Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. AANBESTEDING. Groote Schouwburg te Gent. a DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 27 Oct. 12.21 Vrijdag 28 0.42 1.2 Zaterdag 29 1.19 1.38 Zondag 30 1.55 2.13 Maandag 31 2.30 2.47 Dinsdag 1 Nov. 3.4 3.21 Woensdag 2 3.38 3.55 dat opneming in het Wilhelmina-gasthuis ter ver- pleging en observatie wenschelijk was, maar dat inderdaad op een later, maar althans voor Zaterdag- avond gegeven attest van Dr. Wellenbergh tot opeisching en opzending naar Medenblik besloten werd. Buitendien heeft de justitie tusschen Donderdag en Zaterdag moeten constateeren, dat gevaar voor inbreuk op de openbare orde door den beklagens- waardigen jongeling bestond. Daarin moet men de reden zoeken van de opeisching zoo laat in den avond, wat meebracht dat de ongelukkige in het politiebureau moest overnachten. De ouders hadden beloofd den zoon zorgvuldig thuis te zullen houden en de hulp van een medicus in te roepen. Des ondanks vertoonde hij zich Zaterdagavonds weder op straaten medische hulp bleek tot op dien avond te zijn uitgebleven. Omtrent bet Leger des Heils deelde de heer Booth in eeue rede te Grouingen gehouden, o. a. mede De vlag van het Leger wappert thans in 46 verschillende landen, en wordt bestuurd door 138,000 officieren, die uitsluitend voor hun werk beloond en bijgestaan worden door 40,000 plaat- selijke officieren, die niet beloond worden. Het Leger heeft 13,000 muzikanten en 27 verschillende organen, in 17 verschillende talen. Het heeft 420 verschillende maatschappelijke instellingen, waarvan 25 in Nederland80 toe- vluchten waar elken nacht 12,000 ellendigen een onderdak vinden. Het voedt elke week 200,000 armen. Yoorts heeft het Leger 75 reddingshuizen voor gevalleu vrouwen, waar plaats is voor 700 personen; er gaan elk jaar ongeveer 7000 vrouwen door deze tehuizen, en een onderzoek heeft geleerd, dat daarvan 75 pet. op het pad der deugd terugge- bracht zijn. Gisteren, op den laatsten kermisdag, is er te Tiel ernstig gevochten. Sinds eenige dagen reeds bestond er een veete tusschen K. W., stoker op de gasfabriek en J. S. Gisterenavond kregen zij weder woorden en K. W. maakte zich daarbij zoo boos, dat hij zijn tegenstander met een gaspijp op het hoofd sloeg. J. S. verkeert dientengevolge in bedenkelijken toestand. De kleermaker W., te Sneek, had bij een apotheker kruiden tegen asthma gehaald. Hij gebruikte dit middel als gewone borstkruiden bij wijze als thee, waarna hij erg onwel werd en geneeskundige hulp inriep. Het bleek nu, dat de man in dien vorm stramonium had gebruikt, dat anders als middel tegen asthma uit een pijp gerookt wordt. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Petroleum in Nederland Bij den slager J. Wijnands, te Huissen, is een vloeistof opge- pompt, die veel overeenkomst heeft met petroleum. Blijkens de daarmee genomen proeven heeft de vloeistof een sterk lichtgevend vermogen. Er zal een nader onderzoek worden ingesteld, of men hier werkelijk met een petroleum-wel te doen heeft. Uit Heerjamsdam wordt gemeld Tijdens F. van der Staay en zijn vrouw, wo- nende in den Lindschendijk onder deze gemeente, Vrijdag naar de weekmarkt te Dordrecht waren, is bij hen diefstal met inbraak gepleegd. De dief is door van een achterdeur eene plank af te rukken, waardoor die deur kon ontgrendeld worden, in huis gedrongen. Hier heeft hij met een scherp voorwerp de naald op de deuren van een kabinet verwijderd, daarop dit kabinet met geweld geo- pend en daaruit 4 rijksdaalders en eenig bronzen geld weggenomen, nadat eerst eenige vaasjes of pullen die op het kabinet stonden, voorzichtig op de tafel waren