BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant Zaterdag 24 September 1898. No. 3667. Binnenland. Gemengde berichten. GOUD! POLITIEK OVERZICHT. De zaak Picquart-Leblois is eergisteren voor het correctioneele hof te Parijs niet tot een beslissing gekomen. De substituut-officier verzocht verdaging, op grond dat op aanvraag van den militairen gouverneur van Parijs tegen Picquart een nienw onderzoek wordt ingesteld ter zake van het stuk, bekend als het //petit bleu." Mr. Labori bestreed dit verzoek. Hij bood aan, inlichtingen te geven in voile openbaarheid. Hij wilde niet, dat Picquart onttrokken zou worden aan den burgerlijken rechter om overgeleverd te worden aan de militaire justitie. Spr. bevestigde voorts, dat het/petit bleu" een authentiek stuk was. Picquart verzette zich tegen de verdaging en zeide daarbij o. a. Het is misschien de laatste maal, dat ik in het openbaar spreek. In de gevangenis zal ik wellicht het scheermes van Henry vinden. En dat zal een moord zijn, want ik denk er niet aan, mij zelven het leven te benemen. Picquart die van den aanvang af door het publiek gunstig was ontvangen, werd hier luide toegejuicht. Het Hof heval de verdaging van de zaak tot den eersten dag, waarop zij weder aan de orde zou kunnen komen. Nadat de uitspraak van het Hof gevallen was, kwam er onder het gehoor groote beweginghet werd eene zeer levendige betooging ten gunste van Picquart. Herhaaldelijk werd geroepen z/Leve Picquart //Leve de Justitie 1" Ook op de vestibuje en op de trap ging die betooging voort. Picquart weigerde zijn voorloopige invrijheid- stelling te verzoeken en verliet met drie agenten de zaal, om teruggebracht te worden naar de gevangenis de la Santd. Om kwartier voor drieen kwam Picquart daar aan, waar Labori zich bij hem voegde. Daar de directeur der gevangenis geen opdracht had gekregen Picquart in vrijheid te stellen, weigerde hij dezen over te leveren aan den kapitein der gendarmerie, die Picquart kwam opeischen uit naam van de militaire autoriteit. In elk geval echter zal, zoodra aan de formaliteiten voldaan is, Picquart over- gebracht worden naar de Cherche-Midi. Luitenant- kolonel Faulon is benoemd tot regeeringscommis- saris en kapisein Tavernier tot rapporteur in de zaak-Picquart. Het schijnt, dat er in zake het overbrengen van de eene gevangenis naar de andere een botsing ontstaan is tusschen de burgerlijke en de militaire overheid. De commissie van revisie is bijeengekomen. Hare beraadslagingen worden onvoorwaardelijk ge- heim gehouden. Havas meent echter te weten, dat de uitslag van haar onderzoek in het laatst dezer week bekend zal zijn en de zaak Dinsdag in den ministerraad aan de orde zal worden gesteld. Ook zegt het gerucht, dat Couturier, voorzitter van de commissie, na juridisch onderzoek van het dossier, in denzelfden zin als Sarrien, n. 1. gunstig voor de revisie, geconcludeerd heeft. In den laatsten tijd wordt er met veel minder waardeering, ja met eenige vijandschap geschreven over het manifest van den Czaar. Het was eerst met veel toejuiching ontvangen maar na de toe- gpraak van Keizer Wilhelm bij de //Porta West- FEUILLETON. Een roman uit Ivlondylxe. Naar het Engelsch VAN HEADON HILL. 18) HOOFD8TUK X. Cade kennissen. Het heldere geluid van ijzer, dat klopt op hout, werd weerkaatst langs den oever van het Taku- meer. De regen viel neer bij stroomen op den verdorden en verzengden grond, waar het water onmiddelijk verdampte, zoodat een soort nevel zich over de vlakte spreidde. De blauwe rook van een kampvuur steeg met moeite op in de vochtige atmosfeer en sloeg neer, eer hij de toppen der boomen had bereikt. Muskieten, zoo dik als hommels, zwermden rond en zochten eene prooi, die ze vonden in de breede wangen van Jake Mursell. Deze was ijverig bezig aan de alles behalve gemakkelijke taak, het knetterende, rookende vuur gaande te houden en te roeren in een ijzeren ketel, die er boven was opgehangen aan een paar staken. Een twintig meters verder was Dick aan 't werk, om een boom te vellen, terwijl de Indiaan aan een half voltooide boot timmerde. 