A Igemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3692. Dinsdag 22 November 1898. 38e Jaargang. SEMEEHTEEAAB. SI SPI0I H10OISTABT. Openbare Vergadering Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 u.ren op den dag der uitgave. Earner van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. op Dinsdag 22 November 1898, des namiddags 7 uur. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. POLITIEK OVERZICHT. Dreyfus weet het nu, ten spijt van hen, die hem zelfs de hoop niet gunden. De Gouverneur van Guyana seinde aan Kolonien, dat hij zich van zijn opdracht kweet en nader bericht zal zenden zoodra hij zelf rapport heeft van het Duivelseiland omtrent overbrenging van het bericht en wijze van ontvangst. Namens het Hof van cassatie blijkt ook aan Dreyfus te zijn verzonden of te zullen verzonden worden de brief, waarin de Minister van Justitie de herziening bij het Hof heeft aangevraagd en het requisitoir van Procureur-Generaal Manau. Welk een lectuur voor den man, die in bijna rier jaar nu taal nog teeken ontving op al zijne be- tuigingen van onschuld en smeekbeden, om toch een onderzoek in te stellen in eene zaak, die feitelijk nooit ernstig is behandeld. Het is zulk een waar woord, dat droevige van Mevrouw Dreyfus ,/Dit zijn mijn man's eerste rechters Op deze stukken wenscht men, dat Dreyfus zijne memorie van verdediging zal gronden. De stukken worden hem den 9en December per pakket- boot overgebracht. Telegrapheeren naar Guyana kost 10 francs 20 centimes per woord. Dat zou dus laat wordenmaar Dreyfus advocaat, Mr. Mornard, is van oordeel, dat het Hof het voorloopig wel buiten deze memorie van Dreyfus zal kunnen stellen, die noodzakelijker- wijze leemten moet aanwijzen. Wat weet de I - B FEUILLETON Naar MAX PEMBERTON. 7) Vele van deze gedachten kwamen haar voor den geest in 't oogenblik van ontwaken, toen zij zat in haar grooten stoel en tuurde naar de fantastische vormen van licht en schaduw aan den wand, of luisterde naar 't zuchten en kraken van 't ijs, nu overmeesterd door de warmte der late Februari- dagen en zijn heerschappij over de zee verliezend. Haar kamer lag in den noordelijken vleugel der gouverneurswoning en was naar buiten uitgebouwd tegen den wal als zij haar gordijn op zij schoof, had zij een prachtig gezicht over de ijsvlakte, nu een bewegelijk veld van schotsen, hier opgestapeld tot bergen, ginds saamgedreven tot drijvende eilan- den, met sneeuw bedekt, waartusschen het schui- mende water hoog opborrelde, als een fontein, die honderd wisselende kleuren vertoonde, als het maanlicht er op viel. En dreigend, somber boven deze ijsmassa stonden de forten en batterijen der noordelijke doorvaart van het eiland. Marian dacht aan de lange zomerdagen, die ze had doorgebracht met kapitein Paul in de met staal bekleede geheime vestinggewelven, waar nie- mand mocht komenhoe ze de wallen was op en neer gestapt, om ze te metenhoe gretig zij geluisterd had naar de ^lessen", die hij haar gaf over de kanonnenhoe zij in de stilte van deze zelfde kamer de antwoorden had neergeschreven op de vragen, door hare vrienden in Engeland ongelukkige b. v. van het proces Esterhazy, van Henry's vervalsching en dergelijke Het zal onvermijdelijk blijken, dat iemand naar het eiland gaat, om hem op de hoogte te brengen. Waarom zendt men hem zijne vrouw toch niet Als het Hof daarvoor eens eene ordonnantie gaf Volgens Les Droits de l'homme deed de straf- kamer weer eenige hoogst belangriike papieren, brieven, in beslag nemen. Behalve de generaals Gonse en Roget, en Overste Piequart natuurlijk, zal de strafkamer de volgende week ook verhooren kapitein Cuignet, aan Oorlog geplaatst, die het eerst de vervalsching van Henry ontdekt