i '■V Gemengde berichten. 1,1 De plotselinge genezing Men meldt aan het Nieuws nader uit Kampen omtrent het buitengewoon geval van genezing de 21jarige dochter van den veehouder G. bij w Voertnan, dat het meisje zich elken dag op straat vertoont en bezoeken bij de buren aflegt. Tot ieder, die zij spreekt, zegt zij, met dank aan God, thans overgelnkkig te zijn. Zij loopt nog wag- gelend, met de handen op de heupeu, doordien hare voetzolen roud en volgegroeid zijn na de 9 jaren van zitten en liggen, gedurende welke zij zich niet anders dan kruipende of op een stoeltje kon verplaataen. Nu het bezoek wat minder wordt, komt het zenuwgestel ook meer in orde. Uit Barcelona kwam Maandag te Amsterdam een brief met het volgende, niet alledaagsche adres ,/Mijnheer den Briefvendrager Heb de Gouhijd van dezen brief an eene Avokat te geven et is eender de Welken //Amsterdam „011and." De //brievendrager" bracht hem bij Mr. J. 0. de Vries. Wat zijne hand bestuurd heeft, weten we niet, maar hij had slechter keus kunnen doen, zegt het Nieuws". zketij dinger. Van 26 tot en met 27 Oct. Van 26 tot en met 27 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 66 binnenvaartuigen op- en 65 afgeschutdoor de Westsl. 2 opgeschut. daarvan in het gemaakte bestek voor bestratingswerk reeds is gerekend. Voor beplantingen is slechts nitgotrokken 20 voor 't snoeien van boomen. De heer Wieland vraagt of die post niet zou moeten worden verhoogd. De nieuwe boompjes, die op de Markt geplant zijn, zijn dood gegaan, wat hij toeschrijft aan het ongunstige droge weer. Zou er niet wat voor behooren te worden uitgetrokken om andere te plaatsen. De heer Van den HookZouden we maar niet liever f 3 geven om ze er aliemaal nit te gooien Of misschien wil iemand het wel voor de boompies doen. De heer Moes zou ook maar niet met aanplant voortgaan. De grondslag deugt eenvoudig nieter is ineer goede grond in de putten. waarin de boomen geplant zijn, gebracht, dan oorspronkelijk 't plan is geweest en een deskundige verzekerde dat men maar verder alle pogingen moest nalaten, als dat niet bleek te helpen. Aan 't weer kan het niet liggen, want 't is toeh een vochtig voorjaar geweest. De heer Wieland zou het jammer vinden als men de boompjes ging weg doen. Er is op andere plaatsen geen Markt of er staan boomen en al is het nu mislukt, men kon toch nog wel eens beproeven Er staan toch al mooie groote. De heer Van der Moer stemt daarmede niet in de boompjes zien er haveloos uit, er kan buitendien nooit iets van groeien. Zooals in Hulst op de Markt is het wat anders, daar heeft men beteren grond. De heer Van ljsselsteijnDoor de met kermis op de Markt staande tenten lijden ze ook veel, hoewel ze nu toch al voor dien tijd dood waren. Het denkbeeld van den heer Wieland om de post met 20 te verhoogen vindt geen steun, zoodat de post onveran- derd blijft. Over »straten en pleinen" merkt de heer "Van der Moer nog op dat sommige straten er zoo slordig uitzien. Op die aan de haven bij school A zou men af en toe wel een koe kunneu laten grazen. Verder is er 1980 uitgetrokken voor verbetering van de bestrating der Noordstraat, ook het vorig jaar was die post op de begrooting uitgetrokken. Daartoe is toen een beslnit genomen. Hij zou echter op dat besluit willen terugkomen, daar hij vindt dat die som beter kon besteedt worden aan bestratingswerken die 't meer noodig hebben, zooals 't Vlooswijk, voornainelhk aan den april. De heer Van den Hoek deelt mede, dat de verbetering van dien april nog op de begrooting van dit jaar voorkomt en evenzoo komt ten