geplaatst. Hierna is nog een kistje opengebroken en een zilveren pepermuntdoosje ontvreemd. De dief heeft daarop door een andere deur, die met een boom gesloten was, de woning verlaten en voor de deur een kei gelegd, zoodat zij niet kon open- waaien. De zaak is in handen der justitie gesteld. In de herhaaldelijk voorkomende gevallen van uitgifte van slecht nagemaakt geld te's Graven- hage, meestal door nog jeugdige knapen heeft de politie aanleiding gevonden, op grond van art. 440 Wetb. v. Strafr., procesverbial op te maken tegen een venter, die op de Groot^ Markt voor een paar centen dasspelden enz. enz. verkocht, alles in den vorm van kwartjes en andere mutspecien. Het kussen met een kleine honderd van die voorwerpen is in besiag genomen. Genoemd artikel stelt een maximum straf van f 25 boete tegen dengene, die drukwerken of stukken metaal in een vorm, die ze op munt- of bankpapier of op muntspecie doet gelijken, ver- vaardigt, verspreidt of ter verspreiding in voorraad heeft. De voorwerpen, waarmede de overtreding plaats heeft, kunnen worden verbeurd verklaard. Een zevenjarig knaapje te Appelscha, met zijn zusje uit de Zondagschool komende, zakte op den weg bewusteloos neer en stierf na eenige oogenblikken. Het tengere jongelje moet onderweg geplaagd en geslagen zijn door een andere jongen. De politie doet onderzoek. Maandagochtend is de boerenbehuizing, be- woond door den landbouwer F. Berghuyzen, aan den voet van den Amersfoortschen Berg, onder Leusden staande, geheel verbrand. Slechts het vee en eenig huisraad werd gered. De voorraad hooi, stroo en haver verbrandde totaal. Alles is verzekerd. Een kat, wier haren bij den haard vuur hadden gevat, ontstak op den hooizolder den daar aanwezigen voorraad. In de vorige week moet het op zee ontzettend gestormd hebben. Yerscheidene loggers en enkele bommen zijn nu te Scheveningen met ongelijke vangst en averij of verlies van netten binnen. De zeelieden verhalen van een stoomtrawler die door een stortzee verongelukt zou zijn met de geheele bemanning. Nadere tijding daaromtrent wordt tegemoet gezien. Aan het Yaderland wordt medegedeeld, dat te Weenen inderdaad een Hollander, De Jong genaamd, in hechtenis werd genomen. Het was evenwel niet de beruchte Hendrik, doch iemand, die zich te Weenen in het tailleursvak kwam bekwamen. Natuurlijk liet men hem weder los. Dit heldert de tegenstrijdige berichten uit Weenen op, die in de laatste dagen hieromtrent gemeld werden. Zaterdagavond speelde zich op den boule vard de Montmartre te Parijs een voorval af, dat zeer de in Parijs heerschende stemming kenschetst. De president van de antesimietenliga, Guerin, zat op de waranda van een bierhuis, toen een courantenverkooper voorbijkwam en de //Grande Bataille" ventte, waarin Guerin ten zeerste pleegt uitgepakt te worden. Guerin viel met zijn vrienden den courantenventer aan en mishandelde hem op de ruwste wijze. De overige gasten trokken partij voor den venter en spoedig daarop ontspon zich een algemeene bloedige kloppartij. Plotseliug stortte het glazen dak van de warande in een en viel een elegant gekleede dame, hevig bloedende, onder de vechtenden. Zij had zich, zooals later bleek, al te ver over de vensterbank gebogen, ten einde het kabaal beter te kunnen aanschouwen en had daardoor het evenwicht verloren. De kwet- suren der dame zijn betrekkelijk ernstig. De adjudant C. van de te Brugge gestati- onneerd liggende gendarme-divisie, is na eene verduistering van 30000 frcs. er met een kellnerin van doorgegaan. C. moest bij de Nationale Bank 2500 frcs. opnemen ter betaling van verschillende werken. Hij vervaardigde tot dit doel een kwitantie, liet