Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND" TER NEUZEN, 19 September 1898. RECHTSZAKEN. Tioorende aan burgemeester Burlage, een nacht en dag op de vischvangst mede. Het was erg ruw weder en wie weet hoe een •pink er van binnen uitziet, hoe het glibberig dek geen verschansing heeft, kan eenigszins nagaan wat zulk een tocbt aan ongemakken en ontbering medebrengt. Maar zulke ongemakken verdroeg ze vroolijk en met een glimlach. Een gezin dat het niet al te breed heeft en reeds met 10 kinderen gezegend is ontving dezen morgen een eigenaardig kermis cadeau n. 1. een drieling. De gelukkige ouders wonen in de Dijkstraat No. 76. Gisteren hield de duivensocieteit //Ark van Noach" een wedstrijd van uit Selzaete, waar 21 jonge duiven om 9,15 uur 's morgens werden opgelaten. De prijzen werden gewonnen door de volgende heeren, wier duiven arriveerden op de achter hun naam gemelden tijd 1® pr. K. Hamelink, 9,41,30 uur; 2' pr. A. Keutgens, 9,44,30 uur3e pr. dezelfde 9,48, uur; 4e pr. K. Hamelink, 10,2,30 uur; 5e pr. D. Faas, 10,2, Als een bewijs van den invloed van het gunstige weer van dezen tijd kan worden medegedeeld dat de heer C. Klaassen alhier dezer dagen van de in zijn tuin staande aardbeienplanten voor de tweede maal in dit jaar rijpe vruchten plukte. Zaamslag, 18 Sept. Bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde kerk A door Ds. J. Meijer, predikant bij de Gereformeerde kerk te Langeslag. Axel. Tot het volgen van het onderwijs aan de alhier op te richten landbouwcursus hebben zich 14 personen aangemeld. Boschkapelle. Het kroningsfeest van onze geeerbiedigde Koningin werd hier den 10dtn Sept. gevierd en wel op eene wijze die Boschkapelle tot eere strekt. Reeeds vroeg in den morgen wapperde de drie- kleur van alle daken en knalden schoten door de luchttriomfbogen rezen uit den grond en waren alle huizen met groen en bloemen versierd met zenuwachtigen haast werd alles in feestdos gestoken. 'tis negen uur. De klokken luiden ten teeken dat de Koningin van 't feest in aantocht is, en hare intrede gaat doen. Onder begeleiding van twaalf bruidjes, in 'twit getooid, nadert de gekroonde het dorp. Aan de school werd zij opgewacht door de feest- commissie, de leden van den Raad, de school kin deren met hunne onderwijzers en een dicht opeen- gepakte menigte. Een der bruidjes opende, na eene toepasselijke toespraak, de school, waarna de autoriteiten en schoolkinderen de prachtig versierde lokalen bin- nentraden. Hier wachtte de kleinen eene ver- snapering, bestaande uit krentenkoekjes met choco- lademelk, die met zichtbare graagte genuttigd werden. Voor en na dit onthaal werden toepasselijke liederen gezongen. Daarna sprak een der bruidjes in naam harer medescholieren een woord van dank tot de feestcommissie en werd elk dezer heeren een schoon bouquet aangeboden. Ook de armen der gemeeute werden nu rijkelijk van brood voor- zien. Thans rest ons eene beschrijving van den feest- stoet De ordonnance de heer G. v. Campen op een vurig, schoon opgetuigd ros gezeten, opende den stoet. Dan volgt1°. Een polderwerkerskeet met knappen, op een manier die alle partijen be- vredigd. Komt hier, allemaal, en laten we eens praten. Roode Ruben verscheen nu geheel van achter de rotsblokken, gevolgd door vijf echte schurken- typen. Dick merkte nu op wat hem den vorigen avond ontgaan was dat er over de kloof een dennenslam lag, die diende voor brug. Zijn aanvallers, die aan de overzijde waren, moesteu dien boom passeeren, en hij dacht er even over na, of hij dit wel zou toelaten. Maar hij be- sloot, op zijn geweer te vertrouwen, en wachtte af wat er verder gebeurde. Nu gebeurde er iets, hetwelk zoo vlug in zijn werk ging, dat hij er eerst de beteekenis van begreep, toen het te laat was om tusschenbeiden te komen, zoo hij dat had gewild. De boomstam genaderd, wenkte Ruben zijn makkers, achter el- kaar er over te gaan, hand aan hand, om wat steun te hebben op de gevaarlijke brug. De Roode zelf was achteraan. Zoodra alle zes op den boomstam waren, en de eerste ongeveer