Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscii-Vlaandere No. 3673. Zaterdag 8 October 1898. 38e Jaar^an^. AAMBB8TBl)m<r Gemengde berichten. Binnenland. G O U D ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. By (leze courant behoort oen byvoegsel. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland, zal Vrijdag 28 October 1898, voorm. 11 uren, in de Abdij, worden aanbesteed het herstellen of vernieuwen van eenige Provinciale waterstaatswer- ken en wegen, met hun onderhoud gedurende drie jaren, in te gaan 1 Januari 1899, in 19 perceelen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele insclirijving en voorts zooals in het bestek is bepaald. De iuschrijvings-biljetten kunnen tot 11 uren voorm. van den dag der besteding ingeleverd worden. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale griffie, bij den Hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat te Middelburg, bij de Ingenieurs te Zierikzee, Goes en Neuzen, en verder op de plaatsen waar dit gebruikelijk is. Het is verkriigbaar bij U. F. Aueb Zoon te Middelburg. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur voor de werken in het algemeen, bij de Ingenieurs voornoemd voor de werken in ieders dienstkring, en verder voor perceel 1 en 2 bij den opzichter P. J. BOONE te Zierikzee perceel 3 bij den opzichter J. DORMAAR te St. Maartensdijk perceel 4, 5, 6, 7, 8 en 9 bij den opzichter F. STURM te Goes j perceel 10 en 11 bij den opzichter H. VAN GORSEL J.Jz. te Colijusplaat perceel 12, 13, 14 en 15 bij den opzichter J. MULDER te Breskens; perceel 16, 17 en 18 bij den opzichter M. EIJKE te Neuzen perceel 19 bij den opzichter L. R. PLASSCHAERT te Middelburg. Gedeputeerde Staten voornoemd, ROEST, Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griffier. FEUILLETON Een roman uit Klondyke. Naar liet Engelsch VAN heAdon hill. Vrouwen aan boord bromde zij en hield de hand boven het oog om beter vooruit te kunnen zien. Ja, t is zoo Ik zou wel eens willen weten, wat die hier te Skagway moeten doen 'tScheen haar niets te bevallen. Gartside begreep spoedig, waarom ze niet op haar gemak was, en hij kon niet nalaten, zijn onaangename stemming te luchten in eenige i spottende woorden. Die zijn gekomen om een saloon te openen moeder. Ze hebben waarschijnlijk een piano meegebracht voor de jonge damede oude, met dien gekken hoed op, zal dan wel voor't schieten en de rest zorgen. Hij raakte hiermee een teer punt. Vick's on- bekwaamheid, gedurende de laatste weken, om op de piano te hameren, had enkele der muzikale klanten doen verdwijnen, en moeder Mursell ver- keerde in een gestadige vrees voor concurrenten. Tot dusver was niet alleen haar saloon de eenige geweest ,/met muziek", maar ook hadden zij en Vick slechts met een Iersche vrouw het privilege gedeeld, te Skagway de zwakke sekse te vertegenwoordigen. De oude wierp een nijdigen blik op Gartside, maar ze zweeg, omdat zij al haar aandacht moest wijden aan de passagiers. De /Emily Jackson" legde eindelijk aan, en de reizigers, vooral de vrouwen, werden algemeen Zooals men weet, heeft onze Minister van Buitenlandsche zaken in de Kamer medegedeeld dat, blijkens bericht van den gezant te Brussel, de Belgische grens voor 10 October zou worden opengesteld voor den invoer van Hollandsch melkvee. Het officieuse Journal de Bruxelles zegt echter uit goede bron te weten, dat de openstelling der grens voor melkvee eerst tegen den 15 zal plaats hebben. Voor andere veesoorten blijft voorloopig het tegen woordig stelsel van kracht. De invoer zou niet volkomen vrij