Buitenland. Cfeinengde beriehten. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Voorts werd met algemeene stemmen aangenomen de door den heer Hammacher aan het besluit voorgestelde toevoeging dat door het bestuur der Maatschappij jaarlijks aan de Staten mededeeling zal worden gedaan van het geldelijk beheer en den stand van het onderwijs. De behandeling van het voorstel van den heer Heijse tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen, met daarmee in verband staande stukken, werd aangehouden tot de eerstvolgende bijeenkomst. De verschillende voorstellen van Ged. Staten werden naar de afdeelingen verzonden. Na het bij loting splitsen der vergadering in afdeelingen, werd de eerstvolgende bijeenkomst bepaald op a. s. Vrijdag 4 Nov. 's voormiddags 10 uren. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken P. P. B., oud 32 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. P. P. d. K., oud 45 j., gemeente- en onbezoldigd rijksveldwachter te Hontenisse, is wegens mis- handeling veroord. tot 6 maanden gevang., met ontzetting om gedurende 3 jaren bij de gemeente- of rijkspolitie eenig ambt te bekleeden. J. P. S., oud 31 j., werkman te Clinge, is wegens poging tot diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. In zake I. P. d. G., oud 48 j., koopman te Zaamslag, appellant van een vonnis van het kanton- gerecht te Ter Neuzen, waarbij hij ter zake van openbare dronkenschap is veroord. tot 2 X 8 dagen hechtenis, is het vonnis des eersten rechters bevestigd. De Duitsche keizer verkort zijn reis voor de tweede maal en schijut dus haast te hebben om naar zijn land terug te keeren. Sommigen meenen zelfs, dat de politieke toestand in Europa zijn langere afwezigheid niet duldt. Engelaud en Prankrijk bereiden zich voor om bij een eventueelen oorlog bereid te zijn voor een opgewonden mensch zijn er dus redenen te over om zich bezorgd te maken. Kalmere naturen evenwel weten dat bassen nog geen bijten is en Frankrijk, dat de nieuwe eeuw met een wereldtentoonstelling, die concurrentie- oorlog der internationale industrieen, wil beginnen, zal zich wel waehten, het eind van de eeuw even bloedig te eindigen als zij begon. Niettemin, een feit is het, dat men in beide landen gereed wil zijn. In Londen ging het gerucht, dat Rusland Engeland te kennen heeft gegeven, dat de ont- ruimiug van Egjpte aan de orde is gekomen. Uit Halifax in Nieuw Schotland wordt gemeld, dat op de werven aldaar nacht en dag wordt gewerkt en de schepen zich elk oogenblik gereed moeten houden om zee te kiezen. Uit Vancouver wordt geseind dat op de werf van Esquimault in Canada hard gearbeid wordt en zeven Britsche kruisers voor afvaart gereed zijn. In de Engelsche maritieme arsenalen wordt met alle krachtsinspanning aan de samenstelling van een reusachtig vliegend eskader gearbeid. Het zou uit negen groote slagschepen en een aantal andere oorlogschepen bestaan. De admira- liteit kocht 200,000 ton beste steenkool op en moet besloten hebben, onmiddellijk het kust- en havenwachtschip-eskader mobiel te maken. Te Plymouth zijn onverwacht verscheideu oorlogs- schepen binnen geloopen. arme weduwe genadig ontglipte aan haar bevende, wit bestorven lippen en door schrik en angst overmand, zonk zij als levenloos achterover in haar leunstoel. Haar geestkracht was gebroken 't was of haar trouw, liefhebbend moederhart had opgehouden te kloppen. Eerst na verloop van een half uur kwam er beweging in haar oud, eerbiedwaardig gelaat. Hare oogleden knipten en zij smakte met de lippen, alsof zij uit eene be- zwijming was ontwaakt. Vergeefs zoeken hare magere, bevende handen aan de stoelleuning een steun om zich te kunnen oprichten. Zij is ncg niet bekomen van den vreeselijken schok, die haar zooeven getroffen heeft. Intusschen snelt de tijd onder de diepste stilte voort. Geen ander geluid werd in haar kamertje vernomen dan het eentonig «tik, tak der pendule. Eensklaps laat deze