Gemengde berichten. TER NEUZEN, 24 October 1898. voor de derde reis uit zijn en ruim 60 de tweede reis nog moeten volbrengen. Yan de loggers zijn nagenoeg 25 voor de vierde reis binnen geweest en hebben de overige drie reizen gemaakt. Het gerniddeld eijfer van de besomming der loggers zal waarschijnlijk tusschen de 8000 a 9000 zijn. De besommingen der bommen zijn zeer ongelijk. Er zijn reeders die zeer gelukkig varen, maar 't gros zal, veranderen de omstandigheden niet, werk hebben een ordentelijk middencijfer te maken. In de op Donderdag 27 Oct. a. s., 's voormiddags 9 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Begrooting burgerlijk armbestuur 1899 idem grindweg Ter NeuzenHoek 1899 gemeente- begrooting 1899 aangehouden stukken in verband met gemeentebegrooting ingekomen stukken. De tweede luitenant C. J. H. van der Harst, thans alhier gedelacheerd, zal ook na aflossing van het detachement op 25 dezer, het bevel over het nieuwe detachement blijveu voeren tot 1 Januari 1899. Hoek, 24 Oct. De heer L. C. Terneden, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Oost- en West-Souburg en tevens een toezegging van beroep naar Oostkapelle. Axel. Bedankt voor het beroep naar de Ger. Kerk B alhier, door den heer C. Oranje, predikant te Berkel en Rodenrijs. Koewacht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft onze gemeente de twijfelachtige eer genoten weder eens door konijnendieven bezocht te worden. 't Was omstreeks 12 uur, het spookuur dus, dat A. B. gewekt werd door een ongewoon gerucht op 't hof. Daar hij vroeger nog al eens nachtelijke bezoekers //met open armen" ontvangen had, was hij aanstonds met een geladen geweer buiten om de heeren te verwelkomen. De dieven, op zulk eene hartelijke ontvangst niet voorbereid, kozen ijlings het hazenpad. 's Morgens ontdekte het hoofd der school te St. Andries, dat al zijne konijnen verdwenen waren. Zeker hadden zij daar hun voorraad opgedaan. Wij moeten echter heeren dieven berichten, dat zij spoedig genoodzaakt zullen zijn eene andere gemeente tot veld van hunne exploitatie te kiezen, want de ingezetenen dezer gemeente, egoisten als ze zijn, verkoopen al hunne korretjes of eten ze op Donderdagavond geraakt te Ylissingen een 63jarige vrouw, van het postkantoor komende, in het Dok te water, door de duisternis misleid. De daar in de nabijheid wonende schoenmaker Aspeslagh, die reeds meermalen menschen uit het Dok redde, schoot op haar hulpgeroep toe en bracht haar op het droge. H. M. de Koningin heeft aan Anna Maria Smeets, die bij vonnis der rechtbank te Maastricht van 14 Maart 1898, ter zake van kindermoord was veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren, gedeeltelijke kwijtschelding van straf ver- leend en die veranderd in eene gevangenisstraf van een jaar. Het verzoek tot gratie was ondersteund door Mr. Eug. Dumoulin, advocaat te Maastricht, den verdediger van de veroordeelde en door het hoofdbestuur der vereeniging //Onderlinge Vrouwen- bescherming" te Rotterdam. Hij wilde reeds omkeeren, wanhopig, hoe den' tijd te dooden, toeu een andere stoomer de rivier- monding binnen kwam en vrij snel de landings- plaats naderde. Een der sjouwerlui vertelde hem, dat die boot uit het Noorden kwam, en hij besloot, te wachten tot ze aanlegde. De ijdele nieuwsgierigheid veranderde in levendige belangs- stelling. 't Behoorde niet tot de onmogelijkhe- den, dat een der mannen of beiden van wier komst zijn verblijf in dezen uithoek der wereld afhing, met het schip meekwam van St.- Michael. Hij begreep, dat het zaak voor hem was, niet herkend te worden, ingeval Dick aan boord was daarom ging hij achter een stapel hout staan, vanwaar hij onbemerkt het dek van de stooinboot in 't oog kon houden. Er waren een vijftigtal passagiers, goudgravers die van Circle City naar 't Zuiden reisden. Met zijn kijker onderzocht Malahide nauwkeurig de groep van ruwe, verweerde gezichten, zonder hen te vinden, die hij zocht. Tot op eens, toen hij 'tglas meer naar het achter- dek richtte, hij Jake Mursell opmerkte, terzijde staande en alleen. Met een zucht van verlichting schoof hij zijn kijker in 't etui en trok zich eenigzins terug, op een plaats, waar hij den niets vermoedenden Jake kon verrassen. 