Gemengde berichten. Telegrafische berichten TER NEUZEN, 9 December 1898. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. in burgerlijke zaken de bevoegdheid van den kantonrechter gaame uitgebreid. Tegen dit laatste kwain de heer De Savornin Lohman op, aangezien de competentie van den kantonrechter moet geregeld worden naar den aard van de zaak. Sprekers ervaring heeft hem geleerd, dat de rechtbanken wel de zaken kunnen afdoen. De beer Van Kerkwijk protesteerde tegen dat luchtig en vluchtig, zonder onderzoek, tot opheffing van de Zierikzeesche rechtbank. 't Is slechts een drijven van de bevolking van het platteland naar de steden. Letteude op de uitbreiding van de verkeermiddelen is het thans nernen van een be- slissing opbouwen, wat morgen moet worden afge- broken. De Minister noemde het werk van de rechtbank te Zierikzee van zoo weinig beteekenis, dat op heffing alleszins gerechtvaardigd schijnt. Echter zal ernstig worden onderzocht naar de gevolgen en of op andere wijze dan door opheffing in de zaak kan worden voorzien. Uitbreiding van de Rotter- damsche rechtbank achtte ook hij noodzakelijk. De heeren Lucasse en Van der Zwaag be- strijden de premien voor jachtovertredingen die de Minister onmisbaar acht. De heer Van Kol ontwikkelde vele grieven tegen de rijksopvoedingsgestichten en vroeg, met den heer Heldt, een enquete, die de Minister niet schroomt maar overbodig acht, omdat de toestand der ge- stichten veel verbeterd is. Hij ontkeut, dat mishandeling wordt toegepast. Toen de heer Van Kol in zijn repliek de ver- pleegden noemde schipbreukelingen der kapitalis- tische maatschappij, werd hij toegejuicht op de publieke tribune, welke daarop op last van den voorzitter werd ontruimd. Omtrent den Waterweg van Dordrecht naar zee, zegt de Minister van Waterstaat in zijn meinorie van antwoord op het afdeelingsverslag Het rapport der staats-commissie heeft den Minister aanleiding gegeven op de vraag, welke weg behoort te worden gevolgd om den toegang van Dordrecht naar zee te verzekeren, in verband met andere economische belangen, nogmaals aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. Daaruit is gebleken, dat ook met het oog op de binnenlandsche scheepvaart, het vaarwater door het Hellegat naar het Brouwershavensche Zeegat niet alleen de voorkeur verdient, maar bepaaldelijk als de aangewezen weg is te beschouwen om alle belangen te bevredigen. Het overleg met den Minister van Oorlog is thans afgeloopen en heeft doen zien, dat de ver- betering van het Hellegat werken in het belang der militaire defensie noodig maakt, waarvan de kosten op f 2,860,000 zijn te ramen, waardoor de voor de verbetering van den waterweg naar Brouwershaven gevorderde uitgaven tot f 4,580,000 zouden stijgen. In dien stand van zaken heeft de Regeering beslolen, met het oog op 's lands financien eene beslissing omtrent dit kostbaar werk nog aan te houden. De betooging op het graf van Maruix van St. Aldegonde zal Zaterdag 17 December a. s. plaats hebbcn. Uit Antwerpen komen daartoe een 30 personen zoodat met de raadsleden van Souburg en het zicli gevormd hebbende comite van ontvangst een 7Otal heeren aan de betoo ging zullen deelnemen. Door het Antwerps comite zal een bronzen lauwertak aan het monument worden gehecht en aan het gemeentebestuur van Oost- en West- Souburg zal een adres voor het archief worden aangeboden. i- n i in .humi,iu.i.j.ii te het niet op en vergat, het salut terug te geven de zon scheen heerlijk, maar voor hem was de stad in duisternis gehuld. ,/Ze zullen haar naar de mijnen sturen ze zullen haar martelen", dacht hij. Hij dacht met schrik aan 't oogenblik, dat hij haar weer zou zien. Hij vreesde voor zijn eigen moed want hij wist, dat zijn moed alleen haar kon redden, als ze te redden was. Om acht uur verscheen hij op de kadeBonzo was er nog niet. Hij