A lgemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderea. No. 3665. Dinsdag 20 September 1898. 38e Jaargang. COUD! Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,821. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. De onweerswolk, die den politieken hemel in Erankrijk, nadat die door de ontdekking van de door Henry gepleegde valschheid plotseling ver- helderd was, weer dreigde te verduisteren, is gelukkig voorbijgedreven, de vergadering van den ministerraad van Vrijdag, die met zooveel spanning werd tegemoet gezien, is geeindigd, zonder te leiden tot eene minister-crisis en nog veel minder tot eene presidents-crisis. Twee ministers zijn afgetredenmet generaal Zurlinden gaat de senator Tillaye, die de portefeuille van openbare werken vervulde, heen, maar het ministerie in zijn geheel is aangebleven en het heeft den stap gedaan, dien de omstandigheden eischten. De minister van justitie is gemachtigd de commissie bijeen te roepen, half uit hoofd- ambtenaren van zijn departement, half uit leden van het hof van cassatie bestaande, die hem zal hebben te adviseeren over de vraag of er reden bestaat om bij het hoogste rechtscollege de herziening van het proces van 1894, dat ge eindigd is met de veroordeeling van kapitein Alfred Dreyfus wegens landverraad, aanhangig te maken. De eerste stap is dus geschied om aan de ge- schonden gerechtigheid voldoening te verschaffen en daarmede den vrede in de gemoederen te doen terugkeeren. Het heeft waarlijk moeite genoeg gekost om tot dien stap te komen, maar laat ons nu dan ook hopen, dat de grootste bezwaren zijn overwonnen. Wanneer men de zaak op zich zelf beschouwt zoo schreef terecht de Temps dan vloeit de noodzakelijkheid, om de herzienings- procedure te openen, voort uit de ontdekking van nieuwe feiten, welker waarde niet betwistbaar is in de oogen van het geweten en van het verstand. De moreele grondslagen van het vonnis van 1894 zijn weggeslagen door de arrestatie wegens valsch heid in geschrifte van den officier, die een der voornaamste getuigen a charge in het proces ge- weest was. Het ontslag uit zijne functie van een tweeden officier, die in ditzelfde proces de taak van rechter van instructie had vervuld, zou het gezag van het vonnis van 1894 vernietigd hebben, zelfs zonder de bekentenissen van kolonel Henry. Nu die beide steunpilaren van het werk van den krijgsraad van 1894 waren weggevallen, had dat werk zijne waarde verloren, ook in de oogen van de minst helderzienden. Toch heeft het nog een zwaren strijd gekost voordat men den tegenstand kon overwinnen van de kringen, die de revisie voor onmogelijk ver- klaarden, al was Dreyfus ook honderdmaal on- schuldig. Generaal Zurlinden maakte zich nog op het laatste oogenblik tot het orgaan van die kringen, die, om niet in de hoogste rangen van het leger schuldigen te behoeven te straflen, een onschuldige in de gevangenis zouden willen laten zuchten. Gelukkig, die bezwaren zijn nu overwonnen. De gelegenheid is nu ten minste geopend om het onrecht, dat is begaan, te herstellen. Zal die gelegenheid worden aangegrepen? Zal men voortaan aan het recht zijn loop laten, zonder aauzien des persoons Laat ons in onze ver- wachtingen daaromtrent voorzichtig zijn. Nog is de macht van de Cavagne niet gebroken. Zij heeft zelfs juist op dit oogenblik reden om zich er in te verheugen, dat een der korpscomman- danten hare denkbeelden en wenschen verkondigt in een dagorder, die hij aan het einde van de oefeningen te velde heeft uitgevaardigd aan zijre soldaten. Die sabel-held, generaal Metzinger, prijst- de troepen, die onder zijne bevelen zich hebben geoefend, omdat dezen door hunne tucht en hun plichtbesef hebben getoond, dat zij de aan hunne hoede toevertrouwde grens zullen weten te beschermen en ook zegevierend de aanvallen zullen weerstaan