puik St. Nicolaas, is Dr. HIRSCHEL, BURGERL1JKE STAND. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. MECHELINA LEUNIS, Wed. H. Moens, Den eersten Woensdag DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 1 Nov. 3.4 3.21 Woensdag 2 v 3.38 3.55 Donderdag 3 4.12 4.31 Vrijdag 4 4.50 5.9 Zaterdag 5 5.32 5.58 Zondag 6 6.25 7.— Maandag 7 7.37 8.18 a g lst% 2d8 en 3d8 soort, alles aan concurreerende prijzen. Ter Neuzen. G. DE ZEEUW, Niouwediepstraat. Chirurgijn en Tandmeester, de zorg waarmede het lijk van Dr. Miiller be- graven is. Van het oogenblik dat deze tegen het raam van de loods een papier getoond had met de woorden „Ik ben door pestlongontsteking aangetaststuur me maar geen doctor, want ik ben toch binnen vijf dagen dood", van dat oogenblik af totdat hij den laatsten snik gaf, heeft Dr. Miiller zich als een held gedragen. Hij werd Vrijdagochtend aange- tast en stierf Zondagochtend om vijf uur. Het Neue Wiener Tageblatt vertelt ,/De dag brak juist aan, toen de jonge geleerde overleed. De non plaatste daarop twee brandende kaarsen aan het hoofdeinde van het bed, schreef op een papier dat de doctor was gestorven klopte aan het raam, zoodat een van de wakers, die om de barak patroulleerden, verscheen en toonde achter het raam het papier. De waker ging naar Dr. Poch's barak en wekte hem door tegen het venster te kloppen. De jonge arts, een vriend van den overledene, stond op, ging naar de sterfkamer en constateerde het overlijden, zoodat niets overbleef dan het lijk zoo spoedig mogelijk in de kist te leggen, hetgeen, daar niemand de loods mocht betreden, onder buitengewone omstandigheden in zijn werk ging. 's Morgens om half zes brachten de twee werklui de reeds vroeger getimmerde kist tot voor de deur van de ziekenloods. De liefdezuster en de doctor hadden de deur half geopendde werklui schoven de kist door de opening, waarop ze dadelijk heengingen. In de kist lag een laken, een hamer, spijkers, zaagsel, karbol en sublimaat. Dr. Poch en de liefdezuster, trokken de kist naar de sterfkamer. De bodem van de kist werd met zaagsel gevuld en daarover karbol gegoten. Daarop namen beiden het in karbol ge- drenkte laken, wikktlden den doode erin en legden hem in de kist. Over het lijk werd weer een met sublimaat gedrenkte laag zaagsel gestrooid, en daarop het deksel gelegd en toegespijkerd. Daarna werd de kist sterk met karbol water be- sprenkeld en toen naar buiten getrokken, waar dragers reeds gereed stonden met een zinken kist. De houten kist werd in de zinken gelegd, waarop het deksel van deze werd toegeschroefd en vast gesoldeerd. //De kist bleef Zondag in de doodenkamer en werd Maandagochtend om vijf uur in een gesloten lijkwagen, waarvan de wanden met blik bekleed waren, naar het kerkhof gereden. De zon ging juist op, toen de kist in de diepe groeve verdween, terwijl de familieleden, eenige vrienden en professor Nothnagel op een twintig passen afstands van den kuil stonden. Ook de inzegening geschiedde uit de verte, op dien afstand. Professor Nothnagel was veel te aangedaan om te kunnen spreken, een ander las de lijkrede voor, waarin de eigenschappen en de stoicijnsche moed van den jeugligen dokter geprezen werden." Behalve de pleegzuster Pecha, die op sterven ligt en evenals Dr. Miiller dadelijk besmet was, is niemand meer aangetast. De lijderes en de overige personen, die met de zieken in aanraking zijn gekomen, zijn met het pestserum uit het instituut Pasteur