I I Binnenland. •i b b B 1 pre ge< he S d c t s G Y S LEVE DE KONINGIN! 0 t V ii v s - tt ii ie a lei fc aai VI wa en in be V kc st b b k ei Als men de gelieele verlichting aanschouwde werd men door deze feiten bepaald voor brand bevreesd, doch we konden gerust zijn, want onze brandweer waakte flink en getrouw. In de verschillende lokalen zette men het feest voort. Het meest levendig was het daar waar men ook dansen kon. Overal heersehte een opgewekte door geen wanklank gestoorde stemming, die tot laat in den nacht voortduurde. 't Was inderdaad een schoon feest, Ter Neuzen heeft waardig feestgevierd en de bevolking toonde dit op een bezadigde wijze te kunnen. Deze feestdagen der inhuldiging van Koningin Wilhelmina zullen voorzeker bij velen lang in aangename herinnering blijven. Hopen we ook dat een gelukkig en gezegend bestuur ons steeds aan deze dagen moge herinneren. Op verzoek van het bestuur der feestcommissie bleef de stad Donderdag nog in feestdos. Enkelen illumineerden nog 's avonds. In den namiddag had in de Chr. bewaarscliool het onthaal der kinderen plaats, die zich zeer vermaakten. Apollo" gaf een concert op de Markt en eenige bewoners der Lange Kerkstraat hielden met een aantal kinderen een lichtstoet, die zingende de straten doortrok. Bij den burge- meester en het bestuur der feestcommissie werd door hen eene ovatie gebracht. Het bestuur der feestcommissie en alien die het hebben terzijde gestaan, verdienen onzen dank ten voile voor de regeling van de feestelijk- heden en voor hetgeen zij ons in die dagen te genieten gaven, daartoe door de bijdragen der ingezetenen in staat gesteld. Het is gebleken dat de leiding aan goede handen was toevertrouwd. Een woord van lof mag ook niet onthouden worden aan de samenwerkende rijks- en gemeente- politie, die overal tegenwoordig was en in onze nauwe voile straten eene uitstekende orde wist te handhaven, waarin het publiek haar trouw liielp. Een woord van dank is ook niet misplaatst aan onze gemeente-brandweer voor hare goede maatregelen en ook aan de feestvierenden die nimmer zoo ordelijk, prettig met ons feestten als op 6 en 7 Sept. Zaanislag. De inhuldigingsfeesten ter ge- legenheid van de troonsbestijging van H. M. de Koningin Wilhelmina werden alhier 31 Augustus en 1 September op geestdriftige wijze gevierd. Het door de hoofdeommissie vastgestelde pro- gramma, reeds in een onzer vorige nummers medegedeeld werd dan ook op prachtige wijze ten uitvoer gebracht. Prachtig was het dorp versierd, geen huis waaraan niet de driekleur wapperde, terwijl het des avonds op sierlijke wijze was geillumineerd. Den laatsten dag des avonds 9 uur werd een schitterend vuurwerk afgestoken, geleverd door den kunstvuurwerk- maker Hendrikx te Antwerpen. Dank zij het gunstige weder waren dan ook een aantal vreem- delingen ons dorp komen bezoeken. Sas van Gent, 5 Sept. Met grooten luister werd heden de inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina gevierd. Aangekondigd door saluut- schoten en klokgelui werd om 8 nur het feest geopend met een plechtigen dienst in de R. K. kerk. Na afloop daarvan begaf de feestcommissie en het gemeentebestuur zich achtereenvolgens naar de beide versierde scholen, waar de kinderen van wege de commissie onthaald werden op chocolade en kreutenbroodjes, waarvan eenige dames wel- willend de bediening op zich hadden genomen. Nadat alien verzadigd waren, zongen de leerlingen een aantal feestliederen en werden door den heer burgemeester de van den Minister ontvangen medailles uitgereikt, ook werd voor ieder kind een keurige herinneringsplaat aan de inhuldiging, beschikbaar gesteld. Daarna, werden de schoolkinderen geleid naar het plein voor het in aanbouw zijnde post- en telegraafkantoor, waar in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, de feestcommissie en bijna al de inwoners, onder uitvoering der feestcantate, de Wilhelminaboom werd geplant en der gemeente aangeboden waarna een telegram van gelukwen- sching, namens al de gemeentenaren, aan H. M. verzonden werd. Van 1 tot 3 uur hadden de verschillende volks- spelen