A IgemeeD Nieows- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderon. No. 3694. Zaterdag 26 November 1898. 38e Jaargang;. &EMEBHTEBAAD. BE SPKHf YAH KBOOSSTADT. 9 Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushouders. AD VERTENTISN: Inzending van advsrtentien v6or 3 uren. op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. POLITIEK OVERZICHT. lets langer dan een jaar is het geleden, dat Mathieu Dreyfus, de broeder van den ex-kapitein, tevens lid van den generalen staf Alfred Dreyfus, stappen ondernam om aan te toonen dat de man, die 22 December 1894 door den krijgsraad te Parijs wegens landverraad werd veroordeeld tot levenslange verbanning en degradatie, het slachtoffer was van een rechterlijke d waling. Wei liep reeds half Juli van het vorig jaar het gerucht, dat de senator Scheurer-Kestner, die toen vice-president was van Frankrijks Eerste Kamer, stukken in zijn bezit had, waardoor de onschuld van den ex-kapitein daghelder zou worden bewezen, en wel werd toen door enkele bladen de wenschelijk- heid betoogd van de herziening der procedure, docli verder kwam het toch niet. Den 16den November 1897 was het, dat Matthieu Dreyfus majoor Esterhazy rondweg aanwees als de ware schuldige, of ten minste als den schrijver van het borderel, op grond waarvan naar de meening van Mathieu Dreyfus, de veroordeeling van zijn broeder uitsluitend had plaats gevonden. Hoewel er geen pogingen werden aangewend door de verdedigers van Dreyfus' onschuld om langs den aangewezen wettelijken weg, door zich recht- streeks te wenden tot den minister van justitie namelijk, het gewenschte resultaat te verkrijgen, werd toch op grond van de beschuldiging van M. Dreyfus aan het adres van Esterhazy, besloten tot een onderzoek, waarmee generaal Pellieux werd belast. Den 278ten November werd luitenant- kolonel Picquart door den generaal in verhoor ge nomen en toen was het, dat hij, eveneens als zijn meening uitsprak, dat Esterhazy de ware schuldige was. Wat is er sinds al niet geschied Hoevelen hebben direct of indirect tengevolge van de Dreyfus- campagne hun maatschappelijke positie plotseling gewijzigd gezien Hoe verklaarbaar wordt het daardoor, dat de Dreyfuszaak bij de openbare meening eene eerste plaats heeft ingenomen Een bom, die te midden van een dicht saarn- gepakte menigte tot ontploffing komt, richt niet FEUILLETCXN Naar MAX PEMBERTON. 9) Gij zegt, dat ik het niet begrijp, riep hij eindelijk, verbitterd door haar zwijgen niet begrijp, als ik u vind, met de kaart in de hand en het potlood aan 't werk Dat niet begrijpen Ben ik dan een kind Moet ik mij-zelven nu nog wijsmaken, dat het een ander was, en niet gij, die het plan naar Louden stuurde Moet ik een anderen spion zoeken in Kroonstadt Bah waarom nog woorden te verspillen, nu elke minuut kostbaar is. Gij behoeft naar geen ander te zoeken, Paul, sprak zij, opstaande en hem vast aanziende, als had zij een besluit genomenik alleen deed wat gij zegt. Niemand hielp mij. Ik teekende het plan en stuurde dat naar Londen. Ik ben de spion, zoo ge dat woord wilt gebruiken Ik vraag u niet, medelijden met mij te hebben, of aan mij te denken ik ben uw hulp niet waardig Ik kan alleen blijven in de toekomst, zooals ik tot nu toe alleen gebleven ben. Gij zegt, dat uw pliclit gebiedt, hun te vertellen wat gij ge zien hebtgoed, ga het hun zeggen ik wacht, tot ze mij koinen halen. Ik ben niet bang waarom zou ik voor mij zelve vreezen meer onheil aan, wondt en doodt niet meer indi- viduen, dan deze veelbesproken zaak. Scheurer Kestner, wien de eer toekomt in de allereerste plaats het initiatief te hebben genomen en later op den aehtergrond werd gedrongeii willens en wetens) door Emile Zola en anderen, die de campagne voor recht en waarheid ter