VERPACHTINGr eenig Menbilair, als WATER in dsn rsgsnbak Einde Saisoen. 2 zwars Kanadaboomen. B Advertentien. Ilarsdelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Openbare Verkoopin^ 15 Olmenboomen, 8 Kanadaboomen, 1 Notenboom (1,85). 20 Kerspopulieren, 300 Wilgentronken met Gewaai, en eenige Kanadaboomen. dragen zijn. In den laatsten tijd had hij ze echfer niet meer noodig en zoodoende werd ze netjes in een doosje bewaard. De pruik is voor eenige jaren gekocht en de familie weet nog dat een vriend van den gehuwden broeder daarbij is tegen- woordig geweest. Overigens konden zij niets mededeelen. Nadat de huiszoeking was afgeloopen, werden verschillende meisjes, die bij de aanrandingen betrokken zijn geweest, naar het bureau ontboden, waar zij in tegenwoordigheid van den officier van justitie Mr. Von Baumhauer en den griffier Mr. Henny met E. 0. werden geconfrouteerd. Den uitslag van het onderzoek door de Justitie kunnen wij niet melden daar dit voorloopig ge- heim wordt gehouden. Uit die geheimhouding zou men mogen opmaken, dat nog geen zekerheid bestaat of de aangehoudene al of niet de man is, dien men zoo ijverig zoekt. Inmiddels is de ge- arresteerde in bewaring gehoudeu. Zeer laakbaar is het, dat er, nu de politie al het mogelijke doet om den geheimzinnigen vrouwen- aanrander in handen te krijgen, nog meiejes zijn, die aangifte doen van verzonnen aanslagen. Men herinnert zich, dat den vorigen winter een meisje dat bij de politie aangifte kwam doen, dat zij aangerand was, terwij later bleek, dat zij zich zelf den mantel had stuk gesneden, om een nieuwen te krijgen Een dergelijk geval deed zich ook Zaterdag- avond weer voor. Het politierapport meldt daarom het volgende ,/Aan het bureau Raampoort vervoegde zich eergisteren een agent met een juffrouw die aan het posthuis Erederik Hendrik Plantsoen had mede- gedeeld dat haar 15jarig dochtertje eergisteravond te 10,30 ure op de Nassaukade bij het Erederik Hendrik Plantsoen door een man was aangegrepen, die, toen zij gilde, met haast dat, plantsoen was ingeloopen. ffDe juffrouw zeide verder, dat haar kind, thuiskomende zeer ontsteld was en dat haar japon, corset en verdere onderkleeren alle verscheurd waren en wel onder de rechterborst. Zij ver- moedde dat de aanrander haar de kleeding ver scheurd had. „Het meisje, later aan het bureau ontboden, had geen verwonding bekomen. Door de afdee- lingschef ernstig toegesproken bekende zij met een schaar zelf haar kleeding te hebben verscheurd voor zij Zondagavond tegen 10,30 haren dienst verliet. Zij had dat leugenachtige verhaal opge- discht, omdat zij 's avonds zoo laat uit haar dienst kwam en bang was." In Suriname wordt geklaagd over den last van talrijke ontvluchte gedeporteerden uit de naburige Fransche kolonie Cayenne. Velen hunner hebben zich gevestigd, of liever verscholen, aan den linkeroever (Nederlandsch grondgebied) van de Marowijne, en maken door hunne diefstallen en aanrandingen de aan die rivier gelegen nederzettingen, goudvelden en daar heen leidende wegen zeer onveilig. Terwijl men Vrijdag te Miraumont, in het Eransche departement Somme, op het punt stond een plotseling overleden meisje te begraven, kreeg de geestelijke, die in de kerk wachtte, bericht, dat de oudste koorzanger op weg naar de kerk plotseling dood was neergevallen. Kort daarop, toen men de kerk verliet, geschiedde hetzelfde met een tweeden zanger. Bovendien was tijdens de mis opschudding verwekt door brandgeroep en het bleek dat een huis was verwoest en twee kinderen van twee en vijf jaar in de vlammen waren omgekomen. Te Troyes heeft een slagersknecht om een weddenschap een pond mosterd opgegeten, zonder een gezicht te vertrekken. Een Amerikaansch onderdaan, zekere Frank Knaak, zat in een restaurant te Berlijn met zijn vrouw een beetje opgewonden te spreken over de Duitsche politiek en den Duitschen Keizer. In den loop van het gesprek had hij de onvoorzich- tigheid