AI g e m e e n Hieuws- en Advertentieblad Zeenwseh-Vlaanderen. voor No. 3683. Dinsda»; 1 November 1898. 38e Jaargana;. BIEEIBMAEINi. G O U D ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushouders. advertentiEn Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzendincr van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. I iri« UITVOER VAN RUNDVEE NAAR BELGIE. POLITIEK OV'ERZICHT. In de Kolnische Zeiting vindt men de yolgende ■ware woorden over het proces-Dreyfus voor het Hof van cassatie Geweldig is de indruk, dien de behandeliug dezer zaak heeft achtergelaten. Het bewijst, dat er, ondanks alles, nog rechters zijn in Frankrijk. En het was hoog tijd, dat dit bewijs werd ge- leverd. Want allengs werd de wereld van meening, dat in dit land alle Staats-instellingen den rechter- lijken stand mede inbegrepen, tot in het hart bedorven en verrot waren. De procureur-Generaal Manau en de raadsheer Bard hebben de eer van hun stand gered en door de scherpziunige vrijmoedigheid, waarmede zij voor reelit en waarheid opkwamen, bewezen, dat het hoogste Gerechtshof van Frankrijk den voor- treffelijken naam, waarin de Fransche rechters zich tijden lang hebben verheugd, herstelleu willen en in eere houden. Meer dan dat evenwel Zij wezen ook den weg aan, waarlangs de eer van het land en de veel- besproken afzonderlijke eer van bet leger nog te redden isSlechts door meedoogenlooze ont- maskering der schuldigen kuunen de vlekken worden weggewischt, waarmede onreine banden en onzuivere gewetens het blanke schild der Fransche eer hebben bezoedeld Het geheime dossier, waarvan boven sprake is geweest, bevindt zich aan Oorlog in een ijzeren kistje, waarvan de Stafschef, Generaal Boisdeilre, toen hij, na het uitkomen van Henry's vervalsching meende te moeten ontslag nemen, den sleutel gaf aan zijn opvolger, Generaal Renouard, ook lang geen lichtvriend. Overste Piquart, die het dossier kent, heeft er herhaaldelijk van verzekerd, dat het niets be- zwareuds tegen Dreyfus bevat, of ook maar wat op hem betrekking heeft. De laatste telegrammen d. d. 29 Oct. luidden: Het hof van cassatie verklaarde de aanvraag om revisie ontvankelijk in den vorm en zegt, dat er door het hof een supplementair onderzoek zal plaats hebben en dat er geen reden is om voor 't oogenblik over de opschorting van de straf zich uit te spreken, gelijk gevraagd is door den procu reu r-generaal. De uitspraak werd gedaan om kwart over vijf. Geen enkel incident deed zich voor. Wat Dreyfus betreft, wordt nu vernomen, dat hij nu een weinig op de hoogte werd gebracht van wat te zijnen gunste gaande is. Hij moet geheel grijs zijn geworden van haar en baard en zijne gestalte gebogen, met iets ont- zettend weemoedigs in de oogen; maar gelukkig is hij, sterk in zijn onschuld, niet geknakt naar den geest. Wie zal hier vergoeden wie vergelden als de groote dag der afrekening komt Een Ministerie krijgt Frankrijk nu ook weer Als premier van binnenlandsche zaken zal waar- schijnlijk aan het hoofd staan de heer Charles Dupuy, die het al eens geweest is, kort nadat hij alle records van kalmte en koelbloedigheid had gestagen door de beroemde frase, toen aillant zijn bom had geworpen in de kamerzitting, die hij presideerde ,/Da seance continue de zitting gaat door Nu, koelbloedigheid kan men gebruiken. En ook een burger als Minister van Oorlog, hoewel er daar ook al, men heeft het aan Cavaignac gezien, kaf loopt onder het koren. Nu schijnt De Freycinet het te zullen worden, die 't ook al eens vroeger was, De Freycinet, Gambetta s hals- vriend, wegens zijn besneeuwde kruin ,/de witte muis" geheeten. Justitie zou dan toegewezen worden aan Ribot, Delcasse zou voor Buitenlandsche zaken, Lockroy voor Marine en \iger voor Landbouw aanblijven, Financien zou komen onder Delombres, Onderwijs aan Leygues Koophandel aan Krantz, den