P, t JRGERLIJ KEST A N D. IlaiadelsberichterK Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. a DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 25 Oct. 10.32 11.6 Woensdag 26 11.34 11.59 Donderdag 27 12.21 Vrijdag 28 0.42 1.2 Zaterdag 29 1.19 1.38 Zondag 30 1.55 2.13 Maand ag 81 2.30 2.47 vangen omtrent de arrestatie aldaar van Hendrik de Jong, in verband met den te Gent gepleegden dubbelen moord. Het bericht omtrent een uit Weenen ontvangen telegram, de arrestatie meldend, schijnt dus geheel verzonnen te zijn. In Adelaide heeft een echtpaar, professor Mils en zijn vrouw, die uit Amerika waren over- gekomen om de metaphysische of bovennatuurlijke geneeskunde in te voeren, een ,/Huis der \1 aarheid gesticht voor de behandeling van patienten volgens de nieuwe methode. Waarin die bestond was, is krachtens den naam, niet goed waar te nemen maar ze had een groot succes, tot dat er een treurig eind aan kwarn. Een jong meisje met een gezwel dat verwijderd moest worden, had er zich uit angst voor de operatie, die daar natuurlijk niet te vreezen was, zonder medeweten van de ouders, doen opnemen. Maar de ouders ontdekten haar en haalden haar terug, met het gezwel, maar tevens geheel krankzinnig. En een van haar broeders was daarover zoo verontwaardigd, dat hij den professor op straat een geducht pak ransel toediende, zoodat hij nu wel vertrekken zal. Prof. Wilder, die de physiologie doceert aan de Universiteit van Ithaca (in de Vereenigde Staten van N.-A.), heeft aan zijn vroegere en tegeinvoordige leerlingen het verzoek gericht, hun hersenen aan de Universiteit te legateeren. En wel om deze reden, dat de wetenschap zich tot dusver bij haar onderzoek der hersenen moest vergenoegen met die van misdadigers, krankzinnigen, enz. en nog veel kan leeren uit die van normale personen. Prof Wilder heeft reeds een aantal toezeggingen ontvangen, maar de namen der toekomstige erflaters worden geheim gehouden. Te Perpignan, in het midden der stad, heeft een hevige gasontploffing plaats gehad. In de gasleiding was een lek ontstaan. Het gas, dat dientengevolge ontsnapte, verzamelde zich onder den grond en kwam ten slotte met de dralen voor de electrische verlichting in aanraking, waar- door het ontvlamde. Er volgden drie ontploffingen met een tusschenruimte van twee seconden. Aarde en straatsteenen werden naar alle zijden geslingerd, en alle ruiten in den omtrek werden ingedrukt. De zware platen der electrische leiding werden tegen de gevels der huizen of in de hoogte ge- gooid zelfs kwamen er op de daken terecht, waar ze groote scliade aanrichten. Gelukkig is er nie- mand ernstig gewond twee kinderen bekwamen door de glasscherven eenige kwetsureu doch de materieele schade is belangrijk. Te Londen is een man overleden, tengevolge van een krab van een kat. Op 1 October krabde de kat (het beest werd door den man geslagen) hem in het gezicht. Den volgenden dag zwol de wond op en ging de man ziek naar bed. Erysipelas openbaarde zich en de vorige week stierf de patient, naar het medisch getuigenis aan pleuro-pneunomie, tengevolge van bloedvergiftiging, veroorzaakt door de krab van de kat, die blijkbaar smetstof aan haar klauw had. Te Sin le Noble bij Douai heeft eene moeder in een vlaag van waanzin, hare drie kinderen verworgd en daarna zichzelf met een scheermes de keel afgesneden. In Constantine had bij een ambtenaar eenigen tijd geleden een poging tot inbraak plaats gehad, waarom de man zich met een revolver had gewapend. In het begin dezer maand stond 's nachts zijn vrouw op, om aan het venster der eetkamer te gaan staan. Daardoor wakker geschrikt, zag haar man de witte gestalte en daar hij haar voor een Arabier in