van hen, die zich inspaDnen om tot bevrediging, 't zij van hunne eerzucht, 't zij van hunne geldzucht, het leger onderste boven te keeren. Als belooning van onzen arbeid en van onze moeite nemen wij de zekerlieid mede, dat het leger standvastig, eensgezind en het vertrouwen des volks waardjg blijft, dat het de bedreigingen van het buitenland evenzeer veracht als de uitda- gingen van de slechte burgers. Van die zijde denkt men er nog niet aan den strijd op te gevenmen kan er op rekenen dat nog heel wat bezwaren van dien kant zullen worden opgeworpen. Aan den anderen kant is het niet te ontkennen, dat er waarheid ligt in de opmerking van het Journal des Debats, dat in den strijd voor de revisie elementen samengaan, die in werkelijkheid geheel uiteenloopende bedoelingen en plannen hebben. ,/Wij zien vergramde en van de wijs ge- brachte „intellectuels", verdoolde gematigden zich mengen onder benden bezetenen, vergaderingen van revolutionairen voorzitten, omgaan met auarchisten, zich verbroederen met een in vrijheid gestelden tuchthuisboef en zich bij de hefstigste betoogingen aansluiten. En dat onder het voorwendsel van de herziening Er is waarheid in die klacht. Maar men mag vragen aan wie de schuld Komt die niet voor een groot deel neer op die gematigden, die zooals het Journal des Debats zelf moedwillig de oogen hebben gesloten voor het gevaar dat moest voort- vloeien uit de weigering om gehoor te geven aan den aandrang tot herstel van onrecht? Nu zijn dezen eindelijk tot inkeer gekomen en de regeering heeft den moed gevonden om de koe bij de horens te vatten en de crisis op te lossen op de eenige wijze waarop die oplossing mogelijk was zonder schokken, die den staat in zijne grondvesten zouden doen schudden. FEUILLETON. Een roman uit Klondyke. Naar het Engelscli HEADON HILL. 16) - Malahide, die juist met zijn reisplan gereed was, zag eindelijk op, en haastig de enveloppe wegbergende, stak hij de hand uit om de jonge dame galant door het hek te helpen. Hij was te handig om haar te condoleeren met het nieuws over Dickdat zou onbeschaamd zijn geweest, daar het engagement der beide jongelui nooit publiek gemaakt was. Buitendien was 't in ziju belang, te doen of hij van dat engagement niets afwist. Hij merkte alleen op, dat het een treurige geschiedenis was voor den ouden domi- nee, en dat hij hoopte, dat zij er in zou slagen, den ouden man, dien hij juist bezocht had, te troosten. Hij nam zijn hoed af en vervolgde zijn weg. Wat is ze toch mooi dacht hij, toen hij 'tpark der Abbey betrad. Toen ik de jacht begon, was het de plaats, die mij aantrok en het aardige spelletje om die machtig te worden. Nu zou ik het meisje niet willen verliezen voor tien landgoederen als Glastonford-hall. Thuis gekomen, beide hij zijn kamerdienaar, •en binnen tien minuten was het bekend van den De zitting der beide Kamers is Zaterdag- middag door den Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. H. Goeman Borgesius, in naam van de Koningin gesloten. De Minister hield daarbij de navolgende rede Mijne Heeren Het behaagde de Koningin mij te belasten U Harer Majesteits dank over te brengen voor Uwe onafgebroken behartiging van 's lands belang, waarvan deze zitting talrijke bewijzen opleverde. Ik kwijt mij bij deze gaarne van dien plicht. Als voorbereiding van de hervorming der levende strijdkrachten werd de Dienstvervanging bij de militie afgeschaft. Een verdrag tot het vaststellen van gemeen- schappelijke regelen ten aanzien van sommige onderwerpen van Internationaal Privaatrecht op de burgerlijke rechtsvordering betrekking hebbende verkreeg wettelijke bekrachtiging. De goedkeuring bij de wet van de sanitaire convention te Parijs en te Venetie tusschen Nederland en verschillende andere staten gesloten zal naar met grond verwacht mag worden, de volksgezondheid