Telegrafische berichten. Buitenland. de eerewacht bestemd om H. M. te begeleiden, een kranig figuur makende in de uniform van blauw laken, wirte rijbroek, degen en steek. Daar dreunt het eerste der 101 saluutschoten. De trein is in 'tgezicht. De burgemeester en de Commissaris der Koningin maken zich op om de vorstelijke reizigster te verwelkomen. De burgemeester der residentie, den heer Mr. J. S. baron van Harinxma Thoe Slooten, sprak het volgende tot Hare Majesteit //De gemeenteraad van 's Gravenhage biedt zijnen onderdanigen maar diepgevoelden welkomstgroet aan Neerlands daareven gehuldigde Koningin. z/Hij spreekt daarbij den eerbiedigen wensch uit, dat het Uwe Majesteit moge behagen, om, wetende welke dierbare herinnering het Oraujehuis aan den bodem van 's Gravenhage en van Scheveningen verbindt, de verzekering te aanvaarden van de onveranderde trouw en verknochtheid der bewoners van dien bodem aan Uwe Majesteit en aan het Koninklijk Huis van Oranje." De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, den heer Mr. C. Fock, sprak H. M. ongeveer als volgt toe Mevrouw Het zij mij vergund in naam van de provincie Zuid-Holland met onze eerbiedige hulde onzen hartelijken welkomstgroet uwe Majesteit te brengen en tevens onze beste gelukwenschen aan te bieden bij Uwer Majesteits terugkomst in Zuid-Holland, als Koningin der Nederlanden gehuldigd in de hoofdstad des Rijks. De bevolking van Zuid-Holland, die zoo zeer aan het Vorstelijk Stamhuis van Oranje verknocht is, haalt Uwe Majesteit, de beminde Vorstin, de erfgename van het roemruchtig geslacht, waaraan Nederlands voorspoed en geluk altijd onafscheide- lijk waren verbonden, met groote geestdrift in en uit zich in die eene plechtige bede //God zij met onze Koningin en haar huis". Mogen de dank- baarheid en de liefde van een gelukkig volk steeds de schoonste parel aan Uwe kroon zijn. De burgemeester van Amsterdam heeft van de Koningin-Moeder het volgende schrijven ont- vangen Hoogedel Gestrenge Heer Ik veroorloof Mij uwe bemiddeling in te roepen om alien, die door hunne bijdragen hebben deelgenomen aan het nationaal geschenk, Mij bij het nederleggen van het Regentschap aangeboden, daarvoor Mijn oprechten en diepgevoelden dank te betuigen. In het bijzonder ook dien dank te willen overbrengen aan de commissies en personen, die in deze hunne medewerking hebben verleend. Het geschenk is grooter dan ik Mij had mogen voorstellen. De deelneming is meer algemeen dan Ik had mogen verwachtenhet stemt Mij tot groote dankbaar- heid en ik gevoel behoefte u te verzoeken dit namens Mij openlijk uit te spreken. Moge de stichting, die Ik wensch in het leven te roepen, niet alleen velen ten zegen worden, maar een waardig gedenkteeken zijn van de liefde en trouw, waarmede het Nederlandsche Yolk Mij bij de vervulling Mijner taak omringde en steunde, een blijvend gedenkteeken tevens van mijne oprechte en innige dankbaarheid. (geC) EMMA. Bij kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedu- rende de zitting die zal aanvangen op den derdeu Dinsdag in deze maand, Mr. A. van Naarnen van Eemnes, lid van die Kamer. Bij kon. besluit is bepaald dat de tegen- woordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 17 September, des namid- dags 3 uren. De Minister van Binnenlandsche zaken wordt doel dat hem 't bezit van Beryl moest verzekeren. Toen de eerste bleeke lichtstraal aan den ooste- lijken hemel doordrong, werd hij uit zijn toekomst- droom weer tot het tegenwoordige teruggebracht door iets, dat hem een oogenblik deed denken aan zijn jongenstijd, als hij karpers vischte in den vijver achter de pastorie. Hij had het touw in de hand, waar het was vastgemaakt om den boom en leunde tegen den stam. 