Gemengde beriehten. automobielen openbare wegen niet mogen berijden dan nadat zij, door bet afleggen van een examen, bewijzen hebben gegeven van bedrevenheid in het gebruik der werktuigen. In de gemeente Opsterland zal met 1 Januari eene geheel nieuwe organisatie van het armbestuur in werking treden. De gemeente wordt verdeeld in drie afdeelingen, in elke afdeeling wordt een armmeester aangesteld, die voor drie jaar door den Raad worden benoemd en een zakelijken of persoonlijken borgtocht moet stellen. De armmeesters mogen niet anders bedeelen dan aan de woning van de armen zelf en moeten voor liet verleenen van onderstand advies inwinnen van de sub-armmeesters. In de eerstvolgende Raadsvergadering zullen de armmeesters worden benoemd, uit voordrachten opgeinaakt door Bur- gemeester en Wethouders. TER NEUZEN, 9 November 1898. De beer J. A. van Dale alhier wordt met 16 Nov. a. s. als klerk der posterijen en telegraphie geplaatst te Amsterdam. Maandag j.l. bad bij mej. de wed. Susijn, de jaarlijksche algem. vergadering plaats van de vereeniging ijsclub //Ter Neuzen". De rekening over het afgeloopen dienstjaar bedroeg in ontvangsten f 404,35 en in uitgaaf 404,69. De heeren P. A. van de Velde, J. de Feijter Jacz., G. H. Beckmann en T. van Borssum Waal- kes, die aan de beurt van aftreding waren, werden bij acclamatie herkozen. Uitgeloot werden 6 aandeelen. Het ledental bedraagt thans ruim 180, aan de aandeelhouders wordt evenals vorige jaren 4 rente op hunne aandeelen betaald. Door de landbouwvereenigingen te Mussel- kanaal en Nieuw Buinen (Gr.) is respectievelijk de levering gegund van 63/200 Kg. en 71,400 Kg. chilisalpeter aan den heer P. J. Yersluijs alhier. Bij gelegenheid der heden alhier gehouden paarden- en veemarkt waren aangevoerd 7 paarden, 1 stier, 8 ossen, 68 koeien, 26 kalveren en 130 varkens. De volgende premien werden toegekend Yoor den schoonsten dekhengst van minstens 2 jaar oud 5, niet toegekend. Voor het schoonste ruinpaard, le premie f 4, aan P. de Feijter te Ter Neuzen2e pr. 2, niet toegekend. Voor het schoonste merriepaard, le pr. f 5, aan C. Kielman ter Neuzen2e pr. f 2, aan L. Moes te Ter Neuzen. Voor het schoonste jongpaard, tusschen 1 en 2 jaar oud, le pr. f 4, aan C. Pladdet te Iloek 2e pr. f 2, aan P. van Cadsand te Ter Neuzen. Voor het schoonste veulen beneden het jaar f 4, niet toegekend. Voor het grootsle getal paarden, minstens 3 stuks, van een en denzelfden eigenaar f 4, niet toegekend. Voor den schoonsten springstier, minstens een jaar oud f 5, aan H. Hartog te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uitge- zonderd) ter markt gebracht uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le pr. 4, aan E. A. IJsebaert te Ter Neuzen; 2e pr. f 2, aan J. A. Donze te Ter Neuzen. Voor idem van buiten die kantons, le pr. f 4 en 2e pr. f 2, aan P. Baeke te Assenede. Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, lc pr. 5, aan R. Scheele te Ter Neuzen 2e pr. 2, aan B. J. Goethals te Ter Neuzen. Voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar oud f 4, aan P. Baeke voornoemd. vergat zij al het andere voor het opwekkend rhjthme van den dans. Niet voor het laatste accoord wegdreef in de ijle lucht, herinnerde zij zich, dat de arm van een man haar omvatte en dat zijn hoofd over haar been boog, tot zijne lippen bijna de hare raakten. Ge zoudt mij doen stikken, zei ze, en trok zich terug uit zijn omarming, terwijl ze coquet met haar waaier speelde. Lijk ik zooveel op een geweer, kapitein Paul Ik dacht werkelijk, dat u //presenteer 't geweer" met mij wilde spelen. De artillerie-officier begon aan zijn knevel te trekken en keek een beetje dwaas in 't rond. Ik was bang, dat u zou