{iemengde berichten. en bij wier naam geen woonplaats is vermeld zijn landbouwer te Axel. De handel was levendig. Ecu koe van den landbouwer P. van Hoeve te Axel werd verkocht voor de som van 675 frs. aan H. de Kegel te Ertvelde. Op den Veerschen weg onder Middelburg vond een wandelaar uit Middelburg j.l. Zaterdag een man bewusteloos aan den weg liggende. De man een bewoner uit die buurt bleek bij onderzoek reeds overleden te zijn. Naar de oorzaak van >s mans overlijden wordt gegist. Te Ylissingen is Zaterdagochtend een meisje van 5 jaar overreden door een sleeperswagen en des middags aan de gevolgen der bekomen kwets- uren overleden. Naar aanleiding van de door den zeeoflicier, besteind om te worden gedetackeerd bij de Nor- maal schietschool, gedane aangifte van de ver- missing van f 15000, verneemt men dat door de bevoegde autoriteit een onderzoek is ingesteld en de bedoelde officier voorloopig zijne bestemming niet zal volgen. Te Woldendorp (Gr.) is een onderwijzer bij het schoonmaken van een oud vuurwapen zoodanig in 't hoofd getroffen, dat men voor zijn leven vreest. Een Duitscher, zekere D., die bij eene firma te Haarlem in dienst was geweest, doch voor eenige maanden was ontslagen wegens oneer- lijke haudelingen, trachtte in den nacht van Woensdag op Donderdag naar het schijnt bij ge- noetnde firma in te breken. Zijn poging werd evenwel verijdeld door een agent van politie, die op zijn surveillance door deSchoutensteeg kwam, juist toen de inbreker over den tuinmuur pro- beerde te klimmen. Natuurlijk werd hij terstond ingerekend. De man deelde mede, dat het zijn bedoeling niet was geweest om diefstal te plegen, doch dat hij alleen een onderkomen in den tuin had willen zoeken. Dit is evenwel zeer onwaarschijnlijk, daar hij in het bezit was van inbrekerswerktuigen. Woensdagnamiddag werd te 's Gravenhage een jonge dame, die op het punt stond een locaaltrein naar Voorburg te nemen, op verzoek van een winkeldochter uit een magazijn aldaar, door een agent uitgenoodigd hem naar het com- missariaat te volgen, omdat zij verdacht werd bij het doen van inkoopen in den winkel, eenige halsdassen te hebben ontvreemd. Inderdaad werden die artikelen op haar bevonden, nadat de juffrouw aanvankelijk ontkend had, ook bij vergissing de dassen te hebben meegenomen. Nader bleek dat er geen enkele aanwijzing was dat de juffrouw de dassen had weggenomen en dat eene onhandigheid van de winkeljuffrouw oorzaak is geweest van de hoogst onaangename bejegening die deze jonge dame heeft ondervonden. Door een bewoner van den Hoogte Kadijk werd bij de politie aangifte gedaan, dat twee zijner kinderen ongesteld zijn geworden, volgens verklaring van den dokter tengevolge van het gebruiken van kaas, die den vorigen middag van een onbekenden kaasventer was gekocht. Volgens zijn zeggen zouden nog andere kinderen op de Hoogte Kadijk van die kaas hebben gegeten en ziek zijn geworden. lawrirwiMii mmu l W'Jruav.,- jelui dien dikken meneer gelaten Jelui hebt hem zeker zijn conge gegeven Nu veel is er aan sinjeur Baxter niet verloren. Hij was een schurk, zei Dick ernstighij trachtte ginds mij te vermoorden en is zuidwaarts gegaan over St. Michael, in de gedachte waar- schijnlijk, dat zijn doel was bereikt. Hij sloop 's nachts naar mij toeik weerde mij af en bracht hem een wond toe in 't vleezig deel aan zijn arm. Toen stak hij toe en meende zeker, dat hij mij goed raaktemaar ik had mij vlug omgewend, en zijn mes verdween in de dierenvellen, waarop ik lag. Daarna vluchtte hij. Voor de veiligheid der dames was besloten, zoo lang mogelijk het lot van Rooden Ruben geheim te houden. Daarom zei Dick ook niets van het verschrikkelijk vervolg van Baxter's geschiedenis, waarvan ze dien morgen getuige waren geweest. Zoo kwam het ook, dat Rupert Malahide den ganschen dag met gebroken been vloekend tusschen de rotsblokken in den hollen weg lag, eer er hulp voor hem kon komen. Want na de openbaring van Jake's poging tot moord, gevoelde Vick, dat zij nooit, zelfs niet aan haar vrijer, de bloedverwantschap kon bekeunen. En tengevolge van haar stilzwijgen was het een vreemd soort hulp, die den gewonden schurk zou bereiken in den volgenden nacht. 