A Igameen ieuws- an Advertentieblad voor Zeeuwsch- Via an dors a. No. 3693. Donderdas: 24 November 1898 38e Jaar^antr. If aster fas Koophasdel en Fabrieken. HI® B E V A COIHA T 11. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor3 uren op den dag der uitgave. "p O L I T I EK OVEfTz I C H T. TER NEUZEN, 23 November 1898. FJDTJILLJETON 8) Minnaar on rechter. - Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,821. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- oushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. IIIZjOIIUXAIM va.il V w-7- oD Feestda-en. toil ilen nitirever P. J. VAI OB HSDK te Ter fteuien. »it blail verscliijpi Tlnanilnii-, Woenadag- en Vrydayavond. uitgezo P Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN herinneren de belanghebbenden dat op 3» deier, op het Gemeente Raadhuis. van des voornuddags 10 tot des namiddags 1 uur, verkiezing zal plaats hebben van leden der Earner van Koophandel en Fabrieken, ter voorziening in de vervulling der plaatsen van de heeren H. C. E. VAN IJSSEL STEIJN; P. a. VAN DE VELDE, J. C. J. KOLIJN en P. J. VERSLUIJS, die op I Jannari 1899 aan de benrt van aftreding zijn. Ter Neuzen, 22 November 1898. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. C. HARTE, L°. Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der hindenvet (Staatsblad no. 222 van 1896), maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van J. CRINGE te Biervliet, om vergunning tot het oprichten van een l>pood-, besclinlt- en bloiiig'ood- balvkerij op het pereeel kadastraal bekend sectie C no. 3355 en dat op llinsdag December tSOH, des namiddags 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting be- zwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 22 November 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. HARTE, L° Burgemeester. J. WISK.ERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaccioalie door D. BUYZE, gemeente-geneesheer aldaar, zal bestaan te SliUISIi-lI^ in een der lokalen van de openbare school op Zaterdag26 November a. s., 's namiddags 2J nur en in de bom der gemeente op Maandag, 28 d. a. v., in het Ziekenliuis, 's namiddags een uur. Ter Neuzen, 23 November 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. HARTE, L0. Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. In het paleis van justitie en in de wandelgangen van de Fransche Kamer liep eergisteren middag het gerucht, dat de regeering en speciaal de Minister van oorlog zich bezig hielden met de zaak-Picquart en dat dientengevolge waarschijnlijk in diens positie verbetering zou worden gebracht. Om 5 uur werd beweerd, dat Piequart in voor- loopige vrijheid gesteld zou worden, daar de Minister van oorlog tot de meening gekomen was, dat het beter zou zijn het proces-Picquart uit te stellen tot de Dreyfus-zaak geheel afgedaan zou zijn Om zes uur deelde Ribot in de wandelgangen van de Kamer den feitelijken inhoud van het bevel van den Minister van oorlog mede, waarbij de voorloopige invrijheidsstelling gelast werd. Uit bevel en de beslissing, dat het proces-Picquart uitgesteld wordt tot 11a de afdoening van de zaak- Dreyfus, bewijzen, dat de regeering zich van het gevaarlijke van den toestand bewust is. Deze beslissing is genomen met het oog op de groote zekerheid, dat de militaire gouverneur Piequart voor den krijgsraad wilde verwijzen. Het is de afdoende oplossing, die tegenover dit plan der militaire partij mogelijk was. Zij zal een storm van verontwaardiging bij de partij van den gene- ralen staf en de pers van het leger te voorschijn roepen, doch door de meerderheid in de Kamer zal die stap zeker goedgekeurd worden. Het Hof van cassatie is eergisteren om twaalf uur bijfeengekomen tot voortzetting van bet onder- zoek van de Dreyfus-zaak. Generaal Gonse en generaal Roget werden als getuigen gehoord. Men beweert, dat 00k Du Paty de Clam gehoord zal worden, en wel over de geschiedeuis van de ge- sluierde dame en de mededeeling van het stuk, dat Esterhazy redden moest. Het zijn weer heftige tooneelen geweest, eer gisteren in het Hongaarsche Volkshuis. 