Gemengde berichten. TER NEUZEN, 7 November 1898. Door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht is toegelaten tot de evangeliebediening indeNed. Hervormde kerk, de beer J. Gouverneur, candidaat te Rotterdam. Door den bisschop van Breda is benoemd tot kapelaan-assistent te St. Jansteen de heer Th. Buijsrogge, priester van het seminarie. Tot postbode te Groede is tegen 1 Dec. benoemd A. Verboom te Kloetinge. Hulst, 7 Nov. Heden werd alhier door de commissie van beheer en onderhoud van den grind- weg Rustwatde KraaiZaamslagsche Veer, ten huize van F. M. Brand, aaubesteed het uitbreken van 4598 M. lengte grindbaan en deze te ver- vangen door keibestrating, waarvan 910 M. te leggen met keien l°/i6 en 3688 M. met keien 10/l2 alien lessines of quenast. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Lindeuberg te Wemeldinge voor 45042, P. J. Visser te Hansweert voor _/43950, A. Verschelling te Ter Neuzen voor f 43250, J. J. Geluk te Tholen voor f 42650, P. Dronkers te Kapelle voor 42454, B. den Exter van den Brink te Kattendijke voor f 42250, D. de Doelder te Ter Neuzen voor 42000, E. P. Staal te St. Jansteen voor f 41899, J. F. AdriaansensPolfliet te Walsoorden voor f 41648, K. de Vos te Ter Neuzen voor 40400, B. van Eck te Ter Neuzen voor 40380, C. van der Hooft te Ter Neuzen voor 39900, P. J. Bogaert te Lamswaarde voor 39582, A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor 38000, Jac. Jansen te Ter Neuzen voor 37975 en P. A. Adriaansens te Walsoorden voor f 37200. Philippine. Vrijdag j.l. zag een schipper met zijn knecht bij zijne terugreis op de Wester-Schelde bij Ter Neuzen eene kist drijven, waarom een stevig touw was gebonden. Ofschoon zij haast hadden wilden zij dat voordeeltje niet laten slippen wie weet, welke vondst zij deden. Na tweemaal vruchteloos een omgang gemaakt te hebben, gelukte het ten derde male de kist op te pikken en aan boord te brengen. Nu haastig het touw losgerukt, de kist geopend en wat vond men acht levende slangen de grootste had een lengte van 1,5 Meter. Eerst besloot men den rommel over boord te werpen, doch daarna om ze mede te voeren naar Philippine alwaar de schipper ze overgedaan heeft aan een man, die ze nu voor een paar centen aan het publiek ten toon stelt. In de kist vond men nog suiker en vijgen, zeker het voedsel voor die dieren. Te Waarde werd Zaterdag een knaap door een met bieten geladen wagen overreden; hij was direct dood. De Prinsen van Koetei die eerstdaags naar hun land terugkeeren, zijn hartstochtelijke photografen geworden. Zij nemen geregeld les, en over eenigen tijd mag men in de winkelkast ,/kijkjes uit Koetei" verwachten, daar de Prinsen beloofd hebben, die geregeld te zenden. Met de Soembing is reeds een complete installatie afgezonden. Bij Bergum is Donderdagavond een drama afgespeeld, een gevolg van een ongelukkig huwelijk. De heer T. v. d. M. aldaar, een welgesteld veehandelaar, had eene dochter, die gehuwd was met een architect in een onzer Hollandsche hoofd- steden. Het huwelijk was niet gelukkig, waarom de vader zijne dochter met twee harer kinderen, voor een paar weken bij zich in huis nam. Donderdagavond nu kwam ook de schoonzoon te Bergum gewapend met een met scherp geladen schietgeweer, schoot hij door de ruiten der woon- kamer, waarin zijne vrouw vertoefde. Niemand ,/Een nietig bouquetje zei eene der dames- artisten den neus optrekkend. Met betraande oogen zag de moeder haar aan en zeide ,/Het zijn immortellendie verwelken niet. Mijn eerste bouquet was van rozen, die aanstonds verleptenzij waren te kostbaar." De clown moest voor het publiek komen, maar niet zooals anders werden zijne grappen toegejuicht. Hoe kon hij ook vroolijk wezen De tranen liepen hem langs de wangen en opdat het publiek ze niet zien zou en om de sporen te verbergen, die ze op zijne gewitte wangen achterlieten, viel hij vaker dan noodig was met den neus in het zand. Intusschen lag Paola nog altijd bewusteloos slechts een enkele maal opende zij de oogen, drukte den ruiker