Gemengde berichten. BURGERL1JKE STAND. Handelsbericbten. straten en openbare pleinen zijn met duizenden menschen gevuld in enkele straten is het ver- keer onmogelijk. Alle dagbladen geven bulletins uit. De schouwburgvoorstellingen zijn afgezegd. Er heerscht diepe rouw. Bern, 10 Sept. De moordenaar heet Lucchini, hij is afkomstig uit Parma maar geboren te Parijs. De Bondsraad zal morgenochtend een buiten- gewone vergadering houden. De Oostenrijksche gezant is naar Geneve vertrokken, vergezeld door den procureur-generaal. De Bondsregeering bad officieel kennis ge- kregen van de aanstaande komst der Keizerin en had ook de regeeringen der kantons verwittigd, maar het plan der Keizerin om naar Geneve te gaan, werd geheel geignoreerd door de Bonds regeering, die niet tusschenbeide behoefde te komen, daar de Keizerin incognito reisde. Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, geboren hertogin van Beieren, was den 24 December 1837 geboren, en trad den 24 April 1854 in het huwelijk met Keizer Franz Joseph van Oostenrijk, Yoor den grijzen vorst, die den 2en December zijn 50jarig regeeringsjubileum zal vieren, is het verlies zijner trouwe gade, met wie hij gedurende 44 jaren in den echt vereenigd was, zoo mogelijk nog grooter ramp dan de vele, waardoor hij reeds getroffen is. Men zal zich herinneren dat een zuster der Keizerin, de hertogin van Alen?on, verleden jaar Mei op jammerlijke wijze het leven verloor bij den brand van den Weldadigbeidsbazar te Parijs. Donderdag, even na 9 uur, waren te Vlis- singen eenige mannen (of ook weljongens) onwil- lig om de werkzaamheden te hervatten in de machinefabriek der Kon. Maatschappij „DeSchelde" en die eenigen groeiden spoedig aan tot velen. Eindelijk ging men in optocht door de fabriek heen en dat werd steeds erger zoodat de directie genoodzaakt werd, om ongelukken te voorkomen, de fabriek te doen ailuideu. Goeden en kwaden, alien konden derhalve de fabriek verlaten. Het Maandblad tegen de Vervalschingen meldtDe whisky-beschuitjes zijn de uitvinding van een bakker te New-York, die meer onderne- mingsgeest dan geweten heeft. Deze koekjes n. 1. verkoopt hij aan schoolkinderen, die ze graag lusten en niet weten, dat ze zoo schadelijk voor jengdige gestellen zijn. Een jongetje van acht jaar, die er eenige van opgepeuzeld had, moest naar een hospitaal gedragen wordeii, daar hij telkens op de straat viel. De moeder werd geroepen en vertelde den docloren, dat haar kind 's nachts veel droomde en soras heftig schreeuwde. Na een grondig onderzoek werd de bakker ontdekt, en de koekjes bleken gelei en alcohol te bevatten. De naam van den bakker is thans door geheel New-York bekend gemaakt. Naar aan de H. C. wordt medegedeeld moet te Haarlem het plan bestaan op te richten een vereeniging, waarvan men tegen eene geringe contributie lid kan worden en die zich telken jare met den verjaardag onzer Koningin meer speciaal met het organiseeren van kinderfeesten zal belasten. Te Weesp is een zoontje van den heer S. overleden aan de gevolgen van een trap dien hij bij een vechtpartij tegen zijn buik kreeg. Een bewoner van de Jonkerstraat te Amster dam stond Woensdagavond, toen hij met zijn gezin van de feesten terugkeerde, raar te kijken. Hij moest zich eerst bezinnen, of hij wel in zijn woning was. Deze had hij toch goed van meubelen voorzien verlaten en nu was er bijna niets meer Zijn geheele inboedel