Gemengde berichten. Talegrafische berichtan. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. king niet schaadt aan de behoorlijke vervulling van zijn verplichting als onderwijzer van de open- bare school. Zaamslag. De 3^ geldleening ten laste van den Margarethapolder, groot f 10600, aan- gegaan ingevolge besluit der vergadering van ingelanden van 10 Mei 1898, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten den 21 d. a. v., tot goedmaking der kosten van aanleg eener keibestrating is toe- gewezen aan de firma L. van Waesberghe-Janssens te Hulst. Axel. Alhier is eene afdeeling opgericht van de vereeniging van hoofden van scholen in Nederland. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. C. Irnandt te St. Jansteen, tot penniugmeester de heer H. R. Karstel en tot secretaris de heer Castenmiller te Stoppeldijk. Sas vail Gent, 11 Oct. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd5 stieren, 107 ossen, 197 koeien en vaarzen en 3 schapen, satnen 312 beesten, die op 30 stuks na alien werden verkocht. De verkoop was evenals de vorige week traag aan lage prijzeu. Philippine. Dat een kanaal van uit onze haven geen overtollige weelde zal zijn bleek weder verleden Maandag alien vaartuigen konden wegens het weiuige water bij den vloed niet eens vlot geraken, zoodat het zeer moeilijk ging aan de vele bestellingen te voldoen. De handel is nog zeerdruk, zelfs zijn er weken voorbijgegaan, dat van Dinsdag op Woensdag 2000 balen werden verzonden. Hontenisse. De landbouwer J. v. T. was Maandag op zijn land bezig met het laden eener kar bieten. De kar was bijna vol, toen het paard eensklaps uitschoot. De landbouwer, die met eene voet op het wiel en het andere op de kar stond, werd met zulk eene vreeselijke kracht op den harden grond geworpen, dat hij zulke ernstige kneuzingen bekwaun, dat hij naar huis gedragen moest worden en geneeskundig hulp moest worden ingeroepen. 's Gravenhage, 12 Oct. Alhier is bericht ontvangen van het overlijden van den heer Smits van Oyen, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Eindhoven. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Oct. het volgende vonnis uitgesproken G. 1\ S., oud 25 j., vrachtrijder te Hulst, is wegens vernieling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechteuis. De kantonrechter te Zierikzee heeft een landbouwer uit Duivendijke wegens onbevoegde uitoefening der veeartsenijkunst (recidive) veroor deeld overeenkomstig den eisch van den ambtenaar van het openbaar ministerie tot een boete van honderd gulden subs. 40 dagen hechtenis. De melkboeren L. S., te Breukelen en G. v. d. G., te Maarseveen, die voor 14 dagen te Utrecht terecht stonden wegens het leveren van met slootwater vervalschte melk, aan de zuivel- fabriek in laatstgenoemde gemeente, werden ieder tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. De volgende jachthistorie wordt verhaald uit het kanton Oostburg. Een onbezoldigd rijks- veldwachter vergezelde een jagenden Eranschen heer, die door bleef jagen na zonsondergang. Dit werd opgemerkt door een jachtliefhebber, die het vorig jaar door dien rijksveldwachter was verbaliseerd wegens het jagen zonder akte. De gelegenheid om zich te wreken aangrijpende, wist hij zich eenige getuigen te verschaffen om te constateeren dat de rijksveldwachter geen verbaal opmaakte tegen den Eranschman, en deed van het feit aangifte bij de politie. Men is erg benieuwd hoe deze zaak verder zal alloopen. En u behoort bij de dames, die van de stoomboot kwamen Ja, kan ik antwoorden op beide vragen, zei Malahide snel. Weet u ons iets te melden van dien armen Dick Ik ontmoette meneer Osborne gezond en wel, een week na den aanval op den Witten pas, antwoordde Gartside. Hij was noordwaarts ge- trokken voor de zaak, die hem herwaarts bracht. Bij hem waren een stevige kerel met een gemeen gezicht, die Baxter heet, een van zijn dragers, die in leven is gebleven, en