h Gemengde berichten. Den heer Troelstra raadt hij aan minder te spreker, opdat de Kamer meer werke. De heer De Klerk vond het verstandiger als de heer Troelstra ook heden ware weggebleven. Hij protesteert tegen de vernedering van het volk en van de werklieden door den heer Troelstra, die ze geen lummels noemt hij verkiezingen. De industrie-commissie van de Nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid heeft ,/ter wille van een strikte onpartijdigheid" besloten geen bekroningen uit te reiken, maar daarentegen aan fabrikanten-inzenders een eere-diploma te schenken uit erkentelijkheid voor hun zeer gewaardeerde medewerking. Door de commissie tot voorbereiding van tramwegen op Walcheren is aan het rijk en de provincie een geldelijke steun gevraagd voor een tramwegverbinding van Noord-Westelijk Walcheren met den spoorweg en het kanaal door Walcheren. Het tegenwoordige plan beoogt slechts, eene ver- binding tusschen Vlissingen en Domburg tot stand te brengen, om later, zoo mogelijk, ook de lijn uit te breiden tot Middelburg en alsdan meerdere Walchersche gemeenten direct met het spoorwegnet in verbinding te brengen. De kosten van de geheele stoomtram bedragen 450,000. Hetligt in de bedoeling de exploitatie zoo te regelen dat gedurende minstens 120 zomerdagen niet minder dan 5 maal en gedurende 245 winterdagen minstens 3 maal daags het traject VlissingenDomburg v. v. wordt bereden en de loop der treinen zoo geregeld dat de meest mogelijke aansluiting vau de te Vlissingen bestaande middelen van vervoer wordt verkregeu. In een vergadering van den polder Walcheren is met 13 tegen 8 stemmen aangenomen een voorstel van het Dag. Best, om in beginsel aan te nemen de wenschelijkheid om aan de ambtenaren des polders, na langdurigen diensttijd of wegens ongeschiktheid voor het uitoefenen hunner betrek- king door ziekte, een pensioen toe te kennen. TER NEUZEN, 28 September 1898. Gisteren werd door ons uit 's Gravenhage het volgende telegram ontvangen Een wetsontwerp is ingediend tot toekenning van een renteloos voorschot van hoogstens 95000 voor een stoomtramweg van Hulst naar Walsoorden, ter bevordering der verkeersmiddelen in Zeeuwsch- Vlaanderen met onmiddelijke aansluiting aan het station Hulst en over de haven van Walsoorden naar het station Vlake. Met 1 October is benoemd tot postbode van Sas van Gent op Philippine G. van den Berg te Staveuisse. Tot postbode voor de bestelling te Biervliet is benoemd P. van Roo, thans als zoodanig te Groede. Zaamslag, 27 Sept. Blijkens door den ont- vanger in de heden gehouden algemeene vergadering van de hoofdcommissie en de verschillende subcommissien voor de inhuldigingsfeesten alhier, gedane rekeuing en verantwoording was ont vangen 1080,80, en uitgegeven 986,35, goed slot dus 94,45. Met algemeene stemmen werd, op voorstel der hoofdcommissie, besloten deze gelden te beschikken voor een bedeeling der armen, welke zal plaats hebben na de bedeeling der Nieuwjaars-commissie en dus in het eiud van Februari of begin Maart van het volgend jaar. Axel, 27 Sept. Uitslag van de heden gehouden openbare verkooping ten overstaan van de notarissen P. Dregmans te Axel en Rene Fraeijs te Brugge Gemeente Axel. Koopeu 1 (hofstede), 2 en 3 Nu toonde ook Jake zich weinig ingenomen met de schikking. Gebruik makeude van een conferentie tusschen Ster-oogen en haar minnaar, trok hij Dick ter zijde. Is 't wel wijs, meneer Osborne vroeg hij met een wantrouwenden blik op het paar. Uw vriend, ja, dat is een gentlemanmaar van die Indianen weten we niet veel. Wat dat betreft, ik weet al even weinig van u of Joey, antwoordde Dick beslist. In elk geval zullen zij onze gidsen zijn. Er valt dus over de zaak niet veel meer te redeneeren. Jake