was gestolen Het bleek hem, dat men de meubelen met kleeren, bed en al door een slop had weggedragen. De daders zijn nog niet bekend. Yermakelijk sleclit zijn vaak buitenlandsche bladen over Nederlandsche aangelegenheden inge- licht. Zoo leest men nu weer in een buitenlandsch blad het volgende De Koningin houdt van het vrije leven, het buitenleven, de wijde vlakten, de hei, het strand, de zee. 0, die zee, met al zijn genoegens baden, varen, visschen. De reden van haar voorliefde is zeer eenvoudig. Het paleis Het Loo, waar zij haar jeugd heeft gesleten, is vlak bij Scheveningen, de beroemde zeebadplaats van Holland. Een prachtige laan leidt er heen, een van de mooiste lanen van Europa. Hoe dikwijls hebben niet reizigers daar allerliefste tafereelen bijgewoond het Koninginnetje dat te paard aan kwam rijden, en zoodra zij afgestapt was, aan haar begeleiders vroeg waar haar lievelingshond Swell was ,/Waar is Swell? Is Swell er al De hond was achtergebleven, maar kwam nu aanrennen als een stormwind. En dat was een genot voor zijn meesteres z/Dag Swellin zee, in zee En Wilhelmina en Swell de zee in. Wie het beste zwom. En Swell won het niet altijd. Een half uur na den afloop van het vuur- werk te Amsterdam stortte een schuittribune nabij den Zaandammersteiger in. Een 25tal personen vielen in het ruim 6 werden gekneusd, waarvan 4 zoodanig, dat zij per raderbaar naar het gast- huis moesten worden overgebracht; de beide anderen, een man en een vrouw, werden per rijtuig naar hunne woning vervoerd. Slechts een der gewonden moest in het gasthuis blijven. Het ongeluk is te wijten aan het breken van den onderbalk, waarop de tribune rustte. Het Witte Huis te Rotterdam is nu voltooid op eenig binnenwerk na. Er werden aan verwerkt ruim 3 millioen steenen, ruim 300 M2. hardsteen, 120,000 verglaasde steenen en 300,000 Kg. ijzer. De inrichting is als volgtkelders, waarin zich bevinden machinerien voor centrale verwarming en electrische beweegkracht, benevens brandkluizen. Op den beganen grond bevinden zich winkelhuizen en enkele kantoorlokalen, op de 1® tot de 9" ver- dieping kantoren en vergaderlokalen, terwijl zich op de 10® verdieping photographische ateliers bevinden. Eindelijk is op het platdak een ijzeren water- reservoir geplaatst met een iuhoud van 15000 liter, wijl de gemeentelijke drinkwaterleiding de bewoners der hoogere verdiepingen in den steek zou laten. Met een perspomp, door electriciteit gedreveu, wordt dit reservoir gevuld. Het geheel mag zeker een sieraad der stad Rotterdam genoemd worden. Woensdagmiddag had een wielrijder in de residentie het ongeluk te vallen. Dadelijk schoten drie heereu toe, waarvan er twee hem op de been hielpen en de derde zich beijverde zijne zakken te rollen. Een brugwachter maakte zich spoedig van twee der dieven meester, terwijl het den derde gelukte te ontsnappen. Het waren Engelschen. De zegewagen, te Enschede bij den historisch allegorischen optocht gebruikt, is uit de weide van den heer Zeggelt, waar hij na gemaakt gebruik ter beschikking van den eigenaar was gesteld, ontvreemd. Wie schetst echter de verbazing van den eigenaar, toen hij dezer dagen den wagen terug zag in den optocht, te Oldenzaal gehouden De man stelde de justitie met de zaak in kennis. Omstreeks 11 uur Vrijdagavond ontdekte een officier, dat boven in den kastanjeboom tegen- over het paleis te 's Hage twee personen waren