Gemengde berichten. TER NEUZEN, 30 November 1898. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. omtrent de in den afgeloopen zomer genomen proef met de verbeterde waterverversching van 's Gravenhage en omgeving zal zijn ontvangen, zal de Regeering overwegen, wat door haar verder in deze zaak kan worden gedaan. Herziening van de wet op de schutterijen ligt niet in het voornemen der Regeering. In verband met hare plannen met betrekking tot de militie zal naar alle waarschijnlijkheid een voorstel worden aanhangig gemaakt tot de afschaffing der schut terijen. Behoefte aan lepra-gestichten bestaat er, naar het oordeel der Regeering, niet. Pogingen orn het hooger onderwijs zooveel mogelijk te brengen binnen het bereik van alle klassen der bevolking, zullen door de Regeering gaarne worden gesteund. De Regeering kan geen vrijheid vinden de toe- kenning te bevorderen van Rijkssubsidien aan de gemeenten Amsterdam en Rotterdam ten behoeve van hare gymnasia. Voorstellen tot reorganisatie der Poly tech nische school worden voorbereid. Zoodra mogelijk na afdoening van het wets- ontwerp op den leerplicht, wenscht de minister een wijziging van sommige bepalingen der wet op het lager onderwijs, waaronder een herziening der regeling van de onderwijzersjaarwedden, aan hangig te maken. Getracht zal worden de denkbeelden omtrent de pensioneering van weduwen en weezen van open- bare en bijzondere onderwijzers aan de lagere scholen in een wetsontwerp te formuleeren. Een begin is gemaakt met de voorbereiding der herziening van de wettelijke regeling der zoetwatervisscherij. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie heeft de directeuren der rijkspostkantoren aange- schreven om aan de brievenbestellers van hun kantoor, onder herinnering aan de hun opgelegde verplichting, nogmaals nadrukkelijk te gelasten, om, bij het werpen van brieven of andere stukken in de daarvoor bestemde bussen aan de huizen der ingezetenen, steeds te schellen, tenzij de be- woner schriftelijk verzocht heeft het schellen na te laten. Bij Kon. besluit is aan Dr. H. B. van Nes, vroeger te Ter Neuzen, thans te 's Gravenhage, lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Ter Neuzen, op zijn daartoe gedaan verzoek, uit die betrekking een eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en is benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Ter Neuzen, de heer J. N.J. Boom, inspecteur der directe belastingen enz. en kanton- rechter-plaatsvervanger alhier. De uitslag der gisteren alhier gehouden verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Eabrieken, wegens periodieke af- treding, is als volgt Aantal kiezers 139. Uitgebracht 4-2. Vol- strekte meerderheid 22. Herkozen de aftredende leden H. C. E. van IJsselsteijn met 38, P. A. van de Velde met 36, P. J. Versluijs met 31 en J. C. J. Kolijn met 29 stemmen. Verdere verkregen de heeren A. H. Donze 12 en J. J. de Jager 2 stemmen, terwijl de heeren J. Sturm, Chr. F. Keersemaker, J. R. H. de Srnidt, Jac. J. Kolijn, M. van den Hoek en P. Moes, ieder 1 stem verkregen. Zooals wij reeds melden, benoemde de in het bestuur der brandweer tot commissarissen de heeren G. J. Balkenstein inspanning overeind. Ze keerde zich om, ten- einde een buiging te maken voor de heeren, doch dezen hadden de kamer reeds verlaten. Zij wist niet, dat er een paar minuten waren verloopen in dien doodsangst der onzekerheid. Ze had den deftigen groet niet gezien, waarmee de beheerscher van Kroonstadt afscheid van haar had genomen maar de vreeselijke, vorschende oogen van Bonzo schenen nog dreigend op haar gericht, ofschoon de kolonel niet meer in de kamer was. Die oogen volgden haar, in haar verbeelding, van de salon naar de slaapkamer der kinderen ze bewaakten haar in de gang't zelfde gevoel van vrees en de wensch, zich te verbergen, bleef haar bij, toen ze haar eigen vertrek betrad en de deur sloot Toen zonk zij, uitgeput, bevend van angst, op een rustbank neer. 