Gemengde berichten. boven bedoelde request als nog van een aan Hare Majesteit gericht adres te voorzien." Uit het feit dat dit schrijven gedrukt was, blijkt dat meermalen stukken, voor Hare Majesteit be- stemd, aan het Kabinet geadresseerd worden. Zij, die dus een verzoek aan Hare Majesteit hebben te richten, zullen, orn tijdverlies te voorkomen, goeddoen, van het bovenstaande kennis te nemen en daarnaar te handelen. Dr. Kuijper begaf zich, naar de Standaard meldt, de laatste week van November naar Baltimore en Washington. Te Baltimore werd hij door Governor en den Major, met eenige voornameu der stad, op een luncheon genoodigd, om de belangen der Hollandsche kolonisten in Maryland te bespreken en de Governor stelde een gouver- nementsstoomboot te zijner beschikking om het zuidelijk gedeelte van Maryland te bezoeken. Woensdag werd hij door den president, Mr. Mac Kinley, op het Witte Huis in audientie ontvangen. Daarna bezocht hij den vice-president Mr. Hobart, die van Hollandsche afkomst is en verzamelde op de Board of Labor, onder vriendelijke inlichting van den Commissioner, Dr. Wright, de noodige gegevens omtrent den stand der sociale kwestie, en de daarop betrekking hebbende wetgeving van de Yereenigde Staten. Te Rochester nam hij de vorige week de daar uitgevonden en onlangs voor het eerst toegepaste stem-machine in oogenschouw, en voorzag zich van de noodige afbeeldingen, om ook in ons land op deze zeldzaam schrander uitgedachte, en schier met volmaaktheid werkende machine het uitzicht te vestigen. De vervaardiger verklaarde zich bereid, tegen vergoeding der transportkosten, en onder geheimhouding, een exemplaar naar Nederland ter bezichtiging van de regeenng en ook der Staten- Generaal te zendeu. Na nog drie lezingen, te Philadelphia, Hartford en New-York, hoopte hij 10 Dec. op de //Rotterdam scheep te gaan. TER NEUZEN, 14 December 1898. In de gisteren gehouden vergadering van het Dag. Best, werden benoemd tot brandmeester de heeren H. Hartog en P. M. Geelhoedt, thans onder-brandmeester, in plaats van de heeren J. M. van Damme en G. Schoonakker, die hunne her- benoeming niet hebben aangenomen. Tot onder-brandmeester werden benoemd de heeren G. Kaan, C. L. van der Bent en B. P. de Booij. De derde vacature hiervoor bestond door het niet aannemen zijner benoeming als zoodanig door den heer P. A. Mielen. Een onzer schippers verzoekt ons ter waar- schuwing zijner collega's mede te deelen, dat hij verleden Zondag varende naar Hoofdplaat in de Ree, bij nummer 7, op een drijvend wrak stootte, waarbij hij een zwaard verloor. Den volgenden dag liep op het zelfde wrak een aak beladen met kolen en bestemd naar Breskens. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald dat de herijk der maten en gewichten in hetjaar 1899 zal plaats hebben in onderstaande gemeenten en op den tijd daarbij vermeld Breskens 15 en 16 Mei des voormiddags; Groede 16 Mei des namiddags en 17 Mei; Nieuwvliet 18 Mei des voormiddagsCadzand 18 Mei des namiddags Zuidzande 19 Mei des voor middagsRetranchement 19 Mei des namiddags Sluis, met uitzondering van Oud-Heille, 24 en 25 Mei; Aardenburg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud-Heille (gemeente Sluis), 26 en 27 Mei; Oostburg 29 en 30 Mei; Schoondijke 31 Mei; IJzendijke, ook voor Waterlandkerkje, 5 en 6 Juni; Biervliet 7 JuniHoofdplaat 8 Juni; van den oever. Ginds, over het water zag zij de kust van 't vasteland, met bosschen bezetdaar was het leven, het leven, dat zij had verloren. De schoonheid van den morgen deed het smachtend verlangen naar vrijheid, de ergste straf van den gevangene, nog toenemen. Overal in 't rond sprak de nieuwe dag van leven en arbeid en geluk maar voor haar had hij geen boodschap. 