ging in een kleine herberg, vlak bij de handelshaven, en vroeg thee en brande- wijn. Er waren verscheidene zeelui en soldaten maar hun gesprek gaf hem de zekerheid, dat ze nog niet van het nieuws afwisten. Hij begon te merken, dat de autoriteiten hunne handelingen zooveel mogelijk geheim zouden houdenhij kon er nog niet over oordeelen, of dit hem zou baten of hinderen. Hij dacht aan Bonzo's woorden als de gevan- gene bezweek in fort Alexander, welk onderzoek zou er dan worden gedaan P Hij wist, dat men een vrouw niet zou ter dood brengenmaar Rus- sische gevangenissen hebben andere wapens, waar door 't zelfde doel wordt bereikt. Paul's hand beefde, toen hij het glas naar de lippen brachthij verliet het cafe, voortgedreven door alle machteu van vrees en schrik. „Zij zal niet sterven mompelde hij, en lachte toen zenuw- achtig over zijn eigen hulpeloosheid. Port Alexander, met zijne honderd-zestien acht en tien-centimeter-kanonnen, alle in bomvrije kasematten, is misschien het meest indrukwekkende van de zeven afzonderlijke forten, die, als eiland- jes van steen en staal, in de zuidelijke doorvaart van Kroonstadt staan. Geheel van graniet ge- bouwd, is het van buiten onvergelijkelijk sterk yan binnen duister en somber als een gevangenis. In de memorie van antwoord op de water- staatsbegrooting zegt de Minister naar aanleiding van desbetreffende vragen, dat hij bereid is gevolg te geven aan de door de Kamer aangenomen con- clusie omtrent den afrit naar de Grenulaan te Ter Neuzen. Overleggingen omtrent dit punt met het gemeentebestuur zijn nog aanhangig. Bij de inrichting van een sluisknechtswouing aan de Westsluis wordt de zuinigheid niet uit het oog verloren. Dat nog geen aanvang is gemaakt met de uit- voering der werken tot verbetering van het kanaal GentTer Neuzen vindt zijn oorzaak in de om- standigheid dat de ontwerpen nog niet door de Belgische regeering zijn goedgekeurd. De ont werpen werden in Augustus van dit jaar terug- ontvangen met een nota van opmerkingen en wijziging, door de Belgische regeering voorgesteld. Deze wijzigingen maken thans dezerzijds een punt van onderzoek uit. Omtrent het wetsontwerp tot het bekrachtigen van den onderhandschen verkoop van vier stukken voormaligen militairen grond te Ter Neuzen, is in de afdeelingen der Tweede Kamer gevraagd of daarmede dezelfde soort van grond wordt bedoeld, die in andere wetten als //vestinggrond" wordt aangeduid. Moet deze vraag in ontkennenden zin worden beantwoord, dan zou men gaame het ver- schil tusschen beiderlei soorten van grond kennen. Is evenwel met de beide uitdrukkingen hetzelfde gemeend, dan achtte men het wenschelijk de uit- drukking vestinggrond" te gebruiken. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Sluispolder de heer G. J. de Graaff Azn. Gisteren slaagde te Breda bij het examen voor Apothekersbediende de heer C. W. de Yos te Zaamslag. Men zij op zijne hoede Heden vervoegde zich bij een winkelier te dezer stede een Fransch sprekende vrouw, zich ook in gebroken Vlaamsch uiturukkende, met verzoek om dubbeltjes van een zeker jaartal. De winkelier ging hierop in en zooals het gewoonlijk gaat hielp de vrouw mede, om naar de bedoelde munten te zoeken. Na eenigen tijd vroeg de vrouw ook of de winkelier een gouden- tientje wilde halen. Nu kreeg de man achterdocht, daar hem toch het voorkomen der vrouw niet erg aanstond, waarom hij zijn bakje met zilvergeld mede nam. Toen hij met een tientje terugkwam, sprak de vrouw vau nog eens terug te komen, had ook geen dubbeltjes meer noodig en vertrok. De winkelier zijn geld natellende kwam tot de ontdekking dat daaraan een bedrag van circa 3 ontbrak. Of de vrouw ook nog bij anderen haar geluk beproefd heeft is ons niet bekend. De politie, bij wie aangifte is gedaan, onderzoekt de zaak. Zaamslag, 7 Dec. Heden werd alhier ten verzoeke