zijn, doch het volgende stelsel wordt aangeuomen Het vee dat uit Nederland komt en niet voor de slachtbank bestemd is, zal aan een quarantaine van tien dagen aan de grenzen onderworpen wezen. Tweemaal per maand, op vaste data, mag het in Belgie binnen komen. Na het verblijf van dit vee in de stallen, wordt het eerst ambtshalve gezond gemaakt, ten einde alle mogelijke besmettingskiemen te vernietigen. Het vette vee wordt, evenals nu, onmiddellijk naar de slachthuizen gezonden. Weldra zullen beschikkingen worden getroffen om de dadelijke slachting van dit vee aan de grens, op Belgisch terrein, te laten geschieden. De Vredesvereeniging van parlementsleden uit de verschillende landen, welke tot doel heeft de beslissing van geschillen tusschen volkeren door scheidsrechters te bevorderen, heeft in hare onlangs gehouden jaarlijksche bijeenkomst natuurlijk met groote ingenomenheid de bekende Russische circu late over de beperking der legertoerustingen besproken. Zij heeft aan hare groote belarigstelling in deze aangelegenheid uitdrukking gegeven in een schrijven aan graaf Moerawjow. Voor Nederland is dit schrijven onderteekend door den heer E. N. fiahusen, lid der Eerste Kamer. Ten einde de uitvoerbaarheid van zijn plan te verhoogen, heeft de heer Coolen een contract aangegaan met de directeuren der Amsterdamsche algemeene militie-verzekering-maatschappij, dat kort samengevat 't volgende bevat De directeuren der militie-verzekering-MU ver- binden zich te zorgen, op boete van f 100 voor iederen te kort komenden vrijwilliger, dat op den bepaalden tijd zich aangeven bij het gemeentebe- stuur van Helvoort minstens 5 personen, doch in ieder geval 2 meer dan het contingent der gemeente bedraagt om te dienen als vrijwilligers bij de uationale militiedeze personen moeten in alle opzichten voldoen aan de eischen, gesteld in hoofd- stuk II der wet op de nat. mil. van 19 Aug. 1861 (Stbl. no. 72). Het bestuur der militie-vereeniging te Helvoort verbindt zich om binnen een maand na de inlijving der vrijwilligers aan de contractanten ter andere zijde te betalen ter vergoeding hunner diensten en gedane uitschotten voor iederen vrijwilliger die wordt ingelijfd, eene som van 400 en 200 voor 2 reservisten. Aan ieder vrijwilliger moet minstens 200 worden uitbetaald door de militie-verzekering- maatschappij. TER NEUZEN, 7 October 1898. In den loop dezer week zijn bij den landbouwer F. v. H., onder de gemeente Axel, uit eene weide 2 stuks hoornvee ontvreemd. De poiitie is vermoedelijk de daders op het spoor. RECHTSZAKEN. Bij vonnis der Arrondissements-rechtbauk te Middelburg van 7 October 1898, werd J. W. v. D., oud 34 j., gewezen keurmeester van vee en vleesch te Missingen, gedetineerd te Middelburg, wegens 1° knevelarij, 2° het als ambtenaar opzettelijk boeken of registers uitsluitend bestemd tot controle van de administratie vervalschen, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Ter griffie van bovengenoemde rechtbank is door Leo Miloen, gedetineerd aldaar, hooger beroep aangeteehend tegen de ten zijnen laste gewezen vonnissen waarbij hij tot twee jaren en twee maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Dinsdagochtend werd in de Coolsche straat te Rotterdam een 54jarige gehuwde vrouw, bijna geheei gekleed dood op een nog smeulend bed gevonden; een ledige petroleumkan stond in hare nabijheid en hare kleederen waren gedeeltelijk bewonderd. 