laste der begrooting van 1898 de gedeeltelijke bestrating der Noordstraat. De post van 1980 betrefi weer een verder gedeelte. De heer Van der Moer zou toch op het besluit terug willen teneinde het bezwaar der gladheid voor paarden 't midden een weshalve die schoolbevolking meer dan ver- komen, te ontgaan, in overweging willen geven om in klinkerpad te leggen. De heer Van den Hoek verklaart dat dit niet aanbevelens- waardig is, want die klinkers zouden dadelijk stuk gereden zijn. Als b. v. de meelwagen van Verschaflel er eens over kwam zou er niet veel van overblijven. i De heer Van der Moer wil ook alleen een pad in t midden voor de paarden. De heer Van den Hoek: Ja maar de paarden loopen op hetzelfde spoor als de wielen De heer Van der Moer Ik heb met mijn idee alleen voertuigen met een paard bespannen op 't oog, die hebben het meeste last van de gladheid. Een zeer geanimeerde onderlinge discussie wordt thans gehouden. De heer HarteNeen, dat lijkt naar niets. De heer Van der MoerTot je dienst, maar dit neemt niet weg, dat ik van een andere opinie kan zijn. De heer Moes ziet daarin ook geen heil. De heer Wieland ook niet, terwijl hij zegt dat we nu mooie platte keitjes krijgen. De heer Van der Moer't Zijn mooie bestratingen die we hier hebben. De heer Van den HoekNeen, werkelijk, nu zyn er mooie keitjes besteld. De heer Van der Moer Er zijn andere zaken, die ut meer noodig aeht dan dit. De heer Wieland vindt het een noodigo verbetering by zou echter liever hebben gezien dat men van den kant der Nieuwstraat begonnen was, want daar aan de womng van de heer Van der Moer liggen keien die net op kogels gelijken. De heer Van der HooftDat gedeelte is nu in de ver betering opgenomen. Bij .kosten van straatverlichting" uit de heer Van der Moer de wenschelijkheid van het plaatsen va,n een goe e lichtgevende lantaarn aan de Axelsche brug bij e womng van mej. De Vries. Hieromtrent zal een onderzoek worden ingesteld. Voor kosten van de brandweer is o. m. uitgetrokken S voor een 5 M. lange ladder. De heer Van den Hoek vraagt of die niet te kort is. De heer Van ljsselsteijn Ze vragen om een ladder van 5 M., dus zal die wel goed zijn. Verder zegt de heer Van ljsselsteijn is er nog een ver- zoek van het bestuur der brandweer ingekomen, n.l. om de bestaande slangenwagentjes in te richten met haspels. De slangen zouden dan kunnen worden opgerold, terwijl ze nu gevouwen worden en daardoor licht breken. Ook zouden ze dan spoediger kunnen uitgelegd worden. De kosten zijn geraamd op f 50. Z. h. s. wordt deze post goedgekeurd en op de begrooting geDeClheer Van den Hoek vraagt of de toelage aan de .Vrijwillige brandweer" nog niet zou kunnen vervallen, hij gelooft dat dit niet meer zoo hard noodig is. De heer Van ljsselsteijnAlle overige subsidie s aan eezelschappen zijn ook ingetrokken De heeren Moes, Wieland en Van der Hooft vinden dat het hier toch wel een eenigszins ander geval is, daar het een vereeniging betreft van algemeen nut. Desgevraagd geeft de secretaris inlichiingen over den stand van de kas dier vereeniging. Er was een betrekkelijk goed slot, maar dit is door de deelneming aan het kronmgsfeest aanmerkelijk geslonken. Het aantal donateurs gaat door vertrek enz. aehteruit en de leden zelf contribueeren wekelijks voor hunne uitmonstering. Waar de werkende leden ook zelf contribueeren acht men het gewenscht de toelage ad 75 op de begrooting te behouden. De heer Van der Moer vindt 80 voor het inzetten van nieuwe ruiten in de lantaaros een kolossale som het lykt wel of men niets anders doet dan die