Algemeen Eieuws- en Advertentieblad Zeeawsch- Via an dor en. voor No. 3682. Zaterdag 29 October 1898. 38e Jaargang. Maandag den 31 October aanstaande. COUD! Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij cleze coxxrant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bij deze bekend, dat de Jaarlijksclie Veeinarkt in deze gemeente zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. POLITIEK OVERZICHT. Begrips- en ideeenverwarring is het kenmerk van den huidigen staat van zaken in de Fransche republiek en de positie van president Felix Faure is waarlijk niet te benijden. Eergisteren heeft hij eerst de voorzilters van Kamer en Senaat op het Elysee ontvangen om met hen te beraadslagen over den staat van zaken, en daarna volgden samensprekingen met de vier vice- presidenten der Kamer (de heeren Leygues en Krantz, als vertegenwoordigers der gematigde republikeinen, Maurice Faure als vertegenwoordiger der radicale linkerzijde en Mesureur als vertegenwoordiger der uiterste linkerzijde). George Leygues bepleitte de samenstelling van een kabinet uit de vereenigde republikeinen (radicalen en progressisten) met een gematigd republikein als premierMaurice Faure bleek eveneens geporteerd voor een kabinet,berus- lende op de vereeniging tusschen de republikeinen, doch met uitsluiting van de rechterzijde en bedoe- lende de uitvoering van een program van hervorming. De oud-minister Poincare sloot de rij van hen met wie de president der Republiek eergisteren is te rade gegaan. Namen zijn feitelijk niet genoemd voor den weinig aanlokkelijken post van kabinetsformeerder (alleeu bestond er bewonderenswaardige eenstem- migheid ten aanzien van de wenschelijkheid, dat Delcasse gehandhaafd zal worden als minister van buitenlandsche zaken onverschillig welke de ver- dere samenstelling zal zijn van de nieuwe formatie), doch dit belet niet, dat er op het moment druk wordt gesproken over een kabinet-Ribot-Dubuy, waartegen kan worden aangevoerd, dat Ribot algemeen geacht wordt de Fransch-Russische entente in gevaar te hebben gebracht door zijn incident met Mohrenheim, terwijl hij tevens bekend staat als Engeland bijzonder gunstig gezind, en hij zou FEUILLETON Een roman uit Klondyke. Naar het Engelscli VAN HEADON HILL. 't Is een nuttig touw, zei Malahide droogjes, onderzoekend rondkijkend naar de rotsen, die hen aan beide zijden inslooten. Weer was er in die doodgewone woorden een eigenaardige klank, die Jake vervulde van zeeer vreemde gewaarwordingen maar eer hij tijd had, die te ontleden, werden zij overstemd door een andere, veel heviger aandoening. Hij beefde aan al zijn leden door den plotselingen schrik er was geen twijfel aan daar stond, tien schreden van hem af, Roode Ruben, die van achter de rotsblokken te voorschijn was getreden. Toen hij Jake in 't oog kreeg, werd het gezicht van den schurk vervangen door een uitdrukking van razende woede, en zonder eenig beraad legde hij zijn geweer aan. Ik breng je er e6n van hen, zooals je ziet, Ruben, zei Malahide, glimlachend, alsof hij bezig was, een prettig partijlje te organisseeren. Als ik jou was, zou ik niet schieten hij is zoo grootsch op dat touw. Zou dat niet kunnen dienen Brullend als een wild beest, stemde de bandiet toe, en het geweer steeds gericht houdend, na- derde hij Jake Mursell, wiens kreten van genade weergalmden tusschen de rotswanden. Maar de rampzalige had even goed een beroep kunnen doen moeten rekenen op geweldigen tegenstand van de nationalisten. De tegenstanders der herziening bepleiten met luider stemme een combinatie Dubuy Cavaignac, wat wel het toppunt zou zijn onder Dubuy is Dreyfus veroordeeld tot levenslange verbanning en voor Cavaignac is Dreyfus schuld een dogma Woensdag om half twee des middags is het reizend Duitsche Keizerlijk paar met