Telegrafische berichten. Gemengde berichten. kerkdieust aanwezig te zijn. De commandeerende officieren beoordeelen het al of iiiet toelaten van couranten enz. aan boord. Hierin wil de Minister geen verandering brengen. Troelstra's beweringen van 't vorige jaar, over slecht voedsel zijn totaal onjuist, evenals de voorstelling door dien afge- vaardigde gegeven van het met oranjedoek enz. versierde jenervat op Koningius verjaardag aan boord van de ,/Kortenaer". Naar aanleiding van eenige bedenkingen van de heeren Van Gilse en Kerdijk, merkt de minister nader op dat geen dwang bedoeld is maar ieder vrij is naar zijne overtuiging in de kerk te komen, behoudens maatregelen van orde. Op tal van vragen van den heer Staalman antwoord de Minister o. a. dat hij geen verandering in het soldij van muzikanten kan brengen, ook niet in hun dienst, als die op Zondag valt. Aan timmerlieden geld te geven in plaats van gereed- schappen gaat niet. Verhoogde zeetractementen zullen voor alle onderofficieren gelijk gemaakt worden. Aan den heer Van Kol verklaart de Minister, dat 't geen regel is steeds menschen, die in hun jeugd iets inisdeden, dus ook opvoedelingen in Rijks- opvoedingsgestichten, van dienstnemen buiten te sluiten. De Minister beloofde den heer Lucasse over- weging of er termen bestaan voor verhooging der bezoldiging van kwartiermeesters en roeiers bij het loodswezen. Maandelijksche aflossing der vrachters op lichtschepen kan de Minister niet beloven. Hoofdstuk marine is aangenomen met 57 tegen 7 stemmen. Het debat over het hoofdstuk financien is aange- vangen. De naamlooze vennootschap Werkverschaf- fing door landontginning, in de gemeente Schoter- land en Engwirden is weer begonnen met hare werkverschaffing. Tal van arbeiders, die anders werkloos zouden zijn, vinden nu gelegenheid een daggeld te verdienen. Een terrein, groot 12. H. A., gelegen in de drooggelegde trekgaten onder ressort van het dorp Tjalleberd, werd voor twee jaren door de vennootschap aangekocht. Reeds 6 H.A. daarvan is ontgonnen in den winter van 1897 op 1898 werd aan de arbeiders gezamenlijk een loon van f 1700 uitbetaald. De grond wordt aangemaakt tot bouwland, het eerste jaar worden daarop aardappelen verbouwd, die de ondervinding leerde dit welig op deze nieuwe grouden tierden en een goeden oogst gaven. TER NEUZEN, 19 December 1898. Vrijdagavond gaf de zangafdeeling //Geduld Overwint" van de //Vereenigde Handwerkslieden" alhier eene uitvoering voor leden en donateurs. De bovenzaal van het estaminet //La belle vue" was overvol. Voldeden de verschillende zangnummers en de kluchtige scene ,/Piet de Schoenpoetser op't politie- bureau" goed, het glanspunt van den avond was de opvoering van de Kinder-operette //Assche- poets'er" die door de kleinen accuraat werd gespeeld. De directeur, de heer Bierle, vond eene belooning voor de zorgen en moeite er aan besteed, in den grooten bijval die aan de operette ten deel vielen. De heer Vooren maakte zich tot tolk van de aanwezigen om de vereeniging dank te betuigen voor den genotvollen avond en hen geluk te wenschen met de weltreslaagde uitvoering. Waar de vereeniging a. s. Woensdag eene openbare uitvoering geeft, zal het behaalde succes voorzeker velen aansporen deze bij te wonen. Zaterdagavond liep een persoon, komende uit een estaminet aan de Axelsche brug, in plaats van de brug over te gaan, zooals zijn doel was naast de brug van den steilen kant het kanaal in. Een vrouw die juist de brug was gepasseerd en den man had zien aankomen, hoorde een plons in 't water zag den man niet meer, waarorn ze direct begreep wat er gaande was. Zij riep de hulp in van een nabij zijnden buurman, en nu beproefde men eerst met een omslagdoek en later ook met de schort der vrouw den man uit het water te trekken, maar deze kon zich daaraan niet voldoende vasthouden. Gedurende die vergeefsche poging kwam de omnibus aangereden en riep men de hulp van 't personeel daarvan in. Met gebruikmaking van den door dat voertuig meegevoerde ladder (om de Stefanovic's monocle viel uit zijn oog. Een oogenblik overzag zijn vlugge geest een rij van mogelijkheden. 