ruiten stukgooien. De heer Van den Hoek moet tot zijn spijt verklaren, dat de straatjeugd daar dan ook tamelijk veel aan doet. De heer Van der Moer begrijpt dit niet. Kan de politie daar dan niet eenig toezicht op houden. Hij zelf heeft wel meermalen naar telegraafpalen zien werpen, maar nog mmmer naar lantaarns. De heer Van ljsselsteijn heeft dit dan wel gezien en ook al eens een steenwerper bij zijn nek gepakt De heer Van den HoekEr is weinig aan te doen aangegroeid, dubbeld is dat door deze toename der schoolbevolking de tnak van het hoofd der school gaandeweg aanmerkelijk zwaarder geworden is; dat het salaris verbonden aan de betrekking van hoofd van school C geringer is, dan de jaarwedden der hoofden van scholen in andere plaatsen van Zeeland,^ waarmede Ter Neuzen, wat den levensstandaard betreft, op den lijn mag gesteld worden, zooals Goes en Vlissingen; redenen waarom ondergeteekende de vrijheid neemt, u beleefdelijk eenige verhooging zijner jaarwedde te verzoeken, een verzoek waardoor hij hoopt, de grens der bescheidenheid niet te overschrijden. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best^voor het salaris van adressant te brengen op f 1200 en dns met f 200 te verhoogen. De heer Van ljsselsteijn licht dit voorstel verder toe, dat door Dag. Best, gedaan wordt op grond dat de heer Jurrij, be- halve dat zijn werkzaamheden zijn vermeerderd, sedert twee acte's heeft bijgehaald, het een ijverig man is en de school is. De heer Van den Hoek zou die twee acte's willen laten rusten, uit den aard der zaak geeft dit voor de school geen voordeel, zoolang er niet in de Frausche en Engelsche taal wordt onderwezen. Wil men echter verhooging geven op grond van meerdere werkzaamheden, dan is het wat anders. De heer Van IJsselsteijn stemt toe dat die acten geen direct voordeel voor de school hebben, maar dat hij ze behaald heeft, toont toch dat het iemand is die ambilie voor het onderwijs bezit en dat moet men toch ook appricieereu. De heer Wieland Het behalen van die acten is toch in zijn eigen voordeel, want daardoor zou hij kunnen solliciteeren als eventueel de plaatsen der heeren Van Dixhoorn of Vooren vacant kwamcn. De heer Van den Hoek is ook voor verhooging, maar hij is er tegen om die acten als moiief op te nemcn. De heer Van der Moer acht den heer Jurrij een verdienstelijk onderwijzer, en alien zullen het er wel over eens zijn dat hi] evenveel, zoo niet meer doet dan andere, hij behoorde daarom ook in salaris gelijk te staan. De heer Visser maakt de opmerking dat het met zeker is of de werkzaamheden van het hoofd van school D, De Groot, ook niet zijn toegenomen ofschoon deze het nu wel niet zoo druk zal hebben als Jurrij. De heer Van IJsselsteijnWe moeten ook met vergeten dat Jurrij in slechter conditie verkeert, daar hij geen ge- examineerde onderwijzeres heeft en daar dus voor het gewone onderwijs niets aan heeft. De heer Van den Hoek wil 200 verhooging geven op grond van meerdere werkzaamheden. De heer Dees vindt 200 nogal ingrijpend. De heer Wieland is het daarmede eens, we moeten zegt hi] een klein beetje voorzichtig wezen. De heeren Moes en Dees vinden dat ook en laatstgenoemde acht iOO voldoende. /1Qftrt De heer Van der Moer Het hoofd van school A heett J iduu. De heer Van IJsselsteijn En dan heeft hij nog les aan de normaallessen De heer Wieland: Ja, maar als er een uitvalt dan knjgt Jurrij dat ook aliemaal. daar dienen die acten voor en het is daarom tot eigen voordeel. De heer DeesEn met 100 verhooging krijgen we ook meer een vergelijkenden trap. Als van de verste