Gemengde berichten. IJsel en Lek, tot het werven van stokers voor de marine. De werving moet schrale resultaten hebben opgeleverd. Langs Rijn en Lek meldde zich o. a. niemand voor de betrekking aan. De provincieraad van Oost-Vlaanderen heeft eene bijzondere commissie ingesteld, die o. a. belast is met een onderzoek in te stellen betrek- kelijk de te nemen maatregelen om het Belgische vee van de besmetting te vrijwaren, waarvan het, volgens hen, bloodgesteld is door het invoeren van vee uit Holland. Dit onderzoek zal schriftelijk en mondeling ge- schieden. De antwoorden op de gestelde vragen worden ingewaeht in de openbare zittingen, welke nog in deze maand en in den loop van Novem ber en December in de kantonplaatsen der provincie zullen gehouden worden. Eenige der voornaamste vragen Jaten wij hier volgen Welke maatregelen stelt hij voor om het Bel- gisch vee te vrijwaren tegen de besmetting, waar- aan het blootgesteld wordt door het invoeren van beesten uit Holland P 1. Yraag gij sluiten der grenzen voor het vet vee en voor het mager vee 2. Of vraagt gij het sluiten der grenzen alleen- lijk voor het mager vee met het rechtstreeks aan- brengen der vette beesten uit Holland tot in de Belgische slachtliuizen en met het merken van het vee om het bedrog te vermijden Aan welk stelsel van merken zoudt ge thans de voorkeur geven 3. Of vraagt ge, bij de toepassing der maat regelen in 2 vermeld het slachten aan de grenzen, hetzij op Hollandschen, lietzij op Belgischen bodem van de Hollandsche vette beesten 4. Of wel vraagt hij dat men het merken van 't vee vervange door het houden van een inventaris? Yraagt gij de opening der grenzen zoo voor het mager als voor het vet vee met quarantaine op kosten der invoerders Hoe zou de quarantaine ingericht worden Aanziet gij de koppeling van het Hollandsch runderras met het Belgische als voordeelig of als nadeelig om onze inlandsche rassen te verbeteren TER NEUZEN, 2<> October 1898. Bij het dezer dagen gehouden examen voor klerk bij de post- en telegraafdienst is o. a. geslaagd, de heer J. van Dale, alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Almelo Mr. C. Jentinck, thans griffier bij het kantongerecht te Winschoten, vroeger alhier. Naar men ons mededeeld zijn er in onze stad valsche guldens van 1892 in ornloop. Ze zijn uitstekend nagemaakt, alleen de klank ver- schilt aanmerkelijk. Zooals wij reeds meldden, zal in de aan- staande zitting der Provinciale Staten worden behandeld een voorstel van het Gedeputeerd college, tot toekenning van pensioen aan den agent van den prov. stoombootdienst op de Wester- Schelde, W. F. Harte alhier, die om gezondheids- redenen eervol ontslag heeft aangevraagd. Ged. Staten wenschen dit pensioen te bepalen op f 500. noodeloos om een boodschap had gestuurd. Ik bracht hen in de meening, dat ik er van door was naar Circle City, en sloop terug op mijn schreden. Hij sliep op een overdekt vlot; de Indianen waren aan land. Ik ging aan boord hij ontwaakte juist toen ik bij hem was, en stak zijn mes in mijn schoudermaar ik heb 'them behoorlijk betaald gezet. Toen had ik nog even te doen met het Winchester-geweer van dien Indiaan, en dat ik ontsnapte, mag wel een wonder heeten. In dne dagen bereikte ik Circle City en kwam hierheen met de eerste de beste boot. Ben ik nu niet ijverig genoeg geweest Heb ik mijn loon verdiend 0, ja trouwste van alle dienarenje hebt je loon verdiend, en wees maar niet bang, dat je het niet zult krijgen, zei Malahide. Dus op denzelfden dag dat het cachet leeg werd gevonden, kreeg je eindelijk een kansje. Dat is singullier Er klonk in zijn toon een ironie, welke Jake een gevoel gaf, of er een koude douche gericht werd op zijn rug. Hij bleef besluiteloos slaan. 