heeft. Eindelijk zal Mr. Labori, Picquart's advocaat tot den gevangen overste in de Cherche Midi toe- gelaten worden. Tegen Dinsdag wordt door den uitgever de verschijning aangekondigd van het eerste deel der gedenkschriften van Esterhazy. Of hij daarin nn ook de reeds meermalen los daarheen geworpen bekentenis herhalen zal, dat hij het borderel heeft geschreven Vroeger zou dit een hoogst belangrijk element zijn geweest. Nn echter kan de Hooge Raad van onderzoek zeer wel daar- buiten. In de inleiding moet Esterhazy zeggen, dat twee redenen hem tot schrijven nooptende materieele van te moeten leven, en de moreele van zich te moeten verdedigen, daar zijne chefs hem in den steek laten. Dat kan wat worden. //Die schriele Billot heeft mij 80,000 francs uit de geheime fondsen betaald heeft Esterhazy al eens bij eene vorige gelegen- heid gezegd, of liever geschreeuwd, er bijvoegend z/Voor iemand, die niets weet en zeggen kan, zou hij niet zoo scheutig wezen Wij gelooven inderdaad, dat als dit putte zich ledigt, er heel wat te voorschijn komen kan. Spanje schijnt nu toch gezind tegenover den eisch tot afstand der Philippijnen eene minder afwijzende houding aan te nemen. Het zou willen onderhandelen over een soort van verkoop en danwaarschijnlijk meer verlangen dan de 40 millioen dollars, die //Amerika //voor het over- nemen van inrichtingen en gebouwen" geboden heeft. Spanje heeft ook er in bewilligd, dat Kuba nog v<5or het einde des jaars in hoofdzaak zal ontruimd wezen. Daar vervoermiddelen ontbreken, zullen er dan toch nog altijd denkelijk wel 25000 man Spaansche troepen op het eiland blijven. Tusschen Garcia en de andere aanvoerders der vroegere opstandelingen en de Amerikanen schijnt gedaan, om daardoor de vrijheid te koopen voor haar en het kind. Heden-avond waren al die herinneringen vol van een onverklaarbare droefheid. Zij dacht aan 't carnaval drie weken waren sedert die dwaas- heid verloopen en aan de woorden van liefde, toen tot haar gesproken. Een behoefte aan sympathie, een gevoel van zwakheid, de bewustheid, dat ten minste een man in Krooustadt bloed kon brengen in hare bleeke wangen en licht in hare oogen, droegen bij tot haar gevoel van eenzaamheid. Toen deed een plotselinge vrees zij wist zelve niet voor wat haar opschrikkende gedachte maakte zich van haar meester, dat zij bewaakt werd dat on- zichtbare oogen haar volgden, zelfs in de afzondering van haar kamerdat een man dicht bij haar stond en slechts de hand had uit te steken om haar aan te raken. De angst, door zulke vizioeuen veroorzaakt, deed het bloed in hare aderen ver- stijven. Zij stak met bevende handen de lamp aan maar deze verlichtte slechts een ledige kamer; zij was alleen met haar vrees en kon er om lachen, haar vergeten, zooals zij reeds honderd- maal gedaan had, sinds zij te Kroonstadt was. 't Vriendelijke licht hielp haar spoedig bij dat vergeten. De hand, die gedrukt was tegen het kloppeude hart, viel weldra langs haar zijde. Ze liep naar de deur en keek in de gang van den noordelijken vleugeleen verwijderde echo van een lach, vermengd met de schelle stem men der z/poppen", gaf antwoord op haar onuitgesproken vraag, doch nachtelijke stilte heerschte in de gang zelf. Voldaan keerde zij terug in haar eigen in den laatsten tijd nu eene betere verhouding te zijn gekomen. De gespannen verhouding tusschen Engeland en Frankrijk, die de Fashoda-kwestie heeft doen ont- staan, breugt zonderlinge verschijnselen te weeg. Te Parijs heeft de verontwaardiging over Engeland de revanche-gedachte op den achtergrond gedrongen zelfs een zoo woedende Duitschershater als Paul de Cassagnac is tot de ontdekking gekomen, dat de Franschen toch eigenlijk verkeerd doen met Duitschland als de