vallen't is hier zoo glad, juffrouw Marian. Buitendien u heeft veel overeenkomst met een geweeruwe woorden wonden en uwe blikken zijn als bajonetten. Zij nam zijn arm en zij volgden den menschen- stroom, die getrokken werd naar de buffetzaal, waar kurken knalden en zijden kleeren ruischten, terwijl zilvereu lachjes weerklonken en de champagne schuimde in zilvereu bekers. De aanraking van haar fijngeschoeide hand was als de streeling van een rozenbladzij scheen zoo fijn en teer, dat hij 't gevoel had, of hij haar naar zich toe moest halen, haar omvatten met zijn sterken arm, en haar tot een deel van zijn bestaan maken. tlebt ge berouw vroeg hij zacht, toen hij haar een warm kop thee overhandigde. Ik waarover Over vele dingen over alle dansen, die ge mij niet hebt gegeven. Zij lachte even en leende het oor aan de klachten van een jongen vaandrig, die haar wilde Voor het schoonste kalf van tot 1 jaar oud f 3, aan K. Broekhoven te Ter Neuzen. Voor het vetste stuk rundvee (stieren uitge- zonderd) f 5, aan H. Hartog voornoemd. Voor het grootste getal rundvee van een en denzelfden eigenaar f 4, aan P. Baeke voornoemd. Voor idem schapen, boven de 3 stuks 3, niet aangevoerd. Voor idem varkens boven de 6 stuks f 2, aan de wed. Nuijtens te IJzendijke. Voor idem varkens boven de 25 stuks f 5, aan Jac. de Meij te Zuiddorpe. De handel in rundvee was levendig en als naar gewoonte vondeu de jonge varkens gretig koopers. Het bezoek was over het algemeen niet groot te noemen, daar van het fraaie najaarsweer door den landbouwer nog druk gebruik gemaakt wordt voor den arbeid op het veld. Axel. Door het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zijn tot leden van de commissie van toezicht op den wintercursus in landbouwkunde in deze gemeente benoemd de heeren D. J. Oggel, burgemeester, P. van Hoeve en P. DekkerFz., leden van den gemeenteraad. Hulst. Een 50tal klompenmakers uit verschil- lende gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het voor- loopig bestuur en waren Maandag namiddag ten huize van L. Millenaar alhier vergaderd met het doel een klompenmakersbond te stichten. Tevens waren tegenwoordig een paar Belgische heeren, die reeds eenigen tijd werkzaam zijn om het aaneensluiten der klompenmakers te bevorderen. Deze heeren en het voorloopig bestuur brachten de vergaderden onder het oog, welke voordeelen het voor de klompenmakers opleverde zich te vereenigen, vooral met het oog op den aankoop van boomen. De prijs der inlandsche boomen is toch sinds langen tijd niet meer in evenredigheid met den prijs, die de gemaakte klompen opbren- gen en nu is het bewezen, dat de Russische abeelen, per scheepslading naar hier gezonden, vrij wat goedkooper komen. Dit hout leent zich goed tot het maken van allerlei klompen. Aaneen- gesloten zou men nu en dan voor gezamenlijke rekening een scheepslading kuunen laten komen. Velen vielen in dit plan en beloofden a. s. Maandag terug te komen wanneer er een tweede vergadering zal plaats hebben om de zaak nader te bespreken. Philippine, 8 Nov. Door het schichtig uit- schieten van een paard, viel gisteren morgen den zoon van den landbouwer Vermast alhier van den gelukkig ledigen boerenwagen, waardoor de beide wielen hem over de geheele linkerzijde gingen. Hoewel erg gekneusd is zijn toestand nog al bevredigend. Sas ran Gent, 8 Nov. De veemarkt van heden was beter bezet dtn de vorige week, aan gevoerd waren 10 stieren, 8 ossen, 159 koeien en vaarzen, 2 schapen en 1 paard, samen 180 beesten, die alien vlug werden verkocht aan goede prijzen. IJzendijke, 8 Nov. Den 4en dezer was P. B. alhier bezig zijn varkensliok schoon te maken, waarbij hij bij ougeluk viel en de linker knieschijf brakde breuk werd zoo ernstig, dat heden door Dr. Schouten alhier en Dr. Bosch uit Biervliet het been boven de knie is geamputeerd. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-reclitbauk te Middelbnrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken P. B., oud 27 j., vroeger bode, thans werkman vertellen, dat ze hem den eerstvolgenden dans had beloofd, rnaar geen moed vond, iets anders te doen dan haar bewonderend aan te stareu, bij 't stamelen van eenige woorden. Toen zij den knaap had weggezonden en haar thee uitgedronken antwoordde zij haar cavalier Berouw is een deugd, maar om te berouwen moet men eerst zondigen. De moraal is duidelijk. Ik ga dansen met den vaandrig, en denken aan den tijd, toen ik vijftien was en mijn eigen roman schreef. Hebt gij wel eens helden gemaakt van uw kameraadjes, kapitein O, wat is 't ver- schrikkelijk, als de held van uw jeugd wegens bankbreuk terecht staat, of een rechter met veel overdrijving zijn //Ode aan de eenige" voorleest in een proces wegens verbreken van trouwbelofte 1 Maar daar kunt u natuurlijk niets van begrijpen. Alleen in Engeland schrijft een man een zeker soort van man gedichten omdat hij verliefd is. Gij zult hier ook tot dien staat van beschaving komen, langzamerhand. Intusschen zijt gij nog barbaren, die onmogelijk zouden zijn, als ze niet zoo heerlijk dansten op schaatsen. Al ik ulieden verlaat, zal ik een boek schrijven, waarin ik u verdeel in tweeen Kapitein Paul, die er weinig van begreep, behalve het feit, dat zij ging dansen met den vaandrig, viel haar in de rede met een lach, die klonk als een klok. In tweeen! Die is goed Ik zal dus vier oogen hebben, om op u te letten, terwijl gij danst. Na dit nummer komt er nog slechts een num- mereen heele lange walsen ik ben uw part ner, hd Hij draaide trotsch zijn knevel op, elke beweging te Graauw, tijdelijk te Rotterdam, is wegens twee feiten van valschheid in geschrift en het opzette- lijk gebruik maken daarvan als ware het echt en onvervalscht veroordeeld tot 3 maanden ge- vangenisstraf. J. A. v. D., huisvrouw van C. E., oud 44 j., zonder beroep te Philippine, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. A. W. R., oud 31 j., kleermaker te Ter Neuzen, is wegens strooperij en het doen van een belofte aan een ambteuaar, veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. R. F. v. H., oud 25 j., arbeider te Kappelle- brug, (St. Jansteeu), is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. A. C. M., oud 38 j., landbouwer te Koewacht, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. H. H., oud 37 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambteuaar veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. Men schrijft uit Nieuw-Buinen We zijn hier weer in het gelukkig bezit ge- komen van een //Wonderdokter", nadat we sedert den dood van het bekende //boertje" het jaren zonder hebben moeten doen. Dezen keer is het een gewezen Duitsche professor, altijd volgens zijn eigen ver- klaring, die wegens misbruik van sterken drank is ontslagen Hij gaat dagelijks den boer op in gezelschap van een klein hondje en verschaft zich als koopmau toegang tot de woningen. Hij heeft r eds een uitgebreide praktijk en van heinde en ver komen patienten hem in het //logement" consulteeren. Edoch van gedane wonderen heeft men nog niet gehoord. Naar alle waarschijnlijk- heid is hij een //medium" tusschen een drogist en de lichtgeloovige schare, die hem lichtzinnig den weidschen titel geeft. Aan de halte Buldersteeg, nabij Gorinchem, liep de timmerman Z., uit Molenaarsgraaf, over de rails, terwijl de sneltrein in aantocht was. Hij werd nog door zijn zoon gewaarschuwd, maar te laat. De onvoorzichtige kwam in aanraking met