BURGERL1JKE STAND. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Groote Schouwburg te Gent. a a D A G E N. Voorm. Nam. Donderdag 20 Oct. 4.26 4.50 Vrijdag 21 n 5.15 5.44 Zaterdag 22 w 6.16 6.55 Zondag 23 r 7.38 8.25 Maandag 24 9.11 9.54 Dinsdag 25 u 10.32 11.6 Woensdag 26 11.34 11.59 Hieromtrent wordt gemeld, dat het lijk van den bewusten jongeling naar het Boerhave labo- ratorium te Leiden is vervoerd, ten einde gerech- telijk te worden geschouwd. Ben heer, die bij oproeping in de bladen door de politie was uitgenoodigd inlichtingen te komen verstrekken, beeft zich bekend gemaakt, maar om- trent het voornaamste punt, nl. het slaan, geen mededeelingen kunnen doen, aangezien dit eerst geschied is op de Mauritskade. Uit particuliere mededeelngen is nog gebleken, dat er werkelijk door den agent klappen met den wapenstok zijn uitgedeeld, waarvan de beambte ook trouwens geen geheim maakt, bewerende tot zelfverdediging te hebben gehandeld, aan gezien hij van een der jongelieden (niet van den thans gestorvene) een slag met een wandel- stok kreeg. De slagen van den agent zouden ook niet den nu overleden jongeling hebben getroffen, maar diens broeder, die tusschen hem en den agent in stond. De agent moet verklaard hebben dat hij den thans overleden knaap wel had willen treffen, wegens zijn schandelijk verzet, maar dat hij daartoe niet in de mogelijkheid was door den zoo juist aangegeven stand der personen. Negen jaar geleden viel een knaapje te Heusden met zijn hoofd door de ruiten en bekwam daarbij ernstige wonden. Het knaapje herstelde, maar leed veel aan hoofdpijn. Thans o het een geneeskundige gelukt na een moeilijke operatie een betrekkelijk groot stuk glas uit den schedel van den knaap te verwijderen. Na den geheelen nacht feest gevierd te hebben in een cafe kreeg te Rotterdam Zondagochtend een der feestgenooten, een 30jarige machinist, twist met zijn meisje, een 23jarige in dat cafe inwonende juffrouw. Hij greep haar beet en wierp haar tegen de kachel, met het gevolg dat zij viel en het linkersleutelbeen brak. Voor haar werd nu de hulp der politie ingeroepen, terwijl hij naar het politiebureau werd overgebracht. Dit bureau ver- liet hij in den namiddag weer mei zijn meisje, dat, nu weer met hem verzoend, instantelijk ver- zocht hem niet gerechtelijk te vervolgen. Vrijdagnamiddag vervoegde zich teTerborg, ten huize van den burgemeester, de schilder R., die verlangde den burgemeester te spreken. Terwijl men dezen ging roepen, ging R. naar boven, waar hij op de slaapkamer een revolver van den muur nam en zich voor het hoofd schoot. Na een uur overleed hij. Veelvuldig gebruik van sterken drank schijnt de oorzaak van zijne daad te zijn. Woensdag jl. trouwde te Amersfoort een paartje waarvan de man 83 zomers achter den rug had en de vrouw 56 lentes telde. De stoet werd aan het stadhuis door vele belangstellenden opgewacht, die meenden een vrouw die gewoon was op krnkken te gaan en lichtgeloovigen hun toekomst uit de kaart voorspelde, het huwelijks- bootje te zien instappen. Van krukken was echter niets te zien indien men niet meerekent het houten been waarop een der getuigen, een liedjeszanger "van beroep, in den stoet voortstrompelde. Gejuich was er in de menigte die het paar opwachtte en gejuich was er ook in den bruiloftstoet. Doch het gejuich van het echtpaar is van korten duur geweest. Het echtgeluk schijnt gestoord te zijn geworden doordien er een einde kwam aan het door den man opgespaarde geld, dat een som van f 200 bedroeg. Hem werd toen de deur gewezen. Gelukkig heeft hij een onderkomen gevonden bij een zoon van hem. Zaterdagnacht omstreeks een uur is inge- broken bij den heer P. van Rooij, magazijn van uurwerken en rijwielen in de Hinthamerstraat te Den Bosch. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door uitsnijding eener ruit van het keukenraam, die in de Preekerspoort uitkomt. De vrouw des huizes, door het geritsel wakker geworden, zag door het het raam der slaapkamer den inbreker in den werkplaats staan. Op haar halpgeroep nam de dief ijlings de vlucht, een paar nieuwe beitels, zonder handvatten en een pakje groene zeep achterlatende. Dadelijk werd met behulp der gemeente-politie een nauwkeurig onderzoek ingesteld, doch men kon niet gewaar worden dat iets was ontvreemd. In een nabij Roermond gelegen gemeente had de veldwachter voor zijn beproefden ijver f 50 belooning ontvangen. De man erg in zijn nopjes en meer dan dankbaar, wist niets beters te doen dan de vrouwen der gemeenteraadsleden bij zich te noodigen, waar hij ze op koffie trakteerde. Uit Grave wordt gemeld Bij enkele varkens van den karreman K. alhier vertoonden zich zeer verdachte verschijnselen toen een paar stierven, werd de politie van het geval kennis gegeven, en een ernstig onderzoek bracht nu aan het licht, het vermoeden van vergiftiging door middel van luciferskoppen. Dit vermoeden werd versterkt, toen bij opening van een der ge- storven varkens uit de maag een scherpe phosphor- lucht werd waargenomen. Daar men een der buren kort te voren in de nabijheid der varkenskooi had gezien, en in zijn woning lucifers werden ontdekt van gelijke soort, als die in den bak gevonden, rees verdenking tegen dezen. Het onderzoek wordt nog'voortgezet. Vrijdagavond is te Londen een man in hechtenis genomen, dien men voor een anarchist houdt. Toen hij zich door een paar politieagenten gevolgd zag, draaide hij zich om, spoog naar de agenten en zei iets in een vreemde taal. De agenten pakten hem aan en wisteu hem, na een worsteling, meester te worden. Hij had een ge- laden revolver in den zak en anarchistische papieren bij zich. Zaterdag is de man al voorloopig ver- hoord. Hij heet Asdrubal Malavasie en is 22 jaar oud. In een hotel te Weenen stapte vodr eenige weken een rijke Amerikaan, De Freye uit San Francisco, af. De man stierf plotseling aan een hartkwaal, waarna zijn bagage door de politie in bewaring werd genomen. Men vond o. a. voor een waarde van 300,000 florijnen. Maar hoe men ook zocht, nergens in Amerika of in de oude wereld is iets van de betrekkingen van den over- ledene bekend. Naar zijn naam te oordeelen meent men dat het een Zwitser of een Belg is. Onlangs is er in Bngeland een proef ge nomen met bloedhonden voor het opsporen van misdadigers, maar zij viel niet goed uit. Een enkele maal vonden zij wel het spoor, maar de man, dien zij zoeken moesten, was hun dan slechts een drie kwartier voor geweest, en de afstand, dien de honden af te leggen hadden, was maar klein en de hindeynissen waren niet groot. De -Field geeft deze verklaring van den achteruitgang der bloedhonden als zij vroeger ten minste zoo scherpzinnig zijn geweest als de romans 't voor- stelden dat zij bloeddorstig zijn vandaar hun naam. Maar nu zij tegenwoordig alleen voor de aardigheid op een mensch uitgaan en zij bij droevige ervaring weten, dat zij hem