deze door zijn chef teekenen, maar veranderde eerst alvorens haar te innen, de som van 2500 door er een drie voor te plaatsen. Aan de bank werd hem die som uitbetaald. Daarna begaf hij zich naar de kazerne, leverde de 2500 fr. af en verzocht om 4 dagen verlof. Deze beuuttigde hij voor zijn vlucht. Men is in Frankrijk begonnen met den bouw van het onderzeesche vaartuig Narval. Dit vaar- tuig zal 34 M. lang en 3,8 M. breed worden en eene waterverplaatsiug van 106 ton bezitten. Het schip zal uit 2 deelen om elkaar heen bestaan, welke deelen door watertanks gescbeiden worden. Deze kunnen water innemen en door stoom ge- ledigd worden, al naarmate men wil zinken of aan de oppervlakte komen. De buitenoppervlakte heeft den vorm van een gewone torpedoboot, terwijl het binnengedeelte den vorm van een onderzeesch vaartuig bezit. Achteruit is een luchtreservoir, dat gedurende de onderdompeling in werking komt. De schoor- steen is alsdan ingevoerd en gesloten door een waterdicht deksel. De koker om naar buiten te zien is in den toren van den commandant geplaatst. Ingeval van averij in den waterballast, kan de Narval nog aan de oppervlakte komen door zich te ontdoen van een gewicht. De vooruitgaande beweging kan zoowel door een stoom machine als door een dynamo en 158 accumulatoren verkregen worden. Het sturen geschiedt met behulp van een horizontaal en een vertikaal roer. De bewapening bestaat uit 4 lanceerbuizen Drezwiecki en de equipage zal 11 man sterk zijn. In zijn schoolverslag over het dienstjaar 1897/98 zegt de districts-schoolopziener te Staalfeld (Pruisen) Een iuvloed, waarover ik mij niet verheug, oefent ook de wielersport op de jonge onderwijzers uit. Niet alleen dat zij zich, om een wiel aan te schaffen, dikwijls in schulden steken, maar de zoo nuttige wandeltochten voor de onderwijzers blijven er ge heel door achterwege. Geen plant of dier trekt meer hunne aandachtzij wenden den blik links noch rechts, zij vliegen vooruit en zien niets. En dat is m. i. een groot nadeel voor henzelven, maar meer nog voor hunne leerlingen, die daardoor ook niet leeren opmerken en verstoken blijven van de geographische bijzonderheden van de streek waar zij wonen. In een dorp in Engeland, in Devon, heeft een der ingezetenen aan de gemeente een drink- waterleiding ten geschenke gegeven een ge- schenk van eene waarde van 3000 pond sterling. Zijne vrouw opende de leiding met een gouden sleutel en het geheele dorp vierde feest. Menig dorp hier te lande zou met een dergelijk geschenk niet minder gebaat zijn, maar iuwoners, die zoo iets geven kunnen en willen, zijn er in de meeste niet te vinden. (Hadden wij in Ter Neuzen ook maar zoo'n weldoener). Red. Barbaarsche behandeling van gevangenen in Siberie. Een officier, die als bevelvoerder van het escorte een aantal gevangenen uit de Alexan- drowski-gevangenis voerde, had onderweg een aantal dezer lieden door noodelooze plagerijen verbitterd. Bij de aankomst in het dorpje Sherdowka wilden de gevangenen als gewoonlijk zich naar de koop- lieden begeven, die daar hun levensmiddelen aanboden, doch de officier beval hun in het station voor gevangenen te gaan, en toen dit bevel met gemompel ontvangen werd, liet hij ze door de soldaten er in drijven. Het grootste deel zwichtte voor de overmacht, doch een deel kwam zoo traag het bevel na, dat de officier woedend werd, vooral toen er een der bannelingen hem begon uit te schelden. Hij beval, dat men den man van de anderen zou afscheiden. Toen de banneling evenwel nog niet zweeg, dreigde de officier hem neer te zullen schieten, als hij zijn mond niet hield, waarop een andere arrestant riep //Gij kunt ze toch alien