't Was nu dicht bij tienen, en de signalen werden geblazen in de kazernes. Marian had dat dikwijls gehoord, als zij alleen in deze kamer zat, en die fanfares welkom geheeten als een bood- schap van levende menschen. Ze vroeg zich af, of ze die signalen morgen weer zou hooren. Ze tuurde over de woeste zee, met stapels ijs en sneeuw een slagboom tusschen haar en de vrijheid. Ze vroeg, of ze ergens op dit eiland een toevlucht of schuilplaats zou kunnen vinden. are t zomer geweest, dan had een of ander Engelsch schip haar kunnen opnemen maar thans, nu de Finsche golf nog worstelde met hare boeien van ijs, en geen schip zich bniten de haven kon wagen welke hoop bleef haar thans over P ^Ze zag in Jt maanlicht den loop glinsteren van t geweer, en A. J. Tazelaar en tot secretaris de heer A. B. A. van den Oever. Door Burg, en Weth. is thans het bestuur aan- gevuld door de volgende benoemingen tot opperbrandmeester de heer S. van Rees tot adjunct-opperbrandmeester de heer D. errebout tot brandmeester de heeren J. M. van Damme, G. J. Schoonakker, P. J. Versluijs, D. van den Berge, J. de Zeeuw, W. P. Nieuweliuk, K. de Vos en J. A. Rijnberg; tot onderbrandmeester de heerenA. P. Hamelink, H. Hartog, P. M. Geelhoedt en P. A. Mielen. Sas van Gent., 29 Nov. De veemarkt van heden was beter bezet dan de vorige week, aan- gevoerd waren: 27 stieren, 12 ossen, 137koeien en vaarzen, 9 schapen en 1 paard, samen 186 beesten, die alien vlug werden verkocht aan goede prijzen. Sas van Gent. Tot sluisknecht alhier is benoemd de brugwachter te Sluiskil J. Zoeter. IJzendijke, 29 Nov. Een oud man in de buurt Stropuit, gemeente [Jzendijke, moest heden- nacht buiten een noodzakelijke boodschap verrichten, waarbij hij bij ongeluk in de achter zijn woning liggende kreek is gevallen en in de modder gestikt, in welke toestand hij eenigen tijd na het verlaten zijner woning door zijn huisgenooten werd gevonden. Tot geruststelling der bewoners alhier en in den omtrek zij vermeld, dat hier geen spoor van typhus heerscht en dan ook niet om gezondheids- redenen door het gemeentebestuur tot het slaan van een Northonpomp is besloten, zooals in sommige couranten is vermeld. De rechtbtbank heeft in hare zitting van 29 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken J. P., oud 25 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens vernieling en beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. d. D., oud 34 j., bootwerker te Ter Neuzen is wegens mishandeling veroord. tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. 1° P. H., oud 17 j., 2° P. P., oud 19 j., landbouwersknechts te Hontenisse, zijn wegens mishandeling vrijgesproken. J. v. H., oud 18 j., landbouwersknecht te Hontenisse, is wegens mishandeling vrijgesproken. Te Nijmegen hebben zich, naar gemeld wordt, voor de betrekkiug van politieagent ruim 250 sollicitanten aangemeld. Belasting met korting. De verordening op de plaatselijke belasting naar het inkomeu te Maastricht, staat 5 pet. korting toe op den aan- slag, wanneer die binnen 30 dagen na de dagtee- kening van het aanslagbiljet ten voile wordt betaald. Terwijl men Zaterdagmiddag te Wintraek (L.) bij Sittard bezig was met het plaatsen van een zoogenaamden toren tot het verrichten van steen- kolenboringen, kantelde het bovendeel, waarop zich drie werklieden bevonden, eensklaps om, en storte naar beneden. Een der arbeiders, zekere H. Paas, uit Munstergeleen, 25 jaar oud, werd door den val zoodanig gekneusd, dat hij Zondag- ochtend, zouder tot bewustziju te zijn gekomen, overleed. De beide anderen zijn met den schrik vrij gekomen. Een persoon uit Baarle-Nassau moest een dag hechtenis oudergaan, en er niet toe kunnende besluiten de boete te betalen, besloot hij op den aangewezen dag te gaan ff7.itten". dat de schildwacht op 't voorplein droeg. Ginds op de wallen waren meer schildwachts, die alle uitgangen van het fort bewaakten. Geen graf kon zijn prooi beter bewaken dan Kroonstadt de vrouw gevarigen hield, die haar verraadde. 