't Korte uur ging al te snel voorbij. Zij keerde te zeven uur terug naar haar eel en 't sobere ochtendmaal. Terwijl zij de thee dronk en 't harde brood at, dacht zij er over, of Bonzo dien ochtend weer zou komen, om haar te vleien of te dreigen. Haar door de ellende nog niet be- dwongen spotzucht dreef haar, hem een vertelseltje op te disschen, waarmee hij zich geruimen tijd kon bezighouden. Toen er iemand aan de deur klopte, dacht zij zeker, dat hij 't was, en snel bedacht zij, wat ze hem zou wijsmaken. Maar de man die birmentrad, was Bonzo niet. Paul, riep ze uit en bleef toen zwijgend en verbaasd staan. Haar minnaar stond voor haar. Zij zag, dat hij gekleed was in zijn gewone uniform van ka- pitein der artillerie groene jas met roode epauletten, wit lederen gordel, hooge laarzen en de bonte muts met den gouden adelaar maar zijn gelaat vertoonde diepe rimpels, welke daar niet waren geweest op dien carnevalsavond, en de hand, die op 't gevest van den sabel rustte, was wit en mager. Hij kon eerst geen woord uitbrengen, maar stond besluiteloos voor haar, verlegen, hoe te beginnen. Marian was opgerezen van haar stoel toen hij binnentrad, en toen de eerste kreet van verbazing Ter Neuzen 12, 13, 14, 15, 16 en 17 Juni; Hoek 19 Juni; Zuiddorpe, ook voor Overslag, 20 Juni des voormiddags; Koewacht 20 Juni des namiddags; Westdorpe 21 Juni; Sas van Gent, ook voor Philippine, 22 en 23 Juni des voormiddags; Axel 10 en 11 Juli en 12Julides voormiddags; Zaamslag 12 Juli des namiddags en 13 JuliRapenburg (gemeente Stoppelijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Bosch- kapelle 14 Juli; Graauw en Langendam 15 Juli; Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 17, 18, 19 en 20 JuliKloosterzande (gemeente Honte- nisse) voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 21 en 22 Juli. Belanghebbenden worden er op gewezen dat het laatstgeplaatste goedkeuringsmerk voortaan ge- durende twee jaren, op gevaar van straf, onge- schonden moet worden bewaard. Bij Kon. besluit is, voor den tijd van 3 jaren benoemd tot plaatsvervanger van den districts- veearts wien Dordrecht als standplaats is aange- wezen, de heer L. Louter, veearts te IJzendijke. Yolgens bericht uit Hansweert aan het Hbld. van Antwerpen zijn de werkzaamheden aan het op de Wester-Schelde bij Saeftingen gezonken aakschip Leonora gestaakt. Het schip schijnt reeds te diep in het zand geschuurd en er zullen ver- moedelijk om het wrak te ontruimen, springmid- delen aangewend moeten worden. Philippine, 12 Dec. Heden morgen heeft de aannemer Nieuwelink een aanvang gemaakt met de gelijkmaking en het in orde brengen van de nieuwe begraafplaats. Maandagmorgen om twee uren is bij eene weduwe alhier door een onbekende een rijksdaalder, een gulden en eenig kleiu geld uit hare kas ontvreemd, terwijl zij sliep. Haar zoon, die voor werkzaambeden vroeg het huis had verlaten, had vergeten de deur der woning te sluiten. Van een en ander is aan de politie kennis gegeven. Het hoofd onzer gemeente, dat weken lang ernstig ziek is geweest, is thans in zooverre hersteld, dat Z.Ed.Achtb. weder zijn ambt als burgemeester kan waarnemen. Sas van Gent, 13 Dec. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 34 stieren, 12 ossen, 86 koeien en vaarzen en 8 schapen, samen 140 beesten, die alien vlug werden verkocht aan on- veranderde prijzen. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbauk heeft in hare zitting van 13 Dec. het volgende vonnis uitgesproken In zake Pa d. R., oud 57 j., huisvrouw van A. d. B., arbeidster te Hontenisse, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Hulst, waarbij zij ter zake van het verleenen van genees- kundige hulp zonder noodzaak en zonder er toe gerechtigd te zijn is vrijgesproken is het vonnis des eerstens rechters vernietigd en geappelleerde veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Gisteren werd voor bovengenoemde rechtbank behandeld de zaak tegen D. D., 18 jaar oud, schippersknecht, geboren en wonende te Westdorpe, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij op 8 Nov. j. 1., des namiddags omstreeks half acht uur, te Ter Neuzen, in het schip van A. Wauters, bij wien hij destijds als knecht in dienst was, welk schip aldaar in het kanaal lag, uit een, met een slot gesloten kistje, dat stond op een plank in een zich in de roef bevindende bedstede, na te voren dat kistje, met behulp van een schrapmes opengebroken te hebben, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening heeft weggenomen een zakje, inhoudende een bedrag haar was ontsnapt, gevoelde zij diep medelijden met hem. Instinctrnatig had ze het bordje met grof brood achter haar theekop geschoven, opdat hij niet zou zien, van welken aard haar voedsel waseven instinctrnatig streek ze met de vingers langs de door den wind in de war geraakte haren en liet een blik glijden langs het in de gevan- genis kaal en vuil geworden kleed, dat ze droeg. Zijt gij het zei ze, met een zwakke poging om vroolijk te schijnen. Och ja, ik kon wel begrijpen, dat niemand auders in Rusland zou kloppen aan mijn deur. Paul antwoordde nog niet. Hij keek de armoe- dige eel rond en rilde, of de koude der granieten muren zijn eigen hart had aangeraakt. Mijn God riep hij uit, is dit je woning, Marian Zij verwachtte, dat hij zou beginnen met zich te verontschuldigen en haar te verklaren, waarom hij tegen haar had getuigdzijn medelijden ver- lamde haar besluit om hem niet te laten merken, hoe zij had geleden. Ja, zei ze, uitdagend eenigszins, met haar rug naar den muur gekeerd, ik ben altijd thuis voor mijn vrienden je behoeft nooit te vragen, of ik wel ontvang. Ik ben blij neen, raak mij niet aan. ik ben sterk genoeg. Paul. Ze wist zelf niet, hoe 't kwam, maar toen ze een oogenblik later ontwaakte uit de plotselinge bezwijming, hield hij haar vast in zijne armen gesloten. De tranen glinsterden in hare oogen maar nu waren het tranen van blijdschap. Lieveling fluisterde hijdoe mij geen van ongeveer 90 in verschillende geldstukken, welk zakje en geld toebehoorden aan bovenge- noemden Wauters, in ieder geval aan een ander dan aan hem beklaagde. Het O. M. vorderde beklaagde's veroordeeling tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De ambtshalve verdediger, Mr. J. J. Heijse, advocaat te Middelburg, riep op eenige gronden de toegevendheid der rechtbank voor zjjn client in. Te Helder werd Zaterdagavond eene door het plaatselijk Hoogerhuis-comite uitgeschreven openbare vergadering gehouden, waarin het op- treden van den heer Staalman in de zaak Hoo- gerhuis aan critiek werd onderworpen. De heeren Hermans en Troelstra kwamen tot de conclusie dat de heer Staalman minder had beoogd zich licht te verschaffen in de Hoogerhuis-zaak, dan wel om zich te wreken op de socialisten, omdat deze in zijn district met de zaak waren opgetreden. De heer Troelstra constateerde dat de sociaal- democratische arbeiderspartij den handschoen, haar door den heer Staalman toegeworpen, aan- vaard, en zich gereed houdt om bij de eerstvol- gende Kamerverkieziug alle pogingen aan te wenden, om het district Helder te verlossen van een Kamerlid, waarmede het zich heeft besmet. De heer Staalman woonde de vergadering niet bij. De jongen nit Lekkerkerk, die onlangs op de groote veemarkt te Gorinchem vermist werd, is gebleken verdronken te zijn. Zijn lijk is te Gorinchem uit de haven opgehaald. Bij een verhoor op een politie-beureau te Rotterdam kreeg een oud vrouwtje het zoodanig op de zenuwen, dat zij plotseling ineenzakte. De oumiddelijk ontboden geneesheer constateerde hart- verlamming, Het lijk werd naar de woning der overledene gebracht. Yrijdagavond