't Was alweder naar aanleiding der verplaatsing van het Hentzi-gedenkteeken 't welk de oppositie ge heel verwijderd wil hebben dat het tumult ontstond. Toen de Minister van oorlog, de in deze op hem gedane aanvallen en de beschuldiging, dat hij den nationalen trots gekrenkt had, beantwoor- nend, zich de uitdrukking veroorloofde //Wie denkbeelden verkondigt, in strijd met het nationaal eergevoel, dat is juist de oppositie-partij werd door gezegde partij zulk eeu vervaarlijk rumoer gemaakt, dat de voorzitter tot driemaal toe genood- zaakt werd de zitting te schorsen en haar eindelijk sloot. De te Weenen vergaderde commissie voor bet vergelijk heeft het tweede en deide artikel der voorgestelde handelsovereenkomst goedgekeurd. De maatschappij van geneeskunde te Budapest heeft, echter niet dan na stormachtige debatten, in beginsel besloten tot het toelaten van vrouwe- lijke geneeskundigen. In de eergisteren te Parijs gehouden zitting der Spaansch-Amerikaansche commissie voor de vredes onderhandelingen hebben de Amerikanen een memorandum overgelegd, houdende weigering om de aangelegenheid betreffende den afstand der Philippijuen aan een scheidsgerecht te onderwer- pen. Zij verlangen, dat Spanje Amerika's sou- vereiniteit over de Philippijnen erkennen zal zonder andere vergoeding dan eene van 20 millioen dollars, het wordt steeds minder en dat is Amerika's laatste woord Yoorts wil men een der Carolinen-eilanden koopen, om het tot een kolenstation in te richten, en aaarvoor een billij- ken prijs betalen. Feitelijk hebben de schriele Yankeees dien al afgetrokken van de nu veel lager gestelde schadevergoediug voor de Philippijnen Nameus de Spanjaarden werd hierop geantwoord, dat, wanneer de Amerikanen zich maar zoo zelven, zonder dat er eerst door de conferentie over be- raadslaagd was, de souvereiniteit over de Philip pijnen toekenden, zulks gelijk stond met een verscheuren van het te Washington overeengekomen voorloopig vredes-protocol. En de Spaansche Regeering moest, eer men verder gaan kon, eerst hiervan worden in kennis gesteld. Als Spanje weigerui mocht, zou Amerika nog 5 a 10 millioen willen //opkomen". Te Boston vormt zich een bond tegen het stre- ven naar land-uitbreiding, in het bijzonder van het soort als met de Philippijnen het geval is. De Transvaalsche Yolksraad beraadslaagde over de verschillende aanbiedingen, ingekomen voor het uitgeven der voorgenomen Staatsleening. Het meest komen in aanmerking een van 2£ millioen p. st. van Baerveldt en Heyblom en een van 1 millioen van de Tranmer-maatschappij, beide a 4 percent met 2£ commissie. Volgens een bericht aan The Times uit Kaap- stad is aan de Delagoa-baai een geval van pest voorgekomen. Op sommige Amerikaansche spoorwegen moeten nog altijd veien weten niet, hoe voor-zond- vloedsche toestanden daar nog heerschen, de negers plaats nemen in afzonderlijke, uitsluitend voor hen bestemde wagens. Nu heeft een negerin, te Elizabethtown (Ken tucky), een eisch tot schadevergoeding (van 2000 dollars) ingesteld tegen een spoorweg-directie, die een blanke liet reizen in den kleurlingenwagen, waar zij zat. Gisterenmorgen verspreidde zich door onze gemeente de droeve mare dat onze burgemeester, de heer J. A. van Boven, des nachts was overleden, dus juist een week nadat Z.Ed.Achtb. tegen Januari a. s. ontslag had gevraagd. Hoewel van algemeene bekendheid dat gezondheidsredenen hem daartoe genoopt hadden, kwam dit bericht toch zeer onver- wacht, want de ingezetenen zagen hun altijd werk- zamen burgemeester als altijd op zijn post. Hij werkte nog steeds