't Is beter, zoo, dan dat ik dadelijk met twee te doen krijg, mompelde de waardige landheer. En, wie weet, misschien heeft Jake door voor zich zelf te zorgen ook in mijn kaart gespeeld. De schurk Hoe durfde hij 't wagen, terwijl ik hem in mijn macht had, mij pas in de tweede plaats te dienen P Ik ben nieuwsgierig, te ver- De f 15000, door een marine-officier in Den Haag als vermist aangegeven, zijn terechtgekomen. Zij waren door een eerlijk man gevonden. Hij kreeg tot belooning f 1000. Ter gemeente-secretarie te Sleeuwijk ver- voegden zich twee personen van elders, met verzoek de noodige //pampieren" in orde te maken, ten einde een wettig huwelijk aan te gaan met een en hetzelfde meisje uit die gemeente. Te Hilversum heeft zich bij de loting voor de nationale militie het navolgend geval voor- gedaan. Er waren twee lotelingen die beiden //Yerver" genaamd waren. Toen de eene geloot had, werd de naam //Yerweij" opgenoemd. Terwijl niemand van dien naam aanwezig was, lootte de burge- meester en wel een laag nummer. Toen men aan de W. gekomen was, trad de tweede Yerver naar voren met de vraag of hij niet loten moest. Het bleek toen dat de namen niet juist op de lijst stonden. De burgemeester gaf daarop het door hem op den naam Verweij getrokken nummer aan Verver, doch deze nam daarmede geen genoegen en eischte zelf te loten. Hoe dit zal afloopen is nog niet bekend. Men vermoedt dat het laatste gedeelte zal moeten naloten. Een brutale dief heeft de vorige week bij een logementhouder te Elspeet ingebroken. Hij schijnt door het raampje van het privaat te zijn binnengekomen, vervolgens, na in de gelagkamer de lade van de toonbank geledigd te hebben, in de slaapkamer te zijn gegaan, daar den sleutel te hebben weggenomen uit een zak van de vrouw, daarmee een kast te hebben opengebroken en daaruit te hebben gestolen, behalve een som geld in con- tanten, eenige vrouwenkleedingstukken, een koralen halssnoer met gouden slot en een horlogeketting. Daarna schijnt hij weer door een raam verdwenen te zijn. Wat kinderen op hun geweten kunnen krijgen door een onderwijzeres te plagen. Vrijdagmiddag sprong eene jeugdige onderwij zeres aan de Suezkade te 's Hage in het water, omdat de kinderen op school 't haar zoo lastig hadden gemaakt, dat zij geen orde in hare klasse had kunnen houden. Zij werd nog bijtijds gered, door iemand die haar nasprong. Wat zou 't erg grappig zijn geweest, niet waar kinderen, als ze de juf eens dood in de school hadden gebracht Maar 't is nu toch ook al aardig genoeg, niet waar? Want denkelijk zal de juf wel tot haar wanhopige daad gekomen zijn door het vooruitzicht van ontslag (broodsgebrek misschien) omdat ze geen orde kon houden. De Winsch. Ct. meldt: Het volgende is toch wel de superlatief van onnoozelheid. Een boertje liep Donderdag in een hoofdstraat eener stad we noemen maar geen namen te zoeken naar iets, wat hij klaarblijkelijk maar niet vinden kon. Teneinde raad, verstoutte hij zich ten langen leste, een heer te vragen //Wait j'ook 'n testementmaoker wonen De heer wees hem met de meeste welwillendheid den weg. Ons boertje stapte de stoep op, haalde de schel over en een aardig //witkapje" liet hem in het kantoor, waar de heer des huizes druk zat te werken. De pen bleef rusten en vriendelijk werd den binnenkomende een stoel aangeboden en kort daarop begon het volgende gesprek ,/Maoken ie teste- menten //Ja zeker Wil u rooken //No, as 'tjoe blieft" en uadat de man de punt heeft afgebeten en de sigaar eenige malen met de tong heeft bevochtigd, ,/van wehens 't aofbladdern," blies hij de eerste rookwolken door het vertrek - i miiw w—IW—nrHin.