'tWas een vroolijk weerzien op de boot, een kruis- vuur van vragen en antwoorden en Dick moest telkens weer zijn avonturen vertellen. De boot had slechts weinig passagiers en de kapitein was een geschikt man, zoodat Dick behoorlijk zijn schat kon bergen, zoo dat hij het oog er op kon houden. Hij werd geborgen in een der kajuiten. Eer de deur gesloten werd, bezagen alien met groote nieuwsgierigheid de erfenis van den armen Ned Shrimpton. Alles was met zorg verpakt in de leeren zakjes. Sommige bevatten enkel goud- klompen, waarbij ter groote van een cricketbal Een onderzoek is ingesteld en eenige stukken van het verdachte zuivelproduct zijn in beslag genomen. Door den brigadier der rijksveldwacht te Vlissingen en den gemeenteveldwachter te Souburg werd Woensdagavond in de woning van C. W.-, woneude binnen laatstgenoemde gemeente, stoker op de mailboot Koningin Regentes, in beslag genomen ongeveer 20 kilogram koper, behoorende tot den inventaris van genoemd stoomschip. Een bijna tweejarig meisje van een smids- knecht te Kampen was door de moeder in een stoel, kort bij de kachel, te slapen gelegd in een achtervertrek, waar de moeder een paar matten te drogen had gehangen. Een oogenblik later komt de moeder weer in 't vertrek. De matten waren smeulende, het vertrek was vol rook en damp, en het kind tengevolge daarvan gestikt. Zooals bekend is, houden zich in het Brielsche zeegat; zoowel als in het Goereesche, altijd veel zeehonden op, hetgeen veroorzaakt wordt door de vele zandbanken aldaar. Want in den Rotler- damschen Waterweg, alzoo vlak in de nabijheid, vertoont zich zelden of nooit een zeehond. In verband met het voortdurend wisselen der zandbanken, haar tijdelijk aangroeien of afnemen, veranderen ook de hoofdverblijfplaatsen der zeehon den. Thans heeft zich in het Brielsche zeegat een ware kolonie gevestigd en als men weet, dat een volwassen zeehond 5 K.G. visch noodig heeft voor zijn dagelijksch voedsel, kan men nagaan hoe moor- dend de aanwezigheid van zulk een goot aantal dier beesten voor de visscherij is. Daartegeu wordt thans zoo goed als niets gedaan de visscher alleen schijnt vrijwel onmachtig tegen die plaag, zoodat de zeehonden op geduchte wijze in aantal ver- meerderen en hoe langer hoe brutaler worden. Wenschelijk zou het zijn, zegt een berichtgever in het //N. v. d. D.," dat ook van hoogerhand bijvoorbeeld door het stellen van een premie op een gedooden zeehond maatregelen genomen werden, om deze plaag krachtdadig te bestrijden. Groote menschen schamen zich gewoonlijk te erkennen, dat zij veel van suiker houden. Ten onrechte. Suiker is ons een kostelijk roedsel waarvan het alleen maar jammer is, dat ze kunstmatig duur gemaakt wordt. Zonder den accijns zou een pond suiker nog geen dubbeltje kosten. In een ons suiker zit meer voedsel dan in twee eieren of in anderhalf ons puik vleesch. De Prov. Gron. Ct. verhaalt uit Slochteren het volgende Een arbeider, werkzaam op de fabriek der firma Scholten te Zuidbroek, kreeg in de fabriek een lichte blessuur aan het been, zoodat hij naar liuis moest gaan. Het loopen viel hem echter moeilijk, waarom een boertje, tot wiens huis hij al kreupelende gekomen was, voorstelde hem per wipkar naar huis te transporteeren. Dit voorstel werd natuurlijk gretig aangenomen en fluks werd onze patient op den wagen geplaatst, gezeten op een stoel en in een deken gewikkeld ter bescherming tegen de kou. Het boertje neemt voor op de kar plaats en in matigen draf gaat het met 't hortende en stootende voertuig op de woning van den arbeider af. Op een gegeven oogenblik wil de