't Gezelschap was over den Witten pas getrokken zonder verdere avonturen, en hoewel ze nu al drie falica", achten de bladen zich gerechtigd, het voorstel van Nicolaas II als iets van weinig belang te behandelen. Men gaat zelf zoover van de beweegredenen verdacht te maken. De //Dantz. Neueste Nachr." publiceert een zg. interview met een //oud-gezant", waarin wordt uiteengezet, dat het manifest hoofd- zakelijk tegen Engeland gericht is. Dit dacht er over een ultimatum naar Peking te zenden, maar Rusland was nog niet klaar om China te helpen en het wilde toch ook de reeds verkregen voor- deelen in het noorden niet laten schieten. Toen bedacht het dit middel om tijd te winnen en den spoorweg door Siberie klaar te krijgen. Een ander blad verwerpt het voorstel, omdat het 't zelfde beoogt als de socialisten Dit nu acht het onmogelijk, met het oog op de steeds op economisch gebied concurreerende naties. Bovendien, de groote legers schaden niet; de daar- voor uitgegeven sommen blijven in het vaderland en komen de industrie ten goede 1 Nog minder waardeering dan voor het Russische plan hebben de Duitsche bladen voor de Fransche voornemens om in Oost-Azie alle Christenen onder huune bescherming te nemen. De Paus heeft, zooals men weet, dat protectoraat der Republiek nog eens bevestigd, maar de min of meer officieuse organen in Duitschland ontkennen ten sterkste, dat Frankrijk eenig recht zou hebben, Duitsche onderdanen te beschermen. De eerste regels van het volkenrecht brengen mee, dat elke souvereine staat zijn onderdanen in vreemde landen beschermt, tenzij verdragen daarin verandering hebben ge- bracht. Maar met Frankrijk heeft Duitschland nooit een verdrag in dien zin gesloten. Wanneer Frankrijk zich dus bemoeit met de aangelegen- heden van in het Oosten wonende Duitsshers, dan is dat een ingrijpen in de Duitsche souvereiniteit, dat zonder twijfel door het Duitsche rijk krachtig zal worden afgewezen. De Berlijnsche werklui hebben deze week in acht goed bezochte vergaderingen eenzelfde scherpe motie aangenomen tegen de door de regeering ontworpen verwatering van het coalitierecht van de arbeiders. //De vergadering hoopt, zegt de motie, dat de geheele Duitsche arbeidersstand schouder aan schouder zal staan en door een eenstemmig protest den dreigenden aanval op het coalitierecht niet alleen afweren, maar tegelijk ook zal aandringen op de noodzakelijke uitbrei- ding van de coalitie-vrijheid." Door den heer K. Le Cointre, uitgever te Middelburg, zal een gedenkboek in 't licht ge- geven worden der feesten in Zeeland ter gelegen- heid van de inhuldiging der Koningin, waarin zal opgenomen worden wat in de verschillende bladen uit dit gewest aangaande die feesten ver- meld werd. Wij lezen in het Centrum ffdat Z. H. de Paus heeft laten onderzoeken, of er precedenten konden worden gevonden, die veroorloofden de gouden Roos aan een niet-Katholieke Souvereine werd aangeboden. De H. Vader had nl. het voor- nemen dit kostbare geschenk aan de jonge Koningin van Nederland te vereeren, maar de precedenten verzetten zich daartegen. De H. Vader heeft toen een prachtig mozaiek aan H. M. Wilhelmina gezonden met een eigen- handig schrijven, om Haar Zijne gelukwenschen bij de troonsbestijging aan te bieden." Men berekent, dat in ruirn 3 maandeu tijds het Nederlandsch kapitaal ruirn twintig millioen gulden in aandeelen der Koninkl. Nederl. Petro leum maatschappij heeft verspeeld! dagen aan het meer kampeerden, was Hank Devine niet verschenen. Dick trachtte zich over die teleurstelling te troosten met de overweging, dat de jonge goudgraver niet de man bleek te zijn, dien hij iD hem had gezien, en hij hem dus eigenlijk niet zou missen. Joey, de Indiaan, ont- wikkelde ook zulke talenten als scheepsbouwmees- ter, dat Osborne's hoop op succes met het uur toenam. 