(iemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzeu. TER NEUZEN, 10 November 1898. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbauk te Middelburg. Kantongerecht te Ter Neuzen. 1 •nnwjQ 1 VLAG. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 12 Nov. 0.13 12.32 Zondag 13 0.51 1.10 Maandag 14 1.29 1.48 Dinsdag 15 2.8 2.28 Woensdag 16 n 2.49 3.10 Donderdag 17 u 3.32 3.56 Vrijdag 18 4.20 4.46 Het door Gedep Staten van Zeeland volgens art. 1 der wet van 24 Mei 1897 tot regeling der financieele verhouding tusscheu het Rijk en de gemeenten vastgestelde bedrag door het Rijkjaar- lijks uit te keereu is voor wat Ter Neuzen betreft, per inwoner 1,574, terwijl de minimum-som van uitkeering aan die gemeente, bedoeld bij art. 7 dier wet, 9083.33bedraagt. Heden werd alhier ten bureele der genie aanbesteed het driejarig onderhoud der uitwaterings- werken, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen in Zeeland, onder het beheer der genie te Bergen op Zoom (raming f 2020). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren H. van der Yelden voor 2080 en G. J. Balken- stein, voor f 1998, beiden wonende te Ter Neuzen, Gisteren werd te Middelburg aan het ge- bouw van het provinciaal bestuur aanbesteed het verrichten van baggerwerk op het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen in de buitenhaven te Ter Neuzeu (raming f 6500). Minste inschrijver hiervoor was de heer I. van de Velde Iz. te Papendrecht voor f 5990. Dinsdag werden te Zierikzee door het be stuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, ten overstaan van den notaris J. Franse, verpacht19 perceelen schelpdieren visscherij in de Zandkreek en 8 van de mosselzaadbank, nabij W ester-Schouwen. O. m. werden pachter C. de Bruin P.Jz. te Clinge van de perceelen 19, 20 en 21 voor f 5 en perc. 22 voor f 3 (vorige pachtsommen resp. f 58' en 19) deze perceelen zijn gelegen aan Noord-Beveland. F. Hageman te Clinge van de perceelen 72 voor f 2, en 111 voor f 66 (vorige pachtsommen f 42 en /56); F Blommaert te Clinge van perc. 120 voor f 39 (vorige pachtsom /"190);W. van Immerseel te Graauw van perc. 145 voor f 60 (vorige pachtsom f 110); J. F. van Heinst Pz. te Graauw van 163 voor f 24 (vorige pachtsom f 150); deze perceelen zijn gelegen in de Zandkreek. A. de Bock te Clinge van perc. 4 der mossel zaadbank nabij Wester-Schouwen voor 13 (vorige pachtsom f 31). De totale opbrengst dezer verpachting was f 689, terwijl de vorige 2836 opbracht. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Stavenisse is benoemd de heer J. Kense te Groede. Hoofdplaat. De heeren T. G. van Haelst, F. T. le Cluyse en F. Th. Plasschaert hebben zich per circulaire tot hun dorpsgenooten gewend om steun bij de oprichting van een fafarengezelschap. Bij de inhuldigingsfeesten alhier bleek het gemis aan zoo een muziekgezelschapmen moest de hulp van andere gemeenten inroepen. 't Is te hopen, dat het loffelijk pogen van het drietal heeren met een goeden uitslag bekroond mag worden. Aanstaandeu Zondag wordt het protestantsch kerkgebouw in gebruik genomen. Dittempelgebouw heeft een aanzienlijke restauratie in- en uitwendig ondergaan. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Nov. het volgende vonnis uitgesprokeu M. A. D., oud 29 j., verlaten huisvrouw van L. G., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal vrijgesproken. Ter openbare terechtzitting van boven- genoemde rechtbank van Vrijdag den 25 November 1898, zal worden behandeld de zaak tegen G. W., oud 57 j., onderwijzer, geboren te Oostkapelle, wonende te Wissekerke (Kamperland), ten einde te worden terechtgesteld ter zake dat hij in den zomer van het jaar 1898, in de gemeente Wissen- kerke, op verschillende tijdstippen, onzedelijke handelingen heeft gepleegd met een lOjarig meisje en zulks op de wijze breeder bij dagvaard orn- schreven. In deze zaak zijn van wege het Openbaar Ministene 5 getuigen gedagvaard. Zitting van 11 November 1898. Veroorrteeltl zijn: M. d. R., M. d. J., P. Blandbouwers