acht slagen hooren en bij den laatsten slag schijnt de geestkracht der oude juffrouw weergekeerd te zijn. Haar vaste wil overheerscht hare lichaamszwakte. Een plotselijke ingeving staalt hare zenuwen en wederom is zij de vlugge, krachtige zestiger, die weet wat zij wil en daarnaar handelen zal. Snel als de gedachte heeft zij zich opgericht, een ouden hoed opgezet en een regenmantel omgeslagen. Zij gunt zich den tijd niet om in den spiegel haar vluchtig toilet in oogenschouw te nemen, maar strompeld de trappen af. Zij had er zelfs niet aan gedacht om haar licht uit te doeiTen de kamerdeur achter zich te sluiten. Nauwelijks is zij de straat, waar in zij woonde, teneinde of zij herinnert zich, dat zij verzuimd heeft naar het adres van den uitgever van het dagblad te zien. Zij gunt zich echter den tijd Van Fransche zijde wordt gemeld, dat het le en 37e regiment artillerie met 36 man versterkt zijn en Donderdagavond begaven zich deze regimenten met den meesten spoed en langs den kortsten weg naar Brest, waar het voor den dienst der forteu werd gedetacheerd. De 8® batterij van het 15e bataljon veldartillerie, te Brest in garnizoen, is naar Camaret vertrokken. Verscheidene andere troepenbewegingen hebben plaats gehad. Van tal van forten en batterijen langs de kust zijn door het marine-departement geneesmiddelen en verbandkisten gezonden. Vrijdagmorgen werd op 't laatste oogenblik het verlof ingetrokken van een aantal matrozen, die zich eenige dagen naar hun families zouden begeven. De snelvuur-kanonnen voor het kasteel van Taureau, nabij Morlaix, kwamen Vrijdag aan en werden dadelijk in stelling gebracht. Te Cherbourg arriveerden Zaterdag 128 man onder bevel van zes officieren van het le bataljon vestingartillerie uit Rijsel. Het korps mariniers te Brest is Zaterdag met honderd artilleristen versterkt en te Brest zijn troepen bij de inwoners ingekwartierd. Te Toulon is op bevel van vice-admiraal de la Jaille een inventaris opgemaakt van de aan- wezige provisie, ten einde vast te stellen of bij een beleg er voor drie maanden voedsel voor troepen en bevolking zou aanwezig zijn. Eenige voorname kooplieden te Brest zijn ondervraagd of zij gelegenheid haddeu om een voldoende hoeveel- koffieboonen voor de troepen te branden. Ook de graanhandelaars is opgave van het aanwezige koren gevraagd. Te Toulon zullen weldra 10,000 man troepen bijeen zijn. Een groot aantal zware kanonnen van het nieuwste type zijn te Toulon gearriveerd, 3000 man van de marine, met groot verlof huis- waarts gekeerd, zijn een jaar voor den vastgestelden termijn, opgeroepen. De correspondent van de Globe, te Toulon deelt verder mede, dat de kruiser Bugeaud twee- maal tevergeefs in de laatste dagen getracht heeft uit te loopen, doch telkens door een defect aan de machines terug moest keeren. 80 kanonniers zijn te Cherbourg aangekomen. De intocht van den Duitschen Keizer binnen Jeruzalem heeft een grootschen indruk gemaakt. Tegen half vier 's middags naderde de Keizer Zaterdag de Jaffa-poort, die met vele vlaggen en tapijten was behangen. Aan de spits van den stoet reed een escadron cavalerie, daarachter de gen darmes van de Jijfwacht, hierachter de opper- stalmeester graaf Wedel, onmiddellijk gevolgd door de equipage van de Keizerin. Zij droeg een kleed van witte zijde met goudborduursel, een gele, groote strooien hoed met witte struisvederen en een zonkap, en was versierd met het oranje-lint van de Orde van den Zwarten Adelaar en het lint van de Louise-orde. De Keizer, in wit tropen-uniform, droeg de orde van den Zwarten Adelaar en de Johanniter-orde en bereed een prach- tigen schimmel. Achler hem reden het militair gevolg en de civiele autoriteiten. Aan beide zijden der straten stonden de militairen en haie. Daarachter ver- drong zich de dichte menigte van het publiek. Toen de Keizer bij de Jaffa-poort de tribune der Duitsche kolonie was gepasseerd, ging een donderend hoera op