A1g em e en Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere No. 3672. Donderdag 6 October 1898. 38e Jaargang. C O U D Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1 Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,821- Men abonneert zich bij alle Boekliandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. n ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naaT plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. Het gerucht, dat Dreyfus van het Duivelseiland teruggehaald zou worden, tnoet voorloopig worden tegengesproken. DeFranschekruiser ,/Dubourdieu, die bij de Iles-du-salut voor anker lag, heeft eenvoudig 150 man troepen van Martinique naar Cayenne overgebracht en is Zondag weer vertrokken. Men verwacht, dat in zijn zaak Manau Woensdag zijn requisitoir aan president Loew zal over- handigentegen het eind van deze week zou dan een rapporteur benoeind worden, wieus rapport natuurlijk nog wel eenigen tijd zal uitblijven. De zaak-Dreyfus heeft echter zooveel bijzaakjes doen ontstaan en doet nog dagelijks zooveel nieuwe kwesties rijzen, dat er helaas zelden gebrek aan stof is. De mislukte meeting vaa Zondag heeft tal van klachten doen rijzen over de houding der politie. Zij schijnt met groote partijdigheid bij voorkeur de Dreyfusards vervolgd, geslagen en gearresteerd te hebben en de lieeren Vaughan, Morhardt en de Pressense protesteeren heftig in de ,/Aurore" Toen wij, zoo zeggen zij, ons aan de zaal hadden vervoegd, om kalm en wettig de uitvoering van een contract te eischen (het huurcontract van de zaal) heeft de politie ons met geweld verhinderd, geslagen, mishandeld en ten slotte gearresteerd. Men heeft ons drie uur in het politie-bureau gehouden, waar wij een daad van ongehoorde ruwheid hebben bijgewoond begaan door agent No. 253. Deze heeft een persoon, die reeds gearresteerd was en zich in de handen van ver- scheidene agenten bevond, met een stok een slag toegebracht, zoo dat een bloedende wond outstond. De zaak-Piquart wordt blijkbaar door iemand, die kolonel von Schwartzkoppen van nabij^ kent, besproken in de „Neue Freie Presse". Zooals men weet, wordt Picquart beschuldigd van het „petit-bleu" te hebben vervaardigd. De /Droits de l'homme" is hier al krachtig tegen opgekomen de echtheid van het ,/petit-bleu" is h. i. zonne- klaar bewezen uit de ondervraging van Picquart. Dit nu wordt bevestigd door het Weensche blad dat de wordingsgeschiedenis van het veelbesproken kaarttelegram als volgt verhaalt Kolonel Schwartzkoppen schreef op zekeren ochtend de bekende regels, op zichzelf van weinig beteekenis, in zijn eigen woning en adresseerde ze aan Esterhazy. Schwartzkoppen had zijn schrift verdraaid. Daarom dacht men misschien te Parijs, dat een man die Schwartzkoppen's vertrouwen bezat, ze had overgetrokken kolonel Picquart FEUILLETOM Een romnn uit Klondyke. Naar het Engelsch VAN HEADON HILL. 23) 't Was nu laat in den avond, en ofschoon het in die hoog noordelijke streken gedurende den korten zomernacht eigenlijk niet donker wordt, besloot Dick toch, zijn ongeduld te bedwingen en den lieden wat rust te gunnen na het moeilijk werk op den stroom. Zoo ver hij 't kon nagaan, was Ned Shrimpton's cachet in ongeveer vijf uren te bereiken, rekening houdend met het ruwe terrein en den tijd, dieti men noodig had voor nauwkeurig uitmeten van de afstanden. Dick begreep niet, hoe Gartside er toe gekomen was, een copie te maken van het plan. Ster-oogen vond het niet noodig, hiervan opheldernig te geven, en kieschheid verbood hem, die te vragen. Als iemand, die zich van een lastige taak heeft gekweten, trok zij zich terug in weinig sympa- thiek stilzwijgen, en ging het avondeten gereed maken, als een welkome afleiding. Jake daaren- tegen had