BIJVOEGSEL Tsr Neuzgnsche Courant Zaterdag 19 November 1898. No. 3691. Gemengde berichten. BURGERL1JKE STAND. Naar men meldt, zijn er lusschen de 30 en 40 Hollandsche werklieden te Gronau in West- falen over de grens gezet. Eerst heette't, dat zij Pruisische soldaten had- den uitgejouwddaarna, dat het een maatregel tegen de anarchisten was maar beide verklaringen worden onwaarschijnlijk genoemd. Een feit is, dat hun werd aangezegd, dat zij ,/lastige" buiten- landers waren. Yolgens een bericht van de //Westf. Merkur" werden sommige door agenten van hun werk gehaald en naar de grens gebracht met hunne vrouwen, die waren meegenomen, terwijl zij thuis bezig waren, den pot te koken. De werklieden kregen zelfs niet eens vergunning om zich thuis te gaan verkleeden. Zoo iets zou, meent de //Germania", gelijken op deportatie in Rusland. Zij houdt daarom ook dit bericht voor overdreven, maar herinnert intusschen den Minister van Binnenlandsche zaken, dat zulk een handelwijze in stijd zou zijn met de eerste eischen der menschelijkheid. Wij leven, besluil de //Germania", toch niet in een land, dat omringd is van een Chineeschen muur; want//de wereld staat in het teeken van het verkeer" zooals de Keizer zeide. Niet duizende, maar honderd-duizenden Duitschers zoeken en vinden in het buitenland werk en loonend bedrijf, en zij alien zijn verzekerd van de bescherming van het Duitsche vaderland. Hoe nu, als het buitenland weerwraak neemt en Pruisische onderdanen over de grenzen zet, omdat ze //lastig" zijn Met de wereldpolitiek, die wij moeten volgen, is deze uitwijzingspolitiek van een politie-staat gewoonweg niet in overeenstemming te brengen. Aan het parket van een officier van justitie in Priesland vervoegde zich Dinsdag een ex- onderwijzer, dragende //de blauwe knoop." Hij meldde zich aan voor het ondergaan van 7 dagen hechtenis, hem opgelegd wegens dronkenschap, herhaalde malen voorgekomen. Met het insigne van den Geheel-onthoudersbond op de borst, werd hij naar de eel gebracht. Te Rotterdam is op het postkantoor een brievenbesteller op heeterdaad betrapt op het ont- vreemden van brieven, die nit de bussen waren aangebracht. De man, die reeds 16 jaren bij de posterijen in betrekking was, werd in verzekerde bewaring gesteld. Hij is gehuwd en vader van zes jeugdige kinderen. Voor eenige weken sloeg te Gendringen een 8jarig knaapje zijn 12jarigen speelmakker met een dun stokje tegen de beenen. Dinsdag is het ge- kwetste kind aan wondkoortsen overleden. De zaak wordt onderzocht. FEUILLETON Naar MAX PEMBERTON. 6) Kapitein Paul sperde de oogen open. Hij had gemeend, dat ze een klacht tegen hem inbrach- tenhij wist nu, dat ze het niet deden. De last der verdenking was meer dan hij kon dragen en toen die van zijne schouders viel, kreeg hij een onweerstaanbaren aandrang tot betoon van dankbaarheid en toewijding. Dank u, generaal, zij hij eenvoudig. Ik kom niets meer vragen dan uw goedkeuring. Stefauovic ontsloeg hem met een handbeweging. Hij ging de kamer uit, verlicht en blij, met het vaste voornemen, dadelijk zijn sergeant op te zoeken en dien te ondervragen. Maar eer hij 't groote voorplein der generaalswoning had over- schreden, tikte iemand hem op den schouderhij keek vlug om en zag, dat Bonzo hem was ge- volgd. He, kolonel, gaat u denzelfden weg als ik P zei hij. Ik ga naar de gevangenis, antwoordde de oude krijgsman norsch. Die zal spoedig vol genoeg zijn, als er iets aan is van dat nieuws. Maar daar kan niets van aan zijn, kolonel ik ben bereid, daarop te zweren. Niemand heeft het fort betreden Bonzo haalde de schouders opzijne kleine oogjes leken die van een fret. Niemand, zegt gij vroeg hij. Niemand Ik zou het durven bezweren zelfs vaor den keizer. Vergeet gij, dat ge gister een bezoeker hadt in het fort? Gister? Ja de Engelsche dame, //la Petite". Nu Kapitein Paul bleef plotseling