strekking wordt het eerst in stemming gebracht het voorstel van het Dag. Best, om 200 verhooging toe te kennen. De heer Wieland: Ja, als dat verworpen wordt zullen we 't over 100 wel alien eens zijn. In stemming gebracht staken de stemmen 6 tegen oor stemden de heeren Harte, Van IJsselsteijn, Visser, Van der Moer, Grenu en Van den Hoek, tegen de heeren Dees, Van de Velde, Moes, Wieland, Van der Hooft en De Koeijer. Thans dient het voorstel nangehouden om daarover in een volgende vergadering te beslissen. De heer Van IJaselsteijn merkt op dat even wel de begrooting dient te worden vasi gesteld. Tegen het denkbeeld om nog heden een nieuwe vergadering te beleggen maakt de heer Moes bezwaar, daar hi] dan met kan tegenwoordig zijo. Evenmin nemcn de tegenstemmers er genoegen mee om voorloopig de post 200 hooger te ram en. Na eenige gedachtenwisseliug wordt besloten het salaris dan maar te bepalen op 1100. O. m. werd aangevoerd dat onder de tegenwoordige standigheden voor school A ook geen 1300 meer zou ge- worden, wat de heer Van der Moer doet zeggen dat men het niet als een handel moet beschouwen, om by rutin aanbod minder te betalen. De heer Van den Hoek vraagt waarom op school A geen gebruik gemaakt wordt van de onderwijskrachten met taalacten die daarvoor toch hooger salaris gemeten. Men zou daar evengoed in de Fransche taal kunnen onderwyzen. Nu krijgen de onderwijzers in 't Fransch aan school B een te groot aantal kinderen om te onderwijzen en dit is met in t voordeel der kinderen; buitendien zouden de kinderen dan niet van de eene school naar de andere behooren te gaan. En dan moet men den heer Jurrij ook maar in FJ"a"sch Engelsch laten onderwyzen en geven hem dan 1200, wordt op alle scholen taalonderwijs gegeven. Hoek De heer Van IJsselsteijn antwoordt ontkennend, daar moet men de wethouders echter voor excuseeren, want door om- standighedeu was het Dag. Best, niet cpmpleet. Op een vraag hoeveel het herhalingsonderwijs afzonderltjk opbrengt kan thans geen antwoordt gegeven worden. De heer Van den Hoek merkt op dat voor verschillende scholen geen post is uitgetrokken voor vegen van schoor- steenen, wat toch moet geschieden. Vermoedelijk zal dat echter wel uit andere posten te vinden zijn. Op zijn voorstel wordt verder besloten een post van 102,32 voor een ijzeren hekje aan de woning van school A te doen vervallen, en ook de post van 8,50 voor reparatie van het bestaande houten hekdit is hem bij opname gebleken nog in voldoenden toestand te zijn. Ook voor het inzetten van ruiten in de scholen maafct ae heer Van der Moer aanmerking op den daarvoor uitgetrokken z. i. Imogen post. Dit is meest voor de onderste ruiten, waarom hij voorstelt de onderste naar gelang zij ge- broken worden, te vervangen door blik of zink, wat dan geverfd kan worden. Voor het licht in de school kan dit weinig schaden. De beer Van den Hoek vindt dat dit leelijk zal staan, men zou die ruiten misschien kunnen beschermen door vlecht- werk er voor te spannen. De heer Van IJsselsteijn en andcren gevoelen meer voor het denkbeeld van den heer Van der Moer, terwijl eerstge- noemde zegt dat er zooveel mogeiijk op toegezien wordt en ook meormalen leerlingen die ruiten breken, deze moeten betalen. De heer Van der Moer zou voortaan in de memorie willen opgenomen zien wat voor iedere school voor schoonhouden enz. wordt betaald. Nu kan men geen vergelijkingen maken. Verder wijst hij op de kolossale soinmen die jaarlyks aandc onderwijzerswoningen worden besteedover de jaren 93—96 waren de werkelijke nitgaven daarvoor