droop af met het deugdzame gezicht van een man, die met ondank beloond wordt voor 't vervullen van zijn plicht, en het gewijzigde programma ondervond geen verderen tegenstand. Daar de tijd hier van de hoogste waarde was, onder gedurige bedreiging van den SDel naderenden winter, besloot men, nog van de enkele uren daglicht gebruik te maken. Dick's bagage werd naar den oever gedragen en in Bliksemstraal's kano geladeu Joey liet met smart zijn half ge- bouwd vaartuig in den steek, en Gartside nam met krachtige handdrukken afscheid om zijn een- zamen tocht in de richting van den pas te aan- vaarden. Dick begreep steeds minder van zijn ouden vriend, die nu geheel de verlegenheid van hun eerste ontmoeting had laten varen en bijna luchtig hem //tot ziens" wenschte. Als hij erg veel van het meisje hield, zou hij niet zoo'n haast hebben, haar te verlaten, dacht Dick, die vol sympatie zag naar de Indiaansche, welke deftig en zwijgend haar vriend achterna Jreek, tot hij in 't boschje verdweneu was. Jake Mursell was niet voldaan over den half (bouwland). Kooper de heer Corn* de Feijter, landbouwer te Koewacht, voor 490 per 44 aren 56 centiaren. Koop 4 (bouwland). Kooper de heer Petrus Dieleman Jansz., landbouwer te Axel voor. f 260 per als voren. Koop 5 (bouwland en daarop staande gebouwen). Koopers de kinderen Burm te Axel voor 620 per als voren. Koop 6 (bouw- en weiland). Koopers de heeren D. J. Oggel en J. Wieland te Axel voor 320 per als voren. Gemeente Ter Neuzen. Koopen 7 en 8 (bouwland). Kooper de heer P. Wauters te Sas van Gent, voor f 550 per als voren. Gemeente Sas van Gent. Koop 9 (weide, aanwas en water). Kooper de heer P. Wauters voornoemd voor f 280 per als voren. Gemeente St. Jansteen. Koopen 10 en 11 (bouwland). Kooper de heer A. Boeije te St. Nicolaas voor f 590 per als voren. Koopen 12 en 13 (bouwland). Kooper de heer H. J. Vlaeminck te Clinge (Kapellebrug) voor f 680 per als voren. Koop 14 (bouwland en bebouwde grond). Niet verkocht, het hoogst werd geboden de som van 500 per als voren, door den heer A. T. Rottier te St. Jansteen. Koopen 15 (hofstede) en 16 (bouwland). Niet verkocht, het hoogst werd geboden de som van f 540 per als voren door den heer J. Seydlitz te Hulst. Gemeente Stoppeldijk. Koop 17 (bouwland). Kooper de heer I. Anthonisse, landbouwer te Hontenisse, voor f 750 per als voren. Koop 18 (bouwland). Kooper de heer F. Hemelaar te Hulst voor 780 per als voren. Koopen 19, 20, 21, 22 (bouwland) en 23 (dijk beplant met canadaboomen), in de gemeenten Stoppeldijk en Boschkapelle. Niet verkocht, het hoogst werd geboden de som van f 400 per als voren door den heer A. van Impe te Gent. Koop 24 (bouw- en weiland). Kooper de heer A. van Impe te Gent voor 625 per als voren. Sas van Gent, 27 Sept. De veemarkt van heden was minder voorzien dan de vorige week, aangevoerd waren15 stieren, 78 ossen, 150 koeien en vaarzen, 2 kalveren en 5 schapen, samen 250 beestende goede beesten werden vlug verkocht aan hooge prijzen, de verkoop der mindere was traag, deze werden alien verkocht aan lage prijzen. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken 1° A. F., oud 21 j., werkman te Axel, 2° H. R., oud 21 j., landbouwersknecht te Driewegen, gemeente Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroordeeld de 1" tot 3 maanden, de 2" tot 7 dagen gevangenisstraf. I. G., oud 59 j., zonder beroep, huisvrouw van J. F. v. B., te Hontenisse, is wegens mis handeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. D., oud 35 j., dienstbode te Ossenisse, is wegens mishandeling veroord. tot f 10 boete of 5 dagen hecht. en vrijgesproken van de aan haar bij akte van dagvaarding ten laste gelegde weder- rechtelijke vrijheidsberooving. F. d. S., oud 21 