ingespoten. Er was namelijk op aanvraag een dokter direct met de Orient Express naar Weenen gereisd met het serum. Voor Dr. Miiller, die niet aan het serum hechtte, kwam de liulp te laat. Iu het Vaterland staat een beschrijving van de wijze, waarop de geleerde bediend werd. De pastoor stond buiten op een trap, zoodat de patient, die op zijn bed achter het raam lag, hem zien kon. Na de absolutie te hebben verleend, legde de geestelijke de hostie in een doek buiten op de vensterbank. De liefdezuster opende het venster op een kiertje en haalde het sacrament naar binnen, dat daarop door den lijder onder de oogen van den buiten staanden geestelijke genuttigd werd. Wegens het drukke bezoek op Allerheiligen wordt de plek waar de dokter begraven ligt voor- loopig geheim gehouden. Later zal een monument op zijn graf verrijzen, waarvoor nu reeds gecol- lecteerd wordt. Een vischvrouw als vorstin. In 't begin van het vorige jaar nam een schijnbaar voorname dame, zich noemende Evelina Gedrowitsch, met een vriendin, die zich als gravin van Boffremont voordeed, haar intrek in een der voornaamste hotels van Venetie. Zij gaf voor van ouden Dal- matischen adel te zijn, doch was in waarheid de dochter eener vischvrouw uit Luik, Evelina Tilkin geheeten. Trots haar 45 jaren gold zij nog voor een schoonheid, wier geest en bevalligheid uitste- kend pasten bij haar adellijken naam. Hetduurde dan ook niet lang, of de jonge teringachtige vorst Trubetzkoy, die in hetzelfde hotel logeerde, was in haar netten gevangen. De jonge man, die zijn dulcinea werkelijk voor een dochter van wijlen prins Romnaldo Gedrowitsch hield, wenschte zoo spoedig mogelijk tot de huwelijksvoltrekking over te gaan. Natuurlijk ontbraken der //prinses" de noodige papieren, doch ook hiervoor wist ze raad. Met geld en goede woorden wist ze den koster van een der kerken over te halen een extract te maken uit de doopregisters, met behulp waarvan ze zich als prinses Gedrowitsch, tijdens het ver- blijf harer ouders in Italie in het Palazzo Veu- dramin geboren, in den echt hoopte te begeven. Bovendien was de gravin u Boulfremont" er nog om al wat de prinses zei, met haar verklaringen te bezegelen. Voor dezen vriendiunendienst be- loofde de toekomstige vorstin Trubetzkoy haar eenige prachtige diamanten van 30,000 francs waarde. Aanvankelijk mocht het bedrog zegevieren. Het huwelijk werd voltrokken en vdofdat het paar zich op de huwelijksreis begaf ontving de//gravin" de beloofde belooning. Alles was reeds tot ver- trek in gereedheid gebracht, toen plotseling de lieve vriendin binnenstormde en de gelukkige bruid met een regen van scheldwoorden overlaadde, die bewees dat ze in het vocabularium van een vischvrouw geen vreemdelinge was. De //gravin Bouffremont", wetende welk vleesch ze in de kuip had, was namelijk naar een juwelier gegaan, om de diamanten te doen garandeeren en had daar de ervaring opgedaan, dat ze valsch waren. Het duurde dan ook niet lang of de adellijke bruid ont- popte zich voor haar verschrikten echtvriend in haar ware gedaante, waarop deze haar aanstonds verliet en naar Warschau reisde, waar hij kort daarna stierf. De bedriegster bezat nog de bru- taliteit aanspraak te durven maken op zijn nalaten- schap. Dat ze hiermede slib ving spreek van zelf. Weldra diende de familie van den overledene een aanklacht wegens schriftvervalsching tegen haar in, zoodat ze naar Berlijn uitweek. Daar werd ze echter gearresteerd en