ontdekte een directeur van een wissel- en effectenbank te Rotterdam op het be- diendenkantoor komende, op een plat nabij een der vensters welke aan dit kantoor licht verschaf fen, een man, die door de bedienden niet was opgemerkt, hoewel hij in hun onmiddellijke nabij- heid zat te loeren. Terstond werd hem door den directeur gevraagd wat hij daar deed en bleek hij Duitsch te spreken. Tot groote verbazing van de aanwezigen nam de ongenoode gast een gevaarlijken sproug door het geopende raam in het kantoor, en voor dat men tot bezinning was gekomen, was hij langs de trappen op straat verdwenen. Naar men vermoedt was de man in den loop van den avond het gebouw ingegaan, met het oogmerk zich te laten insluiten. Een zestienjarige jongen, die in de Hoogen- dorpstraat te Amsterdam, door een paar meisjes voor den gek gehouden werd, werd driftig en trok een zakmesje, waarmee hij een der speelsche juffers even trof. Dat gaf aanleiding tot het zich snel verbreidend gerucht dat de //Steker" gepakt was. De politie had den jongen namelijk naar het bureau gebracht. Zelfs de rechterlijke macht kwam op de been. De ware toedracht van het geval hielp de burgerij spoedig uit de spanning. In de Beek te Amersfoort is Maandag morgen gevonden het lijk van den wachtmeester der huzaren Zeiss. Door de duisternis misleid is hij des avonds te voren te water geraakt. De ongelukkige laat vrouw en zes kinderen achter. De brand der broodfabriek in Den Haag heeft, gelijk wij meldden, aan niet minder dan 4 menschen het leven gekost. pijn aan ik lijd al zoo veel, God weet hetElk uur was een uur van smart, sinds ze jou weg- voerdener was geen zonlicht of vreugde voor mijmijn leven stond stil, ik dwaalde als in duisternis rond mijne oogen zagen niets anders dan het beeld van haar, die ik liefheb. Marian wend je nu niet van mij af Hij hield haar vaster aan zijn hart gedrukt, terwijl hij de hartstochtelijke woorden haar toe- fluisterde en zij weerde hem niet af. De indruk der lange uren van eenzaamheid was te sterk, om nu deze herwonnen liefde niet dankbaar aan te nemen. Jij hebt 't hun gezegd, snikte zijze wisten niets eer jij gesproken had. Dat ik lijd, is jou bedrijf; je liefde heeft mij hier gebracht. Hoe kan ik gelooven Doch 't verwijt bestierf op hare lippen. De armen, die haar omvatten, beefden als door hevige koude. Zij blikte in zijn gelaat, en de smart die zij daar las, veranderde haar toorn in mede lijden. Neen, neen, Paul luister niet naar mij riep zij 't is niet waar Neen, ik ben niet veranderdik ben enkel zwak en ziek door de eenzaamheid. Zeg mij, dat je nog mijn vriend bent; zeg, dat je mij wilt helpen Hij antwoordde met een kus, en nog een, en nog een. Ik ben altijd je vriend, lieve Marian God gave, dat ik kon beloven, wat je wenscht Hoe zal ik je helpen... hier? 't kan niet! Je hebf hen tot je vijanden gemaakt en zij weten van geen vergiffenis. Ik ben de dienaar'tis mijn plicht, te gehoorzameu. De brandwacht Sekeleris, die Zondagavond onder het puin was gevonden en naar het ziekenhuis werd overgebracht, is Maandagmorgen overleden. Hij laat een vrouw en een kind na. Verkruyse, die eveneens Zondagavond naar het ziekenhuis werd gebracht, overleed bijua onmid- dellijk. Hij laat een vrouw en 4 kinderen na. De koetsier-brandwacht Brouwer is eerst Maandagmiddag in het ziekenhuis overleden. De man moet verschrikkelijk geleden hebben, hij kermde en gilde het uit van de pijuen. Be- halve dat de arme man de ribben had gebroken, was hij overdekt met brandwonden, en men moest den man gevoelloos maken door inspuitingen met morphine. Eergisternamiddag tegen half vier kwam na lang zwoegen en werken het lijk van den brand wacht Rem uit de puinhoopen te voorschijn. Tengevolge van verstikking is de dood van he t slachtoffer ingetreden. Rem