erfvijand te beschouwen; veel meer komt die benaming aan Engeland toe. In Engeland is men ook hier de Franschen vooruitniet alleen de pers behandelt daar de Duitschers met eene ongewone voorkomendheid, maar staatslieden en regeeringspersonen, bij wie tot dusver geen ingenomenheid met Duitschland te bespeuren viel, spreken thans in alien ernst van een bondgenootschap met het Duitsche rijk. Zoo heeft de minister van kolonien Chamberlain, die deze week te Manchester op drie achtereen- volgende dagen zijne inzichten over het regeerings- beleid in het binnenland en tegenover het buitenland verkondigd heeft, de ontdekking ge daan, dat er geen plekje op aarde is, waar de Duitsche belangen in tegenspraak zijn met de Engelsche. Het wordt bevestigd dat de Minister voor- nemens is een proef te nemen gedurende 3 of 6 maanden met een automobiel tusschen Amsterdam en Leiden, waardoor het vervoer der post met paard en wagen zon vervallen. De Minister heeft de keus doen vallen op een rijtuig, waarin pakketten tot een gewicht van 1000 Kg. kunnen geborgen worden, en dat met een snelheid van 15 K.M. per uur op een klinkerweg, zelfs bij ongunstig weer, zich kan voortbewegen. Op het rijtuig moet plaats zijn voor twee per- sonen, die behoorlijk tegen wind en regen be- schut zijn. De auditeur bij den schuttersraad te's Hage deelt mede, dat er in Den Haag geen schutter is, die T. de Gelder heet, en dat in de laatste jaren geen enkel schutter, voor den schuttersraad aldaar terecht staande wegens absentie bij de exercitien zich heeft beroepen op gemoedsbezwaren. Op groud daarvan verklaart hij bet bericht aangaande T. de Gelder, ook in ons vorig nommer opgenomen, voor onwaar. kamer, naar de warmte van de kachel en de welkome eenzaamheid. Een oogenblik voor den spiegel, een oogenblik voor het portret van kleinen Dick, een prooi van haar japon gladgestreken, een coquet wegduwen van een weerspannig haarlokje, een stille vraag //zal hij er zijn?" bracht haar terug tot de werke- lijkheid. Zij wist, dat men haar wachtte in de salonde //poppen" zouden daar elk aan een zijde van haar zitten en haar hand vasthouden. De generaal zon haar aanstaren, gedoken in zijn armstoel, en haar vragen om te zingen //Bid me to love", 't Kon zijn, dat kapitein Paul kwam, als zijn dienst was afgeloopen, en dat hij nog een poosje zou blijven dralen, als Nikoli Stefanovic naar zijn kamer was gegaan, en haar herinneren, niet door woorden, maar door blikken en zwijgende huldebetuigingen, aan den avoud, toen hij haar voorhoofd had aangeraakt met zijne lippen en ze hem niet had afgewezen. Die gedachte bracht een diepen bios op hare wangen. Zij ging op en neer in hare kamer met de vlugge, zenuwachtige bewegiugen van iemand, die zijn opgewondenheid wil bedwingen. Iemand, die haar in dit oogenblik kon zien, zou gezegd hebben, dat een goed geoefend verstand hare handelingen beheerschte, en hij zou zich tegelijk verwonderd hebben, dat zoo'n schoon gelaat zoo zelden naar den spiegel werd gekeerd. Marian Best wist weinig van de wapenen, welke de natuur haar had geschonken. Het zware bruine haar viel in schilderacbtige wanorde over voorhoofd en nekoproerige lokjes en krulletjes vertoonden zich elk oogenblik haar japon was als //aangegooid" maar kleede haar uitmuntend zij had geen ringen TER NEUZEN, 21 November 1898. In de op Donderdag 24 Nov. a. s., 's voormiddags 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeeuteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Benoeming leden Commissie Fabricageidem leden burgerlijk armbestnur; idem voorzitter nieuwjaarscommissieidem stembureau verkiezing leden Kamer van Koophandel en Fabrieken idem commissarissen en secretaris brandweerschrijven A. C. N. Grenn overnemen stratenvoorstel Dees heffing schoolgeldenbenoeming deurwaarder ge- meentebelastingenvoorstel commissie geven van namen aan straten suppletoir kohier hoofdelijken omslag; idem hondenbelasling; ingekomen stukken. Bij Koninklijk besluit van 14 November 1898 n°. 