voor zooveel hij kon en is als 't ware midden in zijn arbeid opgeroepen. Naar we vernamen was 't Maandag half elf toen hij zijne werkzaamheden eindigde en ongeveer half twee ure maakte een hartverlamming een einde aan zijn leven. Reeds op 14jarigen leeftijd trad de overledene in 's rijks dienst als stuurmansleerling en klom als zoodanig op tot den rang van sergeant. In Tndie ging hij over bij de landmacht, eerst als soldaat, werd korporaal, kwam op de cursus voor officier, werd daarna bevorderd tot luitenant en klom op tot den rang van kapitein-kwartiermeester. Ook toen noopte een zwakke gezondlieidstoestand hem ontslag te verzoeken en werd hij gepensioneerd. In Nederland teruggekeerd solliciteerde hij naar de door het overlijden van den heer Bols vacante betrekking van burgemeester der gemeenten Neuzen en Hoek en werd bij Kon. besl. van 18 Nov. 1865 als zoodanig benoemd. Den 30sten November werd hij te Hoek en den 4den December d. a. v. te Neuzen feestelijk geinstalleerd. Zijn gezondheidstoestand was zoo zwak dat menigeen dacht dat zijn levensdraad spoedig zou zijn afgesponnen en aldus stond hij in zijne nieuwe betrekking onbekend met personen en toestanden tegenover de gemeenten. Wat men verwacht had gebeurde evenwel niet, zijn gezondheidstoestand verbeterde en was nog goed, toen hij in 1890 zijn 25jarig jubileum herdacht. Door het overlijden van Z. M. W illem 111 om- streeks dien tijd werden feestelijkheden eenigen tijd uitgesteld. Toch werd het jubileum onder belangstelling der bevolking gevierd. Toen in 1891 de bevolking van Ter Neuzen zoodanig was toegenomen dat de functie van burge meester niet meer met die van een andere gemeente mocht samengaau, vroeg en verkreeg hij eervol ontslag als burgemeester der gemeente Hoek. In den sedert zijn optreden verloopen tijd had hij zich met stalen vlijt en onvermoeide werk- zaamheid op de hoogte gesteld van de toestanden der gemeente. Met ernst en kracht, met toewijding werkte hij mede aan de ontwikkeling van Ter Neuzen en rustte niet, voor dat bezwaren en moeilijkheden, die de vrije ontwikkeling belemmerden, uit den weg waren geruimd. Gedurende zijn bestuur werd Ter Neuzen ver- bonden aan het Europeesch spoorwegnet door het aanleggeu der lijnen naar Gent en Mechelen en daarmede in verband steeds uitbreidende los- en laadplaatsen, en ontstond de zeevaart op deze haven. Te veel om op te noemen zijn de werken die in dien tijd werden uitgevoerd tot verbetering van toestanden of die noodig waren wegens uit- breiding de bevolking. De bevolking van Ter Neuzen bedroeg in 1865 3541 zielen en beliep op 31 Dec. 1897 7884 zoodat zij meer dan verdubbeld is. Naar MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK IV. 't Roode boek met de kaart van de zuidelijke doorvaart was op den grond gevallen door de beweging, door Marian in haar ontsteltenis ge maakt. Paul zette het op zijn plaats in de rij der boeken, eer hij tot haar sprak. Zij vond deze handelwijze koel, wreed bijna, maar ze zag, dat de hand, die het boek vasthield, beefde, en ze wist, dat hij in groote vreeze was om harentwil. Paul, zei ze, eindelijk de spraak terug vindende, wat doe je? Waarom spreek je Diet tegen mij? Hij draaide zich om en toonde haar een gelaat, ontsteld door smart en toorn. Ik berg de kaart weg, die uw belangstelling wekte, juffrouw; ze is tien jaar oud en zou u van geen nut zijn. Er zijn andere, maar die laten wij niet slingeren voor amusement van iedereen. Die zijn weggesloten in de kluis, en ik heb geeii valsche sleutels, juffrouw. De spottende toon trof haar als een zweepslag. Yerdriet over haar eigen dwaasheid, de zekerheid, dat het geheim van haar leven geen geheim meer was, brachten tranen in hare oogen. Dit, dacht zij, was het einde van alles, van haar droom en van haar vrijheid. Morgen zij durfde niet denken aan