van Abraham Dieleman, wagenmaker te Ter Neuzen (Driewegen), door den notaris P. Dregmans pubiek verkocht, een woonhuis, schuur en erf gelegen in de kom dezer gemeente (Veerweg). Kooper werd de heer Abr. Dees Mz., voor de som van 1310. Koewacht. Donderdag had in het lokaal „De Nederlandsche reisduif", bij A. van Rumste alhier, eene belangrijke verkooping plaats van reis- en kweekduiven, behoorende aan den bekenden lief- hebber, den heer G. Allefs alhier, die zijne duiven moest verkoopen, wijl hij in verschillende prijs- Donkere, celvormige kamers dienen tot verblijf- plaats aan de bezetting. Ondere deze zijn nog andere cellen, waar het licht nooit doordringt, grafkelders als 't ware, uitgehouwen in den voet der citadel. Op dezen Februarimorgen schoof en knarste en kreunde het in schotseD gebroken ijs tegen de bastions van 't fortmaar de pontonniers hadden een geul vrij gemaakt voor de kleine stoomsloep, waarmee de manschappen de haudelshaven be- reikten, en langs dezen weg werden generaal Stefauovic en twee officieren van zijn staf naar 't fort gebracht om de gevangene te zien, die zoo onverwacht in't vroege morgenuur was gearresteerd. Paul was reeds in de lage, overwelfde kamer, waar het verhoor zou plaats hebben, toen Ste- fanovic en Bonzo samen binnentraden. De generaal beantwoordde zijn groet maar sprak geen woord. Bonzo wisselde een Snellen blik met hem en hield zich toen ijverig bezig met den bundel papieren, van welke hij onafscheidelijk scheen te zijn. 't Was zoo donker hier, dat de sergeant, die wacht hield bij de deur, een schim geleek. De zwakke vlam der kaarsen op de tafel wierp een gelen glans op alles. Paul zag, dat INikoli Stefanovic er ziek en naar uitzag. Zijn verzorgde kleeding en geaffecteerde manieren deden de bleekheid van zijn gelaat te sterker uitkoinen. Zijne handen bewogen zich rusteloos, zenuwachtignu eens vatte hij een pen aan, dan een stuk papier, dan weer streek hij over zijn kaal hoofd. Toen hij bevel gaf, de ge vangene binnen te brengen, klonk zijn stem hoi en onnatuurlijk. Hij tuurde strak op de tafel en zag de vrouw voor hem niet aan. Paul week achteruit, in de schaduw van den muur. Hij zag Marian de sombere kamer binnen vluchten niet meer mocht medespelen, daar hij toch steeds de eerste prijzen behaalde. Een groot aantal duivenliefhebbers van heinde en ver, zelfs uit Gent en Lochristi, waren komen opdagen, zoodat het ruime lokaal opgepropt was van volk. De eerste duif, geboren in 1893, 2 jaren gereisd en die vele prijzen verdiend heeft, werd verkocht voor 52 francs. De tweede, het mannetje van n°. 1, die elk jaar miustens 15 prijzen won, bracht 17 francs op. De 22 oude duiven brachten te zamen op de som van 240 francs, terwijl de 18 jonge duiven, waarvan de meeste nog in het nest lagen, ver kocht werden voor 73 francs, zoodat de geheele verzameling 313 francs opbracht. Clinge, 10 Dec. Heden is het veertig jaar geleden, dat de heer Lozanne tot Secretaris en Gemeente-Ontvanger onzer gemeente benoemd werd. Door zijne bereidwilligheid en werkzaamheid wist hij zich al spoedig de achting en genegenheid van ieder ingezetene te verzekeren. Yeel heeft hij in die lange reeks van jaren helpen bijdragen om den bloei van Clinge te bevorderen. Dat hij zijne uitgebreide administratieve kennis nog lang in den dienst onzer gemeente moge aanwenden, is op dezen heugelijken dag de oprechte wensch van ieder, die weet wat het zeggen wil, kundige en humane ambtenaren in eene gemeente te bezitten. 