't Had twaalf uur geslagen, eer zij begon, zich te ontkleeden. Hare vingers waren onhandig bij dit werk. Toen ze haar mooie avondjapon voor zich had uitgespreid, vroeg zij, of ze die wellicht voor den laatsten keer had gedragen. De vrees had haar nu zoo volkomen overmeesterd, dat ze kon liggen noch zitten, maar telkens overeind rees om te luisteren naar een voetstap in de gang of't geluid van stemmen buiten. Ze zullen komen, over vijf minuten over tien, zoo dacht zij en begon een plan van ver- dediging te maken, telkens de woorden herhalende, waarmee zij zich zou verontschuldigen en de listen, waarvan zij zich wilde bedienen. Dan weer was ze vol vertrouwen in haar liefde en maakte zich wijs, dat Paul wel een midde. zou vinden om den slag van haar af te weren. Zii kon niet gelooven, dat het noodlot haar plotse- ling van licht en liefde zou berooven en van het tevreden leventje, dat zij zich had geschapen. A1 de gerielelijkheden van haar kamer, de lekker warme kachel, de platen aan den wand, het bed, waarin zij zoo dikwijls had gedrocmd van kleinen Dickaan dat alles dacht zij en ze vroeg zich af, welke booze geest dat alles kon wegblazen en veranderen in de muren van een gevangenis. Zij had veel gedurfd, maar de straf voor haar Hij nam daartoe zijn rijwiel en begaf zich naar de gevangenis te Breda, waar hij den directeur ver zocht zijn stalen ros tot den volgenden dag te mogen stallen. Deze betuigde hem echter, dat men vooralsnog geen appartement tot berging van rijwielen had doen oprichten, zoodat men den gevangene daarin niet kon gerieven. Te Havelte is Zondag een vijfjarig knaapje wat te dicht bij het vuur gekomen, waardoor de kleertjes in brand geraakten, met het treurig gevolg, dat de kleine reeds des avonds, na een vreeselijk lijden, aan de bekomen brandwonden overleed. Zondagavond werd in de Koestraat te Tilburg zekere S. door een onbekende aangesproken, die daarna een schot op hem lostte, waardoor S. in 't aangezicht gewond werd. Op verschillende plaatsen hadden hevige vechtpartijen plaats, waarbij van messen gebruik werd gemaakt. In de Hoef- straat werden tal van lantaarns vernield. Door een werkman te Langerak is op eene zandplaat aan de Lek een zak gevonden, waarin het lijkje van een pasgeboren kind. Een genees- kundig onderzoek moet hebben bewezen dat het kind heeft geleefd. Van de herkomst is niets bekend. Te Rotterdam greep Maandagavond een politieagent in burgerkleeding een jongen, dien hij een kistje sigaren zag stelen uit een sigarenwinkel. Het publiek kwam den jeugdigen dief te hulp en noodzaakte den agent hem los te laten, waardoor de jongen kon ontkomen. In de Amsterdamsche Vaart onder Haarlem- merliede is Zaterdagavond, vermoedelijk onder den invloed van sterken drank, een 60jarige vrouw verdronken. Zij woonde te Amsterdam en liep bedelende de omstreken af. Zondagochtend werd het lijk gevonden, met een haring en eene fiesch, gedeeltelijk gevuld met jenever, bi] zich. Een zwervend molenaarsknecht, die zich bij den heer R. te Roozendaal om werk vervoegde, en zich daarvoor op den moleu had begeven, had het ongeluk, toen hij onverrichterzake terugkeerde, door een luik te vallen, met het noodlottig ge volg, dat de man spoedig daarna overleed. Het Ned. barkschip Johanna, kapt Maars, 31 Oct. van New-York naar Honolulu met eene lading kolen vertrokken, werd 9 dezer op 36° 24' NB. en 