A igemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3674. Dinsdag 11 October 1898. GEMEENTE BAAB. 38e Jaar^arig;. COUD! Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT ENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer _/"0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. LOTING POLITIEK OVERZICHT. In de Drevfuszaak valt alleen te ve-melden, dat volgens de ,/Coerrier du Soir" de volstrekte afzondering van Picquart zal opgeheven worden. F K UIXJLETCXN Een i*omn.n uit Klondyke. Naar liet Engelsch HEADON HILL. 25) Laat ik u even openhartig antwoorden, zei Malahide. Ik beken, dat ik juffrouw Beryl lieflieb. Ik kwam hierheen, omdat ik uw dwaas reisplan voorzag, en ik wilde bij de hand zijn om over haar te waken. U doet mij grievend on- recht, als gij deukt, dat ik de reis ondernam met eenig duister voornemen. Ik wil beloven, mij terug te trekken, als de jonge Osborne mocht opdagendoch laat mij in afwachting daarvan u bijstaan. Zie die ruwe knapen hier en die ver- zameliug ellendige hutteu. A1 het andere daar- gelaten, ben ik verplicht, u mijn diensten aan te bieden als landgenoot in een vreemde omgeving. Met mooie praatjes laat ik mij niet ver- schalken, antwoordde tante Rebecca scherp. Ik zou nog eerder een van die bandieten hier, met hunne roovershoeden, vertrouwen, dan u, meneer nu ik het dagboek van mijn broer heb gelezen. Ik wensch u een goeden dag. Gartside, die op eemgen afstand stond toe te kijken, wat er op het landhoofd gebeurde, ver- keerde onder den indruk, dat hij den toestand volkomen begreep. Die Engelschen, zoo redeneerde hij, waren Dick's verwanten, hierheen gekomeu op het nieuws, dat Hank Devine waarschijnlijk De //Matin" heeft zijn oorlogscorrespondent van Cuba naar Cayenne gezonden, om zoodra er eenige maatregel wordt genomen ten opzichte van den gevangene op 't Duivelseiland, daarvan onverwijld bericht te zenden. De staking der grondwerkers enz., houdt nog aan te Parijs, hoewel de patroons de voorstelleu van den gemeenteraad hebben aangenomen. Meer dan 4000 soldaten zorgen voor de vrijheid om te arbeiden op een deel der werkterreinen, maar de maatregelen zijn nog ontoereikend en verscheidene terreinen worden niet beschermd. Het aantal arbeiders, dat nog werkt verminderde. De straatreinigers hebben het werk gestaakt. Troepen werkstakers, van de Place de Greve ver- trokken, hebben op verschillende plaatsen vuilnis- karren omvergeworpen. Er kwamen heftige bot- singen met de agenten voorde infanterie dreef een aantal troepen opgewonden stakers uiteen. Vele arrestaties hadden plaats. Eenige stakers zijn reeds door de rechtbank veroordeeld tot een en twee maanden gevangenis- straf wegens wederspannigheid en geweldpleging. De stakers hebben toen getracht, in het Paleis van justitie door te dringen, ten einde de ver- oordeelden te bevrijden. De hekken werden dadelijk gesloten en de burgerwacht dreef de stakers uiteen. lets van meer komischen aard is een bericht omtrent de Fransche kroon-pretendenten. Wij herinneren ons een aardigheid uit de z/Flieg. Bl.". Papa en mama zijn bezig te filoso- feeren over een lot, dat zij in een loterij hebben. Als ze de honderdduizend eens trokken Wat zouden ze dan al nietZe zouden een mooi rijtuig houden met twee paarden en dan zouden ze De kinderen luisteren met open mond en Piet zegt//en dan ga ik op den bok zitten." ,/Neen", zegt Jan, //ik mag op den bok." De jongens krieuwen een poosje, tot Jan einde- lijk roept//Pa, laat Piet nou van den bok afgaan Aan die grap dachten we toen de //Daily Mail" vermeldde, dat Victor Napoleon ten behoeve van Louis afstand gedaan had van zijn pretendentschap op den Franschen troon en toen kort daarna baron Legoux in een interview ernstig beweerde, dat van zoodatiigen afstand geen sprake is. Victor wil zijn plaats op den bok houden. De hooge censuur-autoriteiten hebben eindelijk aan de bladen