twee volkomen ver- trouwbare Indianen. Hij zal wel goed en wel aan zijn doel komen. Een kleine flikkering van woede blonk in Malahide's oog, toen hij Jake Mursell herkende in de beschrijving van Baxter; hij vermoedde, dat deze hem misleidde. Hij stelde zich voor, dat de moordenaar, door hem gehuurd, van front veranderd was, verlokt door het goud, dat toch scheen te bestaan. Met moeite bedwong Rupert zich en antwoordde beleefd Vertel mij alles, meneer. U heeft reeds aanspraak op de dankbaarheid van Osborne's vrienden. Gartside beschreef nu uitvoerig de ontmoeting Uit Goes beveelt men de aardappelhandelaars voorzichtigheid aan op grond van het volgende De gebroeders Clement, commissionairs in aard- appelen e. a. aldaar, ontvingen van eene geachte firma te Amsterdam een flinke bestelling aardappelen en daarbij een schrijven, dat men geen goederen onder rembours ontvangt. Na ontvangst en onder- zoek der aardappelen zou terugzending der ledige zakken en tegelijk de betaling volgen. Namen de gebroeders Clement met deze condition geen genoegen, dan zou de firma zich tot een andere leverancier wenden. Genoemde Goesenaars waren leuk genoeg, om voor het afzenden der bestelling een onderzoek te doen instellen naar de soliditeit der Amsterdamsche afnemers. En zoo kwamen zij te weten, dat zij te doen hadden met een flesscbentrekker, diesedert lang de eer geniet van onder bijzonder politie- toezicht te staan. Onnoodig te zeggen dat de aardappels niet verzonden werden. Een predikant in Friesland had het ongeluk, terwijl hij bij een zijner gemeenteleden iets ge- bruikte, een deel van zijn gebit in te slikken. Dientengevolge heeft hij zich te Groningen aan eene operatie moeten onderwerpen en verkeert hij voor het oogenblik in levensgevaar. Zondagavond werd Ouderkerk a/d IJsel bezocht door eene bende dronken en halfdronken jongens van ongeveer 20 jaar uit Capelle a/d IJsel. Dezen, twaalf in getal, kwamen zich wreken, omdat op het Oranjefeest, onlangs te Capelle ge- houden, door jongens uit Ouderkerk gezongen was //De Ouderkerksche jongens gaan nooit verloren." Dat refrein,naar behoefte gewijzigd,schijnt bijzonder de gevoeligheden te prikkelen. De bende zag een boerenzoon op den dijk staan, en begiut te vloeken en te vechten. Ruiten worden ingeworpen en wat binnen hun bereik komt, stuk geslagen. Spoedig verschenen tal van jongens uit Ouderkerk, die de woestaards met knuppel en stok op de vlucht joegeu en eenigen hunner bij den burge meester brachten, die proces-verbaal opmaakte. Een Capelsche jongen liep uit vrees tot den hals den IJsel in, terwijl een ander in een diepe sloot sprong en zoo naar een weiland vluchtte, waar hij den ganschen nacht doorbracht. De dagbladen maakten onlangs melding dat te Molenaargraaf de typhus min of meer ernstig heerscht. De burgemeester dier plaats ontving dezer dagen een schrijven namens H. M. de Koningin-Moeder, ter informatie of ook geldelijke of andere steun begeerd werd. Ofschoon dit blijk van Koninklijke belangstelling op den hoogsten prijs wordt gesteld, mocht toch de burgemeeester berichten, dat financieele steun alsnog niet noodig was en voor de betoonde belangstelling vriendelijk dank wordt gezegd. Te Amersfoort reed Zaterdagochtend bij het aangaan der scholen een jachtwagen door de Langestraat op een punt waar vier straten bijeen- komen, toen een boerekar de Langestraat inkwam. De koetsier van den jachtwagen zag daardoor niet, dat achter den boerenwagen twee kinderen liepen en voor hij kon uitwijken of stilhouden, ging zijn voertuig over de kleinen heen, met het treurig gevolg dat een zesjarig meisje den wagen over de borst kreeg en bijna onmiddellijk overleed. Haar zusje kwam vrij met den schrik en een ontveld been. Een 91jarige oudstrijder te 's Gravenhage, die Zaterdag met zijne vrouw het zeldzame feest van hun 65jarig huwelijk vierde, heeft dien feestdag niet ten einde gebracht, de oude man is des