62, is de heer J. Sturm te Ter Neuzen, benoemd tot Dijkgraaf van den polder Kleine Molen. Vrijdagavond miste de bootsman van het aan de loskade aan het spoorwegstation alhier in lossing liggend Ned. stoomschip Ariadne uit zijn koffer f 90, zijnde een biljet van 50 en een van f 40. Er kon evenwel niet met juistheid gezegd worden wanneer die diefstal had plaats gehad. Een door de politie ingesteld onderzoek had geen resultaat. Sas van Gent, 21 Nov. Gisteravond werd alhier in de openbare school, het eerste winter- concert uitgevoerd, door het toreel en fanfaren gezelschap ,/De vereenigde Vrienden." De vereeniging smaakte het genoegen te kunnen optreden voor een talrijk publiek, dat herhaaldelijk toonde, hoezeer men wist te waardeeren al het goede, dat de vereeniging te genieten gaf. Van al hetgeen werd opgevoerd bleek ons, dat dit met den noodigen ijver was bestudeerd, zoodat al de uitvoerders buitengewoon geschikt waren in het vervullen hunner rollen. Alles liep goed van stapel, waartoe ook de prachtige costuums en het mooie tooneel veel bijdroegen. Vooral het kluchtlied //De drie mismaakten", eene trio, vond veel bijval, eveneeus een komische tweespraak //De mislukte bakte". Het opvoeren van het groot drama //De twee broeders" deed menigen traan blinken in de oogen van gevoelvolle toeschouwers en hield de belaug- stelling der menigte goed gaande. Bij de opvoering van het blijspel in twee bedrijven //Het Blauw Oog" ging menigmaal, somwijlen een stoorniswekkend schatergelach op aan de vingers, maar de fijne handen waren er te mooier om. De dames der officieren beschuldigden haar van duizend zonden tegen de etiquette; de mannen stemden die zonden toe, maar hoopten oprecht, dat zij er nooit berouw over toonen zou. Acht slagen hadden geklonken van de kerk- torens der stad, toen Marian eindelijk haar kamer verliet, om de //poppen" op te zoeken in de salon. Zij dacht niet meer aan de zonderlinge vrees van een uur geleden, en lachte er om, terwijl zij over den zachten ganglooper ging en nieuwsgierig naar binnen keek in de kamers, waarvan de deuren op een kier stonden. Er bewoog zich niemand in dat gedeelte van 't huis. Zelfs de oude Ivan was beneden druk bezig. Marian hoorde in de verte het gedruisch, de ebbe en vloed van lachen, het koor van stemmen. De kamers in hare nabijheid waren alle leeg en donker. Toen zij het kabinet voorbijging, het heilige der heiligen van Nikoli Stefanovic, ver- wonderde zij zich, dat de deur open stond en een lichtstraal naar buiten drong. Slechts eens, zoo lang zij in de vesting woonde, had zij het ge- waagd, die kamers te betreden en hare geheimen te bespiedeu. Zij wist wel, dat de boekenplanken, waarop het lamplicht speelde, een aantal kaarten en documenten bevatten, welke, zoo zij ze kon machtig worden, een fortuin voor haar zouden zijn zij wist dat daar schatteu waren weggesloten, waarvoor spionnen van vele nalien hun leven zouden hebben gewaagd. Nooit ging zij dat studeervertrek voorbij zonder een lichte beviug. Nu eens dreef haar het duiveltje der onbedachtzaamheid, om binnen te gaan en te kijken, dan weer zei de geest van voorzichtigheid TER \El7iE\SCHE 01R4\T OH Mad Woe-rftf en bij den Bltgever P. J. AW OK HIDE te Te. Meizen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den ■Gemeenteraad is belegd tegen llouderdag) 24 Hio- vemlier 1808, voormiddags 10 uren. Ter Neuzen, 21 November 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1