gezeten. Toen ze naar beneden waren ontboden, bleken 't twee uiterst koningsgezinde jongens te zijn, die er van 's ochtends 6 uur af in gezeten hadden, om een mooi plaatsje te hebben. Men kon ze er echter niet laten. Behalve de f 10,000, welke H. M. de Ko ningin aan de algemeene armen van Amsterdam schonk, ontving het politie-personeel van H. M. f 1000 en het brandweerpersoneel 250. Amsterdamsche bladen openen een inschrijving ten bate der politie aldaar, om, ware het moge lijk, aan iederen agent van politie een gouden tientje met de beeltenis van H. M. de Koningin uit te reiken. Reeds terstond werd voor f 300 geteekend. In de herberg //Tuinzicht", te Harlingen, het voormalig Volksgebouw der socialisten, wonen thans de moeder der Hogerhuizen en hare dochter. De vrouw van Tj. Stieustra, die het vo6r haar bewoonde, vertrekt nog deze maand naar Amerika, om zich met hare kinderen bij haren man te voegen, die bepaald hare overkomst verlangt. Hij werkt in een zijdefabriek en het blijkt dat hij het zeer goed heeft. De kerkeraad der doopsgezinde gemeente te Alkmaar had haar predikant uitgenoodigd om op 31 Aug., ter gelegenheid der aanvaarding van de regeering door H. M. koningin Wilhelmina, een godsdienstoefening te houden, gelijk overal elders in den lande zou geschieden. De predikant, de heer G., onlangs uit Rottevalle naar Alkmaar beroepen, was daartoe op grond zijner persoonlijke overtuiging niet bereid, zoodat de voorgenomen godsdiendstoefening niet werd gehouden. De pre dikant stak ook geen vlag uit. Het gevolg was, dat later een volksmenigte zich voor de woning van den predikant verzamelde en daar de glazen inwierp. Den volgenden dag wapperde uit de predikantswoning de vlag, die naar men ons verzekert, door leden van den kerkeraad is uit- gestoken. De heer O. te Utrecht zoud Yrijdagmorgen zijn 18jarigen bediende naar zijn kassier om bij dezen een paar wissels ter incasseering aan te bieden en tevens eenig geld op te nemen, waar- zoor hem een quitantie was meegegeven. Tevergeefs bleef de heer O. echter op de terugkomst van zijn bediende wachten, tot hij eindelijk kwaad vermoe- den kreeg en de politie in den arm nam. Een onderzoek door deze ingesteld bracht aan het licht dat de jongeling werkelijk bij den kassier was geweest om de gelden 50) te halen, doch daarna zeer waarschijnlijk naar elders is gereisd om feest te vieren. De rijdende artillerist wiens paard Donder- dagmiddag in de Damstraat te Amsterdam met de beide voorbeenen het koninklijk rijtuig raakte, zal op uitdrukkelijk verlangen van H. M. de Koningin niet gestraft worden. H. M. heeft onmiddellijk na Haar terugkeer ten paleize den plaatselijken commandant laten weten dat de artillerist aan het ongeval niet de minste schuld had. Tevens heeft zij laten vragen naar den toestand van den man, die, bij het achterwaarts brengen, van zijn paard is gevallen. Een bierhuishouder te Arnhem vermistte herhaaldelijk geld uit zijn toonbanklade en ver- dacht hiervan ten slotte een der bezoekers, zoodat hij Donderdagavond met een paar kennissen de wacht hield, toen de verdachte bezoeker wederom aldaar aanwezig was. Even daarna zagen die per sonen dan ook, dat de lade weer gelicht werd en de dader op de vlucht ging; doch thans werd hij gegrepen en door een agent van polite over gebracht naar het politiebureau. De verdachte, Th. B., is gepensioneerd militair en woonde in dezelfde