't Was net als wanneer een visch beet en aan het hengelsnoer trok. Er werd aan het touw gerukter kwam blijkbaar iemand naar boven. Dick riep zachtjes Hank, die dadelijk wakker werd, en samen wachtten zij, nieuwsgierig wat er zou verschijnen. 't Werd langzamerhand lichter, maar nog niet genoeg om te onderscheiden, welke reiziger het touw zoo heen en weer deed schudden. Met de hand aan hun geweren stonden zij over den rand gebogenze zagen nog niet, wie er naar boven klauterde, toen een vrouwestem riep Hank, jongen, ben jij daar 't Was niemand anders dan Vick Mursell, blootshoofds, met hare kleeren aan harden ge- scheurd. Laat mij even op adem komen lnjgde zij, toen Hank haar over den rand veilig op den vlakken grond had geholpen. Goddank, dat ik tijdig kom Ruben en vijf van de ergste bandieten moeten hier ergens in de buurt zijn, om opjelui te loerenik hoorde hen afspraak maken, en moeder sloot mij op in de keuken, opdat ik hen niet zou verradenmaar ik trapte de deur los en ging hen achterna. Ik geloof, dat ik den heelen nacht geloopen heb, al maar over rotsen. Zouden ze ons dan voor zijn? vroeg Hank kortaf. gemachtigd zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam van H. M. de Koningin te sluiten. Het Handelsblad ontving volgend telegram uit Batavia z/De colonne van kolonel Van Heutsz heeft een groot succes behaald door het gevangen nemen van Toekoe Bintara Gloempang Pajong, de vrouw van Toekoe Bintara Pekan, en Potjoet di Rambong (Bambong alien zeer voorname Atjehers. Voorts hebben de hoofden van Troesep, Aron, Moesa en Langien zich overgegeven." Dit is een zeer gelukkige tijding. De hoofden, die door de colonne-Van Heutsz werden gevat, behooren tot degenen, die altijd on- willig waren zich te komen //melden" bij het civiele bestuur te Segli. Toekoe Bintara Gloempang Pajong was hoeloe- balang (territoriaal hoofd) van de gelijknamige Moekim in de federatie van Gigieng, waar de troepen reeds eenigen tijd geleden doortrokken na de bekende gevechten bij Teupin Raja. Toekoe Bintara Pekan wiens vrouw gevangen genomen werd behoort thuis in de onmiddellijke nabijheid van onze vestiging te Segli. Potjoet di Rambong (vermoedelijk Bambong) is een gedeelte van de Moekims Reubee, in het westen van de Pedirstreek, Potjoet, letterlijk de kleine vorst, is bepaaldelijk een titel voor een vrouwelijk hoofd. De gevangenneming dezer hoofden heeft blijkbaar onmiddellijk invloed gehad, want eigenaardig genoeg grenzen de landschappen Troesep, Aron, Moesa en Lagien wier hoofden hun onderwerping kwamen aanbieden ten zuiden eu ten oosten aan de Moekims Gloempang Pajong. Later ontving het blad nog het volgend telegram uit Batavia z/De colonne Van Heutsz ontmoet weinig tegen- stand. Na Beureunoen ingesloten te hebben, werden 50 gevangenen gemaaktde vijand had 10 dooden en 25 geweren vielen ons in handen. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. De colonne is bezig een weg aan te leggen via Gigieng naar Segli. Den 6den dezer heeft een groote bende van Toekoe Mohammed het bevriende hoofd Tjaaelong gevangen genomen later vertoonde de bende zich in de buurt van Grong Grong, Een patrouille slaagde er in, Mohammed te overvallen en te verjagen. Deze Mohammed wordt als het voornaamste hoofd van Pedir beschouwd." Thans zijn de nieuwe postzegels voor- loopig alleen van een gulden tot een beperkt getal aan de postkantoren verkrijgbaar gesteld. Het zegel vertoont, in een medaillon gedekt door een kroon, de buste der Koningin, met opgestoken haar en den diadeem op het hoofd het kopje is in profiel genomen en prachtig van uitvoering. Boven het medaillon staan op een lint de woorden z/Koninkrijk der Nederlanden" in de bovenhoeken het wapen en in de benedenhoeken het cijfer 1 en daartusschen het woord gulden. Het zegel is in een tint gedrukt. TER NEUZEN, 12 September 1898. In ons nummer van 26 Juni 11. deelden