'tWas nog vroeg, en daar de lui in 't Westen niet zoo kwaad zijn, zoolang ze geen whisky en rum binnen hebben, was de meer- derheid der toeschouwers bereid, een hartelijk welkom te geven aan de gewaande concurrenten van moeder Mursell. Toen de loopplank was gelegd en tante Re becca, gevolgd door Beryl Asquith, aan land staple, werden dadelijk een dozijn ruwe handen uitge- stoken, om haar te ontlasten van de kleine bagage, welke zij bij zich droegen. Onder die gediensti- gen was ook Hank Devine. Vick had hem aan- moedigend vooruitgeduwd, met de woorden //Zei ik 't niet 't Is familie van hem. Zie je niet, dat ze in den rouw zijn Beryl was een oogenblik onthutst bij 't zien der ruwe gezichten en vreemde manierentante Rebecca echter, hoewel nieuwsgierig rondkijkende, verloor haar zelfbeheersching niet. Zij verklaarde later, dat ze een ,/doodschrik had gekregen" bij 't ontdekken, in welk een ellendig en van elk gerief ontbloot oord zij waren aangeland. Zij was op hare reizen aan veel gewend geraakt, maar toen ze met het bord ontwaarde met ^Moeder Mursell's hotel", op het blokhuis met stukge- schoten ruiten en zijn verdacht uiterlijk, kreeg ze booze voorgevoelens. De vraag, die haar voor 't oogenblik het meest verlegen maakte, was waar ter wereld konden zij en Beryl een behoorlijk onderkomen krijgen Twee personen waren, naar het scheen, bereid die moeilijkheid op te lossen. De eerste was moeder Mursell zelve, die door de omstanders heen drong en vlak voor de dames ging staan, met een onheilspellend gelaat. Jelui komt zeker naar Skagway voor de rum-negotie krijschte het wijf, tegen de oudste harer gewaande concurrenten. Te midden van de onaangename overdenkingen en gewaarwordingen trof toch tante Rebecca het vermakelijke van deze onderstelling, en zonder de vraag te beantwoorden, zei ze met een spot- achtig lachje, als tot haar zelveDat lijkt waarlijk wel een vrouw Deze woorden vonden een algemeenen bijval. O ja, mevrouw, 't is een vrouw, een lief bloempje, vindt u niet P zei er een. 'n Braaf moedertje, voegde een andererbij. De eene opmerking volgde de andere, en 't voorwerp dier geestigheden bruiste van woede. Als je hier komt om een kroeg op te zetten schreeuwde ze. Doch Hank Devine, bemerkende, dat de hand van 't verschrikkelijke mensch naar het pistool aan haar zijde dwaalde, achtte het nuttig, tusschenbeide te komen. Ik gel oof er niets van, dat ze aan de negotie doen, moeder, zei hij gemoedelijk. Je maakt je boos voor niemendal. Zeg het haar liever ronduit, mevrouw, voegde hij er zacht bij, tegen tante Rebecca. Moeder Mursell kan lastig zijn, en ze is akelig handig met haar revolver. O, ik ben niet bang voor schieten, antwoordde tante Rebecca kalm. Wij hebben volstrekt geen plan, een herberg te beginnen zooals die vrouw dat bedoelt. Dan hebt ge zeker logies nooodig, antwoordde moeder Mursell zonder eenige verlegenheid. Als uw bagage aan wal is, kom dan maar naar het hotel daar. Ik zal den boel klaar maken. En bevredigd door het vooruitzicht, de vreem- delingen tot klanten te krijgen, ging het zonder- linge schepsel heen, niet vermoedende, dat ze elke kans had verspeeld om de dames tot gasten te krijgen. Rupert Malahide, die van 't dek der stoomboot het tooneeltje had gadegeslagen kwam nu ook verbrand. De man was uitstedig en de vrouw alleen thuis. Te Rotterdam is een tweejarig knaapje over- leden, vermoedelijk tengevolge van vergiftigiug door het eten van suikergoed, in een snoepwinkeltje gekocht. Dinsdagmiddag geraakte te Apeldoorn iemand met paard en kar, waarop twee vrouwen, in het kanaal. Toen men bezig was deze vrouwen en het paard te redden, kwam een vrouw uit Yaassen met haar zoon aangereden. Deze laatste wilde rnede helpen en