BIJVOEGSEL Tsr KsuzsnschQ Courant Zaterdag 21 October 1898. No. 3679 Gemengde berichten. TER NEUZEN, 21 October 1898. De loting voor de Nationale Militie, heden alhier gehouden, heeft voor de gemeente Ter Neuzen den volgenden uitslag gehad ZAAMSLAO. a s NAMEN Opgegeven a a LOTELINGEN. reclames. o a 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 81 32 33 84 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 78 74 75 76 77 78 1 2 3 4 5 6 7 8 Verlinde Frans. Grootaert Jacobus F. van der Sloot Cornelis J. van Dijke Cornelis. Acke Nicolaas Johannes, van Wijck David. Hamerlinck Ernest Theod. Dooms Jan Baptiste. Dees Krijn. van Graefschepe Petrus. Kaijser Cornelis. de Regt Jan Willem. Rouw Willem Jacobus, de Vries Douwe Poppe. Dooms Johannes Cornelis. de Kraker Leendert. Harte Jacobus Floris. Versluijs Hendrik. Dieleman Francois. Scheele Adriaan. Aarnoudse Anthonie Joh. Scheele Dirk. Eijke Martinus C. J. de Bree Jan Simon. Sol Pieter. Hamelink Krijn. Nolson Raimond G. E. Wolfgang Adrianus Joh. den Engelsman Joannes J. van Waes Charles L. Loekemeijer Jacobus H. de Regt Saan. Marsilje Hubregt Anthon. Verbrugge Francois. Beckmann Maria J. H. Florisse Pieter Lourens. Pieters Willem Hendrik. Simons Adriaan. van Iterson Arnout. Leunis Abraham. Michielsen Cornelis Lev. Scheele Elias Dirk. Hamelink Geertrudus A. van de Wege David. Hamerlinck Petrus van Doeselaar Willem. Heijgelaar Leunis. Kolijn Pieter Jacobus, van Driel Pieter Adrianus. Versluijs Adriaan Jacobus. Dieleman Levinus. Vermeulen Willem Jacob. Rijnberg Frangois Louis, de Kraker Jozias. Breijaert Jules Cesar, van Wijck Daniel. Galle Petrus. van Dixhoorn Leendert F. van Doeselaar Francois J. Loof Joost Dirk. Hamerlijnck Aug. (B. L.) Meertens Joos Cornelis. Butler Pieter Jacobus. Dobbelaar Pieter. Hofman Francois. Standaert Adrianus Petrus Maas Daniel. Pladdet Jozias. van Alten Adriaan H. Scheffelaar Klots Petrus. Fonteijn Joseph, van den Berge Willem P. Oostdijk Johannes Arie. Cortvriendt Ludovicus A. van der Hooft Arie George de Haas du Pon Adriaan A de Cooker Eduard Joh. 't Gilde Jan Daniel. Broederdienst. Gezichtsgebrek Broederdienst. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Gezichtsgebrek. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Eigen dienst. Broederdienst. Broederdienst. Eigen dienst. fEenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Gebreken. Broederdienst. Eigen dienst. PHILIPPINE. van Wijnsberghe Achilles, de Mul Augustinus L. de Graeve Petrus. van Hulle Johannis B. de Ruijsscher Johannes, de Kousemaeker B. J. H. Lauret Leonardus J. de Mul Polidoor. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 LI 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 van Doorn Joh. Daniel. Mechielsen Jacobus. Hofman Jacobus, van Breen Christiaan. Kok Leendert J. P. Faas Anthonie. van der Beek Abraham. Bakker Frederik. van Kerkvoort Pieter. Remijn Krijn. Brandes Pieter. Zegers Adriaan. Heijnsdijk Jan. Dieleman Jacobus. Dieleman Jacobus Petrus. de Jonge Adriaan L. M. Leenhouts Abr. Anth. Goosen Pieter. Willemsen Mattheus. Hamelink Krijn. den Beer Jozias. Deurwaarder Cornelis. Romeijnsen Maarten. Dieleman Hendrik Jan. Leunis Anthonie. Gaasterland Jacobus. Riemens Jan. Dees Guillaam. Kaijser Leendert Pieter Buijze Jacob, de Jonge Jan Frederik. Buijze Cornelis. Snap Jan. de Jonge Francois C. Herrebout Mariuus L. Michielsen Const. Al. Kolijn Abraham. H 0 E K. Kaan Adriaan Daniel. Rinders Jannis Cornelis. Michielsen Cornelis. de Bok Andries. 't Gilde Joh. Jac. Pijpelink Jacob. Scheele Levinus. de Kraker Jozias. de Braal Dirk. Meertens Pieter. van der Welle Mar. Abr. de Ruijter Anthonie. Dieleman Petrus. de Blaeij Levinus. Koole Abraham, de Groote Cornelis. Tollenaar Hendrik. van der Welle Mart. Abr. Bareman Willem. Riemens Adriaan. de Bruijne Cornelis. Buijze Jan. de Bruijne Marinus. Broederdienst. Gebreken. In dienst. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Broederdienst. Gebreken. Broederdienst. Lichaamsgebr. Eenige zoon. Eenige zoon. Eenige zoon. Broederdienst. In dienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. In dienst. Broederdienst. Te klein. Een conducteur van de stoomboot //de Maas- stroom" te Heusden, keerde Zondagnacht met twee zijner vrienden van een bruiloftspartij terug. Bij het aan boord gaan geraakten alien te water, met het noodlottig gevolg, dat de conducteur verdronk. De verongelukte was een braaf en oppassend jongmensch. Verleden week maakten wij melding van het overlijden van den 91jarigen oudstrijder Kools, te 's Gravenhage, juist in den avond van zijn 65jarig huwelijksfeest. Thans is ook zijne vrouw overleden. De justitie te Maastricht houdt zich bezig met het onderzoeken naar eene misdaad, die naar alle waarschijnlijkheid schuilt achter het verleden week Donderdagmorgen op 't gebied der gemeente Heer te vondeling gelegde kind. Dat kind een jongetje, werd in den vroegen morgen door twee arbeiders onder een haag, in een pak kleeren en linnen gewikkeld, aan de zijde van de weg slapende gevonden en terstond door de vrouw van den spoorwegarbeider Ploem liefdelijk opge- nomen. Dank aan haar ijverige zorgen, kwarn het zwakke wicht, dat van de koude reeds veel bleek geleden te hebben, spoedig bij. 't Inmiddels ingestelde onderzoek en bekomen inlichtingen deden ver- moeden, dat men hier met een ontaarde moeder te doen heeft, daar in den vroegen ochtend eene jonge vrouw was gezien nabij de plek, waar het kind is gevonden, welke later in de richting van Luik per spoor was verdwenen. Dat het kinc omstreeks twee jaar oud is, wondeplekken had en uit de kleeren en het linnen bleek, dat men met welgestelden te doen heeft, dit een en ander ver meerdert de geheimzinnigheid in deze zaak, en doet de justitie haar nasporingen met ijver voort l.zetten. Als een bijzonderheid werd oulangs gemeld dat een loteling te Naarden geweigerd had te loten en ook zijn maat en signalement op te laten nemen, en dat wel als //Katholiek Tegen dit laatste protesteert de betrokken loteling, zekere J. M. K. uit Bussum. Hij schrijft »Niet als Katholiek heb ik geweigerd, maar als Christen en gedrongen door mijn geweten, dat mij zegtniet te mogen deelnemen aan elke militaire handeling of voorbereiding daartoe. Tevens geef ik mijn verbazing te kennen, dat dit in ons beschaafd, Christelijk Nederland als een vreemd verschijnsel wordt beschouwd, terwijl toch duidelijk moet gevoeld worden, dat militairisme en leger (d. w. z. voorbereiding tot broedermoord) niet thuis behooren in een land, dat zich zooveel op zijn beschaafdheid en Christenzin laat voor- staan." In vele plaatsen van Groningen en Drenthe woed onder de hoenders de cholera, eene ziekte met een kort verloop, welke 90 offers eischt. Er zijn onderscheidene landbouwers die geen enkel exemplaar overhouden. In de cadavers vindt men groote hoeveelheden van een vuilgele vloeistof. Wijl deze ziekte zich door haar besmettelijken aard snel uitbreidt, is het raadzaam de aangetaste dieren te dooden en diep te begraven, beter nog ze te verbranden. Woensdag werd in de rechtzaal te Amster dam uit den mond van een beklaagde een vraag vernomen, die ook onzc rechtsgeleerden in den aatsten tijd bezig houdt. Deze beklaagde was betrapt op diefstal van suiker, die hem als schuitenvoerder was toever- trouwd, en hij hoorde nu 6 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Na het requisitoir van het O. M. richtte de man tot den president, Mr. Karseboom, de vraag, of zijn gezin niet eenigen onderstand kon erlangen tijdens zijn gevangenschap? VIr. Karseboom ging op deze vraag in, om, hoewel de oplossing niet in de rechtzaal thuis hoorde, den man toch even onder het oog te brengen, dat het beter ware geweest, indien hij aan zijn gezin had gedacht, toen het plan voor den diefstal in hem opkwam. De man had als schuitevoerder vast werk en moest erkennen, dat hij een redelijk stuk brood verdiende. Te Didam, waar het kermis is, is een 12jarige knaap uit den