Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderea. UNBjmUlNli. 3 No. 367 7. Dinsdag 18 October 1898. 38e Jaargang. abonnement aanbesteden: C O U D Binnenland. Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave^ „It te^Mfra..nd»g, Woenadag- en V^Jd^avood, op I'ee^U^en, den P. J. WAI te Ter Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE, brengen ter kennis van gegadigden dat zij op Donderdag den 27en October 1898, des namiddags te 2 uur, in het openbaar zullen Het bouwen van een lijkenhuis en het planteii van hagen rondom het kerkhof, met bijbehoorende werken en bijleveriug van alle daartoe benoodigde materialen. Aanwijzing op den dag der aanbesteding, des voormiddags te 11 uur. Bestek en teekening liggen ter inzage op de gemeente-secretarie en bij den Secretaris te Sas van Gent, alwaar alle verdere inlichtingen te bekomen zijn. Philippine, den 24 September 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. B. DHOOGE, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. POLITIEK OVERZICHT. Heeft men nu in Frankrijk een militair complot gesmeed of ook maar voorbereid, ja of neen De Ministers willen niets loslaten. Alleen de Minister van Oorlog heeft, volgens Le Temps, verklaard, dat er niets van aan is. 't Is hoe men het noemen wil. In den Minister- raad, die gehouden wordt, zal er over worden gesproken (gelijk reeds drukke en langdurige ge- dachtenwisselingen tusschen de verschillende Ministers hebben plaats gehad), en zal ten deze naar Le Soir verzekert, de Minister van Oorlog, generaal Chanoine, een incident opwerpen. Inmiddels komt men van verschillende zijden het volgende te weten. Het officieuze agentschap Havas, dat in deze onzijdig schijut te willen blijven, bepaalt zich er toe de loopende geruchten mede te deelen en daaraan een officieus karakter te ontzeggen. En dan laat het nog eene andere lezing volgen. Men zou hier te doen hebben met in handen gevallen particuliere brieven van sommige generaals, waarin dezen naar aanleidiug van de tegen hen gerichte aanvallen in de Dreyfus-zaak in zeer booze, weinig gematigde en zeer onvoorzichtige bewoordingen FEUILLETQN Een roman nit Klondyke. Naar het Engelsch VAN HEADON HILL. Nu zijn aardrijkskundige nieuwsgierigheid was bevredigd, trok Jake zich weer terug zonder eenigen wrok te toonen over Dick's koelheid. 't Land, waardoor zij trokken, was bedekt met een zacht mostapijt, dat een groener kleur kreeg naarmate men de rivier naderde. Hier kwamen ook de groote muskieten weer opdagen en kozen, als gewoonlijk, bij voorkeur de blanke mannen tot hun prooi, wat herhaaldelijk luide ver- wenschingen aan den geplaagden Jake ontlokte. Om de een of andere reden, die zij zelf het best wist, lachte Ster-oogen telkens zacht, en nu en dan sprak zij in hare eigen taal enkele woorden tot haar vader. Plotseling kwamen ze bij een kloof, op welks bodem een beek klauterend naar de rivier voort- schoot Een paar kleine dennen stonden op de steenachtige helling van het ravijn en dicht bij het stroompje veranderde de bodem in een soort klei, die geen sporen van plantengroei vertoonde. De Indiaan Joey droeg een paar spaden, welke men voor alle zekerheid had meegenomen, zoo er gegraven moest worden naar het cachet. Dick nam een der gereedschappen en daalde af naar de beek. Volgens hetgeen ik gelezen heb over /placers" zouden gewaagd hebben van maatregelen, die zij zouden wenschen genomen te zien, om uit den tegenwoordigen toestand te geraken. Schrifturen derhalve ongeveer als Esterhazy s beruchte uhlanen-brief onvoorzichtig, eene lee- lijke gezindheid verradend, maar geen strafbare daad. Vrij wat verder gaan andere mededeelingen. Het beknoptst en volledigst is wel ten deze de de doorgaans welingelichte Parijsche correspondent