bestuurder van het paard eens omzien, hoe het met den patient achter hem gaat, toen hij tot zijn grooten schrik ontdekte, dat... de patient met stoel en al verdwenen is en op korten andere waren gevuld met fijne korreltjes, als een gouden graan, weer andere met stofgoud. Ik geloof niet, dat de waarde zoo groot is, als de arme Ned die schatte, maar er zijn vier stevige mannen noodig geweest om het over den pas te dragen en in elk geval is er meer dan genoeg om Glastonfordhall vrij van alle schuld te maken, zei Dick, toen hij hand in hand met Beryl de anderen volgde aan 't dekwant 't was tijd om afscheid te nemen. Maar was 't eigenlijk wel noodig, dat men al afscheid nam Gartside was de eerste, die de vraag stelde, ietwat verlegen, als had hij er een andere gedachte bij en Beryl, die terstond groote sympathie gevoelde voor het Indiaansche meisje, stemde er dadelijk levendig mee in. Waarom kunnen alle menschen, die zoo goed voor ons zijn geweest, niet meegaan naar Victoria, om daar afscheid te nemen P zei ze. 't Zou akelig zelfzuchtig van ons zijn, als we nu zoo wegslopen, nu de buit binnen is. Wel ja, voegde tante Rebecca er bij, op haar eigenaardige rondborstige manier, laat de jongelui maar meekomen naar Victoria. Daar zijn dominees, meneer Deviue, en u zult lang moeten wachten, eer u er hier een vindt, om u te trouwen, voegde zij er bij, met een blik op Vick, die een hooge kleur kreeg. Ja, we zouden moeder kunnen verschalken, zei 't meisje dapper, doch met een steelschen, zenuwachtigen blik over het hoofd naar't/hotel". De kans is zoo mooi als 'tkan, antwoordde haar vrijer beslist. Zeg, Dick, is er werkelijk goud aan de Klondyke Of heb je 't allemaal weggehaald P vroeg nu Gartside, die een kort fluisterend gesprek had gehad met Ster-oogen en heur vader. 0, bij hoopen was 't antwoord. Wij waren eerst aan den verkeerden oever der rivier maar toen wij 't tweede cachet gevonden hadden, afstand in een sloot ligt. Door het stooten was de stoel van den wagen gegleden, zonder dat de voerman dit door het gerommel van het voertuig had gehoord. Natuurlijk werd de man spoedig op het droge gebracht en kwam nu behalve met een geblesseerd been, ook nog met een nat pak thuis. In 1896 en 1897 zijn proeven genomen met kolonisatie van bijen naar Suriname. Natuurlijk is deze onze kolonie rijk aan bloemen. De bijencultuur moet daar groote voordeelen kunnen opleveren. Men had dan ook groote verwaclitingen. Voor een deel werd men hier in teleurgesteld, doordat de verre reis zeer veel schade aan de korven en de bevolking deed. Met een goed- gebleven korf ging het eerst uitstekend. Er werd verbazend gezwermd, en het gewin was meer dan buitengewoon, totdat toch nog de proef mislukte, doordat alle stokken moederloos werden. Het doel is dus niet bereikt. Toch zal nu wederom een proef genomen worden. Met de laatste mail zijn door den heer Hoetsen van Hoevelaken nog- maals twee korven, nu met de meeste zorg ver pakt, verzonden. I it Curagao wordt aan het Centr. geschreven De orkaan van 11 September jl. is de vreese- lijkste ramp, die ons eiland ooit getroffen heeft. De schade, aangericht aan kerken, scholen en andere gebouwen is erger dan de eerste berichten meldden. De solied gebouwde kerk van Georgetown is tot den grond toe verwoest. De pastorie onderging een gelijk lot. Te Bellevue is er van kerk, pastorie en school geen steen op den anderen gebleven. Als een bewijs van de kracht van den orkaan kan dienen, dat het harmonium-orgel der kerk tot op een kwart mijl afstands was weggeslingerd en tot splinters vernield. Te Escape is er van de kerk niets staande ge bleven dan de sacristy. De dikke muren der kerk zijn tot op twee voet boven den grond neergehaald Dit zou veroorzaakt zijn geworden door drie aardschokken, die door vele personen zijn waar- genomen, toen de orkaan op zijn hevigst woedde, hoewel ik moet bekennen, dat ik zelf