gemiddeld J 10UU dat is voor 4 woningen een hooge som. De heer Van IJsselsteijn wijst op den slecliten toestand de woning bij school A en school B gekregen waarin men uo nwmut - heeft. Terwijl de woning van school C een aangekocht slecht gebouw was. dat veel verandering behoefdedat is destydo door het Dag. Best, verkeert behandeld. Van der Moer zal van school C ook maar niet hij weeteen zeer bevoegde heeft hem echter de politie kan er moeilijk toezicht op houden, want men verstaat de kunst om het stikum te doen het tarief voor t inzetten der ruiten is overigens hoogst billijk. Voor levering van geneesmiddelen ten behoeve der armen- practijk is uitgetrokken 425. De heer Van den Hoek wil niet op het bedrag afdingep, maar vraagt hoe die levering is geregeld. Of dat aan ten dan wel aan beide apothekers gegund wordt. De heer Van IJsselsteijn deelt mede dat daaromtrent met den apotheker Le Clercq een contract is geslotenhoe dit luidt weet hij niet, maar dit kan nagezien worden. Wanneer blijkt dat dit kan, zou hij billijkheidshalve beide apothekers met de levering willen belasten en de menschen evenals dit bij het ziekenfonds is geregeld willen vrijlaten wie ze be- gunstigen willen. Nu komt aan de orde .jaarwedden der onderwyzers en daarmeS in verband een adres van den heer G. Jurry, hoofd van school C, van den volgenden inhoud Ondergeteekende, hoofd van school C, geeft met verschuldig- den eerbied te kennen dat school C, toen hij zijn betrekking als hoofd dier school OP 1 Juni 1893 aanvaardde 143 leerlingen telde dat de bevolking dier school thans tot 333 leerlingen is De heer Wieland vindt het goed om op school onderwijs te laten geven, daar vond de heer Van den onderwijskrachten zonder dat het geld kostte, maar om het dan op school C ook in te voeren en er meer voor betalen, daar is hij op tegen. Ook de heeren Moes en Dees zyn er tegen. De heer Van IJsselsteijn merkt op dat het door den heer Van den Hoek aangegeven idee niet kan uitgevoerd worden zonder wijziging van het leerplan, en dat is maar met zoo opeens gewijzigd. Spreker heeft echter een geheel plan in t hoofd over de scholen, en zou deze willen veranderen in ;en school voor betalende en scholen voor met-betalende kinderen. Op eerstgenoemde zou dan in talen enz. kunnen worden onderwezen, en daar zou men dan hooger schoolgeld kunnen vorderen. a De heer Van den Hoek keurt dat denkbeeld met goed, want dan zouden niet-betalende kinderen van dat onderwys verstoken blijven. De heer Van IJsselsteijn Er kunnen bepalingen gemaakt worden dat kinderen, die blijk geven van aanleg en die willen leeren, daar ook zouden kunnen geplaatst worden. De heer Moes gevoelt daar ook wel iets voor, hy heett er geen bezwaar in om voor het leeren geld uit te geven, als de kinderen maar werkelijk willen leeren ook. De heer Van IJsselstijnDan moeten by die regeling de ouders echter geen klachten uiten als hun kinderen over de brug moeten. M De heer Van der MoerDat voor de brug moeten staan is alleen maar een argument geweest als vingerwijzing om op Java grond te koopen voor het stichten der school. De heer Wieland We moeten dat nu maar laten rusten, dat is eenmaal geleden. En de school op Java staat daar toch ook niet slecht. De aandacht van den heer Visser wordt getrokken door den voor memorie uitgetrokken post .kosten van het plaatee- lijk schooltoezicht Hij vraagt of het den heer Van der Moer nog niet gelukt is eene schoolcommissie te vormen. De heer Van der Moer: Ik kan wel 3 heeren vinden maar geen vijf, zooals de verordening luidt. De heer Van IJsselsteijn