verlof gegeven, melding te maken van 't geen er wordt voorbereid te Konstantinopel tot ontvangst van den Duitschen Keizer. Ge- naar Engeland geschreven haden hij overlegde, hoe hij 't best hun kon meedeelen, dat hun bloed- verwant veilig ontsnapt was aan den overval in den Witten pas. Hij moest het evenwel doen overlegde hij verder op een tijd en op een plaats, waar hij geen gevaar Hep, het geheim publick te maken, uit vrees voor de partijgangers van Roodeu Ruben. Toen hij tante Rebecca in gesprek zag met Malahide, verbeelde hij zich, dat deze tot het gezelschap behoordenu hij den man, die zoo kortweg zijn afscheid gekregen had, naar de stoomboot zag, terugkeeren, veronderstelde hij, dat de galant slechts even zijn dames verliet, om naar de bagage te gaan zien. Tante Rebecca ging naar Beryl, wier angst plaats maakte voor vroolijkheid, toen ze merkte, hoe Yick Mursell haar bewonderde met open oogen en mond. 't Was lang geleden, sinds de onbe- schaafde dochter van het Westen een echte //fijne dame" had gezienze prees luid de schoonheden van Beryl's toilet en kon nauwelijks met de vin- gers van haar japon afblijven. Wei vroeg tante Rebecca, op eenigzins hoogen toon, om haar angst te verbergen, kan iemand mij ook zeggen, waar ik een zekeren meneer Hank Devine kan vinden De genoemde trad naar voren, links en ver- legen. Hij was boos, omdat de beleefdheid hem verbood, nota te nemen van den spotlach, waarin de //jongens" uitbarstten, en hij was bang, dat Dick's verwanten hem zouden laken voor zijne handelwijze in den pas. Wij kennen hier geen //heeren," mevrouw, maar mijn naam is Hank Devine, sprak hij. makkelijk toch, zoo'n pers, die maar niet doen en laten mag, wat zij wel zou willen. Nu geen vliegenafvangenj, geen berichten over pas begonnen versieringen, over niet vaststaande plannen enz., die men bij Westersche feestvieringen altijd vooruit moet slikken maar ineens, bij alle bladen te gelijk, kolommen vol beschrijvingen, en juist op het oogenblik, dat het de Porte het aangenaamst is. Even voor het dreigend ultimatum laat de sultan eens goed blijken, dat hij 't nu waarlijk veel te druk heeft met het hooge bezoek om aan iets anders te denken, en er is werkelijk sprake van geweest om het ultimatum aan te houden tot na het bezoek van Wilhelm II, een voornemen, dat ten slotte toch niet is uitgevoerd. De bladen dan geven lange kolommen over hetgeen in de laatste dagen te Konstantinopel is geschied. Overal wordt neergehaald en opgebouwd en dag en nacht zijn duizenden menschen bezig. Of er voldoende tijd zal zijn, alle voorgenomen verbeteringen aan te brengen, is zeer de vraag, want de nalatigheid van de autoriteiten heeft al te lang geduurd. De groote, verscheidene kilometers lange straten van Yildiz-kiosk naar Stamboel, die in een toestand verkeerden, waarvan eenvoudig geen beschrijving was te geven, worden geheel vernieuwd. Maar't werk zal wel niet klaar komen men is er een maand te laat aan begonnen. De opperceremoniemeester Munir-pacha liet zich uit, dat hij minstens nog vijf weken noodig had, en het Keizerpaar zou toen al binnen 14 dagen komen. Men zal de gaten in de straten met zand moet.en opvullen om een onbelemmerde passage mogelijk te maken. Op de electriciteit na is men klaar gekomen met de Merassium-kiosk, waar het Keizerpaar met hun gevolg zulleu logeeren. De vorige week zijn reeds te Konstantinopel aangekomen de vleugel- adjudant, overste Von Scholl, en de opperstalmeester, graaf Wedel, en 60 paarden uit de keizerlijke stallen. Deze moeten eerst ingereden en aan het terrein te Konstantinopel gewend worden. Op het feestprogram komt o. a. voor een uitstapje naar Herake, waar de Keizerlijke tapijtfabriek zal bezichtigd worden. Hoewel het verblijf aldaar hoogstens eenige uren zal duren, heeft de sultan er een heerlijk mooie kiosk laten zetten, waarin het dejeuner gebruikt zal worden. Van Herake