jaar veldarbeider te Kappelle- brug, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. Gisteren stond voor bovengenoemde rechtbank terecht J. O., oud 54 j., vroegrer onderwijzer te Waarde, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd spottenden raad, om //niet te hard te werken", welken Gardside hem bij 't afscheid gegeven had. Terwijl de anderen druk in de weer waren, de boot te laden, mompelde hij weer iets over het mes //van zijn lieve moeder", dat hij nog eens scheen te hebben vergeten, liep terug naar de plaats, waar het vuur was geweest, en verdween achter de boomen, waarna hij hard begon te loopen, om den eenzamen wandelaar in te halen. Zeg! riep hij hijgend en met een zuiver Amerikaansch accent, ik wilde u nog even waarschuwen. Uw vriend Osborne is een man, die in niets erg heeft; hij zal het zeker hebben vergeten. Laat geen levende ziel te Skagway weten, dat ge hem hier ontmoet hebt, of er komt last van. Ze mogen niet weten, dat hij nog in leven is. Mogelijk is een van Roode Ruben's jongens er leveud afgekomen, of is de Roode zelf naar huis teruggekrabbeld. 't Is net zulk volkje om ons te volgen en dan zou er wat gaandezijn! Ja, antwoordde Gartside, hem met kritisch oog opnemend, ik ben hier al een paar jaar bekend, en ik zal niet zoo licht mijn mond voorbij praten. Maar 't was goed van u, mij te waar schuwen. Is er nog iets Nneen, dat geloof ik niet, zei Jake, doende, of hij haastig terug wou gaanmaar toen hij een paar schreden gedaan had, scheen hij zich te bedenken hij bleef staau en voegde den ander toe Hij zou 't u nooit vragen, uit oude vriend- schapmaar zeg eens, gij zijt ginds geweest en 't zou ons heel wat moeite sparen, we zijn zeker op een verkeerd spoor, is 't niet Dat //cachet" is al geleegd, niet waar P Gartside's oogen schoten vonken van boosheid. van het plegen van onzedelijke handelingen met aan zijn zorg en opleiding toevertrouwde ininder- jarige kinderen. Het O. M. eischte tegen beklaagde 8 jaar ge vangenisstraf en ontzetting van burgerrechten voor den tijd van 5 jaar. De verdediger Mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, vroeg vrijspraak, wegens gebrek aan bewijs. Maandagavond werd hier aan den overwal op Zuid-Beveland een op'toog omvangrijken, hevigen brand waargenomen, in de richting van Baarland. Blijkens een bericht in de Midd. Ct. ontstond dien avond brand in de schuur van den landbouwer Traas, onder genoemde gemeente. De schuur werd in de asch gelegd en een belendend schuurtje aangetast. De brandspuiten uit de 'gemeente en die uit Hoedekenskerke en Oudelande werden in het werk gesteld en vrij spoedig was men den brand meester. Het verbrande is tegen schade door 't vuur verzekerd en de oorzaak is onbekend. Oulangs is te's Heer-Arendskerke een meisje gevallen op een prikkeldraad, gespannen langs een voetpad, waardoor aan een harer beeuen een wonde ontstond. Dit zwol opmen sprak van bloed vergiftiging, doch door geneeskundige hulp is het ergstige gevaar geweken. De Javaantjes, die in Den Haag in de kampong naast de Tentoonstelling van Vrouwen arbeid bijeen waren, hebben verschil gekregen met den impressario. Volgens laatstgenoemde is er in Febr. 1897 een contract gemaakt voor 2 jaar en moeten nog Dortmund, Munchen, Parijs en New- York bezocht wordenvolgens de betrokkenen zelf zou de tijd reeds verstreken zijn en zijn zij niet zeker, dat zij weer naar hun land zullen kunnen terugkeeren. De impressario zegt ook niet aan zijne verplichtingen te kunnen voldoen als hij 't werk nu moet laten staan. Maar hij weigert dan ook het bedongen loon te betalen over de maand September en het bedrag van den overtocht. Eenige personen, meerendeels dames, hebben zich nu het lot dier Javanen aangetrokken. Zij