-,- nemen, of hij den prijs heeft gewonnen, die hem verlokte, mij overboord te gooien. Doch Jake's uiterlijk, toen hij aan wal stapte, droeg geen sporen van vermeerderde welvaart. Integendeel, zijn kleeren waren er niet beter op geworden en zijn welgedaan voorkomen ook niet. Malahide kwam van uit zijn observatiepost voor den dag; zijn gelaat verried geen spoor van de minder vriendelijke gevoelens, die hij daareven had geopenbaardheel gemeenzaam klopte hij Mursell op den schouder en zei Wel man, ben je daar? Ik ben hier ge komen om je te zoeken, zooals je ziet. Jake keek rond hij verbleekte, doch deed zijn uiterste best, de spieren van zijn gelaat en zijn stem onder bedwang te houden. U doet mij waarachtig schrikken, antwoordde hij met een poging tot een glimlach. Ziende, dat Malahide's oog geen spoor van ontevredenheid verried, werd hij gerUster en vervolgde schertseud Wilde u uw onderdanigen dienaar niet ver- trouwen, het werkje door te zetten, al was de schijn tegen mij Is 't werk voltooid vroeg Malahide. Dat is 't, antwoordde Jake. Zoo beteekenisvol klonken deze laatste drie woorden, dat het paar eenige passen zwijgend voortliep. Jake wendde werktuigelijk zijn schreden naar het huis zijner moeder. Malahide bemerkte dit en bleef even stilstaan op den modderigen weg. Hij had moeder Mursell niet in kennis gesteld met het feit, dat hij haar zoon kende, en hij had zijn redeneu zeer speciale redenen waarom zij hen niet satnen mocht zien. Hij ver- moedde, dat Jake die een valschen naam had aan- en 't gesprek werd vervorgd. //Heeft u 'n groote familie //Jao, m'nheer, groot en klain negen man stark." //Zoo dan moeten we maar eens zien" en meteen knoopte de man zijn jas los en haalde uit een binnenzak een oude krant, waarin, tot niet geringe verwondering van den notaris, een Oud Testament was vervat, dat geheel uit elkaar lag ingebonden moest worden //He man riep de notaris, //is dat uw boodschap, ik ben notaris." //No," zei 't boertje leuk, //daarom kon je 't boukbinden d'r ja wel bie doen. Maor as jou 't nait past, den is 't ook goud" en hiermee verliet hij 't vertrek. De politie te Barneveld heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den landbouwer J. van Burik aldaar, die ten behoeve van zijn buurman, wiens huis was afgebrand, bij de ingezetenen geld en kleedingstukken ophaalde, die hij te eigen bate gebruikte, terwijl hij het geld onder zich behieli. De dader van den onlangs plaats gehad hebbenden diefstal bij den burgemeester te IJlst, is door de politie opgespoord. Hij is zekere Hans Cnossen, uit IJlst. Bij huiszoeking werd in zijne woning gevonden gerookt vleesch, spek en een meerschuimen tabaks- pijp, van welke zaken C. de herkomst niet kon opgeven. Er zat voor den man toen niets anders op dan te bekennen. Op de vraag van de politie, waar 't gestolen zilverwerk was gebleven, kreeg zij ten antwoord, dat dit ter hand was gesteld aan zekere vrouw S. te Sneek, die C. daar een gulden op had geleend. Een bezoek bij de heelster bracht aan 't licht, dat deze vrouw het zilver in een kanaal der zoet- watervisscherij had geworpen. Een paar dagen daarna werd het dan ook werkelijk uit dat kanaal opgehaald. Bij den landbouwer D. Eyken, aan de Hoofdvaart te Haarlemmermeer, heeft een brutale diefstal plaats gehad. Door verbreking eener glas- ruit heeft men zich toegang verschaft tot de kamers, waaruit alles dat waarde aan goud en zilver bevat, is medegenomen. Voor ruim f 600 aan gouden en zilveren voorwerpen is ontvreemd. Toen de oliekoekenbakker L., uit Zwolle Donderdag met zijn kraam van Genemuiden naar Vollenhove wilde gaan, viel hij van den wagen, en bleef dood op den weg liggen. De wagen was hem over het lichaam gegaan en had hem de borstkas ingedrukt. Zijne vrouw, die hij