vindt 3 toch voldoende en ver klaart dat het Dag. Best, het vormeu eener commissie ten zeerste zou aiiprccieeren. De heer Van der Moer heeft toen hy maar 3 personen kon vinden er verder geen werk van gemaakt, maar wil er dan nu wel op doorgaan en een voordracht inzenden De heer Van den Hoek merkt op dat de vergoeding voor het herhalingsonderwijs zoo wat berekend is op 11 kinderen. Is het ook bekend hoeveel er nu zijn? De heer Van IJsselsteijn Bij een bezoek dat ik met rayn collega aan de school bracht meen ik dat er 16 waren. De heer Van den HoekEn waren daarvan nu de rer- eischte bekwaamheidsbewijzen voorhanden. De heer Van IJsselsteijnJa, ze schenen er te zyn. De heer Van den Hoek Schenen, maar heb je ze gezien De heer zeggen wat un wooi.wu 0 verzekerd dat het met het toezicht over den bouw ook zoo maar was. Spreker heeft meer het oog op die jaarlyks terugkomende uitgaven voor kleinigheden, waaraan men zou zeggen dat alles zoo maar stuk gemaakt wordt. De heer Van IJsselsteijn Er zou bij straatverlichting ook nog een post op de begrooting moeten gebracht worden voor vergoeding aan den deskundige inzake het elecfnsch licht. De heer Grenu vraagt hoe het daarmee staat. De heer Van IJsselsteijn Ik zal het maar zeggendit is door een verzuim op de secretarie, wat de betrokken anibte- naar Dieleman ook erkent, blijven sleepen. Wel was aan de heeren dadelijk officieus mededeeling gedaan van s reads be- slissing, maar de officieele concessie-verleening was blyven liggen, wat bleek toen hij onlangs bij de heeren infomeerde hoe "t met de zaak stond. De stukken zyn daarop 10 October verzonden. Nu is reeds antwoord ontvangen dat ze met ge- noegen het schrijven hebben ontvangen en spoedig van hunne werkzaamheid hopen te doen blijken, door het aannemen der concessie en het zenden van het contract der m^clline9' H schijnt hun dus ernst. Daarom wil spreker ook den post op deDe8liee" Van den Hoek stelt voor 300. Er is met den electricien een accoord gemaakt dat hy gedurende het u.t- voeren der werken 50 per maand benevens reiskosten zal genieten, of 150 ineens indien het werk met uitgevoerd W°Besloten wordt 300 daarvoor op de begrooting uit te trCNaar' aanleiding van den post hnnr van mesP en slacht- plaatsen vestigt de heer Van der Moer nogmaals de aandach op het vuurtje stoken bij de petrolenmbergplaatsen. Het komt hem vreemd voor dat hij dit zoo dikwyls en de politie het nooit ziet, het is toch zeer gevaarlijk. De heer Van den Hoek verklaart voor 14 dagen daar zelf nog een brand gebluscht te hebben. De beer Harte heeft het ook al eens verboden, maar dan vroegen de kwajongens nog .wat heb jij daar mee te ™aken. Zijn antwoord was dat hy er veel mee te maken had, want dat daar nabij eigendom van hem lag. De heer Wieland Ze zijn anders met spoedig verlegen, ik zag ze eens bezig van den anderen kant van t kanaalze keken naar mij en ik stak mijn vu.st op, maar toen deden ze dat ook. Het spreekt, het water lag tusschen hen en my. Maar het beste is maar om goed te assureeren. Alsnu wordt overgegaan tot behandeling der INKOMSTEN. Op voorstel van den heer Van IJsselsteijn wordt de post ciinsen en eripachten f 100 hooger uitgetrokken, daar toch weer verhooging te wacliten is wegens vermeuwing van afge- loopen contracten. Bii den post staanplaatsen op markten wijst de heer Van den Hoek op andere plaatsen waar men reeds in Februan voor de kermis verpacht. Dat is voor de menschen gemak- keliiker en zou misschien de opbrengst hooger zyn. De heer Van IJsselsteijn merkt op dat dit jaar meerderen hadden gezegd