't Eenige wat hem verontrustte, was, zeide hij, Hank's desertie als een voldongen feit beschouwende dat deze ex-makker, om zichzelven te verontschul- digen, 't een of ander verontrustend nieuws naar huis kon hebben gezonden. Een paar keeren dacht hij er zelf over, naar Skagway terug te keeren en die mogelijke fout te herstellen, doch hij kwam hiervan terug. Zoo niet Hank Devine dan zou er zeker wel iemand anders naar het plateau komen, daar zijne boodschap vinden en die wereldkundig maken. Toch kwelde hem de gedachten aan een misverstand. Het werk dat hij nu te doen had, was voor hem nog nieuw, en het zwaaien van de bijl in de warme, vochtige-zware lucht maakte hem heet daarom knoopte hij zijn buis los. Deze heel gewone beweging ontsnapte echter niet aan de spiedende oogen van Jake, die van dit oogenblik af minder aandacht wijdde aan zijn stoken en koken. De gewezen bewoner van Gliffords Inn scheen een meer dan gewone belangstelling te hebben voor den arbeid van den flinken jongen Engelschman, en hij vond spoedig een gelegenheid om zijn sympathie te toonen. Pfffwat ben ik warm riep Dick, na een poosje ik zal mijn jas maar uittrekken. Wie had gedacht, dat het hier zoo heet kon zijn 1 Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp toegezonden tot bevordering van den aanleg van stoomtramwegen op de Zuidhollandsche eilanden. Voorgesteld wordt, uit's Rijks schatkist rentelooze voorschotten beschikbaar te stellen, ten bedrage van edn derde der Jaanlegkosten, doch te zamen tot geen hooger bedrag dan van 1,500,000 ten behoeve van den aanleg van stoomtram wegen. In eene Dinsdag te Rotterdam gehouden vergadering van handelaars en agenten in wijn is een commissie van 9 leden benoemd om een adres aan den Minister van Financien te ontwerpen, waarin de bezwaren tegen de voorgestelde accijns- verhooging uiteengezet zullen worden. Men zal daarin wijzen op het feit dat hier te lande de wijn reeds veel zwaarder is belast dan eldersdat andere artikelen, die veel meer tot zakeu van weelde te rekenen zijn, nog niet zijn belast, en tevens dat door vermindering van den accijns de Minister zijn doel veel beter bereiken zal, daar van dergelijke vermindering belangrijk meerder verbruik zou zijn te verwachten. Het adres, dat ook in afschrift aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden, zal om adhaesie naar andere plaatsen van Nederland gezonden worden. Reeds ontving men van elders veel toe- zeggingen^tot steun. Voor de vacante betrekking van keurmeester van het slachtvee en vleesch te Vlissingen, boden zich 39 sollicitanten aan, onder wie slechts den gediplomeerd veearts. Bij de verpachting van 3 hekt. 74 aren 40 centiaren tuingrond te Borssele was zddveel lief hebberij dat de pachtprijs boven de 150 per hektare 'sjaars kwam. De eerste stoomtram, die Maandag na den doortocht van de Koningin van's Gravenhage ver- trok, was nauwelijks den wissel te Poeldijk gepas- seerd, toen onder het publiek op het balkon van het achterste rijtuig een paniek ontstond en alge- meen het sein werd gegeven tot stoppen. De tram stopte onmiddellijk en het bleek dat een vrij ernstig ongeluk was gebeurd. Een licht rijtuigje met zeven personen, meeren- deels vrouwen, was door het schrikken van het paard, te water geraakt en in de vaart terecht gekomen. Bijna alle maunelijke passagiers van de stoom tram snelden naar de plaats de machinist