sprong van den wagen, terwijl zijn moeder de teugels vast hield. Onverwacht liep het anders makke paard achteruit, zoodat ook dit span met de vrouw te water ging. Gelukkig werden alle vrouwen gered, doch de laatst in het water gevallene had haar been gebroken. Naar aanleiding van het sterfgeval aan den Barendrechtsen dijk te Barendrecht, waarvan wij in een vorig nommer melding maakten, is Van Woerden, evangelist te Smidshoek, die verdacht werd de geneesmiddelen te hebben toegediend, door den ofRcier van justitie in verhoor genomen. W oensdag hield Van W oerden in het vereenigings- lokaal te Smidshoek eene openbare bijeenkomst, die door ongeveer 80 personen werd bijgewoond. Hij verklaarde de roeping in zich te gevoelen om als evangeliedienaar op te treden, niet onder vreemden in verre streken, maar hier in het afge- legen Smidshoek, en niet alleen voor hunne geeste- lijke, maar ook voor hunne lichamelijke behoeften te zorgen, kranken te genezen enz. In verband daarmede deelde de spreker mede dat tegen hem een klacht was ingediend, wegens het onbevoegd leveren van geneesmiddelen, wat hij uit zuivere liefde tot den naaste had gedaan. De wet was er zoo beweerde hij om de dokters te beschermen, en het publiek was er het slachtoffer van, en wel het arme publiek, dat spreker zoo graag gratis wilde helpen. Hij besloot zijne rede met een opwekking om toch vooral Dr. Vermeulen niet te halen, maar gedachtig te zijn aau het woord van den grooten Meester„Hebt uwe vijanden lief." Woensdagmiddag omstreeks vier uur vonden eenige werklieden, die bezig waren de Nieuwe Kerk te Amsterdam te ruimen, den brandweerman v. d. B., die om twaalf uur op waclit gekomen was, in bewusteloozen toestand en verwond op den grond liggen. Aanvankelijk veronderstelde over de loopplank en voegde zich bij de groep. Een leelijke, triomfeerende uitdrukking had er in zijn oogengeblonken, zoodra hij ontdekte, welk een woest en onbeschaafd oord dat Skagway was hij bedwong zijn gelaatstrekken evenwel en na- derde tante Rebecca met een beleefde uitdrukking. Een woordje, als't u belieft, juffrouw Asquith, sprak hij met een beweging, die te kennen gaf, dat hij liever niet had dat een derde het hoorde, lante Rebecca aarzelde, fluisterde Beryl iets toe en deed een paar stappen ter zijde met Malahide. Wel? vroeg zij scherp. Ik wilde enkel u mijn diensten aanbieden begon hij. U is aan het reizen gewend en hebt tot dusver op deze buitengewoue reis geen moeilijkheden ontmoet. Maar juist omdat u er- varing hebt van reizen, zult u moeten erkennen, dat op een plaats als deze uw nicht niet zonder mannelijk geleide Geen woord meer! zoo viel tante Rebecca hem verstoord in de rede. Wij hebben tot dusver, gedurende de geheele reis, geweigerd, iets met u te doen te hebben, en we vragen nu ook niets van u. Ik stond u enkel toe, met mij te spreken, om te weten, wat u eigenlijk wilde. Waarde heer,' ik zal er geen geheim van maken wij zijn hier om u te dwarsboomen en uw plannen tegen te gaan. Mijn nicht was vol verlangen, het spoor te zoeken van haar verloofde u merkt, dat ik er geen doekjes om wind doch ik zou er wel tweemaal over gedacht hebben, haar naar dit afge- legen oord te brengen, als ik niet vernomen had, dat u ook hierheen sloop. Naar, Homburg, he 't Was een gelukkig toeval, dat Beryl dat eouvert met de aanteekeningen over uwe reisroute op- raapte. (Wordt vervolgd). TER NEIIZENSCHE COIIRAIVT Ut -versclliJn< ^lr°easilag^en^Vry<lagav(ind^uilsezonderd^O]|rf'ee8tdagen< l»il den altgete. 1*. J.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2