boernoes aanzag, loste hij een schot op haar. De vrouw viel doodelijk getroffen tegen den grond. Het echtpaar leefde in de grootste eendracht. In den Atlantischen Oceaan, niet ver van Amerika, ligt een eilandje, dat den weinig poetischen naam van „Jekyl-Island" draagt, doch niettemin een waar paradijs geuoemd kan worden. Het be- hoort in eigendom aan ongeveer honderd Ameri- kaansche millionairs, die het eenige jaren geleden voor 300,000 hebben gekocht en sinds dien tijd duizenden aan de verfraaii'ng van het lapje grond van 14,000 morgen ten koste hebben gelegd. De bezitters zijn alien leden van de Amerikaansche millionairsclub en daarom hebben zij in de eerste plaats voor een societeitsgebouw gezorgd, dat aan alle eischen van gemak en elegance beantwoordt. De slaapkamers, welke er in zijn, bezitten dubbele wanden, tusschen welke een laag houtwol of paardenhaar is aangebracht, opdat niets van het leven buiten den slapende zou storen. In den zomer, wanneer de millionairs op het eiland ver- blijf houden, dooden zij hun tijd met jagen en visschen. Onder hen bevinden zich de bekende Amerikaansche geldkoningen, als de Rorkfellers, Vanderbilts, Goelets, Astors, Goulds, Cushings, enz. De andere leden der club kunnen naar welgevallen op bet eiland komen, want de bezitters achten het niet beneden zich hun villa voor eenige weken tegen 30 h 50 dollars per dag aan anderen te verhuren. Vreemden worden niet op het eiland toegelaten, en daartoe worden de kusten streng bewaakt. Van inbrekers zullen ze daar dus niet spoedig last hebben. Ieder, die sinds eenige jaren Brussel of Antwerpen niet bezocht, moet thans getroffen worden door de verbazende vermeerdering van het aantal en het aanzien der Duitschers. In de eerste veertig jaren van zijne onafhankelijkheid was Belgie een jongere zuster van Erankrijk, van welk land het zijne wetten, instellingen, maat- schappelijk leven, letterkunde en kunst ontving. „Nu stuwt een krachtige strooming het naar de zijde van Duitschland", schrijft de heer M. van Keymeulen in de Nouvelle Revue. Hij deelt mede, dat de handel van Belgie met Erankrijk vermin- derde van 705 millioen francs in 1891 tot 583,000,000 frs. in 1895. De Duitschers daaren- tegen stichten er uitgebreide handelsondernemingen en zij kunnen met het Vlaamsch karakter veel beter overweg dan de Eranschen, die te veel van de Vlamingen verschillen. In het artikel vindt men natuurlijk weer de platgetrapte dwaling terug, dat de Duitschers graag een beslissenden invloed in Nederland zouden willen verkrijgen. Zelfs nil Belgie schijnen zij met hun aanzien als de degelijkste handelaars ruim tevreden en ons Yaderland kan dat gerust zijn. De sehrijver betoogt ten slotte, dat Erankrijk belang heeft in het handhaven van de eenheid en onafhandelijkheid van Belgie. De Amerikaansche millionnair Vanderbilt heeft zich verzoend met zijn zoon Cornelius, dien hij eenige jaren geleden verstiet, omdat de jonkman tegen zijn vaders zin was getrouwd met Miss Watson, een vrouw zonder vermogen en ouder dan hij. Cornelius was gewoon spoorwegambtenaar ge- worden en werkte met ijver voor zijn gezin, dat onlangs werd vermeerderd met een derde kind. Hij betoonde zich een flink ambtenaar en een goed huisvader, en nu heeft zijn vader, daardoor ver- teederd, de armen geopend voor den verloren zoon die niet verloren was. Hij herkrijgt nu zijn rechten op zijn vaderlijk erfdeel (dat men op 62$ millioen gulden schat) en wordt deelgenoot in zijn vaders zaak. De Amerikaansche bladen wijden artikelen van drie kolommen aan dezen roman uit het million- nairsleven. Een merkwaardig geval van schijndoodzijn wordt van het eiland Mykonos in de Aegaeische Zee gemeld. Sedert