hand namen, was het eerste slachtoffer: hij verloor zijn zetel als vice-president van den Senaat. Bij de algemeene verkiezingen legden afgevaardigden als Joseph Reinach, Hubbard en Jaures het af naar aanleiding van hun campagne ten gunste van den veroordeelde van 1894. Voorts verloor Reinach zijn officiersgraad bij de reserve en werden Emile Zola en De Pressense onwaardig verklaard verder het Legioen van Eer te dragen. In het leger was het nog heel wat erger de chef van den generalen staf, De Boisdeffre, werd in de noodzakelijkheid gebracht zijn ontslag te nemenmajoor Pauffin de Saint Maurel moest den staf verlaten luitenant kolonel Du Paty de Clam werd op non-activiteit gesteld en luitenant kolonel Picquart werd, evenals majoor Esterhazy, gepensionneerd. De geleerden Grimault en Stapffer werden ook gestraft voor de door hen al te luide uitgesproken meening ten gunste van Dreyfus. In politieke kringen was het nog veel erger Het kabinet-Meline vond de straf voor zijn houding in den uitslag der algemeene verkiezingen, zoodat de val van dit taaie bewind al heel spoedig niet meer te vermijden viel. Het kabinet-Brisson, dat het onderling lang niet eens was over de Dreyfus-zaak, verbruikte in zeer korten tijd drie Ministers van oorlog Cavaignac, generaal Zurlinden en generaal Chanoine. Tegenover al deze omver geworpenen is er reden met een zekere genoegdoeuing melding te maken van het optreden der formatie-Charles Dupuy met den niet-militair De Ereycinet als Minister van oorlog en van de benoeming van majoor Eorzinetti, den oud-directeur van de gevan- genis Cherche Midi (die afgezet was wegens zijn houding in de Dreyfus-zaak) tot tresorier-general van het vorstendom Monaco. Dit zijn eigenlijk de eenige lui, die aan de geweldige slachting hun tegenwoordige positie te danken hebben, doch het zijn er slechts weioigen tegenover de breede rij der gevallenen Eerst Woensdagmorgen om kwartier voor achten, blijkt de ,/Hohenzollern" met het Duitsch Keizer- lijk paar te Pola te zijn aangekomen, door de aanwezige oorlogsschepeu met de gebruikelijke salvo's begroet. Aartshertog Karl Stephan met zijne gemalin, marine-commandant Spaun, stalhouder Goess, havenmeester Hinke en nog eenige andere autori- Zij had al haar moed bijeengeraapt en slond voor hem met fonkelende oogen en hooggekleurde wangen. Hij moest bekennen, dat hij nooit zulk een schoon schepsel had gezien, en plotseling herinnerde bij zich zijn liefde. Waarom ik voor je vrees, Marian Kan je dat nog vragen Zou ik mijn leven niet voor je willen geven Treft mij niet elke slag die u raakt O, je weet wel, wat het is Als ze jou van mij wegnemen, ontrooven ze mij alles, wat ik op de wereld heb. Waarom wilde je mij niet vertrouweu f Je hebt dat werk gedaan voor geldwaarom zei je mij niet, dat je zorgen had Jou om geld vragen? riep ze met toornig verwijt. Zeker, als je daardoor je zelve gered had van deze schande. 't Is geen schande, brood te koopen, om een kind te eten gegeven. Dat is mijn misdaad ik ben bereid, er voor te boeten. Hij staarde haar aan in de grootste verbazing. Nu is het mijn beurt, te bekennen, dat ik niet begrijp, zei hijen ik moet begrijpen ik moet alles weten, Marian. Ik kan nog uw vriend zijn, als je openhartig tegen mij bent. Maar dan moet je ook niets terughouden je moet tegen mij spreken, zooals je tegen je eigen broer zoudt doen. Ik zal niets verzwijgen, Paul er valt niets te verzwijgen. Ik stuurde de brieven naar Londen, omdat ze er geld voor bodenik ben teiten begaven zich aan boor om de reizigers te begroeten. De Keizer bracht bezoeken aan de Oostenrijksche oorlogsschepen /Maria Theresia" en //Budapest." Om twee uur 's middags reisde men per spoor verder. Met betrekking tot de reis van den Keizer in Palestina