't Zou hoogstens voor enkele dagen zijn, antwoordde hij, terwijl hij reeds beefde van vreugde bij de gedachte, dat hij 't pleit had gewonnen. Vroeger of later zal men te St.-Petersburg van haar hooren de geheime politie zal mogelijk erlangen, haar te spreken, en dan is onze taak volbracht. Daarna. de zondvloed. Hij nam een pen en schreef snel een order. Paul sloeg hem gade, als een hongerig man, die voedsel ziet komen. Geef dat aan Sergius, zei Stefanovic, toen hij 't papier onderteekend had. Je Engelsche vriendin zal voor zonsondergang op fort Katharina jzijn. (Wordt vervolgd.) bagage op te laden) kon men den drenkeling op het droge helpen. Deze betoonde zijne dankbaarheid voor zijne redding door zich zonder een woord te spreken ten spoedigste uit de voeten te maken. Heden werd te Lamswaarde, in verbinding met Hulst, een rijkstelegraafkantoor ingericht met telefoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Het kantoor is geopend als volgtop werkdagen van 7,30 uur voor- tot 1 uur namiddags en van 4 tot 6,30 uur namiddags op Zon- en feestdagen van 7,30 tot 8,30 voor- en van 12,30 tot 1,30 uur namiddags (spcortijd). Aan het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp betreffende de liju HulstWalsoorden is nog het volgende ontleend Door verscheidene leden werd tegen de finan- cieele bezwaren aangevoerd, dat in den minder gunstigen toestand van 's lands geldmiddelen hoewel die ongetwijfeld tot zuinigheid dringt geen reden gelegen mag zijn tot het uitstellen of slechts gedeeltelijk bewilligen van uitgaven, als de hier voorgestelde, welke strekken tot bevor- dering van den aanleg van werken, waardoor de verkeersbelangen van uitgestrekte deelen des rijks in hooge mate zullen worden gebaat. Bij de bespreking meer in het bijzonder van het wetsontwerp HulstWalsoorden waren som- mige leden allerminst overtuigd van het groote nut van den ontworpen stoomtramweg voor de betrokken streek. De lijn HulstTer Neuzen, deel uitmakende van den spoorweg tusschen Mechelen en laatstgenoemde plaats, voorziet naar men meende in de behoefte en gaarne zag men nader aangetoond, dat de bij de eenigszius betere verbinding tusschen Hulst en het station Ylake van de Exploitatie-maalschappij het belang der streek in voldoende mate betrokken is om het aangevraagde subsidie te rechtvaardigen. Enkele leden drongen op uitstel van de subsidi- eering aan. Verscheidene andere wezen er op dat waar, dank zij een provinciaal subsidie eene bootgelegen- heid bestaat tusschen Walsoorden en Hansweert, vanwaar een geregelde omnibusdienst het verkeer onderhoudt met het station Vlake, de tot stand- koming van deze stoomtramweg inderdaad eene belangrijke verbetering zal brengen in de ver binding tusschen dat station en Hulst, zoodat van een onnutte, doodloopeude lijn, geen sprake is. De toekenning van een rijks voorschot voor alsnog uit te steilen, werd te minder wenschelijk geacht, waar de aanleg van deze lijn, nadat zeer geruimen tijd, men meende zelfs meer dan 15 jaren geleden, daarvoor ook reeds concessie is verleend, thans eiudelijk na vele vruchtelooze pogingen belooft te zullen tot stand komen. Het werd door sommige leden betreurd dat de concessie in Belgische handen is. Andere leden hadden ook liever gezien dat de concessionaris Nederlander ware, doch aangezien, gelijk reeds werd opgemerkt, in een tijdperk van ruim 15 jaren, landgenooten er niet ingeslaagd zijn de lijn tot stand te brengen, werd het toegejuicht dat