eenige jaren leed een bewouer van het eiland aan een zware ziekte, die de dokter voor typhus aanzag. Toen op een dag tal van familieleden rond het bed van den zieke stonden, werd deze plotseling doodsbleek, opende en sloot eenige malen den mond, sloot de oogen en bleef roerloos liggen, zoodat iedereen hem voor dood hield. De vrouwen in 't huis begonnen, naar Grieksche gewoonte, onder misbaar zich de haren uit het hoofd te trekken, en de mannen stieten jammerkreten uit. Spoedig kwam de pope en zeide de gebeden voor den stervende. Den volgendeu dag werd de doode begraven. De kist met het lijk stond geopend in de kerk op een tafel, zooals het gebruik het daar voorschrijft en de lijkdienst ving aan. Plotseling richtte zich de doode op en keek geheel verwonderd orn zich heen. Zoodra de aanwezigen dit bemerkten, verlieten zij in wilde vlucht het kerkgebouw, roepende Een vampier, een vampier. Naar 't Grieksch bijgeloof vinden slechte rnen- schen na hun dood namqlijk geen rust in 't graf, doch keeren in den vorm van een vampier weder terug. De arme boer, die zoo in den steek gelaten werd, klom uit de kist en begaf zich te voet naar zijn woning. Daar duurde het verscheidene uren, eer iemand zich bij hem dorst te vervoegen en eerst toen velen zich overtuigd hadden, dat hij een mensch van vleesch en bloed was, waren de verschrikte dorpelingen gerustgesteld. Bij Brigg in Lincolnshire is een spoorweg- ongeluk gebeurd op de Great Central. De waggons van een voorbijrijdenden trein kwamen in aanraking met balken, die staken uit goederenwaggons op een aangrenzende lijn en verscheidene waggons vernielden. Er werd zoo spoedig mogelijk geremd, maar er waren al zeven meuschen dood en tien gekwetst, sommigen heel ernstig. Te Troppau is een man gegrepen, die een aantal valsche Engelsche bankbiljetten in zijn bezit had. Hij had juist naar Budapest een posterestante- telegram gezonden aan zekeren Schwabbe. Toen deze zich aanmeldde, werd hij eveneens geknipt, terwijl in zijn woning nog een vrouw werd ge grepen, die ook bij de onderneming betrokken was. De politie legde de hand op tal van valsche billetten en machines om ze te maken. De ijzeren bark ,/Blengfell", van New-York naar Londen bestemd, met een lading petroleum en nafta, voer door het Kanaal en zou op sleep- touw genomen worden door.een stoombootje, toen plotseling haar lading onplofte, haar achtersteven wegvloog en de vlammen hoog opsloegen. Zij dreef voort tot de Tongue Bank en brandde af tot de waterlijn. Het sleepbootje kwam in allerijl langs zij en redde alien, die van de ontploffing het leven hadden afgebracht. Maar acht personen de kapitein, zijn vrouw en kind, de twee stuurlui, twee scheepsjongens en een loods waren gedood. In Oost-Europa is de vorst dit jaar zeer vroeg begonnen. De thermometer daalde in de oostelijke provincien van Pruisen voor eenige dagen zelfs tot 7 graden (Celsius) onder nul, zoodat op menige waierplas al een vingerdikke ijslaag lag. Daarbij kwam veel sneeuw, alles tot groot nadeel voor de veldvruchten en ook voor de vele appelen die nog aan de boomen hangen. Op vele plaatsen moest het vee in de stallen worden gehouden wat in het vorig jaar eest in November noodig was. Ook op den Brocken heeft het van Donderdag tot Zondag eenige graden gevroren bij nevelig weder, zoodat alles met een dikke ijskorst bedekt was. Evenals op 24 September viel er Zaterdagnacht ook sneeuw, maar toen was het spoedig uit. Sedert Zondagochtend dooit het. Uit Beieren wordt gemeld dat daar in de hooge bergstreken veel sneeuw is gevallen, wat in jaren zoo vroeg niet is voorgekomen. Bij ons te lande wordt veel geklaagd over de hooge eischen, die de tegenwoordige