vrij luid een niet zeer vleiende opmerking over den Keizer te maken, waarop een van de bezoekers een politie-agent ging halen en de man gevangen werd genomen onder beschuldiging van majesteitsschennis. Hij zal in hechtenis worden gehouden tot zijn zaak dient. Intusschen moet de zaakgelastigde van de Amerikaansche ambassade reeds moeite voor hem gedaan hebben bij het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn. Men meldt uit Hunsingo dat zestien dag- looners uit een dorp zich bij den burgemeester hunner gemeente vervoegden om werk. Zij zeggen, dat er bij den boer met het dorschen werk in overvloed is, maar dat deze het dorschen uitstelt tot de machine kornt. In dien tusschentijd zou hij zeer goed, zonder schade, werk kunnen geven. Bij Kinesjma tusschen Kostroma en Nisjni Novgorod, sloeg dezer dagen op de Wolga een te zwaar beladen boot om. Twintig menschen verdronken. Gemeenteraad van Zaamslag. KOERS Belgisch per Engelsch per 100 y an fr. HET GELD. 47,55 h f 47,60 12,12,09 ZEET1JDINGEN Van 28 tot en met 29 Nov. s Nederl. Herv. Kerk te Ter Neuzen, Woensdag, den 7den December 1898, des namiddags te half drie ure, in de consistorie achter de pastorij. De voorwaarden zullen, van af den 30sten dezer, dagelijlrs, uitgezonderd den tusschentijdsinvallenden Zaterdag en Zondag, van des voormiddags lO tot I ure, ter inzage liggen ten kantore van den Kerkelijken Ontvanger. De inschrijvingsbiljetten moeten vdor een ure, des namiddags van den dag der verpachting, worden ingeleverd ten kantore van den Ontvanger voornoemd. Ter Neuzen, 26 November 1898. AANBESTEDING. Op Vrijdag 16 December 1898, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van 1. Het maken van een houten kuip tot het drooogzetten van taatsen van de groote schut- sluizen van het kanaal door Zuid-Beveland, met bijbehoorende werken. (Raming f 3100). 2. Het onderhouden van- en het doen van her- stellingen en vernieuwingen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg, ge- durende de jaren 189 en 1900. (Raming f 2900). 3. Het verrichten van herstellingen aan twee houten deuren van de kleine schutsluizen, met bijbehoorende werken, van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming 2440). Hulst, 28 Nov. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 1 Dec. 3.23 8.39 Vrijdag 2 3.57 4.14 Zaterdag 3 4.33 4.52 Zondag 4 5.11 5.32 Maandag 5 n 5.56 6.20 Dinsdag 6 6.47 7.17 W oensdag 7 7.50 8.23 Van 28 tot en met 29 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 21 binnenvaartuigen op- en 20 afgeschut; door de Westsl. 7 op- en 1 afgeschut. Ondergeteekende bericht, dat zij Dinsdag aan- staande, voor de laatste keer zal uitgepakt zijn en uitverkoopt aan factuurprijs, bij den heer K. FONTEIJN. M. DE RECHTER, Modiste. te ZAAMSLAG. Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal op Maandag 5 December 1898, des middags te 12 uur, ten verzoeke van mejuffrouw de wed. A. DIELEMANDe Feijter en haren zoou CHR. DIELEMAN, in het openbaar verkoopen q op de hofstede, bewoond door dhr. Frans Dieleman, aan de Drie weg, waar de ver- kooping een aanvang neemt (geschikt voor den handel en voor werkhout) •v Op de hofsfede en landen in huur bij dhr. Pieter van Tatenhove een groote partij WILGENTRONKEN, ESSCHEN-, KANADA- en OLMEN- BOOMEN. COp de hofstede en landen bij de verkoopers zelf in gebruik d Verder aan den dijk tusschen den Zaamslag- en Margarethapolder De Notaris De Ridder, te Ter Neuzen, zal fen verzoeke van mejuf frouw de wed. F. WALRAVEN, op WOENSDAG 7 DEC. 18 9 8, in plaats van 30 Nov.) des morgens om 10 ure, in het openbaar verkoopen -A.. nan haar woonhuis te Ter Neuzeu. 1 BRANDKAST, TUINBANK, TU1N- TAFEL, STOELEN, EMMERS, 1 HAARD, 1 KACHEL, FORNUIS, SCHUURTAFEL en DOOFPOT, 1 MANGEL, ZONNEBLIN- DEN, TRAPJE en 2 LAMPEN. ten liuize van den heer Keersemaker aldaar. 