Gemengde berichten. BURGERL1JKE STAND. TER NEUZEN, 3 October 1898. De in te dijken polders zouden pi. m. 202 H. A. groot zijn. Vermoedelijk zal hunne opbrengst bij veiling de bedijkingskosten niet ten voile dekken, in het gunstigste geval slechts weinig overschrijden. De societeit ,/Ark van Noach" alhier, heeft gisteren deelgenomen aan een wedstrijd op Doornijk, gegeven door de duivenmaatschappij ,/De Snel- vlueht" van Selzaete. Ten 10,50 uur in den voormiddag werden bij Zuid-Oosten wind 124 duiven opgelaten. De heer Keutgens alhier, wiens duif arriveerde om 12,36,30, met een vlucht van 809,9 M. per minuut, behaalde de 18e prijs. Donderdag werd te Cadzand aanbesteed het maken van werken tot oevervoorziening aan de waterkeering van het calarniteus waterschap Tien Honderd en Zwarte, raining 11919. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. Monje te Breskens en M. van den Hoek elk voor 14,600, C. van der Hooft voor 14,400, A. Tholens Dingz. voor f 14,280, P. A. van de Velde voor 14,100, P. J. Visser te Hansweert voor 14,098, J. de Bree Fz. voor 13,990, J. de Jonge te Middelburg voor 13,900, B. van Eck voor f 13,870, C. de Wilde te Katten- dijke voor 13,640, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f 13,390 en H. de Kluiver te Sliedrecht voor f 13,260. De inschrijvers bij wier naam geen woonplaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Axel. De heer J. H. Op Heij, direeteur der stadsteekenschool en bouwkundige te Hulst, heeft alhier aan het gemeentebestuur verzocht om aan hem een locaal van het kazerngebouw in gebruik af te staan om bij voldoende deelneming met 1 Nov. e. k. in deze gemeente een cursus in hand-, lijn- en vakteekenen op te richten. In den nacht van Zaterdag op Zondag om- streeks 2 unr werden de Middelburgers uit hun slaap opgeschrikt door het brandsignaal. De brand bleek te zijn uitgebroken in een der vele tentjes van het logement van de K. op den Seisweg. Een paar brandspuiten waren spoedig aanwezig. Dank zij de windstilte kon de brand, die zieh eerst ernstig liet aanzien, dra in zijne voortwoekering worden gestuit. Een 16tal tentjes verbranden terwijl aan het logement belangrijke schade werd toegebracht. Het verbrandde is gedeeltelijk geassureerd. Oor- zaak onbekend. Naar de Midd. Ct. meldt heeft men te Westkapelle weer veel last van kapers, d. w. z. van visschers, die met een schuitje op het strand komen en aan de paalhoofden mosselzaad afsteken, zonder dat zij daartoe het recht hebben zeer ten ten nadeele van hen, die dat recht van het bestuur van den polder Walcheren hebben gepacht. Voor hen vooral, maar ook voor de politie, zijn de haaien op de kust een ware plaag. Dag aan dag verschijnen ze plotseling op het strand, met 4, 6, soms 9 schuitjes tegelijknu eens op het Zuiderstrand, dan weer op het Noorderstrand. Zoodra de politie echter nadert, springen zij in hunne roeibooten en steken van wal. Het num- mer van hunne schuitjes is zorgvuldig bedekt. En al verschijnen ze ook wel op klaarlichten dag, in den regel verkiezen ze toch den nacht en den maneschijn. Het is zoo jammer dat doorloopend, strenger toezicht zeer kostbaar is. Het feit staat anders niet op zichzelf. Men zag een paar jaren geleden hetzelfde te Cadzand op klaarlichten dag. Yrijdagmiddag brak te Zwartsluis een zeer hevige brand uit en wel in een hooiberg, staande met 5 andere naast elkaar in het zoogenaamde Bosch, circa 10 minuten buiten de kom, met dat gevolg, dat spoedig, met genoemde bergen, drie woningen en twee schuren een vuurzee waren en aan blusschen niet te denken vielzelfs de houten beschoeii'ngen