tegen hare borst en sloot toen met eenen zaligen glimlach de oogen voor altijd. Daarop kwam de dokteren zei dat hetafgeloopen was. De directeur had het publiek medegedeeld dat Paola buiten alle gevaar was. En hij had waar- heid gesproken. Rein en onschuldig was zij uit de gevaren van het circusleven heengegaan, in het gelukkigste oogenblik haars levens, te midden van de toejuichingen der menigte. Met een glim lach op de lippen den ruiker tegen hare borst gedrukt, lag zij, als ware zij slechts ingesluimerd. Ach ja, het was maar een nietig ruikertje. Maar het was ook pas haar eerste, zooals hare moeder gezegd had en immortellen verwelken niet. Neen, zij tooien liefelijk een graf. E I N D E. werd echter geraakt. Een tweede schot klonk buiten. De schoonzoon had nu zichzelf voor het ofd geschoten, met doodelijk gevolg. Reeds Wo^nsdag stond de advertentie van zijn overlijden in de Leeuwarder Courant, waarschijnlijk door hem zelf ingezonden. Gedurende de inhuldigingsfeesten zijn eenige honderden buitenlandsche zakkenrollers in ons land werkzaam geweest, voornamelijk aan de groote stations tusschen Roosendaal en Amsterdam. Yele reizigers werden het slachtoffer van de vingervlugge lieden, van wie er wel verscheidene gearresteerd werden, maar de meeste wegens onvoldoende aan- wijzingen door de politie alleen over de grenzen konden worden gezet. Een werd evenwel op heeterdaad belrapt, een 59jarige tapper uit Schaerbeek, bij Brussel, die den 30 Augustus op het perron van het Centraal- station te Rotterdam een of meer onbekend ge- bleven zakkenrollers behulpzaam was. Voor de rechtbank aldaar terechtstaande, erkende hij, naar Rotterdam gekomen te zijn met het doel om ,/zakken te rollen". Een zijner compagnons, bekend als //le grand Paul", had op het perron een portefeuille ontrold aan den heer Dobbelmann, sigarenfabrikant te Rotterdam. Deze verklaarde, dat hij in een coupe wilde stappen, toen hij plotseling voelde grijpen aan de binnenzijde van zijn jas en onmiddellijk daarop een portefeuille vermiste, inhoudende f 400 aan bankpapier. Om- ziende, zag hij twee personen, waarvan een iets wegwierp, toen hij door den heer D. gegrepen werd. Op het perron werd de portefeuille in ongeschonden staat gevonden. Het O. M. meende een voorbeeldige straf te moe'ten eischen en vroeg 3 jaren gevangenis, evenals de Amsterdamsche rechtbank aan een zakkenroller dezer dagen oplegde. Yolgens het O. M. bevonden zich te Amsterdam tijdens de feesten ongeveer 400 zakkenrollers. WoeDsdagmorgen vermiste een landbouwer te De Bildt een zijner koeien uit het weiland, waar het dier den vorigen avond nog was geweest. De politie ontdekte het beest bij een opkooper aan de Vuursche, die het van een Utrechtenaar had gekocht. Daar de verkooper nog een gedeelte van den koopprijs moest komen halen en daartoe per trein zou arriveeren, legde de politie zich in hinderlaag en gelukte het haar werkelijk den schuldige te arresteeren, evenwel slechts na hevig verzet, waarbij de dief zelfs zijn mes trok. Te Wadenoien zou het 9jarig dochtertje van den stationchef een stoof met vuur aan op het veld werkende menschen brengen. Daar de wind nog al erg was, bedekte zij de stoof met haar boezelaar. Zonder dat zij het bemerkte, hebben hare kleeren vuur gevat, met het gevolg dat zij hevige brandwonden kreeg. Zij werd in allerijl naar het liefdesgesticht te Tie! gebracht, waar zij denzelfden avond is overleden. Woensdag kocht de veehouder S. te Loos- drecht op de markt te Hilversum en koe afkomstig uit Achttienhoven. Donderdagmorgen liep het dier weer rustig te grazen in het land van zijn vroegeren baas. De koe had het land van S. te Loosdrecht door een sloot verlaten en was weer naar Achttienhoven teruggekeerd. Door de Rotterdamsche politie is op de Leuvehaven een 30jarige Duitscher aangehouden, genaamd Ilaumann, verdacht van vervalsching van een wissel groot 5000 mark, gesteld ten name van een Berlijnsche firma, die door hem bij een Rotterdamsche bankinstelling ter verzilvering was aangeboden. In