de Hohen- zollern te Haifa aangekomen en om 4 uur aan land gegaan. Het weder in Palestina moet buitengewoon heet en drukkend wezen, en de wegen zijn er naar men verzekert, ondanks de herstellingen, voor de reizigers nog zeer bezwaarlijk. In Engeland wekt de Keizerlijke reis bij voort- during nog verontwaaadigd verzet. Een geeste- lijke der Anglikaansche kerk, Canon Scott Holland heeft zich in een te Perth gehouden redevoering al in zeer krasse afkeurende bewoordingen uit- gelaten. Over het bezoek van Keizer Wilhelm aan den Sultan van Turkije sprekende, zeide hij o. a.„Het is een schande, dat daar, waar 1000 jaren geleden een Christenkeizer regeerde, nu een Christenkeizer aanzit met den moordenaar van een Christenvolk. Terwijl de Duitsche Keizer door den Sultan van Turkije wordt begroet als zijn besten vriend en Konstantinopel hoogtij viert ter eere van de Duitsche gasten, zijn de Turksche Hamidieh-ca- valeristen in Armenie zoo welwillend een Duit- scher als schijf te gebruiken voor hun schietoe- feningen. De Times deelt daaromtrent het volgende mede z/De Turksche Ilamidieh-ruiterij uit Regisch en Adelshiwas in Armenie, (in de nabijheid van het beruchte district Van) vuurde op den Duitschen professor Belck, een bekend archaeoloog, die on- derzoekingen deed in den Sipan Dagh. De heer Belck werd zeer ernstig gewond. Daar er geen vertegenwoordiger van Duitschland is te Van, heeft de Engelsche vice-consul, kapitein Elliot, de zaak ernstig ter hand genomen, en poogt hij de schuldigen aan de justitie ait te le- veren. De vali van Van is goedgezind, doch hij durft niet handelend op te treden uit vrees voor Hussein-pacha, den commandant der Hamidie- ruiterij. De Engelsche gezaut te Konstantinopel eischt thans, op raad van de kapitein Elliot, de afzetting van Hussein-pacha". De Voss. Ztg. hoopt, dat de Duitsche gezant, in het belang van zijn landgenoot, de eischen van den Britschen gezant zal steunen voor hun ver- we—u I, op die rotsen zelf als op steenen harten der twee schurken, die hem in een ommezien stevig hadden vastgegrepen. Hij trachtte zijn pistool te ge bruiken, maar 't werd hem uit de bevende handen geslagen Ruben wierp zich op bem, en hij kon nog slechts wanhopig jammeren. De schurk sleepte hem naar den voet der steilte, waar het touw twee voet boven den grond slingerde. Een miuuut later was het strak bespannen, door den last die er aanging, en een heesche lach tot ver in den hollen weg. HOOFDSTUK XVI. Moeder Mursell is moederlijk. Ruben en Malahide stonden ongevoelig toe te kijken, tot de laatste zei 't Is niet noodig, dat ge hier langer blijft ik heb bericht van den ander gehad goed nieuws. Je zult evengoed worden betaald. Dan zal ik dat lichaam maar afsnijden en 't nergens in een hoi gooien, antwoordde de avon- turier. Hij heeft precies, wat hem toekomt voor 'tgeen hij deed aan mijn maats, maar 't zou gezanik kunnen geven, als ik hem hier liet hangen. Hij had echter slechts 't eerste gedeelte van dit plan ten uitvoer gebracht, toen ze stemmen hoorden boven hun hoofd, op het plateau. Zij achtten het daarom raadzaam, zich te verbergen, en traden tusschen de rotsblokken. Malahide had geen lust, in zulk een gezelschap te worden aan- getroffen, zoowel wat den levende als den doode betrofRoode Ruben stelde hem echter gerust. De menschen daarboven waren zeker Indianen, die naar de kust terugkeerden, of eenige van de z/jongens", die zich volstrekt niet druk zouden eenigd optreden is de Turksche regeering thans niet bestand, eti" Armenie wordt dan tevens ver- lost van den moordenaar Hussein-pacha. Profesor Belck, het slachtoffer van deze Kurdi- sche ruiterij is reeds geruimen tijd bezig met het maken van archaeologische studien in Armenie, en heeft zeer opmerkingswaarde werken daarover gepubliceerd. Onlangs