B E R I C H T. WAARSCHUWiNG. AANBESTEIHNIi. Gemengde berichten. Advertentien. Buthpolder Axel. Aanstaande Dinsdag en Woensdag Fanfarencorps „Amphion •uapaoqjapuitj ua -sauiEQ KOEWACHT. Telegrafische berichtan. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Fotograaf VAN OVERBEEKE Openbare Muziekuitvoering aaxHoaa aa aiavw aanbesteden: En de uitvoering Wij hoorden hier dilet- tanten, die een stuk durfden voor't voetlicht bren- gen, dat artisten van naam reeds lang voor hen deden en zeker beter. Maar toch verdienen alien die hiervoor noch tijd noch moeite spaarden alien lof. Wij mogen geen namen noemen, maar enkele tooneeltjes waren inderdaad ypakkend". Nu hopen wij weer eens en blijspel te hooren en dat zal, zegt men ons, spoedig volgen. Een geanimeerd bal sloot deze gezellige soiree en bij helderen maneschijn ging iedere bezoeker voldaau huiswaarts. Woensdag trad alhier op in het vereenigings- gebouw der //Vereenigde Handwerkslieden" de heer Jansonius, uit Drachten, als spreker van wege de Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Het lokaal was tamelijk goed bezet. Aan den ingang werd den bezoekers de teleurstellende tijding gedaan, dat de aangekondigde lichtbeelden- vertooning niet kon plaats hebben, daar bij de Dinsdag teGroede gehouden vertooning de sciopticon in het ongereede was geraaktin verband daarmede was de entreeprijs verlaagd. Spreker werd ingeleid door Ds. Terneden van Hoek, aan wien als geheel-onthonder daarom ver- zocht was, en wat hij volgaarne deed. Daarna hield de heer Jansonius eene rede met het onder- werpyWaarom bestrijden wij den alcohol Spreker wees er op dat Koning Alcohol schijnbaar als vriend ons tegemoet treedt en zoowel bij den rijke als den armen daglooner binnendringt, om ziju verderfelijken invloed langzamerhand te doen gelden en den van kwaad onbewusten mensch te doen storten in een poel van jammer en ellende, en hem als zijne prooi te versliuden. Hij acht het een gelukkig verschijnsel dat het alcohol vraagstuk meer en meer doordringt. Aan de hand van verklaringen van bekwame medici betoogde hij, dat de alcohol juist het tegendeel verricht van de voordeelen die men er aan toe- schrijft, dat zij den mensch bij koude niet ver- warmt en dat sterke dranken, bier en wijn geen genezende of versterkende kracht aanbrengen. Hij verlamt integendeel de zenuwen, die ontvalbaar worden voor prikkels en indrukken van buiten, terwijl de vermoeidheid blijft. Dat geheel-onthouders in weerstandsvermogen bij drankgebruikers voorstaan kan ook wel daaruit blijken, dat levensverzekering maatschappijen aan eerstgenoemden 10 tot 15 pet. korting kunnen geven op de te betalen premie, welke handeling wel op statistieker gegevens zal berusten. Wijst de statistiek op een gunstigen invloed van geheel-onthouding, daarentegen wijst zij op den verderfelijken invloed van den drank waar zij de krankzinnigen gestichten en gevangenissen vult, 70 tot 80 pet. der misdaden toch zijn het nood lottig gevolg van drankmisbruik. En met 80 millioen gulden, die er jaarlijks door 4Y2 millioen Nederlanders aan uitgegeven wordt, zouden vele nuttige zaken verricht, vele oppassende lieden kunnen geholpen worden. Om van dat cijfer een denkbeeld te geven, somde spreker een lange reeks van zaken op, die men voor dat geld zou kunnen aanschaffen. Alles te samen vattende spoorde hij op grond daarvan een ieder aan om elk in eigen kring zooveel mogelijk te trachten, voorzeker het mis- bruik, maar liefst het ^bruik van alcoholische dranken tegen te gaan, waardoor men een daad van ware naastenliefde zal verrichten. Na de pauze hield spreker als vergoeding voor de lichtbeelden, die hij tot zijn spijt niet kon vertoonen, eene boeiende voordracht, toepasselijk op het behandelde onderwerp, die met aandacht werd gevolgd en beloond met daverend applaus. Hierna dankte Ds. Terneden den spreker voor hetgeen hij te genieten had gegeven, den plaatse- lijken correspondent der Ned. ver. enz. den heer J. Zoeter voor zijne bemoeiingen, waardoor hij de bijeenkomst had