54° WL. door een orkaan beloopen. Een zware stortzee sloeg de persenningen van de luiken weg en deed eenige dekbalken breken, waardoor het dek zich begaf. Kort daarop stond er 7 voet water in het ruim en geraakten de pompen door de kolen verstopt. Men trachtte vruchteloos het dek met zeilen en persenningen dicht te maken. In den namiddag van den 9e" Nov. gaf de gezagvoerdei order om de sloepen uit te zetten. De eerste sloep werd tegen de zijde van het schip verpletterd. De laatste sloep werd uitgezet en begaf de bemanning, bestaande uit 18 koppen en een passagier, zich er in, zijnde het water toen tot 9 voet in het schip gerezen. Een zak met scheepsbeschuit en eenig drinkwater was alles wat men mede kon krijgen. Om de sloep boven water te houden moest aanhoudend gehoost worden, doch zaten alien tot aan de knieen in het water. Kapt. Maars, de eerste stuur- man J. Barends, de kok en een der matrozen hadden veel te lijden van de bekomen verwon- dingen. In den namiddag van den llde>> dreef het schip met het dek te water, doch door honger en dorst gedreven ging men weer aan boord. Des avonds te 11 uren zag men het toplicht van een stoom- schip, blauwlichteu werden afgestoken en beant- woordeen sloep van het s.s. dat bleek het Engelsche s.s. Peconic te zijn, van Almeria naar New-York bestemd, haalde de geheele bemanning in twee reizen van het wrak en landde deze den 18 Nov. te New-York. Gisterennacht omstreeks twee uur zijn drie jongens van het rijksopvoedingsgesticht De Kruis- berg, nabij Deutichem, door verbreking van de sloten hunner slaapsteden het gesticht ontvlucht. De jongens zijn afkoqistig van Amsterdam en Rotterdam. durven bleef haar nu als een sprook bedreigen. Haar lang, bruin haar viel over de schouders, en ze ging van de zitkamer naar 't kleine, witte slaapvertrek. 't Was daar heel stil en rustig ze hoorde niet langer 't spatten van het water tegen het ijs nog den regelmatigen tred der schild wachts op de wallen. Maar ze rilde van kou en lag uren achtereen, zich kwellende met de vraag waarom 't geheele huis sliep en niemand kwam om haar aan te klagen. Toen eindelijk de vale winterdag kwam en 't bleeke licht door den mist over het water kroop, had de slaap erbarmen in een vriendelijken droom omhelsde zij 't kind, dat ze liefhad, en ze doolde met hem in de tuinen van't dierbare Engeland. En zij wist niet, dat, als 't weer nacht werd, zij zou liggen in't duistere cachot van fort Alexan der te Kroonstadt. (Wordt vervolgd.) Dat de Nederlandsch Zuid-AfrikaanscheSpoor- weg-maatschappij veel doet om het Hollandsch in Iransvaal te handhaven, al ware het alleen maar door zoo'n groot aantal van onze landge- nooten in dienst te nemen, is algemeen bekend. Een nieuw middel, dat zij daartoe aanwendt, vinden wij nu in een Zuid-Afrikaansch blad vermeld. Wij lezen De N.Z.A.S.M. heeft aan een Pretoriaansche firma het uitsluitend recht verleend van adverteeren langs de lijnen en op staties. Een bepaling bij deze concessie luidt, dat geen advertentie mag worden aangenomen die niet in het Hollandsch is gesteld, of indien gesteld in een andere taal, vergezeld is van een Hollandsche vertaling. Een flinke maatregel In Westerwolde is eene belangrijke verbe- tering door de Nederlandsche en Pruisische Re- geeringen aangebracht, door het vrij duidelijk aan- wijzen van de grens tusschen ons land en West- falen. Zeer vele grenssteenen zijn tusschen de oude ingevoegd. Doordat de steenen vroeger zoover van elkaar stonden, dat men geen twee tegelijk kon zien, ontstonden vaak moeilijkheden, vooral voor onze Rijkscommiezen, zoo-mede voor de Duitsche. De turfmaker J. S., in de Friesche gemeente West-Stellingwerf, zag een haas in de veenderij. Toen hij op het dier afging, sprong het in een trekgat, waar J. S. het wist te