wij een belangrijk besluit van de Belgische Regeering mede. Wij willen dit even herhalen /,Van af 1 Juli worden alle transporten van goederen, van welken aard ook, verzonden van of geadresseerd aan een station van de lijn MechelenTer Neuzen en afwijkende van den kortsten weg, waarop het tarief is vastgesteld, door middel van eene herinschrijving, hetzij in Mechelen, hetzij aan een ander station van de lijn MechelenTer Neuzen, getroffen ten voordeele van de administrate van den Belgischen Staats- spoorweg, met een aanslag van 10 francs per 1000 kilos." Wij hebben toen en later gewezen op het on- billijke dezer arbitraire maatregel, geheel in strijd met de Berner Conventie. Wij hebben aangetoond dat zoo'n besluit zeer schadelijk zou zijn voor onze haven en daarom met eenige expediteurs ter stede en handelaars in Belgie alles gedaan wat mogelijk is, om intrekking dezer noodlottige beslissing te verkrijgen. Helaas vergeefsche moeite Wij vernemen dan dat een jaarlijksche transport van 20,000 ton sulphate, steeds over onze haven gedirigeerd, door dien aanslag voortaan door een Belgische zal geexpedieerd worden. 't Begin der ellende In deze drukke dagen der schoone kroningsfeesten kunnen wij moeilijk verlangen dat onze Regeering 'k Denk het wel, zei Vick j zij gingen twee uur voor den middag weg. 't Plan was, te wachten, tot jelui veilig over den pas waartdan zouden ze geen last krijgen met den sheriff, als jelui lijken gevonden werden. Ik ben zoo gauw gekomen als ik kon, besloot het meisje snikkend. De beide jonge mannen deden hun best, haar gerust te stellen en te kalmeeren, en moedigden haar aan, meer te vertellen van wat ze wist. De zon rees nu boven den steenen wal en men kon het terrein goed opnemen. (Wordt vervolgd). zich deze zaak aantrekt. Maar zijn deze eenmaal voorbij, dan roepen wij haren steun in, om langs diplomatieken weg het besluit veruietigd te krijgen, dat den handel van Ter Neuzen bedreigt. H. M. onze geerbiedigde Koningin zal dan al spoedig in de gelegenheid zijn hare plechtige ge- lofte, te waken voor de rechten haars volks, ge- stand te doen. Men wees er ons op dat wij geen melding maakte van de gevelversiering van den heer D. de Witte in de Tholensstraat, die inderdaad fraai wasdoor de daar staande fraaie boog is die versiering waarschijnlijk door ons over 't hoofd gezien, waarom wij nu bij deze ons verzuim her- stellen. Het huis was geheel met palmgroen getooid en voor de deur prijkte een poortje waarin schoone mandjes met bloemen hingen. In kunstig van fijne rijst vervaardigde letters prijkte er het opschrift 1880. HULDE 1898. aan Hare Majesteit Wilhelmina Koningin der Nederlanden. De vervaardiging daarvan moet heel wat tijd en moeite gekost hebben en het werk werd door velen bewonderd. Ook verzuimden we melding te maken van de n.ette gelegenheids-etalages van de sigarenwinkels van de heeren De DeckereHufkens en Van VessemTholens, welk verzuim we bij deze herstellen. Wellicht is nog wel 't een of ander door ons over het hoofd gezien, men gelieve ons dit echter niet ten kwade te duiden, daar, waar zooveel en velerlei te zien was, ligt iets vergeten kan worden. 'tWas te dezer stede in de laatste dagen zoo druk geweest met het inhuldigingsfeest dat we geheel vergeten waren dat reeds heden over acht dagen juffrouw kermis hier haar jaarlijks be- zoek zal brengen. Uit meer dan een mond hoorden we: »de kermis zal van 'tjaar ook niet veel op- leveren" anderen hadden haar maar liefst //dit jaar geheel laten passeeren". Evenwel, ondanks ditze komt, en ze zal ook nog tamelijk wat in haar gevolg meebrengen, zooals uit onderstaande blijken kan, tot vermelding waarvan we wederom welwillend in de gelegenheid werden gesteld. Zooals reeds eenigen tijd bekend is komt de alhier sedert eenige jaren bekende