ze niet opgemerkt heb. De pastorie is letterlijk wegge- vaagdzelfs geen dakshingle is er achtergebleven om de plaats aan te wijzen, waar ze eens stond. Een ijzeren waschtafeltje was het eenige voorwerp, dat ik er nog aantrof. De school in het Mesopotamia-dal is geheel verwoest. De kerk van Gomea werd geheel van hare fondamenten gerukt en in stukken neergesmakt. Te Kingstown viel met een donderend geraas de helft van het dak der kerk in, terwijl vele geloo- vigen en ik ons in de kerk bevondenik had juist mijne H. Mis geeindigd. Toen ik dezelve begon, was de storm nog zoo hevig niet en daar ik deuren en ramen goed had laten sluiten, had ik er onder het H. Misoffer geen hinder van evenmin kon ik vermoeden, welke rampen op ons dreigden neer te komen. Van de pastorie werd eveneens de helft van het dak weggerukt. In Begina werden het dak en een gedeelte der muren van de kerk ten gronde geworpen. Dus 4 kerken, 3 pastorieen en 3 scholen zijn fotaal vernieldde kerk van Begina voor drie kwart, terwijl de kerk en pastorie van Kingstown ernstige schade leden aan de daken. De school van Kingstown is het eenige missiegebouw dat gespaard is gebleven. hebben we eens rondgekeken, en bij de kreken ten zuiden van de rivier is 't om zoo te zeggen voor 't opscheppen. Ik heb Hank uitgelegd, waar hij moest zijn, en hij zal 't volgend voorjaar er heen gaan. Nu, als hij mij mee wil hebben, kan hij mij krijgen, zei Gartsidemaar eerst zullen Ster- oogen en ik te Victoria ook dien dominee gaan opzoeken. Men kan moeilijk als geengageerd paar rondtrekken door die wildernis. Natuurlijk gaat mijn aanstaande schoonvader ook mee. Het oude opperhoofd vertrok zijn gelaat tot een grijns, die een vriendelijke glimlach moest verbeelden. Zoo werd dan uitgemaakt, dat't heele gezelschap mee ging. Te Victoria werden twee huwelijken gesloten en Dick Osborne zorgde voor bruidsgeschenken. Hij verheugde zich in" 't vooruitzicht van zijn eigen huwelijk te Glastonford. Hank Devine en zijn vrouw, met Gartside en zijn schoone Indiaansche, waren de eersten om in de volgende lente claims te maken in het nieuwe goud veld, en zij hadden de plaats zoo goed ge- kozen, dat zij als welgestelde lieden in de beschaafde wereld konden terugkeeren, nog eer de faam van 'tgoudveld Klondyke duizenden in koortsachtige drift naar dat nieuwe dorado deed Snellen. Doch dat alles kwam laterwij hebben Skagway nog niet verlaten. De bel van de stoomboot had geluid voor het vertrek en de loopplank was ingetrokken, toen moeder Mursell met woeste gebaren haar woning uitkwam en het hoofd op snelde. Vick verborg zich op het middendek, en Hank begon gauw de matrozen te helpen, die bezig waren, den kabel los te maken van de aanlegplaats. Toen de woeste oude heks de boot bereikte, scheidde reeds een breedfe van een el haar vau het vaartuig. Zij kon enkel schelden. On mogelijk is het een denkbeeld te geven van de ellende waartoe het arme volk gebracht is. Van de 42000 bewoners van het eiland zijn er minstens 38000 zonder huisvesting. Overal is men thans in de weer om hutjes te bouwen ten einde onder dak te komen. Het droevigst echter is, dat de oogsten geheel door den orkaan zijn vernield, zoodat de vooruitzichten niet bemoedigd zijn. 300 personen zijn omgekomen, een 30tal is nog vermist. Men telde 2000 gewonden, waarvan velen zeer ernstig. De chef van het secretariaat van den Eranschen minister Bourgeois, werd Donderdag in zijn bureau dood gevonden met een revolver in de hand. Men dacht aan zelfmoord, maar weldra bleek dat de jonge man een revolver gekocht had om die aan een vriend ten geschenke te geven, dat hij het wapen ontladen had om den trommel te laten draaien, maar er bij vergissing een kogel in had gelaten die hem vlak in het voorhoofd trof. Uit de berichten uit Stuttgart, waar Zaterdag Prinses Pauline met Prins Wilhelm zu Wied trouwde, blijkt dat de talnjke vorstelijke