zijn gemoedelijke stemming terug ge- kregen voor hij ging zitten, maakte hij veront- schuldigingen over den onvriendelijken uitval van daar straks en scherste over zijn gigen boosheid. Hij bleef echter niet lang bij 't uur, maar ging spoedig op het vlot, om te slapenwant hij was vermoeid, zei hij. Joey lag ook weldra in diepe rust. geloofde niet, dat het ,/peti-bleu" van Schwartz koppen was, daar diens schrift bijna onherkenbaar was. Maar thans wordt bevestigd, dat Schwartz koppen aelf het ,/petit-bleu" heeft geschreven. Hij werd plotseling op de ambassade ontboden en ging naar de reu de Lille. Hij nam het ,/petit-bleu" mee in zijn jaszak. In zijn haast om naar de ambassade te gaan, vergat hij het in een bus te werpen. Op de ambassade herinnerde hij zich echter het ,/petit-bleu" en overhandigde het aan den portier om het in de bus voor de pneumatische kaarten te doen. De concierge, dezelfde die het borderel aan den Franschen staf in handen speelde, zond het ,/peti-bleu" naar het ministerie van Oorlog, waar Picquart, toentertijd chef van den inlichtingendienst, het ontving. Evenals hij met het borderel had gedaan, had de concierge het in kleine stukjes gescheurd hetzij om er de waarde van te vergrooten, hetzij om een andere reden. Een feit is dat in de kringen, die kolonel Schwartzkoppen goed kennen, het kaart-telegram als echt wordt beschouwd en dat de kolonel zelf het verklaart. 'tis de vraag, of deze outhullingen den onge- lukkige Picquart ten goede zullen komeu. Het bericht van zijn ongesteldheid wordt weer tegen gesproken. Uit Pretoria komt thans een officieele tegenspraak van de berichten als zou de heer Leyds bij zijn jongste bezoek te Berlijn daar met koelheid zijn bejegend. In de Port of Spain Gazette, een op Trinidad verschijnend blad, werd onlangs een vertrouwelijk schrijveu vau den Britschen gezant te Caracas aan den Britschen premier openbaar gemaakt. De redacteur verklaarde aan cene commissie van onderzoek, dat hij dit schrijven anoniem had ontvangen. Het had betrekking op een centract tusschen de Venezuelaansche regeering en een Italiaansch svndicaat voor het overbrengen van 3000 gezinnen van landbouwers naar de Republiek en bevatte verder het volgende ,/Het overbrengen van eene sobere en vlijtige bevolking, om het werk voor de luie en niets waardige inboorlingen te doen, kan niet anders dan het land ten bate komen, als het contract nageleetd wordt j maar het is nauwelijks te ver- wachten dat dit met het geldelijk gedeelte zal geschieden en het beste, dat de immigranten kunnen verwachten, is, eenig land en gunstige voorwaardeu voor de bearbeiding daarvan. Ze kunnen zich ge- lukkig achten, als ze zelfs zooveel krijgen, want de Dick's heimelijke afkeer van Jake was vertien- dubbeld in deze laatste urenhij had er vol- strekt geen lust in, de rusturen in zijn nabijheid door te brengen daarom ging hij niet naar't vlot, maar legde zich, in een deken gewikkeld, aan land neer, nadat hij de voorzorg genomen had, de zoo kostbare copie van het plan in een zijner laarzen te verbergen. Bliksemstraal en Ster-oogen toonden ook meer sympathie voor den vasten walde oude maakte handig een nachtleger van dierenhuiden voor zijn dochter gereed. Hij had tot dusver opgewonden- heid noch nieuwsgierigheid getoond doch nu begon hij den toestand met een scherp oog op te nemen. Ilet vlot lag gemeerd in een miniatuurbaai, die met een geul diep 't land indrong. Hij maakte het tentje voor zijn dochter aan 't einde van die geul, zoodat men uit een strategisch oogpunt van daar den toegang tot het land als't ware bestreek. Toen Ster-oogen naar binnen was gegaan, ging hij zelf voor den ingang der tent liggen, en buiten het gonzen der insecten en snorken van Joey heerschte rondom