te Hoek, J. J. H., W. D., landbonwers te Zaamslag, ter zake van het berijden van een kunstweg met beladen voertuig, ondanks verbod, ieder tot eene boete van f 1subsidair 1 dag heehtenis voor iedere boete. Stefanovic's huis beschermde, en konden vandaar neerzien op de stad, die in het maanlicht een aantal torentjes en spitsen vertoonde en de sombere donkere omtrekken van forten en kasematten. In de verte, op het ijs, wees een groote lichtmassa, saamgetrokken, en versterkt door de doorschijnende wanden van het paleis, de plaats van het carnavals- feest aan. Zwakke galmen, muziek, 'tgeluidvan een hoorn of 't dof geroffel van een trom kwamen tot hen, als een herinnering aan hun dans en hun genot. Een zeker instinct deed beiden toeven op deze plek, en ze stonden naast elkaar met snel kloppende harten en gesloten lippen, de man trillende van een vreemde opgewondenheid, 't meisje stom, wijl het woord, dat zij zoolang wachtte, nu was uitgesproken. (Wordt vervolgd.) A. v. C., jager te Axel, ter zake van overtreding der jaehtwet, tot eene boete van f 15; subs. 4 dagen hecht. E. d. M., arbeider te Westdorpe, J. A. L., stroodekker en P. P., molenaarsknecht, beiden te Zaamslag, ter zake van het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kon worden verstoord, no. 1 tot eene boete van f 2 subs. 2 dagen hecht.no. 2 en 3 ieder tot eene boete van f 1subs. 1 dag hecht. voor elke boete. M. P. v. G., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenachap en nachtelijk burengerucht, tot 2 boeten van f 2 subs 2 dagen hecht. voor iedere boete. J. K., werkman, P. W. W., schoenmaker, W. P. M., bootwerker, C. A. hnisvrouw van A. H., A. V. M. B. en P. J. H., beiden zonder beroep, alien te Ter Neuzen en W. F., hardlooper te Goes, J. F. M. v. H., zonder beroep te Philippine, A. d. F., arbeider te Stroodorpe, A. K., arbeider te Westdorpe, L. J. V., slager, R. S., timmerman, A. J. d. P., schilder, P. F. B., arbeider, alien te Sas van Gent, L K., veldarbeider, M. d. V., dienstknecht, I. R., landbouwersknecht, alien te Zaamslag, P. H., kuecht te Axel, H. D., arbeider te Ertvelde, J. H schipper te Antwerpen, P. M., leurder te Gent, alien ter zake van openbare dronken- schap, ieder tot eene boete van f 1subs. 1 dag hecht. P. J. K., werkman, J. v. D., schipper, H. J. J. M. J. G. V., varensgezel, alien te Ter Neuzen, H. v. J. en J. v. G., beiden zonder beroep te Sas van Gent, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2 subs. 2 dagen hecht. 0. B., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 3 subs. 2 dagen hecht. A. K., bargeschipper te Sas van Gent, ter zake als voren, tot eene boete van f 5 subs. 3 dagen hecht. E D., wed. F. D., winkelierster te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 6 subs. 3 dagen hecht. J. J. d. N., schilder te Ter Neuzen, ter zake aU voren, tot eene boete van 15; subs. 3 dagen hecht. L. d. M., kuiper te Selzaete, ter zake als voren, tmeemaal gepleegd, tot 2 boeten van f 2 subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. M. A. D., zonder beroep, en A. G. V., timmermansknecht, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot 2 boeten van f 4 subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. C. A. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij eerste herhaling, tot eene boete van f 4 subs. 3 dagen hecht. A. A. v. W., schipper te Sas van Gent, ter zake als voren, tot eene boete van f 5subs. 3 dagen hecht. A. R., rentenier te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f 15; subs. 3 dagen hecht. E. v. B., koopman te Westdorpe, ter zake als voren, tweemaal gepleegd, tot eene boete van /10 en tot eene hecht. van 2 dagen. J. D., metselaarsbaas te Ter Neuzen, ter zake als voren, viermalen gepleegd, tot 4 boeten van f 6subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. 1. P. d. G., koopman te Zaamslag, ter zake als voren, bij derde herhaling, tot heehtenis van 14 dagen. C. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij vierde herhaling, tot heehtenis van 3 weken en opzending naar eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van zes maanden. J. P., werkman te Zaamslag, ter zake van openbare dron kenschap bij vierde herhaling, tweemaal gepleegd, tot twee hechtenisstraffen elk van drie weken en opzending naar eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar. In ons land zijn 78,243 personen in de vermogenbelasting aangeslagen, dat is 1 op de 64. Men telt in ons land 423 millionairs, waarvan 117 twee millioen en meer bezitten. Zondagavond kwamen te Sliedrecht een paar mannen met zwart gemaakte gezichten bij een landbouwer binnen, die juist naar de kerk was gegaan. Zij bonden de vroaw aan armen en baenen, na haar vooraf den sleutel afgeperst en inlickting gevraagd te hebben, waar het geld zich bevondt. Zij schijnen zich een som van f 300 te hebben toegeeigend en zijn nog onbekend. Eenige Rotterdammers hebben een zwemclub opgericht, waarvan de leden zich verplichten, ook des winters, weer of geen weer, ijs of geen ijs, te zwemmen. Men wil trachten, het bassin aan de Baan daarvoor te krijgen. Naar men zegt, willen de geneesheeren gaarne als donateurs optreden, overtuigd, dat zij er hun contributie dubbel en dwars uit zullen halen. Yoor eenige dagen werd door drie man uit Termnnterzijl met een sloep een passagier naar Emdersluis gebracht en zij bereikten hun doel, niet zonder gevaren te hebben doorstaan. Na hun passagier te hebben geland namen zij, uiet- tegenstaande hun verschillende malen door daar wonende personen werd gewezen op den lastigen stroom en het slechte weer den terugtocht aan. De sloep is thans drijvende op de Eems gevonden. en te Termunterziji teruggebracht, zonder dat er iets bekend is geworden. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat alle drie hun waaghalzerij met hun leven hebben moeten bekoopen. De Nijm. Ct. spreekt haar afkeuring uit over de wijze waarop in een der Geldersche dorpen door een veldwachter is opgetreden, om een over- treder der drankwet te snappen. z/Op een goeien avond loopt de rijksveldwachter met zijn vrouw nog even aan bij een kennis, dien we Jan zullen noemen. Deze kennis, een gehuwd arbeider, woont nog niet lang in 't dorp. Er ontstaat nu het volgend gesprek: //Wei Jan, hoe gaat'tPast je vrouw je nogal goed op en krijg je ook op tijd je borrel Op de laatste vraag is 't antwoord niet zeer gunstig en nu is de veld wachter eens heel royaal, legt een kwartje op tafel en zal van avond trakteeren. Ofschoon Jan er niet veel om geeft, 't was al haast bedtijd gaat de vrouw dan toch maar 't pad op, en de veldwachtersvrouw zal haar als goede vriendin vergezellen. Jan's vrouw wil naar een ,/vergunning", waar ze al meer jenever heeft gehaald, doch haar gezellin weet een beter adres, n.l. in een bierhuis, welks eigeuaar admissie had tot den verkoop van sterken drank tot een minimum van 2 L. Ter wijl de vriendin buiten even wacht, haalt de vrouw dus daar den jenever, en beiden keeren huiswaarts. Men raadt nu gemakkelijk wat er gebeurde. De veldwachter doet onderzoek waar de jenever is gekocht, loopt dadelijk naar't bierhuis en declareert een proces-verbaal." Te Rouveen kreeg een elfjarige knaap, die spelend met een kameraad worstelde, doordat hij viel, een mes dat hij open in zijn zakdroegdiep in den buik. Hoewel de wond levensgevaarlijk was in zijn toestand vrij bevredigend. Woensdag stond voor de rechtbank te Amster dam terecht de heer Schneider, bestuurslid eener kiesvereeniging, wegens het uitoefenen van onge- oorloofden invloed bij verkiezingen. Bij de herstemming voor de verkiezing van twee leden der Prov. Staten op 23 Juni in het zesde district aldaar, waren candidaten de heeren Van Eeghen, baron Roell, Sassen en Waterschoot van der Gracht. De beklaagde nu deed voor den ingang van het stemlokaal aan de binnentredenden bil- jetten afgegeven, waarop o. m. gediukt stond z/Gij moogt slechts zwart maken twee stippen en wel de bovenste en onderste, dat zijn dus Van Eeghen en