Bond van Ned. Qnderwijzers. v- Kennisgeving. Sprekerde heer TH M KETELAAR, De heer JANSONIUS van Drachten is Dr. HIRSCHEL, Opgnbars Ysrkooping- 63 sware Kanadaboomen, en, 36 wilgei (nemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Openbare Vergadering een LEZING houden Den eersten ^AToeilSdag V vr Openbare Verkooping. Telegrafische berichten. Vermeldenswaard is het, dat een landbouwer aan een Rotterdamsch koopman aardappelen heeft verkocht voor 1 cent per stuk. Hij betaalde nu. door elkaar per mud f 2,40 a f 2,45. TER NEUZEN, 21 October 1898. Bij gelegenbeid van de beden alhier gehou- den loting voor de nationale militie was het vrij rumoerig. Het scheen dat men na de op kalme wijze gevierde feesten nu zijn lust eens mocht botvieren. Op verschillende plaatsen werden lotenden (daaronder ook begrepen zij die hoewel heden niet naar 't stadhuis om hun nommers waren geweest, toch meededen aan de pret) hand- gemeen, gevolgd door arrestaties met en zonder verzet tegen de politie. Gisterennamiddag liep alhier het gerucht dat een ongeval was voorgekomen op den spoorweg MechelenTer Neuzen. Naar we daaromtrent vernamen is nabij Wille- broeck een goederentrein schuin op een stilstaanden personentrein gereden, en had de machinist door den mist den stilstaanden trein niet bespeurd. Volgens enkele bladen zijn ruim 20 personen bij het ongeval gewond geraakt, waaronder enkele ernstig, doch volgens door ons ingewonr.en in- lichtingen bepaalt alles zich tot aanzienlijke mate- rieele schade. De alhier's namiddags arriveerende Hollandsche post ondervond door het ongeval circa 4 nur vertraging. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat het detachement infanterie te Ter Neuzen voortaan zal geleverd worden door de bataljons, te Bergon op Zoom in garnizoen. In verband daarmede zal het detachement van het 2e bataljon, dat thans alhier is, a. s. Dinsdag 25 dezer, worden afgelost en naar het garnzioen te Middelburg terugkeeren. Axel. In uwe courant van Woensdag jl. werd door mij abusivelijk vermeld dat de heer W. de Koeijer alleen kooper was van een hofstede, dit moet zijn W. de Koeijer en dochter. Middelburg, 21 Oct. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur alhier werd heden aanbesteed Het maken van tramweghavens aan het Zijpe, met bijbehoorende werken, ten behoeve van den veerovergang van het Zijpe, in verband met den in aanleg zijnden stoomtramweg van Zijpe naar Brouwershaven en van den Willempolder naar Steenbergen. (Raming f 185,000). Laagste inschrijver de heer W. P. de Yries, te Rossum, voor f 184,490. rechtszakeisT" Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Oct. de volgende vounissen uitgesproken 1°. E. J. M., oud 20 j., schippersknecht, 2°. M. G. v. R., oud 17 j:, beiden te Sas van Gent, zijn wegens openbare schennis der eerbaarheid, ieder veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. 1°. A. F. v. H., oud 26 j., arbeider, 2°. S. J. J., oud 16 j., dienstbode, beiden te Sas van Gent, zijn wegens openbare schennis der eerbaarheid, ieder veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. 1°. R. M. V., oud 23 j., timmermansknecht, 2°. B. M. M., oud 17 j, zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens openbare schennis der eerbaarheid ieder veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. S. d. D., oud 16 j., landbouwer te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. Het echtpaar Weverwijk, te IJselstein, heeft er eindelijk in toegestemd het nog in hun bezit zijnde kind van ruim 2 jaar af te staan, dat nu op kosten van een onbekende in de Martha-stichting, te Alphen, zal worden verpleegd. Ter rechtvaardiging van Weverwijk en zijn vrouw meldt men van daar, dat het aauvallige kind er helder en frisch uitzag, geen enkel spoor van verwaarloozing vertoonde en dat 't bovendien heel wat moeite heeft