Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3690. Donderdag 17 November 1898. BE SPIQN VAIIB00IISTADT. 38e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushouders. ADYERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. Het gerucht van den dood van Dreyfus is niet nader bevestigd, maar beslist tegengesproken is het ook niet. Er is, althans volgens de „Aurore," aan het ministerie van kolonien uit Cayenne een cijfertelegram ontvangen over den gezondheids- toestand van den banneling. Waarom heeft de minister dan niet een officieel bericht door ,/Havas" laten verspreiden Intusscheu heeft het gerucht nu ook de ,/Temps" aanleiding gegeven om op te komen voor wat de menschelijkheid gebiedt. Na het arrest van het hof van cassatie mocht en moest men grootere vrijheid laten aan de gevoelens van menschelijk medelijden. Waarom den ver- oordeelde op het Duivelseiland niet meegedeeld wat er voorvalt Boyer, die eene vraag in de kamer zou stellen, verzekert, dat de minister hem gezegd heeft, dat het rapport tegen Picquart Dinsdag ingediend zou worden bij den gouverneur van Parijs. In dat geval, had Freycinet er aan toegevoegd, zon de beeindiging der afzondering kunnen overwogen worden. In de kamer heeft de Dreyfus-zaak, althans een uitvloeisel daarvan, heel wat opschudding veroor- zaakt. Men heeft er de beleedigingen van het leger besproken, naar aanleiding van de vervolging, die Dupuy in wil laten stellen tegen Urbain Gohier. Fourniere interpelleerde de regeering daarover en wees er op, dat het boek, waarvoor men Gohier nu vervolgt, reeds sedert November 1897 in ar- tikelen verschenen is, zonder dat men er zich aan heeft gestoten. Meline zag er geen aanleiding in om een vervolging in te stellen. Is het beleedigend voor het leger Ik geloof het niet, zeide de in- terpellant, maar al was dat zoo, waarom vervolgt de regeering dan ook hen niet, die de rechterlijke macht beleedigen Waarom heeft men noch op de aanvallen tegen den president der republiek, noch op die tegen andere staatsmachten acht geslagen Het liberalisme houdt op, waar het 't leger geldt. Dat is werkelijk beleedigend voor het leger. Ik geloof niet, ging Fourniere voort, dat het leger stelselmatige bekladders heeft. Zoo ja, dan heeft het toch ook warme verdedigers, die het drijven tot wetsverkrachting. Op het ontslag van Chanoine zinspelende, zeide Fourniere, dat deze minister het ministerie verlaten had, op de wijze waarop Ulysses het paard van Tioje verliet. Die daad strekte het leger niet tot eer. En wat Urbain Gohier betreft, wel verre FEUILLBTON Naar MAX PEMBERTON. fi) Negen uur des morgens was de tijd, dat men den gouverneur aan zijn schrijftafel vond in zijn privaat kantoor in de gouvernementswoning. Dat miste nooit, wat er ook aan de hand moge zijn. Hij trad de kamer binnen als de klok sloegen de echo van den laatsten slag was nog niet weg- gestorven, als de grimmige kolonel Bonzo, de onderkommandant, groete en hem het rapport aanbood. Den morgen, die volgde op het ijsfeest, vonden de jonge officieren, die niet geslapen hadden, de nauwgezetheid van hun chef ongepast. Geen roos, geplukt in den dauw, kon frisscher zijn dan Nicoli Stefanovic, toen hij den kolonel klokslag negen salueerde. Geblanket, gepoederd, geregen boog hij als een automaat, met onverstoorbare hoffelijkheid. De oogen, die daareven hadden gesmacht voor Marian Best, zooals ze hadden ge- smacht voor acht elkaar opvolgende gouveruantes in den loop der laatste vijf jaren, waren nu koud als staal. Groote stilte heerschte in de anticham- bre, toen hij die passeerdezelfs de ijzeren Bonzo was onder den indruk. Goeden-morgen, kolonel. Hebt gij de papieren Als 't u belieft, generaal. Generaal Stefanovic zette den monocle vast in ijn oog en