zijn bezit werd een brief gevonden van zijn zuster, waarin hij aangespoord wordt de vlucbt naar Amerika te nemen. Op zijn aanhouding was een belooning van 1000 mark gesteld. Verledeu week Dinsdag heeft in Den Haag een persoon wegens teleurgestelde liefde, het voorwerp zijner min, eene dienstbode, een steek met een dolkmes aan het strottenhoofd toegebracht, na 't slachtoffer van zijn wraakneming naar buiten te hebben gelokt door aan te bellen. Aanvankelijk liet de toestand der dienstbode zich gevaarlijk aanzien, maar thans is zij buiten gevaar en wordt in het ziekenhuis verpleegd. De dader is gearresteerd op't door de getroffene aangegeven signalement. Het dolkmes had hij over een heining van een tuin gesmeten. De heer L. A. B. te Zutphen bestelde eenigen tijd geleden op een advertentie aan de cooperatieve roomboterinrichting de Eendracht en Boerenbond te Voorburg 272 kilogram natuurboter. Bij ontvangst van het bestelde bleek hem, dat de ontvangen waar geen natuurboter was. erder bleek ook dat er te Voorburg geen roomboter inrichting de Eendracht en Boerenbond bestaat, doch dat de boter was afgezonden door zekeren C. v. d. S. te 's Gravenhage. Deze zaak is nu in handen der politie, zoodat wel zal blijken of de afzender zich heeft schuldig gemaakt aan over- treding der boterwet. Een Duitsche reiziger kwam Donderdag avond te Boxtel tot de ontdekking, dat men tusschen Venlo en Boxtel zijne portemonnaie met 120 mark en zijn plaatsbewijs had gerold. Er werd naar Tilburg geseind, waar de politie zijne medereizigers fouilleerde, doch zonder resultaat, zoodat de Duitscher zonder een cent op zak op straat stond en zijn reis niet kon vervolgen. Op de begraafplaats te Maastricht is eene daar geplaatste offerbus opengebroken en geledigd. De dief of dieven hadden juist den nacht na Allerzielen gekozen, wetende alsdan een goeden buit te zullen vinden. Vrijdagnacht om drie uur zijn te Groningen op straat zwervende aangetroffen drie Russen, twee mannen en eene vrouw. Zij kwamen van Moskou en wilden naar Engeland. Zij hadden evenwel geen reisgeld en daar zij bovendien geen middelen van bestaan en geen voldoende papieren hadden, zijn zij over de Duitsche grenzen gezet. Men schrijft uit Ooyen Niettegenstaande de politie de grootste waak- zaamheid betracht, moch zij er tot dusverre nooit in slagen de daders der vele diefstallen van pluimgedierte, van vleesch, spek, boter, enz. in handen te krijgen. Op de brutaalste wijze gaat een groote bende daarmee voort. Een paar dagen geleden werden uit het naburige Alphen bij ver- schillende inwoners de kelders leeggehaald, bij een werd zelfs een vet varken van omstreeks 250 kilo medegenomen. Daar deze personen zeer roekeloos met lucifers omgaan en hierdoor groot gevaar voor brand ontstaat, hebben de landbouwers alhier besloten, onderling wacht te houden gedurende dezen winter, teneinde op die wijze hun eigendommeu te beschermen. Alle nachten zullen zes of meer personen de ronde doen. In Drente wordt tegenwoordig veel jacht gemaakt op egels om die als een smakelijk gerecht te doen dienen. Men gaat daartoe twee aan twee, vergezeld van tenminste evetizoovele honden, ge- woonlijk bij maanlicht, de boschvelden langs de esschen afzetten, om daar dien onvermoeiden muizenvanger weg te vangen. Niet zelden keeren de jagers met 8 a 10 van deze nuttige dieren in een zak huiswaaris. En dit schijnt te kunnen geschieden, niettegenstaande deze //vriend van den landman" door de wet beschermd wordt. In het Album der Natuur deelt Dr. H. A. J. Valkema Blouw een en ander mede van het Haarlemsche Rontgens-instituut. De schrijver deelt mede welke groote vordering het gebruik der toe- stellen heeft gemaakt. Ook vertelt hij een paar ge- vallen uit de proeven, die aan het instituut zijn genomen Eene vernauwing van den slokdarm in de nabijheid van de maagklep verhinderde het door- gaan van vast voedsel. Om te onderzoeken of een klein voorwerpje de plaats zou kunnen pas- seeren, liet de medicus den patient zich oefenen in het naar