een el van hem af, bukte Jake en maakte kalm het uiteinde van de gevaarlijke brug los. De boom stortte in den afgrond, vijf mannen meeslepend in een wissen doodmaar Ruben slaagde er in, door een snelle beweging, waarbij hij zijn geweer liet vallen, zich vast te klemmen aan den tegen- overgestelden rand van de kloof, en hij krabbelde met moeite naar boven. Jake loste twee revolver- schoten op hem, maar miste, en eer hij ten derden male kon vuren, was Ruhen in veiligheid achter een rotsblok. (Wordt vervolgd). hare bevolking. Deze was zoo natuurgetrouw nagebootst, dat zich ieder een helder denkbeeld vormen kon van de levenswijze, die deze menschen eiden, als ze in werkelijkheid aan een aan te eggen kanaal, vaart of spoorweg hunne tenten hebben opgeslagen. 2°. Volgt een amphitiaters gewijze gebouwde wagen met pi. m. 100 en een andere met pi. m. 60 schoolkinderen, oranjeliederen zingende. 8°. Volgt eene herberg, waar een paar vlugge kellners, de dorstige kelen hunner feestvierende gasten weten te laven en de hongerige magen te bevredigen. 4°. Het muziekgezelschap //Amphion" van Stoppeldijk. 5°. Eene prachtig opgetuigde oorlogsboot. De eebonken hielden zich kranig onder hunnen admiraal P. Dhont en hunnen kapitein P. Vaal. Voorwaar, de krijgsartikelen door den kapitein met krachtige stem afgekondigd, waren lang niet malscb. 6°. volgt de praalwagen met de Koningin, aan wier voeten twaalf bruidjes zaten. Tusschen elke twee hoofdmomenten van dezen stoet reden 2 a 3 rijtuigen, waarin de autoriteiten hadden plaats genomen. De stoet zette zich omstreeks een uur onder het luiden der klokken en het bulderen van 't geschut in beweging, trok eerst door de prachtig versierde kom der gemeente en nam toen den weg naar het Stoppeldijker Veer, waar de bewoners zich niet onbetuigd hadden gelaten. Hier maakte men halt, opdat ieder eene ver- frissching nemen kon. Na een kwartier toevens, lichten de bootslui het anker, haalden de touwen in, reefden de zeilen en staken van wal, de stoet volgt den weg langs den dijk naar het dorp. Voor de woning der Koningin wordt nogmaals halt gehouden. De fanfare speelt het //Wien Neerlandsch bloed", waarna het krijgsvolk der boot kanonschoten als eeresaluut lost en onder het daverend//Lang leve de Koningin" trekt de stoet tot voor het dorp, waar op't onverwachts onze oorlogsboot van den linkerkant de voile laag van den vijand krijgt. Kanonschoten wis- selen elkander af het vijandelijk schip wordt in brand geschoten de manschappen krijgsge- vangen gemaakt en aan boord gebracht. Voor de school waar zich de stoet had samen- gesteld, werd hij ook ontbonden, nadat eene jonge- dochter eene sierlijke toespraak tot de feestvierendsn had gehouden. Na afloop van den optocht begonnen de volks- spelen en ieder bracht den avond verder in eene opgewekte, vroolijke stemming door. Niet de minste wanklank verstoorde de feestvreugde. Een woord van lof en dank zij dan ook gebracht aan alien, die een steentje er toe hebben bijgedragen, om dit Koninginnefeest op zulk een luisterrijke wijze te doen slagen en in de eerste plaats aan de feestcommissie voor hare degelijke organisatie. Mocht in dit verslag hier of daar iets vergeten zijn, dan houde men ons dat ten goede, daar wij slechts de hoofdzaken wilden vermelden Voor de arrondissements-rechtbankteMiddelburg werd Vrijdag behandeld de zaak tegen J. H. B., oud 42 jaar, gewezen postdirecteur, geboren te Rauwerd, laatst wonende te IJzendijke, thans te Middelburg gedetineerd, ter zake van het ver- duisteren van gelden en het vervalschen van registers om die verduisteringen te verbergen, tijdens hi] directeur was van het post- en telegraaf- kautoor te IJzendijke. Van wege het O. M. waren 10 getuigen ge- dagvaard. De beklaagde erkende de hem ten laste gelegde feiteu ten voile, verklarende dat deze een gevolg waren van den te hoogen voet waarop hij geleefd heeft en ook van de te dure opvoeding van zijn zoon, die ziekelijk was, waardoor groote uitgaven gevorderd werden. De ambtenaar van het openbaar