A lgemeen Nieaws- en Advertentiebiad voor Zeeowsch-Vlaandere No. 3688. Zaterdag 12 November 1898. 38e *laargang. BSKBHDM AKINS. WM i 1 g 0 A g a E BE SPION KROONSTADT, Binnenland. Oproeping van Vrijwilligers. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushouders. n ADVERTENTlEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Van 1 tot 4 regek f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. NATIONALE MILITIE. FEOILLKTON Naar MAX PEMBERTON. Zestien en vijftien jaar waren de meisjes, maar het Engelsch, dat ze tegen liaar gouvernante spraken, was nog geen zes maanden oud en behoorde nog geheel tot het jargon van verschil- lende talen, dat in de Russische groote wereld wordt gesproken. Ze stonden nn als twee wassen poppen naast haar gouvernante, wier conversatie- kunst niet vermocht, de koelheid van haar welkom of de weiuige sympathie voor 't gezelschap barer leerlingen te verbloemen. Zij antwoordde kort, boos bijna. Zij vergunde kapitein Paul, haar terug te leiden naar de balzaal, maar de jeugdige indringsters volgden haar en waren niet weg te slaan. Ditmaal was 't in het Fransch JufFrouw, wil-je heengaan JufFrouw, wij zijn volmaakt gereed. De ,/juflrouw keek over haar schouder en zei Een oogenblik, kinderen. Toen trok ze een komisch-wanhopig gezicht. Ik had de „poppen" vergeten, zei ze. Pleit het niet voor uw dansen, dat ik haar vergeet Maar u gaat toch niet heen POLITIEK OVERZICHT. De onderzoekingen van het Hof van cassatie veroorzaken eenige sensatie in Parijs, merkbaar aan de //onthullingen", die dezer dagen weer gedaan worden. Dreyfus laat men een beetje met rust, maar de anti-Dreyfusards richten hun woede nu tegen Picquart, die zij gaarue in plaats van den jood naar het Duivelseiland zouden zenden. Vooral de //Gaulois" put zich uit in het vernuftig samenstellen van het bewijs van Picquart's schuld zoodat de //Siecle" a] gevraagd heeft, of Zur- linden of generaal de Pellieux die geschiedenisjes yoor haar fantaseereu. Het gerucht, dat Picquart in vrijheid zal gesteld worden houdt gelukkig met groote hardnekkigheid aan. Het Hof van cassatie heeft huiszoeking laten doen. Dat lijkt op 't eerste hooren erg geweld- dadig, maar de zaak heeft zich bepaald tot de inbeslagneming van een brief van Esterhazy bij den deurwaarder, door hem belast met het innen van eenige vorderingen. De beteekenis van dat stuk zou niet in den inhoud gelegen zijn, maar in het mailpapier, waarop het geschreven is, en dat volkomen gelijk zou zijn aan dat van het borderel. Dit rnoet zulk bijzonder papier zijn, dat Cochefert en Bertillon er zich in '94 geen tweede staal van hebben kunnen verschafFen. De inbeslagneming is geschied op een vordering van Mornhardt. De //Aurore" weet al misschien wat haastig mee te deelen, dat de uitkomst het stellige bewijs van de schuld van den Uhlaan heeft gebracht. Omtrent het verhoor voor het Hof wordt het een en ander bekend door de verklaringen van de verhoorden zelf. Zoo heeft generaal Mercier aan de //Gaulois" verteld, dat hij eergister beleefd door Loew ondervraagd is en met aandacht door de leden aangehoordverder maakte hij compli- mentjes aan alle goede hoedanigheden der leden en gaf de verzekering, dat de oud-Ministers niets liever verlangen dan het hof in zijn taak te helpen. Het verhoor van Cavaignac is nog niet afgeloopen. Uit Toulon was aan de bladen bericht, dat een I ransch eskader zich in de Middellandsche zee bewoog. De Minister van marine heeft deze geruchten, waaruit misschien iets oorlogszuchtigs zou te destilleeren zijn, laten tegenspreken. Indien Engelands premier en Minister van buiten- landsche zakeu, lord Salisbury, op het lord-mayors- bauket in Guild-Hall te Londen niet een en ander had gezegd met betrekking tot de Fasjoda-kwestie zou er feitelijk geen reden bestaan deze zaak weder op den