te zullen inschrijven, maar ten slotte de poes gestuurd hebben; daar zullen de feesten ook wel een beetje aan gedaan hebben. Hij zou men De heer DeesIn ieder geval zou de onbillijkheid der reductle voor de gegoeden tocli wegvallen. De heer Van IJsselsteijn Het is vroeger ook eens uit- gerekepd door don heer Wieland, maar dan scheelde het niet veel. De heer Wieland Ik was er toen aan gehouden om bij J 2000 de reductie te laten vervallen, maar de heer Dees begint al bij f 1100. En al scheelde het niets, dan was toch de onbillijkheid vervallen. De lieer Van der Moer weet niet of men meer zou kunnen heffen dan f 12 per jaar, want de meeningen omtrent de vraag wat als kostenden prijs moet gerekend worden loopen zeer uiteen. Bij verhooging zouden weer kinderen weggaan van de open bare school. De heer Dees-: Bij het vaststellen van het kohier van den hoofdelijken oinslag zou men dan de gegoede ingezetenen ook maar niet naar hun werkelijk inkomen moeten aanslaan, uit vrees dat ze de gemeente zullen verlaten. De heer Van der Moer wijst er nog op, dat alle kinderen hetzelfde onderwijs genieten, en waarom moet de een daarvoor zoo veel meer betalen dan de ander. De heer Van IJsselsteijnWe zouden de resultaten van het voorstel kunnen onderzoeken en het la;er behandelen. De heeren Dees en Wieland vinden dit goed. De heer Van den Hoek wijst op het heerschende begrip, dat de gemeente het onderwijs gratis moet geven. Iemand met een inkomen van 900 kwam in 't voorjaar vragen om voor half geld een kind ter school te zenden. Toen hem dit terecht door Burg, en Weth. geweigerd werd, antwoordde hij dan kan ik hem evengoed naar de bizondere school sturen als ik toch vol betalen moet. De heer DeesWelnu, laat ze dan gaan, dat ontlast de gemeente. De heer Van den Hoek Ik geloof dat de zaak juist daar- heen geleid wordt, om de betalende kinderen naar de bizondere school te krijgen. De heer Dees weerspreekt dit ten stelligste. Het bevreemclt hem ook uit den mond van een voorstander zoo n uitdrukking te hooren, want daaruit zou blijken dat het openbaar hij het bizonder onderwijs ten achter staat en dit beneden alle concurrentie moet gehouden worden. De heer Van den Hoek: De kwestie is dat het bijzonder onderwys vroeger verre boven het openbaar onderwijs stond. Of dit nog zoo is meent hij" sterk te moeten betwijfelen, maar dat idee blijft nu nog steeds bij de ingezetenen heerschen. Nadat de heer Visser verklaart heeft steeds tegen ver hooging van sclioolgeld te zullen blijven en de heer Dees zegt het onbillijk te achten dat er maar een klasse van schoolgeld bestaat, wordt de discussie hierover gesloten. Om de de begrooting sluitend te krijgen stelt de heer Visser voor eene buitengewone subsidie in de kost. n van het onderwijs aan te vragen tot een bedrag van f 3000. Hij meent dat men dit gerust kan doen, daar de werkliedenbevol- king steeds toeneemt in de onderwijskosten in verband daar mede ook. De heer Wieland is daar niet erg mee ingenomen, want het geld dat men zoo krijgt wordt toch langs een anderen kant weer teruggehaald. Hij zou maar liefst willen dat de gemeente zelf haar huishouden kon bekostigen. Verschillende leden zijn het met dit laatste eens, en zouden dit ook liever willen, maar als het nu eenmaal niet kan is er niets aan te doen. Overeenkomstig het voorstel van den heer Visser wordt besloten en daarna de begrooting met algemeene steinmen vastgesteld op een eindcijfer van 57118,69 j, voor ouvoor- ziene uitgaven is uitgetrokken f 851,09. Nadat de heer De Koeijer nog gevraagd heeft voortaan weer op