plaats op de kleine markt, die alien zeer in den smaak vielen van het volk. Omstreeks half vier begon de optocht, begeleid door ons maziekgezelschap, die door iedereen prachtig genoemd werd. Voor de ontbinding der stoet aan het stadhuis werd de buste aan het ge meentebestuur aangeboden, waarbij degrootemenigte door den heer Vollenhoven van Daalen, voorzitter der feestcommissie, werd toegesproken, en namens de feestcommissie alien werd dankgebracht voor hunne medewerking tot welslagen van het feest. Om half zeven begon het concert op de groote markt, waaronder de algemeene verlichting ont- stoken werd. Na de muziekuitvoering ging het naar den prachtig versierden en verlichten Moleu- berg. Op het schietplein werd de cantate uitge voerd, ten aanhoore van een groote menigte, die elkander verdrongen om den Molenberg te bezich- tigen. Vau daar deed de feestcommissie eene omwan- deling door de gemeente ter opname der versiering, de geplaatste eerepoorten en de illuminatie, dit alles overtrof verre aller verwachting, eveneens het pracbtige vuurwerk. Dat het feest schoon was, getuigden de groote massa vreemdelingen in onze gemeente als't ware, opgehoopt, die laat in den avond, we] voldaan huiswaarts keerdtn. De feestvreugde, die tot laat in den nacht voortduurde, werd door geen enkele wanklank vers toord. Ten slotte zij gezegd, dat de feestcommissie, die ook de armen bedacht met een extra bedeeling, eer van haar werk heeft gehaald. 6 Sept. De veemarkt van heden was beter bezet dan de vorige week, aangevoerd waren 7 stieren, 102 ossen, 177 koeien en vaarzen en 2 schapen, samen 288 beesten, die op 20 stuks na alien werden verkocht, aan onveranderde prijzen. 7 Sept. Onze kermis, wat het bezoek van inrichtingen betreft, beloofd meer dan vroegere jaren. Werd zij in een reeks van jaren daardoor niet meer gezocht, dit schijnt thans omgekeerd. Ds bekende scheepjesmolen vau Vale en de lucht- schommel van Heijman zijn reeds aangekomen, terwijl nog verschillende inrichtingen te wachten zijn, als een theatre, een carroussel, (uieuwe uit vinding), een fietsmanege en een schouwburgtent (opvoering van Genoveva), benevens groote en kleine kramen, zoodat ons marktple,*., dit jaar te klein is, om alles te plaatsen, wat in jaren niet voorviel. KoeYvacht, 6 Sept. In deze gemeente werden op heden de inhuldigingsfeesten op waardige wijze gevierd. Reeds vroeg in den morgen waren veleii met zenuwachtige haast aan't werk om de versieringen in orde te brengen want daags te voren had men weinig kunnen doen uithoofde van de kermis. Spoedig waren eerebogen opgericbt, sparren geplant, de huizen versierd en tegen een uur of tien had het geheele dorp een recht feestelijk aanzien. Om 9 uur werd op het gemeentehuis door den burgemeester aan de beste leerlingen der beide openbare scholen de herinneringsmedailles uit- gedeeld, gezonden door den Minister van Bin- nenlandsche zaken. Na afloop daarvan had de uitdeeling van krentenbrood plaats aan de armen dezer gemeente. Aan den optocht, die 's middags plaats had, namen al de hier bestaande vereenigingen deel. De stoet bestond uit 21 nummers. Vooral de Eerewacht, de Veloclub, de Visscherssocieteit en de Duivenmaatschappij kwamen netjes voor den dag en trokken zeer de aandacht. De zangvereeniging Kunstliefde" en de fanfaren »St. Jan-Opwaarts" van St. Jansteen voerden bij afwisseling marschen uit. Honderden menschen, waaronder ook vele Belgen uit de omliggende plaatsen, stonden langs den weg geschaard om den stoet te zien voorbij- trekken. Voor het gemeentehuis gekomen, vormde men een carre en trad de voorzitter der feestcommissie, de heer Ch. L. Persijn vooruit om het prachtig uitgevoerde portret van Hare Majesteit van wege de gemeentenaren aan den heer Burgemeester, als vertegenwoordiger der Koningin, aan te bieden. Pas was dit portret onder eene passende toe- spraak aangeboden, of het »Leve Wilhelmina klonk uit honderden monden, terwijl de duiven maatschappij de met oranje getooide duiven uit de versierde manden liet vliegen. Daarna voerde de zangvereeniging »het Kroningslied" uit en speelden de fanfaren een nationaal lied. De burgemeester bedankten alien, die deel genomen hadden aan den welgeslaagden optocht en de stoet werd ontbonden. Nu begonnen de volksspelen. Op verschillende punten van het dorp werden de spelen uitgevoerd en door de armen werden schoone prijzen, welke hoofd- zakelijk in kleedingstukken bestonden, gewonnen. De zangvereeniging en de fanfaren, gevolgd door gemeentebestuur en feestcommissie, maakten terwijl eene muzikale wandeling en brachten daarna de schutters naar hun lokaal, waar drie eere-medailles werden uitgereikt. 