doodelijk stilte. Zoo ging een uur voorbij toen sloop een zwarte schaduw van de rivier af langs de wal en in het half- donker herkende de oude Indiaan, die wakker geworden was en scherp uitkeek, den heer Baxter, zwaar beladen. Bliksemstraal stak zijn hand naar binnen in de tent en raakte den voet zijner doch' ter aan. - Slechte man is gegaan naar het goud van Witten Geest, fluisterde hij. Hij neemt alles mee, steelt veel, Hem volgen cn doodschieten, of blank opperhoofd Osborne wekken Doe niets, vader, werd zacht teruggefluisterd. ondervinding leert, dat de Venezuelaansche regeering zeer vindingrijk is in het ontwijken van hare verplichtingen. Het gevaar, dat zij bovendien zullen loopen, om, tengevolge van de aanhoudende omwentelingen, de vruchten van hunnen arbeid te verliezen, moet ook niet uit het oog worden verloren," enz. Natuurlijk heeft dit onomwondeu, niet voor openbaarheid bestemd schrijven van gezant Haggard heel wat opzien gebaard. Vooral ook in Trinidad en Venezuela, tusschen welke zeer levendige han- delsbetrekkingen worden onderhouden. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Een officieel bericht uit Atjeh van 2 October luidt ,/Kolouues trokken van Telok Semawe door Tjoenda Nisam en Sawang naar Kloemp ang Doewa en Leba. Uit talrijke bentings vloden strijders van Pasangan of werden na geringe tegen- stand verdreven, achterlatende tien dooden. Onzer- zijds gesneuveld een marechaussee, licht gewond twee militairen beneden den rang van officier. Gisteren doorgerukt naar Pasangan. Een kolonne van Segli marcheerde tot de grens van Merdoe. De bevolking was in de kampongs en de hoofden meldden zich aan. Vanwege de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid werden Zondag te Maastricht aan 38 dienstboden diploma's uitgereikt voor meer dan lOjarigen dienst bij een en dezelfde meesteres. Bovendien stelde de societeit Momus 16 medailles beschikbaar voor haar, die langer dan 20 jaren in een zelfde geziu dienden. Het is van algemeene bekendheid dat de langdurige droogte ook zeer nadeelig is voor de bietenverbouwers. Een landbouwer te Kruiningen heeft na onderzoek berekend dat zijne bieten hem tengevolge der droogte 200 minder zullen opbrengen dan anders het geval zou zijn. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September 36 30 34 33 41 33 36 32 39 314 18 s., 7 ij., 3 h., 3 p.p., 1 m., 1 k., 3 1., 18 s., 3 m., 3 ij., 2 h., 1 p.p., 3 1., 19 s., 6 ij., 3 nr., 2 h., 2 k., 1 lbz., 1 1., 16 s., 6 m., 6 ij., 2 h., 2 p.p., 1 lbz. 17 s., 8 ij., 6 h., 4 m., 2 p.p., 1 k., 1 lbz. 21., 18 s., 7 m., 3 ij., 2 h., 1 P-P-, 1 k., 11. 14 s., 6 m., 5 h., 3 ij., 3 p.p., 1 k., 41. 18 s., 6 h., 4 m., 2 ij., 1 p.p., 1 lbz., 1 1. 21 s., 9 h., 6 ij., 2 m., 1 p.p. 78581 72019 82754 65591 89046 86194 72633 75823 89516 712157 TER NEUZEN, 5 October 1898. Met ingang van 1 November zijn verplaatst de volgende kommiezen bij 's rijks belastingen P. A. Pool van Ellewoutsdijk naar Ter Neuzen, F. Remery van A.ardenburg naar Ellewoutsdijk, M. J. Almekinders van Ter Neuzen naar Aarden- burg, M. G. J. Contant van IJzendijke naar Hontenisse, I. M. van Looij van Hontenisse naar Kauter en J. de Ronde van Kauter naar IJzendijke. En zeg morgen-ochtend niets. Baxter zal op zijn schreden terugkeeren. En terwijl het kamp nog sluimerde, werd die voorspelling vervuld want Jake sloop terug naar het vlot, nog zwaar beladen en zooals de altijd waakzame oude Indiaan opmerkte met een ontstelde uitdrukking in de valsche oogen. Jake's breed gelaat toonde nog de sporeu vau groote vermoeidheid, of van een sterken schok, toen de tochtgenooten werden gewekt door Dick, die na de lichamelijke vermoeienissen en de groote ontroering langer en vaster had geslapen dan zijn voornemen was geweest. Het