Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3666. Donderdag 22 September 1898. 38e Jaar^ang. G O U D Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiE n Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ,„t b.Bd ,e,SCh.jB. SaanitBg., Woenad*,- eg Feeatdagen, l,«J den a.tgeve, »-. J. MI «e Te, *eB,en. POLITIEK OVERZICHT. Het voornemen der Fransche regeering om tot revisie van het Dreyfus-proces over gaan heeft de algemeene opinie vrij we] bevredigd. Een half jaar geleden zou het misschien de barricaden te voorschijn hebbeu doen komenthans verlangt men naar het einde van de Dreyfus-zaak, om zich weer eens aan iets anders te kunnen wijden. Enkele bladen, als de //Libre Parole" en de „Intransigeant", schelden de Ministers wel op een furieuse manier uit, maar de pers berust overigens vrij wel in de revisie. Generaal Zurlinden schijnt weer gouverneur van Parijs te zullen worden, een benoeming, die bij velen verzet vindt na zijn uitlatingen over Dreyfus. Van den anderen kant wordt het generaal Chanoine kwalijk genomen, dat hij de portefeuille van oorlog heeft aanvaard. De //Soir" zocht naar een verontschuldiging en verzon toen deze ver- klaring, dat Chanoine niet verantwoordelijk was voor het revisie-besluit, wijl dit voor zijn be noeming genomen wasdat Faure hem zelf zou hebben uitgenoodigd, de portefeuille te aanvaarden dat hij als soldaat meende, zijn plicht te doen, enz. Dienzelfden avond verscheen er een officieele tegenspraak, zoodat het woord ,/verzon" niet te sterk is. 't Zou trouwens een al te malle veront schuldiging zijn, dat Chanoine met het revisie- besluit niets te maken had, omdat het voor zijn komst genomen was. De vraag is nu of Dreyfus dadelijk terug zal gehaald worden, dan wel of men eerst den uitslag van het onderzoek zal afwachten. De //Soleil" gelooft, dat de regeering hem terug zal laten komen vdor dat de beslissing van het hof van cassatie gevallen is. Zijn advokaten zouden zijn, Mr. Bovin- Champeaux eD Mr. Mornard. Jaures in de /Petite Republibue" dringt er bij voorbaat nog eens op aan, dat nu ook dat vreeselijk geheime dossier eens voor den dag komo en die brieven van Keizer Wihlelm. De revise, zoo zegt hij, moet in het voile licht geschieden, tot heil van een onschuldige, ter bestraffing der schuldigen, tot leering van het volk en tot eer van het vaderland. En onze vriend Esterhazy In de //Observer" stond een mooi verhaal over hem, maar 'I wordt al weer tegengesproken. Hij zou met afgeschoren knevel in de St. Jamestreet te Londen wonen en van plan zijn daar te blijven nu in zijn vaderland recht nog gerechtigheid te verkrijgen waren. Hij had een massa onthullingen in den zak, die hij wel dacht los te laten nu hij FEUILLETON. 1 niet meer met de militaire eer doch alleen met de burgerlijke eer had te rekenen. De fijn- gevoelende man beweerde, dat er van de 1000 stukken in de Dreyfus-dossier minstens 600 valsch waren. In den Elzas klagen de boeren in sommige streken zeer sterk over den last, dien zij van militairen ondervinden. Het gebeurt toch juist in dezen oogsttijd vaak, dat voor manoeuvres of voor oefeningen heele velden voor eenige dagen worden afgezet door de militairen. De boer mag dan aanzien hoe een paar mooie dagen voor hem nutteloos voorbijgaan en hoe dan een hagelbui zijn prachtigen oogst grootendeels vernielt. Na afloop vraagt hij om schadevergoeding, maar daarvan wil de militaire fiscus niets weten en de boer mag er dan een proces op wagen als hij wil. Billijkerheidshalve moet erkend worden, dat las Militar" zijn ouhebbelijkheden niet alleen tegenover het civiel botviert, maar dat er in eigen kring ook telkens staaltjes van bekend worden. Zoo heeft te Hagenau kapitein graaf Von Stolberg- Wernigerade een sergeant met een sabel dood