stilstaan, alsof een afgrond zich had geopend voor zijne voeten. U bedoelt juffrouw Marian Natuurlijk. Is die niemand Dacht u er Door den oud-kapitein P. A. Janssen, te Middelburg, werd een muziekstuk (piano en zang), getiteld //Pauvre Dreyfus," aan Mevrouw Dreyfus gezondentweemaal weigerde de Eransche post- administratie dit te bezorgen, hoewel haar de inhoud van het couvert onbekend was. Door tusschenkomst van onzen gezant te Parijs heeft Mevrouw Dreyfus toen het stuk ontvangen, waarop een hartelijke dankbetuiging volgde. Iemand te Goes had zooveel muizen in huis, dat ze in een bewoonde kamer met rijtjes krijgertje speelden. Toen ging hij vloeren, muren, zolders, kortom alles insmeren met een carboloplossing. Den volgenden dag legde hij voor de muizengaten allerlei lekkere beetjes, om te zien, of zijn gasten nog aanwezig waren. Maar geen enkele vertoonde zich, ze waren alle verdwenen. Dinsdag had te Budel de 18jarige verver J. K. het ongeluk, terwijl hij aan de zinkfabriek bezig was met verven, van een hoogen ladder te vallen. Hij bleef op de plaats dood. Nu meldt men weer dat de te Winschoten mishandelde persoon, die reeds Maandag heette overleden te zijn, nog niet dood is, maar wel dat zijn toestand weinig hoop op behoud geeft. Tijdens zwaren mist is Maandagavond te Gorinchem waar de groote paarden- en beesten- markt gehouden werd, een vreemdeling in de haven geraakt en verdronken. Te Arnhem trok iemand, die, door den drank verhit, vechten wilde, om zich beter te kunnen weren, zijn demi-saison uit, welke hij aan een jongen in bewaring gaf. Toen de zaak afgeloopen was, bleek dat de jongen met de jas was ver dwenen. In de gemeente Ransdorp is iemand onder verdachte omstandigheden overleden hij werd in een kelder hangende gevonden, met wonden en sneden in het gelaat. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken en deed de vrouw een verhoor ondergaan. Huiselijke twist viel zeer dikwijls voor. Een boerenknecht uit Warnsveld was de vorige week een ganschen middag uit geweest met een paar huzaren uit Zutphen, die hem's avonds een eind huiswaarts vergezelden. Onderweg vielen zij den boerenknecht aan en ontnamen hem een zilveren horloge en 21 gulden. De beide huzaren werden opgespoord en een er van in het bezit gevonden van het gestolene, de ander wist te ontvluchten. Toch is hij ook bekend. Yerleden week Vrijdag kwam een brood- bakkersknecht te Vlaardingen in dienstZaterdag- avond vroeg hij zijn meester f 10 voorschot, omdat hij anders zijn kist, die in Rotterdam was achter- gebleven niet kon krijgen. Aan dit verzoek werd voldaan, tegen een zilveren horloge als pand. Zondagavond kwam de knecht terug, maar ging later weer uit en is niet teruggekeerd. Het bleek later, dat de winkellade gelicht was. Als een staaltje hoe de douanen, sorns worden verschalkt, wordt het volgende gemeld Op allerlei wijzen trachten de smokkelaars de ambtenaren op een dwaalspoor te brengen. Als bewijs hoe slim ze dat soms weten aan te leggen, ook zoo over, toen u gister-nacht wel twee uur met haar danste? Nu? Zal ik haar eens vertellen, hoe spoedig gij de lesjes in vestingbouwkunde, aan haar gegeven, zijt vergeten Zal ik haar zeggen, dat gij bereid zijt, voor den keizer te bezweren, dat zij //niemand" is Kapitein Paul lachte uitbundig. Sapristiriep hij uithoe kon ik miss Marian vergeten En dat u mij aan haar moest herinneren Natuurlijkzij is onze spion. Dat ik daaraan niet eerder heb gedachtO, dat zal den generaal amuzeeren, als ik 't hem van avond vertel»La Petite" die niet weet, aan welken kant een kanon geladen wordtZij heeft de plannen geteekenddaaraan valt niet te twijfelen. Dat zullen we de lui te St. Petersburg zeggen. Grap tegen grap, nietwaar, kolonel De onze is nog wel zoo dwaas als de hunne. //De mooie Engel sche" hoe kon ik haar vergeten 't Is stom van mij 't Belachelijke van 't id^e