting van het grondgebied begon op het rechtsgebied van den boer. Sedert dat vonnis legden de landbouwers zich krachtig toe om de aanslibbing te helpen bevorderen door het graven van groote en kleine slooten, die ware slijkvangers werden. Ieder landeigenaar had een kwelder achter den zeedijk en tot scheiding werden slooten gegraven, die noordwaarts liepen en eene boven- wijdte hebben van twee tot drie meter. Zulk een sloot heet riet. Nu bleek het, dat de aanslibbing aan de west- zijde sterk toenara, doch achter Baflo, Warfum en Usquert kwam het zeewater dagelijks aan den dijk en veroorzaakte eerder afslag dan aan was. Voor ongeveer vijf en twintig jaren kwam daarin verandering. De aanslibbing verplaatste zich naar het oosten en zij houdt stand. Een der grootste polderboeren, die wij A noemen, merkte dat en hij liet rieten graven achter den dijk, niet recht noordwaarts, maar volgens een oude gewoonte, naar de elf uurs zon, zoodat zijn buurman minder kwelder kreeg, of liever zou krijgen. Hoe A. aan de elf uurs zon kwam is niet duidelijk, wellicht omdat deze richting loodrecht staat op den dijk. De benadeelde buurman stoorde zich daaraan niet en uit vrees voor een duur proces en omdat hij weinig of niets gaf om het land door zeewater bedekt. A. ging voort met zijn graven. Inmiddels werd de kwelder grooter, de waarde als weide nam toe en een der oostelijke buren van A., die wij B. noemen, bracht de zaak voor den rechter. Eerst werd zij behandeld te Groningen, toen voor het Hof te Leeuwarden en daarna voor den Hoogen raad. A. verloor de zaak en B. kreeg zijn kwelder terug. Aan de westzijde echter van A. woont boer C. de wederzijdsche kwelders worden gescheiden door een riet. Men noemt dat hier aanzwettende ei genaars, omdat eene sloot, riet of zwet de grens vormt. Boer C. beweert dat de riet, door A. gegraven, verkeert loopt en neemt een vijftiental werklieden in dienst, die haar voor zestig gulden I dempen. Is dat werk volbracht, dan komt A. en stelt ook vijftien arbeiders aan om haar open te maxen, wat een weinig meer kost. Als deze werklieden hun taak volbracht hebben, komt C. weder om te dempen en dan is de beurt weder aan A. Hoe lang de beide stoere boeren dat volhouden moet de tijd leeren. Niemand van hen wil de e&msa"-«»«' «n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2