geslagen. De reden was eenvoudig, dat het eten den vorigen avond zoo sleeht was. De sergeant kreeg een oorveeg en ten slotte een slag met den sabel, die zoo erg aankwam, dat de man overleed. Doch niet alleen in militaire kringen trekken sensatiewekkende voorvallen de aandacht. In koop- manskringen is heel wat opschudding gewekt door de inhechtenisneming van vijf aanzienlijke burgers van Altona, die sedert jaren millioenen verdiend schijnen te hebben met het ontduiken van invoer- rechten op tabak in de vrijhaven van Hamburg en op de Elbe. Is het wonder, dat de reactionaire Minister van onderwijs en eeredienst, de heer Bosse, met dubbele nauwgezetheid er voor waakt, dat de opgroeiende jeugd niet alleen in de voor het burgerlijke leven noodige algemeene kundigheden en bedrevenheden wordt onderwezen, maar ook tot godvruchtige, zedelijke en vaderlandslievende menschen wordt opgevoed. En hoe zou dat kunnen, als sociaal- demokraten, die toch de bestaande staatsorde willen om verwerpen, lid waren van schoolcommissies? De heer Singer was onlaugs benoend tot lid van de Berlijnsche school com missie, maar die benoeming is niet bekrachtigd. De Berlijnsche autoriteiten schijnen dit kalm te verdragen. En de Minister heeft verder een algemeene aanschrijving opgesteld, volgens welke sociaal-demokraten noch in school commissies, noch in schoolbestureu zitting mogen hebben. Een romn,n uit Klondyke. Naar het Engelsch VAN HEADON HILL. Zie zoo, meneer Osborne, nu zal u toch wel willen gelooven, dat ik 't goed met u meen, zei Jake kalmpjes, nadat hij zich door een blik in de donkere diepte had verzekerd, dat zijn werk goed was gedaan. 't Spijt mij, dat ik den grootsten schurk van het troepje niet heb geraakt maar zonder zijn gtweer zal hij ons niet veel kwaad kunnen doen. Ik ben blij, dat ik u van dienst kon zijn. 't Eerste oogenblik kon Dick geen antwoord geven. De afschuwelijkc snelheid, waarmee die vijf man in den afgrond waren verdwenen, had hem ontstelden hoewel de dienst, bewezen door Baxter, ongetwijfeld van groot gewicht was, vond Dick zijn manier toch zoo koelbloedig wreed, dat hij niet wist, wat hij den man antwoorden moest. Ook vereischte er veel nog opheldering, eer hij zonder voorbehoud zijn dankbaarheid kon toouen aan den man, die zoo gemakkelijk praatte en glimlachte, een minuut nadat hij vijf mede- menschen van den aardbodem had doen verdwijnen. U schijnt juist bij tijds hier boven te zijn gekomen, sprak Dick eindelijk, nadat hij in de kloof had gezien, waar geen spoor van zijn aan- vallers meer was te ontdekken. Ik ben nieuwsgierig, te vernemen, hoe het zoo wonderbaar trof. De wantrouwende toon, waarop hij deze woorden sprak, was duidelijk merkbaar, doch Jake lachte goedgehumeurd. Och dat trof enkel zoo, dat ik vernam, hoe de schurken u wilden overvallen in den Witten pas. Ik had Rooden Ruben half en half aangenomen - voor de zalmvisscherij, zooals u weet en de kerel verlrouwde mij. Redeneeren geeft bij dat soort volk niets daarom deed ik, of ik een wrok tegen u had, en zoo kreeg ik permissie, met hem mee te gaan. Ik had nu eenmaal op onze reis veel met u op gekregen, al zeg ik 't zelf, en ik kon't niet lijdelijk aanzien, dat ze u zouden vermoorden, zonder dat ik een schotloste om u te redden. En dat heeft u werkelijk gedaan, zei Dick, die nog niet volkomen zeker was, of de heer Baxter de voile waarheid sprak, ondanks dien oprechten toon. Ja, vervolgde deze barmhartige Samaritaan, we vertrokken een paar uur voor u en we verscholen ons achter de steenhopen daar aan de overzijde der kloof; maar gister-avond beduidde ik hun, dat het te donker was om te schieten Tegen het krieken van den dag sloop ik weg en ging over den gevaarlijken vlonder, om u te waarschuwen maar eer ik u bereiken kon, kwam het