Algemeen Nienws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vla&ndere voor No. 3695. Dinsdag 29 November 1898. 38e Jaaro-ang;. Gemengde berichten. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alio Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tf eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. rr-TTiil op l«-t-st<l.»se.i, >»ij Ilea nitgever J. WAW PE 8A1BK te Ter len.eii »lt Med verachijnt Woens.lag- en lr.J.laBavr>a<l. ,..tge»»»»ie v _m POLITIEK OVERZICHT. Het Hof van cassatie heeft zijne gansche zitting van Yrijdag besteed aan het verhoor van kolonel Picquart, dat den vorigen dag begonnen was. Het verhoor van generaal Roget heeft bijna vier dagen geduurd. De Figaro bericht, dat het vooral geloopen heeft over de redenen van zedelijken aard, die Dreyfus als schrijver van het borderel aanwezen. Generaal Roget steunt, evenals de vijf ministers van oorlog, die voor hem zijn gehoord, zijne over- tuiging op de bekentenissen, die Dreyfus zou ge daan hebben aan kapitein Lebrun-Renaud. Het deskundig onderzoek, dat door het Ilof bevolen was naar het papier pelure, dat in be- slag genomen is in de correspondentien van majoor Esterhazy, is geeindigd. Men verzekert, dat de papierfabrikanten, die als deskundigen gekozen zijn, eenstemmig hebben geconcludeerd, dat er volkomen overeenstemming bestond tusschen het papier van het borderel en dat//papier pelure." Volgenshen is het //papier pelure" van majoor Esterhazy en het //papier pelure" van het borderel afkomstig uit dezelfde kuip. Nieuw schriftonderzoek is thans bevolen omtrent het handschrift van Dreyfus, van majoor Esterhazy en van het borderel. Over de overleggingen, die onder de parlements- leden van verschillende groepen der linkerzijde heb ben plaats gehad omtrent de maatregelen die er be- hoorden genomen te worden in de zaak-Picquart, bericht de Figaro, dat als resultaat daarvan de heer Lagasse op zich nam de ministes-president te berichten, dat hij hem wenschte te interpelleeren over de maatregelen die de regeering dacht te nemen om de goede rechtsbedeeling in overeenstemming te brengen met het besluit van den militairen gouverneur van Parijs, die den datum der bijeen- komst van den krijgsraad in de zaak-Picquart heeft bepaald voor het tijdstip waarop het Hof van cassatie zelf zijne beslissing zal hebben genomen in eene daarmede verband houdende zaak. Voordat echter de heer Lagasse zijn brief had kunnen afgeven, werd hem verzocht dit na te laten. Men verwittigde hem, dat de voorzitters van de drie groepen der linkerzijde hunuerzijds waren bijeengekomen en besloten hadden, waarschijnlijk reeds Maandag een wetsontwerp in te dienen, dat volledige voldoening zou verschaffen aan den heer Lagasse en zijne vrienden, dat de radicaal-socialis- tische groep, van dit besluit in kennis gesteld, hare meuewerking had toegezegd en dat er nu niet anders overbleef, dan af te wachten. De heer FEUILLBTON Naar MAX PEMBERTON. Lagassa heeft dus zijn brief niet afgegeven, zich voorbehoudende daarop terug te komen, wanneer de drie voorzitters van de linkerzijde van besluit mochten veranderen, hetgeen echter niet wordt verwacht. De Duitsche Rijksdag is nu tegen 6 December bijeengeroepen. Dat besluit is waarschijnlijk het eerste, dat de Zaterdagmorgen om elf uur zijne gemalin in goeden welstand van zijne groote reis te Potsdam teruggekeerde Keizer weder op den vaderlandschen bodem heeft onderteekend. Vrijdagavond om half 10 werd Baden-Baden verlaten, waar de ontvangst recht hartelijk geweest was. De Keizer zag er flink en sterk gebruind uitde Keizerin scheen de reis wat aangepakt te hebben. Het wordt bevestigd, dat de Keizer te Miinchen met den Prins-Regent de zaak over het Militaire Strafwetdoek in orde maakte. Bij het Hoog Militair Gerechtshof