mogelijk gemaakt, hoopte dat de steenhoopen in hinderlaag hadden gelegen Hank Devine en Bliksemstraal. Nu zag Malahide duidelijk, dat hij zijn spel verloren had. Een seconde vloog hem de ge- dachte door 't hoofd, 't geweer van Ruben te grijpen en zelf den strijd voort te zettendoch hij begreep, dat dit lotaai nutteloos zou zijn. Hij suelde naar de plek waar het paard stond dat Ruben volstrekt had willen hebben, als een middel om te vluchten en sprong in het zadel. Die twee dreigende gedaanten daar in de hoogte, de blanke man en de tanige roodhuid, met hun nog rookende geweren in de hand, waarschuwden dat een snelle vlucht zijn eenig behoud was. Misschien zou 'them gelukt zijn, te outkomen, als de opwinding en de kruitlucht den ouden Bliksemstraal niet hadden geprikkeld tot voort- zetting van den strijd. Schiet op 't paard, niet op den man! riep Hank Devine, toen het opperhoofd opnieuw het geweer aanlegdeeen minuut aarzel de oude, toen daalde de loop van zijn geweer een weinig, en een kogel vloog in de flank van den vurigen mustang. Als een vormlooze hoop vielen ros en ruiter tusschen de rotsblokken en het steengruis, dat den bodem van den hollen weg bedekte, en beiden lagen onbeweeglijk. Nu daalden Hank Devine en Bliksemstraal, gevolgd door Ster-oogen de steilte af, om Dick Osborne en Joey den drager te bereiken, die in- middels ongedeerd beneden waren aangeland. zij vruchten moge afwerpen, en sloot onder dank- zegging voor de opkomst de vergadering. Axel, 27 Oct. Uitslag van de heden gehouden openbare verkooping ten overstaan van den notaris P. Dregmans te Axel, en ten verzoeke van den heer P. J. de Yliegher, grondeigenaar te Gent Koop 1. 2 hectaren 86 aren 60 centiaren bouwland, gelegen in den polder Oud Beoosten en Bewestenblij, gemeente Axel. Kooper de heer Mar. Wiemes, te Axel, voor 650 per 44 a. 56 c. Koop 2. 2 hectaren 11 aren 20 centiaren bouwland, gelegen als voren. Kooper de heer A. van Dorselaere te Axel voor f 400 per als voren. Koop 3. 1 hectare 58 aren 20 centiaren bouwland, gelegen als voren. Kooper de heer A. van de Vijver, landbouwer te Hontenisse, voor 690 per als voren. Sas van Gent 28 Oct. Gisteren werd alhier door notaris Vollenhoven van Daalen geveild, het op goeden stand staande winkelhuis van den heer P. Lammens alhier, en toegewezen aan den eeni- gen bieder den heer F. Wijnman te Ter Neuzen voor de som van 1000 gulden. Philippine. Donderdagnamiddag is bij de verpachting van het straatgeld voor 1899 Th. van Hurck alhier pachter geworden voor de som van f 300. Ook had op dienzelfden dag de aanbesteding plaats van de nieuwe begraafplaats n.l. het bouwen van een lijkenhuis, het effenen van den grond en het planten van 300 M. haag er omheen. Slechts twee biljetten waren ingekomen J. Taelman te Philippine voor f 880 en J. Nieuwelink te Hoek voor 845. De uitslag van vergunning zal later bekend worden. Philippine, 28 Oct. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Sas van Gent en Philippine de heer C. H. Kuiperi, predikant te Schelluinen, classis Gorinchem. Middel burg, 27 Oct. Heden werd aan het gebouw van het Gewest. Bestuur alhier aanbesteed Het herstellen of vernieuwen van eenige Provinciale Waterstaatswerken en wegen, met hun onderhoud gedurende drie jaren, in te gaan 1 Januari 1899, in 19 perceelen. Voor perceel 12 (straatweg wederzijds Sluis), perceel 13 (straatweg van den grooten weg bij Breskens naar Groede en bij die van Groede naar Nieuwvliet), perceel 14 (straatweg van Schoondijke naar IJzendijke) en perceel 15 (straatweg van Oostburg naar Zuidzande) was gecombineerd het laagst ingeschreven door den heer P. Monje te Breskens voor f 11759. Voor perceel 16 (straat- en grindweg van Ter Neuzen naar Axel) was het laagst ingeschreven door den heer K. de Vos te Ter Neuzen voor 7900. Voor perceel 17 (straat- en grindweg van Wal- zoorden naar Hulst) was het minst ingeschreven door den heer J. F. Adriaansens-Polfliet te Walzoorden voor f 3493. Voor perceel 18 (steigerdam met steiger enz. te Walzoorden) door denzelfden voor 922, en mede door denzelfde voor de perceelen 16, 17 en 18 gecombineerd voor f 12476. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Oct. het volgend vonnis uitgesproken M. L. d. K., oud 29 j., arbeidster te Hulst, is wegens het verbergen van een kinderlijkje, om de geboorte te verhelen, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Men meldt uit Tilburg De aanrandingen zijn hier blijkens aan de orde van den dag. Gisternaeht werd op zekeren P. J., Dienzelfden namiddag hadden moeder Mursell en haar dochter, op een oogenblik dat 't stil in de kroeg was, een gesprek over den afwezigen broeder, naar aanleiding van een gerucht, door een der klanten overgebracht, dat meneer Baxter, de zal m koop man", dien morgen op het hoofd was gezien, in gezelschap van den Engelschen gast. Als 't waar is, dat Jake te Skagway is, en zij samen waren, dan is die Malahide de patroon, voor wien Jake hier kwam, meende moeler Mursell. Hij is geen beste vnenden met die oude tang, dien ginds woont en die tegelijk met hem hier kwam om te zoeken naar den jongen, die jij een lord noemde in je domheid. Als jij je niet be- moeid had met dingen, die je niet aangingen, hadden we van al dat ge zeur niets gehadJake had dan zijn dollars verdiend zonder moeite. Wat bewoog je toch, meid Vick, die onderwijl glazen stond te spoelen, antwoordde Ik houd er niet van, menschen dood te maken ten minste niet zoo koelbloedig. Toen ik daar in 't gangetje stond en u met Jake hoorde praten, den eersten avoud, dat hij hier was, moest ik Osborne wel waarschuwen, al waren 't mijn moeder en broer. (Wordt vervolgd). een schot gelost, hetwelk hem langs het hoofd ging. Den dader, inmiddels gevat, werd ten politiebureele een revolver, waarop nog 5 patronen waren, ontnomen. Zondagavond werd zekere A. d. B., terwijl hij zich even buiten zijne woning begaf, door t wee personen zoodanig mishandeld dat hij eene snede over den rug, een steek in het achlerhoofd en een gebroken arm bekwam, hetgeen zijne opneming in het ziekenhuis nood- zakelijk maakte. Niet iedereen zal weten en't niet wetende, zou men 't waarschijnlijk niet vermoeden dat men geen binnenlandsche briefkaart voor het buiten- land mag gebruiken door er een postzegel van 2Ys ct. bij te plakken. 't Moeten bepaald blauve zijn met een 5-cents zegel. Er zal wel een reden voor zijn De vroegere beurtschipper en winkelier W. D. van Wolvega, die voor 36 jaar met achterlating van eenige schulden naar Amerika vertrok, kwam op Maandag te Joure met een welgevulde beurs zijne schulden afbetalen. De rekeningen van ge- leverde goederen, door hem zorgvuldig bewaard, haalde hij tot niet geringe verbazing van de le- veranciers voor den dag en betaalde. Over eenige weken denkt hij naar de zijnen in Zuid-Dacota terug te keeren, alwaar hij het landbouwbednjf uitoefent. De lijken van een Amerikaan en een Aroe- rikaansche, die bij de schipbreuk van de Mohegan zijn omgekomen, worden met de Marquette, ook van de Atlantic Transport Line, naar New-York gebracht. Vreezende, dat de bemanning van de Marquette weigeren zou uit te zeilen, als zij wisten dat er lijken aan boord waren dat geldt als noodlottig teeken werden de kisten in een ruwe beukenkist gedaan en als machinerie aan boord gebracht. Het schip is nu op den Oceaan. De medewerker van het yHandelsblad," de heer Elout, eindigt zijn Spaansch reisverhaal aldus Langzaam en ongeregeld loopende en slecht aan- sluitende treinen, met veel, maar nonchalante en slecht op de bagage lettende beambten, veel gen- darmen, veel bedelaars, veel ongedierte in de waggons, kale, holle, donkere hotels, onsmakelijk eten, slechte wijn slecht verzorgd land, ontgonnen mijnen, een lui, wreed, dom, trotsch en onbeschoft volk, in den geest van Filips II, Alva en Tor- quemada Slotsom ,,Als de Spanjaarden eens uit Europa konden worden verdreven, dan zou ons werelddeel er misschien meer bij winnen dan bij de door velen begeerde verjaging der Turken." Men zal moeten toegeven, dat dit vonnis nog tamelijk zachtzinnig is uitgevallen, na