A lgemeec Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderes. No. 3681. Aankondiging. Donderdag 27 October 1898. 38e Jaargang. Gedeputeerde Staten van Zeeland Yoetpaden met de Kunstwerken. Kamer van Koophandel en Fabrieken. G O U D Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. maken bekend, dat, ter voldoening aan art. 1 van het Algemeen Reglement voor de polders of water- schappen, van 28 dezer tot en met 18 November aanstaande, eene aanvraag om vergunning tot bedijking van schorren en slikken ter oppervlakte van ongeveer 208 hectaren onder de gemeenten Philippine en Iloek met bestek en teekeningen ter inzage van belanghebbende besturen en personen zal liggen in het gemeentehuis van Philippine. De belanghebbenden zijn bevoegd binnen veertien dagen na dien tijd hunne bezwaren tegen de voorgenomen bedijking bij Gedeputeerde Staten schriftelijk in te dienen. Middelburg, 22 October 1898. Gedeputeerde Staten voornoemd, ROEST, Yoorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griffier. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belangheb benden, dat, te beginnen op Donderdag 3 No vember e. k., vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 25 October 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Burgemeester. P. J. WORTMAN, Secretaris. ————a FEUILLETO^ Een roman uit Klondyke. Naar het Engelsch VAN H E A D 0 N HILL. 32) De gedacbte aan het leege cachet deed vonken van woede in zijn oogen komen. Ik begreep wel, dat 't op een vertelseltje zou uitdraaien, zei Malahide, die zeer goed zijn ontroering opmerkte, maar deed, of hij 't niet zag. En nu moet ik je wat anders zeggen. Ik ben hier eenige uren geweest en kan niet langer blijven. Ik wou met die stoomboot vertrekken en naar Engeland terug gaan. Je hebt zeker aan boord ontbeten Dan kan je regelrecht met mij naar den pas gaan, om mij de plaats aan te wijzen, waar het gevecht heeft plaats gehad. Hier is een goudgraver Devine heet hij die besprekingen houdt met de twee vrouwen, waarvan ik sprak, en onder zijn leiding maken ze plannetjes, die ik moet zien te verijdelen. Jake was zeer bereid te gehoorzamennu hij er even over nadacht, lachte 't hem niet toe, in de kroeg zijner moeder te verschijnen. 't Kon best wezen, bedacht hij, dat Roode Ruben was teruggekomen, en zijn eenige hoop was, te Skagway te komen en te gaan zonder dien avcn- turier in den mond te loopen. Hij zou niet eens aan land gegaan zijn, als hij geen behoefte gehad had aan eenige kleeren, die hij in 't #hotel" had achtergelaten. POLITIEK OVERZICHT. De spanning te Parijs voor de opening der kamers is vrij groot. De politie heeft echter uit- gebreide voorzorgsmaatregelen genomen en zij zal er waarschijnlijk wel in slagen, de orde te hand- haven. Samenscholingen zijn verboden wie tegen dit verbod handelt zal dadelijk in hechtenis ge nomen worden. De kreten Weg met Frankrijk Weg met het legerWeg met de Joden Dood aan de joden Weg met Brisson zullen als op- roerige kreten beschouwd worden. De Kamer zal met niet minder dan een dozijn interpellaties over de Dreyfus-zaak worden bezig gehouden. Daarbij is er o. a. een van den afgevaardigde Baudry overde vlucht van Zola. De Parijsche correspondent van de //Daily Chronicle" beweert, dat hij Zondag Zola in een gesloten rijtuig heeft gezien. Hij is zeker, zich zich niet te hebben bedrogen, want hij kent Zola reeds meer dan vijftien jaren. Zola heeft hem bovendien nog gegroet. Het publiek maken van deze ontmoeting zal waarschijnlijk als een vrienden- dienst moeten beschouwd worden. Een redacteur van een te Angers verschijnend blad heeft een marinier gesproken, die deel uit- maakte van een detachement, dat verscheidene maanden op de Iles-du-Salut doorbracht. Die soldaat heeft