en de conducteurs van de stoomtram sprongen onmiddel lijk te water en met zeer veel krachtsinspanning mochthet hun gelukken, met behulp van het aan den wal staand publiek, alle passagiers van het rijtuigje op het droge te brengen. Het moedig gedrag van het trampersoneel ver- dieut zeer zeker eervol vermeld te wordenop een oogenblik geraakte de machinist Botcher gevaarlijk gekneld tusschen wagen en menschen, en na zijn reddingswerk werd hij onwelna eenige oogenblikken kon hij echter weer zijn plaats innemen, evenals de conducteurs Bogert en Van der Nol. Eene vrouw uit de gemeente Emmen, die Maandag te Assen voor de rechtbank had terecht- gestaan ter zake van diefstal van turf, vervoegde zich bij den burgemeester om onderstand, ten einde de terugreis naar hare woonplaats te kunnen volbrengen. Op het politiebureau liet de inspec- teur van politie haar de zakken uitpakken, daar hem de aanvrage van de vrouw verdacht toescheen, en kwan hij tot de ontdekking, dat de vrouw in Hij legde het kleedingstuk cp zij. Jake stond dadelijk op en nam het kleedingstuk, dat druipnat was. Ik zal het bij 't vuur voor u drogen, zei de altijd voorkomende reisgezel. Dankje wel, Baxter; je denkt toch aan alles, hernam Dick, en glimlachende zag hij zijn kameraad naar het vuur terugkeeren, vechtende tegen de muskieten. Hij begon, haast tegen zijn wil, ge- negenheid te gevoelen voorDevine'splaatsvervanger. Hij maakte zich zoo verdienstelijk, dacht zoo aan allerlei kleinigheden en bleef steeds zoo goed gehumeurd, dat Dick reeds voor een groot deel den verraderlijken duw tegen den vlonder over de kloof had vergeven. Jake hing het buis op voor het vuur en Dick ging voort met zijn bijl. De regen daalde zonder ophouden neer en de vlijtige Joey, bijna onzicht- baar door den opstijgenden damp, schaafde aan de boot. Licht bewogen door een briesje, nawerking waarschijnlijk van een geduchten storm op den Oceaan, klotsten de golfjes van het meer tegen de kust aan 't benedeneind van de groene vlakte, waarop de reizigers kampeerden. Jake voedde het vuur met een handvol spanen van Joey, roerde eens in den ketel en keek toen weer vol aandachtige bewondering naar Dick's arbeid. Hij hanteerde de bijl met een arm, die te Oxford geoefend was door de roeiriemen, en was zoo verdiept in zijn werk, dat hij er in 't geheel niet op lette, wat er gebeurde bij het vuur. Toen Jake dit goed geconstaleerd had begon hij buiten- gewone zorg te besteden aan het drogen van het buis, opdat toch geen enkel deel, binnen of buiten den weldadigen invloed van het vuur zou missen. het bezit was van een zilveren knip met ongeveer f 25. Dat zij nu niet verder aandrong op on derstand voor haare reis naar Emmen, behoeft zeker wel geen betoog. Ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der Twentsche stoombierbrouwerij te Almelo zullen de arbeiders voor rekening der firma morgen een uitstapje maken naar Amsterdam. Zondag brengt men een bezoek aan Den Haag en Scheveuingen. De patroons hebben hunne arbeiders in de gele genheid gesteld dit uitstapje te maken met hunne echtgenooten. Het personeel heeft even wel bij stemming met gesloten briefjes uitgemaakt, dat de vrouwen thuis zullen blijven. Bij een landbouwer onder de gemeente Abbenbroek (Z.-Holl.) zijn van 5 beste melkkoeien de spenen zwaar beschadigd. Van een was zelfs een speen er totaal afgesneden. Wat de oorzaak tot deze onmenschelijke daad mag zijn, is nog onbekend. De politie is de vermoedelijke dader of daders op het spoor. Te Krommenie is eergistermorgen te 5 uur de arbeiderswoning van K. de Roo door brand vernield. In nachtgewaad moesten de bewoners vluchten. Een der 9 kinderen, een meisje van 5 jaar, bleek niet gered te zijn en is in de vlammen omgekomen. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan door het omvallen eener lamp. Toen verleden week Zaterdag de te Ooster- beek ingekwartierd liggende militairen van de manoeuvers terugkeerden, haddan vele ingezetenen, wonende langs den Utrechtschen straatweg, gevolg gegeven aan het verzoek water buiten te zetten, zoodat de vermoeide soldaten zeer gemakkelijk hun dorst konden lesschen. Maar de heer Berends had de zeker niet vaak voorkomende welwillendheid, een anker wijn buiten te laten brengen, 't welk aan de officieren en gegradueerden werd uitgeschonken, terwijl de min- deren door hem onthaald werden op bier. Dierenmishandeling. De Doesb. Ct. vestigt de aandacht op de meer dan wreedaardige wijze, waarop zekere vrouw Hesseling, aldaar, en reeds jaren het bedrijf uitoefende van zoogenaamde hoenderplukster, zich van hare taak kwijt. De haar ter slachting gebrachte hoenders worden een- voudig levend geplukt, geopend en van hun binnenste ontdaan, en dat alles zonder vooraf te zijn gedood. Het vreeselijk geschreeuw der aldus gepijnigde dieren verraadt voldoende de martelin- gen, die zij hebben uit te staan. Wij konden ons dezer dagen zegt het blad, persoonlijk van een en ander overtuigen en hebben er met de politie over gesproken, die ons ver- zekerde, dat er weinig aan te doen was. Wel zou er proces-verbaal kunnen worden opgemaakt, en kon alsdan boete worden opgelegd, maar of daar- mede de ongehoorde beulpartijen zouden zijn ge- eindigd werd betwijfeld. De redactie doet nu een beroep op hare stad- genooten, teneinde hun te verzoeken het ter slacht- bank bestemde pluimvee niet meer bij die wreede vrouw te bezorgen, doch naar een ander om te zien, die bij de behandeling op meer menschelijke wijze te werk gaat. Zaterdagavond viel te Haarlem vrouw v. S., terwijl zij alleen thuis was, door een duizeling bevangen, met een brandende petroleumlamp. De ongelukkige kreeg brandwonden aan hoofd, lichaam en arm en is Maandagnacht aan de gevolgen overleden. Maandagavond traden te Bergen op Zoom eenige opgeschoten jongens het danshuis van J. V. in de Klaverstraat binnen en begonuen den eige- Het kleedingstuk keerend en wendend, was het niet meer dan natuurlijk, dat zijn vingers naar de zakken gleden. Waarschijnlijk ging het drogen niet snel genoeg; want een schaduw van teleur stelling kwam over het goedhartige gezicht. Bezig met dit liefdewerk, dwaalden zijn oogen onophoudelijk van de jas naar haar eigenaar, vice- versa, waardoor het hem ontging, dat een vreemdeling naderde een vreemdeling die, hem bezig ziende, onwillekeurig was blijven staan op een twintig pas afstand tusschen het meer, van welks oever hij kwam, en het kampvuur. Een liefhebber van karakter-studie zou verlegen hebben gestaan, wat hij moest zeggen van de uitdrukking op het gelaat van den nieuw aangekomene, toen deze de manoeuvres van den man bij het vuur gadesloeg. 't Was of het scharrelen van Jake Mursell met het oude buis bij den toeschouwer een onaange- name herinnering deed ontwaken, welke hem meer trof dan het tafereel voor zijn oogen. Eerst toen Jake weer zijn aandacht begon te wijden aan den ketel met spijs, stapte de zwijgende toeschouwer vooruit, maar hij liep niet op het vuur toeDick ontwarende tusschen de boomen, ging hij regelrecht op hem af, bleef een seconde verrast staan, sloop toen stil van achteren naar hem toe en hield plotseling met een stevigen greep de bijl vast, die de ander in de hoogte had geheven. Dick keek even naar den grappenmaker en stak hem dadelijk de hand toe. WatFenton, kerel, jij hierriep hij, hoogst verbaasd, dat hij in dien ruw gekleeden, verweerden, ongekamden zwerver zijn vroeger zoo eleganten studiemakker herkende. (Wordt vervolgd). VAN DK VAN i i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1