gekost, hen te bewegen de acte van afstand te teekenen. Algemeen is men er daar van overtuigd, dat het tafereel van de 9-jarige martelares, in het Utr. Dagblad opgehangen, minstens zeer over- dreven is geweest. Omtrent het geval van plotselinge genezing van de 21jarige dochter van G. Voerman in de Groenestraat te Kampen, waarvan onze correspon dent melding maakte, schrijft de K. C. het volgende Toen we Zaterdag de kamer binnentraden, zat genoemde jonge dochter groente schoon te maken en verwelkomde ons zeer opgewekt. Zij vertelde ons, dat zij sedert 9 jaren, ten gevolge van eene ziekte, aan beide beenen verlamd was geweest, dat ze al dien tijd stokdof was en aan een oog blind, ofschoon aan bedoeld oog niets buitenge- woons te zien was. Steeds moest zij op hare knieen rondkruipen. Een buitengewoon groote eeltplek voor de knieen, was daarvan het bewijs. Al sinds 5 jaren was van geneeskundige hulp geheel afgezien, omdat geen baat daarbij gevonden werd. Zaterdagavond nu kwam een uur vroeger dan gewoonlijk het verlangen naar bed bij haar op en aan de moeder, die haar steeds naar bed moest helpen, bevreemdde dit voorval, omdat het eene uitzondering was. Tegen 11 uur dien avond ont- waakte zij, stond uit het bed op en verklaarde aan haar moeder, dat zij zich genezen gevoelde, zij kon weder zeer goed hooren en zien en ze liep, hoewel gebrekkig, langs de tafel rond. Hare beenen, al dien tijd zeer wit van kleur en gevoelloos, alsook hare voeten en teenen, waarop zelfs de nagels niet aangroeiden, hebben thans weder als voorheen de gewone vleeschkleur aangenomen. Al spoedig kwam het meisje, zonder dat wij het haar verzochten, in de beenen en liep voor ons eenige malen de kamer rond, waggelend, maar zooals zij verklaarde, al veel beter dan de eerste maal. De voetzolen zijn geheel rond en vol gegroeid, en 't loopen gaat dus lastigook in de heupen is ze nog zwak. Ze zei, dat ze vroeger nooit moede werd van 't zitten, dagen lang, en nu sedert Zaterdag gevoelt ze zich door weinig zitten reeds vermoeid. Op onze vraag of nu een dokter geraadpleegd was, over hetgeen verder de herstelling bevorder- lijk kan zijn, vooral in het loopen, antwoordde zij ontkennend. Zij beschouwde hare genezing geheel als een bijzondere genade Gods, en in dankbare stemming was zij uitbundig in haren lofmeermalen kwam ze als 't ware in vervoering. Schreiende verklaarde zij, God niet dankbaar genoeg te kunnen zijn voor hare genezing naar lichaam en niet minder naar ziel, waarom zij Hem in haren ellendigen toestand zoo menigmaal in stilte gesmeekt had. De heer Elout, die den //Ned. Journalisten- kring" te Lissabon vertegenwoordigde en de terugreis over Madrid maakte, geeft in het z/Hbl." de volgende kenschetsende teekening van de Spaansche hoofdstad Zonder een waardigen afscheidsgroet mag ik in mijn brieven de hoofdstad van het verheven Spanje niet verlaten. Gegroet dan, stad van leelijken dooden steen, van middelmatigheid en onbeduidendheid, waar een heerlijke oase van kunst jammerlijk wordt verwaarloosd. Gegroet, half wild verblijf van dwazen be- schavingswaan, waar de weelde in schitterende rijtuigen over phantastisch oer-plaveisel hotst en de elektrische tram wordt opgehouden door ossen- wagens. Hulde aan uw hotels, waar de lifts het gerommel des donders maken en de spijskaart in kilogrammen is te schrijven. Hulde ook aan uw kunstzin, die de stierengevechten op Zondag doet bloeien en het Prado alleen bij toeval op dien dag bereikbaar stelt. Gegroet, o stad van domme en verwaande doe- nieten, waar de ossen en ezels voor uw karren de meest werkzame, en dus meest waardige ingezetenen zijn. Gegroet, Madrid YaarwelTot nimmer weder- ziens Omtrent den moord op den petroleumkoopman te Tilburg, meldt men nog het volgende Hannes Schuurkens, aldus is de juiste naam van den verslagene, was Zaterdagmorgen uit de