Dreyfus herhaaldelijk op het Duivels- eiiaud gezien en geeft de volgende beschrijving Het eiland is een volkomen kale rots, met niets dan een paar kokosboomen aan het einde. De hut van Dreyfus, van hout gemaakt, staat zoowat midden op het eiland. Alfred Dreyfus heeft ge- heel witte haren en een witten baardzijn rug is gekromd. Hij loopt met een langzamen slepen- deu pas en richt het wooord tot niemand. De bewakers mogen niet tot hem spreken. Er zijn er vier, onder bevel van een chef. Den geheelen dag en nacht wordt, met geladen geweren en re volvers, de wacht gehoudenom de twee uren lossen de bewakers elkander af. Zelfs is er altijd een bewaker met Dreyfus in de hut, welke van binnen met spiegels behangen is, opdat al zijn bewegingen nagegaan kunnen worden. 's Morgens komt een bootje naar het Duivels- eiland bemand met galeiboeven, die het gevaarlijke water kennen, en met een bewaker en mariniers, die met geladen revolvers gewapend zijn. Dit bootje brengl leeftocht voor den geheelen dag, welke neergezet wordt op een plaats, waar Dreyfus zelf het komt halen om het in zijn hut te koken. Den weg iuslaande naar het wagenspoor, dat langs de rivier leidde in de richting van den bergpas, trachtte hij zichzelven op dit punt gerust te stellen. U is zeker in de kroeg van de onde vrouw te land gekomen, zei hij tot zijn begeleider. Heeft u daar misschien onder de klanten ook een kerel met rood haar opgemerkt, die Ruben heette Ja, was 't antwoordik denk, dat hij er nu net binnen is. Waarom vraag je dat zoo Och, antwoordde Jake, sneller loopende, met zenuwachtige blikken naar de saloon, 't is er een van de kerels, die ik aannam voor dat zaakje, de eenige die er levend afkwam. Zoo zei Malahide, op zijn knevel bijtende om een opkomenden lach te onderdrukken. 't Schijnt een taaie te wezen: ik meende uit de praatjes te begrijpen, dat hij naar Skagway was gekomen om iemand te zoeken, die hem er in had laten loopen. Dat zal Osborne zijn, zei Jake, met onzekere stem. En een heel eind liep hij voort zonder tot de beloofde opheldering te komen. Malahide, die van Gartside en Ruben alles had vernomen, wat hij wilde weten, drong niet aan. Wat Jake te vertellen had over 't gebeurde op 't plateau, kon hem weinig meer interesseeren na het be- vredigende, korte antwoord op zijn eerste, alles beheerschende vraag. Veel meer hielden zijn gedachten zich bezig met te overwegen, hoe hij 't snelst en zekerst oog- sten kon van de daad, te elfder ure door zijn niet al te gehoorzaam werktuig gepleegd in de wildernis. En dat werktuig zelf Och, oude gereedschappen, die men niet meer noodig heeft, Dreyfus heeft boeken in zijn hut maar couranten komen op het eiland niet. In de Fashoda-aangelegenheid draait men feite- lijk in een kringetje rond. Toch kan het niet geloocheud worden, dat de indruk van het Fransche Geelboek over deze zaak gunstig is geweest, en dat de kans op een vreedzame regeling van het geschil effectief is toegenomen, zoodat de bedrei- gingen van Toulon en Portsmouth in den vorm van mobilisatien, vrijwel overbodig zouden zijn geweest. De Londensche ochtendbladen hadden zich eergisteren gunstig uitgelaten over den inhoud van het Geelboek en zelfs de door minister Delcasse gevraagde compensatie voor de ont ruiming van Fashoda, mocht genade vinden in de oogen der leidende organen. Eergisteren in den namiddag evenwel was er al weder zooiets als een reactie merkbaar, waarschijnlijk in verband met mobilisatie- nieuws uit Toulon en verscbillende avondbladen protesteerden met kracht tegen de lord Salisbury toegeschreven houding in zake het door Delcasse gedane bemiddelingsvoorstel. Een dergelijke toe- gevendheid moest, meenden zij, tot elken prijs en met alle ten dienste staande middelen verhinderd