A 1 g e m e e d Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3679. Zaterdag 22 October 1898. 38e Jaargang. Maandag den 31 October aanstaande. GO U D Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van w AXEL maken bij deze bekend, dat de JaarUjksche Yeemarkt in deze gemeente zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, 8ecretaris. POLITIEK OVERZICHT. Het geschil met Engeland over bet bezet houden van Fashoda door Marchand neemt langzamerhand een ernstig karakter aan. Kapitein Baratier, die berichten van majoor Marchand overbrengt, is te Kairo aangekomeu. Per telegraaf zal hij zijn rapporten van daar overbrengen aan de Fransche regeering. Intusschen wordt de Toulon groote voortgang gemaakt met de bewapening der schepen. Den ganschen nacht wordt aan de arsenalen gewekt. Verscheiden kruisers hebben bevel gekregen, zicli gereed te houden drie transportschepen zijn klaar om zee te kiezeu. Ook van Engelsche zijde wordt niets nagelaten om aan het conflict een zoo scherp inogelijk ka rakter te geven. Hicks Beach, de kanselier der schatkist bijvoorbeeld, heeft te Northshields een redevoering gehouden en daarin wel is waar de hoop te kennen gegeven, dat de Fashoda-kwestie op vreedzame wijze beslecht zal wordenmaar, voegde hij er aan toe, Engeland heeft eene vaste positie ingenomen. Als ongelukkigerwijze Frank- rijk eene andere opvatting volgde, zou de Engel sche regeering weten, hoe hareu plicht te vervullen. Het zou, nadat er tachtig jaren lang vrede is geweest, een groot ongeluk wezen, wanneer de vriendschappelijke betrekkingen verbroken bleken en Engeland een grooten oorlog moest ondernemen. De regeering schuwt echter een dreigend gevaar niet, omdat zij het bewustzijn heeft, dat het gansche volk achter haar staat. Dat klinkt niet zeer vredelievend en 't is te hopen, dat de Fransche regeering een schikking zal weten te treffen. Maar het ministerie-Brisson staat zwakde Dreyfuszaak maakt elk kracktig optreden onmogelijk." Toen de premier gister even zijn eigen huis, in de rue Mazagran, bezocht, liep de meenigte uit de buurt te hoop en jauwde hem uit. En er gaan reeds praatjes over het FEUILLETON Een roraan uit Klondyke. Naar het Engelsch HEADON HILL. 30) Goede Hemelwat spijt 't mij, dat ik gister zoo onbeleefd tegen u was riep Rebecca, maar bedierf dadelijk den indruk van dit excuus door er bij te voegen Als 't tenminste waar is Gartside's goed liumeur had een korten kamp uit te vechten met opwellende boosheidtoen zei hij met een vreemden lach Drommels! u mocht 't mij welwatgemak kelijker maken. Er hoorde moed toe, u te naderen, na die terugwijzing. Maar ik begrijp, dat miju uiterlijk de reden was van uw vergissing, en ik mocht mij niet laten afschrikken, daar ik Dick had beloofd Doch laat ik u alles uitleggen. Hij deelde nu mede, hoe hij zich vergist had, door Malahide te houden voor een vriend van de dames en hem had verteld, dat Dick nog in leven was. Toen hij echter merkte, dat Malahide geen aan- stalten maakte om naar de hut van de dames te gaan was zijn achterdocht opgewekt, die nog ver- meerderde, toen hij Malahide zag kennis maken met Rooden Ruben, den bekenden schurk, dien 't openbaar gerucht in betrekking bracht met den verraderlijken aanval op Dick. aftreden van het ministerie, die niets goeds beloven. Er wordt veel geschreven over het dossier, dat nu door het hof van cassatie wordt onderzocht en waarvan Dreyfus' advocaat inzage heeft gehad. Het „nieuwe" feit, dat het hof tot revisie zal doen besluiten, zou, volgens de jongste onthullingen, wezenhet klad van een brief van Esterhazy aan een onbekende, vermoedelijk aan du Paty de Clam, waarin Esterhazy zegt, dat hij, met het oog op de