A Igemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderea. No. 3670. Zaterdag 1 October 1898. 38e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. abonnement G O U D Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Tr^Hirvg vpn advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij (leze courant behoort een bijvoegsel. Yolgens de Arnh. Ct. moet nu reeds bij H. M. de Koningin het plan vast staan H. M. gaf het zelf aan eenige autoriteiten in de laatste dagen te kennen om in het volgend jaar weer een reis door het land te maken en alle provinces opnieuw te bezoeken. Naar aanleiding van een schrijven van den Keizer van Duitschlaud heeft de Koningin Dr. G. H. van der Flier, hofprediker, opgedrageD de inwijding der Evangelische kerk bij Jerusalem, als blijk van belangstelling van Hare Majesteit, bij te wonen. Eergisteren werd aan den heer G. Stroosnijder, Nederlandsch rivierloods te Ylissingen, door admi- raal Fullenton, commandant van het hngelsche koninklijke jacht //Victoria and Albert namens H. M. Victoria, Koningin van Engeland, een gouden doekspeld ter hand gesteld, als erkenning van de herhaaldelijk bewezen diensten bij het loodsen van bovengenoemd jacht. De doekspeld is hartvormig, voorzien van negen diamanten en gedekt met een kroon. Het geheel is sierlijk bewerkt en ziet er prachtig uit. In het Berlijnsche blad de ,/Tagliche Rund schau, leest men omtrent onze vlootreveu op 15 dezer ,/De Nederlandsche vlootrevue ter gelegeuheid der kroningsfeesten heeft de zwakte harer oorlogs- vloot duidelijk aangetoond. z/Het Koninkrijk heeft nauwelijks vier of vijf goede oorlogsschepen te zijner beschikking en zelfs deze zijn niet van nieuwerwetschen bouw. De regeering zal voor dit feit niet langer de oogen kunnen sluiten. De zekerheid van het groote Nederlandsche koloniale Rijk, waarop de gansche Hollandsche nationale rijkdom steunt, hangt er van af." Ook zonder de revue zal men in het buitenland wel geweten hebben hoe //sterk' onze vloot is. TER NEUZEN, 30 September 1898. Blijkens een gisteren door ons ontvangen tele gram deelde de Minister van Buitenlandsche zaken in de zitting der Tweede Kamer mede, dat hij van onzen gezant te Brussel bericht heeft ontvan gen dat de grens voor den invoer van ons melkvee FTCUIIjLJBTOISI Een roman uit Klondyke. Naar het Engelsch VAN HEAD ON HILL. in Belgie zal worden opengesteld voor 10 October a. s. Deze mededeeling werd met toejuiclnngen begroet. - Bij Kon. besluit van 19 Sept. 1898, n°. 16, is het beroep, ingesteld door den heer PA. van de Velde alhier, tegeu het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij het Raadsbesluit om hem als lid van den Raad dezer gemeente toe te laten is vernietigd, (in strijd met het advies van den Raad van State) gegrond. verklaard, en met ver- nietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten bevolen dat de heer P. A. van de Velde als lid van den Raad dezer gemeente zal worden toegelaten. Voor dit besluit golden o. m. de volgende overwegingen dat de niet toegelatene van het besluit van Ged. Staten bij ons in beroep gekomen, te kennen heeft gegeven, dat zijn inziens Ged. Staten alleen dan bevoegd zijn ambtshalve omtrent eene dergelijke beslissing van den Raad uitspraak te doen, indien er een geschil aangaande de geloofsbrieven of de verkiezing zelve is gerezenwat hier niet het geval isdat in de stembus van het tweede stemdistrict twee als 't ware aan elkander klevende briefjes zijn aangetroffen, waarvan het achterste bleek oningevuld te zijn en dat door het stem- bureau van het eerste stemdistrict verschillende stembriefjes, wier stipjes niet geheel zwart gemaakt waren aan den candidaat Tazelaar zijn