Gemengde berichten. RECHTSZAKEN- vooral toen de heer A. Nevejans zijne rol zoo meesterlijk vervulde, als dronken veldwachter. Voor het welslagen van het concert, werd bij monde van den WelEd. heer P. Wauters, president der vereeniging, aan het publiek dank gebracht. Ter griffie der arrondissements-rechtbank te Middelburg is door P. B., oud 27 j., vroeger bode, thans werkman te Graauw, hooger beroep aange- teekend tegen het door voornoemde rechtbank op den 8en dezer ten zijnen laste gewezen vonnis, waarbij hij ter zake van twee feiten van 1°. valsch- heid in geschrifte en 2°. het opzettelijk gebruik maken daarvan, als ware het echt en onvervalscht, werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Een verregaande baldadigheid is in den nacht van Donderdag te Aardenburg gepleegd. Van een olm van pi. m. 2 meter, wassende in eene weide in de kom der gemeente en toebehoorende aan het burgergasthuis, heeft men ter hoogte van 1 meter rondom de schors afgehakt. Eene belooning van 25 is uitgeloofd voor hem of haar, die den dader kan aanwijzen. Zaterdagochtend vond men te Vlissingen het lijk van een sedert Maandag te voren vermisten 58jarigen gehawden man, hangende aan een touw op de vliering van zijn woning. Aan het Noorderstrand van Schouwen had Vrijdagmorgen een treffend ongeluk plaats. Vier mosselvisschers van Ouddorp, die, nadat hun sloepje met mosselzaad gevuld was, naar hun scheepje wilden terugkeeren, geraakten door te zware vracht te water. De schipper kon zich met moeite redden, doch de drie anderen verdronken, ten aanschouwe van eenigen op het strand, die onmogelijk de drenkelingen te hulpe konden komen. De eene jongeling was 20, een ander 22, de derde 24 jaren oud. Eene oude hulpbehoevende moeder verloor daardoor haar eenigen, kostwinnenden zoon. Uit Zevenaar wordt aan de A. Ct. gemeld dat het door de ijverige pogingen der marechaus- sees Zaterdaguacht mocht gelukken, den commies der directe belastingen N. aldaar, aan het station op heeterdaad te betrappen op het ontvreemden van steenkolen uit de waggons. Reeds geruimen tijd werd hij er van verdacht. Verleden week is te Amsterdam op het Weesperplein een brutale inbraak gepleegd. De dieven drongen door de deur van laatstgenoemde straat binnen, namen een brandende lamp, die in de keuken stond en doorkruisten het gansche huis. In de slaapkamer, waar de bewoners met bun vijf kinderen sliepen, doorsnuffeldeu de inbrekers alle kleederen en namen mede wat van hun gading was. In den winkel forceerden zij de toonbank- lade, namen het geld er uit en verlieten aan het Weesperplein het huis. Wonderlijk dat de be woners niets gemerkt hebben, daar de dieven, na de kleederen doorzocht te hebben, ze op de beddeu wierpen, waarin de kinderen sliepen. De woning van den arbeider W. te Kamp te Dinxperlo leverde dezer dagen een oorlogstooneel op. De man herbergt een aantal polderwerkers. Twee hunner kameraden drongen met geweld de woning binnen en oefenden hun kracht uit op al wat meubel heette. De huisvrouw, die haar huis- raad lief had, deed haar rechten gelden. De mannen wilden haar met een mes te lijf. De vrouw week uit en nu kreeg een kind een snede over den arm. De lamp werd omgeduwd, zoodat er zelfs brand onstond. Nadat deze in allerijl gebluscht werd, meenden de inwonende polderwerkers dat het nu met de herrieschoppers moest uit zijn. Zij kwamen haar, dat daar de levende dood dreigde. Op dezen avond hoorde zij slechts de eerste dier twee stem- men voorzichtigheid was haar vriendin niet meer. De wensch om aan alles een eind te maken, om Rusland en het land der dienstbaarheid te ont- vluchten, beheerschte haar en deed al 't andere vergeten. Zij smachtte naar het geluid van haar broeders stem in de Engelsche dreven, die zij liefhad. Uit de duisternis kwam tot haar een boodschap, die zeizoek, en al wat ge noodig hebt, zult ge vinden. Zij wilde er niet naar luisteren en de stem haars harten zei, dat