het gewone uur te vergaderen, wordt de vergadering gesloten. vindt echter het idee goed. Dan vroeg moeten "beslaiten dat de kermis op gewone ^ijze zal gehouden worden en adverteerenhij gelooft wel dat 't volgend jaar de opbrengst hooger zal zijn. De heer Van den Hoek Maar dan moet weer met tot Augustus worden gewacht met adverteeren, zooals dit jaar gebeurd is. In Juni was al een besluit genomen. De heer Van IJsselsteijn Natuurlyk met, maar dat het zoolang geduurd heeft lag niet aan mij. Thans maakt de heer Wieland aanmerking op den post sclioolgelden, die weer veel lager is geraamd. De heer Dees stemt daarmee in. Hy is van meemng dat de inning der schoolgelden meer zou kunnen opbrengen en doet daarom het volgende voorstel, gebaseerd op den Hoofde lijken omslag, wat z. i. een billijke maatstaf mag geacht W°c"e Verordening tot hefting van schoolgelden voor het openbaar lager onderwijz in de gemeente Ter Neuzen. Art. 1. Voor het ontvangen van openbaar lager onder wijs zal worden geheven van ieder die in den hoofdelijken omslag dezer gemeente is aangeslagen voor bet onderwijs op de dagschool (voor- en namiddag) naar een inkomen van 1100 gulden en daarboven voor ieder schoolgaand kind een gulden per maand naar een inkomen van 700 gulden tot 1000 gulden voor een kind een gulden per maand, voor twee of meer kinderen uit fen gezin gelyktyd g schoolgaande voor het eerste kind fen gulden en voor elk volgend kind 50 cent per maand; naar een inkomen van minder dan 700 gulden voor een kind 60 cent per maand, voor twee of meer kinderen uit een gezin gelyktyd g schoolgaande voor het eerste kind 60 cent en voor het tweede en derde volgende kind 30 cent per maand, meerdere volgende kinderen kosteloos. Uitzonderingen voor deze Burg, en Weth. overgelaten. Spreker zegt verder dat het onderwijs enorm veel geld kost. Menschen die niet kunnen betalen, daarvan wil hy niets vorderen, maar waar het onderwijs, zonder rente^e^e"!°| der gebouwen, aan de gemeente per maand en per ta f 1,78* kost, is het toch billijk dat zy die kunnen betalen dit doen, en allerminst behoeven menschen met ecn oog inkomen reductie te genieten 1 per kind mag billijk geacht W°Deenheer Van IJsselsteijn: Heeft u ook nagerekend tot welke verandering het voorstel aanleiding zou geven^ De heer Dees: Neen, maar het zou vanzelf hooger worden door het wegvallen der reductie in de hoogste klasse. De lieer Van IJsselsteijn M" v""1 die inkomen hebben ook niet vrij. Lading Van en naar. NAAM. VLAG. laatste bepaling worden aan 26 Eng. s.s. idem 27 idem 26 Eng. s.s. 27 Eng. barge Eng. s.s. idem 26 Ned. s.s. Eng. s.s. Zweed. s.s. Eng. s.s. 27 Duits. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. Belg. s.s. 26 Duits. s.s. Eng. s.s. 27 idem Zweed. s.s Eng. s.s. idem Deens. s.s. Voor Ter Seuzen Egret 3492 j Liverpool Skinningrove Hailing Ian Ter Hieuzen i 1459 Skinningrove 2199 Londen 2241 227 1459 I 3762 Londen Antwerpen Skinningrove Sunderland Ann Webster Lord Wolsely Skinningrove Myrtle Van 42eut Talisman 2025 Leith Altona 1901 Qoole Ferro 3591 Fineiden Sea Gull 2100 Londen Emma 1862 Dantzig Bittern 2493 Manchester Commerzienrath Boeckel 3546 St. Peterburg Truro 2366 Hull j3a 402 Ostende Voor 42cilt I 4063 Methil Mercur Spindrift Abbotsford Ruth Altona timbre Martha 2003 2979 2466 1901 3713 3345 Londen Leith New-Castle Goole Antwerpen Blyth stukg. ledig idem idem stukg. idem minerie stukg. bout stukg. vlas stukg. ledig ledig stukg. idem ledig stukg. idem ledig Nu stellen wij hen die 700

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 6