Waterschoot van der Grachtwanueer ge 't anders doet is uw biljet van onwaarde." De beklaagde erkende de steller te zijn dezer valsche waarschuwing, deelde mede dat hij omtrent den inhoud tevoren overleg had gepleegd met den president der vereeniging, en zeide in het stellen en het verspreiden van het biljet geen kwaad te zien. De president daarentegen sprak zijn diepe ver- ontwaardiging uit over de handelwijze, welke de kiesvereeniging tot oneer strekte. Het openbaar ministerie eischte, wegens over treding van art. 127 Wetboek van strafrecht 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, betoogende dat beklaagde te goedertrouw had gehaudeld, en dat de wet voor strafbaarheid van het feit de aanwezigheid van een bepaald effect eischt, waaromtrent hier niets bewezen was, vroeg vrijspraak. Dinsdagmiddag is onder Hatert, bij Nijmegen, een marskramer uit Nijmegen, tengevolge van het overmatig gebruik van sterken drank, plotseling dood gebleven. Zijn weduwe, die in armoedige omstandigheden verkeert, zal ook nog verstoken blijven van het geld uit een begrafenisfonds, daar hij de polis van lidmaatschap reeds bij een kroeghouder had verpand. Woensdagnacht is te Groningen het huis van den blikslager Imelman, zoowel aan de voor- zijde als op zij, met teer bestreken. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met de wraakneming van iemand, die in een woning vau den heer 1. woont en die gerechtelijk uit die woning zou worden gezet. Grond voor dit ver moeden vindt men in de omstandigheid, dat de verdachte zich heeft uitgelaten dat hij Imelman wel eens een brak zou zetten en ook hierin, dat bij hem onder de bedstede een plank met versche teer is gevonden. Dinsdag zijn te Amsterdam van twee in aanbouw zijnde huizen de daken ingestort. Een loodgieter, die daarop aan 't werk was stortte mede naar omlaag, doch wist zich aan de eerst- volgende bintlaag te grijpen en vast te houden, zoodat hij met den schrik vrij kwam. Van wege het burgerlijk armbestuur te Maastricht is eene gelegenheid geopend, waar aan behoeftigen gedurende den winter brood en koffie wordt uitgereikt. Zekere v. W., uit Herner (Maas-en-Waal), was te Nijmegen op de markt, om een paard te koopen. Van een soldaat veruam hij, dat hij te Arnhem een goed paard voor weinig geld zou kunnen koopen. De man liet zich bepraten en ging met zijn leidsman naar Arnhem. Aldaar aangekomen, zou v. W. zoolang in een herberg wachtendan zou intusschen de soldaat den eigenaar van het paard gaan halen. Nauwe- lijks had v. W. in het koffiehuis plaats genomen, of er traden binnen twee vroolijke heeren en een niet minder vroolijke dame, welk drietal al dan- sende van W. tot tweemaal toe omwierpen, waar- na zij het cafe verlieten. Bij het betalen ontdekte v. W., dat zijn por- temonnaie met f 170 was verdwenen. Hij gaf terstond daarvan kennis aan de politie, en deze slaagde er in het vroolijke drietal in den trein aan te houden. Zij waren voorzien van plaatskaar- ten naar Den Haag. Het gestolene werd, op f 2 na, in hun bezit bevonden. Moore, de vroCgere consul der Vereenigde Staten te Durban (Zuid-Afrika), is te Brussel gearresteerd wegens poging tot afdreiging, ten nadeele van den eigenaar van het //Hotel d'Amster- dam" aldaar, die niet wetende dat zij een gehuwde vrouw was, mevr. Moore het hof maakte. Deze veinsde dit aangenaam te vinden en liet zich daarop door haar man verrassen. Deze eischte 10,000 pd. st. maar liet zich daarop voor 1000 pd. st. afkoopen. In Amerika gebruikt men thans veelal zink voor behangsel in plaats van papier. Het wordt daartoe zoo dun als papier geplet, en dan met cementlijm op den wand bevestigd. Allerlei kleuren worden er op aangebracht, en vooral marmer bij- zonder goed nagebootst. De platen worden boven- dien geemailleerd, zoodat zij met nat kunnen worden afgenomen. Verleden week wekte een afgrijselijke misdaad in de gemeente Oostacker een hevige opge wondenheid. Metselaars, die zich van Desteldonck naar hun werk in Gent begaven, ontdekten op den