de zaak thans van Belgische zijde is aaugevat. Sommige leden achtten het in strijd met het belang van den staat, als voorschotgever, dat de concessionaris aan aandeelen een bedrag van f 70,000 meer wenscht uit geven dan voor den aanleg der lijn noodig is. Axel, 17 Dec. Heden werd alhier door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur aanbesteed de levering van het benoodigde brood gedurende de maanden Januaii, Eebruari en Maart 1899. Ingeschreven werd doorJ. F. Scheele voor 9,48J. C. Verbruggen voor 9,40 M. Markusse voor f 9,25 A. J. Baden voor 8,94 en W. M. Visscher voor f 8,50, alien per 100 K.g. Alle 'nschrijvers wonen te Axel. Voorloopig aan den laagsten inschrijver gegund. Koewacht. Zooals wij in het vorig nummer nog konden melden, is de schuur van den heer A. Misseghers Vrijdag toch afgebrand. Men meende den vorigen avond alle vonken uitgedoofd te hebben, des nachts werd er zelf ge- waakt en de spuit bleef ter plaatse om bij nood aanstonds bij de hand te zijn. 's Morgens dacht niemand meer aan brand en men maakte zich ge- reed de spuit weg te voeren, toen omstreeks half negen de schuur eensklaps in lichte laaie stond. Aan blusschen viel niet meer te denken. Zelfs had men den tijd niet de vijf runderen uit den stal te latenzoodat de arme dieren moesten verbranden. Geheel de schuur met al wat er in was, werd een prooi der vlammen. Met veel moeite slaagde de brandweer er in de belendende gebouwen te sparen. Schuur en beesten zijn verzekerd, doch niet het hooi, stroo en landbouwgereedschappen, welke zich in de schuur bevonden, zoodat de eigenaar nog al wat schade zal hebben. De Marnix-betooging. Wij ontleenen hieromtrent aan de Vlissingsche Courant het volgende Zaterdagmorgen heerschte aan het station te Middelburg eene buitengewone drukte. Het gold namelijk de ontvangst van het Antwerpsche comitb dat overkwam voor het houden der meer besproken betooging op het graf van Marnix van St. Aldegonde te West-Souburg. Tot de ontvangst waren aanwezig de zich ge- vormd hebbende Walchersche commissie, verschil lende autoriteiten en het muziekkorps der d.d. Middelburgsche schutterij. Met de trein van 11,25 arriveerden de Antwerp sche betoogers, 32 in getal, en liet de muziek de Brabatujonne hooren. Nadat de heeren waren uitgestapt, werd hun het welkom toegewenscht door den heer S. Buteux, burgemeester van Oost- en West-Souburg, welke toespraak rnede in het kort werd beantwoord door den heer Jan van Rijswijck, burgemeester van Antwerpen. Daarna begaf het gezelschap zich naar een ge- reedliggende prov. stoomboot, waarmede de reis naar Souburg werd aanvaard. Onder de reis liet het muziekkorps opwekkende marschen hooren. Te Souburg aangekomen, ging het in optocht naar de openbare school, deze was voor die gelegenheid toepasselijk versierd. De zangvereeniging //Uit- spanning door Inspanning", directeur de heer Cornelisse, zong daar op verdienstelijke wijze eerst de Braban<;onne, daarna het Wilhelmus naar de oude toonzetting. Inmiddels was de eerewijn aan- geboden en betraden de kinderen der twee hoogste klassen der lagere school de estrade. Uit hunne keeltjes klonk zeer opwekkend het yln naam van Oranje doet open de poort." Aan al deze zang nummers viel een hartelijk applaus ten deel. De zangvereeniging zag zich verplicht het Wilhelmus" te herhalen. De heer Jan van Rijswijck trad hierop naar voren. Hij betuigde hartelijk dank voor het goede, hartelijke onthaal dat hem geworden was. Tot de lieve kinderzangeressen in hare pittoresque (schil- derachtige) costumetjes, die hier tegenwoordig waren, richtte deze hoog begaafde spreker mede eenige woorden, en voegde den burgemeester toe, dat als hij eens met deze kleintjes met den a. s. zomer een reisje naar Antwerpen wilde maken, hij op guile gastvrijheid rekenen