langs den waterkant, alles brandde toen men den brand eenigszins meester was, bleek dat er ongeveer 5 a 600,000 halve Kg. hooi, 5 hooibergen, 3 woningen die hooi in de schuur hadden en 2 schuren met landbouwgereedschappen of wagens, zijn verbrand, terwijl alleen een der huizen verzekerd was. Een tragisch-comische historie had Vrijdag te Hijken (gem. Beilen) plaats. Een der ingezetenen, die om redenen van huiselijken aard, het onder- maansche zat begon te worden, gaf voor, door verdrinken daaraan een einde te zullen maken. Ofschoon hij bij vroegere gelegenheden dat voor- nemen ook wel eens had laten voelen, zonder daar echter uitvoering aan te geven, wierp hij zich dezen keer werkelijk met een forschen sprong in de kille golven van het Hijkermeer. //Hij zonk al dieper in den vloed, Maar vond geen droeven dood," want een moedige boeren kerel wist hem op het droge te brengen. En aangezien de offervaardige redder nog geene middelen tot wederopwekking der levensgeesten behoefde toe te passen, diende hij den levensmoeden drenkeling eenige klappen op de meest vleezige plek van zijn lichaam toe, om hem daardoor voor eventueele verdrinkingskuren in 't vervolg wat af te schrikken. De levensmoede en zijn redder spoedden zich daarop met een nat pak huiswaarts. Een 10-jarig kind uit Wegberg (Pruisen) zond, zoo luidt een bericht in de bladen, bij gelegenheid der inhuldigingsfeesten een brief met gelukwenschingen aan de Koningin en vroeg in een postcriptum een briefkaart met //Ansichten" uit Holland, Tot haar groote blijdschap ontving zij een gelllustreerde briefkaart uit den Haag, geteekend door een adjudant. Yrijdagavond werd te Rotterdam eene partij van ruim 400 vaten gezouten Amerikaansch paardenvleesch naar het openbaar slachthuis ver- voerd, dat in het entrepot was opgeslagen en door de keurmeesters voor de consumptie was afgekeurd. Een paard dat te Brakel gekocht en te Hedel aan een anderen eigenaar was overgegaan, is des nachts vandaar (een afsland van 5 uur) weder naar zijn vorigen eigenaar geloopen. 's Morgens stond het dier voor zijn ouden stal. Voor eenige dagen verscheen van de hand des heeren Kijlstra, predikant te Rottevalle (Fr.) een brochure over de gemeentelijke armenver- zorging in de heidestreken der gemeente Acht- karspelen. De schrijver had de armen in hunne heidehutten opgezocht, met eigen oogen den toe- stand in oogenschouw genomen. De feiten in de brochure medegedeeld, zijn ongehoord. Grijsaards, door hunnen ouderdom niet meer in staat iets te verdienen, worden bedeeld met 75 cent per week anderen krijgen 80 cent, terwijl weduwen met kinderen f 1 per week erlangen. Eene weduwe die van de Gereformeerde gemeente te Rottevalle, waartoe zij behoort, wekelijks 75 cent onderstand geniet, werd door den gemeentelijken armmeester afgewezen, wijl zij al bedeeling kreeg. Naar aanleiding van deze brochure, die eene zwarte schildering bevat van den toestand, heeft de burgemeester van Achtkarspelen thans met een der gemeentelijke armmeesters een onderzoek in loco ingesteld. Naar men verneemt zal alsnu in de wijze van armverzorging verbetering gebracht, worden. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht P. J. M., te Jabeek verdacht van op 31 Augustus zekeren Kleinjans bij een twist een doodelijken messteek te hebben toegebracht. M. was naar Duitschland gevlucht, doch is op verzoek der Nederlandsche Regeering van daar uitgeleverd. Door broeiing van het hooi is Vrijdag te Schoten (N.