trachten gelden bijeen te brengen om hen thans naar Indie te kunnen terugzenden. Daarvoor schijnt het aan steun niet te ontbreken. De per sonen zelven, zijn voorloopig, onder geleide van een harer beschermsters, naar Amsterdam ver- trokken. De zaak heeft tot heel wat geschrijf aanleiding. Het aantal zeehonden, dat zich dit jaar in de Dollard ophoudt, moet niet zoo groot zijn als het vorige jaar. Bovendien zijn de dieren schuwer. Er werden dan ook weinig jachten van uit Finsterwold ondernomen. Het weder was anders in den nazomer niet ongeschikt, en de visschers zijn tegen eene matige vergoeding gaarne bereid, de jagers met hunne platboomde-booten naar de banken en platen te brengen, alwaar de zeehonden zich ophouden. De geschoten dieren zijn onverkoopbaar, zoodat de jachten in het geheel geen voordeel opleveren. Men meldt uit Vlaardingen Op. het erf van den heer K. alhier, waar de bokkingrookerij wordt uitgeoefend, is eene gasbron ondekt. Er schijnt daar veel gas voorhanden te zijn. Terwijl Maandagavond de zoon van den heer Wakker te Wormer op de Zaan vdor Wormer- veer bezig was met een knecht eene lading ijzeren staven in een bootje over te brengen, sclioot de lading naar den eenen kant van 't bootje, waardoor Hij riep terugNiet door mij, als je dat bedoelt. Ik had grooten lust, je neer te schieten voor die vraag, weet je dat wel Hij richtte even zijn revolver op hem, maar siak die spoedig weer met een luiden lach in den gordel, daar Jake als een haas was gaan loopen in de richting van het meer. HOOFDSTUK XI. De bergplaats van den Witten Geest. Op den gevaarlijken en moeilijken watertocht naar de samenvloeiing van Lewis en Felly ver- baasde Dick zich het meest over de waardigheid van den onden Indiaan, welke nooit verstoord werd, wat er ook gebeurde en tegenover welke moeilijkheden men ook stond. Zelfs in het geraas der gevaarlijke draaikolken en stroomversnellingen verloor het opperhoofd zijn stoi'cijusche kalmte nooit. Osborne waardeerde dit des te meer, omdat hem bij elke mijl, die men vorderde, duidelijker werd, dat hij zonder die hulp niet ver zou gekomen zijn, zijn eigen dappere Siwash rilde van vrees, zoodra men in een der kritische oogen- blikken was. Het was nu drie weken nadat men de kust van het Taku-meer had verlaten vijf dagen geleden was de lichte kano overgeladen op het gerieflijke vlot met het huisje er op, en Bliksemstraal was deftiger dan ooit. Hier op het groote vaartuig, in den breeden stroom kon Joey zich verdienstelijk maken, en het oude opperhoofd trok zooveel mogelijk partij van zijn rasgenoot, zelf voortdurend het wakend oog gericht houdend op de talrijke gevaarlijke punten. Op een morgen, toen het vlot stroomafwaarts dit kantelde en beide opvarende te water geraakten. De zoon van den heer W. wist zich door zwemmen te redden, de knecht, 30 jaar oud en ongehuwd, verdronk. Treurig is t te zien, hoe de landerijen in de omstrekeu van Arnhem van de rupsenplaag te lijden hebben. Geheele akkers, waarop enkele dagen geleden de boerenkool nog welig groeide, zijn kaal gevreten, wat aan de groententelers een aanzienlijke scbade berokkent. Ook in Westelijk Zuid-Beveland zijn tegen- woordig zoo ontzettend veel rupsen, dat haast geen groente meer gespaard wordt. Niet alleen koolen, bladeren, van knollen, en ramerassen moeten het ontgelden. maar zelfs hen jonge koolzaad heeft eene beurt gekregen. Droogte en rupsen hebben het zoover gebracht dat dit gevaar loopt te mislukken. le Rosendaal (N.