voorgrond der politieke beslommeriugen te brengen. Na deelneming te hebben betuigd met den geweldadigen dood van de keizerin van Oostenrijk en na mededeeling van Engelands toetreding tot Zeker, elf uur is 't van-avond taptoe voor mij. Ik ben als de kleine boosdoener, die van zijn zwarte daad werd afgehouden door de herin- nering, dat de klok elf uur placlit te slaan in 't huis zijner moeder. U heeft zeker Dickens niet gelezen Kapitein Paul maakte een ongeduldig gebaar. Waarom kwelt ge mij Waarom vraagt ge mij niet, u te begeleiden zei hij levendig gij weet, dat ik er toe bereid ben. Wie ben ik, dat ik u kan bevelen, met mij te gaan Buitendien, u heeft kameraden hier. Kameraden ik kameraden, als u hier is Wat duivel Hij onderdrukte den driftigen vloek, beet op zijn knevel en draaide onrustig op zijne hielen maar zij wendde zich af met een gebaar, of zij onuitsprekelijk beleedigd was en liep naar de deedkamer, waar een groote pels haar wachtte, en de oude Ivan met de lantaarn, en de //pop- pen", die elkaar bij de hand hielden en schenen te zeggen ,/Wij zijn de brave kinderen uit het sprookjesboek". Zij was echter volstrekt niet verrast, toen ze hem vond aan den uitgang van het ijspaleis, en protesteerde niet, zooals hij verwacht had. Heb ik vergifFenis vroeg hij. Dat zal ik u morgen vertellen, zei ze. Zijt ge blij, dat de generaal niet met u naar luis wandelt de anarchisten-conferentie en van de op Kreta behaalde resultaten, maakte de Minister melding van het jongste gevaar yoor een Europeeschen oorlog. Hij constateerde, dat de dreigende storm is afgewend door de bezonnenheid en het gezonc verstand, welke de regeering van Frankrijk in de zoo buitengewoon moeielijke omstandigheden heeft getoond. Aan het slot sprak Salisbury de hoop uit, dat Engeland niet in de noodzakelijkheid za~ komen zijn houding in Egypte te wijzigen. Zoo behoeven dus de oorlogstoebereidselen, ook wanneer die nog eenigen tijd voortduren in Engeland, geen onrust te wekken en kan de geleidelijke terugkeer tot den normalen staat van zaken, vol vertrouwen worden tegemoet- gezien. Het rnoet een schitterend feestmaal zijn geweest, dat Dinsdag op het stadhuis te Damaskus namens de stad aan den Duitschen Keizer en diens gemalin is aangeboden. Zaal en tafel waren prachtig versierd. De Ulema, Abdulla EfFendi, hield een lange toespraak van verwelkoming, waarin hij o. a. zeide, dat de Keizer door zijn bezoek de liefde van 300 millioen Mohammedanen had gewonnen, om daarna des Hemels zegen over Keizer en Rijk af te smeeken. De Keizer antwoordde met een hartelijk woord van dank, ook namens de Keizerin. De heerlijke ontvangst te Damaskus, zeide hij, had hem diep getrofFen, de stad van den grooten Saladijn, dien ridder zonder vrees of blaam, van wien zelfs zijne tegenstanders vaak ware ridderlijkheid konden leeren. Ook den Sultan bracht de Keizer dank voor zijne gastvrijheid. Moge Z. M. dus besloot de Keizer en mogen de driehonderd millioen Mohammedanen, die in hem hunnen Khalif ver- eeren, er zeker van zijn, dat ten alien tijde de Duitsche Keizer hun vriend zal wezen Ik drink op den Sultan. Stormachtige toejuichingen in de feestzaal en later, toen het Keizerlijk woord bekend werd, ook daarbuiten, volgden op dezen toast. Des avonds was Damaskus prachtig ver- licht. Woerisdag werden uitstapjes gemaakt in de bergen om Damaskus en bezocht men de bazars en de versterkingen der stad. De gedachtenwisselingen in de Spaansch-Ame- rikaansche vredes-conferentie te Parijs hebben in de laatste dagen niet meer mondeling plaats ge- vonden en misschien was dit, met het oog op mogelijke hartstochtelijke uitvallen, maar ver- standig doch schriftelijk, bij middel van soms zeer lijvige //memorandums." In het jongste Amerikaansche stuk van dien aard worden de argumenten der Spanjaarden tegen den afstand der