verneemt //Lloyds Weekly" het volgende: te Haifa moet de politie beproefd hebben de pers- verslaggevers te beletten, de landing des Keizers bij te wonen en te Jaffa werd hun aangezegd, dat zij het reisgezelschap niet dadelijk naar Jeruzalem mochten volgen, maar eene dagreis moesten achter- blijven. Deze bevelen werden hun medegedeeld uit naam van den //Vali" van Damascus en lieten hun geene andere keus dan een extra-trein te bespreken, wilden zij bij de te verwachten plech- tigheden in de heilige stad aanwezig zijn. Zoodra deze zaken ter kennis van den Keizer kwamen, liet hij den journalisten door graaf Eulenburg zijn leedwezen betuigen en gelastte tevens, hun bijzondere permissie-bewijzen te laten geven. De Keizer was zeer verontwaardigd, dat de Vali van Damascus van zijn naam misbruik had gemaakt, en weigerde Djevad Pacha te ont- vangen, die in het oogloopend oubeleefd was ge- geweest tegenover de vertegenwoordigers der Britsche pers. Djevad maakte zich daarover zoo boos, dat hij plotseling, 's morgens om drie uur, het keizerlijk gezelschap verliet. Men heeft achter zijne zending bij den Keizer als Cicerone eene uitnoodiging aan dezen van den Sultan meenen te zien, om hem ter zijde te staan in een protest tegen de handelingen van Engelaud, Frankrijk, Italie en Rusland op Creta. Indien dit de be- doeling geweest is, dan is deze vlieger volstrekt niet opgegaan. Sedert, weet men, viel Djevad bij den Sultan in ongenade. Bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest wordt de vergunning om meerdere postpakketten aan hetzelfde adres van slechts een adreskaart tedoen vergezeld gaan, van 2 tot en met 6 December, ingetrokkeu en zal bij elk pakket een adreskaart moeteu gevoegd zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om, ter verzekering van eene goede overkomst der pakketten 1°. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking; 2°. zoo mogelijk de adressen op den omslag der pakketten te schrijven en, waar op- plakking of aanhechting van een los adres onver- mijdelijk is, dit zoo vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvau tijdens het vervoer geen vrees behoeft te bestaan3°. in de pakketten, arm en er is in Engeland een kind, waarvoor ik zorgen moet, God sta hem bij Zij zonk snikkend in de sofa want de gedachte aau het kind bracht haar lot de werkelijkheid terug. Doch Paul's armen schoten haar aaustonds te hulp; hij drukte haar aan zijn hart en vergat, dat hij haar rechter was. Er zal je geen leed geschieden, lieve, troostte hijals je maar op mij vertrouwt, is er mis- schien nog een uitweg te vinden. Ik heb je immers te lief gehad, om niet te wenschen, dat je gered wordt. Wees oprecht, opdat ik kan weten, hoe ik je van dienst kan zijn. Je zegt, dat er een kind is in Engeland Zij zag hem daukbaar aan, door hare tranen heen. Een photografie stond op een standaard naast haar. Zij nam die op en gaf haar aan Paul 'tis mijn broertje Dick, zei zedit is zijn portret. Hij en ik bleven drie jaar geleden alleen achter, om ons door het leven heen te slaan Hij wordt 't volgende jaar zes. Om zijnentwil kwam ik hierik heb geen verdere bloedverwanten, behalve mijn neef Walter, die te Londen bij de admiraliteit is. Was hij 't die je vroeg deze misdaad te bedrijven Hij zei mij, dat de Engelsche regeering tienduizend pond zou betalen aan dengene, die haar de plannen kon verschaffen van de onbekende vestingwerken hier. Hij zond mij het boek, dat er geschreven is over Wladivostock, en de manier, waarvan het adres niet op den omslag zelf ge schreven is, een tweede los adres in te sluiten. De heer A. P. Staalman, lid van de Tweede Kamer, die in den loop dezer maand een bezoek aan Eriesland bracht, tot het instellen van een onderzoek met betrekking tot de