avonds zittende op zijn stoel plotseling gestorven. Een kluizenaar. In een griend, aan den oever der Merwede, nabij Gorinchem, houdt zich sedert eenigen tijd een persoon op, die zich rnet- tertijd in het kreupelhout gevestigd heeft. Een eliendige hut is zijn woning, welke door baldadigen door brandstichting vernield, doch weer opgezet is. Blijkens een onderzoek door de politie is de man uit Dongen herkomstig en bezit eenig geld, zoodat hij bedelt noch rooft. Hij geeft voor dit kluize- naarsleven te leiden, omdat hij niet meer met het menschdom kan samenleven. aan het Taku-meer, vertelde wat hij had gehoord van de overrompeling en Hank Devine's aandeel in die historie, en stond er voor in, dat de oude Indiaan wel zou zorgen voor een bevredigenden uitslag van de expeditie. Hij zweeg echter over zijn vroegere kennismaking met Shrimpton en zijn oude vriendschap met Dick. Malahide hoorde bera aan, zonder een oogenblik in de rede te vallen, en overwoog onderwijl, in hoever hij dezen zonderlingen zwerver zou kunnen gebruiken voor misdadige plannen. Hij zag steeds om naar nieuwe werktuigen, bewuste of onschuldige, en hij meende, dat deze man't best te rangschikken zou ziin onder de laatste categorie. Gij hebt er zeer verstandig aan gedaan, dit alles geheim te houden, zei hij eindelijk. 't Zou niet goed wezen, als de schurken hier wisten, hoe hunne kornuiten behandeld zijn door Osborne en diens vriend Baxter. Ook een andere voor- zorg dienen wij te nemen. De dames zijn zeer gauw opgewonden, vooral de eene: zij zoudenhet geheim geen uur voor zich houden 't moge op 't eerste moment vreemd schijnen, maar 't is wezenlijk beter, in Osborne's belang, dat we haar niet in vertrouwen nemen. Begrijpt u, wat ik meen Gartside knikte, zeer verlicht door dit voorstel. Nu en dan komt hij in de stad (Gorinchem) zijn inkoopen van brood, aardappelen en vet doen en blijft dan op de stoepen voor de winkels staan, vraagt, betaalt en neemt in ontvangst de levens- middelen. Hij weigert halstarrig binnen te komen of iets zonder geld aan te nemen. Zondagavond kwam een onbekend jongmensch in de gang van het cafe ,/De Harmonie", te Leiden, en vroeg den juist daar zijnden kellner om een glas bier. Deze denkende dat de bezoeker onder de veranda zou gaan zitten, kwam met het bier, doch de onbekende bleek verdwenen te zijn. Een half uur later kwam een der bezoekers, die het lokaal verliet tot de minder aangename ont- dekking dat zijne in den gang gestaan hebbende fiets verdwenen was. De verdenking viel toen op den onbekenden bierbesteller en des avonds werd aangifte bij de politie gedaan. De onmiddellijk begonnen nasporingen hadden tot resultaat dat bovenbedoelde onbekende Maandag te's Hage werd aangehouden en met de fiets naar Leiden over- gebracht. Hoewel hij Hollandsch spreekt bleek hij een Duitscher te zijn, die reeds een vonnis voor een dergelijk feit heeft ondergaan. In verband met de bij den koffiehuishouder Theeuwkens te Boxtel de laatste weken voorge- komen branden is Zaterdag te's Hertogenbosch in hechtenis genomen de voormalige buffetjuffrouw in dat cafd M. B., uit Tilburg. Knollen voor citroenen Bij schemeravond kwam te Achtkarspelen iemand aan de deur, 't was een koopman met fruit. De vrouw des huizes ging naar de deur en zag de goudgele knollen van den koopman voor citroenen aan. ,/Ja," zei de koopman, //heerlijke citroenen julfrouw en goedkoop, drie voor een stuiver." De juffrouw kocht vooor 20 cent en de koopman, in zijn vuistje lachende, vertrok. Toen de juffrouw de lamp had aangestoken en een van de citroenen zou nuttigen, zag zij dat het niets anders waren dan knollen. Aan de loting voor de nationale militie te Rotterdam nam een vader van drie kinderen deel. Tot zijne vreugde en die van zijn huisgezin trok hij een vrij nommer. Men schrijft uit Winschoten In het naburige Bunde (Oost-Er.) had de koper- slager Schreuder, een vindingrijk man, reeds lang