vlot werd verder in de geul gesleept, en toen toog men op weg door de woeste landstreek, waar niets te zicn was dan met mos begroeide steeuen, afgewisseld door magere sparrenboompjes, en spoedig bereikte men den heuvel. t as geen lastig klimmen naar den top, en ook niet hoog, maar de anders zoo snelvoetige jonge vrouw bleef een weinig achter bij de mannen. Dick was nu ijverig in de weer met zijn zak- compas en het plan, waarbij Jake een vrij over- bodige hulp bood. Het kwam alles goed uit naar de opgaven van de kaart, die Dick in zijn brandende vingers hield geklemd, en het touw waarmede de afstand gemeten werd, leidde hen inderdaad tot aan een grooten platten steen. Daar zijn we riep Dick, die nu zijn zelf- beheersching verloor door zijn vreugde over het be reiken van het lang begeerde doel. Hier is de plaats Ik geef u tienduizend pond voor een huwelijksgeschenk, juffrouw Ster-oogen, als gij trouwt met mijn vriend Fenton En neerknielende lichtte hij, na eenige inspanning, den sluitsteen op, Uitgevaren zijn in Januari 24, in Februari 24, in Maart 24, in April 26, in Mei 23, in Juni 31, in Juli 26, in Augustus 24 en in September 29 zeeschepen, totaal in dit jaar 231. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar werden alhier met bestemming voor de loskade aan het spoor opgeschut 334 schepen, met een bruto inhoud van 714533 M3. en voeren van hier uit 236 schepen. Met bestemming voor Gent werden alhier ge durende het 3e kwartaal 1898 opgeschut 254 schepen, metende 598,991 M3. en voeren van daar uit 273 schepen. Gedurende het loopende jaar werden opgeschut voor die haven 661 schepen, metende 1,551,892 M3. en komende van daar afgeschul 732 schepen. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar werden opgeschut 633 schepen, inhoudende 1,365,888 M!. en afgeschut 726 schepen. Yoorts werden alhier gedurende het loopende jaar opgeschut 2871 en afgeschut 2587 binnen- vaartuigen, tegen resp. 2589 en 2435 over den- zelfden tijd in het vorig jaar. t waardoor een kuil zichtbaar werd, die was uitgehold door menschenhanden. De kuil was leeg Er was ruimte genoeg in die bergplaats voor millioenen maar het goud was er niet HOOFDSTUK XII. Tegenstrijdige belangen. Ze heeft 't tij tegen, denk ik. Misschien moet de machine gesmeerd worden. Deze opmerkingen werden gemaakt door Vick Mursell en Hank Devine, die op het houten land- hoofd te Skagway de nadering van de stoomboot afwachtten. 'tSchip was een half uur geleden al de rivier- mouding binnen gevaren en werkte met moeite^ vooruit tegen den stroom van bruinachtig water, dat men kracht van de bergen zeewaarts spoedde. Ze hadden reeds de oude, logge boot herkend, die voldoende geacht werd om de mails en pas- sagiers van Seattle en Victoria langs de kust naar Juneau en verder noordelijke havens te vervoeren. Vick Mursell droeg haar arm nog in een doek, hoewel er reeds zeven weken wareu verloopen sinds haar heldhaftige poging om haar vrijer en dien Engelschen lord te waarsehuwen tegen de hinderlaag, welke hun wachtte in den \A itten pas. Koorts was gevolg op de verwonding en bij gebrek aan behoorlijke geneeskundige hulp was Vick zeer ziek geworden en nu pas herstellende. De piano zweeg nog in moeder Mursell s saloon maar spoedig hoopte de virtuoze weer op te treden voor het gedistingeerde publiek. 't Was Hank onmogelijk geweest weg te gaan, zoolang zijn aangebedene ziek washij bleef t® TER IEIIZENSCRE COIIRMT JL&e i#lt en bij den n.tgeve, R. WA* te Te, i-lM-HTil - -- y— wr'.-i S.'m -v Maand. Getal. K.m. inhoud Geladen met: brut0. I In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, ij. ijzer, h. hout, pp. pijpaarde, m. minerie, k. kolen, lbz. jandbouwzout, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1