meisje langs het touw naar boven en het schieten begon. Ik verborg mij, en toen ik lag na te denken, wat ik moest doen, kwam er een Van de beude en sneed het touw af. Dat gaf mij Gisteren werd in eene vereenigde zitting der Staten-Generaal het nieuwe zittingjaar door L M. de Koningin geopend. H.M. had zich daartoe, vergezeld van deKoningin- Moeder, op de gebruikelijke plechtige wijze rijdende in de glazen koets naar het Binnenhof begeven. Zij werd aan het gebouw der Tweede Kamer door eene commissie ontvangen en binnen- geleid. Buigende trad H. M. binnen. Met klankvolle stem, nadruk leggende op de verschillende woorden, as Zij de volgende Troourede: Mijne Heeren Weinige dagen zijn voorbijgegaan sedert het plechtige oogenblik, waarop ik, na de regeering aanvaard te hebben, in Uw midden den eed aflegde en Uwe huldiging ontving. Talloos waren de bewijzen van vaderlandsliefde en gehechtheid aan mijn stamhuis. De herinnering daaraan zal bij mij onuitwischbaar zijn. Thans roept U de aanvang van het zittingjaar tot hervatting uwer gewone werkzaamheden. Mogen zij, onder Gods zegen, strekken tot welzijn van het Koninkrijk De toestand van land en volk is in menig op- zicht bevredigend. De betrekkingen met de buitenlandsche mogend- heden blijven zeer vriendschappelijk. Met bijzondere ingenomenheid ontving ik het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden van eene conferentie, waarin door vertegenwoordigers van alle mogendheden zal worden onderhandeld over beperking der krijgs- toerustingen. In Atjeh zijn uitkomsten verkregen, die het vertrouwen op duurzame verbetering van den staat van zaken in die landstreek wettigen. Ik breng hulde aan het beleid, de volharding en de heldhaftigheid, doorhetNederlandsch-Indische leger en de vloot daarbij aan den dag gelegd. Belangrijk en veel omvattend is wederom de arbeid, die U wacht. Allerwege treden vraag- stukken van groote maatschappelijke beteekenis op den voorgrond, tot welker oplossing de wet- gever geroepen wordt bij te dragen. Voorstellen tot verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken en in het belang van het onderwijs en de bescherming der jeugd hebben u reeds bereikt. w <mm* plotseling licht. Ik begreep nu, dat ze uw blanken vriend wilden beletten, terug te komen, om u dan ongestrafl te overrompelen. Ik besloot, hen door list te verschalken en u zult moeten erkennen, dat ik succes had. Dat alles klouk aannemenlijk en had de ver- dienste, niet in tegenspraak te zijn met al hetgeen Dick had gezien en gehoord. Hij kon zich met eigen oogen spoedig overtuigen, dat inderdaad het touw, dat van den boomstronk naar beneden leidde, was afgesneden, en in de diepte van den hollen weg kon hij nog even den breeden rug onder- scheiden van Hank Devine, eer hij met het jonge meisje in de richting van Skagway verdween. Dick begreep, dat twijfelen of althans twijfel te laten merken onder deze omstandigheden ge- waagd zou zijn, en hij betuigde Baxter ronduit zijn dank. Jake, die zijn gedachten scheen te raden, zei 't Spijt me, dat ik 't niet kon doen, zonder zoo'n groote opruiming te houdenmaar we zaten hier ingesloten en er was geen tijd voor bedenkingen of praatjes. Ik ben nu maar blij, dat 't achter den rug iswant het hemd is nader dan de rok en mijn zaken hier zullen niet erg profiteeren bij dat geval. Roode Ruben zal deze streek voor mij wel te warm maken om te denken aan een rustigen zalmhandel. Wat zijn uw plannen, als ik vrageu mag Dick keek treurig rond. Daar lag een van zijn Indiaansche dragers dood in een bloedplas, met de goederen die hij juist wilde neerleggen, toen hij getroffen werd ordeloos om hem heen verspreid. De andere was wel ongedeerd en zat kalm zijn pijpje te rooken, nu het gevaar voorbij In dit zittingjaar zal