toegekend redenen waarom apellant ons verzoekt, met hand- having van het raadsbesluit tot toelating, het bestreden besluit van Ged. Staten te vernietigen en subsidiair omtrent die beslissing eene eind- beslissing te nemen na verhoor van de leden van het stembureau van het tweede stemdistrict en na onderzoek van alle uitgebrachte stembriefjes. Overwegende, wat de beweerde onbevoegdheid van Ged. Staten betreft om ambtshalve de beslis sing van den Raad over apellants toelating te vernietigen, deze bevoegdheid met zoovele woorden in art. 35 der Gemeentewet is gesehreven. Overwegende dat bij de stemming op 29 April 1898 waren uitgebracht 814 geldige stemmen, waarvan 310 op P. A. van de Velde, 198 op J. P. van Herp, 197 op A. J. Tazelaar en 109 op R. Platteeuw dat naar de uitdrukkelijke bepaling van art. 10bis laatste lid der Gemeentewet de volstrekte en de betrekkelijke meerderheid worden vastgesteld naar het aantal van waarde zijnde, in de stembussen gevonden stembiljetten dat het alzoo in strijd met de wet zoude zijn 21) Ster-oogen, opmerkzaam geworden door hunne stemmen of door 't plotseling stilliggen van het vlot, kwam uit het dekhuisje en zag de twee mannen na, terwijl dezen zich bij haar vader voegden. Hoewel Dicks bewondering over haar kalmte, moed en flinkheid, zelfs in de gevaaalijkste oogenblikken van de reis, met den dag was toegenomen, was het meisje tegenover hem toch stil en weinig mededeelzaam gebleven, vooral wat Gartside betrof. Integendeel had ze meer toeschietelijkheid be- toond jegens //meneer Baxter", welken waardigen man zij onderscheidde met kleine gunstbewijzen hij kreeg de beste dekens en zij trachtte zooveel mogelijk te voldoen aan zijn smaak bij het bereiden van 't eten, wat hier in haar keukentje meer naar den eisch kon plaats hebben. Haar voorkeur was te vreemder, daar Jake zoowel den ouden Indiaan als zijne dochter met ongeveinsde minachting behandelde en tegenover Dick herhaaldelijk lucht gaf aan zijn wantrouwen. We moeten die koperkleurige schooiers in 't oog houden, meneer Osborne, als wij in de buurt van 't //cachet" komeu, had hij meer dan eens gezegdik acht ze best in staat, met den buit er van door te gaan om ons in den steek te laten. Hoewel Dick die opvatting niet deelde, had Gartside's vreemde houding hem toch eenigszins onzeker gemaakt. Die onrust kon eerst verdwijnen, als hij Shrimpton's schat onaangeroerd vond. Voorloopig vervulde Bliksemstraal's mededeeling, dat men nu de streek bereikt had, waar het goud was verborgen, hem met groote blijdschap. Ja, de Klondyke is de rivier, waarheen miju doel leidt, antwoordde hij op Jake's vraag. We zullen nu over eenige uren weten, waar we ons aan te houden hebben. Ik bezit een plan, waarop de windstreken zijn aangegeven, dat mij rechtstreeks naar de plek zal leiden. Ik moet het eerst raadplegen Dit was de eerste keer, dat Dick in Mursell's tegenwoordigheid gewag maakte van het plan, dat hij bezat. Aan den Indiaan had bij de Klondyke wel moeten noemen als de plaati hunner bestem- ming, met verzoek om het voor zich te houden, waaraan het opperhoofd ook trouw had voldaan. Zonder nog rechtstreeks wantrouwen te toonen tegenover Jake, hij had 't wijzer geoordeeld, hem in geenerlei verzoeking te brengen, door het be- staan van 't plan eenvoudig verborgen te houden. Daarom had hij dadelijk berouw, nu de onvoor- zichtige uitlating over zijn lippen was. Het is uitstekend, dat ge een reisgids voor de streek hebt, zei Jake luchtigjes. Dat zal tijd doen winnen en maken, dat we gauw weer in de beschaafde wereld terug zijn. De Indiaan had al dien tijd het vlot met den kop aan den oever gehouden maar dit ging niet zoo gemakkelijk, daar