's Gravenhage, 9 Dec. Tweede Kamer. De justitie-begrooting is aangenomen met 63 tegen 3 stemmen. Bij behandeling van Binnenlandsche zaken beloofde de Minister aan de heeren Van der Borgh, De Ras en Mutsaert, die daarop een- parig aandrongen, verhooging der tractementen van ambtenaren ter provinciale griffie. Een amendement van den heer Fokker tot schrap- ping der gelden voor nieuwe gebouwen bij het gouvernementsgebouw te Middelburg, werd na be- strijding door den heer Lucasse en den Minister verworpen met 61 tegen 23 stemmen. Aan de heeren Hartog en Troelstra beloofde de Minister herziening van de armenwet, berustende op monopo- liseering van de armenzorg bij staat en gemeente. Morgen voortzetting. De rechtbank heeft in hare zitting vau 9 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. W. D., oud 22 j., visscher, 2°. Th. v. A., oud 19 j., sjouwerman, 3°. J. C. M., oud 20 j., sjouwerman, alien te Ter Neuzen, zijn wegens wederspannigheid veroordeeld de le tot 3 maanden gevangenisstraf, de 2° tot 1 maand gevang., de 3e vrijgesproken. F. D., oud 20 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens openbare dronkenschap en beleediging ambtenaren voor 't le feit verwezen naar den kantonrechter te Ter Neuzen, voor't 2e feit veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. v. d. K., oud 21 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven en huisvredebreuk veroord. tot 1 maand gevang. M. L. d. K., oud 29 j., arbeidster te Hulst, is wegens beleediging veroord. tot 14 dagen gevang. Een aanschouwelijke voorstelling van met el- kaar in botsing komende tegenstrijdige belangen, gaven de vorige week twee wagens van tegen elkaar concurreerende Antwerpsche broodfabrieken, op den steenweg Koewacht-St. Jansteen. De koetsiers van de wagens wilden niet voor elkander uitwijken met het gevolg dat de karren tegen elkaar botsten en de brooden van een der wagens in het slijk terechtkwamen. Woensdagochtend is de provinciale stoomboot tfWalcheren" bij het binnenkomen in de haven te Vlissingen, tegen de schoor geloopen die de zuidelijke rijksponton met den vasten wal verbindt. De ponton, dienende voor aanlegplaats der dag- mail booten, geraakte tengevolge daarvan in on- bruikbaren toestand, zoodat onmiddelijke maat- regelen ter voorziening genomen werden. Te Vlissingen geraakte Dinsdagavond een 12jarige knaap al spelende onder een der wielen van een melkwagen. Het wiel ging het kind over den buik, met het gevolg dat de knaap kort daarop overleed. Te Vlissingen is overleden Suzanna van Vlaanderen, oud 86 jaar, die gedurende 66 jaren bij dezelfde familie aldaar, dienstbaar was. Maandagavond liepen te Scherpenisse eenige knapen, even buiten de gemeente, over een plank, die over eene sloot lag een echter viel er af en komen, en gevoelde een bijna onweerstaanbaren drang, haar toe te spreken, haar ter zijde te staan. Doch voorzichtigheid deed hem zwijgen. Hij had nu beslist, welke rol hij zou spelende frissche zeelucht had hem lichaamelijk en geestelijk ge- sterkt. Hij had ge zegd ,/Ik alleen ben haar vriend, en ik wil haar redden". Wordt vervolgd). kwam in den modder terecht. Al zijn makkers gingen er van door en het knaapje bleef in zijn benarden toestand zitten. Gelukkig kwam er eene vrouw opdagen, die het kind op het droge bracht en van eem wissen dood redde. Dinsdag loste te Amsterdam zekere Van B., een 18jarige stoker, uit Maastricht afkomstig, in het Oosterpark een pistoolschot op zijn voormalig meisje en haar tegenwoordigen beminde, met wien zij rustig wandelde. Het meisje werd in den mond getroffen, echter niet doodelijk, en in het naburig ziekenhuis opgenomen, haar nieuwe minnaar bleef ongedeerd. De dader zelf joeg zich hierna een kogel door het hoofd en was onmiddelijk een lijk. Bij de gebruikelijke verlotingen op St. Nico- laasavond, ging het te Osdorp (gemeente Sloten) al zeer onstuimig toe. Met ijzeren bouten en stokken sloegen de bezoekers eener herberg, waar zoodanige verloting werd gehouden, op elkaar in en de politie, ter assistentie geroepeu, was ge- noodzaakt de vechtende menigte met de sabel uiteen te drijven en het lokaal, waar ruiten en glazen gebroken lagen en de brandende