in verzekerde bewaring gebracht. Kort daarop benam ze zich in de gevangenis het leven. Te Quedlinburg (Maagdenburg) is het gezin van een tuinman, man, vrouw en een zoon van 14 jaar gestikt door het inademen van koolstof- monoxyde. Het schijnt dat de tuinman geprikkeld was over een ongesteldheid van zijn vrouw, en de stoomverwarming die hij bedienen moest met opzet niet in orde had gehouden dientengevolge hoopte het vergiftigde gas zich in de tuinmans- woning op. Door het gemeentebestuur van Keulen is voor de arbeiders beneden 25 jaar aan de stedelijke gasfabriek spaardwaug ingevoerd. Voor arbeiders van 14 jaar wordt elke maand 2 mark, van 15 drie mark, 16 jaar 4, 17 jaar 5, 19 jaar 7 en boven 20 jaar 8 mark per maand afgehouden. Zoodra de arbeider 25 jaar wordt kan hij zijn bespaard geld krijgen, wanneer hij een gezin vestigt of militair wordt. Ook bij de machinefabriekenbestaat deze spaardwang. Te Duisburg reed Woensdag een electrische tram, die niet tijdig geremd werd toen zij den gesloten slagboom van den spoorweg naderde, door deze heen, terwijl een spoortrein nabij was. Door de botsing werden een vrouw en twee kinderen, die in den tramwagen zaten, gedood en anderen zwaar gewond. De voerman is in hechtenis genomen. Te Harburg wordt een nieuwe brug over de Elbe geslagen. Over den bovenbouw ging een ander architect dan over den benedenbouw. Tusschen beide architecten rees dezer dagen een geschil over een kwestie in verband met den bruggebouw, dat zoo hoog liep, dat de een den ander een uitdaging zond op het pistool. Beiden waren reserve-officieren en goede schutters; bij het tweede schot kreeg de architect Erede een kogel in het hoofd, zoodat hij morsdood neerviel. Dr. Joseph te Berlijn heeft onlangs iemands neus kleiner gemaakt. Deze was zoo bespottelijk groot, dat de drager door ieder die hem zag werd uitgelachen, en daar hij dit niet langer verdragen kon en er geheel melaneholiek van werd, kwam hij den geneesheer smeeken hem van dit opzichtig orgaan te verlossen en het wat kleiner te maken. Dr. Joseph ging aan het werk, verwijderde de overtollige huid, knipte van het been en het kraakbeen een paar stukjes af, en wist zoo een neus te scheppen geheel naar d<*s dragers wensch. Het verdere verloop was uitstekend, de wond genas zonder tegenspoed en de eigenaar kijkt nu heel wat prettiger op zijn neus, innig gelukkig dat die niemand meer stof tot lachen biedt. De hertog van Norfolk is, behalve een groot eigenaar van land in Londen en Sheffield, ook eigenaar van de markten te Sheffield. Deze geven hem een winst van 430,000 'sjaars. Na herhaalde vruchtelooze pogingen van het Shef- fieldsehe gemeentebestuur, dat van meening is dat die markten aan de gemeente moeten behooren, heeft de hertog thans in een koop toegestemd. Hij krijgt voor zijn rechten 6,360,000. AANBESTEDIN G~" Op Vrijdag 11 November 1898, des voor- middags ten 11 ure, op bet bureel der genie te Ter Neuzen, van Het driejarig onderhoud van de uitwaterings- werken, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen in Zeeland, onder het beheer der genie te Bergen op Zoom. (Raming 2020). "iNGEZONDEN S T U K It EN. Ter Neuzen, 29 October 1898. Mijnheer de Redacteur Sta mij toe een paar onjuistheden in het verslag der laatste raadsvergadering te herstellen. Volgens het verslag heb ik gezegd dat de onderwijzerszew»«£v» in de jaren '93 tot en met '96 gemiddeld 1000 gulden per jaar hebben gekost. Ik heb wel gesproken