toch niet mogeu opeten, als zij hem te pakken hebben, is de aardigheid er voor hen af. Zij stellen in de zaak niet meer wezenlijk belang. De gewezen beambte van de rijksdrukkerij Grunenthal, de man die voor verscheidene tonnen aan valschelijk genummerde bankbiljetten in omloop bracht en op Berlijnsche kerkhoven onder grafzerken een deel van het gestolen bankpapier had ver- stopt, heeft zich Maandagnacht van kant gemaakt. Hij wierp zich van de trap van het huis van bewaring en bleef dood. Zijn zaak zou Vrijdag hebben gediend. Volgens een ander bericht had hij het verlangen te kennen gegeven, om naar de kerk gebracht te worden, waar hij zich door een gebed wou sterken voor de behandeling van zijn proces. Toen bij uit de kerk naar zijn eel terugging, pleegde hij den zelfmoord. Daar Elly Goltz en de vroedvrouw Margarette Eichler nog beschuldigd zijn van medcplichtigheid zal de zaak Vrijdag toch nog voorkomen. Het is der New-Yorksche politie mogen gelukken een goede vondst te doen. In een der grootste salons werd n.k de hand gelegd op een man, die steeds bekend stond als een der rijkste en achtenswaardigste menschen, Travis genaamd. Toen men hem wilde arresteeren trok hij twee revolvers en vuurde op de politie. Ofschoon ver- scheidenen gewond werden, wist men hem toch te overmannen. Toen verklaarde hij, dat hij niet wist met detectives te doen te hebben, maar dat hij, denkende aan een aanslag, alleen uit zelfver dediging geschoten had. Dat mocht hem echter niet baten, hij werd gefouilleerd en in zijn zakken vond men 20,000 dollars aan geld en juweelen. .Tuist was hij uit een der grootste villa's van Brooklyn teruggekeerd. Reeds lang werd Travis verdacht, doch nimmer kon men eenig bewijs tegen hem krijgen. Hij beweerde in de chemie te studeeren, waarvoor hij een laboratorium er op nahield. Dit diende echter om de gestolen gouden en zilveren voorwerpen te smelten. De politie gelooft dat Travis met wel 100 inbrekers, zakkenrollers, valsche spelers enz. in relatie stond. Uit Bern wordt gemeld De student Forrer maakte met den student Bernold een reis over den Scheibenstoll (kanton St.-Gallen). Bij het neerdalen gleed Forrer uit en zijn vriend zag, hoe hij honderden meters van den rotswand naar beneden rolde tot hij op een uitstekend punt, boven een afgrond bleef hangen. Bernold, die een eind was medegesleurd, bevond zich op een uiterst gevaarlijk punt. Hij kon achter- noch vooruit zonder beducht te moeten zijn, zelf neder te storten en het leven te verliezen. Zijn hulpgeroep in de stille, schier verlaten bergen werd ten slotte door een herder en een houthakker gehoord, die op den Sillimatt waren en zij kwamen zoo spoedig zij konden ter hulp. Met onbeschrijfelijke inspanning gelukte het hun Bernold een touw toe te werpen en zoo konden ze hem naar een veiliger plaats trekken. Daarna gingen zij langs een anderen weg naar den nedergestorten Forrer. Zij vonden hem met verpletterden schedel. Men bracht zijn lijk naar St.