ministerie, het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen achtende, vorderde twee jaar en zes maandeu gevangenisstraf, met mindering van den in voor- loopige hechtenis doorgebrachten tijd. De toegevoegde verdediger, Mr. W. Dicke, advocaat te Goes, betoogde dat beklaagde voor het eerste hem bij dagvaarding ten laste gelegde feit behoorde te worden ontslagen van rechtsvervolging, terwijl hij voor het tweede feit vrijspraak vroeg. Voor het geval de rechtbank zich met zijne opvatting niet kon vereenigen, pleitte hij verzachtende om- standigheden. Uitspraak 30 dezer. Donderdag vertrokken of passeerden te Nij- megen een aantal extra-treiuen met troepen, die aan de groote veldmanoeuvres en de revue op de Renkumerheide zullen deelnemen, waarbij zich het volgende voordeed. Een trein met twee bataljons van het 6® reg. inf. uit Breda, welke te Nijmegen tusschen 10 en 11 uur des voormiddags arxiveerde, had eenig oponthoud, zoodat de manschappen wat mochten uitstappen. Van deze gelegenheid maakte evenwel een groot aantal soldaten gebruik om Nijmegen eens te zien en daar cafe's te bezoeken of om iets voor consumptie in te koopen. Intusschen was het tijdstip voor het vertrek van den Bredaschen trein aangebroken, en werd door den stationschef het sein tot afrit gegeven, zoodat deze trein zonder de nog in de stad ver- toevende soldaten zijne bestemming naar de Veluwe volgde. Kort daarna kwamen een 200 a 250tal ongewapende soldaten aan het station en zagen zij dat hun trein met hunne daarin achtergelaten wapenen en uitrustingstukken reeds uit het gezicht was verdwenen. Gelukkig was inmiddels een trein met troepen van het 2' reg. infanterie uit Noord- Brabant het station binnengestoomd. Goede raad was nu duur en werden die achter- gebleven manschappen van het 6® reg. in de open wagens of bakken, waarop de zieken- en compag- nieskarren, caissons euz. van het 2® reg. geladen waren, in de richting van Arnhem meegevoerd, doch, daar het 2" reg. een andere bestemmings- plaats had dan het 6®, zullen die achtergebleven soldaten wel niet op den bepaalden tijd ter aan- gewezen plaatse zijn gearriveerd. In verband met het opzienbarend voorval omtrent het ontvoeren van een vierjarig kind op op den Maliesingel te Utrecht meldt men nog dat aan de politie der 2® afdeeling aldaar (bureau Lange Torenstraat) de opsporing en aanhouding is verzocht van den 24jarigen timmerman J. J. Muijzert, geboren te Utrecht en in onmin leveud met zijne vrouw A. Draaijer. Hij heeft Donderdag te Utrecht zijn kind, een meisje van 4 jaar aan de hoede der grootmoeder onttrokken, en heeft daarna aan zijn vrouw doen weten, dat hij naar Transvaal ging, haar verzoekende Vrijdagmiddag aan het station Maas aldaar tegen- woordig te willen zijn, om voor goed afscheid te nemen. Bij dit verzoek voegde hij de belofte dat, haar het kind op de plaats der ontmoeting zou worden teruggeven, en de bedreiging, dat wanneer zij de politie in de zaak durfde mengen hij het kind //van kant" zou maken. Op den bepaalden tijd was de moeder op het station-Maas aanwezig, maar noch van haar echt- genoot, noch van haar kind ontdekte zij eenig spoor. De rampzalige vrouw en de familie ver- keeren nu in doodsangst, dat de vader zijn bedreiging volvoerd en het kind uit den weg geruimd heeft, te meer daar hij tegen zijn vrouw gezegd heeft dat het best zou kunnen gebeuren dat men te eeniger tijd zijn lijk en dat van ziin kind uit de Maas opvischte. Nader meldt men De Utrechtsche timmerman, wiens opsporing bij de Rotterdamsche politie verzocht was, nadat hij Utrecht ontweken was met zijn 4jarig dochtertje, is op het station-Maas te Rotterdam aangehouden met dat kind. In overleg met den substituut- officier van justitie, rnr. J. Z. Maze], en met toe- stemming van den man, is zijn dochtertje daarop aan de moeder afgegeven, die er mede naar Utrecht is vertrokken. De man is daarop vrijgelaten. Een onzer bekende componisten zoo deelt men aan het //U. D." mede werd den 31 Aug. het slachtoffer van een zakkenroller, die hem zijn gouden horloge met ketting