straat als de bierhuishouder. Uit een postkar te Munster, die brieven en paketten van het station moest halen, vermiste men bij aankomst aan het postkantoor een zak met brieven met geldswaarde. Een der brieven was voor 100,000 mark aangeteekend, en in het geheel is voor 150,000 mark gestolen. UEMEENTERAAD YAN AXEL. Rotterdam, 12 September 1898. Binnenl. Granen. Jarige Tarwe wordt weinig meer aangevoerd. Nieuwe soorten Tarwe, Rogge, Gerst en Haver voldoende voor de vraag. Kookerwten met weinig handel. Men noteert Jarige Tarwe 7,50 a 9,— nieuwe naar qualiteit 6,50 a 7,80 Rogge 4,— a 5,—; Wintergerst 4,50 a 4,90 Zomergerst 4, it /4,50; Chevalier 5,a f 5,50; Gerst per 100 kilo f 7,50 it 8,50 Haver 3,— A f 3,75, alles per hectoliter. Paardeboonen 5,50 A 6,30 Kookerwten f 7,50 A /8,50; niet kokende f 6,50 A f 7, Koolzaad f 8,A f 8,50 Kanariezaad f 5, A f 6,50 per hect. Buitenl. Granen. Tarwe op levering per 2400 kilo Nov. f 171. Maart f 169. Rogge per 2100 kilo op levering hooger. Oct. f 125, f 126. Maart f 120. Mai's Amerik. per 2100 kilo 90 A f 92 j Odessa f 92 A 94 Foxamin 89 A f 91; Gerst Zwarte Zee 101Boekweit per 2100 kilo f 185; Haver Amerik. f 6,60 A 6,75. Tarwe 10,A 11,per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch /ll,A 12, le soort 10,A J 11,prima Belgisch 10,50 A 13,— 1® soort 9,75 A 10,75 extra puik Hong. 16,25 A 17,25; 1® soort 14,A 15,2e soort 11,A 12, prima Amerik. 12,50 A 13,50; 1® soort 10,— A 10,75; 2® soort 8,75 A /9,75; Duitsche Roggebloem 9,25 A 10,25 per 100 kilo netto. Runderprijzen 45 A 60; Stieren 30 A 50; Kalveren 60 A 75; Schapen 40 A 43; Varkens 36 A 40 cent, alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien 160 A 225; Stieren 70 A f 150 Graskalveren 16 A 35 Vaarzen 80 A 150Biggen 6 A /12; nuchtere kalveren 5 A 15 alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche Jammen 3,25 A 3,50 dito blauwe 2,50 A 2,70 Gel- dersche 2,80 A 3,dito kralen 3,20 alles per mud. Boterprijzen gemiddeld f 44stukken van een half kilo 65 A 70 cent. Zoetemelksche Kaas 19,A f 23, per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 3,25 A 3,50, per 100. Buitenlandsche 2,90 V1 a s met weinig handel en aanvoer. Karwijzaad 11,50 A 12,per 50 kilo. Amerik. Petroleum in vaten per 100 kilo onveranderd f 9,10 en 7 cent per liter. Javakoffie, in balen 81\ cent en dito Santos 20 cent, beide gewone soorten en per half kilo. ZEETUDINGEN. Van 9 tot en met 11 Sept. a a Van 9 tot en met 11 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 21 binnenvaartuigen op- en 26 afgeschut; door de Westsl. 5 op- en 4 afgeschut. Zitting van Dinsdag 6 September 1898. Tegenwoordig de heeren P. Dregmans, L. Lamaitre, C. N. Jansen van Roosendaal, P. Koster, P. van Hoeve, G. Weijns, P. van Fraaijenhove, P. Dekker, J. Smies en D. J. Oggel, leden, en J. A. van Vessem, seeretaris. Afwezig de heer M. Wolfert. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De Voorzitter opent de vergadering en brengt een woord van eerbiedige hulde aan onze dierbare Koningin welke de teugels van het Bewind heeft aanvaard en dezen dag wordt gekroond en ingehuldigd als Koningin der Nederlanden. Moge Gods onmisbaren zegen in ruime mate op Hare regeering rnsten tot heil van ons dierbaar Vaderland. Hij stelt voor een telegram aan H. M. te zenden van den volgden inhoud. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, Amsterdam. De gemeenteraad van Axel, heden vergaderd, biedt Uwe Majesteit zijn eerbiedige hulde en verknochtheid aan Uwe Majesteit en het huis van Oranje. Burgemeester Oggel, Voorzitter. Z. h. 8. wordt hiertoe besloten. Hierna geeft de Voorzitter het woord aan den heer Dregmans, wethouder, De heer Dregmans houdt de navolgende rede Feestyeuooten Waar er in de gesehiedenis ook aan onze gemeente schoone herinneringen aan feestvieringen zijn verbonden, feestvieringen, die ons doen terngzien op dat doorluchtig en roemrijk huis van Oranje onder anderen de 25 en 40jarige herdenking aan de troonsbeklimming van Hr. Ms. Koninklijken Vader, niet minder gewichtig is het feest, dat we ook thans weder mogen vieren Immers het betreft de troonsbeklimming door onze geliefde en dierbare Koningin Wilhelmina, de laatste telge uit dat roemrijk en ons dierbaar huis van Oranje, door- luchtige nazate van dien grooten Willem de Zwijger Wie, die Neerlandsch bloed door d'adren vloeit, zou op dezen dag en steeds dien naam niet met fierheid noemen Ook ons betaamt het uit te roepen, God heeft groote dingen gedaan, dies zijn wij verblijd. Wanneer we vreesden hoe die Oranjestam dreigde te ver- dorren en hoe nog onverwachts en ongedacht eene schoone loote aan dien stam ontsproot, die thans reeds tot wasdom gekomen is. H. M. Koningin Wilhelmina, heeft in eigen naam de regeering over haar land en volk aanvaard. En waar we dan dat onwaardeerbaar voorrecht genieten, zulk eene Koningin te bezitten, uit wiens hart stijgt dan niet een danktoon op tot den Koning aller Koningrn, die haar ons sehonk. En wie onzer zoude haar ook niet gaarne in ons midden willen bezitten Maar dat is en kan nu eenmaal niet alzoo. En toch kunnen we haar in beeltenis in ons midden hebben en dat gaf ons als gemeenteraadsleden met den seeretaris aanleiding en deed ons besluiten die schoone beeltenis aan te schaffen en die als aandenken aan de gemeenle Axel in eigendom aan te bieden. Wil dan Edel Achtb. heer Burgemeester, vertegenwoordiger van de persoon dier beeltenis ter dezer plaatse, die beeltenis als eigendom der gemeente aanvaarden. Dat H. M Koningin Wilhelmina vele en gelukkige jaren als onze Vorslin moge beleven en regeeren en dat hare aardsche kroon, die heden hare slapen siert, eenmaal moge verwisseld worden met de Kroon der rechtvaardigheid zij en blijve onzer aller wensch en bede. Feestgenooten, ik eindig, maar verzoek U vooraf alien met mij aan te heffen een driewerf LEVE KONINGIN WILHELMINA Hierna ncernt de Voorzitter weder het woord en spreekt het navolgende Geachte heer Dregmans Waar op dezen heugelijken feestdag elk rechtgeaard Neder- landsch hart warm klopt voor het huis van Oranje, is het mij een onuitsprekelijk genoegen dat ook Axels gemeenteraad niet wil achterblijven om zijn sympathie te betoonen op dezen dag. Niet al/een de gevoelvolle woorden door onze geachten oudsten wethouder geuit, hebben dit ten voile bewezen, doch bij dat woord is ook de daad gevoegd door het welgelijkend portret onzer dierbare Koningin der gemeente aan te bieden. Als hoofd der gemeente meen ik de folk der ingezetenen te zijn onder hartelijken dank dit geschenk te aanvaarden en onder mijne bescherming te nemen. Ziende op deze beeltenis kan ik niet nalaten den wensch uit te drukken dat God haar dierbaar leven moge sparen waar zij van nu af den Koninklijken scepter zal zwaaien. Moge den Zegen des Allerhoogsten op