gaan de hooge gasten met de Anatolische spoor naar Ismidt en voor den terugtocht wordt de //Hohenzollern" gebruikt. De Engelsche dame mat den flinkgebouwden jongen man van 't hoofd tot de voeten, trachtte een verklaring te vinden voor zijne verlegenheid en was spoedig gunstig jegens hem gestemd. Wij zijn vrienden van dieu meneer Osborne, over wien u naar Engeland geschreven heeft, zei ze. Is er nader nieuws van hem Een leelijke grijnslach kwam op de gezichten van een paar der omstanders, toeu Hank treurig het hoofd schudde, als 't eenige antwoord, dat hij kon geven. Wij zijn juist gekomen, om te zien, of we daar geen verandering in kunnen brengen, ver- volgde tante Rebecca vriendelijk, doch met een medelijdenden blik op Beryl, die moedig worstelde tegen den indruk ven dezen nieuwen slag. In- tusschen, meneer Devine, voegde de oude dame er bij, zouden we wel een onderdak willen hebben. Mijn nicht en ik kunnen moeilijk naar het hotel van die wonderlijke vrouw gaanis dat 't eenige huis van die soort hier Vick, die geluisterd had met allebei haar ooren en met ingehouden adem, wierp een angstigen blik om zich heen en fluisterde toen, zoodat niemand dan de twee vreemde dames en haar vrijer het konden hooren Moeder zou mij doodslaan, als ze wist dat ik 't u gezegd had, maar 't huis van Parson is leeg hij is gister met den schoener naar Juneau gegaan. Er is wel geen meubel of iets in maar 't is ten minste een onderdak. Rebecca zag het forsche meisje aan met een vriendelijk oog. Dit is zeker het jongemeisje, dat trachtte, meneer Osborne te redden zei ze. Laat ik je de hand geven, kindlief, en je danken voor den goeden raad. Morgen (Dinsdag)namiddag half vier ure, zal de Tweede Kamer eene openbare vergadering houden. Blijkens een Zaterdag door ons ontvangen telegram bevatte de Moniteur Beige van dien dag een ministerieel besluit, volgens hetwelk, met 15 October te beginnen, melkvee den lsten en I5den van elke maand wordt toegelaten langs Watervliet, Selzaete, De Clinge, Santvliet, Esschen station en dorp, Barleduc, Achel, Maaseyk en Vise. De ingevoerde beesten moeten eene quarantaine van tien dagen ondergaan. Het dagelijks bestuur van het Nederlandsch Landbouw-comite had, toen de Minister van binnenlandsche zaken de belangrijke mededeeling deed in de Tweede Kamer omtrent de aanstaande openstelling van de Belgische grenzeu voor ons vee, gereed liggen een oproeping aan de landbouwers in Nederland tot het bijwonen eener meeting te Utrecht op 12 October, om te beraadslagen over een ernstige aandrang op de regeering uit te oefenen tot het sluiten van het grensverkeer voor vee uit Belgie, onherroepelijk uit te sluiten het gebruiken van uit Belgie in Nederland ingevoerde grondstoffen en materialen bij levering aan het Rijk en bij aanbestedingen van rijkswege, en de producten van de Belgische nijverheid door zware inkomende rechten tijdelijk te belasten. De voorzitter, de heer H. F. Bultman publiceert deze oproeping thans in het Landbouw Weekblad. In het stadium, waarin de mededeeling des Ministers de kwestie heeft gebracht, besloot hij die oproeping in te houden. Het bestuur van het Nederl. Land- bouwcomite blijft echter diligent en het voornemen, om alles te doen wat in billijkheid te doen is tot verkrijging der openstelling van alle grenzen staat onwrikbaar vast. Het bestuur constateert met voldoening dat de regeering daarin voort- gaat. Naar de N. Sprokk. verneemt, heeft het hoofdbestuur der vereeniging voor Christelijk volks- onderwijs zich per adres tot de Tweede Kamer gewend, met het verzoek om het wetsontwerp op den leerplicht niet tot wet te verheffen. De vereeniging gaat daarbij uit van de volgende overwegingen 1. dat het wetsontwerp in strijd is met de ouderlijke macht2. dat zij er in ziet een gevolg van het intellectualistisch drijven van onze eeuw 3. dat zij het eene noodelooze kwelling acht En