kan, daarbij belovende den kinderen datgene te laten zien wat Antwerpen bezienswaardigs bezit. De heer Max Rooses, voorzitter van het Willem- fonds, trad vervolgens naar voren en overhandigde na eene kernachtige toespraak aan den burge meester een adres tot opneming in het archief als een herinnering aan dezen dag, wat door laatst genoemde in dank werd aanvaard. Thans gold het bezoek de algemeene begraaf- plaats te VY est-Souburg. Daar aangekomen nam wederom de heer Van Rijswijck het woord, er aan herinnerende wat hem bewogen had herwaarts te komen om een krans op het graf van Marnix neder te leggen. Marnix was de rechterhand, de steun van den grooten Zwijger. Hij was dichteren proza-schrijver, redenaar en staatsman, theoloog en zelfs soldaat. Hij hanteerde de pen met een zeldzame gave. Aan de hand van de geschiedenis ging spreker verder nog in het breede na wat wij aan hem te danken hebben geloofsvrijheid. De heer Herman Snijders, voorzitter van het comite van ontvangst, nam hierop het woord. Hij had met groote sympathie begroet het voornemen van de Zuid-Nederlandsche broeders om hierheen te komen en den grooten ambtsvoorganger van den heer Jan van Rijswijck te huldigen. Ook deze spreker herinnerde in het kort wat en wie Marnix voor zijn land geweest is dat wij door hem en den grooten Zwijger in ons land hebben gekregen eene mate van vrijheid, die andere landen ons benijden. Hierop verkreeg het woord de luit. ter zee Dominicus, commandant van het wachtschip //Bulgia' te Vlissingen, die er aan herinnerde hoe 34 jaren geleden op 's Rijks werf te Amsterdam een schip werd gebouwd, dat met toestemming van Z. M. den Koning //Marnix" gedoopt werd. Spreker werd namens officieren van dien bodem verzocht aangezien zij zelf verhinderd waren, op dezen dag op het graf van den grooten, edelen Marnix eene krans neder te leggen, welk verzoek door hem met genoegen en met voile instemming werd aanvaard. Een vertegenwoordiger van de Vereeniging //Marnix" uit Rotterdam voerde het laatst het woord en ook door dezen spreker werd namens de redactie en uitgevers van genoemde Vereeni ging nog een krans nedergelegd. Nadat de burgemeester van Souburg bedankt had voor de eer welke zijne gemeente heden te beurt was gevallen, werd door de meeste aanwe- zigen, voorafgegaan door den heer Jan van Rijswijck met ontbloote hoofden een roudgang om het mo nument gedaan. En hiermede was de officieele plechtigheid afgeloopen. Het gezelschap toog daarna weder naar de prov. boot waarmede de terugtocht naar Middelburg werd aangenomen. In de societeit St. Joris te Middelburg werd een niet officieel dejeuner aangeboden aan de Belgische heeren. 's Gravenhage, 19 Dec. Gister is alhier overleden Jhr. Mr. W. M. de Brauw, oud-Com- missaris der Koniugin in Zeeland. De Rechtbank heeft een nieuw onderzoek gelast naar den geestestoestand van Vemer. De behandeling dezer zaak is uitgesteld tot 27 Februari. Zaterdagnacht heeft de rijks-veldwachter te Loenen, zekere Gerardus Schepers uit Amsterdam, 21 jaar oud, die met een pistool dreigde en schoot, doodgeschoten. Een tweede persoon werd in hechtenis genomen. Schepers schijnt een woestaard te zijn geweest en had reeds bij Utrecht op een man, die het tweetal ontmoette, geschoten, waarbij hij de be- dreiging moet geuit hebben ook te zullen schieten op ieder die hem zou aanhouden. Beide mannen kwamen uit Duitschland en zouden het laatste gedeelte van hun reis afleggen. Twee politieagenten haalden Vrijdag te Tiel twee jongens van ongeveer 9 jaar, leerlingen van school A, van de schoolbanken. Uit den wagen van den bode op Buren hadden zij een doosje met goud ontvreemd. Hun vader werd dezer dagen tot een jaar opzending naar Hoorn ver- oordeeld. De strafgevangenis te Breda is wederom propvol, zoodat Vrijdag een zestal gevangenen naar Goes moesten getransporteerd worden, om daar hun straf te ondergaan. Volgens het U. D. is vanwege een ontelbare menigte mieren de pastorie der Ned. Herv. ge meente te Odoorn, voor de bewoners oubruikbaar geworden en door deskundigen schadelijk voor de gezondheid verklaard. Pogingen tot verdrijving dezer lastige indringers hebben niet gebaat. Men is dus genoodzaakt eene nieuwe pastorie te bouwen. De personen te Sloten (N.