was vrijgezel, doch had een bejaarde moeder te onderhouden. Zijn verlies wordt door de chefs zeer betreurd, want zonder iets op de verdiensten der drie andere overleden brandwachts af te dingen, ook Rem was een kranig en flink persoon, geheel voor zijn zware taak van brand wacht berekend. Tal van brandwachts hebben herhaaldelijk in doodsgevaar verkeerd. Een der mannen dreigde door de kap in de vuurzee neer te ploffen en moest zich met moeite optrekken. Hij riep om hulp en werd door zijn collega's gered. Als door een wonder kwam een andere brand wacht er heelhuids af. De man stond een paar meter van Remhij probeerde uit alle macht om dichter bij hem te komen om zijn kameraad te assisteeren, maar zijn slang is te korthij rekt de slang uit, richt zich meer en meer naar voren, doch de slang laat zich niet rekkenplotseling zakt met donderend geweld een stuk muur ineen, de brandwacht Rem geraakt noodlottig er onder bedolven en de brandwacht met de te korte slang staat van schrik getroffen vlak bij den puinhoop, waarvan de brokken steen tegen zijn voeten rollen. Een 22jarige verversknecht te Sneek, die geen werk had, meldde zich aau bij de politie met verzoek om onderdak. Toen deze niet aan zijn wensch kon voldoen, zette hij koers naar de gevangeiiis, om opgenomen te worden. Daar kreeg hij van zelf ook een afwijzend antwoord. Hij wist er echter raad op, want hij stal den volgenden dag een schaap, zoodat de politie wel gedwongen was, zich zijn lot aan te trekken. Men leest in het Yaderland Bamberg is dood De //ouwe" Bamberg dien onze grootvaders nog gekend hebben, die onze ouders heeft vermaakt en onze kinderen niet min der door zijn vaardigheid in een kunst die in zijn familie erfelijk was geworden. Hij werd 78 jaren oud, oud genoeg om het heel goed te hebben in dit aardsche tranendal. Maar al goochelde hij ook guldens uit den neus van een straatjongen, zijn eigen zak bleef zoo ledig als de doos van Pandora, waaruit hij gewend was van alles te voorschijn te halen. Met het klimmen der jaren werden de vingers stram en de concurrentie grootcr en ten slotte greep de oude, blind geworden goochelaar de flesch, die geen onschuldig water bevatte als die waaruit hij voor onze verraste gezichten allerlei lekkers schonk. Bamberg was een Haagsche figuur. Hij laat geen leegte na maar toch, dergelijke figuren worden minder. Men meldt uit Amsterdam De mededeeling in verscheidene bladen, dat Esterhazy hier ter stede onder valschen naam zok vertoeven, heeft nu ook de aandacht der politie getrokken. Al heeft zij geen uitgebreid onderzoek ingesteld, zoo is er toch hier en daar ge'iuformeerd op grond van allerlei vermoedens en Zij zag hem aan, nu glimlachend door tranen heen. En je hebt gehoorzaamd. O, ik begrijp hetzei ze levendig. Toen je tegen mij ge- tuigde, wist ik, dat je het moest doen. Paul, ik heb je ddarom niet minder lief Ze kuste hemmaar een schaamteblos kleurde zijn gelaat; want hij herinnerde zich, hoe vrees voor zijn eigen veiligheid had bijgedragen tot zijn getuigenis bij het verhoor. Reeds stond hij op 't punt, haar een volledige bekentenis te doen, want zijn eerlijkheid kwam in opstand bij haar edelmoedig vertrouwen doch zij begon te spreken over andere dingen, vooral over de twintig ver- schrikkelijke dagen, welke zij had doorleefd. Je kwam niet, zei ze, en ik telde de uren. Toen dacht ik, dat je nooit zoudt komen of dat je ziek was. Paul, je bent ziek geweestje oogen zeggen het mij. Zij vatte zijn hoofd tusschen hare handen, zoodat het zonlicht er op vielmaar hij haalde onver- schillig de schouders op. 't Was niets, antwoordde hij in 't geheel niets. Wij hebben hard moeten werken, en ik ben vermoeid ik kan niet slapen. 't Zal beter worden, als de zomer komt. Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2