worden verondersteld dan, dat lord Salisbury werkelijk zulk een slappe houding had aangenomen. welke volkomen in strijd zou zijn met Rosebery's jongste woord /,De Nijl is Egypte, Egypte is de Nijl!" Gister is Keizer Wilhelm op Palestijnschen bodem geland. De Duitsche gezant te Konstautinopel vergezelde hem derwaarts. Het geschenk der burgerij van Konstautinopel beantwoordde de Keizer met de toezegging van een herinneringsfontein te Stamboul, waarvoor Z. M. zelf reeds de teekening heeft geleverd. Den Sultan schonk de Keizer een gouden krukstok, model Frederik de Groote. Men weet, dat deze gewoon was daarmede soms gevoelige tikken uit te deelen. De Duitsche Keizerin heeft te Konstantinopel vanwaar ze druk //Ansichts-Postkarten" aan hare kinderen zond Zaterdag haar verjaardag gevierd. De Sultan, altijd galant, liet haar door zijn jongste dochter een ruiker van zHdzame bloemen overhandigen. Het prinsesje hield een toespraak daarbij en speelde toen op de piano het lied ,/Heil Dir im Siegerkranz." De Duitsche schooljeugd verraste de jarige Keizerin, door eenige liederen voor haar te komen zingen, o. a. Z. M.'s //Sang an Aegir." Over het vertrek van het Keizerlijk paar uit werpt men weg dat is 't gemakkelijkst. De patroon was zeer goed uitgerust voor de wandeling, en met zeker leedvermaak zag hij op de afgeloopen laarzen, welke getuigden van Jake's langen zwerftocht. Bij elken stap drong het slijk naar binnen door de gapende scheuren. Ze vorm- den een zonderlinge tegenstelling de welgekleede man in gemakkelijk reisgewaad, en de andere, vervallen, is versleten kleeren, die geen andere, zorg had, dan zoo spoedig en zoo ver mogelijk van de kroeg zijner moeder verwijderd te zijn. Zij waren de eenige menschelijke wezens op dezen weinig betreden weg naar de majestueuze eenzaamheid van den bergpas voor hen. Eindelijk verminderde Jake zijn spoed en begon zijn verhaal. 't Verschilde niet veel van de waar- heid slechts in een belangrijk punt, en hij vergat een ander voornaain feithij zei niets van't geen hij had vernomen omtrent de aanwezigheid van het goud, toen hij sloop om het wachtvunr van Dick en Devine, boven op den pas, en hij ver- anderde de persoon van den man, die den boom- stam, welke als brug over den afgrond diende, had losgerukt. Gedurende den nacht, vertelde hij, kroop ik van de andere zijde der kloof naar het plateau en verschool mij achter de rotsblokken, om een geschiktoogenblik af te wachten voor 't doorsuijden van het touw. Maar ze bewaakten het zoo goed, dat ik geen kans had, eer 't schieten begou en Hank Devine met 't meisje naar beneden was gedaald. Toen leverde ik het, zonder dat Osborne 't zag, die bezig was, 't vuur van Ruben en zijn makkers te beantwoorden. Ik dacht, dat we hem vrij secuur te pakken hadden, en de jongeus maakten Konstautinopel, verleden Zaterdagmiddag, wordt nog gemeld, dat het geschiedde onder persoonlijk uitgeleide des Sultans, die de Keizerin (in gele zijde gekleed) aan den arm naar den afvaart-steiger bracht. Het afscheid was zeer hartelijk. Voor de Keizerin neeg de Sultan herhaaldelijk, H. M. telkens de hand drukkend en de Keizer en hij schuddeden elkander herhaaldelijk en langdurig beide handen. Toen de Hohenzollern het anker lichtte, daverde uit duizenden kelen een laatst ,/Tschok jascha de Keizer leve door de lucht. Bij Kon. besluit zijn tot voorzitter en burger- lijke leden ?an den militieraad en tot hunne plaatsvervangers voor de lichting der nationale militie van 1899, in de provincie Zeeland benoemd tot voorzitter de heer J. H. C. Heyse, lid der Provinciale Statenplaatsvervanger de heer Jhr. C. J. J. A. van Teylingen, idemtot lid de heer Dr. A. van de Swalme, lid van den gemeenteraad van Middelburg; plaatsvervanger de heer