der Kolnische Zeiting. Volgens hem is de generaal, naar de schilderachtige uitdrukking in de eerste gelijkluidende nota, die de republikeinsche bladen in deze zaak hebben openbaar gemaakt, //in deze voor de uoodzakelijkheid gesteld om te kiezen tusschen het bagno of een oproer," niemand anders dan de gewezen stafs-chef, generaal Boisdeffre en had de regeering al sedert lang bericht en bewijs, dat hij zich met voor den staat gevaarlijke handelingen bezig hield. Met den overste der Jezu'ieten te Versailles, pater Dulac, een strijd- vaardig staatkundig dilettant, had hij herhaaldelijk geheime samenkomsten, die ook werden bijgewoond door den gouverneur van Parijs, generaal Zurlinden. Uit onderschepte brieven zou gebleken zijn, dat het plan was van de tijdelijke afwezigheid van den minister van oorlog en diens vervanging door den stafs-chef, generaal Renouart, gebruik te maken tot het uitlokken van een soort van staatsgreep, waartoe de vele troepen, op het oogenblik te Parijs samengetrokken, dan zouden hebben mede- gewerkt. Betaalde schreeuwers zouden //weg met het leger 1" of iets dergelijks hebben geroepen en zoo zou dan dat balletje aan het rollen zijn ge- komen. In verband met dit plan het was al in het oog geloopen waren in den laatsten tijd verscheidene republikeinsoh-gezinde officieren van het Parijsche garnizoen naar »de provincie" verplaatst en door anderen vervangen. Aan de bijeenkomsten te Versailles schijnt ook deelgenomen te zijn door den druktemaker Deroulede en een ander generaal, die zich tijdens het proces- Zola zekeren naam van welsprekendheid verwierf. (De Pellieux). Van dezen laatsten wordt zelfs verzekerd, dat hij naar Brussel is gereisd en daar een onderhoud heeft gehad met prins Napoleon. Zoowel de Petit Bleu de als Aurore gewagen van dit laatste. De welsprekende generaal zegt laatstgenoemd blad heeft het onderhoud met prins Victor, die hem in zijn eigen coupe terug naar den trein heeft gebracht, reeds gehad een paar dagen na den val van het ministerie-Meline op de reis hierheen, lijkt dit mij juist een plek, om goud te vinden, zei hij. Kom Baxter, nu is 't tijd om eens heel vlijtig te zijn. Neem de andere spade en tast toe. Jake gehoorzaamde met een zuur gezicht, en gedurende een half uur stonden de mannen gaten te delven in de met kiezel gemengde klei en waschten nu en dan een weinig van de aarde uit in hun drinknapdoch ze vonden geen spoor van goud. Eindelijk wierp Jake zijn spade weg en zei, dat hij ziek was. Ik heb de koorts, gromde hij. Met uw verlof, meneer Osborne, zou ik liever naar het kamp terug gaan, om wat kina te nemen. Er is immers van dat goed Dick was op dat oogenblik verdiept in 't on- derzoek van zijn drinknap, op welks bodem hij iets zag glinstereu. 't Was een klein stukje, dat dadelijk weer onder de rest verdween, en in zijn ijver om 't terug te vinden, antwoorde hij ver strooid Zeker ga uw gang en neemt er van zoovee ge wilt. Jake klauterde dadelijk de helling op, maar nog voor hij boven was, begreep Dick, dat hij verkeerd had gedaan. Hoewel de schat van Shrimpton er niet meer was, lag Baxter nog altijd onder verdenkiug, dat hij het oorspronkelijke plan had gestolen, en de mogelijkheid bestond dat hij onedele voornemens had, waarom hij '1 gezelschap verliet. Dick wilde hem terug roepen toen hij weer het glinsterende stukje in 't oog kreeg en ditmaal bleef het in het zand onder in den nap liggen. 