en dit hoera plantte zich van groep tot groep bij de menigte voort. Te voet gingen de Keizer en de Keizerin naar de grafkerk, wijl de weg, een 50 pas lang, te nauw en te kronkelend was om te berijden. Aan de poort en bij het altaar werd de Keizer door de patriarchen en de geestelijkheid der verschillende confessies begroet en velen ontvingen een handdruk van den Keizer, die daarop met zijn gemalin het wili** niet om terug te keeren en dat verzuim te her- stellen. Zij twijfelt er niet aan, of zij zal dat van dezen of geneu, dien zij ontmoeten zal, wel kunnen vernemen. Met dat doel waagt zij het een voorbijganger aan te spreken, die met gebogen hoofd en de handen in de zakken van den overjas, al zijn best deed tegen den stormwind in zijn weg te vervolgen. En dat nu nog dat oponthoud, t is om iernand razend te maken snauwt hij haar toe ,/denk je, dat ik lust heb om in zoo'n hondenweer jou malle vragen aan te hooren en zonder zich verder op te houden vervolgt hij zijn weg. Toch heeft zij den moet niet op en, hoe onthutst ook, treedt zij een kom-en-eisch winkel binnen, waar een paar dienstmaagden haar komst met een spotlach begroeten en zich vroolijk maken, omdat zij er in haar ouderwetsch kostuum en den hoed schuin op het hoofd, zoo potsierlijk uitziet. Maar de angst en de smart, waaronder de oude juffrouw gebukt gaat, hebben haar ongevoelig ge maakt voor elke onheusche bejegening. Zij heeft een doel voor oogeri, dat zij trotsch elken tegen- stand wil trachten te bereiken. Zij is moeder en de moederliefde is te verheven dan dat een spot lach haar grieven zou. Nauwelijks heeft zij met bevenden stem den winkelier haar verzoek doen kennen, of deze reikt haar het gevraagde dagblad toe, zeggend wzoekt u het zelve maar, ik heb er den tijd niet toe ,/Met haar schijnt het ook niet richtig te wezen merkte de kom-en-eisch-man lachend aan, toen de oude juffrouw zich verwijderd had. Haar stame- lende dankbetuiging had hij ternauwernood ver- staan, evenmin als hij hare tranen had opgemerkt. heilige graf bezichtigde en de andere heilige beelden in de kerk, welke met de meest mogelijke pracht was versierd. Eenige duizenden gouden en zilveren lampen straalden haar helder licht uit. De Keizer bleef drie kwartier in de kerk en begaf zich daarna naar Muristan, een naar een ziekenhuis genoemde plaats, waar de Johanniter- orde werd gesticht. Hier bracht de Evangelische gemeente den Keizer haar hulde, waarop een luid hoera volgde. Daarna overreikte de gemeente den Keizer een eere-geschenk, bestaande uit een grooten bijbel, gebonden in olijfhout, ingelegd met een van cederhout vervaardigde afbeelding van de Yerlosserskerk. Te Muristan hield Minister Bosse een rede, waarop de Keizer antwoordde dat het hem een groote vreugd was, de inwijding van de Verlos- serskerk der evangelische gemeente te kunnen vieren. Hij dankte dit aan de welwillendheid des Sultans, zoowel als aan zijn grootvader en zijn vader zaliger. Met enkel spreken werd in het Oosten niets verricht; de Keizer hoopt, dat de protestanten, bijzonder ook door hun handelingen, de waarheid van hun geloof zouden betuigen en versterken. Dan zou op dit feest Gods genade rusten en kan rijke zegen verwacht worden. Zeg dat den protestanten en vooral den Duitschers die hier zijn. Zondagmorgen nam de Keizer deel aan de godsdienstoefeningen in de Protestantsche kerk te Betlehem en bezocht daarna de geboorte-kerk en het nieuwgebouwde Johanniter weeshuis. De Grieksch orthodoxe patriarch bracht den Keizer een bezoek en schonk hem een reliquie. Dinsdagmorgen zeeg de kapitein derj infan- terie C. te Middelburg, terwijl hij op weg was naar de kazerne, in de z. g. Blindenhoek, plotseling neer. Door eenige voorbijgangers opgenomen en in een nabijzijnde woning gebracht, overleed hij daar kort daarop. Het lijk is vervolgens naar het militair hospitaal vervoerd. Omtrent den beruchten Hendrik de Jong kan worden medegedeeld, dat hij