ten goede komen. De behartiging van de verschillende landbouw- belangen werd bij een departement gecentraliseerd. Door het toestaan van gelden voor den aanbouw van een nieuw pantserschip is de noodige ver- sterking van onze zeemacht voortgezet. De belangen der Rijksambtenaren werden be- vorderd door de regel ing van de vergelding van tijdelijke diensten met pensioen, alsmede door nieuwe bepalingen omtrent de zekerheidsstelling ten behoeve van den Staat door hen die daartoe krachtens hunne betrekking verplicht zijn. De aanvulling van de wet op de Personeele Belasting met bepalingen omtrent den grondslag rijwielen kwam tot stand. kelder tot den zolder, van de voordeur tot de stallingen, dat de meester van de Abbey met een namiddagtrein vertrok naar Homburg. De bedienden werden de een na den ander binnen geroepen, en alien kregen hunne orders, daar meneer lang van huis zou blijven. Er was zooveel te doen, dat Malahide zelf niet van kleeren verwisselde, voor hij in 't rijtuig stapte, dat hem naar den trein brachten hij was al halfweg Londen, toen hij een belangrijke ontdekking deed. Om den tijd wat te korten, wilde hij het reisplan nog eens nagaan, dat hij op de enveloppe had geschreven. Hij zocht in zijn portefeuille, in alle zakken maar 't papiertje was niet te vinden. He, zoo iets overkomt mij anders nooit mompelde hijik hoop niet, dat het een ongelukkig voorteeken is. Ik heb het zeker laten vallen, in plaats van het in den zak te steken, toen zij zoo plotseling aankwam. Bah wat hindert het? Er staat niet eens 'n postmerk Skagway op dat hebben ze daar zeker niet de brief was afgestempeld te Victoria. En dat bewijst niets. De aanteekeningen van de reis bewijzen ook niemendal. Iedereen praat tegen- woordig over dat land en de reis naar toe. Men kan licht voor de aardigheid eens zoo'n plannetje opmaken. Toch was hij ontevreden op zichzelven, over zijn onachtzaamheidal was er geen kans dat de enveloppe gevonden werd door iemand anders dan een boerenlummel, die er toch niets van be- greep, de heer Rupert Malahide stapte even uit aan het eerstvolgend station en telegrafeerde aan zijn hofmeester, om naar het verloren papier te gaan zoeken. Maar hij had geen antwoord, eer hij uit Londen vertrok met den nachttrein naar Liverpool, hoewel hij tot 't laatste oogenblik bleef wachten. Vier-en-twintig uur later stoomde de /Parisian door het St.-George-kanaal, tegen een zuidweste- lijken wind in, en Malahide lag in zijn kooi in de kajuit, welke hij had afgehuurd. Hij was geen held op zee en altijd erg ziek. Het gestamp der machine, 't slaan van deuren en de onaangename geluiden en geuren, die voor een zeeziek mensch 't verblijf aan boord tot een verschrikking maken, deden hem menig zegenwensch uitstorten over het hoofd van Jake Mursell. Te midden van zijn lijden werd de deur van de hut, welke hij niet gegrendeld had, opdat de hofmeester, zoo noodig, spoedig binnen kon zijn, geopend, en hij schrikte overeind om te roepen, wie daar kwam storen. Doch de woorden be- stierven hem op de lippen bij 't ontwaren van een klein, schraal gezicht, dat te voorschijn kwam uit een soort heilsoldatenhoed want ondanks den harden wind, was tante Rebecca boven ge- bleven om wat iucht te scheppen, eer ze ging slapen. Dat is de verkeerde hut, Beryl, sprak de bereisde dame tot iemand achter haar, en ze ver dween in 't smalle gangpad. 't Schijnt het verkeerde schip ook, hoorde hij haar zeggen want dit is, geloof ik, op weg naar Homburg, HOOFDSTUK IX. Yeraudering van front. Toen Jake Mursell het touw had afgesneden, week hij behoedzaam, steeds zorg dragende dat hij niet gezien kon worden, terug, totdat hij om De verkeersbelangen, zoo in Nederland als in Indie, werden bevorderd door de overneming van eenige in Nederland en Belgie gelegen spoorwegen en van de Batavische Oosterspoorweg, alsmede door bevordering van den aanleg en regeling van de exploitatie van Noordooster-Locaalspoorweg. Eene geldleening, ten bate van den Staat ge sloten, voorzag in de geldelijke behoeften van Ned.