's Avonds was het marktplein, het gemeentehuis en de huizen vau enkele particulieren geillumi neerd. Tot laat in den nacht duurde de feest vreugde, door geen enkelen wanklank gestoord. Zuiddorpe. Donderdag 8 September vierde deze gemeente feest, ter eere der inhuldiging van Hare Majesteit. Ieder inwoner had zijn best gedaan om zijne woning zoo smaakvol mogelijk te versieren, zoodat het dorp een recht feestelijk aanzien had. Om half 10 had er eene plechtige kerkelijke dienst met Te Deum plaats, welke door de meeste ingezetenen werd bijge- woond. Na afloop werd aan de werkende klas krentenbrood uitgedeeld, terwijl de armen daaren- boven nog dekens kregen. Om half een begon de optocht, welke bestond uit eerewacht, leden der verschillende hier bestaande vereenigingen, schoolkinderen, gemeenteraad en feestcommissie. Deze stoet trok onder het spelen van pas- redoubles door het versierde dorp naar het ge meentehuis, waar door een meisje onder eene toepasselijke aanspraak het portret van H. M. aan den heer Burgemeester werd aangeboden. 's Middags hadden er kampstrijden voor wiel- rijders plaats. Het eerste was eierkoers. Daar voor hadden zich 46 personen laten inschrijven. Den eersten prijs won de heer A. Osemans te Gent, den tweeden de heer Schatteman te Bassevelde, den derden de heer A. Steyaert te Langerbrugge, den vierden de heer Verwilghen te Moerbeke en den vijfden de heer H. van Hecke te Evergem. Aan den pijpenkoers namen 53 personen deel. De prijzen werden behaald door de heeren J. Pauwels te Stekene, L. Waelput te Axel, H. van Hecke te Evergem, A. Steyaert te Langerbrugge en Zaman te Moerbeke, den championsprijs won de heer Alfred Plasschaert te Wachtebeke. Na afloop kon wegens het vergevorderde uur van de volksspelen alleen het mastklimmen meer plaats hebben. De andere volksspelen werden voor Vrijdag bewaard. 's Avonds trok een lichtstoet door het dorp en werd er een vuurwerk afgestoken. Graauw. Ons feest, ter eere van H. M. Koningin Wilhelmina is in de beste harmonie en vroolijkste stemming, zeker wel tot genoegen van iedereen, alhier gevierd. Het donderen van geschut, het luien der klokken, het wapperen van vlaggen en wimpels, de versiering aan par- ticuliere en openbare gebouwen, de verlichting en het prachtige en uitstekend geslaagd vuur werk, dit alles moest ons openbaren, wat er in de harten der Oranjegezinde Graauwenaren omging. Reeds des morgens heersehte er een drukte van belang. De kinderen, als altijd luide ver- kondigers van een feest, liepen al vroeg getooid, sommige met oranje-pots en sjerp, andere geheel in oranje. Al zingende kwamen zij van alle kanten opdagen naar het schoolgebouw, waar de heeren onderwijzers hen opwaclitten. Ten tien uur nam de tractatie op chocolade en krentebrood een aanvang. Deze ging goed van de hand, dank zij der jonge dames voor hare ijverige en nette bediening. In den morgen na de kerkelijke diensten had het bestuur der feestcommissie de arme menschen met krente brood bedeeld. Ook de volksspelen, zoowel te Zandberg als op het dorp liepen tot aller genoegen af. Aan den optocht na den middag werd door de Edel Achtb. heeren burg, en leden van den gemeen teraad en bijna alle vereenigingen met vaandels en standaard deelgenomen. Na afloop van den optocht naar Zandberg en terug bracht men een serenade aan den Edel Achtb. heer Burge meester. Vervolgens werd er een muzikale wandeling door het dorp gedaan en daarna kreeg men zachtjes aan de prachtige verlichting te aanschouwen. Deze is dank het zachte weder uitmuntend