de snelle en krachtige geweest, wanneer rekening ware gehouden met het verschil tusschen dit aantal en dat der kiezers, die blijkens de gestelde paraphen aan de stemming zouden hebben deelgenomen en dientengevolge ook A. J. Tazelaar in de herstemming ware betrokken dat aangaande de beteekenis van gemeld art. 10bis, laatste lid, te minder Iwijfel kan rijzen, wijl het bij deze bepaling bedoeld geval blijkens de toelichting, behoorende bij art. 35 van het ontwerp van wet tot regeliug van de benoeming en van de aftreding der afgevaardigden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, ingediend bij Kon. Boodschap van 20 Sept. 1892, bepaal- delijk is voorzien, terwijl de in dat ontwerp neergelegde regeling ongewijzigd in art. 133 der Kieswet en in art. 10bis der Gemeentewet is overgenomen dat mitsdien terecht eene herstemming is uitge- schreven tusschen P. A. van de Velde en J. P. van Herp, en eerstgenoemde bij die herstemming tot raadslid benoemd, terecht door den Raad is toegelaten, terwijl Ged. Staten van Zeeland ten onrechte het daartoe strekkend Raadsbesluit van 20 Mei 1898 hebben vernietigd. Volgens opgaaf van den heer R. Derksen werd dit jaar alhier voor de scholen met den bijbel gecollecteerd f 173,95. Gisteren werd alhier in het //Hotel de Commerce" door den Notaris P. Dregmans, te Axel, ten verzoeke van de erfgenamen van den heer J. Sas, herveild Koopen 1 tot en 5 (vier woonhuizen, eene schuur en erfy Kooper de heer D. van Rompu, te Ter Neuzen voor f 4375. Koop 6 (een woon- en winkelhuis met schuur). Kooper de heer J. A. Klaassen, te Ter Neuzen voor f 1030. Koop 7 (woonhuis). Kooper de heerW. Blok, te Ter Neuzen voor f 850. Koop 8 (woonhuis). Kooper de heer J. van Es Fz., te Ter Neuzen voor f 340. Koop 9 (woonhuis). Kooper Van Es voornoemd, voor f 360. Koop 10 (woonhuis). Kooper de heer J. Crince, te Biervliet, voor 410. Koop 11 (varkenshokken). Kooper de heer J. M. de Groene, te Ter Neuzen voor f 30. Koopen 12, 13 en 14 (woonhuizen). Kooper de heer W. P. Nieuwelink, te Ter Neuzen voor f 1450. De koopen 6 tot en 14 met het recht van erfpacht op den grond, eigendom der gemeente Ter Neuzen. strooming telkens het gevaarte naar het midden der rivier dreigde te trekken. Zwijgend hield hij den vaarboom geklemd in de gespierde armen en wachtte op verdere instructies. Ster-oogen, die iets van Dick's aarzeling bemerkte, sprak evenmin een woord. Osborne dacht snel*na. 't Hoofddoel van zijn geheimhouding was bereikthij wist uit het vroeger bestudeerde plan, dat hij nu op ongeveer twaalf mijlen van Shrimpton's schuilplaats was. Al wat hij verlangd had, was geweest, ter bestemder plaatse te komen, zonder het gevaar, dat iemand hem voor was. Daar was nu, met het oog op den korten tijd en den geringen afstand, geen ge vaar meer voorzelfs al probeerde iemand hem te verschalken, dan zou het toch niet gelukken, en hij beslsoot dus, nu open kaart te spelen het plan te voorschijn te brengen en het te raad plegen. Voor groote zekerheid had hij 't bewaard in het oorspronkelijke leeren omhulsel en het met een koord om zijn hals onder zijne kleeren ver borgen, zoodat hij het altijd bij zich had, wakend en slapend. Zelfs in dit gezelschap van drie Indianen en een blanke, met wien hij toevallig kennis maakte, vond hij 't wel een beetje be- schamend, op deze wijze hun te verraden, dat hij alien gewantrouwd hadmaar dat kon nu niet meer verholpen worden. Hij stak de hand onder zijn vest en haalde het pakketje voor den dag, 't welk hij het laatst in 't hotel Mursell had bekeken, en opende het. De inhoud bestond uitniets dan een wit stuk karton van dezelfde grootte en vorm als de kabinet-photografie, op welks