begon het zwaarwichtige document te van het leger te beleedigen, wil hij het juist ver- beteren, reorganiseeren. Overigens is 't altijd op aanstichting der reactionaireu, dat de regeeringen schrijvers vervolgen, hetzij een gewoon schrijver, hetzij een man, die de Fransche letterkunde tot roem strekt. Deze toespeling op Zola gaf aanleiding tot een geweldig rumoer. Yelen protesteerden, en een afgevaardigde in het centrum riep Hij is geen Franschman in zijn hart. Dupuy antwoordde op de rede van Fourniere, dat hij gemeend had, Gohier te moeten vervolgen overeenkomstig den wil van de kamer, waar het collectieve beleediging van het leger geldt. De Hohenzollern, met het Duitsch Keizerlijk paar aan boord, is het eiland Rhodus gepas- seerd. Dat was Zondag. Maandagmorgen werd, gaaude naar Malta, Canea op Creta gepasseerd. De Vorst-Regent van Lippe Detmold laat het er niet bij, nu de Duitsche Bonds-Yorsten zijn beklag over de onvriendelijke wijze, waarop ernstige grieven van hem door den Keizer zijn behandeld, niet ontvankelijk hebben verklaard. Hij heeft er voor gezorgd, dat de geheele, op deze zaak be- trekking hebbende briefwisseling met al de stukken in het Wiener Tageblatt werd openbaar gemaakt, waar ieder ze nu lezen kan. Met den Vorst zal menigeen moeten tot de erkenning komen, dat de zeer ungnadige wijze van behandeling van een Duitsch Regent als Pruisisch onderdaan, zooals de Vorst-Regent het noemt, wel degelijk ook de verhouding der andere Vorsten tot het Rijk raakt. De Berlijnsche National Zeitung zegt er van dat de geheele zaak oorspronkelijk eene nesterij is geweest over het al of niet moeten groeten der familie van den Regent door de officieren. Men had hier, zegt het blad, zeer wel kunnen toegeven, liever dan in het nog zoo jonge Duitsche Rijk krieuwerijen te laten onderstaan tusschen den Keizer en een Bonks-Vorst, die zeer zeker niet in het nationaal belang zijn. De bijzetting van Von Bismarck's stoffehjk over- schot is nu weer tot April uitgesteld, omdat gebleken is, dat het mausoleum den 27sten niet gereed kan wezen. Er zal dan tenminste geen z/vergevorderd seizoen" wezen, dat Yorst Herbert noopt van het doen van eenige uitnoodigingen tot bijwoning der plechtigheid af te zien. Te Dusseldorf is Zaterdag met veel feestelijk- heid een nieuwe brug over den Rijn ingewijd, en tegelijk de buurt-spoorlijn (electrisch) naar Crefeld. doorloopen. Hij had nog maar enkele regels gelezen, toen een onderdrukte uitroep en een schuifelen met de voeten zijn aandacht vestigde op zijn ondergeschikte. Zulk een verbreken der discipline, welke volinaakte stilte eischte, mocht hij niet duldeDeen plotselinge beweging van des generaals wenkbrauwen, die boven op zijn hoofd schenen te willen vliegen, gaf blijk van zijn misnoegen en ongeduld. Zei u iets, kolonel P vroeg hij. Ik wenschte iets te zeggen, generaal. Nu; terwijl ik de depeches lees? Als 't u belieft, generaal. Generaal Stefanovic liet den monocle vallen en rolde het rapport op. Zulk een interruptie was niet voorgevallen in de twintig jaren, die hij te Kroonstadt had doorgebracht. Bonzo diende zich te rechtvaardigen. Nu, kolonel Ik wou u dit zeggen, generaalhet plan van batterij n°. 3 is een week geleden in handen gespeeld van de Engelsche regeering. Kolonel Bonzo stond als een slandbeeld, toen hij die woorden had uitgesproken. 