in den val had meegesleept, kwam er met lichte kneuzingen aan arm en schouder af. Als een staaltje van verregaand bijgeloof overhandigde men ons het volgende, uitgeknipt uit de 's Bossche Courant Schrijven we waarlijk achttienhonderd en acht en negentig en bevinden wij ons in Noord-Bra- bantshoofdstad Wat we omstreeks 3 ure op de Zuid-Willems- vaart te zien kregen, zou bepaald in staat zijn hieromtrent eenigen twijfel te doen rijzen Als sedert eenige dagen is men daar aan het dreggen naar een vermoedelijk verdronken persoon. Wat de vindingrijkheid van een door het vruchteloos pogen der politie verteederd menschen- hart al vermag Luister Op de wateren dreef een door droog en stil weder begunstigd brandend kaarsje, geplaatst op een diepbord (het beste uit de porceleinkast, maar men had het er toch graag voor over). Een en ander was door een behoedzame hand aan de golven toevertrouwd, met bestemming, om met mathematische juistheid, op een haar breedte, de plaats aan te duiden, waar de drenkeling op den bodem rustte, door loodrecht daarboven onbe- weeglijk te blijven stilstaan. Wel maakte het voorbijstoomen derMaastrichtsche boot een leelijke streep door de rekening, maar toch bleef men geduldig wachten op de dingen, die komen zouden. Het knetterend stukje kaars (in casu wel een bittere spotternij met de negentiende eeuwsche verlichting) bijna uitgebrand en het lijk nog altijd niet gevonden zijnde, kreeg men tot troost dat de proefneming alleen bij avond gelukt. De bedoeling zal wel zijn: juist op klokslag middernacht, het uur der spoken Daar dit .11.1.1' jup wuimwuauuiwj." wiiiiirnanui <ii«i ■hmiimmiiihiii mnjiiiaw genomen, bij 't gewone publiek van Skagway niet bekend was als een familielid van de kroeghoudster. Hoor eens; Jake, zei hij vriendelijk, ik moet gedekt zijn, wat er ook gebeurt. Er zijn moeiiijkheden. Twee vrouwen van Osborne's familie zijn hier en ik moet op mijn hoede zijn. Waarom liet je mij na dien eersten brief op verder bericht wachten Waar ben je al dien tijd geweest Deze vraag was een heele verlichting voor Jake, die vreesde, dat Malahide Gartside mocht hebben ontmoet en vernomen, dat hij den aanval van Rooden Ruben, eerst door hem-zelven voorbereid, had doen mislukken, wat zijn patroon werkelijk reeds wist. Ik heb heel wat leelijks beleefd, antwoordde hij. Die zaak op den pas mislukte, maar niet door mijn schuld. Ik moest met hem de Yukon af varen, eer ik mijn kans kon waarnemen. Arme kerelIk vertnoedde wel zoo iets, zei de patroon vriendelijk. Er was geen goud, he Geen grein, hernam Jake. Wij vonden de plaats wel, maar als 't goud er ooit geweest is, dan heeft iemand 't gestolen. (Wordt vervolgd). intusschen wel een beetje laat is, zullen maar weinigen weten, of men het viudingsvermogen van het wonderkaarsje toen nog eens op de proef gesteld heeft. Honderd jaar geleden zou men zoo'n proef neming bepaald interessant gevonden hebben, doch nu zou, dunkt ons, een llinke duiker, begaafd met een lang-onderwater-volhoudings-vermogen betere diensten hebben kunnen bewijzen. Vrijdagmiddag werd te Born (L.) de voerman Fr. Kusters uit Sittard door een onbezoldigd rijksveldwachter (jachtopzichter) aldaar, die een schot op hem loste, zoodanig aan den hals getroffen, dat hij des nachts overleed. Tusschen Kusters en den jachtopzichter Peters schijnt een woordenwisseling over een hond te hebben plaats gehad. Kusters, hierna een herberg binnen gegaan zijnde, werd door Peters gevolgd en, na verderen woordenstrijd, door hem met een schot uit een flobertgeweer terneergeveld. Peters verklaart echter hem bij ongeluk te hebben getroffen. De dader werd kort daarop in verzekerde bewaring genomen en de justitie uit Maastricht heeft een onderzoek ingesteld. De uitslag van de schouwing te Leiden door Prof. Siegenbeek van Heukelom, van het lijk van den jongeling, die heette gestorven te zijn