gevan- genis te Breda, waar hij wegens dronkenschap drie dagen had vertoefd, ontslagen. Denzelfden morgen is hij alhier aangekomen en is hij het was loting voor de nationale militie uit geweest en eenigszins onder den invloed van drank geraakt, hoewel nu niet bepaald dronken geworden. Des avonds heeft hij, na bij zijn zwager Jansen, bij wien hij met zijne moeder inwoont, mosselen te hebben gegeten, zich naar een anderen zwager, E. Gouwie begeven. Met dezen dreef hij den petroleumhandel voor gezamenlijke rekening. Daar gekumen wenschte hij af te rekenen, waarbij een verschil van meening ontstond, dat zoo hoog liep dat Schuurkens zijn compagnon bij de borst nam en diens vrouw bij den hals werd gegrepen. Willem, de eene zoon van Gouwie Eduard, de andere was ook thuis was dien avond een doosje aan het maken, waarvoor hij een beitel gebruikte. Aldus luiden de verklaringen der geheele familie, terwijl de buren bevestigen dat een hooge twist is voorgevallen. Schuurkens is vervolgens vloekende naar buiten gegaan, waar hij na circa tien pas is neergevallen en kort daarna gestorven. Een jongen heeft dat gezien. Een neef van Gouwie is later in den avond bij zijn oom gekomen en heeft den beitel op tafel zien liggen. Deze beitel, welke in beslag is ge- nomen, past in de aaii Schuurkens toegebrachte wonde. De steek, welke tusschen de tweede en derde rib rechts is toegebracht, is tot het hart doorge- drongen. De justitie, uit Breda overgekomen om de zaak te onderzoeken, vond termen om Gouwie en zijn zonen Eduard en Willem naar de gevangenis te Breda te doen overbrengen. Een later bericht meldt dat Dinsdag nog een zoon van Gouwie de 14jarige Frits naar de gevangenis is overgebracht. Deze heeft toen bekend, dat hij, om zijne ouders te ontzetten, met den beitel naar het hoofd van H. S. sloeg en hem zo6 den noodlottigen slag toebracht. Woensdagochtend zijn daarop Gouwie en zijne drie zoons op vrije voeten gesteld. Uit Amiens meldt men, dat de hertogin van Sutherland, eergisteravond uit Parijs vertrokken bij hare aankomst te Amiens bemerkte, dat haar een kistje met 700,000 francs aan juweelen, waaronder een halssnoer van 120,000 francs was ontstolen. De diefstal schijnt in den trein ge- beurd te zijn, en de hertogin moet 100,000 francs uitgeloofd hebben aan hem, die haar het ge- stolene terugbezorgt. Een opzienbarende moord heeft te Brussel plaats gehad. Een der balletdames van het Olympia verliet een half uur na de voorstelling met een vriend een cafd, en werd toen lastig gevallen door een vroegere vriend, die de dames een bezoek wilde opdringen. Toen zij weigerde nam de man een dolk en stiet deze de ongeluk- kige in het hart, zoodat de dood onmiddelijk volgde. De dader werd terstond gegrepen. Een middel om jong te worden. Een Amerikaansche dokteres heeft een gewichtige uit- vinding gedaan, gewichtig vooral voor oudere leden van haar sekse, die gaarne een jong uiterlijk bewaren willen. Het betreft namelijk een middel om de rimpels te doen verdwijnen, niet door een zalfje, een pommade of een eau de toilette, doch langs chirurgischen weg. Eenvoudig neemt onze arts de gerimpelde huid weg en er vormt zich een andere huid, die niet gerimpeld is In afwachting met het onderzoek, waaraan de genees- heeren deze uitvinding onderwerpen willen, moet men zich nog maar niet te veel verblijden over de toekomstige vernieuwing onzer jeugd I DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 22 Oct. 6.16 6.55 Zondag 23 7.38 8.25 Maandag 24 9.11 9.54 Dinsdag 25 10.32 11.6 Woensdag 26 11.34 11.59 Donderdag 27 12.21 Vrijdag 28 0.42 1.2 Heden overleed tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid, na een langdurig lijden, mijn hartelijk geliefde echtgenoot en der kinderen zorgvolle vader MAARTEN VAN KERKYOORT, in leven sluisknecht te Sas van Gent, in den leeftijd van 47 jaar, 7 maanden