't Is de zuivere waarheid, die ik u vertel, fleemde hij waarom brengt u mij hier Wees niet gek ik heb je al gezegd waarom, antwoordde Malahide. Jake trachtte zijn tegen- woordigheid van geest te behouden en praatte door over de moeite en ontberingen, die hij had doorstaan, en over het heerlijk vooruitzicht, Londen weer te zullen zien. Doch van tijd tot tijd wierp hij een angstigen, steelschen blik op den langen man, die naast hem liep, en een paar maal nam hij zijn patroon goed op, alsof hij hem wilde taxeeren voor alle gebeurlijkheden. Zoo kwamen zij aan de eerste heuvels, en na een uur klimmen bereikten zij den somberen hollen weg, welke leidde naar de hooge rots, en Jake, die als gids fungeerde, kon spoedig het sinds lang herstelde touw aanwijzen, dat neerhing van den boomtronk op het plateau. De prettige her- innering aan de rnanier, waarop hij indertijd Hank Devine den terugtocht had afgesneden, deed hem zenuwachtigheid en angst vergeten, en hij blufte op die heldendaad, terwijl ze voortstrompelden over den zeer ongelijken, steenachtigen grond. (Wordt vervolgd). In de October-aflevering van ,/De Natuur" lezen we het volgende Maandag 22 Aug. was het te Zuiddorpe onweer eensklaps komt een vurige kogel tusschen twee huizen heen, midden op straat vallen, een paar meter van een hoop menschen, en ligt op den grond te gloeieneen hunner stoot er met een stokje op en zegt//het is zoo hard als een steeu verder slaat niemand er acht op. Toen ik zes dagen later dit toevallig vernam heb ik laten zoeken, maar er was niets meer te vinden. Zou dat een meteoorsteentje geweest zijn? Zou het ook in eenig verband gestaan hebben met het onweer Op dezen vraag van een inzender antwoord de redactie Het verschijnsel is te onvolkomen waarge- nomen om uit de weinige medegedeelde bij- zonderheden met zekerheid te kunnen opmaken van welken aard het verschijnsel eigenlijk geweest is. Het ineest waarschijniijk, meenen we, is eenvoudig de bliksem op korten afstand van den hoop menschen in den grond geslagen. De bliksemvonk kan, op zoo kleinen afstand gezien, door hare sterkte, allicht een bol geleken hebben. Een eigenlijke bolbliksem vertoont geheel andere bij- zonderheden dan de medegedeelde; o. a. blijft deze gewoonlijk na zijn ontstaan door een krachtigen bliksemstraal nog gedurende eenigen tijd zwevend zich voortbewegen en ontploft dan meestal met een slag, zonder iets achter te laten dan een mogelijke vernieling. Een meteoorsteen zou het kunnen geweest zijn, ofschoon deze steenen van onweer niet afhandelijk zijn, en er dus niet mede gepaard behoeven te gaanzulk een steen kan tot eenige diepte in den grond slaan, maar dan had de door u genoemde man er niet op kunnen slaan en had men waar schijniijk wel een gat in den grond waargenomen was de steen niet in den grond gedrongen, dan is het onverklaarbaar, dat niemand hem opgenomen heeft. Dat men iets op den grond meende te zien gloeien, is wel te verklaren uit het bekende feit, dat een sterke lichtindruk nog eenigen tijd blijft bestaan, nadat het lichten reeds heeft opgehouden. Axel, 25 Oct. Uitslag van de heden gehouden openbare verkoopiDg van onroerende goederen in de gemeente Boschkapelle, ten overstaan van de notarissen P. Dregmans te Axel en Mr. Yan Schoote te Gent Koop 1. 1 hectare 99 aren 64 centiaren bouw- en weiland. Koop 2. 2 hectaren 14 aren 78 centiaren bouw- en weiland. Koop 3. 2 hectaren 70 aren 90 centiaren bouw- en weiland. Koop 4. 2 hectaren 65 aren 42 centiaren bouwland. Koop 5. 3 hectaren 19 aren 92 centiaren bouwland. Koop 6. 2 hectaren 25 aren 24 centiaren bouwland. Koop 7. 2 hectaren 56 aren 35 centiaren bouwland. Koop 8. 2 hectaren 73 aren 15 centiaren bouwland. Voor al de perceelen in massa werd door den heer A. van Impe, administrateur te Gent, geboden de som van 605 per 44 a. 56 c. Hiervoor werd het niet gegund en de herveiling bepaald op Donderdag 10 Nov. e. k. Sas van Gent, 25 Oct. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd9 stieren, 75 ossen, 110 koeien en vaarzen en 2 schapen, samen 196 beesten, die alien vlug werden verkocht, aan goede prijzen. Ossenisse. Naar wij vernemen, worden door de commissie voor de laatstgehouden Kronings- feesten alhier pogingen aangewend, in onze gemeente een fanfaren-vereeniging op te rich ten. Moge de offervaardigheid der ingezetenen dit plan verwezen- lijken. IJzendijke, 25 Oct. Zooals bekend is, werd voor negen maanden geleden door een commissie alhier, gelden bijeen verzameld om de mare- chaussees Adam en Van der Waal als een bewijs van hulde aan te bieden voor hun moedig gedrag bij de arrestatie van den beruchten Miloen, dat echter volgens beslissing van den Minister van oorlog, om gegronde redenen niet mocht worden aangenomen. De commissie, zeker niet wetende wat met de gelden te doen, kochten twee gouden horloges, voor een deel van dat geld, en zonden die aan de familie der marechauss^es6en der horloges werd ook daar geweigerd. De commissie zit nu met e<m horloge en een deel van het ontvangen geld verlegen. Sommige gevers wenschte het geld aan den armen te zien uitgedeeld en niet aan de familie, voor wie ze het niet hadden bestemd Van de commissie hoort men niets. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Oct.- de volgende vonnissen uitgesproken A. K., oud 32 j., bargeschipper te Sas van Gent, is wegens mishandeliug veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. P. II. L., oud 18 j., werkman te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. E. W., oud 19 j., horlogemakersbediende te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. lerwijl zij naar buiten ging om brood te halen, struikelde Zaterdag een 50jarige vrouw te Koewacht. Schertsende maakte zij daarover nog eene opmerking en viel toen dood neer. Op twee hofsteden in den Melopolder (gem, Graauw) is het mond- en klauwzeer uitgebroken. oor het op te richten sanatorium door den Bond van Nederlandsche onderwijzers is door de Amsterdamsche onderwijzers en onderwijzeressen op 104 lijsten reeds een som van f 3856 bijeen- gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te s Hage een politieagent die op assistentie was gegaan in een huis waar een vrouw stervende zou zijn tengevolge van vergiftiging, door eenige personen ernstig mishandeld. Omdat gezegd werd dat hij dronken was, heeft de agent zich op eigen verzoek per raderbaar naar het commissariaat van politie laten overbrengen, alwaar hij door een geneesheer werd onderzocht. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. Zondag is, vermoede- lijk door een der daders, de wapenstok van den mishandelde aan het politiebureau gedeponeerd. Deed te Dubbeldam iemand aangifte van de geboorte van zijn 21e kind, ditzelfde deed ook de vorige week een landbouwer te's Heer-Arendskerke Door een antiquaar te Amsterdam is beslag gelegd op het portret van Nic. Ruts op de Rem brandt-tentoonstelling en wel naar aanleiding van eene pretentie van eenige honderden guldens, welke hij zegt te hebben op den eigenaar van het stuk. Door de duisternis misleid, viel de sectretaris der gemeente Sint Maarten, de heer Jb Fray, van den hoogen dijk tusschen Eenigenburg en ge noemde plaats in een diepe kolk, waaruit hij levenloos werd opgehaald. Voor de betrekking van directeur van het Instituut voor doofstommen te Groningen hebben zich reeds 200 sollicilanten aangemeld, waaronder vele advokaten, geneesheeren, onderwijzers, eene dame, een dagbladredacteur en een zangleeraar. De jaarwedde bedraagt 3500 met genot van vrije wouing met fraaien tuin. De aangifte is t°t 1 Nov. opengesteld, zoodat er dus nog wel zoo n aantal liefhebbers kan bij komen. Tegen een persoon te Horst is door de rijksveldwacht proces-verbaal opgemaakt ter zake van dierenmishandeling door een levend vogeltje te plukken en daarna weer in vrijheid te stellen. 