weg van Oostacker naar Lochristy het zieltogende lichaam van den 21jarigen Pierre Praet. Dezen ongelukkige was het hoofd verbrijzeld en hij overleed tegen 8 uur 's morgens, zonder tot be- wustzijn te zijn gekomen. Na gehouden onderzoek is gebleken, dat de ongelukkige den vorigen avond met zijn neef Francois Roels en met Benjamin Verschraegen in een kroeg gekegeld had. Het H. v. A. deelt het volgende mede Op de plaats, waar de Koning tijdens het Congo- feest bij goed weer aan boord zou zijn gegaan, om de havenwerken te bezichtigen, heeft men Zaterdag bij het baggeren een kist met drie metalen bussen gevonden, z. g. dynamietbussen. Deze werden voorzichtig naar een afgelegen terrein gebracht en door de genie onderzocht. Daarbij bleek, dat de bussen met nitro-glycerine waren gevuld. Of men een aanslag bedoeld heeft, blijkt niet. Het blad klaagt, dat de gevaarlijke stof Woensdag nog op dezelfde plaats lag, waar men haar Zaterdag had gebracht. Nader meldt men Donderdagochtend kreeg het gemeentebestuur van Antwerpen bericht dat een majoor, een korporaal en twee soldaten van de genie de uit de Schelde opgevischte bussen, die dynamiet heetten te bevatten, zouden vernietigen. De politie, vertelt het Handelsblad vau Ant werpen, hield het volk op een afstand, terwijl de mannen van de genie zich zetten tot het ge- vaarlijk werk. Eindelijk echter bevond men dat de bussen fijne olie bevatten. ,/De harten klopten niet meer, de knieen hielden op met beven, en er was geen gevaar meer van in de lucht te vliegen. Einde goed, alles goed." De brigadier Decourcelle, die Maaudagmiddag den beschonken Maire van Roubaix Curette op bracht, is 's avonds tien uur op den hoek van een plein overvallen door een onbekende, die hem een geweldigen slag op het hoofd toebracht en zich uit de voeten maakte. De ander, met bloed bedekt, werd opgenomen en verpleegd. Een grappig proces is in Londen gevoerd in verband met de drankwet. Een lid der afschaffers- vereeniging had een aanklacht ingediend tegen een bediende in de koffiekamer van het Lagerhuis, omdat deze van een persoon die niet lid is van de Kamer geld voor een glas wijn had aangenomen, ofschoon dat buffet geen //vergunning" bezit. Volgens de wet mag in een societeit, zonder ver gunning, enkel aan de leden sterke drank worden verkocht, en het Lagerhuis staat met een societeit gelijk. De eerste rechter wees den eisch af, omdat het Lagerhuis de baas is in eigen huis Maar de aanklager kwam in hooger beroep, volhoudende dat de wetgever de eerste moet zijn om de wetten na te leven. De opperrechter lord Russell sprak echter den bediende vrij, omdat deze enkel op bevel had gehandeld en degeen onder wiens bevelen hij staat, de aansprakelijke persoon is. Wie is nu aansprakelijk De president der koffiekamer, lord Standey, handelt namens het Lagerhuis eveneens de voorzitter der Kamer. Het gebouw staat onder een der Ministers, maar behoort volgens Engelsch Staaatsrecht aan de Koningin Wie is nu eigenlijk aansprakelijk Z E E T IJ U I N E IN. Van 9 tot en met 10 Nov. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Semen 9 10 Eng. barge Noor. s.s. Eng. s.s. Princes May Freidig Bittern 285 2060 2493 Pentowan Risbr Liverpool pijpaards hout stukg. Van Ter Senzen 9 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. Voor Gent 9 Eng. s.s. idem Deens. s.s. Noor. s.s. Sea Gull Egret Volraer Marna 2100 3492 4336 2588 Londen Manchester Riga Pitia stukg. idem hout idem Vau Gent 9 10 Eng. s.s. Ned. s.s". Eng. s.s. idem idem idem Fra. sch. Berlin Talisman Astrologer Spindrift Derwent Lochgarry Charles Elize 3083 2025 2580 2003 2349 2658 287 Goole Duinkerken Leith Londen Goole Burneiland Port Launey stukg. idem idem idem idem ledig phosph. Voor Selzaete: 10 Eng. s.s. Commercial 321 Cherbourg creosoo t Van 9 tot en met 10 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 48 binnenvaartuigen op- en 49 afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 5 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2