te Berlijn zal Beieren door eene eigeu afdeeling, Senaat geheeten, vertegen woordigd worden. Ook over het geschilpunt Lippe-Detmold moet de Keizer den Prins-Regent hebben geraadpleegd. Het publiek te Miinchen is er zeer ontevreden over, dat in de twee uur, die de Keizer te Miinchen bleef, niemand op het perron of in het station werd toegelaten. Niemand heeft daar dan ook den Keiztr gezien. Ook van Keizer Wilhelm heeft de jubileerende Wurtembergsche Minister-President Von Mittnacht een hartelijk schrijveu van gelukwensching ont vangen. Russisehe bladen berichten, dat de werkzaam heden in de oorlogshaven Libau of, zooals die haven voortaan naar zijn stichter zal heeten, z/haven Alexander III", in den loop van dit jaar zeer zijn bespoedigd. De havenruimte voor het Oostzee-eskader is nu geheel in gereedheid gebracht, en binnen kort zal een aanzienlijk deel van dat eskader daarheen gedirigeerd worden. Ook met het bouwen van een tweede groot dok is in den loop van dezen zomer begonnen. De haven van Kroonstad, die tot dusver de voornaamste oorlogshaven in de Oostzee-watereu was, wordt hierdoor de tweede in rangde Russisehe vloot zal, in plaats van zooals tot dusver 2 a 1 maanden in het ijs ingesloten te zijn, nu gedurende het geheele jaar kunnen uitloopen, en in de nieuwe oorlogshaven Alexander III een veilige operatie- basis bezitten, die bijna 100 geografische mijlen dichter bij de Duitsche kust gelegen is. Deze nieuwe zeevesting biedt dus voor eene aanvalsbe- weging haast nog meer voordeelen dan voor de ver- dediging van de Russisehe Oostzeekustin ieder geval is met de voltooiing van deze haven een groote stap gedaan tot de ontwikkeling van de zeemacht van het groote Russisehe riik. De sleutel der Citadel van Antwerpen Prins Hermann van Saxen-Weimar heeft aan H. M. de Koningin, met bestemming voor het Rijksmuseum, overhandigd den sleutel van de Hoofdpoort der voormalige Citadel van Amtwerpen, welke sleutel, blijkens een door den prins daarbij gevoegd getuigschrift, in 1831 na de overgave der Citadel door de Nederlandsche officieren werd ter hand gesteld aan Z. H. Hertog Bernhard van Saxen-Weimar, luitenant-generaal in Ne- derlandschen dienst en in diens nalatenschap werd aangetroffen. Aan prins Hermann van Saxen-Weimar is de dank der Regeering betuigd voor dit geschenk, dat de herinnering bewaart aan de roemrijke daden van het Nederlandsche leger. Het ruime schoollokaal was dan ook geheel gevuld en vooral op den eersten rang waren er plaatsen te kort. Nu de vereeniging verdient wel zulk een ruim bezoek. Het drama //Een getrouwe knecht" werd mees- terlijk opgevoerd en de spelers werden na elk bedrijf luid toegejuicht. Ook de twee blijspelen //Mijnheer heeft de influenza" en //Bedriegers bedrogen" hadden veel succes. Vooral Jan, de knecht, uit het eerste stukje, deed door zijne aardige zetten de toe- schouwers soms schudden van't lachen. De vereeniging, die in 't voorjaar haar tienjarig bestaan viert, hoopt bij die gelegenheid een feest- concert te geven dat zeker nog drukker zal be- zocht worden. TER NEUZEN, 25 November 1898. Zaamslag, 26 Nov. Hedenavond werd alhier ten huize van C. 't Gilde Jr. het eerste winter- concert uitgevoerd door de tooneelvereeniging //Or.s Genoegen". Mocht de vereeniging voorheen het genoegen smaken voor een talrijk publiek op te treden, thans was dit aanmerkelijk minder. De beide opgevoerde stukjes //Liefde overwint alles" en //Wit en Zwart of wie is de graaf" vonden veel bijval. Het bleek ons, dat met den noodigen ijver het opgevoerde was bestudeerd, zoodat al de uitvoerders buiten- gewoon geschikt waren in het vervullen hunner roll en. Wij hopen dat de vereeniging ons nog menigen genoeglijken avond mag bezorgen en kunnen het niet nalaten den leden een woord van dank te uiten. 