ontfutselde. Dezer dagen te Scheveningen zijnde, stond hij cp de tram en zag daar een klein heertje, die een gouden ketting droeg, precies op den gestolene gelijkende. Hij deelde zijn argwaan aan een paar Haagsche schilders mede, die ook op de tram waren. Een van hen beduidde hem, zich stil te houden en vroeg aan het mannetje, of hij ook kon zeggen, hoe laat het was. De man voldeed daaraan heel beleefd. Maar toen hij op den knop drukte en het deksel open- sprong, zag onze componist zijn naam en de inscriptie in het deksel staan. In zijn zenuwachtigheid greep hij horloge en ketting beet en het mannetje liet zich van de tram zakken en verdween in de Boschjes, zich veront- schuldigend met de mededeeling, dat hij het hor loge te Amsterdam //voor een prikkie" gekocht had. Er komen nog altijd berichten in van ge- vangennemingen van anarchisten. Na de inhechte- nisnemingen te Brussel is te Antwerpen ook een man gepakt die een politieagent met een dolk bedreigde. Men maakte zich van den man meester die daarop de kreten //Leve de anarchieLeve Caserio Leve Henry Leve Luccheni 1" aanhief en trotsch verklaarde dat hij te Brussel was ge- komen om te dooden. Aan den commissaris van politie vertelde hij dat hij een vriend van Angiolilli, den moordenaar van Canovas, was. In Italic wordt op groote schaal tegen de ver- dachten opgetreden. Te Piomtino, te Porti-Cesena en te Rimini hebben tal van inhechtenisnemingen plaats gehad. Uit voorzorg zijn te Livorno, te Milaan en te Florence eenige personen gevangen genomen die onder politietoezicht stonden. Alom worden huiszoekingen gedaan. In de bureelen van de Nuovo Verbo te Parma zijn brieven en registers in beslag genomen een redacteur is in verzekerde bewaring gebracht. Te Parijs rijdt thans het eerste electrische huurrijtuig. Het behoort aan de Algemeene maat- schappij van automobiele vervoermiddelen en draagt het nummer 16,000, 't eerste nummer van de reeks van automobiele huurrijtuigen. De huurprijs van deze automobiele is gelijk aan die van een gewoone fiacre van twee personen. De hertog van Yeragua, afstammeling van Christophorus Columbus, den ontdekker van Ame- rika, heeft als lid der familie, van de Amerikanen het stoffelijk overblijfsel van den beroemden ont dekker teruggeeischt, hetwelk te Havannah, op Cuba, ligt begraven. Zooals uit Ka'iro bericht wordt, heeft het gerechtshof, dat speciaal overal gevallen van slavenhandel te oordeelen heeft, in de afgeloopen week twee personen uit Boven-Egypte, die hun eigen neef, een achtjarigen knaap, verkocht hadden, resp. tot zeven en vijf jaren gevangenisstraf ver- oordeeld. De manoeuvres in Duitschland zijn afge loopen de troepen keeren naar hun garnizoen terug. In Berlijn waren veel menschen om de soldaten te begroeten. Op den hoek van een der straten een man met ge'illustreerde briefkaarten. z/Mijne heeren, roept hij, koopt toch de laatste briefkaarten met gezichten van de manoeuvres, voordat de eeuwige vrede komt." Te Sand, in het groothertogdom Baden, heeft een eigenaardige vervalsching plaats gehad bij de stembus. Er waren maar negen kiezers opgeko- men en toch vond men 24 biljetten in de bus. De burgemeester, voorzitter van het stembureau, werd om inlichtingen verzocht, en deze bekende ten laatste, dat hij de te veel gevonden biljetten zelf in de bus had gedaan, omdat hij zich schaamde voor de geringe opkomst in zijn gemeente. Hij zal zijn teergevoeligheid nu zwaar moeten boeten. Te Woodstock in Engeland heeft een boer terechtgestaan wegens mishandeling van zijn vrouw. Hij sloeg haar dikwijls. Op een avond dronken thuiskomend, had hij haar eerst eenige slagen in het gezicht gegeven, toen zijn zakmes geopend, en gezegd dat hij haar van kant ging brengen. De ongelukkige vrouw smeekte hem, om der wille van hun kinderen, haar te sparen. Dan zou hij toch haar haar afsnijden. En in weerwil van haar gillen en smeeken amuseerde hij zich, een uur lang, met zijn bot zakmes het haar van zijn vrouw geheel af te snijden. De schurk werd tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld het speet de rechters dat de wet hun niet in staat stelde, hem zwaarder te straffen. Op heel bijzondere wijze willen de Franschen op Madagascar de huwehjken aanmoedigen. Met 1 Januari treedt daar een wet in werking, volgens welke ieder man, die 25 jaar oud is, een belasting van ongeveer 12,50 zal moeten betalen, wanneer hij geen kinderen heeft, hetzij hij getrouwd is of ongetrouwd. Elke vrouw van twintig lentes zal ongeveer zes gulden in 't zelfde geval moeten betalen. Maar een echtpaar dat geen kinderen heeft zal ook moeten betalen ongeveer 18 gulden. Te Londen bestaat. een secte, peculiar Pe ople genaamd, welke weigert om bij ziekte hulp van een geneesheer in te roepen. Verleden week stonden weer een paar ouders terecht, wegens den dood van een kind, dat zonder geneeskundige hulp overleden was. Uit het verhoor bleek, dat dit echtpaar 12 kinderen had gehad, het nu ovet- ledene was van die twaalf het eenig overgeblevene. De vader verklaarde, dat hij en zijne vrouw den toestand van het kind wel als ernstig hadden ingezien, maar toch door hunne godsdienstige beginselen weerhouden waren een arts te roepen. Zij hadden zich bepaald tot het ontbieden van een ouderling, die naar de woorden van den Apostel Jacobus het zieke kind gezalfd en onder gebed de handen opgelegd had. De ouderling in quaestie, als getuige gehoord verklaarde in antwoord op eene vraag van een lid der jury, dat hij zelf wel een chirurg zou ontbieden om arm of been van zijn kind te »zetten," indien het een van die lichaamsdeelen brak. De ouders zullen thans wegens //manslag" ver oordeeld worden. TerNeuien. Huwelijks-aangiften. 16 Sept. Marinu® Verbrugge, oud 30 j., jra. en Janna Maria van dea Hooft, oud 30 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Sept. Abraham 't Gilde, oud 38 j., jm en Jacoba van Kerkfort oud 25 j., jd. Cornelia Jan de Bree, oud 26 j., jm. en Cornelia Maria van derPeijl, oud 19 j., jd. Geboorten. 14 Sept. Pieter, z. van Jan de Peijter en van Catharina Elisabeth de Feijter. 17 Sept. Cornelia, z. van Cornelia Michielsen en van Cornelia Verhelst. Overlijden. 11 Sept. Theophile Volkrijk, oud 9 d., z. van Cornelia. 14 Sept. Pieter Jacobus 't Gilde, oud 6 m., z. van Pieter Willem en van Jozina Snap. Leendert Koster, oud 15 j., z. van Pieter en van Anna van Dongen. Petrua Josephua van Damme, oud 19 m., z. van Jacobus en van Christina Picssens. Honteniase. Huwelijks-aangiften. 2 Sept. Adriaan Ivens, oud 46 j., jm. en Rozalia Jansen, oud 33 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Sept. Ludovicus Claessens, oud 34 j., jm. en Louisa de Bruijn, oud 30 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Wilhelmina Emma, d. van Jan Fran- cies Pauwels en van Mathilda Crombeen. 7 Sepl. Josephus Petrus, z. van Petrns Clement Kouwijzer en van Rozalia van Bastelaar. 13 Sept. Louisa Paulina, d. van Jndocus Laffeber en van Apolonia van Laar. Cornelis, z. van Josephus van Heese en van Phelomina Heijdens. 14 Sept. Petrus Ferdinandus, z. van Petrus de Feber en van Paulina van Meele. Overlijden. 1 Sept. Maria Apolonia Sloot, oud 23 d., d. van Aloijsius en van Ludovica de Gijsel. lioewarlit. Geboorten. 1 Sept. Julma Engelberta d. van Edmond de Bruijne en van Maria Prudentia Onghenae 4 Sept. Wilhelmina Clementina, d. van Charles Ludovicus Misseghers en van Mathilde de Vliegher. 10 Sept. Anna Marie, d. van Franciscus van Hooste en van Maria Lndovica Waumans. 14 Sept. Margareta Maria, d. van Dominicus van Goeije en van Marie Louise Arends. ias vail Gent. Geboorten. 15 Sept. Gaston Camille* z. van Desire Montay en van Adolphine Leveau. Overlijden. 13 Sept. Laure Octavie Charlotte Ruffin, oud 60 j., wed. van Nicolaas Henricus Gabriel Malotanx. 15 Sept. Joannes Baptiste de Letter, oud 58 j., echtg. van Maria Theresia van Leuven. Westdorpe. Geboorten. 12 Sept. Florimond Edu- ardus Ludovicus, z. van Pieter Johannes van de Putte en van Maria Meijvaert. Overlijden. 5 Sept. Maurice Schelfhout, oud 3 w., z. van Clotilda.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2