-B.) is Dinsdagmorgen een hevigen brand uitgebroken in de orgelfabriek en woonhuis van Louis Vermeulen, waardoor ook het belendende perceel, bewoond door C. S. Wagen- maakers, door het vuur werd aangetast. De brandweer heeft het reeds brandende huis van Wagenmaakers gedeeltelijk weten te be'nouden, waardoor veel gevaar voor de overige huizen is voorkomenbij den heer Vermeulen is echter alles verbrand. Beide panden waren het eigendom van den heer V an Driessum. De schade wordt door assurantie gedekt. In de laatste dagen wordt te Tilburg weer duchtig het mes gehanteerd. Zoo werd zekere B. uit Hasselt Maandagavond omstreeks 11 uur door eenige mannen totnogtoe onbekend eensklaps aangevallen, die hem twee sneden in't aangezicht toebrachten, en den avond te voren werden zekere B. en L. op weg naar hunne woning door zes met messen gewapende kerels overrompeld, die hun verschillende sneden over hoofd, hals en rug toebrachten. Maandag was men bij den bouw eener boer- derij te Munnekeburen (Fr.) aan het werk, toen plotseling een gedeelte van het zware bintwerk naar beneden kwam. De timmerman H. Bos, van St. Johannesga, geraakte zoo onder het zware hout bekneld, dat alien hem dood waanden. Met moeite werd hij er onder vandaan gehaald en gelukkig gaf hij nog eenig teeken van leven. De in allerij 1 ontboden geneesheer constateerde, dat eenige ribben gebroken waren en dat de rug- gegraad beleedigd was. Den dag te voren had de aannemer zijn werkvolk tegen ongevallen verzekerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men door het breken van een ruit en daarna op- schuiven van het raam zich toegang verschaft tot de koffiehuiskamer van O. aan de hoornbrug onder Rijswijk en aldaar door braak de inhoud van de toonbanklade, ongeveer 15, en 4 karaffen ster- ken drank ontvreemd. Een bloedspoor dat naar Delft leidde, gaf de politie aldaar aanleiding als vermoedelijke daders te arresteeren een paar oude bekenden der justitie, zekeren J. H., oud 24 jaar, en J. G., oud 22 jaar. Ook de derde, J. H., oud 23 jaar, werd Dinsdagochtend door de politie aldaar gearresteerd. Zij zijn ter beschikking van den burgemeester van Rijswijk gesteld. Maandagnamiddag viel het zoontje van een schipper aan den N. W. Buitensingel te's Graven hage overboord. Zijn zuster, die aan het roer stond, sprong zonder dralen te water, greep het kind, gaf het over aan eenige lieden die op een zandschuit waren gesprongen om hulp te bieden, klauterde weer aan boord en nam haar plaats aan het roer weer in tot zij werd afgelost. Een 27jarige schildersknecht te Haarlem was Dinsdagochtend bezig op den Kruisweg in een goot een dakvenster te schilderen, dat pl.m. 12 dreef met een vaart van twaalf mijlen in 't uur, wenkte Bliksemstraal den nederigen broeder- roodhuid, hem de leiding maar over te laten. Door verstandig en behendig manoeuvreeren bracht hij het vaartuig onder den wal, op vijftig ellen afstand van de plaats, waar de Yukon samen- vloeide met een kleiue rivier, welke hij Dick wees, met een plechtige handbeweging. Dat is de Klondyke, sprak hij ernstig, weinig gissend dat dit woord in minder dan een jaar het aardsche doel van duizenden zou uit- drukken. Dick, die naast Jake Mursell tegen de hut geleund stond, kwam haastig naderbij. Jake's opgewektheid en goed humeur hadden een beetje geleden onder de vermoeieuissen en verveling van de reishij was in de latere dagen niet zoo'n prettig gezelschap geweestmaar de geestdrift van zijn makker scheen ook hem te bezielen, en hij volgde hem spoedig. De Klondykezei hij. Dat is dus de plaats, waarover gij zoo geheimzinnig waart. Wat is het eigenlijk een berg, een rivier of een heiligdom Niet dat het mij veel kan schelen ik voel wel, dat ik voor zoo'n zwervend leventje niet ben geschapenzoo gauw gij hier gereed zijt, begeer ik geen uur langer in deze woestenij te blijven. (Wordt vervolgd). - J—-» i W'J11"ni'i iwiiiinir iiiiiriiiT«riwfc rr rur i i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2