1 e Hoog Blokland lag in een gezin de man ernstig ziek te bed. Terwijl zijn vrouw bij hem aan het bed stond, trok een 4jarig kind een ketel kokende koffie omver, waardoor de inhoud over een halfjarig zusje uitstortte, dat daardoor vreeselijke brandwonden bekwam. De man over- leed een halfuur later. De journalist J. C. van Westerhoven, ver- bonden geweest aan het blad ,/De Echo," die on- langs bij het vertrek der Koninginnen te Amsterdam H. M. zijn arm aanbood, om Haar naar de coupe te begeleiden, is Zondagochtend naar het krank- zinnigengesticht te Medemblik overgebracht. Als het N. v. d. D. goed is ingelicht, hebben de doctoren, die een onderzoek instelden naar zijn geestvermogens, hem wel krankzinnig verklaard, maar met in die mate, dat zij tot overbrenging naar een gesticht adviseerden. Lit het feit, dat de ongelukkige toch is opge- zonden, moet dus worden opgemaakt, dat de justitie zijne opsluiting in het belang der openbare orde of ter voorkoming van ongelukken noodzakelijk achtte. In dit geval voorziet art. 13 van de wet op het staatstoezicht op krankzinnigen. Men schrijft uit Amsterdam Het dagblad De Echo oppert twijfel omtrent de rechtmatigheid der opzending van den deernis- waardigen verslaggever van dat blad naar het verplegingsgesticht te Medenblik, aangezien noch Dr. Aletrino, die onmiddellijk na het voorgevallene bij het vertrek der Koninginnen een onderzoek naar zijn geestestoestand instelde, noch Dr. Wellen- bergh, die hetzelfde nog eens later op den dag deed in bijzijn van den officier van justitie, wilden of konden verklaren, dat zijne opneming in een krankzinnigengesticht noodig of noodzakelijk was. Het blad vraagt op het advies van welken medicus de overbrenging is geschied. Het incident aan het station greep Donderdag j.l. plaats; Zaterdagavond laat werd dejonge man door de justitie opgeeischt, om Zondagochtend vervoerd te worden. Lit een nader door ons inge steld onderzoek is ons gebleken, dat Dr. Aletrino slechts des Donderdags een verklaring teekende, Zondag 23 Oct. behandelde het kamerlid Th. M. Ketelaar bij den heer Weemaes te Hontenisse, het programma van den Bond van Ned. Onderwijzers, voor een niet groot, maar uitgezocht gehoor. Onder de aanwezigen bevonden zich de heeren Fruijtier, Hombach en IJsebaert, leden der Prov. Staten, voorts de meeste leden van het gemeentebestuur en de schoolcommisaie, vele notabele ingezetenen der gemeente, eenige hoofden van scholen, eene onderwijzeres en verschcidene onderwijzers, in het geheel een 50 personen. De heer arron- dissements schoolopziener, het kamerlid Van Deinse en het lid der Ged. Staten Van Waesberghe-Janssens hadden schriftelijk kennis gegeven van verhindering. Dat het on- gnnstige weer van invloed was op het bezoek, bleek uit een ter vergadering inkomend telegram van een viertal onderwijzers. De heer Ketelaar schetste de wording van den Bond, die nu reeds 24 jaar bestaat, het tijdvak van kwijning na de invoering van de wet-Kappeyne (1878), het opleven ervan en zijn hooge vlvcht, met de oorzaken hiervoor, in de laatste tien jaren. Thans telt de Vereeniging pl.m. 160 afdeelingen met meer dan 5500 leden. Op grond van officieele gegevens, deelde spreker mee, dat twee derde der hoofden van scholen, dus 2000 hunner, een salaris hebben van minder dan 1000; onder hen bevinden zich 1200 hoofden boven de 40 jaar, voor wie de tijd van bevordering vrijwel voorbij iseen derde der hoofden (waaronder 600 boven de 40 jaar) hebben het minimumsalaris van f 700. Vele hootden zijn gedwongen, zeer