-Johann. De Scheibenstoll is 2303 M. hoog en zeer moeilijk te beklimmen. In 't laatst der vorige week kwam het bericht van het vergaaD van het stoomschip ,/Mogeham", en thans worden daaromtrent meer bijzouderheden bekend. Het groote schip dat dit jaar pas aan eene werf te Hull was klaar gekomen. had pas e'en reis naar New-York gedaan en was Donderdagmiddag van Londen op zijn tweede uitreis vertrokken met 43 salon-passagiers en een bemanning van 96 koppen. Vrijdagavond omstreeks 7 uur liep het schip, dat met voile kracht voer, op de Manacles, rotsen bij Lizzard. Hoe het schip uit zijn koers is gekomen, schijnt nog niet opgehelderd, maar zoowel aan boord als van een vuurtoren had men opgemerkt dat het te dicht bij de rotsen voer. Toen het ongeluk gebeurde, zaten de meeste passagiers aan tafel. Allen stormden natuurlijk naar boven. Er schijnt geen paniek op dek te zijn geweest. De kapitein stond op de brug en gaf zijn bevelentwee booten werden neergelaten en de vrouwen kregen er het eerst een plaats in. Maar bij de hooge zee die er stond en de branding op de klippen zullen deze booten wel verongelukt zijn. Althans men meldt dat de geredden hun leven te danken hebben aan de reddingboot die van wal te hulp was gekomen. Verseheiden menschen werden nog gered van de klippen waaraan zij zich vastgeklampt hadden. Maar zoo uitgeput waren velen, dat zij ineenzakten en stierven toen zij behouden aan land waren gebracht. Anderen hadden gebroken ledematen of waren gekneusd en gewond. Volgens de laatste opgave zijn er van de 43 passagiers gered 6 mannen, 6 vrouwen en 2 kinderen, en van de 96 zeelieden 32, zoodat er 93 menschen verdronken zijn onder deze behoort ook de gezagvoerder. Het schip zonk twintig minuten- nil de stranding in de diepte, de steven 't eerst. Een paar masttoppen en het bovenste van de pijpen zijn nog te zien. Een ander bericht zegt dat de toestand aan boord nog werd verergerd, doordat kort na de stranding het schip in volslagen duisternis werd gehuld, door het ophouden van de electrische verlichting, tengevolge van het uitdooven der vuren in de machinekamer, door het instroomende water. Tijdens de stranding was het zeer duister, doch de lucht was helder zoodat het onbegrijpelijk wordt geacht dat het stoomschip met een dertienmijls vaart op de Manacles klippen kon loopen, met de vuren van de Lizard en van St. Antony bij den toegang van de haven van Falmouth. De gezagvoerder was de //commodore" van de vloot der maatschappij en werd voor een der beste zeelieden gehouden, niettegenstaande dat werd een koers gestuurd die het schip 10 mijlen benoorden de Lizzard deed verongelukken. Daar al de bevelvoerenden zijn omgekomen zal de oorzaak daarvan wel nooit worden opgehelderd. De Engelsche bladen staan nog vol met bijzonder- heden van de schipbreuk der Mohegan. Het uitgaan van het electriche licht heeft het reddings- werk zeer bemoeilijkt, ook voor de reddingboot, die dikwijls moest zoeken waar het schip eigenlijk lag. Een enkele gewone lantaren aan den mast was van groot voordeel geweest. Een ander ongeluk was, dat de touwen, waarmede de sloepen ,aan boord opgeheschen waren, stijf waren en de klampen vast zaten. Met de grootste moeite slechts kon men een paar booten uitzetten. Voorts schijnt de bemanning voor het leven van de vrouwen zoo goed te hebben willen zorgen, dat zij een boot bijna geheel met vrouwen vulde en verder slechts vier matrozen. Dezen konden de golven niet baas blijven, en de boot sloeg om. De kapitein stond tot het laatst op de brug //In Gods naam, jongens, maak dat je vrij komt," riep hij zijn mannen toe, die moeite hadden met het uitbrengen van een boot. Dat waren zijn laatste woorden. Een der geredden meende, dat de kapitein twee zwemgordels om had gedaan. Over de houding der equipage wordt algemeen met lof gesproken. Een van de bemanning heeft den heelen afstand van de klippen naar de kust afgezwommen en kwam daar behouden aan. Op de vraag hoe het schip zoo ver uit zijn koers kwam, weet men nog geen antwoord. De officieele opgaaf is nu, dat er 153 menschen aan boord waren, en 50 gered zijn, van wie 11 passagiers. Verdronken zijn er dus 103. Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Oct. Franciscus Cappaert, oud 37 j., jm. en Seraphina Rosalia Rottier. oud 30 j., jd. Geboorten. 5 Oct. Leonie Johanna, d. van Rumondus Fr. van Hauten en van Angelina Ruijloft. 7 Oct. Irma Maria, d. van Car. Ludo. Boussen en van Maria Ange lina Provoost. Martha Catharina, d. van Antonius Eduardus Verbist en van Pharailda Thomaes. 13 Oct. Josephus Augus- tinus, z. van Fredericus van Raemdonck en van Maria Louisa de Bleijser. 14 Oct. Alfred, z. van Theophiel de Smet, (van Koewacht) en van Johanna Herrewech. 15 Oct. Jose- phiene Cornelia Francisca, d. van Ludovicus van Huffel en van Rosalia van der Walle. Overlijden. 3 Oct. Julianus Josephus van Puyvelde, oud 16 m., z. van Charles Ludovicus, (overleden) en van Isabella Maria Thieleman. 13 Oct. Johannes Xaverius Claessens, oud 8 m., z. van Petrus en van Rosalia Engels Hoeli. Huwelijks-aangiften. 13 Oct. Jan de Bree, oud 23 j., jm. en Aagtje Bakker, oud 23 j., jd. Geboorten. 4 Oct. Janna, d. van Pieter Jacobus de Bruijne en van Fram;oise Snap. 12 Oct. Leuntje, d. van Jan Pladdet en van Helena Verbrugge. Overlijden. 14 Oct. Maria de Feijter, oud 53 j., echtg. van Willem Geelhoedt. ■lnnteni.se. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Oct. Johan nes de Schepper. oud 27 j., jm. en Maria Anna Fruijtier, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Oct. Leo Petrus, z. van Nicolaas Tazelaar en van Judoca Christina de Feber. Maria Paulina, d. van Emile D'hert en van Apolonia Baart. 2 Oct. Anna Hen- riette Jacoba Antonia, d. van Johannes Hubertus Fleuren en van Gertrudis Antonia Kessels. 3 Oct. Josephus Carolus, z. van Adriaan d'Hont en van Rozalia d'Haene. Catharina, d. van Petrus Bogaert en van Cornelia Sarneel. Johan nes Franciscus, z. van Petrus Antonius de Maat en van Elizabeth Danckaert. Rend Gustaaf, z. van Frans van Dorsselaer en van Maria Ludovika Durinck. 8 Oct. Clement Josephus, z. van Pieter Anthonij Fruijtier en van Louisa van Bastelaar. 10 Oct. Maria, d. van Jacobus van Eck en van Anna Maria Aarssen. 1S Oct. Alouisius, i. van Adriaan de Bakker en van Apolonia Verschurcn. Overlijden. 2 Oct. Petrus Parijs, oud 74 j., echtg. van Maria Weij. 3 Oct. Martina Maas, oud 1 m., d. van Cornelis en van Apolonia Duerinck. 8 Oct. Floran Lco- nardus Gijsbertus van Laere, oud 2 j., z. van Augustus en van Eugenia Francisca vandeVelde. 9 Oct. Jacobus Gilles Dieleman, oud 19 m.. z. van Jacobus en van Elizabeth Pioter- nella de Bockx. 15 Oct. Josephus Franciscus Pieters, oud 19 d., z. van Josephus en van Victoria Sponselee. Overdag. Geboorten. 2 Oct. Florentia Maria, d* van Alphonsius Simoen en van Clementia Maria van Bambost. Sl°ppel«lijli. Geboorten. 9 Oct. Maria Cornelia, d. van Petrus Franciscus Dobbelaar en van Johanna Mathilda Pieters. 11 Oct. Emilius Franciscus, z. van Pieter Jacobus Jansen en van Melanie Vermeulen. 13 Oct. Emilius Macharius, z. van Coleta van Stevendaal. Overlijden. 8 Oct. Alphonsus Julius Cornelis Kerckhaert, oud 5 j., z. van Petrus en van Maria Anna van Esbroeck. 13 Oct. Alfridus Jacobus Maria Serrarens, oud 3 j., z van Pieter Johannes en van Louiza Cecilia Rademakers. Westdurpe. Geboorten. 