1 KASTJE, 3 TAFELS, 1 SPIEGEL, 6 STOELEN, 1 PERS met toebehooren, COU- RANTENBAK, 1 VLAG, 1 PENANTTA- FEL, 1 VUURSCHERM, een groote partij AARDEWERK, 6 STOELEN, 1 TAFEL, KOOLBAK, HAARDSTEL, 1BOUILLOIRE, 2 LEDIKANTEN, een met ressort, 1 PLUI- MENBED en PELUW, 1 OVALE U1T- TREKTAFEL, 1 NACIITTAFEL, 1 WASCH- TAFEL, 3 SPIEGELS, BUREAU, 10 STOE LEN, 2 PETROLEUMTOESTELLEN, IJZE- REN PAN N EN en POTTEN en verder IJZERWERK, 2 KACHELS, 1 KLEER- KAST, 3 DROOGREKKEN en wat meer zal worden geveild. Zitting van 29 November 1898. Voorzitter de heer J. Barendregt Az., burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer De Kraker. Seeretaris de heer P. J. Wortman. De notuleu der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. 1. Gcschiedt mededeeling van de navolgende ingekomen stuk ken Van een brief van den Commissaris der Koningin, toe- zending van een uittreksel uit den vastgestelden staat be- vattende de benoeming van zetters voor 's Rijks directe be- lastingen voor 1899 tot en met 1902 van een brief van Ged. Staten, terugzending van het door hun goedgekeurde suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1898 c. van een brief van den burgemeester dezer gemeente, dat hem een verlof is verleend van af 30 September jl. tot en met 19 October a. s.; d. van een brief van hetzelfde college, goedkeurmg der rekening over 1897. Deze stukken aangenomen voor kennisgeving. 2. De Voorzitter deelt mede, dat Burg, en Weth. over- eenkomstig het besluit der vorige vergadering en naar aanleiding van mededeelingen in de vergadering van den gemeenteraad van 23 September jl., den heer Kok hebben geinformeerd omtrent de bibliotheek zijner school, welke inlichtingen laoofd- zakelijk op het volgende neerkomen In 1887 is de bibliotheek opgericht met een bijdrage van hem en van de kinderen. Het bleek weldra dat geen genoeg- zame lectuur aangeschaft kon worden uit de wekelijksche contributien van de kinderen ad 1 cent per week, daar maar een 20tal boeken ter lezing werden verstrekt, wat een opbrengst geeft per jaar van f 10. Daarom werd in 1889 een bijdrage van de gemeente gevraagd, welke eerst verkregen werd in 1893 ten bedrage van f 11,50. Later is nog 3 maal een bijdrage verleend, in 't geheel is dus bijgedragen pi. m. f 40. In de bibliotheek zijn aanwezig een 300tal boeken, waarvan de koopprijs gemiddeld op J 0,50 kan gerekend worden, zoodat in 't geheel reeds voor f 150 is aangekocht. Nimmer door hem eenig voordeel beoogt met de oprichting der bibliotheek, de wekelijksche contributien schreef hij steeds op in een cahlef om met het einde van het jaar op te tellen hoeveel geld er was bij -engebracht, kwam hierbij dan nog de bijdrage der gemeente dan kon een grootere bestelling in eens worden gedaan, en genoot men zoodoende een niet onbelangrijke korting. Wat de beschuldiging in den gemeenteraad betreft geuit als zoude hij boeken uit de bibliotheek hebben verkocht. dit een groote leugen, hij laakt een dergelijke beschuldiging als all een op een hooren zeggen, dat in geen geval te pas komt, dat men hem dan beklaagt bij den rechter doch niet door speldeprikken tracht te dooden in den gemeenteraad waar de beschuldigde zich niet kan verdedigen. Het kan wellicht zijn dat hij present-exemplaren van sommige werkjes aan het een of ander kind weggaf en dat daaruit de onder- stelling van verkoop ontstond. Een andere kwestie is aan wie behoort de bibliotheek Rechtsgeleerden zouden misschien wel kunnen uitmaken dat zij tot de school behoort, De heer Kok kan er zich goed mede vereenigen dat zij tot de school blijtt bebooren, doch in ieder geval is het zijn bedoeling niet er voordeel mede te behalen. De heer Van de Ree had liever gezien dat Burg, en Weth. onderzocht hadden of het werkelijk waar was dat de heer Kok geen boeken verkocht had, hij heeft ze zelf wel niet gekocht maar, toch heeft hij het hooren zeggen, bovendien is het makkelijk voor den heer Kok om opgaven te doen. De Voorzitter zcgt dat dit een moeilijke zaak is om te onderzoeken. De heer Geelhoedt merkt op dat er aliijd controle is ge houden op de bibliotheek, daar de heer Kok steeds telken jare de rekening van de aangeschafte boekwerkjes inzond. Wellicht is het een verzuim van Burg, en Weth. dat zij ook den heer Van de Ree niet hebben gehoord. De heer Van de Ree zal geen namen noemen in't pnbliek, doch de persoon die het hem heeft medegedeeld is niet leugenachtiger dan de heer Kok. De Voorzitter acht het 't best deze zaak in een gesloten vergadering te bespreken. 