kachel op den vloer lag, te doen ontruimen. De politie nam eenige met bloed bevlekte stokken in beslag; tegen de belhamels is proces-verbaal opgemaakt. De milicien-soldaat F. de Vroege, die onlangs in de infanterie-kazerne den milicien Van Deelen heeft doodgeschoten en dientengevolge in het mi- litair hospitaal te Utrecht ter observatie was op genomen, is Dinsdag naar een krankzinnigenge- sticht overgebracht, om zijne geestvermogens te onderzoeken. Een lljarige leerling van een der scholen te Harlingeu, die onlangs wegens dronkenschap uit de school moest worden verwijderd, heeft zich thans schuldig gemaakt aan zakkenrollen. Hij wist een koopman een portemonnaie, inhoudende 3, te ontrollen. De politie had hem echter spoedig te pakkentoen bleek, dat de knaap er reeds f 0,70 van versnoept had. In eene der eikenboschjes tusschen Zevenaar en Didam is het lijk gevonden van een man, naar gissing een Duitscher, gevonden in zittende houding. Naast hem lag een revolver. Bij onderzoek bleek, dat hij een vrij groote som geld bij zich had in Duitsche munt. Hieromtrent wordt nader gemeld Toen voor ongeveer 14 dagen de daglooner K. uit Didam, nabij zijue woouplaats plaggen wilde gaan steken, zag hij op eenigen afstand iemand tegen een boom zitten, die hij voor een rustenden strooper aauzag. Dinsdag wilde hij weer plaggen steken, toen hij dien persoon nog zag zitten en door nienwsgierigheid gedreven, ging hij eens kijken. Hoe verschrikte hij echter, toen hij bemerkte, dat het een doode was, wieus gezicht zoodanig door het gevogelte was toegetakeld, dat hij onkenbaar is. Men vermoedt, dat de ongelukkige een Duitscher is, daar hij in den zak een regu had van een postwissel, dien hij 28 October te Frankfort aan Main gestort had. Hij was netjes gekleed en had een revolver in den zak. Iemand uit Heijthuizen (L.) had Woensdag- avond de onvoorzichtigheid bij het station Balscem uit een goederentrein te springen, waariu hij te Budel, zonder voorkennis van den conducteur was ingestapt. Hij werd later door een spoorwegar- beider met gebroken beenen op de rails gevonden. Maandagavond werd omstreeks 7 uur bij een bewoner op de Kromme Waal te Amsterdam een kistje bezorgd, dat volgens den ontvanger er nogal verdacht uitzag. De politie werd met het geval in kennis gesteld en de rechercheur Bedeker belast met een onderzoek. In het potje werd een brief gevonden, waarin de afzender hoopte, dat de helsche machine in het potje haar uitwerking niet zou missen, en waarin hij te kennen gaf, dat onder het lezen van den brief de machine zou springen en dat de ontvangers hierdoor vermorzeld zouden worden. Hij hoopte dat de maatschappij dan weer van steunpilaren van het kapitalisme bevrijd zou worden. De brief was verschrikkelijk, maar de inhoud van 't pakje was nog verschrikkelijker. Het bleek niet meer of minder te bevatten dan een stukje turf, een weinig houtwol en een fleschje met vuil water. De helsche machine was een onschuldige, tevens ongepaste grap. Men schrijft uit Oosterhuizen, gemeente Apeldoorn, aan de ,/N. R. Ct." In de heerlijkheid het Loo, de private jacht van het vorstelijk huis, wordt op vele plaatsen erg geklaagd over de groote hoeveelheid wild, voornamelijk hazen en konijnen, die nu reeds de roggevelden voor een groot deel afknagen. Er wordt in dit jachtseizoen al zeer weinig ge- jaagd, op vele plaatsen in 't geheel niet. Wijlen koning Willem III organiseerde nu en dan nog eens jachtpartijen, zoodat er niet zelden 50 h 60 stuks per dag werden gedoodmaar daarvan is nu natuurlijk geen sprake. Alleen de hof houding en enkele genoodigden oefenen de jacht uit, maar veel te weinig in het belang van den landbouw en de houtteelt, De surveillance wordt streng uitgeoefend, maar door de groote uitgestrektheid is dit nog ontoerei-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2