onzekerheid wat de schriftkundigen zullen zeggen, maar bekennen zal, dat zijn schrift is nagemaakt. De ontvangst van het Duitsche Keizerlijk paar te Konstantinopel is boven beschrijving schitterend niet alleen, maar ook buitengewoon hartelijk. De pers beging zelfs gedichten ter eere van de hooge gasten. Het feest-programma zal waarschijnlijk een weinig bekort moeten worden, daar de Keizer Zaterdag reeds naar Klein-Azie wil. Een bezoek aan de Keizerlijke schatkist, den grooten bazar, eene vaart op den Bosporus en eene groote wapen- schouwing blijven in elk geval gehandhaafd. Keizer Wilhelm ontving van zijnen gastheer, den Sultan, een prachtig versierde sabel ten ge- schenke, benevens eene schilderij, een episode uit den slag bij Domokos voorstellend. Aan de Keizerin werd een kostbare diadeem vereerd. Zal H. M. zich daarmede tooien bij haar bezoek aan den harem Behalve eene Protestantsche kerk inwijden zal de Keizer te Jeruzalem nog voor eene tweede den eersten steen leggen. Voor dat doel stelde de Gustaaf-Adolf-vereeniging 30,000 mark ter be- schikking van Z. M. Prinses Gisela van Beieren moet door hare moeder, wijlen Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, tot eenige erfgenaam zijn benoemd. Gelijk men zich herinneren zal, was Luccheni, de moordenaar der Keizerin, oorspronkelijk voor- nemens geweest den Hertog van Orleans te vermoorden, die in het begin van September ook te Geneve heeft vertoefd. Maar hij trof den Hertog daar niet meer en zoo ontliep deze het gevaar, dat hem dreigde. De Hertog heeft nu het gelukkig denkbeeld gehad gelukkig ook, wie zulk een denkbeeld aanstonds kan doen verwezelijkenom eene hulde te brengen aan haar, die in zijne plaats het slacbtoffer werd van den onverlaat. Bij den beeldhouwer Fuguere bestelde hij een standbeeld van de Keizerin, dat hij aan de stad Geneve ten geschenke zal geven, om te plaatsen op de plek, waar de snoode daad werd gepleegd. De Keizerin-lijderes zal daarop worden voor- gesteld in stemmig gewaad, met een bloemtuil in de hand en de oogen ten hemel. Als ik dien heer onrecht doe, besloot Gartside, noem mij dan gerust een ezel en denk er niet meer aan. Wat mij voornamelijk drong, u te gaan opzoeken, was zijn vrees, dat ik 'tnieuws over Dick aan u zou vertellen. Dat kwam mij toch niet voor als de handelwijze van een vriend. Overstelpt door haare aandoeningen, maakte tante Rebecca zulke vreemde grimassen, dat Gartside er nog niet achter kwam, of hij goed dan kwaad had gedaan. Hij kreeg zekerheid, toen zij Hank Devine na- derbij wenkte. Deze heer blijkt een vriend van onstezijn, sprak ze tot den goudgraver, wiens gelaat de grootste verbaziug uitdrukte. Ik ga domme dingen doen op mijn ouden dag. 't Was mijn schuld, dat hij in gezelschap kwam van dien schurk. Hoe zoo vroeg Hank, langzaam wat ont- dooiend. Toen 't nieuws over Dick hem was herhaald, met de verklaring er bij, waarom Gartside't ge heim wilde bewaren, maar dat nu ongelukkiger wijze was verklapt aan Malahide, stak hij zijn vereelte hand vooruit. Geef mij je hand, meneer, zei hij tegemoet- komend. Maar nu was de beurt aan den kleinen Engelsch- man om zich te doen gelden. Hij nam een air aan van waardigheid, dat in zonderlinge tegen- stelling was met zijn sjofel voorkomen, en stak de handen in de zakken. Loop als 't u belieft niet weg met de In de zitting der Tweede Kamer van gisteren verdedigt de heer Van Kol uitvoerig zijn motie v6or Staats-exploitatie van het mijnbedrijf, welke particuliere exploitatie mogelijk maakt. Staats- exploitatie erkent het recht van beschikking over den bodem in het algemeen belang, belet gunsten en voorrechten aan concessionarissen, waarborgt winst aan de schatkistbeschermt