gasten door de bevolking met meer nieuwsgierigheid dan met geestdrift zijn ontvangen. Alleen de faam, welke onze Koningin voorafging, maakte dat zij levendig werd toegejuicht. Maar toen de Koning naar het station reed om onze Koningin te ont vangen, was het publiek zeer kalm. In Oost- en West-Pruisen, Posen en Pom- meren heerschten in de laatste dagen tamelijk strenge vorst en geweldige sneeuwstormen. In Huhn daalde de thermometer tot 6 graden, in Pommeren 7 graden benedeu nul. Op sommige plaatsen was de grond een duim diep bevroren bij Neustettin dragen plassen en vijvers een vinger dikken ijskorst. Te Hoslin en Tilehne hield de sneeuwstorm den ganschen dag aan en lag de sneeuw op sommige plaatsen drie centimeter dik. De nog te velde staande veldgewassen, als suiker- wortelen, knolrapen, aardappelen en kool, benevens de appelboomen hebben door de vorst veel schade geleden. Daar de weiden geheel en al onder gesueeuwd waren, zag men zich genoodzaakt het vee, dat anders tot het einde van November buiten liep, te stallen. In Amerika is tegenwoordig een toestel in gebruik, waardoor misdadigers, die ter dood ver- oordeeld zijn, zichzelf kunnen ophangen. Een vrouwenmoordenaar, zekere Kasper Hartlem, was een der eerste offers van dit toestel. Het slacht- offer wordt eerst aan het einde van het koord in de ruimte geslingerd en vervolgens omlaag, zoo dat er dus twee kansen zijn, dat zijn wervelkolom aan den hals breekt en hij dus onmiddellijk dood is. De veroordeelde gaat op een platvorm staan, dat ongeveer een duim boven den grond uifsteektj onmiddellijk begint het platvorm te dalen en zet een hefboom in beweging, die een klep in den bodem van een cylinder welke 50 pond hagel bevat, opent. Gelijk het zand in een zandlooper, loopt de hagel door een opening in den cylinder en zoodra bet einde van den veroordeelde nabij is, d. w. z. op het oogenblik, dat hij in de ruimte geslingerd wordt door een mechanische inrichting, wijst een wijzer, die met den cylinder in verbin- bing staat, op een schaalverdeeling het getal 40 aan. Wat een voorzorgen te Weenen genomen zijn tegen de uitbreiding van de pest, blijkt uit Dick Osborne stak de hand in zijn zak en haalde er een flink klompje goud uit, dat hij als monster bewaarde, en wierp het haar toe. Zij ving het op, grinnikte en wilde heengaan. Mijn God dat is de laatste kans wij hadden Malahide bijna vergeten riep Dick, plotseling denkende aan zijn verslagen vijand. Jij kent haar taal beter dan ik, Devine. Zeg haar, dat ze volk zendt om naar den verongelukte te zoeken bij den Witten pas. Hank begreep 't gewicht der zaak, en om meer indruk te maken, kleurde hij de mededeeling nog wat, zonder te vermoeden, hoe noodlottig dit zou worden voor den millionnair, ex-woekeraar, eigenaar, van Glastonford-Abbey. Moeder riep de jonge man, in den pas hebben wij je gast Malahide achter gelaten in gezelschap van Rooden Ruben. Zij hadden juist samen dien Baxter opgehangen, die hier in de lente was. Ruben en Baxter moeten begraven worden, maar Malahide ligt met een gebroken been. Ze mogen hem wel gaan halen't zal aan 't eind van den hollen weg zijn denk ik. Het van rimpels doorgroefde gelaat der oude furie werd bewogen door een aandoening, welke de meesten aan boord hielden voer medelijden. Heeft Malahide Jake vermoord riep zij terug. Dan zal ik zelf hem wel gaan helpen En terwijl de boot snel naar zee stoomde, was het laatste wat 't groepje reizigers aan dek van Skagway zag, de gedaante der oude heks, in haar roode hemd, die den weg naar de bergen insloeg. En alien, behalve eene, verwonderden zich, dat zij den doopnaam van den gehangen man wist. Alleen Vick begreep, waarom hare moeder, vlug voortspoedende langs het modderige wagenspoor, haar revolver uit den holster nam en het wapen als liefkoozend met de gespierde hand bestreek. EINDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2