bemachtigen en daarna af te maken. Hij ging nu met den haas naar een poulier om hem te verkoopen, maar werd daar verrast door een veldwachter, die den haas in beslag nam en tegen hem procesverbaal maakte, wegens het dooden van wild zonder acte. Een lid der redactie van het //Hbl." bracht eergisteren een bezoek aan de ouders van de 18jarige Pietje Faas, wonende in de Goudsbloemstraat. Toevallig was Pietje zelf thuis. Het was om kwart voor zeven nog donker op de Hobbemakade. Zij hoorde niemand achter zich. aankomen, anders had zij zeer zeker achter zich gekeken en den dader in het gezicht gezien. Plotseling voelde zij den steek in den linkerarm, oogenblikkelijk wendde zij het hoofd om en zag nog even een grooten manspersoon verdwijnen. Jammer genoeg was er niemand in den omtrek te zien. Ditmaal riep het meisje n. 1. wel degelijk hulp. Tweemaal klonk ,/moord" op de stille kade, maar niemand kon hulp bieden. Het meisje vluchtte zoo snel zij kon en struikelde daarbij, zoodat zij op den grond viel. De dader liet zich echter niet meer zien. Pietje Faas vertelde, dat zij Dinsdag van de vorige week met een tweetal vriendinnen van het werk komend in de Korte Leiuschedwarsstraat ook is aangerand. Een persoon greep haar toen plot seling bij den linkerarm, maar vluchtte toen zij hulp riep. Waarschijulijk hebben wij hier met een onbeteekenend voorval te doen. Buitendien komt het signalement van dien aanrander in het geheel niet overeen met dat van dezen aanrander, die persoon was toen klein en mager en deze groot en gevuld. Het meisje is naar omstandigheden redelijk weL De wond heeft niets te beduiden, maar de aange- vallene is erg overspanuen. Cato Heiloo, het meisje dat de vorige week op de Nicolaas Witsenkade verwond werd, is Maandag- middag te 4 uur gehoord. Een persoon is gearresteerd, wiens signalement met het vroeger gegeven van de(n) aanrander(s) overeenkomt. De aangehoudene, zekere E. O., wonende Hoe- denmakersstraat, is ongeveer 30 jaren oud en van een tamelijk forsche gestalte. 's Middags om een uur was O. uit de ouderlijke woning gegaan en eenige uren later vervoegde zich daar een rechercheur met de vraag of E. O. daar woonde. Intusschen was de man reeds gearresteerd en naar het binnengasthuis gebracht, waar hij ge- confronteerd werd met Cato Heiloo. Een gevolg van deze confrontatie was, dat de hoofdeommissaris, de heer Franken, en de com- missaris van het bureau in de Ferdinand Bolstraat, de heer Van der Wiele, zich naar de Hoeden- makersstraat begaven, waar een huiszoeking plaats had. De aangehoudene, wiens ouders beiden nog leven, heeft vier zusters en een broeder die gehuwd is. De dochters waren, toen beide heeren ver- schenen, toevallig thuis. Ofschoon het gezin eerst niet begreep, wat dit voor hen onverwacht bezoek te beteekenen had, liet men gewillig alles door- snuffelen en werden alle kasten en laden geopend. Het resultaat van het onderzoek was, dat eenige kleedingstukken en een doosje, waarin een pruik en een dolkmesje waren, werden meegenomen. Later op den avond kwamen nog een inspecteur en een rechercheur eenige kleedingstukken halen. De ouders van O. zeiden, dat hun zoon den vorigen morgen eerst om negen uur was uitge- gaan om te zien of hij ook werk kon bekomen. Ongeveer twaalf uur kwam hij terug met de boodschap, dat ffhet vandaag niets gedaan was." De vader vertelde dat hij het dolkmesje, waarbij een scheede behoort, die ook in beslag genomen is, ongeveer twee jaren geleden op de Stadhouders- kade had gevonden. Hij gebrnikte 't altijd om zijn pijp uit te krabben. Het lag dan ook in eeu sigarenkistje, te midden van een collectie pijpen toen de heeren het vonden. De pruik zou vroeger door den broeder van E., die getrouwd is, ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2