in den aanvang van Augustus dezes jaars een brief uit Philadelphia heeft gericht tot zijn advocaat te Arnhem, die hem bij zijn laatste vervolging wegens oplichting heeft verdedigd. Hierin meldt hij dat hij zich in de nieuwe wereld heeft gevestigd en verzoekt de groeten aan de rechters en den officier van justitie te Arnhem te doen. Te Ossendrecht heeft een lSjarige knaap een jongetje van 9 jaren, waarmede hij twist had, zoodanig tegen den buik geschopt, dat het kind na vreeselijk lijden aan de gevolgen is bezweken. De jeugdige moordenaar is naar Belgie uitgeweken. Terwijl te Utrecht Yrijdagavond eene dienst- bode uit een raam op de tweede verdieping keek, om te zien wie er aan de huisdeur beide, viel zij uit het venster. In bewusteloozen toestand werd zij opgenomen. Te Budel is een 18jarige timmermansknecht, die aan een fabriek werkte, van een aanzienlijke hoogte gevallen en doodelijk gekwetst opgenomen. Te Broek op Langendijk (N.-H.) is de strijd tegen de ratten thans geeindigd. In het geheel zijn dezen zomer 5900 stuks gevangen, waarvoor aan premies is uitgekeerd een bedrag van ongeveer 550 gulden. Te Amsterdam had de rrouw van een geneesheer het ongeluk hare hand te verwonden aan een gebroken flesch, tengevolge waarvan bloedvergiftiging ontstond, wat weldra oorzaak werd van haren dood. Uit Kampen wordt aangaande de plotselinge genezing der 21jarige dochter van G. Voerman nader nog gemeld, dat zij Zondag te voet de Broederkerk der Herv. gemeente heeft bezocht, alwaar de predikant op haar verzoek een dank- zegging deed voor hare genezing. Des avonds was zij daar andermaal aanwezig. Zij, die nog steeds aan de werkelijkheid van het geval twijfelden, konden zich nu met eigen oogen overtuigen. Een harer bureu zond haar een keurige in lijst gevatte JDfQpwjwbiwiwi bommmh i ii iiiiiiim ii i i ji i ..***- n't Lijkt wel een kaartlegster gigelde een dikke keukenprinses. Onbewust van dit minloflijke signalement, spoedt de diep verslagen oude moeder zich voortkam- pend en worstelend tegen wind en regenvlagen, de eene straat in de andere uit en aan de hevigste onrust ten prooi. Maar de storm in haar binnen- ste overtreft die der natuur in hevigheid. Wilde, sombere visioenen doorwoelen haar hoofd. Zij denkt aan storm en onweersvlagen, aan hoog- opgezweepte golven met sneeuwit schuim bedekt, brullend en loeiend als een alles vernielend monster, aan aangespoelde scheepsplanken, aan wee-geschrei en doodsangsten. En te midden van dat alles ziet zij haar zoon, haar lieveling, haar steun en troost bij het klimmen der jaren, worstelend met de on- stuiinige baren, tot plotseling een andere drenkeling hem bij de beenen grijpt en zich als een vampyr aan hem vastklemt, tot beiden al dieper en dieper wegzinken in den gapenden afgrond. (Slot volgt). penteekening met de woorden uit Lukas 19 9r z/Ileden is dezen huize zaligheid geschied." Uit vele plaatsen, zelfs uit Berlijn, ontving het meisje brieven met hartelijke gelukwenschen. Weer waren Maandagochtend 4 zakkenrollers met den trein van Parijs te Rosendaal aangekomen, tegelijk met een deftig gezelschap reizigers uit Parijs, die naar Amsterdam gingen. Gelukkig werden de zakkenrollers herkend door de post- ambtenaren, die hen meermalen op hunne reis ontmoet hadden. Snel werd door hen aan de politie en de portiers van het station kennis gegeven van de aanwezigheid der dievendeze werden nu scherp in het oog gehouden en moesten alzoo onverrichter zake hun reis voortzetten. Sedert eenige dagen kwam een cafe-houder te Zwolle tot de ontdekking, dat bij herhaling 1 literkruik met oude jenever uit zijn slijterij ontvreemd werd. De politie werd daarmee in kennis gesteld, en de hoofdagent Vos, werd in huis op post gezet, die Vrijdagavond de 40jarige juffrouw W. op heeterdaad betrapte, toen zij zich weer een kruik toeeigende en verborg in een mand die zij bij zich had. Zij bekende, dat reeds zesmaal te hebben gedaan. Ook