schommel gevallen, met let gevolg dat hij beide armen brak. In een dorpje op de Yeluwe, waar een winteravondschool voor volwassenen gehouden zal worden, werd naar aanleiding hiervan in een blad eene advertentie geplaatst, waarvan het slot aldus luidde //hoewel wij alien hiertoe opwekken, worden toch vooral degenen, die lezen noch schrijven kunnen, verzocht deze advertentie niet ongelezen te laten." Dezer dagen trouwde in eene gemeente een paartje, namen hun intrek in een allerliefst huisje, dat zeer net werd gemeubileerd, toen op zekeren dag zich een deurwaarder aan de woning vertoonde, met twee zijner trawanten. De vrouw des huizes liet de heeren binnen, waarna de deurwaarder haar met de omstandigheid bekend maakte, dat manlief als vrijgezel verzuimd had zijn inkomstenbelasting te betalen, waarom nu beslag werd gelegd op de nette meubeltjes, waarvoor bovendien een der trawanten achterbleef om te zorgen dat de spulletjes niet zouden ver- dwijnen. Toen manlief thuis kwam, werd natuurlijk zoo spoedig mogelijk gezorgd, dat deurwaarders trawant het nette kooitje verliet. Een nieuwe soort oplichterij komt tegen- woordig in het Noorden des lands voor. Te Havelte bijv. liep vdor een paar dagen iemand met een blikken trommel langs de huizen, om z/briefkaarten" aan den man te brengen. Hij bood die aan voor 2^2 ct. het stuk, dus een halven cent beneden de waarde. Hoe dit mo gelijk was? Wel zeer eenvoudig de briefkaarten waren niet van een postzegel voorzien. Hoe is 't mogelijk dat zoo'n man nog zaken doet Het onderzoek naar de schipbreuk van de Mogehan is al begonnen, maar men heeft nog geen aan wij zing hoe het schip zoo onbegrijpelijk ver uit zijn koers kon zijn. Men gist, dat de kompassen afweken, maar zij waren nog den dag tevoren nagezien of dat de kapitein dronken was, maar hij heette juist een zeer sober maneenige passagiers beweren, dat de kapitein onwel was, dat hij niet aan tafel was geweest. Of dit nog kan blijken De scheepsdokter is onder de geredden. Een Amerikaansche jongedame, die gered is, miss Katherine Noble uit Baltimore, vertelt hoe zij nog aan boord rokken en schoenen had uitge- daan om in het want te klimmen. Een matroos deed haar daarna een zwemgordel aan. De 4e stuurman gaf haar nog goeden raad, maar toen werd zij door een golf overboord gespoeld. Na eenigen tijd wist zij zich aan een plank vast te klampen, en daaraan bleef ze maar met alle macht hangen onderwijl hoorde zij de menschen om haar heen verdrinken. Verscheidene keeren nam zij zich voor den strijd op te geven, maar dan dacht zij aan de jonge vrouw, die van de schipbreuk der Elbe gered was, nadat zij vijf uur in het water had gelegen. Aan haar dacht zij telkens zonder dat voorbeeld, zeide miss Noble, had 't zei niet kunnen uithouden. Na drie uur in het water gelegen te hebben, kwam de red- dingboot bij haar. Gooi mij een touw toe, riep zij, en met moeite bracht men haar binnenboord. Miss Noble getuigt nog, dat de beinanning van de Mogehan zich schitterend gedroeg, en alles deed om de vrouwen en kindereii te redden. In een Duitsche spoorwegcoup^ zitten twee heeren, van wie er een zich moeite geeft het numtner van den waggon 1618 te onthouden. z/omdat het zoo gemakkelijk is" zegt hij tot zijn reisgenoot, //Wanneer men onderweg is uitgestegen, dat men zijn coupe spoedig terugvinden kan." z/Nu", meent de ander, //het nummer van onzen waggon is nog al gemakkelijk te onthouden 1618 je denkt maar aan het begin van den dertigjarigen oorlog." Ja, dat is waar ook", bekent de eerste, of- schoon hij zich met den geheelen dertigjarigen oorlog, nadat hij van school is gegaan, niet meer heeft bemoeid. Na eenigen tijd heeft men aan een station tien minuten oponthoud. Onze reiziger stapt uit om in de wachtkamer het een en ander te gaan gebruiken, en eerst toen de conducteur waarschuwt om in te stijgen, denkt hij er aan zijn coupd weer op te zoeken. Drommels daar was hij het nummer vergeten Doch wacht, het was het jaar, waarin de