tentoon- stellingsman. Guerin of Mouestier zou Openbare werken nemen. Uit Fashoda kwam bericht, dat Marchand vandaar over KhaTtoum naar Cairo vertrok. Het geschiedde reeds verleden Zondag, en hij ging alleen. Vrijdag- morgen is hij te Karthoum aangekomen. De andere Franschen zijn te Fashoda gebleven, en Marchand s vertrek wordt dan ook niet beschouwd als een begin van ontruiming of van regeling der quaestie. In de Engelsche bladen is dat al beweerd, ter- wijl Daily Chronicle zegt, dat aan alles een einde zal worden gemaakt door de proclameering van een Britsch protectoraat over Egypte. Tusschen Haifa en Jaffa blijkt de Duitsche Keizer met zijn reisgezelschap voor het eerst in een tent te hebben overnacht bij Cesarea. Het is zeer warm (39° Celsius in de schaduw), maar men is monter en welvarend. Overal wordt de Keizer door de in menigte toestroomende bevolking vol geestdrift begroet. De laatste berichten waren uit Sarona, in het dal van Saron, bekend om zijne rozen. Heden, weet men, verwacht men den Keizer te Jeruzalem. De wijding der nieuwe kerk is op Maandag be- paald. Te Jeruzalem heeft de politie het verschijnen van gesluierde vrouwen op straat verboden, uit vrees dat soms een anarchist zich dus zou kunnen vermommen. TER NEUZEN, 31 October 1898. Bij den molenaar P. van Wijck alhier, staat voor de tweede maal van dit jaar een perenboom in vollen bloei. Door het postkantoor alhier, zijn in de le helft der maand October, de volgend onbestel- hare brieven verzonden, aan de adressen van O. de Beule, KoewachtMej. J. Yoorregt, Rotterdam Carr, EastbourneJ. van Gelderen, Ostende. De heer P. Dieleman, van Zaamslag, slaagde Zaterdag aan de hooge school te Groningen voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap. Bij het Zaterdag te Rotterdam gehouden examen voor de akte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek slaagde o. m. de heer D. J. de Hullu van Retranchement. Axel, 31 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 8 paarden, 152 stuks hoornvee, 28 varkens en 2 schapen. Premien werden uitgereikt als volgt Yoor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs 5 en 2e pr. f 3, beide niet uitgereikt. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le pr. 4 aan L. Jansen van Rosendaal en 2° pr. 2,50 aan M. Moes. I Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud 5 aan Corn8 Haak Az. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le pr. 5 aan P. van Hoeve, 2" pr. 3 aan C. N. Jansen van Rosendaal. Voor de schoonste kalfdragende vaars f 4 aan C. N. Jansen van Rosendaal. Voor het schoonste 2jarig rund f 3 aan C. N. Jansen van Rosendaal. Voor den schoonsten hokkeling f 2 aan C. N. Jansen van Rosendaal. Voor den schoonsten springstier f 5 aan C. N. Jansen van Rosendaal. Voor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht 4 aan Corn8 Haak. Voor het grootste getal hoornvee als voren f 4 aan Ph. Job. van Dixhoorn. Voor het grootste getal schapen boven de 10 stuks 2 niet uitgereikt. Voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks 2 aan L. de Meij, koopman te Zuiddorpe. Voor het vetste stuk hoornvee 5 aan P. van Hoeve. De heeren aan wie de premien zijn toegekend FEUILLBTON Een roman uit Ivlondylie. Naar het Engelsch HEADON HILL. De oude vrouw zuchtte, 't zij over de weinig dochterlijke houding van Vick, die de „belangen" der familie tegenwerkte, 't zij over Jake's geheim- zinnig verdwijnen. Zij mompelde weer Waar kunnen ze nu in's hemelsnaam heen- gegaan zijn als het Jake is geweest vanmorgen Ik houd van dien jongen, en ik zou 't land hebben, als hij mijn huis vcorbijgegaan was naar die krotten verder op. Waar geen pianos zijn, zei Vick, met een peinzenden blik op het afgerammelde instrument, dat nu lang rust had, wegens haar gewonden arm. Je hebt toch aan dien Devine niet laten merken, dat ,/Baxter" familie van ons was vroeg de oude, na een lange pauze. Dat weet je wel beter; ik zou mij tegen over Hank geschaamd hebben, te zeggen, dat Jake mijn broer is, toen hij met dat zoodje van Rooden Ruben ging. Ik heb Devine in geen twee dagen om de deur zien draaien, sinds hij optrok met die twee Engelsche wijven, zei moeder Mursell ernstig. Haar scherpe geest hield zich bezig met tal van veronderstellingen, in verband met haar verdwe- nen oudsten telg zij overwoog, of Jake een vriend dan wel een vijand zou vinden in den minnaar harer dochter. Vick bleef bescheiden zwijgen zij zelf gevoelde ook eensklaps een grooten angst. Geheel in 't vertrouwen van Gartside en zijn Britsche beschermelingen, wist zij, dat Jake bij Osborne was gebleven na den verraderlijken aan- val. Zij kon geen reden vinden voor haar broeders veiandering van politiek en verdacht hem van slechte voornemens. Zij wist ook, dat Hank naar den Witten pas was gegaan, om den terugtocht van Dick te dekken. Zoodoende kon hij wel eens in botsing komen met haar schelmatigen broeder. Zij had er nu spijt van, dat ze Hank nooit iets had verteld over haar verwantschap met den man, die zich Baxter noemdewant als die twee eens handgemeen raakten, zag 't er slecht uit met haar vrijerij. 't Kon dan uitloopen op een begrafenis, in plaats van een bruiloft, en zij kende haar moeder te goed, om te weten, dat deze nooit haar toestemming zou geven, als Hank haar broeder letsel had toegebracht. 't Meisje wierp onwillekeurig een vreesachtigen blik op de verschrikkelijke vrouw in t roode hemd, met de korte grijze haren, het wreede, verweerde gezicht en den pistoolholster in den gordel. Maar Jake Mursell was, zooals wij weten, niet het onwillekeurig slachtoffer geworden van den familietrots, welke deze ruwe diamant had weer- houden, alles aan haar aanbidder te bekennen. Moeder Mursell stond eensklaps op, hield de hand boven de oogen en keek naar buiten op den hobbeligen weg, dien Malahide en Jake dien morgen samen waren gegaan. Daar komt een gezelschap aan twee blanken en drie Indianen, verklaarde zij, 't oog gericht heel in de verte, waar de reizigers langzaam naderden. Ze schijnen 't goed getroffen te hebbenze hebben alien vrij wat te dragen, behalve een duivels, dat is gek die eene is squaw. Wat kan dat voor zoodje zijn P Vick volgde haar moeder in de open deur. Haar vlug begrip dicht dadelijk aan 't mooie, beschaafde Indiaansche meisje, waarvan Gartside had ver teld En spoedig daarna herkende zij ook de flinke gestalte van haar Hank en met niet minder groote vreugde die van haar vriend, den Engel- schen ,/lord". Het zwakkere gezicht en de mindere belang- stelling der oude vrouw deden haar niet zoo gauw de waarheid raden. Begrijp jij, wie 't zijn vroeg ze brommend. Zoodra Vick het gezelschap herkend had, had zij zich voorgenomen, zooveel mogelijk nuttig te zijn voor degenen, die zij onder haar vleugels had genomen, en zij begreep terstond, dat de toestand gevaarlijk was. Als, tengevolge van Hank's waar- schuwing, Roode Ruben een slecht onthaal had gevonden in den hollen weg, zouden zijn vrienden groot kabaal maken, zoodra dit bekend werd. En leefde de schurk zelf nog, dan was 't dubbel noodzakelijk, voorzorgsmaatregelente nemen. Vooral vreesde zij voor tante Rebecca en Beryl Asquith, niet veel beter dan gevangenen in haar ellendig verblijf, de „aristokraten", die niet te trotsch waren geweest om haar, Vick, de hand te drukken. Ik geloof, dat Hank er bij is, zei ze hij is ze zeker tcgengekomen en wijst hun nu den weg. En op onderdanigen toon voegde zij er bij Er is hier toch niets te doen. Ik loop hun even tegemoet. Misschien breng ik ze hier in de saloon. De oude vrouw verzette zich hier niet tegen; 't vooruitzicht op klanten beheerschte alle andere overwegingen. Vick ging eerst even naar binnen om een