dienst- meisjes stellen. Het haalt echter nog niet bij hetgeen te Keulen geschiedt. Daar zijn 2000 dienstmeisjes, die zich niet anders dan bij het uur verhuren, om daardoor geen last te hebben van het toezicht van ,/het volk", bij avond en nacht, terwijl als regel geldt dat zij, die zich nog verhuren op gewone wijze, in het bezit moeten zijn van den sleutel der voordeur, om ten alien tijde te kunnen binnen komen en uitgaan. Woensdag deed te Londen de brandspuit dienst bij een opstootje. Afgaande op eene ad- vertentie, hadden zich een aantal mannen voor het gebouw Olympia verzameld,teneindeeenebetrekking te verkrijgen. Ze kregen daar echter de boodschap, dat al de open plaatsen al vervuld waren. De menschen waren daarmee echter niet te tevreden en begonnen het gebouw met steenen te bombardeereu. De directeur liet toen de brandkraau werken en spoot de aanvallers weg. Maar de mannen lieten zich op den duur niet wegspuiten en de aanval begon opnieuw. De politie was inmiddels gewaarschuwd en kwam in rijtuigen spoedig ter plaatse. Toen eindigde het kabaal. Uit Koningsbergen werd van Donderdag ge meld dat het daar's ochtens geweldig was begonnen te sneeuwen. 's Middags stond de thermometer 2 graden It. onder nul. Ook in Berlijn heeft het geijzeld en gesueeuwd. De temperatuur steeg daar den geb.eelen dag niet boven 4 graden C., en eerst langzamerhand spoelde een aauhoudende regen de witte sneeuwlaag van boomen, daken en straten. Het zag er voor den tijd van 'tjaar erg wintersch uit. Te Londen zoekt men een zekeren Mitchell die aan niet minder dan 6000 vrouwen en meisjes uit den deftigen stand brieven zond met de rnede- deeling „Wij weten wat gij verborgen wilt houden en hebben de bewijzen in handen, maar wij zullen u die tegen toezending van 2 guineas uitleveren." Yele der aid us bedreigden gingen, uit vrees voor schandaal, daarop in, en er kwamen honderden brieven met het verlangde geld aan het aangegeven adres. Maar de echtgenoot van een der dames waarschuwde de politie, en deze nam een jong klerkje in hechtenis, dat de eerste bezending brieven kwam halen. De geldafperser zelf wist echter te ontvluchten. De politie vermoedt, dat Mitchell een geheele bende handlangers heeft, voornamelijk bestaande uit ontslagen dienstboden. POL1 T 1 E. Aan het bureau van politie alhier, is als gevonden gedeponeerd 1 paar handschoenen, 1 parapluie, 1 portemonnaie en een sleutel. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Ter V<-u*I'llHuwelijks-aiugiften. 20 Oct. Adriaan Hamelink, oud 25 j., jm. en Lieia 't Gilde, oud 25 j., jd. Cornells Zegers, oud 21 j., jm. en Adriana de Bruijne, oud 18 j., jd. Jan Daniel van de Wege, oud 25 j., jm. en Serafina Johanna van Driessen, oud 24 j.. jd. Geboorten. 17 Oct. Susanna Maria, d. van Anthonij de Hulster en van Geertruijda Willemsen. Johannes Theophilus, z. van Theophilus van de Winckel en van Maria Tanneke Huijssen. 22 Oct. Johannes Adriaan, z. van Gerrit Eck- hardt en van Laurina Verhage. Overlijden. 22 Oct. Jacobus de Blaeij, oud 7 w.. z. van Dirk en van Wilhelmina Sclioonakker. Rotterdam, 24 October 1898. B i n n e n 1. G r a n e n. De aanvoer was heden niet bijzonder groot en de stemming van granen, boonen en erwten prijshoudend. Men noteert Tarwe naar kwaliteit 6,25 a 8,Canada 6,a 6,25 Rogge 4,50 a 5,50 Wintergerst /4,50 a 5,25 Zomergerst 4,50 a 5,Chevalier 5,25 a 6,Gerst per 100 kilo 7,90 a 8,40 Ilaver 2,75 a 3,75 per hect. Witte Boonen /ll,a 12,50Bruine Boonen 10,a 11,Kookerwten 9,50 a 10,overige 8,a 9,Koolzaad 7,75 a 8,50 Kanariezaad 5,a 6,50, alles per hectoliter. Buiten 1. Granen. Tarwe op levering per 2400 kilo flauw, Nov. 189, Maart /189; Rogge per 2100 kilo op levering Maart 186 Gerst Zwarte Zee 109 Amerik. Mais 102 a /105; Cinquantin 115 per 2000 kilo; Tarwe 8,60 a /9,65; Haver Amerik. 