dertigjarige oorlog begon ja, maar wanneer was dat eigenlijk z/Instappen, het is hoog tijd wordt hem toege- roepen. Hij wendt zich daarom haastig naar een medereiziger, die eveneens wat te laat is. //Mijn- heer.... weet u niet, in welk jaar de dertigjarige oorlog begon Een verwonderd gezicht is het eenige antwoord. //Klaarroept een der conducteurs. In vertwijfeling richt onze man zich tot den stationschef, dien hij bij den arm pakt. //In 's hemels naarn, mijnheer zegt mij toch als 't u belieft. wanneer de dertigjarige oorlog begon roept hij uit. De stationschef ziet hem onderzoekend in het gelaat, heeft het teeken, dat de trein kan vertrekken, en de man, die men voor krankzinnig houdt, wordt vastgehouden, tot hij heeft verklaard, waarom hij zoo'n zonderlinge vraag heeft gesteld Deze tragi-comische geschiedenis herinnert aan een hulpmiddel dat de directie van den spoorweg tusschen Parijs (Montparnasse) en Saint-Malo aan de kust, den reizigers aan de hand heeft gedaan, om gemakkelijk hun waggon te kunnen terugvinden. Dagelijks rijdt daar een trein, waarvan de wagens zijn versierd met reusachtige teekeningen van sterren, wagens, visschen, zwaluwen enz. Daar het publiek zeer ingenomen schijnt te zijn met deze nieuwigheid, zou het niet onmogelijk zijn, indien door den tijd alle waggons in plaats van met nummers, met teekeningen zullen worden voorzien. Een gevaarlijk beroep voor vrouwen. Ieder beroep heeft zijn gevaren, doch dat van vrouwelijke detective niet de minste. Men oordeele naar het volgende voorvalIn Bochum had onlangs eeninbre- ker zijn slag geslagen bij een der grootste juweliers der stad. De juwelier riep de hulp der geheime politie te Berlijn in en daar er verdenking rustte op eenige jonge mannen, zond men er een lieve, jonge dame als detective heen, met de opdracht te trachten een dezer jonge mannen aan zich te verbinden en hem aldus uit te hooren. Dit was evenwel gemakke- lijker gezegd dan gedaan en de jonge dame, voor- loopig het nuttelooze en gevaarlijke van haar pogingen inziende, vergenoegde zich met haar intrek te nemen in het hotel, waar de verdachten logeerden. Meermalen trachtte de detective in nachtgewaad aan de deur der kamer, waar zij verblijf hielden, het een en ander van hun ge- sprekken af te luisteren, doch op zekeren nacht werd deze zonderlinge bezigheid door de bedienden gemerkt, die hun meester er van in kennis stelden. Toen de dame den volgenden nacht als naar ge- woonte weer op spionnage uitging en zij verdiept was in het afluisteren van een gesprek, dat tus schen twee der verdachten werd gevoerd, werd ze eensklaps door den hotelhouder van achteren aan- gegrepen en voor ze een verklaring van haar zonderling gedrag kon geven, door hem de trap afgeworpen, met het gevolg, dat zij een gecom- pliceerde beenbreuk bekwam. Het is niet te verwonderen, dat de dame, die weken lang het bed heeft moeten houden, gezworen heeft nimmer het beroep van detective weer te zullen opvatten. ZEET1JDINGEN. Van 19 tot en met 20 Oct. a A 1 Van 19 tot en met 20 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 60 binnenvaartuigen op- en 52 afgeschut j door deWestsl. 3 op- en 3 afgeschut. VAN DE VAN OJ M M O DER 9-4 0 ta VLAG. NAAM. M3. IVanennaar. Lading. 20 19 19 19 20 Eng. s.8. Eng. barge Eng. s.s. Eng. barge Eng. s.s. idem idem Eng.3m.8ch, Eng. a.s. Duits. 8.3. Eng. s.s. Dnits. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Voor TerSeuienl Hailing 2199 Londen stukg. Lord Wolsely 227 idem ijzer Van 'Ver K'euzen Ann Webster 2241 Londen atukg. Lord Tennyson 219 Rotterdam ledig Voor (went Ouse 2158 Goole stukg. Ptarmigan 3492 Manchester idem Aurora 3324 St. Peterburg hout Village Belle 296 Fecamp stukg. Sea Gull 2100 Londen idem Van (went i Mietzing 1457 Antwerpen ledig Aire 1763 Goole stukg. Timandra 3559 Antwerpen ledig Spindrift 2003 Londen atukg. Rallus 2942 Liverpool idem Ouse 2158 Goole idem Ptarmigan 3492 Antwerpen idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1