10) Mijn God, zei hij, wat ben je een actrice, MarianIk herinner mij den dag, toen ik je meenam naar de batterij en je de lading van een kanon liet zien. Wat deed je allerlei ounoozele vragen, als iemand, die van zulke zaken niets begreep. Weet je dat nog wel? Wat vloog je van wal tot wal, als een schoolmeisje. O, had ik kunnen denken Zij lachte, een oogenblik vergetende, wat er gebeurd was. Maar je vermoedde niets, zei ze en ik mat de lengte van den wal, door er over te loopen, de passen tellende, terwijl jij thee zette. Ik zie nog, hoe jij je vingers brandde aan de ketel. Ik schreef het aantal kanonnen op, toen de oude sergeant Seroff heenging om brood te halen. Hij vertelde mij ook, hoe diep de doorvaart was, en herhaalde 't nog eens, omdat ik zoo dom was. O, jelui waart alien zoo goed De zucht tot spotten en schertsen begaf haar niet, zelfs in dit treurspel van haar leven. Zij lachte als een kind bij de herinnering aan de koinedie, welke zij had gespeeld op de wallen en Paul lachte mee, blij, dat zij en geen ander hem had gefopt. Sapristizei hij, jij bent den duivel te slim af. Als het hiermee uit was maar nu ach, als ik er aan denk, wat morgen zal gebeuren, Marian, kan ik dan lachen. Hoe zal ik je helpen Iioe zal ik mijn plicht doen Hoe zal ikvergeten, dat ik je liefheb Morgen morgen groote God als ze je naar de gevangenis sturen, en ik je lief gezicht nooit, nooit weerzie Hij bleef eensklaps staan, zijn zenuwachtig op en-neerloopen stakendmaar zij stond nog bij den schoorsteen; tureude in de asch van de kachel. Dat zullen zij doen, als jij 't hun zegt, sprak zij. En ik moet het hun zeggenik kan niet anders. Mijn eer verplicht mij daartoe. Ik zou de helft van mijne levensjaren geven, Marian, om je dezen nacht uit Kroonstadt te krijgen morgen zal het te laat zijn ik moet hun alles vertellen ik moet dat weet je wel De woorden kostteu hem inspanning toen hij ze uitgesproken had, trad hij op haar toe, nam hare handen in de zijne en keek haar diep in de oogen. Mijn liefste, mijn eenigste, zei hij hoe zal ik je helpen Hoe zal ik je redden uit deze dwaasheid Zweer mij, dat je niets meer zult doen dat je geen regel meer naar Engeland zult schrijven, zoolang je in dit huis bent. Ik moet schrijven aan kleinen Dick, zei ze driftig. Hij stampte ongeduldig op den vloer. Beloof mij geef mij die beloftedrong J hij aan. Ik beloof, antwoordde zij, vleiend tegen hem aanleunendik beloof allesIk wil alles doen, als ik 'tkind weer mag zien! Je zult hem immers niets vertellen, Paul O, heb medelijden luister naar mij Koewacht. Zondag gaf de alhier gevestigde Rederijdenskamer //Tot Nut en Genoegen" haar eerste winterconcert. Het weder, dat zich 's morgens zeer ongunstig liet aanzien, klaarde wat op en het gevolg was, dat velen uit Zuiddorpe, Axel en Stekene naar hier kwamen om de voorstelling der vereeniging bij te wonen. Ik moet 't hun zeggen, antwoordde hij somber, ik moet Hij stiet haar van zich afwant er kwam ge- druisch in de gang; en hij wankelde de kamer uit. Zij stond bevend daar en telde zijne voet- stappen, toen hij het voorplein over ging. HOOFDSTUK V. Yoorgevoelens. De echo der voetstappen werd zwakker en zwakker en verloor zich ten slotte in andere geluiden den regelmatigen tred van een schildwacht en het gekletter van wapenen. Marian luisterde eenige oogenblikken scherp, in de hoop, dat ze de voet stappen weer zou vernemen en Paul terug zou komen, vol berouw over zijn besluit. Maar de diepe stilte van den nacht trad in, de wind huilde boos over de bevroren zee, 't gekraak van 't ijs was 't eenige wat ze hoorde en ze wist, dat ze alleeu was. Er was gedruisch van stemmen geweest in de gang, toen Paul*haar verliet, en ze opende de kamerdeur, om te zien, wie er was. Ze meende, dat ze