3. Wordt z. h s. en op voorstel van Burg, en Weth. be- sloten den tuin bij het gemeentehuis te verhuren aan K. Dees voor f 10, zulks voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1899. 4. Worden benoemd tot leden der Nieuwjaars-eommissie J. Oostdijk (Val), Joh. Deurwaarder (Veer) en Levinus Butler (Othene) en tot plaatsvervangers Jan Moens, L P. Stoffels, Eerd. Dees, L. de Regt en A. Dieleman (Veer). 5. Herstelling van den weerhaan op den foren. Nadat de Voorzitter had medegedeeld dat Burg, en Weth. bereids met de koperslager Knijff over een ander hadden gesproken en dat deze het op zich wilde nemen voor f 50 het vergulden niet medegerekend, mits hij het nu mocht maken, daar hij op 't oogenblik lui in 't werk had die hem zeer behnlpzaam konden zijn, outspon zich een discussie over de al of niet geschiktheid van personen, tot het verrichten van dit werk, terwijl de heer Van de Ree er voor was het publiek aan te besteden, welk voorstel met 5 stemmen tegen 1 die van den hee Riemens werd aangenomen. 6. Verzoek van de zangvereeniging Exelsior om gebruik te mogen maken van een der lokalen der openbare dorpsschool tot het houden van zangoefeningen en wel op Dinsdag en Vrijdagavond. Het verzoek wordt z. h. s. op de vroegere gestelde voor- waarden toegestaan. 7 Ter tafel wordt gebracht een schrijven van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente alhier, aanbieding om een overeen- komst met de gemeente aan te gaan, waarin de burgerlijke gemeente alle rechten die zij op de oost-, zuid- en westzijde van den steenen muur op het dorpsplein mocht bezitten over te dragen aan hunne kerkelijke gemeente. De Voorzitter meende dat het een gunstig aanbod was voor de gemeente, en zou er voor zijn een dergelijke overeenkomst met de kerk aan te gaan. De heeren Van de Ree en Geelhoedt gaven als hunne meening te kennen dat de gemeente geen rechten op den muur heeft, dat hij geheel het eigendom is van de kerkelijke gemeente, dat zij dus iets waar ze geen rechten op hebben ook niet kunnen overdragen aan anderen, en dat voorkoming van verwikkelingen, zooals in het verzoek wordt gemeld, toch onmogelijk is daar de noordzijde toch ten laste der gemeente zou blijven. Na breedvoerige beraadslagiug brengt de Voorzitter in stemming om de muur aan kerk over te dragen,^hetgeen met 5 stemmen tegen 1, die van den heer De Ruijter, wordt ver- worpen. Daarna stelt den heer Geelhoedt voor aan kerkvoogden te berichten dat de gemeenteraad niet kan ingaan op hun ver zoek, op grond dat de muur geheel en al eigendom is der kerkelijke gemeente, welk voorstel met 5 stemmen tegen 1, die van den heer Riemens, wordt aangenomen. 8. Gelezen wordt een circulaire van de Friesche Maat- schappij van Landbouw, uitnoodiging tot het zenden van een adres aan de Regeering tot het nemen van repressaille- maatregelen om Belgie te noodzaken de toezegging gestand te doen betreffende openstelling der grenzen voor den invoer van rundvee. De heer Van de Ree oppert het bezwaar dat wellicht maatregelen zullen worden genomen, die nog nadeeliger voor den landbouwer konden worden, welke meening ook de heer Geelhoedt deelt. Met 4 stemmen tegen 2, die van de heeren Van de Ree en Geelhoedt, wordt daarna besloten adhaesie aan het adres te verleenen. 9. Wordt besloten een wijziging te brengen in de be- grooting voor 1899, waardoor de post voor onvoorziene uit- gaven met 15,—- wordt verhoogd. 