werkte onweerstaan- baar op hem, zoowel als op den ouden krijgsman en zij gingen aan hun werk, vroolijk als jongens naar hun spel gaan. Toen zij eindelijk van elkaar afscheid namen voor de deur van de St. Wladimir- kerk, bleef kapiteir. Paul een oogenblik staau, om den ander na te kijken. Nu, geheel alleen gebleven, werd zijn gelaat plotseling bleek, en hij moest even leunen tegen een der pilaren van de kerk. Mijn God dacht hij, als de grap eens geen grap was Maar de oude Bonzo, die door de nauwe straten van Kroonstadt zijn weg vervolgde, zei tot zich- zelven Zij is te onschuldigwe zullen haar bewaken nacht en dag die kleine Engelsche. HOOFDSTUK III. Bij de komst van liet licht. Marian Best opende droomerig hare oogen, ver- wachtende dat 't doffe gerommel van 't morgen- schot in hare ooren zou klinken. Ze dacht, dat 't ongeveer zes uur in den ochtend moest zijn diene het volgende, dat door een smokkelaar ver- haald werd. Op zekeren nacht zouden weer eenige koeien gesmokkeld worden. Reeds een heel eind over de grenzen meenden de drijvers onraad te bespeuren. Een hunner, de zoogenaamde voor- post, vulde een baal met hooi en ging in de richtiug, waar de commiezen in hinderlaag lagen. Zoodra dezen den man met den zak op den rug zagen, gingen ze hem achterna, doch de eerste zette het op een loopen. Eindelijk liet hij zijn vrachtje vallende ambtenaren namen de baal tabak o pardon, 't was hooi op, en stonden leelijk op hun neus te kijken. Onder die be- drijven waren even wel de koeien langs een anderen weg in veiligheid gebracht. Volgens de Brusselsche Gazette heeft men in Belgie ervaren, dat de aardigheid van de klok- ken met uuraanwijzing van 124 niet is opgegaan, waarom zij zal worden afgeschaft. In een Amerikaansch geneeskundig blad van de vorige maand wordt het verhaal gedaan van een merkwaardige verwouding. Een remmer boven op den wagon wordt, terwijl de trein in voile vaart is, door den bliksem getroffen en stort naar be- neden. Voor de meeste menschen zou dit een dubbele reden zijn om dadelijk dood te blijven. Niet echter voor onzen remmer. De bliksem had hem zoo hevig getroffen dat hij op vele plaatsen ernstig gebrand was en dat zijn horloge en ketting gedeeltelijk waren gesmolten. Toen men den man vond, lag hij ruim vier meter van den weg, door de kracht waarmee hij van den wagen geslingerd was, volkomen bewusteloos en met gebroken en gewonden schedel, behalve zijn brandwouden. Maar toch kwam hij er weer boven op. Na drie dagen kwam hij weer wat bij kennis en begon hij wat te eten. Zijn wonden genazen goed, maar hij was geheel doof. Ook dit laatste verschijnsel ver- dween evenwel en vijf maanden later was de man weer op zijn wagen aan het remmen alsof er niets gebeurd was. Men heeft in California een boom (Welling- tonia gigantea) omgehakt, die tot een zeer eigen - aardig doel bestemd is. Er zullen daaruit namelijk acht spoorwegwaggons worden vervaardigd en elke waggon zal uit een massief uitgehold stuk hout bestaan. Gereed zijnde, zullen zij naar de wereldtentoonstelling te Parijs worden verzonden. De boom is 100 voet in omtrek, 33 voet in doorsnede en bevat buiteu top en voet 4000 voet hout. Zoo krijgt men een denkbeeld van de gigantische woudreuzen van California, reuzen die nog eenige tientallen meters boven den dom te Utrecht uit- steken. de tijd om weer aan de //poppen" te denken. Zij was ver gereisd in haar slaap, ver van de in 't ijs beknelde vesting en de droefgeestige, gevangenisachtige woning van Nikoli Stefanovic ze had vertoefd in de heerlijke lauen en boom- gaarden van haar liefelijk Devonshire, om bloemen van vriendschap en genegenheid te plukken en de lippen te kussen van 't kind, dat zij liefhad. Maar toen zij ontwaakte en een rood licht hare oogen trof en hare leden huiverden van de kou, vergat zij spoedig den tuiu van hare droomen en riep al haar kracht te