niet neerschieten Geheel buiten zichzelven gaf de officier den soldaten bevel, zich op een rij te plaatsen en zich gereed te houden om te schieten. Nauwelijks had de menigte tijd gehad zich uit de voeten te maken, toen het bevel ffvuur klonk. De arrestant, die het laatste gesproken had, viel en een ander, die wegens een letsel aan zijn been, zich niet tijdig genoeg ver wijderd had, werd eveneens doodelijk getroffen. Voor de tweede maal beval de officier te schieten, en wel op den arrestant, dien men het eerst ver wijderd had. Ook deze tuimelde bijna ontzield ter aarde. Toen men beide laatste gewonden naar de gevangenis wilde overbrengen, gaven zij onderweg den geest. Drie personen hadden dus den dood gevonden. Zooals men later mededeelde, zou de officier krankzinnig geworden zijn. In een hotel te Parijs werd onlangs een koopman uit Brussel des nachts door een verdacht geluid wakker. Hij vermoedde dat men juist zijn deur afgesloten had draaide het electrische licht op en bemerkte dat men zijn portefeuille met eenige duizenden francs had weggenomen. Dood- bedaard riep hij door de telefoon in zijn kamer den portier toe, niemand uit te laten, daar men hem besloten had. Deze brave Cerberus kon nu den dief, die zich juist verwijderen wilde, nog bij- tijds bij den kraag pakken. De dief was een Amerikaan en heette Jameson. De //tweede Robinson," de Zwitser De Rou- gemont, die in Engeland zoo groot opzien verwekte door de verhalen van zijne wonderbaarlijke avon- turen onder de menscbeneters van Australia, bij wie hij een groot deel van zijn leven doorbracht, is, naar nu bij onderzoek gebleken is, nooit onder de Kannibalen geweest. Hij heet Grin en heeft wel langen tijd in Australia gewoond, maar in de stad Sydney en al zijne avonturen blijken, als door sommige al dadelijk gezegd was, verzinsels te zijn. Die ontdekking heeft natuurlijk aanleiding gegeven tot groote ergernis en De Rougemont is uit Engeland gevlucht, waar nu niemand meer met hem ingenomen is, dan alleen de uitgever van het weekblad, waarin zijn avonturen werden verhaald, die daarvan 500,000 exemp'aren moet hebben verk'ocht. De predikant Gowan, te Ruijton, bij Schrews- bury, en zijne vrouw, die sedeit een jaar of vijf twee nichtjes bij zich in huis hadden, weezen van 12 en 9 jaar, kinderen van een eigen zuster van den heer Gowan, stonden de vorige week terecht wegens mishandeling van die kinderen. In 1895 stierf hun moeder en de vader betaalde toen 24 gulden per week voor hun verblijf bij oom en tante. Een paar jaar later stierf ook de vader en vermaakte aan zijn zwager 7000 gulden voor het onderhoud der kinderen. Deze werden eerst goed beliandeld, maar hoe langer hoe meer voor dienstbodenwerk gebruikt en met slagen en onthouding van voedsel gestraft. Zij werden in zeer onreine en gescheurde kleederen aangetroffen, toen een rechterlijk ambtenaar een onderzoek kwam instellen, hoewel de predikant en zijne vrouw alle moeite deden om zulks te verbergen. Hij trachtte namelijk dien ambtenaar aan de praat te houden, terwijl zijne vrouw de kinderen ging reinigen en verkleeden. Hunne verdediging was, dat de kinderen zoo leugenachtig en onzindelijk van aard waren, maar ze zijn beiden tot vier maandengevangenisstraf veroordeeld. De Zwitsersche artillerie hield Zaterdag in de omstreken van Thun schietoefeningen, waarbij als gewoonlijk het terrein, dat bestreken werd, was aangewezen als onveilig. Twee personen, een jonge boer en een jongen, bevonden zich buiten dat terrein en, plotsoling viel een slecht gerichte houwitser bij hen neer en wierp hen tegen den grond. De jonge boer werd door twee splinters getroffen, waarvan de een zijn