binnen brengen van een zilveren kogeltje met een middellijn van 4 m. M. Het kogeltje was bevestigd aan een draad, die lang genoeg was om bij het inslikken steeds buiten de mondholte uit te steken. Na het kogeltje ingeslikt te hebben, werd de patient achter het lichtende scherm geplaatst. Uit het schaduwbeeld kon niet alleen de plaats, waar het kogeltje in den slokdarm zich bevond, gezien, maar ook de afstand der vernauwing tot de maagklep getaxeerd worden. Door het trekken aan het koordje kon de beweging in den slokdarm gevolgd worden. In de tweede plaats wil ik mededeelen, dat een patient met gebroken been in het instituut werd binnengebracht en dat de chirurg zich niet alleen van de plaats der breuk met het lichtende scherm overtuigde, maar ook het geheele proces der zetting uitvoerde, terwijl steeds het been, zich achter het scherm bevindende, in schaduw beeld daarop zichtbaar bleef, zoodat na afloop de zekerheid van eene nauwkeurige zetting kon worden geconstateerd. Ik wil hieraan toevoegen dat dit geval niet op zichzelf staat, maar door soortgelijke bij verschillende skeletbreuken gevolgd is. Yrijdagavond, omstreeks 7 uur, geraakte de horlogemaker S. uit Arnhem, nabij de halte Platten- burg onder den van Zutphen komenden locaaltrein. Hij viel bij het overstappen tusschen twee rijtuigen en trok in zijn val den conducteur, die hem grijpen wilde, mede. De conducteur kwam gelukkig ter zijde van de baan te vallen den heer S gingen de wielen over het been. Boven den enkel werd het been verbrijzeld en ook boven de knie erg gekwetst. De ongelukkige is naar het Diaconessen- huis vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. Twee nog jeugdige Duitschers, ongeveer 20 jaar oud, vrij goed gekleed, vervoegden zich Donderdagnamiddag in het magazijn van den heer Bouchette te Arnhem, met het verzoek om heeren- ringen te zien. De heer B. was toevallig afwezig, waarom een knecht uit de werkplaats, die de /heeren" zag binnenkomen en hen niet te woord kon staan, mevrouw riep. Deze liet een aantal gouden ringen zien, welke op eene wijze werden bekeken en van hand tot hand overgebracht, die achterdocht deed opvatten. Mevr. B. zag daarom scherp toe op wat de beide vreemdelingen uit- richtten en meende te bemerken, nadat een hand van de toonbank een oogenblik verdwenen was geweest, dat een ring vermist werd. Toen de vreemdelingen zonder te koopen met een wir kummen zuriick" wilden heengaan, liep mevr. B. fluks achter de toonbank vandaan, naar de deur en sloot deze af, voor de overblufte jongelieden den tijd vonden de plaat te poetsen. Meteen riep ze een voorbijgaand meisje aan, met verzoek om de politie te halen. Op haar zeggen, dat zij terugverlangde wat was weggenomen, viel een door de mand. Smeekende, de politie er buiten te laten, gaf hij een gouden ring, geprijst voor 6,50, terug. Inmiddels was een knecht verzocht een der buren te waarschuwen. Deze kwam achterdoor over een muur het huis en zoo den winkel binnen. De politie verscheen ook en tegelijk keerde de heer Bouchette zelf terug, die, dank zij de kordate houding van zijne echtgenoote, de twee Duitschers aan de politie kon overleveren. Bij het fouilleeren bleek, dat de een 1,20, de ander 5 centen op zak had, waarvoor zij wel niet veel bijzonders aan gouden heerenringen zouden hebben kunnen koopen. De dader is uit Hamburg. In den winkel reeds bekende hij zijne daad. Op 1 Juni 1786 werd te Amsterdam het lijk van een gevangene, die zich van het leven had beroofd, krachtens vonnis van de overheid op een horde langs den voet van de galg gesleept en daarna in de armen-kuil geworpen. Die zelf- moordenaar noemde zich Stiepan Annabale, prins vati Albanie, kapitein-generaal van de Montene- grijnen, hertog van St. Saba, enz., enz., en eindigde aldus in zijn 35ste jaar een hoogst avontuurlijk leven, dat wij in de Nouvelle Revue van 1 en 15 Oct. en 1 Nov. jl. door onze stadgenoot, den heer Ed. van Biema beschreven vinden. Het klinkt bijna ongelooflijk, hoe slachtoffers zijn gemaakt door dezen