hebben in Armenie weder vervolgin- gen van Christenen plaals gehad. Of de verwon- ding van den profesor met die moorden in verband staat, zal nu wel spoedig blijken zegt de Voss. Ztg. Aguinaldo, het hoofd der Philippijnsche opstan- delingen tegen het Spaansche gezag of zooals deze hem noemen de /President der Philippijnsche Republiek", heeft zooveel te stellen met de binnenlandsche verdeeldheden. dat hij niet gelijk zijn wensch was, naar Parijs kon gaan, om de vredesconferentie bij te wonen. Generaal Pilar is gevangen genomen omdat hij, ongehoorzaam aan Aguinaldo's bevelen, een tartende houding tegenover de Amerikanen aannam. De opstandelingen hebben zich teruggetrokken tot op een goeden afstand van Manilla, behalve van de Noordelijke voorstad Calvocan. Men ge- looft echter, dat zij weldra ook van daar zullen vertrekken. Wij vernemen dat het Koninklijk Penning- kabinet van H. M. de Koningin ten geschenke heeft gekregen een exemplaar in goud, zilver en brons van den op last van H. M. bij gelegenheid der plechtige inhuldiging in Amsterdam geslagen penning. Verder het herinneringsdraagteeken met de borstbeelden van de Koningin en de Koningin- Moe der. Met deze medailles zijn thans vrij volledig de op het Penningkabinet aanwezig zijnde metalen ge- denkstukken, geslagen bij de Septemberfeesten. O. a. de zoogenaamde strooipenning van Baan in goud, zilver en brons (geschenk van den minister van financien), de plaquette die te Amsterdam aan H. M. is aangeboden, in zilver en brons (geschenk van de Amsterdamsche feestcommissie) en tal van andere kleinere penningen. Een dertigtal daarvan is in Duitschland geslagen. In de afdeelingen der Tweede Kamer betoonde men zich algemeen weinig tevreden over de be- slissing, door Belgie onlangs omtrent de toelating van ons vee genomen en sprak men onverholen maken over zoo'n bagatel als 't ophangen van Jake Mursell. Een oogenblik later scheen het, dat Ruben's ver- onderstelling bewaarheid zou wordenwant een Iudiaan wipte over den rand van het plateau en begon af te dalen langs het touw. Erg vlug ging dat nietwant hij was beladen met zakken van elandsvel, die hij droeg aan een gordel en welke zeer zwaar scheen te wegen. Zei ik 't niet riep Ruben uit, 't is een Siwash, die pelterijen draagt voor den een of anderen jager, die bij de meren is wezen schieten. Malahide stond lachend te kijken naar het tobben van den Indiaan om heelhuids beneden te komen. Hij voelde zich onbezorgd, nu 't doel bereikt was van zijn plotselinge reis, en hij wilde verder zijn gemak nemen, als een onschuldig toerist, om later, wanneer tijd en omstandigheden gunstig waren, de eigenlijke vrucht van zijn moeite te plukken. Hij keek eens naar boven, waar de boomstam, die het touw droeg, uitstak over den rand van't plateau en nu ontdekte hij, dat zijn doel in 't geheel niet bereikt was. Een man greep het touw, om den Indiaan te volgen die man was Dick Osborne, gezond en wel, en zwaar bepakt, evenals de drager. Dus Jake had of gelogen of zijn werk ten halve gedaan. Malahide wierp een woedenden blik op zijn dood werktuigen snel beraden maakte hij zich gereed, zelf het spel te voltooien met de laatste troef, die hij nog te zijner beschikking had. Die troef was 't Winchester geweer van Rooden Ruben. Zie je dat fluisterde hij den roodharigen bandiet toe j er is een vergissing gebeurd. daarover zijne teleurstelling uit. Men was van oordeel dat de beperkte strekking van den maatregel en de daaraan verbonden bezwarende voorwaarden dezen vrij wel illusoir maken. Men bleef met klem aandringen op een onbe- perkte openstelling en gevraagd werd, wat de Re geering denkt te doen, zoo hare pogingen om die te verknjgen vruchteloos blijven. Acht zij in dit geval den tijd niet gekomen voor het nemen van retorsie-maatregelen Ook voor