stoomcarroussel van de wed. Schildmeijer, met mechanische dieren enz. Ieder die er de voorkeur aan geeft om zich door een levend paard rond te laten voeren zal daarvoor terecht kunnen komen in de groote fraai ingerichte hypodrome van Schenoff. Ook verder rond-draai-gelegenheden zullen niet ont- breken, daar van een gewone carroussel reeds toezegging is gedaan en vermoedelijk ook de scheepjesmolen van Vale ons zal komen bezoeken. Geisler komt met iets wat we gedurende vele jaren niet meer aanschouwden, n. 1. met een groot panopticum of wassenbeeldenmuseum. Lauwers zal ons komen bezoeken met het rad van avontuur en Berkmans met eene electriche visscherij. De Koninklijke wafelbakker Smits zal weer zorgen voor het versterken van den inwendigen mensch, daarin geholpen door een legio oliebollen etablis- semeuten en koekkramen. Evenmin zullen ont- breken galanteriekramen met nieuwigheden voor de jeugd. Vermoedelijk wacht ons ook het bezoek van de schouwburg-loge der familie Bakker en bestaat er ook kans dat er eene cinematograaf zal te zien zijn. Van vermakelijkheden binnenshuis kwam ons buiten de dansgelegenheden niets ter oore dan dat zich op de bovenzaal van het estaminet //La belle vue" zal doen hooren het gunstig bekende cafe- chantantgezelschap van den heer Nieuwenhuis uit Rotterdam. Er is dus nog genoeg te profiteeren. Als nu de feesten maar niet te groote bres hebben geschoten in de beurzen Voorloopig een prettige kermis Een onaangenaam uiteinde had een bezoek aan het kroningsfeest te Hoek voor drie personen uit Ter Neuzen, die Vrijdagavond met den koetsier per rijtuig huiswaarts keerden. Men kwam met een ander rijtuig in aanraking, met het gevolg dat drie van hen uit het rijtuig geraakten, waarbij twee van hen gebroken ledematen opdeden. Toen later het doorhollende paard met 't rijtuig omver- viel, geraakte de vierde er onder, waardoor ook hij ernstige kneuzingen bekwam. Ook het rijtuig was deerlijk gehavend. Axel. Aangenomeu het beroep naar de Ge- reformeerde kerk A en B. te Naarden, door Ds. A. Steijling, predikant alhier bij de kerk B. Philippine, 12 Sept. Gisterennamiddag onge veer ten drie ure bracht het fanfarengezelschap z/De Burgerwacht van Eecloo" een bezoek aan onze gemeente. Doordien de directie vooraf van hare komst kennis had gegeven, werd de muziek- tent nog schooner dan te voren met het over- geblevene van het kroningsfeest opgesierd, en van vele woningen wapperde de nationale vlag. Onder het spelen van eene marsch, trok men naar het huis van het hoofd der gemeente, alwaar het' Volkslied en het Wilhelmus ten aanhoore van bijna de gansche bevolking werd gespeeld en den officieren van datkorpseenglas wijn werd aangeboden. Hierna trok men naar de muziektent, waar zeker meer dan een uur de schoonste stukken werden ten beste gegeven. Dat men hier met verdienste_ lijke muzikanten te doen had, bleek vooral, door het volk, dat in ademlooze stilte de heerlijke- tonen opving. De liefelijke solo's afgewisseld door de invallen van het geheele korps, kwamen daarbij schitterend uit. Ook maakte het een schoon effect, die stoere mannen in uniform in de muziektent te zien staan. Naar wij ver nemen, heeft het gezelschap zich veel in Philippine geamuseerd en zal het waarschijnlijk nog wel eens dat reisje herhalen. Sas van Gent, 12 Sept. Gisteren gaf de alhier gevestigde Kon. duivenmaatschappij //De Vrede" een wedstrijd uit Arras, 70 duiven waren ingeschreven, die om 8 uur bij een zuidenwind en heldere lucht te Arras werden opgelaten, waar van alhier de eerste om 9 uur 45 min. aankwam. De beide regelateurs werden behaald door L. Gijsel te Selzaete, verder werden de eereprijzen toegekend, als volgt le prijs Fischer 1263,6, 2" prijs J. van Hijfte 1235.1, 3' prijs L. Gijsel 1225,3, 4e prijs dezelfde 1219,4 alien te Selzaete, 