tot schade van het onderwijs soms, te blyven werken, lang nog nadat hun recht op pensioen is ingegaan, omdat ze ingeval van pensionneering, van hun reeds zoo klein inkomen nog het derde deel moeten missen. Volgens het regeeringsverslag van '97 zijn er 123 hoofden van scholen boven de 65 jaar, 31 boven de 70, en dat juist in de minst gesalarieerde kiassende 3 oudsten van 80, 77 en 76 jaar, hebben het minimumloon. Indien het bij de hoofden, de bestbedeelden, zoo slecht gesteld is, hoe moet het dan wel wezen bij de onderwijzers? Blijkens bedoeld verslag hebben pl.m. 60 pet. hunner minder den f 700; ternauwer- nood een negende van hen komt boven de 1000; nog wel 28 pet. staat beneden de f 600, en 300 onderwijzers hebben niet meer dan 400. Waar het verslag f 1950 opgeeft als maximum-jaarwedde der onderwijzers, beteekent dit, dat er een (zegge een dit traktement geniet, de overige 9 duizend en zooveel hebben veel, de meesten heel veel minder, en voor velen zijn de vooruitzichten weinig gnnstig, wat doodend werkt op hun onderwijs. De Bond tracht daarom zooveel mogelijk de autoriteiten tot de overtuiging te brengen, dat het belang der onderwijzers, maar ook dat van het onderwijs, meebrengt eene bezoldiging naar dienstjaren, en gelukkig begint dit beginsel meer en meer door te werken in de ge. meenten, zoowel als in de provincien en het rijk. De Bond, wel eens smadend salarisbond genoemd, heeft echter nog andere punten op zijn program. Een daarvan is het verkrijgen van meer invloed van den klasse-onderwijzer op den gang der schoolzaken. Het ideaal is de school moet worden den geheel, aan welks opbouw alien meewerken. Art. 21 der wet op het L. 0. laat de geheele regeling der schoolaangelegenheden, het vaststellen der methodes, leermiddelen enz. over aan het hoofd der school. Liep dit vroeger minder in het oog, toen elk onderwijzer de hoop bezat eenmaal hoofd te zullen worden (in 1881 slaagden er 78 voor de hoofdakte en waren er 152 vacatures voor hoofd eener school), thans zijn er 4 maal zooveel geslaagden als openvallende plaatsen, zoodat slechts hoofd kan worden. Is het te billijken, dat de overigen geen aandeel in de regeling der schoolzaken hebben, althans niet wettelijk, ofschoon vele hoofden, gelukkig, hun bij wijze van gunst, dat recht verleenen? Bovenal echter, is het in 't belang van het onderwijs, als ddn man, die immers niet altijd ook de bekwaamste is, de zaken regelt Zou niet de school dienen te profiteeren van de ervaring van alien Dit beginsel wordt belichaamd in de z. g. schoolvergaderingen. De proeven, hier en daar met dat stelsel genomen, geven hoop op de toekomst. In Den Haag is het aan een 20tal scholen inge- voerd; eenstemmig is men van oordeel, dat ze gunstig werken, sterker nog, hoofden van scholen, die in den beginne slechts met tegenzin schoolvergaderingen hielden, zijn nu ijverige voorstanders. Veel verdiensten op dit gebied heeft het Haag3che schoolhoofd, de heer Ligthart. Meende men vroeger, dat schoolvergaderingen streden tegen het beginsel der wet, na de beslissing van den Minister van Binnenlandsche zaken in eene kwestie te Zutfen, mag men dit bezwaar als vervallen beschouwen, en is de Bond eene groote schrede verder op den weg tot vervulling van dezen wensch. Van punt 3 van het Bondsprogram, het streven naar betere opleiding der onderwijzers, is den Bond, juist in verband met punt 2, dikwijls een grief gemaakt. Hoe? Men wil meer zelfstandigheid, en verklaart tegelijk, dat men zoo gebrekkig is opgeleid, dat men nog niet mondig is Dit bezwaar echter zou gelden voor pasbeginnende onderwijzers, niet voor ouderen, die door praktische ervaring bruikbaarder geworden zijn, jammer genoeg, veelal ten koste van het kind. In de eerste plaats is het verkeerd 18jarigen als