de locomotief en was onmiddelijk dood. Hij laat een groot gezin na. Maandag morgen is tusschen de stations Sliedrecht en Hardinxveld een werkman die over den spoorweg liep, door den sneltrein van Hoek van Holland overreden. De dood volgde onmiddellijk. In het gezicht der haven van West-Ter- schelling had verleden week een treurig ongeluk plaats. Schipper Foeke Ree en diens zoon met zijn blazer van Harlingen komende, zag zijn zoon door een een slag van een fok overboord vallen en hoewel de vader zooveel mogelijk pogingen in het werk stelde hem te redden, zag hij hem voor zijn oogen verdrinken. In het bosch te Baarn zijn in een groote kuil, bedekt met zoden en takken verschillende voorwerpen gevonden, o. a. een deken, trommel, mes, melkkan en nog eenige gereedschappen. Het bleek dat hier geruimen tijd iemand vertoefd heeft. De goederen zijn naar het gemeentehuis gebracht en de justitie is er mede in kennis gesteld. Uit Rockanje wordt gemeld dat in een huisje aan de duinen, waar een 83jarige weduwe alleen woonde, brand is ontstaan. Van den inboedel is zoo goed als niets overgebleven, en de oude vrouw werd juist in tijds door haar zoon uit het brandende huisje gered. Een jongmensch te Venloo, die een dienst- plichtig nummer heeft getrokken, is van plan een dozijn vrijwilligers voor de militie bijeen te brengen, waardoor de dienstplichtigen alsdan vrij zullen blijven. Het plan zal doorgaan, wanneer nog eenige andere families zich eenige opofferingen zullen getroosten. Te Wierden zouden dezer dagen de kinderen van den wegwerker-tolgaarder Hofman naar bed worden gebracht. Grootmoeder, die eens was komen aanloopen, had het vijfjarig zoontje uitge- kleed. Een der andere kleinen wilde ook door grootmoeder geholpen worden en stiet het broertje op zij, dat daardoor bijna geheel ontkleed achterover in een pot met kokend water viel. Het kind kreeg hevige brandwonden en is den volgenden dag overleden. Een 72jarig landbouwer, wonende te Vlist, bij Haastrecht, is elken morgen gewoon een plank over te loopen, om naar zijn weide tegaan. Nu van haar oog of hand bespiedend doch toen zij hem wilde antwoorden, klonk een stem aan haar elleboog en deed haar 't lachen staken. 't Wa^ de stem van jongejuffrouw Varia, de dochter van den generaal het oudste van twee meisjes, voor wier onderricht //de mooie Engelsche" naar Rusland was gekomen. En naast haar stond haar vlasharige zuster Rina. Juffrouw, 'tis tijd om naar buiten te wan- delen. Juffrouw, elf slaat de klok. (Wordt vervolgd). had men verleden week die plank bijna geheel doorgezaagd, tengevolge waarvan die brak toen de man er over ging en deze te water viel. Gelukkig kon de grijsaard nog bijtijds worden gered. De politie stelt ijverige pogingen in het werk, om den dader van deze laaghartige daad op te sporen. t is te hopen dat zij daarin moge slagen, opdat de rechtmatige straf niet uitblijve. Toen verleden week Maandagmorgen de eerste trein van den stoomtram Helmond's Bosch nabij Vechel kwam, ontdekte de stoker, dat de weg aldaar was versperd door een telegraafpaal, die er dwars over lag. Door tijdig te stoppen en de paal te verwijderen, werd waarschijnlijk een groot ongeluk voorkomen, want in den trein zaten verscheidene passagiers. Door de marechaussees werden als de daders opgespoord een paar op- geschoten jongens van tegen de 20 jaar, te Vechel woonachtig, die bekenden in den avoud van Zondag, dronken zijnde, uit baldadigheid den telegraafpaal over de rails te hebben gelegd. Beiden zijn Vrij dag in voorloopige hechtenis naar's Hertogen- bosch getransporteerd en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. Een liefdesdrama werd eergisteren, gelukkig nog met goeden afloop, aan den