ze het land van den man, dien zij liefhad, niet langer mocht verraden. Dit dreef haar terug van de deur, maar niet ver; want dadelijk stond zij stil om te luisteren, of ze ook eenig geluid hoorde. Toen zij niets vernam, overreedde zij zich-zelve met minder teere argumentenze bedacht, dat als de zomer kwam, zij in Engeland terug zou zijn; dat het loon voor haar werk dan zou be- taald zijn door de Engelsche regeering, en dat ze een tehuis zou bouwen, een veilige haven voor hun liefde. Zoo bleef zij daar, door aarzeling aan de plek geboeid. De diepe stilte rondom was een ver- lokking te meerze was overtuigd, dat geen sterveling in huis op dit oogenblik dacht aan den noordelijken vleugel. Een sterke, onweerstaan- bare drang dreef haar ten slotte terug naar haar eigen kamer. Ze nam een boek met novellen op en stak behendig een velletje papier en een pot- lood tusschen de bladen. Snel en stout, gewapend met al haar moed, liep zij terug naar het kabinet £n trad er binnen. Ze stond nu in het heilige de vrouw te hulp en nu viclen er slagen over en weer. Een der aanvallers werd aan hoofd en arm zwaar gewond dat hij voor eenige weken zijn werk zal moeten laten varen en de overtuiging kan erlangen dat het gevaarlijk werk is in een anders woning binnen te dringen. Zaterdagochtend gelastte de korporaal van de duinwacht te Bloemendaal aan den soldaat M. een putje te graven om de ton van het privaat te kunnen ledigen. Ongeveer een kwartier later miste de korporaal een emmer, hij ging zoeken en vond dien emmer staan op den rand van den gegraven put. Daar de put dicht was gevallen met toegeschoten zand, vermoedde hij een ongeluk, nam een schop en na eenigen tijd gegraven te hebben, kwam het hoofd van den soldaat bloot, doch het bleek, dat de ongelukkige reeds dood was. De man was reeds 8 jaren in dienst en stond bekend als een oppassend mensch. Donderdagochtend heeft te Maastricht een vechtpartij plaats gehad tusschen twee groepen arbeiders. Daarbij is een hunner door een pistool- schot lichtelijk in de maagstreek verwond. De dader is gearresteerd. Bij de rechtbank te Groningen is een eisch aanhangig gemaakt om den honderd en tienjarigen oud-koopvaardijkapitein Boomgaard, onder curateele te stellen. De oude heer verzet er zich tegen. Met de visscherij in de twee visschersdorpen Wierum en Moddergat is het ook dit najaar niet rooskleurig gesteld. In vroegere jaren werd er in den herfst reel schelvisch gevangen, welke vangst het meeste geld aanbracht. Het vorige jaar was die vangst zoo goed als niets en ook dit jaar is tot nu toe geen schelvisch aan den dijk gebracht. Dej vangst van een weinig rog en schol kan dit ver ies niet goed maken. Het algemeen armbestuur van Westdongeradeel zal dezen winter dan ook veel moeten bijspringen. Vrijdagavond kreeg een schoenmaker te Rot terdam een bezoek van een klant, na wiens vertrek hij zijn zilveren horloge met ketting, dat aan een spijker tegen den muur gehangen had, miste. Terstond ging de bestolene een kijkje nemen naar de bank van leening en bevond, dat zijn horloge daar reeds beleend was. Uit de inlichtingen van den beambte bleek, dat het door den bewusteu klant was geschied. In de wiukelkast van een schoenmaker te Bergen op Zoom is tentoongesteld de leest van een schoen voor een meisje van 14 jaar, die niet minder dan 51 steek lang is. Dit meisje leeft dus met recht op een grooten voet. De vorst van Bentheim is met eenige hofdignitarissen, den intendant en den jagermeester in de Baarnsche bosschen op jacht zijnde, over een geweer gestruikeld en heeft daardoor den voet boveu den enkel verstuikt. Op advies van den Baarnschen dokter werd de patient per trein naar Apeldoorn vervoerd en is 's middags met eenige heeren van het Hof daar aangekomen. Op ver- langen van den Yorst bleven de intendant en de jagermeester door jagen en keerden eerst's avonds terug. De hofarts Rot, aan het station aanwezig, vergezelde den Vorst naar het paleis het Loo. Den volgenden morgen is de Vorst in een open njtuig naar het station gebracht, in een draagstoel naar de wachtkamer getransporteerd en heeft in een koninkijk spoorrijtuig, vergezeld van baron Van Tuyll van Serooskerken, den terugtocht naar Bentheim aanvaard. De jacht, die alstoen zou plaats hebben ging niet door. Voor waar gebeurd geeft de Amsterdamsche //Echo" het volgende verhaaltje Volgeus oud gebruik krijgt mevrouw K. op 6 November te Amsterdam een nieuwe dienstbode. der heiligeu, en de schaduw des doods was over haar. 