10. Wordt besloten, daar de ontvanger veel geld in kas heeft wat gednreede geruimen tijd niet moet worden uitge- geven, 400O,— op 's Rijkspostspaarbank te zetien. 11. Adres van den burgemeester om ontheffing van inwoning. De burgemeester verlaat de vergadering en draagt het Voorzitterschap over aan den heer Riemens. De heer Van de Ree zegt dat het weer de oude geschiedenis is, de burgemeester kan weder geen geschikte woning krijgen, wat hij evenwel niet gelooft en gelooven de overige heeren dit ook! De VoorzitterNeen dat niet. De heer Van de ReeEn dan zeggen dat het waar is dat gaat niet aan, verder beroept, zegt spreker, de burgemeester zich op art. 74 der Gemeentewet, dat het dus in 't belang der gemeente is dat hij er niet in woont, doch welk belang heeft de gemeente daarbij. De VoorzitterNatuurlijk geen een. De heer Van de Ree zegt verder, dat door het uitwonen van den burgemeester reeds menschen zijn veroordeeld spreker heeft hiermede op het oog het sluiten der wegen, wat niet op tijd was aangeplakt en bovendien hoe kan de Raad mede werken tot het verkrijgen van een geschikte woning voor den burgemeester. De Raad zegt steeds dat geschikte woningen te verkrijgen zijn, de Burgemeester even wel dat ze niet geschikt zijn, wanneer dus de gemeente een woning voor de burgemeester wilde bouwen zou ze wel eerst aan den Burgemeester moeten vragen hoe het mocht ingericht worden. Niet dat hij, Van de Ree, het weet doch het zou ook kunnen gebeuren dat de burgemeester solliciteerde naar de vacante betrekking van burgemeester te Ter Neuzen, werd hij dan benoemil dan stond het huis ledig. De Voorzitter denkt er ook zoo over. De heer Geelhoedt zegt dat de Raad geen enkele ver- plichting heeft om een woning te bouwen voor den burge meester. De heer Van de Ree heeft daarom een schriftelijk voorstel wat door den seeretaris wordt voorgelezen Het is van den navolgenden inhoud De Raad besluit aan Gedeputeerde Staten te antwoorden Dat sedert het vorige verzoek van den burgeneester om buiten de gemeente te mogen wonen de Raad nog meer ver- sterkt is in de overtuiging dat het dringend noodzakelijk is dat de burgemeester binnen de gemeente woont, daar thans reeds verschillende ingezetenen een rechterlijk vonnis hebben verkregen wegens overtreding van een verordening, welke verordening te laat is afgekondigd door het buiten wonen van den burgemeester; de ingezetenen wisten dus niet dat deze verordening bestond dat overigens de Raad op vroegor vermelde en nog andere gronden er van overtuigd is, dat het slechts onwil van den burgemeester is, dat deze niet in de gemeente woont. dat de Raad meent dat de belangen der gemeente boven het vermaak van den burgemeester gaan dat de Raad geen enkele wet kent die de gemeente de verplichting oplegt voor den burgemeester een woning te bouwen dat, integendeel, naar 's Raads meening, de geest der wet medebrengt dat de burgemeester zelf voor een woning zorgt; en dat dus de Raad voor een burgemeester nimmer een woning zal bouwen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. 3 5 a VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading Voor Went t 28 Duits. s.s. Martha 2382 Dantzig hout Noor. s.s. Clitra 2449 Louisa idem Eng. s.s. Ouse 2158 Goole stukg. idem Shieldrake 3057 Liverpool idem 29 Eng. sch. Andrew Longmore 404 Stettin hout Eng. s.s. Fulmar 3408 Antwerpen stukg. Duits. s.s. Taygeta 3615 Frederiksham hout Van t »ent 28 Eng. s.s. Truro 2366 Hull stukg. idem Sea Belle 2152 Londen idem 29 idem Calder 1992 Goole idem VAN HET AAN DE OP Middenprijs per 100 kilo; Tarwe f 8,75 Rogge f 6, Wintergerst f 8,20; Zoraergerst fHaver 6,50 Erwten f 8,90 Paardenboouen JDuivenboonen f 7,50; Witteboonen f 12,Bruineboonen f 11,50; Boekweit fLijnza'd fAardappels f 2,75; Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,0 5. Eieren per 26 stuks f 1,40 Er waren ter markt te koop gesteld47 9tuks hoornvee, 56 varkens. Verkocht 20 stuks hoornvee, 25 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3