bekende zij daar en bij anderen eenige flacons eau de cologne te hebben ontvreemd, die in haar woning werden teruggevonden. Zij behoefde die diefstallen niet uit armoede te doen, daar haar man een vaste verdienste van f 15 per week heeft. De vorige maand werd te Haarlem op last van den inspecteur der directe belastingen bij verschillende wanbetalers beslag gelegd. Zoo geschiedde dit ook bij een persoon in de De Clercqstraat en in de woning werd een be- waarder geplaatst, die echter, van den bewoner niet te eten krijgende, zich even verwijderde om voedsel te halen. Deze haalde daarop den deur- waarder der belastingen en duwde in diens bijzijn een paar ruiten stuk, waardoor hij gelegenheid kreeg de klink der deur op te lichten en weer binnen te komen. Het gevolg daarvan was een klacht wegens zaakbeschadiging en huisvredebreuk, die thans door den rechter-commissaris wordt onderzocht. In een sehrijven aan de Midd. Ct. wordt het volgende gezegd over het planten van andijvie Wie het geluk had dit najaar andijvie te planten zal de ondervinding hebben opgedaan, dat het winnen van goede andijviebossen of kroppen niet altijd naar wensch gaat. Dikwijls komt het voor dat de andijvie uit den band groeit of door vochtig- heid tot verrotting overgaat. Om deze bezwaren tegen te gaan hebben eenige tuiniers het binden verlaten en vervangen door aanaarding van de bosschen op zulk eene wijze, rondom de krop, dat deze den vorm van gebonden andijvie aan- neemt. Deze methode brengt mede dat de bladen goed geel worden en de kroppen het regen- water doorlaten. Een ieder neme proef. Dinsdagmorgen kwam te Harliugen een sleepboot binnen, die een visschersschuit, geladen met 22000 pond paling van Kopenhagen naar Stavoren had gesleept. Deze paling moet van daar als F.riesche waar naar Louden worden ver voerd. Men weet, hoe de Londenaars den aanvoer van Friesche paling onder scherpe controle houden, hoe ze in eigen schuiten moet worden aangevoerd en in de stad aan de Theems afzonderlijke lig- plaatsen voor die schuiten worden gereserveerd, opdat men toch de zekerheid zal hebben van echte Friesche paling uit de meren te koopen. Maandag begaf zich de justitie uit Roermond naar Blerick, gemeente Maasbree, ten einde aldaar een nader onderzoek in te stellen naar het geval van den spoorwegbeambte, die daar onlangs aan de gevolgen van een mishandeling gestorven is. Het Christelijk herstellingsoord voor drank- zuchtigen Villa Wilhelmina te Princenhage, nabij Breda, zal op 10 dezer in gebruik worden ge- nomen. Het is een ruim en doelmatig ingericht gebouw, waar 24 herstelzoekende plaats kunnen vinden. In de 1" en 2e klasse kunnen de patienten eene afzonderlijke slaapplaats verkrijgen, terwijl al het overige, zooals voeding, kleeding, gezellig verkeer enz., voor beide klassen gelijk zijn tevens is er eene ruime woonkamer en dito conversatiekamer, met bibliotheek, badkamer, een grooten tuin enz. Te Zwolle heeft de heer W. II. Turel, onderchef bij de staatsspoorwegen, nabij degoederen- loods een wagen, dien men bij het rangeeren afgestooten had, tegen zijn schouder gekregen, waardoor hij viel en zijn linkerbeen ter hoogte van de knie zoodanig werd verbrijzeld, dat men vreest, dat het been moet worden afgezet. De heer Turel staat bekend als een oppassend en voortvarend ambtenaar, die reeds 21 jaar bij de maatschappij werkzaam is. Gisteren geraakte in een der havens te Rotterdam een kind te water. Men trachtte het met een stok er uit te halen, wat niet gelukte. Daarop begaf zich een heer te water, die het ge- noegen smaakte het kind behouden aan wal te brengen. Naar zijn naam gevraagd, antwoordde hij: //Ik heb geen naamhet meest spijt het me voor mijne sigaren die zijn nat geworden." Men meldt uit den Haag -Op een werk achter het Wilhelminapark had Maandagnamiddag een ernstig ongeval plaats. Terwijl men bezig was door middel van een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2