Hare regeering rusten en Zij als laatste telg uit het ons alien dierbaar huis van Oranje de voetstappen drukken harer vrome voorzaten om ons volk te regeeren in rechtmatigheid en recht. Ik eindig met enkele dichtregelen Gij kunt op ons vertrouwen Wijl U ons hart bemint, Wilmina van Nassauen O dierbaar Koningskind O Jonkvrouw zoo vol gralie, O Neerlands schoonste bloem, Handhaaf de eer der natie, Handhaaf Oranjes roem. En gij o Heer der Heeren, Gij aller Souverein, Wien alle Volk moet eeren, Wil onze Sehutsheer zijn, Wil Gij de Krone schragen En 't leven, trouw bemind, Van haar zoo jong van dagen Van 't lieve Koningskind. Hierna worden aan de navolgende personen de gedenk- penningen uitgereikt Oudste inwoner der gemeente, ondste lid van den Raad, ondste wethouder, gemeente-ontvanger, gemeente-secretaris, voorzitter ieestcommissie, hoofd bijzondere school in de Molenstraat, hoofd bijzondere school op 't Zoute Spui, muziekgezelschap en de gemeente. Onder hartelijken dank aan de jeugdige kroonsters die de raadzaal prachtig hadden versierd sluit de Voorzitter de vergadering. Ter leuzen. Huwelijks-aangiften, 8 Sept. Pieter Oppenneer, oud 23 j.. jra. en Janneke de Doelder. oud 25 j., jd. Geboorten. 5 Sept. Johan Jacobus, z. van Gilles Kaan en van Anna Geertruida Geelhoedt. 9 Sept. Florentinus, z. van Jacobus Seegers en van Janna Wienand. 10 Sept. Mattheus Cornelis, z. van Hendrik de Bruijne en van Janna de Vos. Adriaan, z. van Cornelis de Patter en van Maria Verschelling. Overlijden. 7 Sept. Karel Buijze, oud 65 j., echtg. van Cornelia Maria Herrebout. 8 Sept. Norbert Leopold Mathilde de Wolf, oud 9 m. z. van Henricus Augustinus en van Esther Catharina Tache. Francina Cornelia van Boven, oud 4 m. d. van Krijn en van Marina Pieternella Bootsgezel. 9 Sept. Elisabeth Jozina de Lijser, oud 7 w., d. van Izaak en van Fran^oise van Tatenhove. Pieter Willem de Feijter, oud 7 m., z. van Willem (overleden) en van Sara de Bruijne. Cornelis de Zeeuw, oud I j., z. van Cornelis en van Hendrika Deij. Pieternella Dekker, oud 10 j., d. van Francis en van Catharina Elisabeth de Jonge. Lena Jacoba Kerpel, oud 7 weken, d. van Cornelis Marijnis en van Lena Maaike Klompenhouwer. Pharai'lde Seraphina Kesbeke, oud 6 m., d. van Charles Ludovicus en van Anna Catharina van Duijze. a a VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Xeiizen 10 Eng. s.s. Hummersea 1524 Middlesbro ijzer 11 idem Ann Webster 2241 Londen stukg. Eng barge Lord Iddesleich 232 idem ijzer Van Ter i'enzen i 9 Eng. sch. Agnes Caims 411 Londen phosph. Eng. s.s. Benmacdui 1623 Antwerpen ledig idem Coruna 3653 New-Castle ledig idem Ferrara 3425 idem idem 10 idem Hailing 2199 Londen stukg. idem Hummersea 1524 Skinningrove ledig Voor (■lent t 9 Deens. s.s. Kamma 4285 Riga hout Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. 10 Eng. sch. Elfride 395 Charlestone pijpaarde Noor. brik Auguste 813 Frederikshald hout 11 Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. Van (went i 9 Eng. sch. Shirley 268 Plymouth phosph. Ned. s.s. Prima 1779 Alloa ledig Eng. s.s. Whimbrel 2514 Antwerpen stukg. idem Opal 3181 New-Castle ledig Deens. s.s. Erik 3792 Blyth idem 10 Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. idem Warkworth 1862 Hull idem idem Don 2658 Goole idem idem Truro 2366 Hull idem 11 idem Astrologer 2580 Leith idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3