Philippijnen bestreden, maar geen tegen-voorstellen gedaan. De Vereenigde Staten Blijdschap is een zeer sterke aandoening. Zeg, dat ik tevreden ben. Enkel tevreden Waarom //enkel"? Is tevredenheid iets zoo gewoons De oflicier zuchtte, maar drukte haar arm vas ter tegen den zijne. Ze waren nu van 't ijs af en traden de stad van forten, wallen en kazernes binnen. Al sliep Kroonstadt, het oorlogskleed oedekte haar nogde schaduwen op de stille straten waren schaduwen van machtige kanonnen de voetstappen van schildwachten, signalen en contra-signalen waren haar muziek. Marian Best letrad nooit die citadel van staal en graniet zonder een lichte huivering van onbestemde vrees. Ka pitein Paul voelde haar arm beven, en dadelijk twain een teeder medelijden bij hem op. Ge zijt koud, sprak hijwacht even, dan zal ik mijn mantel om u heen slaan. En u zelf blootstellen aan den Oostenwind Neen, ik ben niet koud, maar die schaduwen maken mij angstig. Ze vallen op ons beiden, zei dejongeman; wij deelen ze evengoed, als wij daarstraks het heldere licht gedeeld hebben. Ik wou, dat wij ze altijd mochten deelen, juffrouw Marian, licht en schaduw, leed en vreugde. 't Meisje schudde de mooie krulletjes van haar voorhoofd en keek hem lachend aan. blijven derhalve dien afstand eischen en weigeren ook bepaaldelijk het overnemen der Kubaansche schuld. Op deze beide punten meent Spanje niet te kunnen toegeven en zoo staat men nu pal tegen- over elkander Omtrent den invoer van melkoeien herkomstig van Holland via De Clinge en de wijzigingen in de openingsuren der tolkantoren, deelt de Moniteur Beige het volgende mede Te rekenen met 15 November 1898 wordt de invoer van melkkoeien uit Holland verzonden toegelaten via De Clinge, mits naleving der voor- waarden vermeld in het ministerieel besluit van 4 October 1898 A. Te landehulpkantoren van De Clinge (dorp), den 1 en 15 van iedere maand, van 9 tot 11 uur; B. per spoorweg kantoor van De Clinge (statie) op dezelfde dagen van 11 tot 12 uur. De koeien op het hulpkantoor van De Clinge (dorp) aangeboden, zullen onder de bewaking van den veearts van het toezicht, de heer Declerq, geleid worden tot de stallen voor tuberculinisatie, op- gericht in de nabijheid van het kantoor De Clinge (statie), waar zij tien dagen in quarantaine ge- houden worden en na verloop van dien tijd aan de inspuiting met tuberculine onderworpen. Dr. Kuyper heeft aan zijn blad, de /,Stan- daard", bericht, dat zijn voornemen om tegen half November terug te keeren, onuitvoerbaar is ge- bleken. De afstanden zijn daarvoor te groot, en de plaatsen, waar hij moet optreden, te veel, Pella en Orange City alleen vorderen een geheele week. Orange City is van New-York drie maal zoo ver als de afstand van Amsterdam naar Berlijn. Woensdag werd door den Raad der gemeente Middelburg verworpen, met 9 tegen 8 stemmen, het voorstel van eenige raadsleden tot verlaging van den gasprijs en invoering eener straatbelasting. Eveneens werd met 9 tegen 8 stemmen ver worpen het advies van Burg, en Weth. om af- wijzend te beschikken op het adres van den Mid- delburgschen Bestuurdersbond, om in de bestekken voor de uit te voeren gemeentewerken een bepaling op te nemen, voorschrijvende een minimumloon en een maximum arbeidsduur. Daarna werd met 15 tegen 2 stemmen aange- nomen een voorstel van den heer Heijse, om aan adressanten te kennen te geven dat aan hun ver- zoek, binnen een niet te langen tijd zal worden voldaan, en Burg, en Weth. worden uitgenoodigd eene regeling te ontwerpen. Is 't niet te koud voor dwaas gebabbel vroeg zijik dacht, dat dichters de lente af- wachtten. Hij deed zijn voordeel met hare woorden. De lantaarndrager was ver vooruit, zijn licht scheen als een ster, die hun voorging op den weg, en de z/poppen" waren hand in hand vlak achter Ivan. Maar ik kan niet wachten, zei hij ernstig, tastende naar haar hand, die hij in de zijne trachtte te sluiten. 