over de woningen alleen maar de daarbij door mij genoemde cijfers waren niet de werkelijke uitgaven. Daarom liet ik daarop volgen de cijfers voor woningen en scholen, waarop dan ook het gemelde cijfer betrekking heeft. Het is werkelijk al mooi genoeg! Ik vind in uw verslag niet vermeld dat mijn voorstel om tot verbetering van het gemeentehuis over te gaan is aangenomen. Dit is toch zoo. B. en W. zullen de zaak onderzoeken en eene raming van kosten maken. Ik neem deze gelegenheid waar om te verklaren, dat ik, waar ik aanmerking maakte op onvoldoende politietoezicht bij de bergplaats van petroleum, ook en vooral het toezicht der rijkspolitie op het oog had. Achtend, Uw dw. dr., Van der Moer. Ter feiixen. Huwelijks-aangiften. 27 Oct, Jan Baptiste Dooms, oud 24 j., jm. en Magdalena Framboise Kaan, oud 18 j., jd. 28 Oct. Dirk Johannes Minnik, oud 19 j., jm. en Cornelia van Doeselaar, oud 19 j., jd. Geboorten. 23 Oct. Andries, z. van Abraham Dieleman en van Tanneke Dees. 26 Oct. Paulus, z. van Levinus Reinier de Witte en van Jannetje Pieterse. 27 Oct. Janneke, d. van Levinus Scheele en van Leuntje van de Voorde. Cornelis Franciscus, z. van Marinus Meijer en van Cornelia de Smidt. 28 Oct. Elias Adrianus, z. van Jan Scheele en van Elisabeth Geertruida van der Bent. Overlijden. 23 Oct. Pieter de Kraker, oud 18 d., z. van Michiel en van Elizabeth van de Voorde. 26 Oct. Suzanna Vercouteren, oud 75 j., echtg. van Jozias de Feijter. 28 Oct. Adriaan Scheele, oud 7 m., z. van Reinier en van Maatje de Zeeuw. Rotterdam, 31 October 1898. Binnen 1. Granen. Voortdurend blijft de stemming voor goede soorten Tarwe, Rogge, Gerst en Haver prijshoudend. Boonen en Erwten ge- vraagd. Inlandsch Meel 0,25 hooger. Men noteert Tarwe naar kwaliteit 6,25 a 7,90; Canada 6,a 6,25 Rogge 4,50 a 5,50 Wintergerst 5,20 a 5,50Chevaliergerst 5,25 h 6,Gerst per 100 kilo 8, a 8,75; Ilaver 3,a 3,90 per hect. Baardenboonen 6,a 6,50 Witte Boonen 11,a 12,25; Bruine Boonen 10,50 a 11,25 Kookerwteu 9,a 10,overige soorten 8,a 9,Koolzaad 7,75 it 8,50 Kanariezaad 5,it 6,50, alles per hectoliter. Buiten 1. Granen. Tarwe op levering per 2400 kilo onveranderd Nov. 185, Maart 187 Rogge per 2100 kilo op levering Oct. 150 Maart 138; Gerst Zwarte Zee 118; Amerik. Mais 103 it 106 Cinquantin /112a /115 per 2000 kilo; Boekweit 183 per 2100 kilo; Tarwe 8,75 a 9,75; Haver Amerik. 7,20 h f 7,30 per 100 kg. Meel. Prima inlandsch /12,25 a 12,50 le soort 11,25 it 11,50; prima Belgisch 12,— it 13,50 l8 soort 11,— it 11,75 extra puik Hongaarsch 16,it 17, 1" soort 13,50 it 14,50prima Amerik. 12,75 it 13,50; l8 soort 10,75 a 11,50 2" soort 9,it /9,50; Duitsche Roggebloem /I 0,50 it 11,per 100 kilo netto. Runderprijzen 42 a 56; Stieren 28 it 46Kalveren 65 it 82Schapen 30 it 40 Varkens 37 it 38 cent, alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien 125 it 200; Stieren 60 it 120Graskalveren 25 it /75; Pinken 40 it 70 Vaarzen 50 a 80 Biggen 8 it 16nuchtere kalveren 7 it 18, alles per stuk. Aardappelen. Spuische Jammen 2,75 a 3,Zeeuwsche 3,it 3,25 Geldersche 3,it 3,20 Overmaasche 3,50 it 3,75 Brielsche kralen /3,75 a 4,Flakkeesche jammen 2,75 it 3,Strijensche 3,25 it 3,50 Poters 1,60 it 2,alles per mud. Boterprijzen in vaten middenprijs 50, stukken van een half kilo 60 a 65 cent. Zoetemelksche Kaas 22,50 it 24, per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren /4,75 it 5, Buitenl. 