sjaal te halen, zei ze maar dit was slechts een voorwendsel om niet de voordeur uit te gaan. Het huis door de achterdeur verlatende, sloop zij tusschen de hutten en tenten door, tot zij, ademloos als naar gewoonte, bij de loods kwam, waar Gartside, tegen den deurpost geleund, stond te praten met de beide dames binnen. Zeg, dat ze gauw meekomenriep Vick hem hijgend toe. U en ik kunnen de bagage naar het hoofd dragen. De boot, die van morgen aankwam, is nog niet weg, en zij zijn't veiligst aan boord. De lord komt er aan, met zijn goed, en Hank is er bijik zal hun tegemoet loopen, om te zeggen, dat ze de stad niet inkomen. 't Zal net bijtijds zijn, als we ons haasten. Gartside begreep dadelijk de waarde van dezen raad, en zijn gesternte daukende, dat hij met geen zenuwachtige schepsels had te doen, stak hij zijn hoofd naar binnen en herhaalde Vick's nieuws. Natuurlijk hadden de dames een minuut noodig, om elkaar te kussen, maar toen dat geschied was, werd er geen oogenblik verloren. Alles was trouwens gereed voor een spoedig vertrek, en binnen vijf minuten waren Rebecca en Beryl op weg naar de boot. Vick geleidde haar, achter de saloon om, en had de voldoening, haar de loopplank te zien betreden, terwijl het zwaar beladen reisgezelschap, dat den weg van den Wit- ten Pas afkwam, nog een tweehonderd schreden van het hoofd was verwijderd. Een vreugdekreet van Dick en Hank gaf blijk, dat zij de boot in 't oog hadden en er dus geen gevaar was, dat zij zich in de ,/stad" zouden moeten begeven maar Vick en Gartside gingen hun loch tegemoet, ter wijl tante Rebecca en Beryl hun met zakdoeken het welkom toewuifden van het dek der boot. Nu, met een rein geweten en bewust, dat hij hem een goeden dienst had gedaan, kon Gartside zijn vriend onbevreesd in 't gezicht zien. De hand schudden kon hij hem niet, zoo was Dick beladen met zware pakken van elandsvelmaar daarom was het welkom niet minder hartelijk. Ster-oogen stond een weinig achteraf, vrieudelijk glimlachend. Ook de Indianen en Hank waren te veel beladen om anders dan met woorden te groeteii. Goede Dick Oude jongen, dus je hebt I 't toch te pakken riep Garside. Laat mij ook wat voor je dragen. Hoe gaat 't, Ster-oogen En u, Bliksemstraal Devine je hebt 't netjes er afgebracht hoor Dag Joey Maar waar heb VEIZKVSCHE COIIMIT -LJ.J-ZjV^X±vJ-J-AAM v a.11 3 .....l.-nl on Feentilaeen, bij ilen nifgever P. J. TAM" OK HAM OK te Ter Me men Dit bladvergchijnt rtlaandag-, Woenadag- en Vr.jdagavoad, n.tSesonde De Burgeraeester der geraeente TER NEUZEN breDgt ter kennis van de ingezetenen dat ten emde zooveel mogelijk te voorkomen dat zich onder' het vee, dat naar BelgiS wordt nitgevoerd, zieke of verdachte beesten bevinden, aan de Spoorwegmaatschappyen is verboden rundvee, dat naar Belgie is bestemd, ter vervoer aan te nemen, wanneer niet tevens wordt overgelegd eene door een geexamineerd veearts af te geven verklaring, dat het dier niet is lijdende aan of verdacht van eene besmettelijke ziekte dat alzoo de veehouders, die rundvee naar Belgie willen uitvoeren, moeten zorgen dat voor elk te vervoeren dier eene afzonderlijke verklaring wordt aangeboden dat het onderzoek van het te vervoeren dier door een geexamineerd veearts geschiedt ten koste van den belang- hebbende dat de verklaringen slechts gelden voor den dag van het onderzoek en de twee daarop volggende dasjen, aan den spoorwegambtenaar moeten worden afge- geven en in diens bezit moeten blijven dat, als de gekeurde dieren blijken te lijden aan eenige niet besmettelijke ziekte, welke in verschijnselen geenerlei overeenkomst vertoont met eene besmettelijke ziekte in den zin der wet, eene verklaring kan worden afgegeven. Ter Neuzen, den 31 October 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. VAN 34) -1"--.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1