arm brak en de ander hem in den buik drong. De jonge brak beide beenen. Hun toestand is hopeloos. De rechtbank te Elberfeld heeft twee inbre- kers veroordeeld tot 9 en 7l/2 jaar gevangenisslraf, omdat het heette, dat zij zich niet alleen aan diefstal met braak, maar aan een overtreding van de dynamietwet hadden schuldig gemaakt. De twee inbrekers, fabrieksarbeiders, hadden in een kantoor van een groot fabrikant ingebroken, en de brandkast met dynamiet uit elkaar laten springen Een der inbrekers had namelijk bij het slot eenige gaten geboord, waarin het gevaarlijke goedje werd gestopt. Toevallig had de fabrikant den vorigen vorigen avond al het geld medegenomen, zoodat zij hun brutaliteit niet beloond zagen. Acht dagen later beproefden ze hun geluk op dezelfde wijze bij een andere firma, doch bij deze gelegenheid werden ze ingerekend. Op Donderdag 10 November 1898, des voor- middags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg van I. Het onderhoud van het kanaal door Zuid- Beveland, gedurende de jaren 1899, 1900 en 1901. (Raming f 20,415 per jaar). II. Het verrichten van baggerwerk op het Neder- landsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen en in de buitenhaven te Ter Neuzen. (Raming f 6500). III. Het verrichten van eenige bestratingen op den Rijks grooten weg der le klasse n°. 3 op Zuid-Beveland. (Raming 1200). Zondag 30 October a. s., om 2 uur precies, opvoering van MIREILLE, opera in 3 bedrijven, muziek van Ch. Gounod. Vooraf LES CHAR- BON NIERS, operette in 1 bedrijf, muziek van Jules Coste. Mej. Edeliny, in de rol van Therese Valbrezique. imbiiw I mm. II J——111 IInnriniBwwi i i n ii i i m Hulst, 24 Oct. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 9,—Rogge 6,25 Wintergerst 8,20Zomergerst Haver /MO,' Erwten /10,25 Paardenboonen 7,Duivenboonen f Witteboonen Bruineboonen 11,25; Boekweit Lijnzaad Aardappels 2,80 Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1 Eieren per 26 stuks 1,25 Er waren ter markt te koop gesteld: 72 stuks hoornvee, 43 varkens. Verkocht 46 stuks hoornvee, 24 varkens. KOERS TAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47,55 it 47,65. h 12,12,09. ZEET1JDIWGEN. Van 24 tot en met 25 Oct. 3 VLAG. NAAM. M'. Van en naar. Lading. 24 Eng. s.s. Noor. bark Eng. s.s. Deens. s.s idem Eng. s.s. Puits. s.s Voor Ter Weuzen I Abbotsford 2979 Leith Concordia I 733 Christiansand Voor Kent i Lochleven 2409 Frederiksham Magnns 4693 Riga Skjold 4380 idem Umbre 3713 Rotterdam Burnhilde 2409 4693 4380 3713 3871 1 Riga I an (>ent t stukg. hout hout idem idem stukg. hout Noor. s.s. Vidar 4367 Stettin ijzer Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. Duits. s.s. Carl Hirschberg 3753 Stettin ijzer 25 Deens. s.s. Vera 4090 Cardiff ledig Eng. s.s. Aire 1763 Goole stukg. idem Antiquari 2915 Leith idem Van 24 tot en met 25 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 45 binnenvaartuigen op- en 41 afgeschut; door de Westsl. 7 op- en 2 afgeschut. Op Dinsdag 1 November hopen door Gods goedheid onze geliefde ouders, behuwd-, groot en overgrootouders FRANCOIS STOFFIJN EN ELISABETH FREDERIKSEN, hun 50jarige eclitvereeuigiug te herdenken. Ter Neuzen, 26 Oct. 1898. Hunne dankbare kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen. Mijn hartelijke dank aan hen, die blijken gaven van hun belangstelling op Vrijdag 21 dezer. Zaamslag. JACs. DEES Az. De ondergeteekende maakt aan de Leden van de Chr. School te Driewegen bekend, dat aanstaande Zaterdag zitting zal gehouden worden tot het ontvangen van de contributie, in het schoolgebouw van 5 tot 6ys uur. DE PENNINGMEESTER.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3