op den ingeslagen weg worden voortgegaan. Ik hoop u ontwerpen te kunnen aanbieden tot verbetering der woningtoestanden, tot het tegengaan van overmatigen arbeid van volwasseu mannen in fabrieken en werkplaatsen, en tot herziening der drankwet. Voorstellen zullen u gedaan worden betreffende secundaire spoorwegen en tot vrij making van het verkeer op de rijks land- en waterwegen. Voorts, wat de kolonien betreft, tot versterking der geldmiddelen en tot verbetering der bestuurs- inrichting in Nederlandsch-Indie, alsook tot wijzi- ging der regeerings-reglementen van Suriname en Curasao. De herziening van het tarief van invoerrechten nadert hare voltooiing. Nog andere gewichtige ontwerpen zijn in staat van voorbereiding. Ik vertrouw, dat Uwe beraadslagingen vruchtbaar zullen zijn en dat door Uwen ijver en Uwe toe- wijding veel tot stand zal komen ten nutte van het Vaderland en zijne overzeesche gewesten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Met een driewerf ,/Leve de Koningin" werd de voorlezing begroet, waarna de hoera's der aanwezigen door een //Leve de Koningin-Moeder" gevolgd werden. De zitting werd door een talrijk publiek bij- gewoond. In een loge gezeten werd zij ook door de Iudische Vorsten bijgewoond. De tribunes waren overvol. Dit alles leverde een indruk- wekkenden aanblik op. H.H. M.M. verlieten, minzaam buigende, de vergadering en werden op den terugtocht naar het paleis levendig toegejuicht. Het Bestuur der afdeeling Zeeland van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond heeft zich tot de leden van den Raad der gemeenten in Zeeland gewend met het verzoek om de jaar- wedden van de agenten van politie, dienaren van politie en gemeenteveldwachters te verhoogeu tot tenminste 500 en verder bij opklimming naar gelang hunner dienstjaren en plichtsbetrachting te brengen tot 700, behalve vrij uniform. Het bestuur geeft daarbij te kennen, dat be- doelde tractementen over het algemeen te laag zijn in evenredigheid van de gevorderde diensten, waardoor de titularissen niets kunnen overhouden voor hun ouden dagen dat van de diensten der gemeentepolitie evenveel gevorderd wordt als van wasmaar Hank Devine, dien hij beschouwd had als zijn steun en hoop, had hem verlaten en voor hem strekte zich de eenzame weg uit naar den top van den pas, waar hem wellicht tal van onvoorziene moeilijkheden wachtten. Hank's af- wezigheid, dat moest hij bekennen, was zeer ver- geeflijk onder de gegeven omstandigheden, en waarschijnlijk slechts tijdelijk niettemin was het lastig voor hem, terug te gaan of zelfs te wachten, daar hij elk uur van den korten zomer noodig had voor zijn werk in de uitgestrekte wildernis, die zich achter het gebergte uitstrekte. Ik ben er voor, verder te trekken, als 't eenigszins mogelijk is, zei Dick met een somberen blik op den hem overgebleven drager. Zeg eens, vriend, zoo wendde hij zich tot den Indiaan, je verstaat Engelsch genoeg om mij te begrijpen, is 't niet De man kuikte bevestigend, en Osborne ver volgde Goedkan je mij dan helpen een kano bouwen en die naderhand roeien Wij Siwash doen alles voor dollars bouwen een boot en roeien. Weet veel van rivier, was het antwoord, dat Dick met voldoening vernam. Ik trek recht vooruit, zei hij, en toen zich bezinnende, dat hij heel zelfzuchtig handelde, voegde hij er bij Maar ik kan u hier niet achteilaten, om langs die steile rots alleen uw weg naar Skagway te zoeken. Ik moet Er is geen sprake van moeten, viel Jake hem in de rede. Ik had u straks al iets willen voorstellen, en dat komt wonder wel met uw eigen plannen overeen. Als ge mij hebben wilt, ga ik met u mee. De zalmgeschiedenis is hier nu toch voor mij mislukt, en ik heb er al TER \ElIZEHiSCHE COHRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1