gepeinsd om eene lamp uit te viuden, welke zumigheid aan groote lichtsterkte paarde. Meenen- de haar gevonden te hebben, noodigde hij zijn vriend, den koopman Duut, om getuige te zijn van deze nieuwe overwinning van den menschelijken geest op de stof. Helaas, hoe geheel anders was de uitkomst Door welke oorzaak weet men niet, maar met een vree- selijken slag barstte plotseling het geheele toestel uiteen, met het ongelukkig gevolg, dat de heer S. dadelijk een lijk was, en de heer D. zwaar aan den arm gewond werd en waarschijnlijk een oog zal moeten missen. Ook een Edel Achtbare In zekere plattelandsgemeente van Noord- Brabant is een boertje tot lid van den gemeenteraad verkozen, die niet lezen of schrijven kan Bij den landbouwer H. Beugel te Brunsting spookt het. Bijna el ken avond verschijnen op gezette tijden de gestalten. Een zacht gekraak en geknars aan de deuren en vensters worden ver- nomen en bijna op 't zelfde oogenblik zweeft een spook, in de gedaante van een vogel of in die van 'n grooten zwarten kater, door de kamer. Op onverklaarbare wijze gaat de lamp uit en in de duisternis hebben dan afgrijselijke zaken plaats. Steekt men het licht weer op, dan duurt bet maar een oogenblik of het is weer uit. Buren houden met de huisgenoten de wacht en zien alles. Een onverschrokken kerel sloeg onlangs op een avond dwars door het spook heen (een zwarte kater met gloeiende oogen) maar 't baatte niet, het monster ging niet heen. De belangstelling in deze spookgeschiedenis wordt volgens de Asser Ct. zoo groot, dat sommige ingezetencn van Beilen zich tegen den avond naar Brunsting begeven om er eens ooggetuige van te zijn. Vrijdagavond kwam Hendrik van der Kruijt, schippersknecht, geboren te Schiedam, aldus heeft hij aan de politie nog kunnen opgeven te Nu ik 't h heb gezegd, ben ik van de verantwoordelijkhcid af, zei hij. Maak zelf maar een eind aan haar ongerustheid, wanneer en op welke manier u 't beste lijkt. Ik ben geen man om met dames om te gaan. Ik ga liever niet naar haar toe. Goed, zei Malahide. Mag ik u nu iets aanbieden Ik wil graag wat nader kennismaken met een landgenoot. Hank Devine, die juist voorbijkwam, beladen met een pakkist, bestemd voor de meubeleering van het geimproviseerde dameshotel, zag hen satnen de kroeg binnengaan. Doch de gedachten, die in hem opkwamen, toen hij Gartside en Mala hide samen zag, werden weldra afgeleid door de verschijning van een roodharigen kerel met een stierenmk, die plotseling van om den hoek kwam en ook naar binnen ging. Drommels mompelde Hank, zijn weg ver- volgende, ik laat mij hangen, als dat Roode Ruben niet isEindelijk terugNu, dat kan wat geven daar binnen (Wordt vervolgd). 's Hertogenbosch door het Bokhovenstraatje om zich naar het politiebureau te begeven, waar hij inlichtingen hoopte te krijgen omtrent zijn schipper, die hij te 's Bosch te vergeefs zocht, toen hij door twee kerels plotseling werd aangevallen en met een stok of knuppel zoo deerlijk werd geslagen, dat hij buiten kennis in een nabijzijnde herberg en daarna in het gasthuis werd opgenomen, V an der Kruijt had de zich uit de voeten makende aanvallers hooren zeggen 't Is de verkeerde", maar hij had 't beet. Tot nog toe bleven de daders onbekend en leeft v. d. Kruijt nog. Een getrouwd persoon te Szegedin, Anton Szelpal genaamd en pantoffelmaker van beroep, leefde sedert eenigen tijd met zijne vronw in onmin. Dezer dagen kwam hij in benevelden toestand thuis en begon zijne echtgenoote te mishandelen, en daar deze zich verweerde, greep hij haar en bond haar vast nabij het kot van den waakhond. Deze was sinds geruimen tijd uitgehonderdhij viel op de arme vrouw aan en bracht haar gruwelijke beten toe. Op het hulpgeschreeuw kwamen buren toegesneld, die de ongelukkige bevrijdden. Tegen den beestachtigen kerel zal de justitie optreden Een aangename tijding. Eenigen tijd geleden ontving de vrouw van een sigarenmaker te Speyer het