-Indie. De invoering van de opiumregie op Java en Madura, alsmede op Lombok vond wettelijke regeling, terwijl het uitvoerrecht van suiker in Nederlandsch-Indie werd afgeschaft en de Gouvernements koffiecultuur in de residentie Menado werd opgeheven. Nog op menig ander gebied kwamen wettelijke regelingen tot stand of werden zij voorbereid. Door de vervulling van het achttiende levensjaar der Koningin op 31 Augustus nam het Regentschap een einde. Steeds zullen de uitnemende diensten in herinnering blijven door Majesteit de Koningin- Vloeder als Regentes van het Koninkrijk den volke bewezen. In naam der Koningin verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal gesloten. Over het verblijf hier te lande van de snoodelijk om het leven gebrachte Keizerin van Oostenrijk verhaalt het Hbl. Hoe herinneren wij ons haar, toen zij in het vroege voorjaar in Zandvoort vertoefde, dagelijks naar Amsterdam gaande om herstel van gezond te verkrijgen door Dr. Mezger's massage. Er was nog geen badgast in Zandvoort en de visschers, in wier oog de burgemeester een grooter man was dan de vreemde vorstin, namen vol- strekt geen notitie van H. M., tot haar groote vreugde. De Keizerin deed lange wandelingen langs het strand en door het duin, en nam een paar keer tot gezelschap een paar kinderen mede van den eenigen Amsterdammer, die toen reeds op Zandvoort verblijf hield. Maar de wandelingen waren te lang voor de jonge kinderen, wat ze met een glimlach erkende. Ook voor haar hofdames waren ze te lang Haar gang was de poezie der bewegingze reed te paard als een amazone, en we herinneren ons haar eens tusschen de duinen te hebben zien galoppeeren met zoo snelle vaart dat we ons hart vast hielden. Maar dra verbood Dr. Mezger het paardrijden, dat H. M. al te veel had gedaan. Zij had behoefte aan beweging, aan open lucht, en eens ging zij in een Zandvoortsche pink, be- den steenhoop heen was, welke Dick tot beschut- ting diendehij naderde hem, alsof hij van den anderen kant kwam, en floot zachtjes. Dick keek dadelijk om en legde zijn geweer op hem aan. Jake, die schijnbaar geen vuurwapen droeg, glim- lachte vriendelijk. Ik ben een vriend, meneer Osborne, al mocht u iets anders veronderstellen, nu u mij op dit oogenblik hier ziet, zei hij, zacht sprekende, opdat zijn kameraden het in hun schuilhoek niet konden hooren en ik zal het u bewijzen door af te rekenen met uw vijanden. U moogt mij in 't oog h ouden en ik geef u permissie, te schieten, als ik valsch speel. Dick's verbazing over de verschijning van den //zalmkoopmau", te midden van den verraderlijken aanval, was zeer groothij keek den ander wau- trouwend aan. Doe wat u wilt, zei hij, maar als ge een stap naderbij komt, schiet ik. Jake wuifde luchtigjes met de hand en liep naar het middelste, open gedeelte van het plateau. Dick keek over zijn barricade heen, nieuwsgierig wat de man ging doen en vast besloten, hem neer te schieten, bij de eerste verdachte beweging. De Engelschman bood nu een mikpunt aan zijn verborgen belagers, maar het vuren, dat was ge- staakt bij Jake's verschijning werd niet hervat. Mursell-Baxter ging naar den rand der nauwe kloof, welke aan de eene zijde het plateau be- grensde, en riep //Ruben Een valsch gezicht, in een ruwe lijst van rood haar, verscheen boven de rotspunten. Yerspilt geen kruit meer, jongens, ver volgde J ake. Ik zal de zaak nu wel eens op- ZPSOIF •4-.4»«nnd#»rd on FoPstdHifen* bij clcn nitireve* M*J* VAM Di< 8AMDE te Tef !l6H26D« Oit bl»d Woeaadag. en VriJda«a*oid, ...tgesonrterd op eesm^e j VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1