-H.) bij een landbouwer brand ontstaan en een voorraad van 400,000 K.G. hooi vernield. Aan de gunstige windrichting was het te danken, dat de woning en de stalling gespaard bleven. Omtrent den kindermoord door de 19jarige dienstbode S. B., te Uithuizen, blijkt nog, dat zij bekend heeft 3 weken geleden heimelijk te zijn bevallen, het kind in stukken gesneden en daarna in een gracht geworpen te hebben. Bij het water scheppen voor de stoomdorschmachine werden eerst een beentje en daarna de overige deelen gevonden. Een 2ljarig meisje te Zeist heeft sedert de vorige week Zondag heimelijk de ouderlijke woning verlaten zonder daariu terug te keeren. Men vermoedt dat zij in gezelschap van een militair uit de gemeente vertrokken is. Vanwege de politie wordt een onderzoek ingesteld. In de buurtschap van Lonneker is een 6jarig knaapje bij het graven van zand, door het instorten van een gedeelte grond, waarop hij stond, in een kuil geraakt en geheel onder het zand bedolven. Zijn broertje ging den vader roepen. Toen deze met eenige andere niet zonder moeite den knaap te voorschijn haalde, was hij reeds overleden. Donderdagavond is te Os, mej. v. T., die zich bij de kachel wilde verwarmen, door het vlam vatten van hare kleeren, in brand geraakt, en kort daarop aan hare brandwonden overleden. In het Amsterdamsch gemeenteverslag wordt o. a. melding gemaakt van een staat van verre- gaande verwaarloozing, waarin een woning aan de Lindegracht werd aangetroffen. De toestand van een buitenmuur van dit perceel aan de Linden- gracht was bv. van dien aard, dat het klimop door voegen en scheuren van buiten naar binnen was gegroeid, zoodat in de bedstede, waarin ge- slapen werd, zich een rijke klimopvegetatie ont- wikkeld had. Men meldt aan het U. D. Vroegere jaren trokken om dezen tijd van 't jaar, waarin de najaarsmarkten gehouden worden, troepen van 6 h 10 Duitsche muzikanten in Friesland van dorp tot dorp en gaven dikwijls een goed ensemble-muziek. Nu ziet men die korpsen niet meer, maar wel een spoortje daarvan in den vorm van een fiuitist, pistonist of trombonist, die alleen zijn tonen laat schallen en wiens muziek hoe uniek ook toch niet pakt omdat zij zoo enkel is. Vanwaar die ontbinding der muziektroepen We vroegen het aan een der virtuoozen, die aan zijn 6uit het //Scheiden thut weh" ontlokte en zijn antwoord was//Die fanfarekorpsen, Herr Deze korpsen zorgen voor muziek op hard- draverijen en andere wedstrijden, tot zelfs op kleine dorpenuit den aard der zaak is hunne muziek niet duur, omdat zij als amateurs het ook als een uitstapje beschouwen. De Duitsche muzikant is in Friesland niet meer noodig en spoedig zullen de Duitsche kapellen met hunne platte petten en goede muziek tot het verleden behooren, omdat de concurrentie te zwaar werd. Door de politie te Edam zijn Zaterdag drie personen gevangen genomen die een landbouwer uit de Purmer van de kermis aan den eenzamen zeedijk aldaar lokten en beroofden van zijn gouden horloge, zijn geld enz., na hem eerst te hebben mishandeld. Zij zijn oude bekenden der justitie. Vrijdagnacht tegen 12 uur is te Zandvoort aan het strand het lijk gevonden van een jonge dame, in het zwart gekleed, die vermoedelijk pas dood was. Men weet nog niet wie zij is. In haar zak vond men li'/g cent. Naar aanleiding van het verhaal in Daily News over het onderscheppen van stukken door den Duitschen gezant te Parijs naar Berlijn ge- zonden, deelt het Berl. Tageblatt mede, hoe zulke stukken worden verzonden. Nooit worden gewichtige staatsstukken aan of van de gezanten aan de post toevertrouwd. Zij worden naar de voornaamste buitenlandsche hoofd- steden overgebracht door officieren van de jagers van welke steeds 12 tot 20, meestal