't Vervulde hem met blijd- schap, dat de grond hier goud bevatte, in Sedert dit bezoek is verder gecorrespondeerd. Het plan der samenzweerders, waartoe ook pater Dulac behoorde, zegt l'Aurore, was te Parijs te herhalen wat te Algiers is geschied en zulks op 15 October. Je Dreyfusards, die de slachtoffers moesten worden een vijftigtal republikeinen van naam zouden worden aangehouden waren reeds aan- gewezen en helpers zouden geleverd worden door de ligues der patriotten en der anti-semieten. Vijf generaals waren in het complot en de chef daarvan was brigade-generaal. Zoogenaamde werkstakers zouden in Parijs hebben rondgeloopen, om «weg met Frankrijk en weg met het leger te roepen, dan zou er geschoten zijn, enz. enz. Keizer Wilhelm is thans met de Hoheuzollern op reis van Venetie naar Konstantinopel. Zoodra de Keizer en de Keizerin, na aldaar vertoefd en alles afgedaan te hebben, in Palestina zullen zijn aangekomen, neemt de vermaarde Engelsche reisfirma Cook de leiding van de reis op zich. Zij moet niet alleen voor het onderkomen maar ook voor de levensmiddelen der reizigers zorgen. De firma heeft ruim 100 tenten gereed voor den keizerlijken stoet. Die tenten zijn gemakke- ijk en aangenaam ingericht met slaapsteden, tapijten, meubelen, enz. De Keizer nam voor zich en zijne gemalin eigen woon- en slaaptenten uit Berlijn mede. Daarenboven heeft de Sultan nog gezorgd voor prachtige tenten ten gebruike van het Keizerlijk paar. Er zijn honderden muil- dieren, om de wagens met de tenten voort te trekken, welke iederen morgen vooruit worden gezonden naar de plaats, waar men zal overnachten opdat alles daar tijdig gereed zal kunnen zijn. Cook levert in het geheel 1500 dieren, met de rij- en trekpaarden mede. De Keizer zal worden vergezeld door 92 Pacha's en Turksche ambtenaren, die door den Sultan uit Konstantinopel worden gezonden. Ook zij worden door Cook verzorgd. De Keizer en de Keizerin hebben hunne eigen bedieuden bij zich. De Sultan zendt ook een sterk militair geleide. Keizer Wilhelm rijdt te paardde Keizerin doet de reis per rijtuig. Te Jeruzalem staat op Duitschen grond een kamp gereed voor den Keizer en zijn gevolg. Daar worden de reistenten niet gebruikt. 's Keizers gevolg in het //Heilige Land" bestaat uit honderden personen, met de ambtenaren mede en de Turksche Prinsen, die den Sultan vertegen- woordigen. groote of kleine hoeveelheid. Wie weet, wat een verder onderzoek zou opleveren Geheel verdiept in zijne ontdekking, liet hij eenige minuten verloopen, en toen hij weer op- keek, was Jake uit het gezicht. Instinctmatig keek hij naar de Indianen, die met de onver- schilligheid van hun ras voor edele metalen op eenigen afstand hadden toegezien met heel weinig belangstelling. Bliksemstraal tuurde in de rich- ting, waar Jake was verdweuenJoey was half in slaap, terwijl Ster-oogen Dick aankeek met een blik, waaruit viel op te maken, dat ze zijn moei- lijke positie begreep. Zij stond op en kwam naar hem toe. U is bang, dat hij is weggegaan met iets kwaads in den zin, sprak ze. Meneer Osborne, vertrouw ons Indianen en wees niet bezorgd. Laat vader hem ongemerkt volgen en toekijken, dat hij geen kwaad uitvoert. Bliksemstraal is een goed spion. Het meisje keek hem eerlijk in het gelaat. Sinds de teleurstelling van dien morgen was hij vol wantrouwen tegen iedereenmaar hij had dit meisje leeren kennen als verstandig en vol toe- wijdingzij verdreef terstond elke verdenking, die bij hem opkwam. 't Was misschien niet wijs, twee leden van het gezelschap uit het gezicht te ver- liezen op dit puntmaar liever waagde hij dat, dan het meisje te kwetsen. En hij had immers goud gevonden Dank u, juffrouw Ster-oogen, sprak hij uw raad is goed. Wilt ge uw vader uitleggen, wat er te doen valt? Zij ging en sprak eenige woorden in de taal der Sioux tot het oude opperhoofd, die goedkeu- Door tusschenkomst van de Gedeputeerde Staten is door den Minister van Financien aan de gemeentebesturen inlichtingen gevraagd omtrent het eventueele voornemen om al dan niet gebruik te maken van de bevoegdheid tot het instellen van hooger beroep van de besluiten der Gedepu teerde Staten, waarbij de rijksuitkeering ingevolge de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. n°. 