't Verschrik- kelijke nieuws had hem dien geheelen nacht den slaap uit de oogen gehouden hij had het gehoord, en toch waren er twaalf uren verloopen, eer hij het had durven uitspreken. Nu was het geschied, en de slag kon vallen de slag van toorn en verwijt, misschien van straf. Vijf minuten wellicht verliepen er, voor gene raal Stefanovic woorden kon vinden. Gedurende dien tijd scheen hij geen bewustheid te hebben van de plaats, waar hij zich bevond of de wereld om hem heenmaar inderdaad zocht zijn geest H. M. de Koningin heeft een bedrag van duizend gulden doen toekomen aan Mr. J. H. Bergsma, oud-Minister van Kolonien, voorzitter van het comite voor het inzamelen van gelden ten behoeve van de noodlijdende inwoners op de Bovenwindsche eilanden Saba, St. Martin en St. Eustatius die medio September jl. door een orkaan zwaar geteisterd zijn. In zijn memorie van antwoord deelt de Minister mede dat de thans in Noord-Brabant opgerichte vereenigingen tot bevordering van vrijwillige dienstneming bij de militie, met het doel om anderen in staat te stellen aan per- soonlijke vervulling van den dienstplicht te ont- komcn, tot groot leedwezen der Regeering zijn ontstaan. Aan de oprichting dezer vereenigingen (naar het oordeel der Regeering niet in slrijd met de wet) kon echter bezwaarlijk de Koninklijke goed- keuring worden onthouden. De vraag, of aan zulke vereenigingen subsidien uit de gemeentekas mogen worden toegekend, is thans in onderzoek. Zooals bekend is, zijn de desbetreffende be- sluiten der gemeenteraden van Tilburg en Helvoort tot 1 Januari 1899 geschorst. Zooals reeds bekend was, wil de Minister van Waterstaat ernstige proeven nemen met het gebruik van automobielen voor den postdienst. Binnen enkele weken zal een avondpostdienst tusschen Amsterdam, Haarlem en Leiden worden ingericht met de automobiel van het systeem Bollee. De proef zal drie maanden duren. Weer een nieuwe staatsleening in 'tver- schiet Ongetwijfeld zal zegt de Minister van financien over eenigen tijd wedergeleend moeten worden de aflossing der 5 en 6 percent obligation der Ned. Rhijnspoorwegmaatschappij en de aan- koopen van spoorwegen ten gevolge der Belgische overeenkomsten twee voordeelige operation zullen eerlang geldbehoeften doen ontstaan. Nog door andere oorzaken zal hetzelfde gebeuren. De Minister van financien neemt zich voor, op het daarvoor passend oogenblik een leeningsontwerp aanhangig te maken, echter niet voor een zeer groote som. naar den eersten schakel van de keten, die hij geheel moest vinden. Tot Bonzo's groote verbazing kreeg hij geen barsch antwoordde generaal sprak zacht en met zelfbedwang; er was geen gebaar van verrassing noch van toorn. Vanwaar komt dat nieuws? Een telegram van den prins. Hoe komt het, dat ik er niet eerder van hoorde Bonzo had de handen opgeheven, met een ver- ontschuldigend gebaar. Er was carnaval op 't ijs generaal. Ja Toen ik te middernacht terugkwam en u nog daar was, dacht ik, dat u er wel niet naar zou verlangen. Hij stamelde verlegen, maar de ander, in wien nu de toorn met al zijn kracht ontwaakte, sloeg met de vuist op de tafel, dat de vensters er van rinkelden. Ni:t naar verlangen ik wiens eer er bij op 't spel staatBij den hemel, kolonel Bonzo, wat bedoelt u De kolonel voelde zijn hart kloppen, maar hij was blij, dat de stroom van zijns meesters toorn was losgebrokenhij had daarop gewacht, en nu kreeg hij weer moed. Ik bedoel, generaal, dat wij eerst moeten uitmaken, of 't plan van batterij 3, dat de Engel sche regeering heet te bezitten, het echte plan is of niet. De Engelschen zouden veel willen geven voor het geheim van Kroonstadt. Is't niet mogelijk, dat een deel van de tienduizend pond, welke zij er voor bieden, verdwaald is in de zakken van TER NEUZEN, 16 November 1898. De heer J. A. van Boven, burgemeester dezer gemeente, heeft als zoodanig tegen 1 Jan. a. s. ontslag aangevraagd. Yerleden week werd, terwijl de opvarenden afwezig waren, op de barge van den heer Aug. Wauters, liggende in het kanaal alhier, ontvreemd een zak met 90 aan nieuwe rijksdaalders, guldens, kwartjes en dubbeltjes. Op een ingezetene, die in een herberg een nieuwen