gelukzoeker, den zoon van een Alba- neeschen handelaar in muilezels en snoepgoed, die te Venetie met dobbelen fortuin had gemaakt. Hij studeerde te Padua, werd voor het klooster bestemd, maar keerde die loopbaan den rug toe en begon, pas 17 jaar oud, een leven vol avon- turen en bedrog. Hij speelde de rol van een valschen czaar Peter III en later van een afstam- meling van den Albaneeschen held Skanderbeg, trok daarna naar Polen en Pruisen, waar hij onder valsche namen bij de hoogstgeplaatsten zich in- droug en o. a. de vriendschap verwierf van den lateren Pruisischen Koning Frederik Wilhelm, ook van den Prins De Ligny en tal van anderen. Ilerhaaldelijk bezocht hij ons land, waar hij ook velen inpalmde maar ten slotte ontmaskerd werd. Hij bood den Staten een leger van 20,000 Monte- negrijnen aan, als hnlptroepen tegen Keizer Jozef en uit de stukken, door den heer Van Biema medegedeeld, blijkt dat de Staten dit aanbood als ernstig gemeend beschouwden totdat eindelijk uitkwam, dat men met een bedrieger te doen had gehad. Er wordt weder eens bericht van een meisje dat, evenals het //meisje loos" uit het bek nde liedje, //ging varen als matroos." Het is een 16jarig meisje, oudste dochter van een groot gezin, waar de vader zonder werkwas. Zij was een paar maanden in manskleeren scheeps- jongen op een stoomschip, dat van New-York op Engeland voer. Eenige dagen geleden werd te Londen ontdekt, wie en wat zij was. De directie van een Varieteitenschouwburg te New-York moet het meisje 50 dollars per week hebben geboden, wanneer zij daar in de rol van scheepsjongen wil optreden. Er zijn in hetKoninkrijk Beierenachten twintig potloodfabrieken, waarvan er drie en twintig zich in Neurenberg bevinden. Miinchen, de hoofdstad, bezit er slechts een. Deze fabrieken verschaffen aan tien duizend werklieden onderhoud, zoo- wel mannen als vrouwen, terwijl in verscheidene ook kinderen werkzaam zijn. Gemiddeld verdienen de mannen 2 gulden, de vrouwen f 1,75 en kinderen boven de twaalf jaar f 1 per dag. De wekelijksche productie bedraagt minstens vier mil- lioen gewone en driehonderdduizend gekleurde potlooden. In het afgeloopen jaar werden, in ronde cijfers, 230 millioen gewone potlooden afgeleverd. Men berekent, dat er elk jaar voor deze productie 900 hektaren cederboomen worden omgehakt. Prinses Pauline van Wurtemberg ontving een paar dagen vodr haar onlangs voltrokken huwelijk met den Erfprins van Wied den volgenden brief van een boerinnetje z/Lieve juffrouw Prinses PaulineGij zult Zaterdag bruiloft vieren, en ik wensch U veel geluk daarmede Gij zult zeker zeer blijde wezen. Ik trouw op denzelfden dag en zou ook zeer blijde wezen, als mijn vader niet in de gevangenis zat. Als uw vader in de gevangenis zat, zou dat U zeker ook veel verdriet doen. z/Lieve juffrouw Prinses, ik smeek U uit het diepst van mijn hart, doe bij Uwen vader een goed woord voor mijn vader, dat hij gratie krijgt of, als dat niet kan tenminste een paar uren op mijn bruiloft mag komen. //Met hartelijken groet, Uw," enz. De Prinses bracht den eigenaardigen brief aan haren vader, den Koning, met een goed woordje er bij voor het boerenbruidje, en de Koning, die er veel schik in had, gaf terstond last, dat men den bedoelden gevangene die wegens eene zeer gewone overtreding straf bleek te ondergaan de bruiloft zijner dochter zou laten bijwonen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de man nu ook weldra volledige gratie krijgt. Een koopvrouw in de Cairostraat te Ostende verloor op een zonderlinge manier een bankbiljet van 1000 francs. Terwijl ze op];een bovenkamer voor een openstaand venster het voor het betalen van een wissel benoodigde geld bijeenbracht, woeien eensklaps twee bankbiljetten naar buiten. Een er van werd op straat onmiddellijk terug- gevonden, doch het andere, ter waarde van 1000 frs., is ver weggevoerd of wellicht door een voor- bijganger opgevangen en buit gemaakt, want tot hiertoe zocht men het vergeefs.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2