5e prijs C. Hamerlinck te Sas van Gent 1213,3, 6e prijs J. van Hijfte te Selzaete 1211,2, 7e prijs P. Hamelyuck te Sas van Gent 1210,4, 8° prijs R. de Clercq te Selzaete 1206.2, 9" prijs J. Coene 1206,10e prijs C. Visser 1201,8, lle prijs P. Malotaux 1200,1 alien te Sas van Gent, 12e prijs J. Megers te Selzaete 1199,4, 13" prijs P. Hamelynck voornoemd 1199,overduif C. L. Claeijssens alhier 1198,4. Voor de grootste serie van 3 duiven werd de prijs toegekend aan P. Malotaux voornoemd. Het getal meters opgegeven achter iedere naam, duidt aan de gemiddelde snelheid per minuut gevlogen. Gisteren gaf de alhier gevestigde haudboog- societeit //St. Sebastiaan" haar gewone prijsschieting op den eersten Zondag der kermis. Meer schutters als gewoonlijk waren opgekomen, 62 deelnemers waren ingeschreven, de hooge vogels werden geschoten, als volgt Oppervogel ad 40 frank door L. Willems te Cluijzen, le zijvogel ad 25 frank door Ph. Steijaert te Westdorpe, 2» zijvogel ad 25 frank door D. Vereecken te Ertvelde, 1« kalle ad 15 frank door I. Pierets alhier en 2e kalle door Br. Sijnhove te Cluijzen. 's Gravenhage, 12 Sept. Heden was het groot feest op de Maliebaan voor 15000 kinderen van 35 openbare en bizondere scholen. De inrichting was uitstekend. Op de Koninklijke tribune werden hedennamiddag de Koninginnen verwacht. Elk kind krijgt een zak vol versnaperingen en een kroningsbeker. Het Wilhelmina-vendel zal voor de Koninklijke tribune verschijnen. Duizenden zijn om het Malieveld geschaard. De Keizerin van Oostenrijk vermoord. Men seint aan het Handelsblad Parijs, 10 Sept. Onder alle voorbehoud en zonder eenigen waarborg van authenticiteit wordt uit Geneve het volgende gemeld, waarvan de bevestiging gevraagd is. Toen de Keizerin van Oostenrijk het hotel verliet en zich naar de aanlegplaats van de boot begaf, werd zij aangevallen door een individu zij verloor het bewustzijn en werd eerst aan boord van de boot gebracht en daarna per draagbaar naar haar hotel. Daar aangekomen gaf zij den geest. Zij had een dolksteek ontvangen in de hart- streek. De moordenaar is in hechtenis genomenhet is een Italiaansch anarchist. Later telegram. Het ministerie van buiten- landsche zaken te Parijs ontving de bevestiging van den moord op de Keizerin van Oostenrijk. Geneve, 10 Sept. De moord is gepleegd bij Brunswijk-monument tusschen het hotel Beau Rivage en de aanlegplaats van de stoombooten. De moordenaar die gevolgd werd door een grijsaard snelde op de Keizerin toe en bracht haar een krachtigen stoot toe. De Keizerin stond met de hulp van een dame van haar gevolg en een paar omstanders op. Zij kon de aanlegplaats nog bereiken en stapte in een boot. Weldra verloor H. M*. het bewustzijnzij werd naar haar hotel overgebracht en gaf om drie uur den geest. De moordenaar bediende zich van een driekantig scherp geslepen wapen. Nadat hij den stoot had toegebracht nam hij de vlucht doch werd weldra gegrepen door twee koetsiers. De man ging gewillig mede en zong zelfs. Aan het politie- bureau verklaarde hij anarchist te zijn en broode- loos. Hij zeide niet den werklieden maar den rijken een kwaad hart toe te dragen. De kerel werd naar het paleis van justitie overgebracht, waar hij tot den rechter van instructie en een lid van de Bondsregeering zeide geen Fransch te te verstaan. Hij weigerde te antwoorden maar gaf ten slotte eenige inlichtingen. Hij verklaarde dat hij te Geneve was gekomen om een hoog- geplaatst persoon te vermoorden. Hij kon zijn plan niet volvoeren maar had bij toeval gehoord dat de Keizerin zou voorbij komen. Weenen, 10 Sept. Het bericht van de ver- schrikkelijke gebeurtenis heeft een zwaren schrik veroorzaakt. De geheele bevolking is smartelijk getroffen en ten zeerste verontwaardigd. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2