eerste-luite- nants, gereed moeten zijn op reis te gaan. In tegenwoordigheid van den officier, die er kwijting voor geeft, worden aan het departement van bui tenlandsche zaken de papieren in een of meer lederen koffers gesloten en verzegeld, wat tenge- volge heeft dat zij ongemoeid de douanen passeeren. Koffertjes met gewichtige stukken moet de officier dan in den wagen le klasse bij zich houden eigenhandige brieven van den Keizer en brieven van de gezanten aan den Keizer moet hij steeds onder zijn bovenkleeren op zich dragen. Na aankomst, zelfs des nachts, moet hij terstond zich naar den gezant begeven die dan gewekt wordt, de papieren tegen kwijting overneemt en nagaat of er terstond op geantwoord moet worden. Brieven van of aan den Keizer kunnen dus onderweg niet worden onderschept, zoolang de officier leeft. Als de Keizer op zee is, wordt een stoomboot gereed gehouden in de naaste haven voor het overbrengen van den officier. Een geheimzinnig ongeluk is bij Kreuznach gebeurd. Drie van Bingen komende fietsers vonden 's avonds om half elf een jong fietser stervende naast zijn rijwiel in een sloot opzij van den weg liggen. Kort daarop overleed hij zonder iets te hebben kunnen zeggen. Zijn rijwiel was onbeschadigd en een geneesheer die het lijk schouwde, ontdekte behalve onbeteekenende schram- men generlei kwetsuren. De fietsers uit Bingen waren onderweg twee vreemde wielrijders tegen gekomen, die naast hunne blijkbaar sterk be- schadigde fietsen liepen. Men oppert de veronder- stelling dat de jonge man tengevolge van een hartverlamming of iets dergelijks van zijn fiets is gevallen en op den straatweg is blijven liggen. Waarschijnlijk is hij toen door de twee vreemde fietsers in den donker overreden, waarbij deze vielen en hunne rijwielen zwaar beschadigden. Dezen hebben toen den man, dien zij zeker voor dronken hielden, naar den kant van den weg gesleept en daar aan zijn lot overgelaten. De justitie zoekt ijverig naar de onbekende fietsers om van hen licht te krijgen in deze geheimzinnige zaak. Uit de ambtelijke lijkschouwing is gebleken dat de gevonden fietser tengevolge van een aanval van hartzwakte flauw van zijn wiel is gevallen en toen een schedelbreuk heeft gekregen. De vele millioenen, die de in 1896 gestorven uitvinder van het dynamiet, Dr. Alfred Nobel, heeft achtergelaten en die volgens testament voor humane doeleinden moeten aangewend worden, zullen thans spoedig hun schoonen plicht ver- vullen. De erfgenamen hadden zich tegen het testament verzet, doch nu is een minnelijke schikking getroffen. Zij zullen samen nog ont- vangen 1,800,000 kronen en doen in ruil daarvoor afstand van alle verdere aanspraken. Volgens Nobel's testament zal van zijn nalaten- schap een fonds gevormd worden, waaruit ieder jaar vijf prijzen van 200,000 kronen zouden ver- deeld worden aan degenen, die in het afgeloopen jaar de menscbheid de grootste diensten heeft bewezen. Personen, die de gewichtigste ontdekking op het gebied der werktuigkunde, chemie, physi- ologie of geneeskunde hebben gemaakt, of op litterair gebied het beste werk in idealistische richting hebben geschreven, of zij, die zich het meest hebben ingespannen voor de verkrijging van de verbroedering der volken, voor de afschaffing der staande legers en voor de vredescongressen mogen naar den prijs mededingen. Op deze vijf gebieden zullen dus ieder jaar vijf prijzen, te zamen een millioen kronen bedragend, worden uitgekeerd. Nationaliteit wordt hierbij niet in aanmerking genomen. Als prijsrechters werden door Nobel benoemd de Zweedsche Academie van Wetenschappen (voor werktuigkunde en chemie)het Karolingsche Insti- tuut te Stockholm (voor physiologie en genees kunde) de academie te Stockholm (voor litteratuur) en een door de Noorweegsche Storthing te benoemen commissie voor den vrede-prijs. De schepenrechtbank te Wiesbaden heeft tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld een man die het graf van zijn moeder verwoest had, omdat zijn vader hem geld weigerde. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Sedert een paar dagen is men alhier van gemeentewege begonnen met het opnieuw nummeren der huizen. Bij vroegere dergelijke gelegenheden werden de bestaande nummers doorgeverfd met de kleur waarin de deurposten, waarop over 't alge- meen het nummer staat, waren geverfd. Thans echter zag ik overal witte vakjes op de deurpost verschijnen. Ik meen te betwijfelen of de inwoners wel precies op zoo'n wit vakje op hun deurposten gesteld zijn, maar wanneer dit gedaan wordt om de zwarte cijfers goed te doen uitkomen valt er weinig op af te dingen. Dan zou het echter zaak zijn om geen uitzonderingen te maken zooals geschied is en zou men alle ingezetenen met zoo'n wit vakje moeten tracteeren. De voornaamste reden van mijn schrijven vindt zijn oorzaak in de ouooglijke nummering, waarmede men thans begonnen is. De letters en cijfers verschillen onderling aanmerkelijk in grootte en munten ook niet uit door duidelijkheid. Wanneer deze modellen op de secretarie berusten zooals de verordening zegt had men ze m. i. voor met het nummeren een aanvang gemaakt werd,. wel eens mogen herzien. 'tis volstrekt geen kwestie die diep ingrijpt, maar ik meen dat men toch beter net werk kon laten verrichten, dan te gedoogen dat het wordt uitgevoerd zooals het thans geschiedt. Dankend voor de plaatsing, Een Ingezetene. Ter Neuzen, 3 Oct. 1898. Ter Xeuzen. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Sept. Mari- nus Verbruggc, oud 30 j., jm. en Janna Maria van der Hooft,. oud 30 j., jd. Geboorten. 25 Sept. Adriana, d. van Francois Donze en van Aaltje Verhelst. Anthonie, z. van Adriaan de Bruijne en van Kornelia Visser. 26 Sept. Pieter Daniel, z. van Jan de Doelder en van Elizabeth Dieleman. 28 Sept. Albert Eduardus, z. van Eduardus Leopoldus Allaert en van Julia Maes. Cornelia Pieternella, d. van Adrianus Kokelaar en van Sara Maas. 29 Sept. Jacobus Martinus, z. van Jan Verbrugge en van Maria 't Gildc. Jacobus, z. van Simon van der Hoofd en van Elizabeth Hamelink. Martina, d. van Gilles Buijze en van Rosalia Johanna Baert. Jacobus Zacharias, z. van Willem van Wijck en van Maria Verhage. Overlijden. 26 Sept. Elisabeth Johanna Mechielsen, oud 7 m., d. van Adriaan en van Alida Zegers. 28 Sept. Pieter de Feijter, oud 14 d., z. van Jan en van Catharina Elisabeth de Feijter. 29 Sept. Maria Lensen, oud 5 j., d. van Cornelis en van Lena van Doeselaar. 28 Sept. Adriaan Dooms, oud 9 d., z. van Jean Baptist en van Jacoba Dieleman. 30 Sept. Helena Dooms, oud 11 d., d. van als voren. I Oct. Wilhelmina Helena Paulina Maria Dooms, oud 12 d., d. van als voren. Axel. Geboorten. 17 Sept. Petrus, z. van Jannis de Lijzer en van Maria Staelens. 18 Sept. Elisabeth Janna, d. van Johannes van Espen en van Janneke Stouthamer. Jan, z. van Krijn Witte en van Elisabeth Wolfert. 20 Sept. Cornelia Ebrina, d. van Daniel Cornelis Schicman en van Ebrina den Hamer. 24 Sept. Neeltje, d. van Krijn Dieleman en van Sara Schuitvlot. 26 Sept. Pieter Jacobus, z van Karel Jacobus van Drongelen en van Anna Catharina de Jonge. 27 Sept. Jozias, z. van Jozias Dees en van Maria de Bruijne. 29 Sept. Levina, d. van Joost den Engelsman en van Catharina Elisabeth Witte. Overlijden. 