morgen. Zij probeerde te lachen, maai die lach was schor en gedwongen, en zij had alle moeit^, om niet in snikken los te barsten. O, sprak zij, en elk woord kostte haar inspanningu denkt, dat 't mij kan schelen, of uw kaart oud of nieuw is Wat 'n ilee, kapitein Waarom zegt ge niet, dat ik liier kwam om de brieven van den generaal te lezen Paul, die 't boek weggeborgen had en't potlood waarmee zij was begonnen te teekenen in beslag nam, zag haar een oogenblik aan met een blik, die den glimlach van hare lippen bande en haar verontschuldiging deed verstommen. Lieg niet tegenover mij, zei hijGod weet, dat 't buitendien al erg genoeg is. Gij zult niet lachen, als morgen de geesel uwe schouders striemt en de duisternis der gevangenis u verblindt. Dwaas, dwaas schepselWie anders dan een vrouw kan zulk een dwaasheid bedenken Zij sprak niet, terwijl hij haar aldus beachul- digdezij leunde tegen den muur, als daagde ze zijn toorn uit. Haar vlugge geest was reeds in de weer, en ze verweet zichzelve, dat ze zoo'11 treurig figuur had gemaakt. Doch hij veroorloofde haar niet te spreken. 't Dichtslaan van een deur beneden in huis bracht een krachtig waarschuwend woord op zijne lippen. Luister zei hij, daar is Ivan Gregorovic. Als hij u hier vond o, God Hij sloot het elektrisch licht af en trok haar uit hel kabinet, naar haar eigen kamer. Ze bood geen weerstand, maar ging mee, als onbewust van 't geen er om haar heen gebeurde. De dag van gisteren scheen ver weg; de draad haars levens was als 't ware afgeknapt, op 't oogenblik, toen zij betrapt werd zij hoopte niets meer, kon zich van niets rekenschap geven 't was of ze rond- doolde in een droom, waaruit ze nooit weer zou ontwaken. Ze had nu de deur van haar kamer gesloten en lag in een armstoel, starende in de gloeiende sintels van de kachel. Ze trachtte te denken, dat ze was ontwaakt uit haar slaapde stem van den man klonk als een ver geluid, dat tot haar kwam over de zee. Mejuffrouw, sprak hij, een stap nader komende en voor haar blijvende staan, eer ik vertel, wat ik hedenavond heb gezien, waartoe eer en plicht mij dwingen, wil ik u vragen, of mij iets te zeggen htbt. Zij bleef in de gloeiende asch stareneen flauw glimlaclije vloog over haar gelaat. Wat zou ik u zeggen vroeg ze scliouder ophalend. Is 't in Rusland zoo'n groote mis- daad, een boek in te zien, dat aan een ander behoort Het is een misdaad, antwoordde hij rustig, waarvoor mannen en vrouwen wegkwijnen in (Wordt vervolgd). A de cachotten eener vesting of bij 't werk in de mijnen 't is een misdaad, waarvoor menig man ten doode is gegeeseld op het voorplein van dit huis; 'tis de eenige misdaad, welke Rusland nooit vergeet, noch vergeeft. Groote God, dat gij het moest zijn gij, die het plan naar Londen zondt; gij, die deze ellende over ons alien brachtIk kan het niet gelooven, Marianik kan niet gelooven, wat ik meteigen oogen heb gezien. Weer had ze geen antwoord voor hem, maar de glimlach week van haar gelaat en zij vouwde de handen samen over haar knie. Gij begrijpt het niet, zei ze 11a een poos - gij zult het nooit begrijpen. Heimelijk bekende zij zichzelve dat de verlam- ming van haar geest, waardoor haar tong geboeid en machteloos werd, onverklaarbaar was. Zij wist dat zoo iemand anders dan haar minnaar haar had gevondeu in de Kamer vaii den generaal, zij haar rol volmaakt zou hebben gespeeld, met de onschuld en verrassing, welke haar tot dusver voor elke verdenking hadden kunnen vrijwaren. Maar voor Paul was zij stom. Zij schaamde zich doodelijk over haar werk. Ze vreesde niet voor de gevolgen, omdat zij er nog geen idee van had, welke dat zouden zijnmaar de gedachte, dat haar minnaar 't had ontdekt, verlamde haar. Hij liep inmiddels de kamer op en neer, in doodelijke onzekerheid en droefheid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1