werklieden en inboorlingen, weert vreemden invloed en roofbouw en behartigt de belangen van het nageslacht. Hij betwist het recht om op de voorgestelde wijze over delfstoffen te beschikkennemen de socialis- ten eenmaal een bovengrond in Nederland, dan zal dit geschieden met schadeloosstelling en zonder machtsmisbruik. De Staat trekke liever voordeelen uit deze industrie dan uit den volks- verderfelijken opium. Vreezende van particuliere exploitatie moeilijk- heden met de bevolking op de huitenbezittingen, handhaaft hij onveranderd zijne motie, die ook gericht is tegen het kapitalisme, welks hebzucht deze wet voedt, zeggende spr. dit als protest tegen 's Ministers bewering dat spr. met zijne motie lonkjes toewerpt aan de socialisten. De Minister blijft onbeperkte uitbreiding van Staats-exploitatie van mijnen wegens het groote risico ontraden en zegt nog, dat deze wet miju concession aan inlanders toelaat en dat over de uitvoering van de koelie-ordonnantie geen klachten zijn vernomen. Nadat de heer Van Kol aangedrongen had op het besteden van de helft van de winst aan particuliere mijn-exploitatie ten bate van de Indische bevolking, werd zijne motie verworpen met 57 tegen 11 st. Voor: Ketelaar, Verheij, Staalman, Troelstra, Van Kol, Van der Zwaag, Pijttersen, Hennequin, Zijlma, De Boer en Nolting, Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Eindelijk is de Belgische Minister van Landbouw zoo welwillend geweest om de grenzen voor ons fokvee te openen. En hoe gemakkelijk heeft hij 't ons niet gemaakt Een paar uren in de maand hebben wij ge- lecer.heid onze koeien naar de quarantaine stallen te zenden, waar zij op kosten van den verzender maar een dag of tien moeten blijven staan. Geen wonder, dat de smokkelaars, die in de laatste dagen in zak en asch zaten, thans jubelen want er bestaat weer kans, dat de smokkelhandel opnieuw zal gaan bloeieu, vooral als er bij de keuring wat willekeurig wordt te werk gegaan. Dat het smokkelen in de laatste dagen, toen het overtuiging, dat ge mij een gunst bewijst. Waarom verliet ge mijn vriend Osborne en zondt ge een misleidend bericht over hem naar huis Ge hadt toch uit den brief, die aan den boom op't plateau was gespijkerd, kunnen zien, dat alles in orde was en hij den tocht had voortgezetIk neem u niet kwalijk, dat ge het meisje hier eerst liebt teruggebrachtmaar ge hadt Osborne tenminste achterna kunnen gaan, en ge hadt zijne familie niet ongerust begoeven te maken, als ge wist, dat hij in leven was God is mijn getuige, dat er geen brief op 't plateau was, toen ik er onderzoek deed, bromde Hank. Zoo'n man ben ik niet De oprechte toon van zijn stem liet geen twijfel toe, en Gartside's vlugge geest dacht terstond aan den blanken man, dien hij in Dick's gezel schap had gcvonden, en die hem dadelijk had tegengestaan. Ik geloof u, zei hijmaar de zaak maakt mij niet vroolijker. 't Yerdwijnen van dien brief bewijst, dat er valsch spel is gespeeld Ken je een man, die Baxter heette en met dezelfde boot van Victoria kwam Ja, en hij beviel mij niemendal, zei Hank. Nu, 't zal u misschien verwonderen, te hooren, dat hij in gezelschap van Osborne was, toen ik hem ontmoette. Hij moet op een ge- geheimzinnige manier zijn verschenen, midden in 't gevecht, en de aanvallers hebben afgeslagen door een list. Ik had het ook niet op den vent. Hij zal den brief hebben weggenomen. Dat ziet er leelijk uit openen van de grenzen reeds bekend was, daarvoor niet ophield, bewijst, dat in een Belgisch blad ge- publiceerd wordt de verkooping der volgende Nederlandsche dieren, door de ambtenaren aange- houden ,/17 October te Vracene 3 buitengewoon schoone bekalfde vaarzen 2 jaar oud. 20 October te Stekene een schoone vaars pas drie jaar oud met kalf er bij. 26 October te Stekene een schoone bekalfde vaars. 