hulp om moedig de een- zaamheid van 't eiland te weerstaan. En ze wist dat het kind, welks lippen ze had aangeraakt in haar droom, nu sliep meer dan duizend mijlen van "nier, en dat tusschen hen de driedubbele slagboom lag van de stad, de zee en de armoede eener vrouw. Ze was eerst verrast, dat de kamer niet in 't duister was gehuld en dat ze de stem niet hoorde van den ouden Ivan, die vroeg, of ze thee verlangdemaar weldra kwam ze tot de ontdekking, dat niet de nacht voorbij was, maar dat ze had zitten dommelen voor den haard, in het uur, dat de generaal dineerde. Dit was haar oogenblik van rust't eenige deel van den dag, waarop zij zich in haar kamer kon opsluiten om meesteres te zijn over hare gedachten en over haar zelve. Toen zij pas te Kroonstadt kwam, om aan de dochtertjes van den generaal 'tbeetje Engelsch te leeren, dat in Rusland voor kennis doorgaat, had zij dit uur begroet als't eenige prettige oogenblik van haar dagzij kon dan schrijven aan kleinen Dick, haar broertje en denken aan het tehuis, dat zij verlaten had aan de niet vergeten stemmen en zoete herinneringen. Maar toen de maanden voorbijgingen en de schrikkelijke winter in 't land kwam toen zelfs de vriendelijke zee onder hare vensters in de boeien van den vorst werd geklonken, begon zij haast bang te worden in de eenzaamheid. Het werk, dat zij ter hand genomen had, moest wel van invloed zijn op haar geest en zoo gespannen waren hare zenuwen, dat het kraken van een deur of een voetstap op de trap haar kon doen beven van doodelijken angst. ZEET1JDINGEN. Van 16 tot en met 17 Nov. a Van 16 tot en met 17 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 39 binnenvaartuigen op- en 57 afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 5 afgeschut. 't Geheim dat zij zoo goed bewaarde, was voor haar een zware last. Dreigende spooksels volgden haar en fluisterden haar woorden toe, die haar bloed deden stilstaan of een angstkreet op hare lippen brachten. Er waren oogenblikken als zij zich redenschap gaf van al wat zij had gedaan en wilde doen, dat zij zoodanig verbijsterd werd door schrik, dat het verstand haar scheen te begeven. Op andere oogenblikken noemde zij zichzelve een spion en lachte om de wereld. In zulk een bui vond zij den levenden dood in de mijnen, de verschrikkelijke vizioenen van Russische ge- vangenissen niets dan kindersprookjes. Ze was maar een vrouw, zoo redeneerde ze danwie zou haar eenig leed doen Ze zou hun vertellen, dat 't maar een grap wasen men zou haar ge- looven. De aardige schijn van kinderlijke on- schuld, die haar zoo dikwijls had geholpen, als zij kapitein Paul vleide en van hem de geheimen der citadel kreeg, waarvoor hare vrienden te Londen bereid waren, een hoogen prijs te beta] en, zou haar niet in den steek laten, tot het einde. En dat einde was nu nabij. Zij droeg, in een gordel om haar lichaam gebonden, als een deel van haar eigen persoon, de kostbare schetsen en kaarten en aanteekeningen, waarvoor zij zoo vlijtig had gewerkt. Zij zag in het verschiet den dag, wanneer de schaduw van den levenden dood niet meer over haar pad zou liggenwanneer een Engelsch tehuis haar zou beschermen, Engelsche handen haar zouden beschutten voor het gevaar en 't kind, dat zij zoo liefhad, voor altijd bij haar zou zijn. Om zijnentwille zou zij de taak voortzettenom zijnentwil zou zij ha^r eigen belang vergeten en het nieuwe en zoete gevoel, dat de wintermaanden haar hadden gebracht. Zij durfde zich-zelve niet bekennen, dat dit gevoel liefde was; liefde voor den man, wiens land zij had verraden en met wiens eer zij had gespeeld. Zij bande zijn beeld uit hare oogenz<5o lang was zij een eenzame vrouw geweest, dat zij't nog wel een korte poos kon verdragen. (Wordt vervolgd). VAN DB VAN Cliiiffe. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Nov. Aloisius Vlaeminck. oud 41 j., jm. en Maria Tepels, oud 51 j., wed. Ferdinandus Verstraeteu, oud 24 j., jm. en Philomena Bracke, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 Nov. Elisa Maria, d. van Ludovicus van der Heijden en van Maria Schuddings, 14 Nov. Elisa, d. van Johannes Wullaert en van Maria Leontina Hanssens. Overlijden. 5 Nov. Maria Henrietta Strobbe, oud 5 j., d. van Joseph en van Florentia Vael. Joseph Rottier, oud 2 m., z. van Andreas en van Angelina Haulez. 9 Nov. Maria Elisa Claessens, oud 2 j.. d. van Petrus en van Rosalia Engels. 10 Nov. Cletus Marcellinus de Potter, oud 68 j., weduwn. van Perpetua Francisca Maes. 12 Nov. Dorothea Amelia Vermeirssen, oud 5 m., d. van Petrus en van Maria Ludovica Wauters. Henjgatclijk. Huwelijks-aangiften. 3 Nov. Henricus Overbeeke (van Rilland-Bath), oud 28 j., jm. en Martha Elizabeth Dees, oud 19 j., jd. 11 Nov. Cornelia Heijens (van Ossenisse), oud 56 j., weduwn. en Maria Asselman, oud 64 j., wed. Geboorten. 10 Nov. Florimon Pharaildus, z. van Camillus Eduardus van Putte en van Appolonia Heijens. Honteniase. Huwelijks-aangiften. 4 Nov. Josephns Gislenus de Roover, oud 27 j., jm. en Rozalia de Bruijn, oud 38 j wed. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Nov. Josephus Theodorus d'Haens, oud 37 j., jm. en Anna Catharina de Rooij, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Nov. Julia Petronella, d. van Willem Adriaansens en van Emelie Clotilde van Gassen. Alouisius Adrianus, z. van Andries Asselman en van Rozalia Dankaart. Petrus Ferdinandus, z. van Bernondus Franken en van Justina Petronella d'Hondt. 2 Nov. Alouisius, z. van Eduardus de Gijsel en van Anna Maria Catharina Baart. Ludovicus Jacobus, z. van Cornelis Sponselee en van Anna Maria van der Walle, 3 Nov. Desire Ludovicus, z. van Alphonsus de Vree en van Catharina Boudewijn. 7 Nov. Franciscns, z. van Gerardus van der Walle en van Rozalia de Vijlder. 9 Nov. Lodewijk Benjamin Maximilianus, z. van Benjamin van Jole en van Powline Wullems. Overlijden. 2 Nov. Jacobus Henricus Hulshout, oud 69 j., echtg. van Cornelia van Ombergen. 4 Nov. Edmondus de Cuijper, oud 2 j z. van Charles Louis en van Maria Kint. 8 Nov. Joseph Jacobus Kint, oud 10 m., z. van Petrus Johannes Benedictus en van Marianna van der Velpen. 13 Nov. Maria Paulina D'hert, oud 1 m., d. van Emile en van Apolonia Baart. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Westitorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Nov. Eduar dus de Grof. oud 26 j., jm. en Esther de Guijtenaer, oud 23 j., jd. Geboorten. 5 Nov. Irma Maria, d. van Emma Maria Soethaert. 7 Nov. Richard Joseph, z. van Eduardus Stephanus van Waes en van Mathilde de Guijtenaer. 8 Nov. Alfred August, z. van August Goethals en van Prudentia Audenaerd.) Xoiililorpe. Huwelijks-aangiften. 7 Nov. Aloijsius Gerres, oud 27 j., jm. en Clementina Segers, oud 29 j., jd. Gebiorten. 6 Nov. Anna Carolina Maria, d. van Aloijsius de Moor en van Marie Ludovica de Witte. 3 3 VLAG. NAAM. M». Van en naar. Lading. Voor Ter Veuzen t 17 Ned. s.s. Ariadne 1 3552 Rotterdam allumin. Van Ter lenien 16 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen .stukg. 17 idem Neljess 1402 Goole ledig Eng. barge Princes May 285 Antwerpen idem Deens. s.s. Fredensborg 4433 New-Castle idem Voor Gent 16 Eng barge Birthday 201 Yarmouth visch Eng. s.s. Ptarmigan 3492 Manchester stukg. idem Bivouac 3244 Rotterdam idem Duits. s.s. Fortuna 1509 Pepnan graan Noor. s.s. Sigyn 2948 Ramfors hout Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. 17 idem Astrologer 2580 Leith idem Deens. s.s. Kamma 4285 Riga hout Van Gent s 16 Eng. s.s. Wark worth 1862 New-Castle stukg. 17 idem Spindrift 2003 Londen idem Noor. s.s. Marna 2588 Grangemouth ledig Eng. s.s. Fulmar 3007 Liverpool stukg. Voor Selzaetel 17 Eng. s.s. Commercial 321 Havre creosoot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1