't Was een ruime kamer, weinig en slecht ge- meubeld, maar talrijke boeken bedekten de wanden. Een zware schrijftafel nam de eereplaats inzij was bedekt met stukken en documenteu in een decoratieve wanorde. Marian kon zien, bij den zwakken lichtstraal, die door het open deurtje van de groote kachel drong, dat de generaal heel kort geieden bezig geweest was met zaken van publiek belangwant een groot stuk blauw schrijf- papier lag open in zijn vloeiboek en de pen was van het inktstel gerold en had het papier be- morst. Een zwaar in rood leer gebonden boek lag vlak bij den brief, waaraan hij geschreven had, en een half geledigd glas wijn wees aan, dat hij zijn werk enkel had afgebroken om te gaan diueeren. Dat werk zou hervat worden als de klok negen sloeg. MariaD heainnerde zich, dat 't niet ver over achten was, en met die herinne- ring kwam een nieuwe vrees bij haar op een vrees, als zij had gevoeld, toen zij ontwaakte in haar armstoel. Heftig greep 't haar aanweer had zij 't gevoel, dat onzichtbare oogen haar gade- sloegen in het duister. Zij liep de kamer uit en stond be vend in de gang, 't Was, of de kille hand des doods haar had aangeraakt. Maar de angst bedaarde spoedig, zooals ge- wooulijk. Zij lachte om haar zelve, eer een minuut verstreken was, en schepte moed. Ze overlegde, welk excuus ze kon geven, als iemand haar in de kamer vond. Ze kon zeggen, dat de kacheldeur open was en dat ze een vonk had zien vallen. Toen ze ten tweeden male het vertrek betrad, Mevrouw is over het algemeen nogal over hare ndigheid en vlugheid tevreden. 's Avonds van den tweeden dag is de dienstbode wel zoo vriendelijk om op te merken Mevrouw, het bevalt me hier welik zal morgen me fiets laten brengen. Mevrouw Je fiets Ben je dwaas Dat zal ik niet permitteeren Zij Maar mevrouw, dat is toch niet zoo dwaas. Stel, u hebt een haastige verre boodschap, dan heb ik mijn costuum maar even aan te doen en ik ben in een oogwenk terug. Mevrouw gaat zonder te antwoorden heen, denkende, dat het meisje 't niet meent. Den volgenden ochtend komt echter inderdaad de fiets. Mevrouw is woedend over zooveel onbe- schaamdheid en weigert de fiets in huis te nemen. Het nieuwe meisje kleedt zich aan, komt in fietscostuum beneden, en zegt mevrouw, dat zij bij zulke achterlijke lui niet blijven wil, stijgt op en rijdt groetend heen. In de Kerk. Ct. werd de vorige week mede- gedeeld dat B. en W. van Kortenhoef het luiden der klokken bij den aanvang der godsdienstoefe- ningen hadden verboden. Thans schrijven kerk- voogden in bovengenoemd blad: Daags voor den eersten Zondag in November is bericht ingekomen van heeren B. en W., dat zij in hun schrijven aan de kerkvoogdij geen onvoor- waardelijk verbod hadden bedoeld, maar wanneer geen subsidie werd verleend voor het gebruik der klokken, zou het luiden verboden worden, welke lezing er niet uit op te maken was. Door een aantal ingezetenen was in den loop der week een verzoekschrift ingezondeft aan heeren Ged. Staten om het besluit van den Raad niet goed te keuren. Om rust en vrede op den komenden Zondag te bewaren, is een subsidie aan bovengenoemde heeren in uitzicht gesteld, ingeval het blijken mocht, dat de kerk geene rechten kon doen gelden op het gebruik der klokken. Hiermede is de opgewondenheid in de gemeente grootendeels geweken en zijn de klokken als naar gewoonte geluid in