volgende telegram uit Ilvesheim, een dorpje bij Mannheim ,/Gisteren werd er in Neekar het lijk van een man opgevischt, die men zegt dat uw echtgenoot is. Morgen komen. De burgemeester." Verschrikt liep ze naar de siga- renfabriek, waar haar man werkzaam was, en waar- heen hij ook des morgens gegaan was, doch daar trof ze hem gezond en welaan zijn bezigheden. De vrouw rekende het zich echter tot een plichttoch naar Ilvesheim te gaan, dat nogal gemakkelijk van uit Speyer te bereiken is, om de vergissing, die er scheen te bestaan, uit den weg te ruimen. Men geloofde haar evenwel niet, en drukte haar op het hart, toch vooral niet te liegen. Men wist het zeker haar man was dood, want het lijk was door verscheiden lieden uit den omtrek als dat van den sigarenmaker uit Speyer herkend, en als zoodanig was zijn overlijden ook in de registers van den burgerlijken stand opgenomen. Het eenige, dat de ontstelde vrouw overschoot, was, haar man in levenden lijve aan de Ilvesheimsche overheid te vertoonen, waarom ze naar huis terugkeerde om haar wederhelft te gaan halen. De reizigers in een trein van Antwerpen naar Brussel, verleden Zaterdag, die in Ouden-god wilden uitstappen, waren voor hun genoegen uit de portieren waren afgesloten, en de conducteurs hadden den sleutel vergeten mee te nemen. Na veel gejammer en geschreeuw, besloot men eindelijk, de menschen maar door de raampjes te sleepen. Bij eenige ging dat makkelijk, maar bij de oudere lastiger, en den grootsten last en. vermaak veroorzaakte een dikke dame, die toen ze door vier man halverwege uit het raampje was getrokken, volstrekt niet verder wou en, als een toonbeeld van menschelijke ellende, bleef hangen. Na veel overleg en veel getrek echter lukte het, ook haar tweede helft het raampje uit te krijgen. Het schijnt thaus zeker dat te Antwerpen een hangende rolbrug over de Schelde komt, dat is een pont die niet op het water drijft, maar is bevestigd aan een soort wagen, die loopt over rails, omstreeks 50 M. boven den waterspiegel bevestigd. Het voordeel van zoo'n rivierovergang is, dat de scheepvaart niet door de pont wordt ge- hinderd, en dat deze geen last heeft van ijsgang, hoog of laag water enz. Bij elken waterstand is de pont gelijk met de op den wal te bouwen steigers. Voor den overtocht zou ongeveer 1 minuut noodig zijn. Het is nog niet bepaald of er een, dan wel twee ponten naast elkander komen. Te Antwerpen viel een bloempot van een tweede verdiepiug op het hoofd van een kind van vier maanden, dat de moeder vdor de deur van het huis in de armen droeg. Het werd zwaar gewond en stierf kort daarna. In het dorpje Eicholz bij Keulen, heeft een bende opgeschoteu jongens een huis overvallen. Een oude vrouw werd vermoord, een andere gekwetst. Te Saint-Patrice (Iudre-et-Loire) zijn een 82jarige pastoor en zijn 65jarige dienstmeid ver moord. Diefstal schijnt de beweegreden tot de misdaad te zijn geweest. Men had nog geen spoor van de moordenaars. Het assisenhof te Bern heeft een 25jarige moeder, die zichzelf en hare beide kinderen door kolendamp heeft willen dooden en welke kinderen ook inderdaad zijn gestorven, vrijgesproken, over- wegende dat deze daad in een ziekelijken geestes- teestand moet zijn gepleegd. Dezer dagen stootte een wielrijder, die in de duisternis van Coblenz naar Audernach reed, niet ver van laatstgenoemde plaats op een levenden beer. Hevig verschrikt, kwam hij te vallen. Op zijn hulpgeroep schoten spoedig eenige lieden uit de buurt toe, om hem uit zijn moeilijke positie te verlossen. Van den eersten schrik bekomen, kwam hij tot de ontdekking, dat de beer, die de oorzaak zijner ontsteltenis was, toebehoorende aan een rondreizenden kermistroep, welke de dieren vrij liet roudloopen Op een zonderlinge wijze kwam volgens een bericht uit Straatsburg, de leerjongen van een slotenmaker in Markisch om het leven. Een daar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2