8 Oct. Celina Malvina, d. van Esther de Guijtenaer. Kaamslug, Huwelijks-aangiften. 13 Oct. Cornelis de Zeeuw, oud 25 j jm. en Maatjo de Feijter, oud 23 j., jd. Geboorten. 3 Oct. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Jacobus van Cadsand en van Fran- 9oise van Kerkvoort. 4 Oct. Adriana, d. van Abraham Cornelis van Langevelde en van Krijna de Jonge. Adriaan, z. van Johannes van de Wege en van Catharina Bolleman. 6 Oct. Cornelia, d. van Abraham Hamelink en van Ca tharina de Visser. 12 Oct. Adriana, d. van Jacobus Bal- kenende, en van Janna Suzanna Dieleman. Overlijden. 8 Oct Jan Anthonie van Fraeijenhove, oud 5 m., z. van Francois en van Maria Pieternella Schweiijge- kardt. 14 Oct. Jan Hamelink, oud 76 j., echtg. van Cornelia Mohr. Kuiddorpe. Geboorten. 1 Oct. Alphonsus, z. van Petrus Everardus de Groene en van Christina Maria de Vos. 2 Oct. Joseph, z. van Lambertus Weterings en van Celina Maria Gijsel. 9 Oct. Martha Nathalia Maria, d. van Adol- phus Yersijp en van Maria Paulina Lijppens. 15 Oct. Prudent Amandus, z. van Augustus Antonius Cappendijk en van Rosalia Verseheiden. Zondag 23 October a. s., om 2 uur precies, opvoering van HAMLET, groot opera in 5 be- drijven, muziek van Ambroise Thomas. In het vierde bedrijf groot ballet. Hulst, 17 Oct. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe /8,75; Rogge 6, Wintergerst f 8,Zomergerst fHaver f 6, Erwten f 9,80Paardenboonen f 7,Duivenboonen fWitteboonen Bruineboonen f 11,25; Boekweit fLijnzaad Aardappels f 2,25; Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,20. Eieren per 26 stuks f 1,15. Er waren ter markt te koop gesteld: 94 stuks hoornvee, 56 varkens. Verkocht 63 stuks hoornvee, 37 varkens. Rotterdam, 18 October. De Java-koffie is wederom gedaald. Heden werd alhier de groote voorlaatste najaarsveiling der Nederl. Handelmaatschappij gehouden, welke voor de gewone soorten afliep een cent beneden taxatie, zijnde 34 cent per half kilo. De Tanger en de beste Preanger daalden nog meer, terwijl de Tagal zich het best hield. Door deze aanzienlijke verlaging bestaat uitzicht dat velen zich zullen haasten koffie te koopen. Het was heden een drukke veemarkt, doch de handel zeer slecht. Aangevoerd waren 31 paarden van f 3075 2563 runderen van f 140200 671 vette kalveren, 83 nuchtere kalveren van f 714 en 356 biggen van f 814 alles per stuk. Door de betrekkelijke duurte der goede aardap- pelen worden Boonen en Erwten tot hoogere prijzen verkocht. Men noteerde heden Witte Bootien f 11,a 12,50 Bruine Boonen f 10,a 10,50; blauwe Erwten puik kokende f 9,50 a 10,en mindere 7,75 a 9,25, ailes per hectoliter. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,55 a f 47,60. Engelsch per 12,12,07. ZEETIJD1NGEN. Van 17 tot en met 18 Oct. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter I'enzen 17 Eng. s.s. Rallus 1 3015 1 Liverpool stukg. Van Ter ft'euien i 17 Belg. s.s. Loire 1352 Antwerpen ledig Voor <«ent s 17 Eng. s.s. Aire 1763 Goole stukg. Deens. s.s. Alice 2740 Riga bout idem Vera 4090 idem idem Van (»eut i 17 Eng. s.s. Emden 2226 Goole stukg. idem Sea Belle 2152 Londen idem 18 Deens. s.s. Nora 857 Abo briquet. Eng. s.s. Garnet 4553 1 Newport ledig Van 17 tot en met 18 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 65 binnenvaartuigen op- en 46 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 7 afgeschut. t V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3