17 Sept. Abraham Jan van de Velde, oud 3 m.. z. van Jan en van Adriana Marina Butler. 18 Sept. Pieter Deij, oud 3 m., z. van Leendert en van Petronella Helena Sorber. 24 Sept. Maria Catharina de Koeijer, oud 3 m., d. van Jozias en van Elisabeth Wiemes. Catharina Verschelling, oud 24 d., d. van Adriaan en van Catharina Goossen. 25 Sept. Levinus Scheele, oud 7 m., z. van Hendrik en van Jacoba Pieternella van de Velde. RoMclikapelle. Geboorten. 8 Sept. Maria Angela Pharailda, d. van Dominicus Lethar van Damme en van Maria Louisa van Hoove. 16 Sept. Josephus, z. van Pieter Francies Pieters en van Louisa Maria Gelderland. Emma Catharina, d. van Andries Remorie en van Pieternella Dorothea de Rijk. 29 Sept. Maria Celina, d. van Leo Haijette en Amelia Seghers. Overlijden. 14 Sept. Cornelia Kurfmaker, oud 79 j., echtg. van Johannis Nepomucenus Fruijtier. 22 Sept. Jan Karel Mel, oud 8 m., z. van Petrus Benedictus en van Johanna Verstraten. Hoeki Huwelijks-aangiften. 7 Sept. Cornelis Leijs, oud 21 j jm. en Adriana Moes, oud 23 j., jd. 15 Sept. Levinus Mechielsen, oud 20 j., jm. en Magdalena Bakker, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Aug. Petrus van Dixhoorn, oud 25 j., jm. en Johanna Cornelia Platteeuw, oud 22 j., jd. 22 Sept. Cornelis Leijs, oud 21 j., jm. en Adriana Moe9, oud 23 j., jd. 29 Sept. Levinus Mechielsen, oud 21 j., jm. eu Magdalena Bakker, oud 22 j., jd. Geboorten. 14 Aug. Elizabeth, d. van Jacobus Scheele en van Tanneke de Kraker. 16 Aug. Jelijntje, d. van Jan Jansen en van Krina Verhelst. 2 Sept. Jacobus, z. van Dirk de Blaeij (van Ter Neuzen) en van Wilhelmina Schoon- akker. 3 Sept. Pieter Willem, z. van Jan Hamelink en van Jacomina Pieternella Zegers. 4 Sept. Maria Jacoba, d. van Abraham van Hoorn en van Elizabeth Hamelink. 7 Sept. Marinus, z. van Izaak Hamelink en van Janna de Putter. 11 Sept. Janna Wilhelmina, d. van Daniel Meeusen en van Jacoba Pieternella Bruggeman. 18 Sept. Jacomina, d. van Pieter Dieleman en van Janneke Zegers. 21 Sept. Catharina,. d. van Jan den Hamer en van Androzina Pieternella Koole. 27 Sept. Elizabath, d. van Dirk de Blaeij en van Janna Maas. Overlijden. 31 Aug. Jelijntje Jansen, oud 15 d., d. van Jan en van Krina Verhelst. 7 Sept. Jan Moes, oud 6 w., z. van Pieter en van Maria Neeltje Jansen van Rosondaal. 18 Sept. Wilhelmina Pieternella van Es, oud 13 m., d. van Jhcobus en van Cornelia de Bree. O versing. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. SI. Jnnsleen. Huwelijks-aangiften. 16 Sept. Xaverius Franciscus Colman, oud 30 j., jm. en Philomena Stevens, oud 25 j., jd. 23 Sept. Charles Ludovicus de Rechter, oud 22 j., jm. en Eladia de Smedt, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Sept. Seraphinus Valent, oud 32 j., jm. en Rosalia de Maeijer, oud 2£ j-> jd. Geboorten. 22 Sept. Bertha Josephina, d. van Zephyrinus Franciscus Janssens en van Maria Carolina Inghels. 27 Sept. Camillus, z. van Carolus Ludovicus van Rattingen en van Eugenia Maria de Winne Overlijden. 17 Sept. Seraphina Heijmans, oud 67 j., d. van Gillis en van Maria Schuurman. 20 Sept. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht, van Leo de Smet en van Rosalia Rosseel. 21 Sept. Anna Christina van Dorsselaer, oud 6 m., d. van Petrus Dominicus en van Maria Paulina de Bot. 29 Sept. Theophilus Theodoras Vinck, oud 8 m., z. van Josephus en van Maria Philippina van Goetliem. Stoppelilijk. Huwelijks-aangiften. 30 Sept. Daniel de Koning, oud 37 j., jm. en Anna Wentzlcr, oud 33 j., jd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2