en 20 dagen. Sas van Gent, 20 October 1898. Wed. C. VAN KERKVOORT— Le Mahieu. Vlissingen. M. YAN KERKVOORT en Echtgenoote. P. VAN KERKVOORT. F. YAN KERKVOORT. J. YAN KERKVOORT. I. YAN KERKVOORT. Voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid hunner vijf en twintigjarige echtvereeniging, betuigen ondergeteekenden hunnen welgemeenden dank. P. YAN WIJCK. C. VAN WIJCK—De Jonge. Ter Neuzen, 21 Oct. 1898. Onzen hartelijken dank aan de schenkers van het prachtige aandenken J. BIERU^ en Echtgenoote. Ter Neuzen, 21 October 1898. Aan houders der cognossementen of ontvaugers der lading planchetten per Engelsch stoomschip ffNicosian", wordt bij deze ter kennis gebracht, dat genoemd schip //Nicosian", sedert Vrijdag 14 October 11. van Sundsvall vertrokken, op heden alhier wordt verwacht, en tevens onverwijld tot lossen gereed zal zijn. Voor nadere inlichtingen zich te vervoegen bij den ondergeteekende AUG. DE MEIJER, Scheepsagent, Westkolkstraat E 36. Ter Neuzen, 21 Oct. 1898. op Zondag 23 Oct. des namiddags te half 6£n, te KLOOSTERZANDE, ten huize van den heer Th. Weemaes. lid van de Tweede Kamer. Namens de propaganda-commissie voor Zeeland, L. J. DE VRIES, Voorzitter. zal op WOENSDAG 26 OCTOBER a. s., des avonds 7 uur, in het Vereenigings-gebouw, Donze-Visserstraat. Onderwerp Alcohol- en drankbestrij- ding, waarbij lichtbeelden zullen vertoond worden met de sciopticon. De vergadering zal geleid worden door Ds. TERNEDEN van Hoek. ZEZDsTTJE^ZEIE 15 CT. Kaarten verkrijgbaar om 6 uur aan het gebouw. van iedere maand Chirurgijn en Tandmeester, te spreken bij den heer H. L'ECLUSE, te Axel, van 9 tot 12 uur 's morgens, en bij den heer I. GOUDSTIKKER, Nieuwstraat, Ter Neuzen, van 1 tot 6 uur's nam., speciaal voor het inzetten van Kunsttanden en Gebitten, volgens het laatste systeem en aan billijke prijzen. Mondstukken door anderen vervaardigd, worden door mij tegen een kleine vergoeding opnieuw gearrangeerd en ge- garandiseerd. Dr. HIRSCHEL komt op aanvraag ten huize der kalanten zonder verhooging van prijs. •MoXV* VKa v* A6* 0° Specialiteit in CEINTURES, ELASTIEKE KOUSEN, CORSETTEN enz. enz. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van den heer P. J. DE VLIEGHER, grondeigenaar te Gent, op Donderdag den 27 October 1898, des namiddags 1 ure,in hetlogement //Willem III," bewoond door den heer H. D. l'EcluseMahtj te Axel, verkoopen Koop 1. 2 hektaren 86 aren 60 centiaren of 6 gemeten 130 roeden BOUWLAND, ge- legen in den polder Oud Beoosteu en Be- westenblij, gemeente Axel, kadastraal bekend in sectie E nummers 117, 536 en 540. In huur bij Jan den Hamer, landbouwer te Axel, tot het rooven van den oogst in 1900 voor f 152,75 of 325 francs. Koop 2. 2 hektaren 11 aren 20 centiaren of 4 gemeten 222 roeden BOUWLAND, ge- legen in denzelfden polder over de vaart, kadastraal bekend in sectie E nummers 118, 119, 120, 121 en deel van 123. In huur bij C. L. de Letter, tot als boven voor f 61,75. Koop 3. 1 hektare 58 aren 20 centiaren of 3 gemeten 165 roeden BOUWLAND, gelegen als voren, kadastraal bekend in sectie E nummers 122 geheel en 123 gedeeltelijk. In huur bij de gebroeders Van de Vijver tot als boven voor f 79,90 of 170 francs. De koopers komen in het genot der huur sedert 1 October 1898, doch moeten daarentegen aan den verkooper bij de betaling der koopsommen opleggen 3 maanden dier huur. Betaaldag kuopsom 1 Februari 1899. Onkosten 7 binnen 8 dagen. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van Mevrouw de Wed. van den WelEdel Geboren heer D. F. PH. SEYDLITZ, grondeige- nares, particuliere te Gent, op Maandag den 31 October 1898, des namiddags ten 2 ure, verkoopen alles staande op den voormaligen zeedijk van den polder Hulsternieuwland, nabij Hulst. Te vergaderen ter plaatse. 9 9 9 9 9 H At>, j*# S&

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3