na haar greep ook Beryl de ruwe, roode hand en sprak een paar dankbare woorden. Vick kreeg een kleur van trots, dat ze dus werd be- groet door de vrouwen, welke zij reeds had betiteld als //de dames van den lord." Ziende, dat de zaken zoo'n gunstigen loop namen, verdween de wolk op Hank's voorhoofd en hij bood aan, de dames te geleiden naar het leege huis, om te zien, of Vick's idee voor uit- voering vatbaar was. Hij liet een Indiaan, dien hij kon vertrouwen, achter om op de bagage der dames te passen, zoodra die aan land was gebracht, en stelde zich aan 't hoofd van den kleinen stoet. Vick was zoo voorzichtig, zich van hem af te scheiden, voor men het //hotel" naderde. De open deur van de saloon verzwolg de nieuwsgierigen, die hen een eindje waren gevolgd, zoodat Hank met de dames alleen bleef. In haar ijver om zooveel mogelijk van Dick te vernemen, misten ze veel van het merkwaardige, dat voor een vreemde te Skagway viel te hooren en te zien tante Rebecca bleef evenwel een paar keer staan, teneinde om te kijken naar de boot. Toen ze Rubert Malahide ontwaarde, die, over de ver- sehansing geleund, hen nakeek, stapte ze verder, droevig gestemd ter wille van Beryl's ongeluk en ook zelf niet al te zeer op haar gemak. 't Verlaten huis van Parson bleek weinig meer te zijn dan een ruwe planken loodsdoch 't was waterdicht. De deur week voor een trap van Hank's laars, zoodat men spoedig het inwendige kon overzien. Meubelen waren er heelemaal niet, wel een siookplaats, en 't had een weeldearti- kel, waarop niet alle huizen van Skagway konden bogen, een planken vloer. NElIZEflSCHE ■Bit blail verscliij ut jiaandag-, WoeiiMlag- en Vrijdaj^avondi uitj^ezonil^ril op I ee.«itdag:en9 bij clen nitgever VAW UK BAU'DE le Ter I'eazen* De Burgemeester der gemeente TEE NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderilag, 13 Oc tober 1 M!tM, voormiddags 9 uren. Ter Neuzen, 10 October 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter kennis van belanghebbenden 1°. dat de loting der voor 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Ter Neuzen in het Gemeentehuis op Vrijdag-, den 31'" October 1898, te be- ginnen des voormiddags te 9 uur (Amst. tijd) 2°. dat op llonderilag, den 37en October 1898, des voormiddags van 9 tot 12 uur in het gemeentehuis door of van wege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens hroederdienst of wegens te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3d« zinsnede van art. 53 der militiewet; 3°. dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken op laatstgemclden dag in het gemeentehuis moeten verschijnen, vergezeld van tvsee by den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen en dat zij, die vrij stelling wegens hroederdienst verlangen, moeten njede- brengen uittreksels nit de geboorteregisters betrekkelijk hun zelven en hunne broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van onts/ag, of een uittreksel uit het stamboek oi een betoijs van werkelijken dienst van den breeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden vestigen uitdrukkelijk de aandacht van belanghebbenden er op, dat de hierboven vermelde opgaven en handelingen niet voldoende zijn om zich de gevraagde vrijstelling te verzekeren, maar dat hun belong medebrengt om bovendien persoonlijk de vrijstelling aan te vragen in de eerste sitting van den Militieraad die op een later bekend te maken tijdstip zal worden gehouden en wijzen de lotelingen, die gebreken hebben of meenen te hebben, op hunne verplichting om, onverschillig welk nummer z,y hebben getrokken, in degenoemde sitting van den Militieraad te verschijnenten einde geneeskundig te worden onderzocht. Ter Neuzen, den 10 October 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd> J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. WISKERKE. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1