27 October te Wachtebeke 3 schoone vaarzen en eene koe." Zooals men weet, werden vroeger al de aange- slagen koeien dadelijk afgemaakt. Voortaan zullen zij, „zonder kosten, maar met comptante pen- ningen," verkocht worden door den heer ontvanger van de gemeente, waar zij aangehouden zijn. Op 2 en op 16 November 1897 zijn hier te lande een aantal stukken ter nominale waarde van ongeveer 160 millioen gulden verbrand. Dit auto da fe, waarbij twee leden van de algemeene rekenkamer toezicht hielden, werd volgens het jongste jaarverslag van dit college, aangericht van schuldbekentenissen ten laste van den Staat, die of uitgeloot waren, of in inschrijvingen in het grootboek verwisseld, of ingeleverd ten gevolge der conversie der Staatsschuld in 1896, of aangekocht ter aflossing van schuld. De Duitsche regeering heeft zich eindelijk de hooge vleeschprijzen aangetrokken en de regeeringspresidenten verzocht zich op de hoogte te stellen van den invloed der verhooging op de volks- voeding. Men verwacht algemeen dat dit zal leiden tot een openstelling der grenzen. Vreemd genoeg maakt men alleen maar melding van de Belgische en Deensche grens. Wat voor nut openstelling der Belgische grens kan hebben is niet recht duidelijk, daar Belgie zelf aan vreemd vee behoefte heeft. Daarbij komt dat in de laatste tijden reeds meermalen werd aangetoond, dat de toestand van onzen veestapel veel gunstiger is dan die van den Belgischen. Te Zevenbergen wordt thans een drukke handel gedreven in aardappelen. Dit blijkt o. a. uit het feit, dat de vorige week door een der beurtschippers aldaar niet minder dan 3000 H.L. voor Amster- damsche rekening werd gekocht. Tal van vreemde kooplieden doen aldaar thans groote iukoopen. Ofschoon de meeste landbouwers hun vraag stellen op 3 per H.L., is dit nog slechts voor enkele partijen besteed. Algemeen is men verzekerd, dat de prijs op het oogenblik vrij stationnair is en in stede van stijgen, de prijzen zullen dalen. Ik durf wel wedden, dat hij 't deed, zei Hank, stevig in de hand slaande, die Gartside hem nu aanbood. Tante Rebecca was steeds opgewoudener geworden bij al deze ophelderingen, welke des te meer te raden overlieten. Doch haar begeerte om meer van Baxter te weten te komen, moest zij voor het oogenblik bedwingen. Er werden voetstappen vernomen en Vick Mursell verscheen op't tooneel, bloodshoofds, nat en ademloos. Er is heel wat nieuws van dien Eugelschman bij ons en Rooden Rubenik heb ze bespied, net als een detective in de boekenen Ga daar binnen en houd je mond zoolang, zei Hank zonder veel plichtplegingen en schoof zijn nitverkorene in zijn tent. Daar komt de schurk zelfhij behoeft je niet bij ons te zien. Zijn scherpe oogen hadden Malahide ontdekt, gemakkelijk te onderscheiden aan zijn goedverzorgde kleeding. Hij kwam van den anderen kant, en er was nog juist tijd, de tegenwoordigheid van Vick te verbergen. Naderbij komend, kon de medeminnaar van Dick Osborne een uitdrukking van wrevel niet verbergen, nu hij Gartside bij tante Rebecca zag hij groette echter met zijn gewone beleefdheid voor de dame, wat beantwoord werd met een ouverstoorbaren, ijskouden blik. Zijn gezicht was echter, na al wat ze daar even vernomen had, te veel voor haar. Zij begon hem te overladen met een stortvloed van verwijtingen. (Wordt vervolgd). Ul.llMMHHmil II I I IT' TER SEIZESISCHE COIIRANT I - ..itepzunilerd op Feestilacen, bit den nitgever I". J. VAS BE MIDE te Ter Seuien. Uit blatl verscliijnt naauilag-, Wuensilttg- en njdagavonil, VAN 11 """Hffl'J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2