afwachting, welke adviezen zullen worden ingewonnen. Omtrent de arrestatie van den brieven- besteller AJ. C. 8., dienstdoende ten postkantore te Rotterdam, verneemt men, dat hij op heeterdaad betrapt werd, toen hij een achttal ongestempelde brieven in zijn zak verborgen had. Het aantal brieven, dat in den laatsten tijd zoek raakte, nam schrikbarende verhoudingen aan en leverden de onderzochte klachten geen resultaat op. Zelfs beschikt men op het postkantoor te Rotterdam over gedrukte formulieren als antwoord op de ingekomen klachten. In vele plaatsen in Holland's Noorden heerschen de mazelen in meerdere of mindere mate. In Schagen heeft de epidemie een zoodanige uit- breiding verkregen, dat de beide bewaarscholen zijn gesloten. Ook de R.-K. Parochieschool heeft tijdelijk vacantie gekregen. De gemeenteschool is voor een groot deel ontvolkt, doch tot de staking der lessen hebben de autoriteiten geen voldoende redenen kunnen vinden. De ziekte gaat in vele gevallen met koorts- en croupverschijnselen gepaard. Aan de rijwiel- en machinefabriek »De Hinde" te Amsterdam wordt thans een hoogst origineel rijwiel vervaardigd, dat bestemd is om zoowel in het water als op het land gebruikt te worden. Het is een driewieler voor twee personen met zeer dikke luchtbanden en bovendien voorzien van twee piekvormige schuitjes, van zeer dun bout vervaardigd, welke bestemd zijn om het drijf- vermogen te verhoogen. De schepraderenbewegiug en de stuurinrichting zijn zeer vernuftig gevonden. gaf een sterke hoop haar kracht en vastberadenheid. 't Was de hoop, dat onder des generaals papieren een kaart zou zijn van fort Peter, 't voornaamste deel der vesting. Dit ontbrak nog slechts aan haar werk. Vrouwelijk instinct zei haar, dat die kaart ergens op de boekenplanken zou liggen. Ze begreep, dat ze licht moest hebben, en stout- moediger wordend, vond zij, tastend, het knopje der elektrische geleiding en een bundel heldere stralen verlichtte het vertrek. Het licht deed haar schrikken. Zij hield beide handen voor de oogen en stonde ten derden male besluiteloos. Eerst na verscheidene minuten was zij in staat, de vergulde titels op de ruggen der boeken te lezenmaar toen kwam een groote vastberadenheidzij nam een kaart van de plank en sloeg ze open, 't Was de kaart der zuide- lijke doorvaart, waarin fort Peter staatzij las den naam met blijdschap en opende haar boek^ om er potlood en papier uit te nemen. Maar eer ze die kon gebruiken, werd een hand op haar schouder gelegd, en toen zij opsprong met een kreet, stond zij van aangezicht tot aangezicht met Paul Zassulic. De kleine komedie van het excuus, die zij zoo mooi had bedacht, mislukte volkomen in dit be- slissende oogenblik. Toen zij haar minnaar een oogenblik had aangezien, wist zij, dat ze geen woord had om hem te antwoordenal haar moed begaf haar en bleek en bevend stond ze voor hem, ora zijn beschuldigiug aan te hooren. (Wordt vervolgd). Het geheel is een mooi stuk werk en bestemd voor den Soesoehoenan van Soerakarta. Onge- twijfeld zal het in onze Indische Kolonien een loogen dunk geven van onze Hollandsche industrie. Een geruchtmakende zaak houdt thans de gemoederen te V\ ormerveer bezig. Zooals de lezers zich misschien zullen herinneren, brandden in den nacht van den 14n op den 15" Augustus j.l. aldaar de oliefafriek „De Tijd" en de meelfabriek ,/De Vlijt" van de firina Wessanen Laan af, zonder dat een oorzaak daarvoor te vinden was. Het was en bleef een raadsel hoe het mogelijk was, dat op Zondagavond, amstreeks 10 uur, terwijl de fabrieken stilstonden, aldaar brand kon ontstaan. Moet nu aan kwaadwilligheid gedacht worden? Wat is nu het geval Dezer dagen ontving een der leden van bovengenoemde firma een ongeteekend briefje van den volgenden inhoud Aan den heer C. Laan Wormerveer. Mijnheer C. Laan. Uw fabrieken zijn verbrand. Ze zijn in brand gestoken door dengeen die dit heeft geschreven. Ik ben een liefhebber