-H.) die door het gebruik van ongeschikt vleesch ziek geworden waren, zijn thans alien herstellende. Tijdeus het stormachtige weder van Donderdag heeft eene geweldige windvlaag het dak van een der rijtuigloodsen bij het station Stavoren afgerukt. Er vertoonen zich nu ook forsche scheuren in den kademuur in het verlengde van dat gedeelte der Wilhelmiuakade te Rotterdam, hetwelk onlangs instortte. De scheuren strekken zich uit tot het terrein van de //HollandAmerika lijn". Donderdagavond omstreeks 10 uur, werd in een der lanen van het Frankenland te Schiedam gevonden een 22jarige verpleegde in het diaconie- huis. Het bleek, dat hij in het water gelegen had en dat hem hals en polsen doorgesneden waren. Na een voorloopig verband, werd hij getranspor teerd naar het ziekenhuis, waar hij kort na aan- komst overleed. De politie te Groningen heeft de hand gelegd op twee gevaarlijke personen, die gebleken zijn de daders te zijn van den brutaleu inbraak in het kantoor van den houthandelaar Meihuizen aan het Hoornsche diep aldaar. De politie ver- meent in deze beide personen ook de daders te zien van andere diefstalleu, in den laatsten tijd gepleegd. Te Giesen waren de schoonvader en de knecht van een bakker uitgegaan om de klanten te bedienen, toen zij onderweg, door schrikkeu van een hit, met kar en al van den dijk vielen. De eerste bekwam een halsbreuk en stierf kort daarop de knecht werd, hoewel niet ernstig, aan het voorhoofd gekwetst. We schrijven wintermaand en toch staat thans te Poortugaal een bloemkool in bloei. Bij elke aangifte van de geboorte van een kind, wordt te Breda voortaan aan den aangever vanwege de gemeente een kaart ter hand gesteld, waarop het volgende voorkomt WAARSCHUWING! Aan de Ouders Let voortdurend op de oogen van uw kind ge durende de eerste dagen na de geboorte Dan kan zich bij uw kind een hoogst gevaar lijke oogziekte ontwikkelen, namelijk de etterachtige oogontsteking der pasgeborenen, die blindheid tengevolge heeft, wanneer het ooglijden niet ten spoedigste bestreden wordt. Roept dus zonder verzuim onmiddellijk de hulp van den dokter in, wanneer gij bij uw kind een of meer der uavolgende verschijnselen opmerkt roodheid van de randen der oogleden of van de geheele oogleden zwelling van een of meerdere oogleden afscheiding of etter aan een of beide oogen (het zoogenaamde dragen der oogen) voortdurend gesloten blijven of dicht zijn der oogen Na afloop van de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel te Vinkeveen begaven zich Don derdagavond kapiten Rieber, luitenant Haas en de sergeant-instructeurs de Gooijer, Riekerink en Bogert, alien van het 5e reg. infanterie, per rijtuig naar het station Nieuwersluis. Bij een spoor- wegovergang op den weg moest het rijtuig stil- houdenhet paard liep achteruit, en daar de weg steil was, ging het rijtuig mede met al de passagiers te water. Sergeant Bogert, die op den bok had plaats genomen, kon nog bijtijds er af springen en begon onmiddelijk de drenkelingen te redden, hetgeen in de duislernis met zeer veel moeite gepaard ging. Sergeant Riekerink, die het laatst werd gered, zat met een voet beklemd tusschen het portier en heeft daardoor ernstige verwondingeu bekomen. Kapitein Rieber werd eveneens ernstig verwond, omdat hij het hoofd door de ruit van het portier stak.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2