de diepe stem van den ouden Bonzo kon onderscheiden en het gebrom van Ivanmaar 't gepraat hield spoedig op, en ze begreep, dat 't nu tijd werd om naar beneden te gaan bij de meisjes, voor de comedie, welke avond aan avond werd afgespeeld in de sombere, donkere salon. Hoewel hare handen nog beefden, en de sporen van tranen nog op haar gelaat zichtbaar waren, deed zij haar best, niet te denken aan 't geen er in 't laatste uur was voorgevallen. Zij bedwong zichzelve met de verzekering, dat haar minnaar Men meldt uit Rotterdam Nadat sedert eenige dagen in de Maas nabij de Wilhelminakade en Spoorweghaven door stoom baggermachines de rivier uitgediept was ten be- hoeve van een aanlegplaats op dat punt voor een veerdienst tusschen den linker en rechter Maas- oever, vertoonden zich Vrijdagmorgen 7 uur krom- miDgen in de spoorwegrails op het terrein der z/Rotterdamsche Lloyd" aan de Wilhelminakade. Onmiddelijk werd de hoofdopzichter der ge- meentewerken te Feyenoord, de heer P. van de Graaf gewaarschuwd. Nauwelijks was deze ter plaatse of met donderend geraas stortte een deel van den kaaimuur van circa 50 meter in de Maas het remmingwerk langs den kaaimuur brak af, evenzoo werd de spoorweg-aansluiting in het terrein vernield en een electrische kabel. Zware hard- steenen randen stortten mede in de rivier. De verzakking strekte zich landwaarts uit tot aan het administratiegebouw Lloyd. Een steenen gebouwtje storte in de rivier, waarvan men het houten dak later iu de Koningshaven zag boven komen. Bij de instorting ontstond zulk een dei- ning in het Maaswater, dat eenige nabij liggende lichterschepen losgerukt werden van de trossen. Een ploeg werkvolk bracht onder toezicht van den hoofdopzichter, de heer Van de Graaf, met buitengewone krachtsinspanning een electrische kraan in veiligheid, die aan den rand der ver zakking stond. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Verschillende autoriteiten, als de directeur der Handelsinrichtingen, de heer Roosing, de sectie- bk—ass— niets zou zeggen zij meende, dat zijn liefde sterker zou blijven dan het besluit, voor zijn eer te waken. Toch verliet de voorzichtigheid haar niet. Yaag stond haar de mogelijkheid voor den geest van een snelle en vreeselijke straf voor 't geen zij had gedaan. Terwijl ze haar minnaar alles had ver- teld, besloot zij, aan andere beschuldigers niets te bekennen. Ze zou weer de rol van /ingenue" spelenze zou op hunne beschuldigingen ant- woorden met lachjes en gebaren van voorgewende vrees en de wapenen der coquetterie. 't Ergste wat Paul kon doen, was dacht zij te spreken over een vermoeden. 't Zou haar taak zijn, die verdenking weg te lachen, ze bespottelijk te maken. Onderwijl dit alles snel door haar hoofd ging, waren hare vingers bezig met de uitvoering van haar plan. Hoewel ze gekleed was voor de comedie in de salon, begon zij zich haastig te ontkleeden, tot zij iu staat was, het papier los te winden, dat ze om haar lichaam had gerold, en waarop allerlei kleine schetsen, woorden en cijfers stonden. Zij lachte, toen zij ten slotte dien schat in't vuur wierp het kostbaar document, dat haar zoo menig maand van heimelijke werkzaamheid en en gevaarlijke waagstukken had gekost. Ze wist, dat de inhoud van dat papier ook in haar geheugen was, en dat ze er een copie van kon maken, wanneer zij verkoos. Als ze mij visiteeren, zullen ze niets vindi n, sprak ze tot zich-zelve, terwijl ze de asch van het papier tusschen die van het vuur mengde. Ik zal morgen een brief naar Engeland schrijven, dien ze kunnen openen. Ze kunnen niet be- wijzen, dat ik de kaart naar Londen stuurde, en Paul zal 't niet zeggen. Ik ga van hi et, zoo iEBZElSCHE COERAST. ..■MMWill I lllll —nmi—T"T—i—■■■■ill

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1