Rijnsburgschen weg te Leiden afgespeeld. Dicht bij de grens der gemeente, nabij Poelbrug, werden door een familie, welke tusschen zes uren en half zeven aan tafel zat, van buiten opeens kreten om hulp gehoord. Toen het bleek, dat er iemand in de vrij breede sloot lag, sprong de heer Mr. J. B. Z. Jr., wonende te 's Gravenhage, die bij genoemde familie juisfc op visite was, onmiddellijk gekleed te water en hij mocht er in de duisternis eindelijk in slagen een drenkelinge, die reeds in zinkenden toestand verkeerde, weer boven en verder aan wal te brengen. Deze was, zooals nader werd vernomen, te water gesprongen toen zij kort te voren haar vroegeren beminde met een ander meisje aan den arm was tegengekomen Tot welk een rampzalig besluit teleurgestelde liefde iemand al niet voert Een mooie schenking. Gelijkelijk tusschen de diaconieen der Ned. herv. en geref. gemeenten te Tienhoven is verdeeld het saldo der kronings- feesten aldaar, ten bedrage van drie centen. Ie- dere diaconie ontvangt dus anderhalve cent. Gewoonlijk met enkele uitzonderingen wordt in primitieve maatschappijen de vrouw een wezen van minder gehalte dan de man geacht. Het landvolk in Drenthe vormt een primitieve maatschappij maar de plaats die de vrouw er inneemt, is exeptioneel. De vrouw telt er mee, is een factor. Bij overlijden van den vader eerbiedigen de zoons haar als het hoofd; zij vragen haar om toestemming en laten beslissingen aan haarzelfs dan, wanneer de oudere zoons beter in staat zouden zijn tot oordeel. Het gezag der moeder, hoewel natuurlijk niet gelijk aan dat van de vader, is groot genoeg om haar er voor te bewaren, dat zij bij den dood van haren man geheel en al onderworpen wordt aan den zoon. Dat dit gezag zich nog al eens doet gelden, kan men begrijpen, als men bedenkt, dat bij overlijden van den vader geen der kinderen het wagen zal zijn deel van de erfenis op te eischen. De moeder beschikt daarover, binnen de grenzen der wet, zooals zij goedvindt. De gewoonte geeft haar die macht. Men is er altijd aan gewoon geweest, dat overvloedige Duitsche werkkrachten naar ons land kwamen, om hier in veel gevallen arbeid te vinden. Thans is dat omgekeerd en heeft Duitschland Nederlandsche werkkrachten noodig. Wel een bewijs, dat de Duitsche industrie bloeit. In de vorige week zijn een 80tal arbeiders van Amsterdam naar Keulen vertrokken. Gisteren gingen er weer 100, en in de volgende week gaan er weer 100. De werklieden zijn bestemd voor den arbeid in briquetten-fabrieken en verdienen een loon van 4£ mark per dag. Eerigsternavond loste een slager aan het station van de Staatsspoor te Deventer een waggon met 19 ossen, welke dieren men naar de slacht- plaatst wilde drijven. Een van de beesten ging er van door, en alle andere volgden dat voorbeeld en verdwenen over de spoorlijn in de ricliting naar Ainelo. De goederentrein van Amelo ont- moette deze bende even buiten de stad en overreed er twee, die terstond dood waren. De commissaris van politie te Breda waar- schuwt tegen de praktijken van Dirk van Driel, veekoopman, wonende te Puttershoek, die de vorige week daar ter stede getracht heeft op crediet goe deren te verkrijgen, hetgeen hem echter niet geluktis. Sedert jaren koopt hij op verschillende plaatsen in ons land op crediet, betaalt nooit en verkoopt ver beneden de waarde. Men schrijft uit Lonneker aan de Zwol. Ct. In den laatsten tijd ondervinden de Hollanders, die niet aan den militieplicht hebben voldaan, in Duitschland, vooral in de grensgemeenten, alle mogelijke onaangenaamheden. Het is bekend, dat tot de loting voor de militie in ons land alleen ingezetenen worden toegelaten, zoodat jongens,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2