achterzijde Ned Woensdag jl. is voor het classicaal bestuur te Gouda door den heer H. van den Ouden, te Schoonhoven, geboren alhier, met gunstig gevolg examen afgelegd als godsdienstonderwijzer. De heer d'Haans te Graauw is door den raad der gemeente Hulst benoemd tot onderwijzer aan de o.l. school aldaar, terwijl zijne echtgeuoote werd benoemd tot gemeente-vroedvrouw. IJzeildijke. Tot kweekeling aan de ambacht- school te 's Hertogenbosch is na afgelegd examen toegelaten Frans Bonte, alhier. De toegelatene heeft zijne opleiding genoten bij den heer G. Th. Boskamp, hoofd der school A alhier. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbauk te Middelburg. Bij op de den 30 Sept. door bovengenoemde rechtbank gewezen vonuissen zijn de aldaar ge- detineerden Beruchte Leo Miloen, werkman te Eecloo (Belgie), ter zake van diefstal, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf met in mindering brenging der doorgebrachte bechtenis en ter zake van beschadiging tot twee maanden gevang., en J. H. B., oud 42 j., gewezen directeur van het postkantoor te IJzendijke, ter zake van het opzettelijk verduisteren van geld, dat hij in zijne bediening onder zich heeft en het opzettelijk ver- valschen van registers, uitsluitend bestemd tot con trol e van de administratie, veroord. tot twee jaren gevang., met in mindering brenging der doorge brachte hecht. Bij beschikking van voornoemde rechtbank werd N. M., oud 39 j., zonder beroep te Axel, gedetineerd te Middelburg, buiten vervolging ge steld en hare plaatsing in een krankzinnigengesticht bevolen gedurende een proeftijd, den termijn van een jaar niet te boven gaande voornoemde persoon was ten laste gelegd dat zij den 24 Augustus 1898 te Axel, in de woning van haren vader, opzettelijk haar broertje M. M., oud ongeveer 3* maand, van het leven heeft beroofd, door het kind op een bed te leggen, vervolgens op het hoofd of aan- gezicht van dat kind een kussen te plaatsen en dat kussen opzettelijk eenigen tijd vast te houden en daarop te drukken, tengevolge waarvan boven genoemde M. M. is gestikt. Omtrent de vergiftigingsgeschiedenis in de Oranjeboomstraat te Rotterdam wordt nader ver- nomen, dat de 18jarige dochter Cato eerst 2 maanden voor haar dood in een levensverzekering was in- geschreven. Het meisje bezweek, na slechts 5 dagen ziek en onder behandeling van Dr. Schiitte geweest te zijn, onder de hevigste pijnem. De heer Cohen was slechts 10 dagen als kost- ganger bij juffrouw S., toen hij stierf. De echtgenoot van de verdachte, die voor een Shrimpton het ruwe, maar duidelijke plan had geteekend Verschillende menschen geven op verschillende wijze aan hun gevoel lucht, als ze onverwacht staan voor een geheel onvoorziene moeilijkheid. Sommigen vloeken, anderen huilen, nog anderen spreken. Dick Osborne barste enkel uit in een luiden lach, bij de ontdekking, dat hij zooveel door- gestaan had en zoo dicht bij zijn doel was enkel om in 't laatste oogenblik den prijs te ver- liezen Doch die vroolijkheid duurde niet langwant bliksemsnel werd het hem duidelijk, wat dit ver- lies voor hem beteekende. Was't enkel stoffelijk geweest, dan was hij mogelijk blijven lachen maar met het goud dat hem ontsuapte, verloor hij Beryl Asquit. en die gedachte dempte zijn vroolijkheid. Zonder zijn treurige ontdekking dadelijk aan iemand mede te deelen, zocht hij afleiding en bepaalde zich tot hetgeen 't eerst gedaan moest worden. Hij merkte nu, hoe Blik semstraal's bruine armen dringend rust vroegen, (Wordt vervolgd). EM 177 MB 111 Hit l»la«l versctiijnt Tiaaml "O -."geye, P. J. «e Ter »eB,en. i- -nurr rr> fl ifK'P" IJ*1 - ■i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2