156) is berekend en vastgesteld. De inlichtingen staan in verband met het ver vangen van voorloopige uitkeeringen door definitieve. Aan Ged. Staten van Zeeland behooren de ant- woorden voor 20 dezer te worden medegedeeld. - Door de Gedep. Staten van Noord-Brabant is naar het N. v. d. D. verneemt goedkeuring verleend aan de besluiten van sommige gemeente besturen, om bijdragen uit de gemeentekas te verleenen voor militie-vrijwilligers, maar is de Comissaris der Koningin van die beslissing in hooger beroep gekomen bij H. M. de Koningin. Opdat ten dien opzichte aan het publiek geen noodelooze moeilijkheden in den weg gelegd zullen worden, heeft het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie de aandacht van de ambtenaren der posterijen er op gevestigd, dat bijvoeging van een zoogenaam gedrukt naam- of visitekaartje bij gedrukte stukken, of de opneming op den omslag van die stukken van eene gedrukte aanwijzing, ter aanduiding van den naam, het beroep en de woonplaats van den afzender geoorloofd is en terugzending van die stukken derhalve niet mag plaats vinden, tenzij daarin zijn opgenomen niet krachtens art. 3 van het kon. besluit van 14 December 1895 (Stbl. n° 222) geoorloofde, na den druk aangebrachte bijvoegingen of aan- duidingen. De Minister van justitie heeft aan de verschil lende colleges van regenten over de gevangenissen, rijksopvoedingsgestichten en rijkswerkinrichtingen per circulaire bekend gemaakt, dat zij, die voor de betrekking van gevangenbewaarder of bewaarster in aanmerking wenschen te komen, zich voortaan aan een geneeskundig onderzoek, door den genees- heer van het desbetreffend gesticht in te stellen, zullen hebben te onderwerpen. Bij dat onderzoek zal moeten gelet worden op de scherpte van gezicht, reuk en gehoor der sollicitanten, op hun spraakorgaan en de ontwik- keling van longen, borst en hart, terwijl mede zal moeten onderzocht worden hoe of hun urine rend knikte en zijn geweer opnam. Een minuut later was ook hij uit het ravijn verdwenen, en Osborne kon zijn goudzoekersarbeid voortzetten. Maar hoewel hij Joey preste voor den onge- wonen arbeid en wel zes uren bezig bleef met het graven van tallooze kuilen, had hij niet veel succes. Evenwel verschenen er nu en dan kleine stukjes goud en hij gaf de hoop niet op, dat hij de plek zou vinden, waar Ned Shrimpton zijn millioenen had gehaald. Ster-oogen stelde weinig belang in dat werk maar toen hij ophield'om een weinig te eten van den voorraad, dien men had meege nomen, kwam ze bij hem en babbelde openhartig over haar leven in de zendingsschool. Dick beproefde zijn geluk nog bij een paar andere kreken, met afwisselend succes, maar zonder een plaats te vinden, waar hij bepaald kon door- werken, al vond hij sporen genoeg, dat de bodem hier veel goud moe3t bevatten. Dick vatte het plan op, den volgenden dag 'tvlot verder de rivier op te brengen, om zijn kamp dichter bij de plaats te hebben, waar hij 't goudzoekerswerk wilde voort zetten. Hierop stelde hij voor, hun hoofdkwartier te gaan opzoeken, wat groote instemming vond bij het meisje en Joey, die beiden reeds onmiskenbare blijken van ongeduld hadden gegeven. Ze hadden geen moeite, den weg te vinden op het spoor van hun eigen voetstappen, en na een vermoeienden tocht door het mos, waarin de voet tot den enkel verdween, doch zonder eenig inci dent, bereikten zij de bocht, waar het vlot lag gemeerd. 't Eerste wat Dick iir't oog kreeg, was de oude Indiaan, die zat voor de tent, welke hij voor zijne doch ter had gebouwd. Groote rook-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1