de openstelling der Duitsche grenzen voor ons vee drong men op groote activiteit bij de Regeering aan. Omtrent den stand van het mond- en klauwzeer in Belgie en Pruisen zou men gaarne een zoo nauwkeurig mogelijke opgave ontvangen. TER NEUZEN, 28 October 1898. De post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting dezer gemeente voor 1899, bedraagt f 960,81 en is in het raadsverslag, voorkomend in 't bijvoegsel, foutief vermeld. Gisteren avond gaf de Muziek- en Tooneel- vereeniging //De Volharding" alhier, hare eerste soiree in dit seizoen. Als gewoonlijk waren vele leden en geintrodu- ceerden in de zaal van het//NederlandschLogement" bij een, om 4e genieten van wat de vereeniging zou geven. En dat was geen kleinigheid. Behalve de welingestudeerde stukken der symphonie, zouden de leden ons vergasten op de uitvoering van Nouhuis' //Eerloos". Inderdaad geen kleinigheid Het muzikaal gedeelte van 't programma werd uitstekend afgewerkt. De solo's voor trombonne en violoncel beliaalden een welverdiend succes de cellist rnoest op aanhoudend verzoek nog een extra- nummer geven. En wat //Eerloos" betreft, velen hebben hierover reeds hun gedachte gezegd. Wij herinnereu ons de uitvoeringen te Middelburg en te Goes, om in onze provincie te blijven en de recensie over inhoud en uitvoering. Het artikel „eer" schijnt erg teer in militaire kringen. Een gewoon burgermensch schiet zich niet overhoop, bij erge zielepijn, (als zijn zoon b. v. den verkeerden weg op gaat) maar blijft leven voor een goede, zij het ook zwakke, vrouw en brave dochter hierdoor alleen toont hij hoogen moed. Dat een zekere stand alles, ja het laagste doet om //in dien stand te blijven" 'tis een oude geschiedenis maar immer nieuw. Daar komt Dick Osborne naar omlaag. Schiet op hem en je moogt niet missen hoorDen drager nemen we straks. In die zakken hebben ze zeker 't goud vervloekt O, wij zullen 't wel met hen klaar spelen daar is geen nood voor, meende Ruben geruststellend; maar ik moet even wachteu, tot hij wat verder omlaag is, voor ik goed kan mikken. Doe 't, zooals je wilt, als je hem maar dood maakt, siste Malahide, met kwalijk verbeten woede. 't Vooruitzicht, zijn deel te krijgen van het goud, behalve de hem toegezegde belooning, spoorde den schurk aan, zijn uiterste best te doen. Om zeker te zijn van het schot, moest hij uit zijn schuilplaats voor den dag komen en dichter den voet der steile rots naderen. Hij wachtte, tot Dick zoo ver gedaald was, dat voor hem de mogelijkheid was afgesneden, langs 't touw weer naar boven te vluchten, in geval het schot mocht missen. Malhide kon zijn ongeduld niet bewingenhij moest echter de geldigheid van Ruben's argument erkennen. Ik reken, dat ik hem nu wel kan treffen, zei Ruben eindelijk en hij waagde zich in de open ruimte van den hollen weg. Malahide, nog altijd in den schuilhoek, zag hem vooruit loopen en halt houden op twintig meters afstand, terwijl hij 't geweer aan zijn schou^er bracht. Doch eer hij kon vuren, viel 't wapen kletterend op den steenachtigen grond en Ruben draaide twee keer in 't rond, waarna hij met een zwaren plof neerviel. Twee schoten hadden geknald, en toen de schurk dood lag uitgestrekt, verschenen boven aan den rand van 't plateau twee mannen, die daar achte mm 8,05 8,12 8,15 8,20 8,81 8,88 8,50 9,28 9,34 7,66 8,0 6 8,42 8,55 9,10 9,18 9,23 9,27 9,35 6,46 4,29 8,21 A 8,40 4,42 5,36 6,05 6,42 7,46 7,50 7,00 8,57 9,43 10,08 4,15 4,40 5,23 6,25 6,33 5,52 7,08 8,12 5,52 6.02 6.09 6,17 6,26 6.42 7,00 7.17 8,16 6.03 7,02 7,48 8.10 8.18 8,23 8,35 8.43 6.34 8,55 9.35 TER NEIIZENSCHE (OUIWT Dit blad verscliijnt .riaanilWoensdag- en Vrijdagavond) uit^ezonderl op Feestdag^en, bij den nitgever P* J. WAI DE 8AIDE te Ter Ienzen«

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1