van molens en een vijand van frabrieken. Dus daarom zijn tijd en vlijt verbrand. Liet gij molens bouwen geen nood dat zij zouden ver- branden. Maar van de nieuwe frabrieken heb het weer kans. Vinden doet gij mij nooit. Dat nooit Laat molens bouwen. Nogmaals gewaarschuwd molens hoor Geschreven door Facsimiles van den brief zijn verspreid, terwijl het orgineel bij de politie berust. Het daarvoor gebruikte papier is van geringe kwaliteit. De enveloppe is van dezelfde soort gering papier en schijnt niet machinaal gemaakt doch zelf geplakt te zijn. Er is een som van 300 beloofd aan de(n) persoon of personen, die aanwijzing verstrekken, waardoor de schrijver van bovenstaand briefje bekend wordt. Als men Rudolf Falb gelooven mag, wacht ons een lief lenteweertje in 1899. Nadat Januari tot den 12den veel sneeuw en vorst, daarna zacht weder en op het laatst weder vriezend weer tot medio Febr. heeft gebrachtde tweede helft van Febr. tot het eiude mistig, en dan weder de laatste dagen rijk aan sneeuw zijnnadat Maart in den aanvang en na den 20sten veel sneeuw en hoogwater en onweders heeft gebracht, om met warme dagen te eindigen zal April zich eerst door sneeuw, dan door vorst kenmerken en met onweders en veel hitte eindigen. Mei begint heel koud, zal in't midden rijk aan onweders zijn en op het laatst, na sterke regenbuien, nog sneeuw brengen. Juni eiudelijk zal maar enkele mooie dagen hebben en zware regens, wolkbreuken, on- weersbuien, overstroomingen zelfs, zullen elkander opvolgen. Heel mooi Den parapluie-verkoopers zal het dus voordeelig gaan, als Falb een ware profeet blijkt te zijn! Menigmaal herkent men op straat de dames niet, wat zij zelven toestemmen met de bijvoegir.g dat zij het volstrekt niet kwalijk nemen; zijp.zijn, er aan gewoon, zeggen zij. Het is dus in den regel de schuld niet van den heer, die zich zijne onop- zettelijke onbeleefd verwijt. Zou er dan niet een algemeene oorzaak voor bestaan, bijvoorbeeld de voile. Deze bedekt het gelaat met een waas, zij het dan ook van de lichtste stof en doorschijnend, maar de mode heeft teweeggebracht dat die door- schijnende sluiers doorweven zijn met mouches, stippen of hoe men ze noemen mag, die het gelaat overtijgen met donkere vlekken, welke verhinderden de trekken te herkennen. Geen wonder dus dat men bij een vluchtigen blik niet zoo dadelijk zien kan, wie de gesluierde vrouw is. Een Amerikaansch geneesheer wijst er op, dat aan deze mode nog een ander en ernstiger nadeel is verbonden, en wel voor de dame zelve Haar gezichtsvermogen lijdt er onder. Hij heeft zelfs uit tallooze waarnemingen berekend, in welke verhouding het afnemen van het gezichtsvermogen staat tot het aantal mouches of stippen op een vierkanten decimeter oppervlakte van de voile. Het is niet waarschijnlijk dat deze waarnemingen van den Amerikaanschen geneesheer eenigen invloed op het dragen van voiles zal uitoefenen. Al zoovele jaren lang hebben doktoren tegen de mode gestreden en tot hiertoe bijna altijd zonder het rninste gevolg. Van den lamme en den blinde. Te Berlijn is een zonderling wielrijdersproces aan de orde. Een jongmensch met lamme beenen en een blinde waren daar vrienden. Op een goeden dag besloten zij te gaan tandum-rijden. De lamme ging vooraan zitten, hij kou goed uit- kijken en behoorlijk sturende blinde zat achter, hij trapte krachtig en regelmatig. Zoo maakten de jongelui menig aardig fietstochtje. Maar op zekeren dag reden zij in een straat, waar dat door de politie was verboden. Dadelijk wenkte een politie-agent en gelaste den rijders, af te stappen. De lamme remde, de blinde vroeg zijn vriend waarom hij dit deed, en toen hij 't hoorde, ging hij terstond van zijn wiel, maar den lamme gelukte dit niet zoo spoedig en nu maakte de politie-agent proces-verbaal op. Beiden werden veroordeeld tot 2 mark boete. Doch het tandempaar ging in hooger beroep,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2