zaak-IIogerhuis, trad eergisterenavond te Helder in een druk be- zochte openbare vergadering van Nederland en Oranje op, om naar aanleiding der door hem opgedane ervaringen over de zaak te spreken. De heer Staalman ging uit van het anti-revolu- tionair standpunt, dat de overheid, ook de justitie, de dienaiesse Gods is, en keurde het af, dat de socialisten in de Hogerhuizen-zaak een middel hadden gevonden om propaganda te maken voor hunne beginselen. Het door hem ingestelde onderzoek had een negatief resultaathet had hem noch van de schuld, noch van de onschuld der Hogerhuizen overtuigd. Wel had hij er door leeren kennen de absolute onbetrouwbaarheid der door Mr. Troel- stra c. s. ten gunste van de Hogerhuizen uitge- vonden getuigen, wier verklaringen voor de justitie niet de minste waarde kunnen hebben. Kan de heer Staalman zich daarom niet ver- eenigen met den eisch tot onmiddelijke invrijheids- stelling der gebroeders Hogerhuis, gaarne ver- klaarde hij zich bereid mede te werken om te geraken tot eene revisie van het vonnis opdat zal kunnen blijken, dat er in Nederland gerechtig- heid bestaat. Nadat de heeren Troelstra en Hermans waren opgetreden om tegen verschillende uitlatingen van den heer Staalman, voornamelijk tegen de socialisten gericht, te protesteeren, moest wegens het verge- vorderd uur het verdere debat tot een nader te bepalen datum worden uitgesteld. Een van de grootste meelconsumenten hier te lande heeft (naar de Ned. Bakk. Ct. verneemt) aan eenige Belgische meelfabrieken te kennen ge geven, niet genegen te zijn verder contracten tot levering af te sluiten, zoolang de Belgische grenzen voor het Nederlandsche vee gesloten blijven. TER NEUZEN, 25 November 1898. In de op Maandag 28 Nov., des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in be- handelihg Aanhangige zakeD vermeld op oproepingsbrief van 21 Nov. 1898 benoemen tijdelijk wethouder; wijziging begrooting 1898. Heden voormiddag had alhier de plechtige ter- aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den geachten burgemeester J. A. van Boven. waarop de Engelschen kaarten van die haven kregen. Ik vroeg mij-zelve af, waarom een vrouw niet kon doen, wat een man had gedaan. 'tWas voor ulieden immers niets, dat de plannen bekend werden. Jij zelf zei mij altijd, dat Kroonstadt sterk genoeg is om de wereld te trotseeren. Als dat zoo is, wat heb je dan te vreezen En voor mij beteekende het zooveel een tehuis voor mij en mijn broertje geen ballingschap meer. Begrijp je het nu, Paul? Hij kuste haar op het voorhoofd. Ik begrijp het nu, zei hij God sta ons bij Zij vatte weder moed ze was nu geheel kalm ze zei tot zich-zelve, dat ze ter wille van het kind nogmaals hetzelfde zou doen. Haar vlugge geest was vervuld van allerlei gedachten, maar de over- heerschende was, dat haar minnaar haar zou redden. Paul, zei ze plotseling, als jij het begrijpt, ben je immers mijn vriend weer Hij begon opnieuw de kamer op en neer te loopen zijne sporen rinkelden op den eikenhouten vloer. De stem van het geweten fluisterde hem toe, dat hij een der kinderen van Kroonstadt was en de stad niet mocht verraden. De kus van het meisje brandde nog op zijne lippen, als een kus der dankbaarheid. Maar zelfs in deze crisis dacht hij aan ondergeschikte dingen, die hij zich herinnerde. (Wordt vervolgd.) TER IVEUZENSCHE COIIRANT Dit hi ml ver.cl.ijnt ra»»nd»g., WoenaJ»t. en Vrijdagavond. ititsezoVLTird op F^tdagen, bij den ntlgever P. J. MB I»1C 8AM1>K te Ter 1'euzeot De Burgemeester der gemeente TEB NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen tlaandag, 28 No vember I H!>H, voormiddags 10 uren. Ter Neuzen, 25 November 1898. De Burgemeester voornoemd, J. C. HARTE, L°. B.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2