leerkracht, als opvoeders, toe te laten in de school. Welke verwacliting kan men hebben van een vader van 18 jaar, die een kind heeft op te voeden Wat dan te denken van 18jarigen, die 40, 50 en meer kinderen zullen opvoeden De beste waar- borgen voor eene goede opleiding geven in den regel de kweekscholende praktische oefentijd echter is er veel te kort. Opleiding aan de Normaallessen is uit den aard der zaak veel minder. De lessen worden in geringer aantal gegeven, heel dikwijls in de avonduren, dus met vermoeide leerlingen, en door vermoeide onderwijzers. Bij de keuze van het personeel is de Begeering gebonden aan eene beperkte omgeving, zoodat het niet altijd mogelijk is Yoor elk vak een heel bekwaam man te vinden. Het kan er zoo hier en daar wel eens raar toegaan op die Normaalscholen. Bewijs hiervoor is, dat, toen voor eenige jaren in het Schoolblad een artikeltje verscheen over zoo'n inrichting, waarbij evenwel namen verzwegen waren, de redacteur, Dr. Vitus Bruinsma, van alle kanten uit ons land brieven ontving, waarbij de schrijvers ertegen opkwamen, dat nu juist hunne school aan de kaak gesteld werd. Slechter en eenzijdiger nog is de z. g. particuliere opleiding, het stelsel, waarbij de regeering f 300 premie uitkeert aan elk hoofd, dat een leerling klaarmaakt voor de onderwijzers- akte. Die opleiding dient te vervallen, in het woibegrepen eigenbelang der onderwijzers, maar ook alweer in het voor- deel van het onderwijs. Het punt «leerplicht" werd door spreker slecht even aan- geroerd, vooral met het oog hierop, dat deze zaak in den laatsten tijd reeds voldoende onder de aandacht gebracht is Het hooge belang van wettelijke bepalingen, omtrent het schoolbezoek niet te ver doorgedreven zal wel voor de meesten duidelijk wezen. Uitvoeriger werd de aandacht gevestigd op »verkrijging van een pensioenfonds voor onderwijzersweduwen en weezen", op de pogingen daartoe door Ond. Genootschap en Bond bij de hooge regeering aangewend. Er werd gewezen op den gunstigen financieelen toestand van het bestaande fonds voor rijksambte- naren, en op de mogelijkheid, dat de onderwijzers daarin konden opgenomen worden, De tijden schijnen gunstig voor eene spoedige oplossing van dit gewichtige vraagstuk, waar- ointrent nog kort geleden 95 pet. der onderwijzers hun oordeel hebben uitgesproken de betrokken Ministers deden belang- rijke toezeggingen. Nog andere punten werden behandeld, het te groote aantal kinderen voor een onderwijzer, het feit, dat een onder wijzer dikwijls 2, 3 of meer kiassen heeft (soms staat een hoofd voor 6 of 7 kiassen), het schooltoezicht, dat niet altijd is samengesteld overeenkomstig de wenschen der onderwijzers en de helangen van het kind, de kwestie kindervoeding enz., en eindelijk werd meer in het bijzonder de samenstelling en 'femm mmw-a...."-. m j. werking der weerstandskas aangetoond, waarbij een paar voorbeelden niet achterwege bleven. Met eene krachtige opwekking aan de aanwezige onder wijzers, eindige spreker, onder levendige toejuiching, zijne rede. Nu kwam eene korte pauze, waarbij enkele kleinere geschriften van den Bond verkocht werden. Na de pauze sloot de voorzitter, wijl niemand zich voor het debat opgaf, de vergadering met een kort woord van dank aan spreker en hoorders. De aanwezige onderwijzers werden verzocht te blijven tot eene navergadering. Hierin bleek, dat de afd. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 9 nieuwe leden had aange- worven, waarvan 3 tot dusver alg. lid waren. Een bewijs van jeugdigen ijver en meeleven met zijn tijd gaf een 70jarig rustend hoofd eener school, die zich als lid liet inschrijven. Strekt dit hem tot eer, het pleit tevens voor de degelijkheid der gehonden redevoering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2