4,per 100. Zeeuwsche AjuiD 1,50 it 2,20 per 50 kilo. VI as. Zeeuwsch met geringen aanvoer. Karwijzaad 11,50 it11,75 per 50 kilo. Amerik. Petroleum in vaten per 100 kilo 10,10 en 7£ cent per kan. Javakoffie, in balen gewone soorten 34 en dito Santos 19^ cent per half kilo. VEEHANDEL in BELG1E. Vee gold gemiddeld deze week ossen 70 tot 84; stieren en vaarzen 55 tot 70 kalveren 70 c. tot 1 fr. 04 c. en vette varkens 80 tot 90 c. 0 0 0 Z E E T IJ D I IN G E N. Van 28 tot en met 30 Oct. Q VLAG. NAAM. M». Van en naar. Lading. Voor Ter Kenzeni 29 Eng. s.s. Warkworth 1862 New-Castle stukg. 30 idem Ann Webster 2241 Londen idem Van Ter (enzeni 29 Rus. s.s. Waaja 1437 Abo ledig Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. Voor <>ent I 28 Eng. s.s. Krutsford 6021 Wilmington katoen idem Sea Belle 2152 Londen stukg. 29 idem Aire 1763 Goole idem 30 Deens. s.s. Carl Hecksher 4711 Riga bout Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. Van Kent i 28 Eng. s.s. Egret 3492 Antwerpen stukg. 29 Noor. bark Smera 2837 idem ledig Duits. s.s. Commerzienrath Boeckel 3546 Duinkerken idem Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. idem Bittern 2493 Liverpool idem idem Lochleven 2409 Burntisland ledig Ned. s.s. Talisman 2025 Leith stukg. 30 Belg. s.s. Isa 402 Ostende ledig Eng. s.s. Trnro 2366 Hull stukg. idem Aire 1763 Goole idem Van 28 tot en met 30 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 107 binnenvaartuigen op- en 80 afgeschut; door deWestsl. 2 op- en 2 afgeschut. Op Dinsdag 1 November hopen door Gods goedheid onze geliefde ouders, behuwd-, groot- en overgrootouders FRANQOIS STOF FIJN EN ELISABETH FREDERIKSEN, bun SOjarige eclitvereeuigiug te herdenken. Ter Neuzen, 26 Oct. 1898. Hunne dankbare kindereD, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen. Tot diepe droefheid van hare echtgenoot en verdere betrekkingen overleed heden te Vlis- singen onze geliefde moeder en behuwdmoeder Mej. JOHANNA ZIETSE, geb. Raamsdonk. in den ouderdom van ruim 77 jaren. J. M. ZIETSE. W. ZIETSERoelse. Ter Neuzen, 29 October 1898. Gisteren voormiddag half twaalf uur behaagde het den Heere van leven en dood, na een ongesteldheid van eenige dagen, zacht en kalm van onze zijde weg te nemen, onze geliefde moeder, groot- en overgrootmoeder in den gezegenden ouderdom van 102 jaren, 3 maanden en 20 dagen. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, H. MOENS. Zaamslag, 31 October 1898. Yoor de vele blijken van belang- jgyMip stelling, den 26 dezer ontvangen, betuig ik mijn hartelijken dank. Othene, 29 October 1898. E. L. DE VOSKooijman. Door omstandigheden is met 1 Nov. bij ondergeteekende het Brooddepot van de hand gedaan, tevens de begunstigers bedaukende die hem ruim 3 jaar hun vertrouwea wilde schenken en zich nu beleefd verder blijft aanbevelen voor de levering van BESCHUIT, BITTERKOEKJES, WEESPER- MOPPEN, GEVULD, TAARTJES, ZOET in soort, ONTB1JT-, SUCADE- en KANDIJKOEK, van iedere maand te spreken bij den heer H. L'ECLUSE, te Axel, van 9 tot 12 uur 's morgens, en bij den heer I. GOUDSTIKKER, Nieuwstraat, Ter Neuzen, van 1 tot 6 uur's nam., speciaal voor het inzetten van Kunsttanden en Gebitten, volgens het laatste systeem en aan billijke prijzen. Mondstukken door anderen vervaardigd, worden door mij tegen een kleine vergoeding opnieuw gearrangeerd en ge- garandiseerd. Dr. HIRSCHEL komt op aanvraag ten huize der kalanten zonder verhooging van prijs.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3