een maaltijd van dunne soep met aardappelschijven, zuur brood en gebakken stokvisch De yCercle Prive" de voornaamste speel- plaats in het Kurhaus te Ostende, wordt opge- heven, omdat de hem vanwege het gemeente' bestuur opgelegde belasting van fr. 500.000 te hoog is. Er blijkt hieruitten eerste, dat er toch nogal iets af kan van den buit der speelhclondernemers als het gemeentebestuur de grens der draagkracht voor een enkele speelzaal op ongeveer f 240,000 meent te kunnen stellen, en ten tweede, dat deze belastingmethode, in den lateren tijd in den Belgische speelplaatsen algemeen toepast, een uitstekend middel is om de speelbanken te ver drijven, totdatde ondernemers er iets op uitdenken om ook dit weer te ontduiken. Gelukkig dan het yvrije HollandDaar heeft men al die lastige inmengingen van justitie en belasting niet te vreezen. Men maakt er een- voudig een //dub", noemt die een societeit, en speelt er dan op los, tot in den vroegen ochtend. Aanbeveling verdient 't echter, een of anderen hoogen rechterlijken ambtenaar in het bestuur van de ydub" te kiezen. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 29 Oct. 1.19 1.38 Zondag 30 1.55 2.13 Maandag 31 y 2.30 2.47 Dinsdag 1 Nov. 8.4 3.21 W oensdag 2 y 3.38 3.55 Donderdag 3 y 4.12 4.31 Vrijdag 4 4.50 5.9 Op Dinsdag 1 November hopen door Gods goedheid onze geliefde ouders, behuwd-, groot en overgrootouders FRANQOIS STOP FIJN ELISABETH FREDERIKSEN, hun SOjarige echtvereeniging te herdenken Ter Neuzen, 26 Oct. 1898. Hunne dankbare kinderen, behuwd klein- en achterkleinkinderen. Heden behaagde het den Heere van leven dood van mijne zijde weg te nemen mijne geliefde echtgenoote SUZANNA VERCOUTEREN, den ouderdom van 75 jaar, 3 maanden en dagen, na een gelukkige echtvereeniging van 54 jaar. Namens de familie, JOZIAS DE FEIJTER. Ter Neuzen, 26 October 1898. en BUITEN GE W ONE VERGADERING van stem- jevoegde Ingelanden op Zaterdag 12 November 1898, des namiddags 2 ure, in het logement van mej. de wed. Rolff te Axel. Het Bestuur van voornoemden polder, W. DE KOEIJER, Dijkgraaf. P. DREGMANS, Ontv.-Grittier. Herveiling der ONROERENDE GOEDEREN, in den Catharinapolder, gemeente Boschkapelle, op Donderdag 10 November 1898, des namiddags 2 ure, in het logemeDt van de Wed. Rolff te Axel. In massa gebracht op f 605, per 44 aren 56 centiaren. Notaris DREGMANS (1 en 2 November) zijn de eenige dagen in die week dat te Ter Neuzen werkt, (poseertijd 93 ure). De prijzen zijn momenteel met ongeveer 25 °/0 verminderd terwijl het werk even mooi is. te STOPPFLDIJK. te RAPENBURG, op Zondag den 30 October a. S., des namiddags te 4 uren. aipa[|00 ouooqos 0U33 pra ufiz jjpjdoSjra pjz KfiaXNOl jX [l9 sSispsuiQ sap snaSjoAiaA ua Supuenjjr M •s -e [jz pp ?qouaq apuaspapSiapuQ Dokter R. P. OFFRINGA te Axel, is elken Dinsdag- en Donderdagnamiddag van 3—4 uur te Koewacht te spreken in het estaminet van den heer G. POPPE, waar boodschappen worden aangenomen. Ondergeteekende waarschuwt iedereen, die zich nog mocht uitlaten aangaande den koop van den stier van WILLEM DEKKER Az. Hij zal, desverlangd, aan elk inlichting geven, opdat ieder oordeele of er dienaangaande iets oneerlij ks is gepleegd. H. HARTOG, Slager en Huidenzouter. Ter Neuzen. De ondergeteekende zal op Donderdag 17 November 1898, 's middags 12 uren, in het ,/Hof van Koophandel" bewoond door den heer P. J. LIEVENS te IJzendijke, publiek Het bouwen van eenNIEUW WOONHUIS, met levering van alle daartoe vereisckte materialen en het afbreken en opruiinen van het bestaaude, ter hofstede van den heer ABRAHAM VAN HOUTE aan den ProvincialouSteenwegte IJzendijke. Gedrukte bestekken en dito teekeningen zijn vanaf 3 November a. s. tegen betaling van f 1,00 bij den ondergeteekende verkrijgbaar. Aan wijzing ter plaatse zal geschieden door den heer J. WISSE, Bouwkundige te Zaamslag, op Donderdag 10 November 1898, des voor- middags 10 uren. Nadere inlichtingen verstrekt de administrateur J. TH. HENDRIKSE te IJzendijke. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2