gulden in betaling gaf, viel verdenking en hij werd naar het politie- bureau gebracht. Bij het daarin gesteld onderzoek bleek dat deze wel aan boord der barge was geweest, doch slechts even om voor een brieven- besteller te kijkeu of de schipper niet aan boord was. Daar ook vermoedens tegen den jongsten knecht, zekere D. D., waren gerezen, werd aan de mare- chaussee te Sas van Gent verzocht, dezen in het oog te houdenbij zijn verblijf aldaar viel echter niets te bemerken dat de verdenking kon verster- ken. Door den brigadier werd echter een onder zoek ingesteld in het stal waar het paard van de barge verblijft, met de zorg waarvan D. belast is en die daar ook alleen komt. Op den zolder onder het hooi werd toen verborgen gevonden den vermisten zak, met f 80. De zak werd daar verborgen gelaten en toezicht er op gehouden evenals op den verdachte, om na te speuren of deze den schat nog niet eens zou bezoeken. Dit gebeurde evenwel niet, doch uit andere nasporingen rneende de brigadier voldoende aanwijzingen te hebben, en gisteren morgen werd D. te Sas van Gent gearresteerd. Naar men verneemt heeft hij reeds bekend, en zal hij naar Middelburg worden getransporteerd. Toen Zaterdagavond de landbouwer A. d. B. thuis kwarn, zag hij in de z.g. bakkeet een persoon staan, zekere J. d. H. Hij meende dat dit een vrijer van de meid was, en zooals het des Zaterdags bij minnende paartjes in den landbouwersstand ge- woonte is, deze een bezoek kwam brengen. Toen de meid eenige oogenblikken later in de kamer kwam zeide zij dat d. H. dronken was, naar hij zeide voor haar was gekomen, maar dat zij hem de deur gewezen had en dat de baas nu maar moest zien hem weg te krijgen. Deze had het op de geschiedenis in het geheel niet begrepen en hij deed dan ook niet open toen d. H. aanklopte met verzoek om binnengelaten te worden. Na dien tijd bleef het stil en men dacht dat hij wel ver- trokken zou zijn. Om secuur te zijn, daar zoo'n een bedrieger Ik vind dat niet onmogelijkik vind dat de eenige verklaring. De prins is misleidhet plan is onecht. Wij zullen spoedig in ons vuistje kunnen lachen en meer geheimen verkoopen aan die lui te Londen. Dat zal hunne tongen geboeid houden en ons helpen om de spionnen te kunnen ophangen. De kolonel sprak in vollen ernst; in zijn oog fonkelden boosheid en vastberadenheid zijne groote handen beefden als begeerig naar actie. Evenals voor zijn meester was het vestingeiland voor hem een heilige citadel; zijn leven, zijn werk lag daar zijn eer had hij geofferd op dat ahaar van graniet en staal. De twee mannen hadden samen gewerkt gedurende twintig jarenze waren meer dan vrienden ze waren broeders in een groot, onver- breekbaar bondgenootschap. En nu dreigde beiden een zelfde gevaar zij konden den omvang daar van nog niet goed bepalen zij durfden zich-zelven nog niet bekennen, dat er een spion was binnen de poortenzij waren bereid, zich-zelven te be- driegen, al was 't maar voor een dag. 't Was dwaas, dat ik niet dadelijk daaraan heb gedacht, zei Stefanovic, dien de woorden van den ander moed hadden gegeven. Als zij te Londen een plan hebben van batterij 3, kan het niet ons plan zijn. Dat zal ik den prins vandaag nog vertellen. Hij had zich zoo niet moeten laten foppen. Hij moet niet twijfelen aan de trouw van menschen, die oud geworden zijn in zijn dienst. Wij zullen hem van antwoord dienen, Bonzo. Gij moet onze zaak voor hem verdedigen, als dat noodig is. Waarom zegt hij er niet dadelijk bij, dat die Engelschen een plan hebben van mijn huis TER NEIIZENSCHE (OlltUi Hit bind verscliijnt itfiaandai(-9 V¥oeu§da|{:- en Wrijil&ig&vond* uit^eaonderd °P i eestda^en9 bij den nitgever P* A* AAW OK SAi'Dli te Ter leazen«

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1