'tis altijd lente voor mij, als ik u naast mij weet; 'tis altijd winter, als de nacht u aan mij onttrekt. Waarom lees ik den heelen dag uwe Engelsche boeken Is't niet om woorden te vinden, dat ik met u kan spreken Maar ik leb geen woorden ik heb niets dan mij-zelven, mijn armoede en mijn liefde voor u. Eens, ja eens zal het misschien anders worden. Eens komt er een dag, dat ik tot u kan zeggen //Ik ben niet langer Paul Zassulic, kapitein van de artillerie, maar Paul van To! ma, meester over velen en dienaar van geen ander dan den tsaar." Ik denk niet, dat zulk een dag nabij is de giften van let lot koman al te dikwijls in den herfst des evens. Doch ik zal mij altijd rijk gevoelen, zoo- ang ik mijn liefde voor u bezit, Mariandie cunt ge mij niet ontrooven gij kunt niet maken, dat ik u minder lief heb er is niemand ter wereld, die mij dien rijkdom kan ontnemen. Ze waren genaderd tot het bastion, dat generaal TEH NEIIZENSCHE IONIA VI Ul e" yriJilaaaTona, uitgeiunrtera op Feestdageo, bij den nitgever I*. J. Vij pij BAMlUfi te Ter iP,„Pn, De Burgemeester van TER NEUZEN, gezien de circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze provineie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waariut blijkt dat het herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soma met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industrieele ondernemingen worden geiokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, bf zelfbf door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de hunrprijzen der woningen aldaar, Ter Neuzen, 9 November 1898. De Bnrgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van degemeente Ter Nedzen, Brengen bij deze ter kennis van een ieder, dat zij die genegen mochten zijn vrijmllig te dienen bij de nationale militie, zich gedurende de loopende maand November, dagelijks, met uitzondering van de Zondagen, zullen kunnen vervoegen ter gemeente-secretarie, vergezeld van twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige inwoners dezer gemeente, die de vereischte verklaring omtrent den burgerlijken staat en het gedrag van den persoon, die als vrijwilliger verlangt op te treden, kunnen afleggen en het op te maken getuigsclirift onderteekenenvoorts, dat de vrijwilligers voor de militie moeten zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezetene van het Rijk, lichamelijk voor den dienst geschikt, en ten minste 1,56 meter lang, en eindelijk dat zij op den l"*11 Januari van het jaar der toelating als vrijwilliger het 19de jaar ingetreden moeten zijn en het 3t,le jaar niet hebben volbracht. Zij, die in het bezit zijn van de hieronder sub 2 vermelde stukken, kunnen tot en met hun 40fl,e jaar als vrijwilliger voor de militie worden toegelaten dat zij, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, worden ingelijfd bij het korps hunner keuze dat zij behalve het bovendoelde getuigschrift zullen moeten overleggen 1. het bewijs, dat zij aan de plichten der militie, voor zoover die te vervullen waren. hebben voldaan 2. indien zij als militair of op 's lands vloot gediend hebben, een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den Commandant van het korps, waarbij zij laatstelijk hebben gediend. (Dit getuigschrift kau bij dien CommandaDt worden aangevraagd) 3. indien zij minderjarig zijn, een bewijs van toestcmming van hunnen vader of voogd dat hij die voor de militie is ingeschreven als vrijwilliger wordt toegelaten slechts voor de gemeente, in welke hij inge schreven is, tenzij hij geene plichten ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Ter Neuzen, den 9 November 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. WISKERKE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1