Mr. A. P. Snouck Hurgronje. Bij Kon. besluit van 18 Oct. zijn geschorst de besluiten van Ged. Staten van Noord-Brabant, waarbij werden goedgekeurd het besluit van den Raad der gemeente Helvoirt om over het dienst- jaar 1898 eene uitgaaf te doen van 800 voor tegemoetkoming aan de vereeniging tot bevordering der vrijwillige dienstneming bij de nationale militie te Helvoirt, en een gelijk besluit van den Raad der gemeente Tilburg om daarvoor eene uitgaaf te doen van f 6400. De Kon. besluiten berusten op de overweging, dat het wenschelijk is om, hangende het onderzoek naar de vraag of de gemelde besluiten van Ged. Staten strijdig zijn met de wet of het algemeen belaug, het in werking tredeu daarvan te voorkomen. Naar van geachte zijde aan de Midd. Ct. bericht wordt, is het medegedeelde omtrent het oprichten eeuer maatschappij voor het uitoefenen der mosselcultuur in de Zeeuwsche stroomen niet meer dan een praatje. Wel zou door een erikel persoon op zulk een plan zijn gezinspeeld, maar verder dan een voornemen van een paar personen is het plan nog niet gekomen, en bestaat er alle grond om aan te nemen dat het slechts een plan zal bljjven. Onlangs hebben de riviervaartuigen Mosa en Rhenus tochten gemaakt langs Waal, Rijn, zich gereed, naar hem toe te komen, over den booinstam heen, toen 't is haast niet te geloovende schavuit ineens schoon schip maakte door den boom omlaag te duwen, terwijl zij er op waren. Ruben liet zijn geweer in de kloof vallen en krabbelde terug op den kant, maar daar hij ongewapend was, moest hij den strijd opgeven en schuilen achter de rotsblokken. Alleen kon ik niets doen, en ik moest wel wat verzinnen, ook in uw belang. Osborne wilde nog meer schieten, doch ik beduidde hem, dat ik met opzet was gekomen om hem te waarschuwen. Daar hij met alle geweld vooruit wilde, kon ik wel niets beters doen dan meetrekken. Ik was zoo voorzichtig om een brief, waarin stond, dat't hem goed ging, en dien hij aan een boom gespijkerd had, weg te nemen. Ik had er niets geen lust in, dat die Devine ons volgde, als hij terugkeerde en die boodschap vond. Bij 't meer ontmoette hij een paar Indianen, en we togen met hun noordwaarts de akeligste reis die u kunt bedenken over watervallen en langs rotsen ik wenschte wat dikwijls, dat ik maar thuis gebleven was. Maar ik had geen keusik moest vooruit, tot ik dicht genoeg bij Circle City was om langs dien weg te ontsnappen want in mijn eentje langs de rivier terug te keeren, daaraan was geen denken, zelfs al had ik een boot. Jamaar nu het slot vroeg Malahide die met kritisch oog den steeds verminderden afstand van den pas mat. Het slot Ja, het slotherhaalde Jake, met een willekeurige rilling. Dat kwam in den nacht, nadat hij bemerkt had, dat men hem 8.05 8,12 8,15 8,20 8,81 8,38 8,50 9,28 9,84 7,66 8,G<5 8,42 8,55 9,10 9,18 9,23 9,27 9,35 6,46 4,29 8,21 A 8,40 4,42 5,36 6,05 6,42 7,46 7,50 7,00 8,57 9,43 10,08 4,15 4,40 5,23 6,25 6,33 5,52 7,08 8,12 5,52 6.02 6.09 6,17 6,26 6.42 7,00 7.17 8,16 6.03 7,02 7,48 8.10 8.18 8,23 8,35 8.43 TER MCHE Dit blad ver.chljnt Woensdag- en Vrijdagavond, uUgezonderd op FeestJagen, bij den nttgever 1». J. VAN DE I4NDG te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat op Dinsdag, a» November 1H9H, op het Gemeente Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 unr, verkiezing zal plaats hebben van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, ter voorziening in de vervulling der plaatsen van de heeren H. C. E. VAN IJSSEL- STEIJN, P. A. VAN DE VELDE, J. C. J. KOLIJN en P. J. VERSLUIJS, die op 1 Januari 1899 aan de beurt van aftreding zijn. Ter Neuzen, 25 October 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. b,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1