tenge- volge van een slag, hem toegebracht met den wapenstok van een politieagent, is geweest, dat geen sporen van eenig geweld zijn ontdekt, en dat de Professor met zekerheid meent te mogen be- sluiten, dat de dood hier niet veroorzaakt is door mishandeling. Eene dame, welke Donderdagmiddag met den trein van Rozendaal te Lage Zwaluwe aankwam, miste nadat zij was uitgestapt, haar horloge en ketting. Zij had met drie heeren in dezelfde coupe gezeten, die in de richting van Rotterdam waren doorgereisd. De hoogere burgerschool en het gymnasium te Haarlem liggen vlak bijeen, en voor den aanvang der lessen vermaken zich de leerlingen meestal met het een of andere spel op het er tusschen gelegen plein. Op dat plein staat een kastanjeboom en nu de kastanjes afvallen werd Woensdag met die vruchten naar elkaar gegooid. Op een gegeven oogenblik zakte een der jongens van de hoogere burgerschool ineen. Hij werd bewusteloos in het gebouw ge bracht en moest, toen hij weer bijkwam, huiswaarts keeren, daar hij juist in het oog was getroffen. Nu heeft zich eene hersenziekte geopenbaard. Donderdag meldde zich bij de rijkspolitie te 's Hertogenbosch, ter opneming en opzending naar een rijks-werkinrichting, zekere baron v. U. aan. De man is, in afwachting van de beslissing der rechtbank, voorloopig onder dak gebrachtals militair werd hij indertijd vervallen verklaard. Een droevig voorval had Zaterdagochtend plaats in de synagoge aan de Botersloot te Rotter dam. De voorzanger, de heer Philipson, werd, terwijl hij de gemeente in het gebed voorging, plotseling door een beroerte getroffen, welke een einde aan zijn leven maakte. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp kon slechts den dood con- stateeren. Deze treurige gebeurtems veroorzaakte veel ontsteltenis bij de kerkbezoekers. Eerst na een poosje kon de dienst worden voortgezet. Zaterdagmiddag kwam de Vogelenmarkt te Rotterdam in opstand. Een eenigszins abnormale koopman toch, wilde een konijn verkoopen, dat hij reeds verkocht had. De kooper kwam toen tusschenbeiden om zijn eigendom te verdedigen, zoodat er tusschen deze twee een hooggaande ruzie ontstond. Hierbij maakte de koopman zich zoo kwaad, dat hij het konijn letterlijk de kop van de romp trok. De wreedaard werd in een politiebureau in bewaring gesteld. Ook op Urk heerscht sedert eenige weken een typhus-epidemie, hoofdzake'ijk in een buurt. In e&i gezin werden alle zeven personen ach- tereenvolgens aangetast, en de nieuwe gevallen komen bijna zonder uitzondering voor bij de naaste betrekkingen of bij de buren, die de zieken ver- pleegd hebben. Ofschoon de ziekte zich niet snel verbreidt, zijn toch al 19 gevallen voorgekomen, waarvan 3 met doodelijken afloop. Omtrent de gevallen van typhus in de St.-Jacobskazerne te 's Hertogenbosch meldt men dat nog tevergeefs naar de vermoedelijke oorzaak wordt gezocht. Thans zijn verschillende gemeente- besturen uitgenoodigd, te berichten of zich ook onder de miliciens, in die gemeenten van de jongste manouvres teruggekeerd, gevallen hebben voorgedaan, teneinde na te gaan of wellicht ge- durende die manoeuvres minder doeltreffende maatregelen voor de verzorging der manschappen genomen zijn, die als oorzaak moeten worden aangemerkt. Daar de manouvres reeds den 22 September een eind namen en zich de ziektegevallen eerst veel later openbaarden, zijn echter velen van oordeel, dat er weinig kans bestaat, in die richting de oorzaak te vinden. Er zijn dan ook personen die vermoeden, dat de St.-Jacobskazerne, een oud gebouw, van nadeeligen iuvloed kan zijn op den gezondheidstoestand. De Tolbrugkazerne, uit den- zelfden tijd als de St.-Jacobs dagteekende, moest enkele jaren geleden als onbruikbaar worden afgekeurd en ontruimd. Volgens ingewonnen informatie is bij de justitie te Gent geen bericht uit Weenen ont-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2