7,10 per 100 kg. Meel. Prima inlandsch 12,a 12,50; le soort 10,75 a 11,25; prima Belgisch 11,75 ct 13,— le soort 10,75 it 11,50 extra puik Hongaarsch 16,a 17, le soort 13,50 h 14,50; prima Amerik. 12,75 it 13,50; 1" soort 10,75 k 11,25 2e soort 9,- k 9 ,50; Duitsche Roggebloem 10,a 10,50 per 100 kilo netto. Runderprijzen 40 a 56; Stieren 28 a 46; Kalveren 55 a 80; Schapen 30 a 44; Yarkens 34 a 38 cent, per kilo. Melk- en Kalfkoeien /110 k 200; Stieren 50 a 120 Graskalveren 25 a 55 Pinken 40 a /70; 60 a 100 Biggen 8 k /14; nuchtere kalveren 7a/ 15, per stuk. Aardappelen. Spuische Jammen 2,75 a 3,Zeeuwsche 2,70 3,Geldersche 2,90 h 3,Overmaasche jammen 3,50 h 3,75; Brielsche kralen 3,75 a 4, Ylijmsche 2,25 a 2,40 Strijensche 3,25 Poters 1,60 a 2,alles per mud. Boterprijzen in vaten middenprijs 54, stukken van een half kilo 65 a 70 cent. Zoetemelksche Kaas 22,a 24, per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 4,50 a 5, Buitenl. 4,per 100. Zeeuwsche Ajuinals voren, 1,10 per 50 kilo. V1 a s met eenigen handel en aanvoer. Lijnzaad traag, Karwijzaad 11,25 a/11,75 per 50 kilo. Amerik. Petroleum hooger in vaten per 100 kilo 10,a 10,10 en 7cent per liter. Javakoffie, in balen gewone soorten 34 cent en dito Santos 20 cent per half kilo. YEEHANDEL in BELGIE. Middenprijs van het vette vee op de voornaamsle markten van Belgie, gedurende de week van 17 tot 22 Oct. ossen 70 tot 84 c., stieren, koeien en vaarzen 55 tot 70 c. per kilo levend gewicht. Yette kalvers 70 c. tot 1 fr. 05 vette varkens 82 lot 92 c. ZEETIJ DI1YGE1N. Van 21 tot en met 23 Oct. 3 a VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter leuzen i 22 Eng. s.s. Myrtle 3762 Greaker hout idem Antiquari 2915 Leith stukg. Eng. sch. Resolute 356 Pentowan pijpaarde 23 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. idem Nicosian 3860 Sundsvall hout Van Ter leuzen i 22 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. 23 Duits. s.s. Juno 3921 Stettin ijzer Voor Gent 21 Eng. s.s. Truro 2366 Hull stukg. Eng.3m.sch. Try Again 457 Charlestone pijpaarde Deens. s.s. Martha 3345 Riga hout Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. 22 idem Warkworth 1862 New-Castle idem Rus. brik Suomalaine 1179 Kotka hout Zweed. s.s. Ruth 2466 Halmstad idem 23 Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. idem Aire 1763 Goole idem Duits. s.s. Herman 2678 Kotka hout Van t ient t 21 Belg. s.s. Gustav Grisar 2825 Middlesbro ledig Eng. s.s. Aurora 3324 New-Castle idem idem Tulford 4873 Blyth idem Deens. s.s. Alice 2740 Methil idem 22 Eng. s.s. Portugalete 4273 Swansea idem Eng. barge Jachim 247 Ipswich phosph. Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. 23 idem Truro 2366 Hull idem idem Roehampton 6066 Cardiff ledig idem Warkworth 1862 New-Castle stukg. Van leizaete 23 Eng.3m.sell Alembic 1 721 I Dieppe creosoot Van 21 tot en met 23 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 51 binnenvaartuigen op- en 60 afgeschutdoor deWestsl. 4 op- en 6 afgeschut. H II II H II II Woensdag a. s., 26 Oct., hoopt onze geliefde moeder ELISABETH LUDOYICA ItOOIJMAN, echtgenoote van P. de Vos, haar 40sten jaardag te herdenken. Dat zij nog lang moge gespaard blijven is de wensch van Hare dankbare kinderen, MARIE DE VOS. P1ETER DE VOS. LUDOVICA DE VOS. Othene (Zaamslag), 24 Oct. 1898. Heden overleed, tot mijn leedwezen, mijn getrouwe en eerlijke karreknecht JAN IJSEBAEltT, in den ouderdom van ruim 58 jaar. Sas van Gent, 21 Oct. 1898. E. J. WAUTERS. Bierbrouwerij //de Hoop."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3