geslaagd. Ten slotte genoot men van een mooi en uitmuntend gelukt vuurwerk, geleverd door den heer B. Moors te Hulst. Wij kunnen dien heer niet genoeg prijzen voor het schoone, dat hij ons te zien gaf. Overslag, 6 September. Ook Overslag heeft feest gevierd ter gelegenheid van de inhuldiging van Hare Majesteit de Koningin. Van alle huizen wapperde de nationale driekleur en van vele tevens de Oranjevaan. Verscheidene woningen waren smaakvol versierd en des avonds geillumineerd. Des namiddags maakten de leerlingen der school eene wandeling door het dorp. Voor het gemeentehuis waar de gemeenteraad vergaderd was, zongen zij eenige gelegenheidsliederen, en sprak het hoofd der school den heer burgemeester, als vertegenwoordiger van Hare Majesteit in de gemeente, toe om namens onderwijzers en leerlingen blijk te geven van de Vaderlandslievende gevoelens, welke elk rechtge- aard Nederlander op dezen dag bezielen. De kinderen der openbare school en die der bewaar- school werden van gemeentewege onthaald op chocolade en krentekoeken. Tot laat in den avond duurde de feestvreugde voort. Het enthousiasme greep zelfs onze Belgische dorps- genooten aan, waarvan velen uit voile borst met het ,/Wien Neerlandsch Bloed" instemdeu en alom lioorde men de kreetLeve de Koningin Oranje boven Paulnspolder, 7 Sept. Nooit zal Pauluspolder een menschenmass bijeen gezien hebben als op den gedenkwaardigen 4den Sept. j.l.van heinde en ver waren ze toegestroomd. Terecht mocht dan ook een berichtgever bij een vorige gelegenbeid melden Wij verwachten een schouwspel, dat Pauluspolder nog lang zal heugen." En inderdaad, de optocht, flink in elkaar gezet, liep goed van stapel, de orde werd nergens verstoord, de geest- drift was algemeen. De aanvallen van de oorlogs- boot onder het gedonder der kanonnen en de verdediging der batterijen onder voortdurende salvo's maakten op de meeste toeschouwers een onbeschrijfelijken indruk. Dat de oorlogsbodem //Koningin Wilhelmina" meester bleef en de batterijen een voor een werden veroverd en in brand geschoten, was vooraf te denken. Wij begrijpen dat vooral in deze dagen de ruimte te beperkt is om een uitvoerig verslag der feestelijkheden te plaatsen wij bepalen ons daarom verder slechts tot een woord van dank aan de feestcommissie die zich zooveel moeite, kosten en opofferingen heeft getroost, om dezen feestdag zoo schitterend te doen slagen. De volbloed Oranjemannen hebben eer van hun werk. Leve de Koningin Nieuw-Nanien. Evenals in alle plaatsen van ons land vierden ook wij deze dagen het Kro- ningsleest. Den 31 Augustus maakte onze fanfarenmaatschappij »De Scheldezonen" eene muzikale wandeling door het dorp, waarbij menig glaasje op het welzijn Harer Majesteit werd geledigd. De vierde September spande echter de kroon. Op dien dag toch werd ons dorp bezocht door drie muziek- en zangmaatschappijen van Kiel- drecht en een van Meerdonck, die onder het spelen van vroolijke marschen het dorp door- trokken en een stoet vormden, welke de bewon- dering van de tallooze toeschouwers opwekte, vooral door den praalwagen, die aan dien stoet was toegevoegd. Des avonds liield onze fanfarenmaatschappij een lichtstoet, waarvan de herinnering lang in het geheugen der toeschouwers zal bewaard blijven. Dat was in een woord prachtig. Voor het welslagen van dit feestnummer vooral een woord van dank aan de zangmaatschappij »De Broedermin" van Kieldrecht, die zooveel heeft gedaan om dien stoet op te luisteren. Op den zesden September werden de kinderen der 0. L. school en bewaarschool getracteerd en maakte De Scheldezonen" nogmaals een muzikale wandeling door het dorp gevolgd van een lichtstoet, wel niet zoo schitterend als de eerste, doch ook heel aardig ingericht. IJzendijke, 9 Sept. Ook hier is de bevolking, na drie dagen feest te hebben gevierd, tot rust gekomen. Door gebrek aan algemeene deelname, was onze gemeente niet zoo versierd, dan wij wel gehoopt hadden toch was de Pontestraat en hier en daar een particuliere woning prachtig versierd en des avonds verlicht, vooral het Hotel Aerts." Het programma werd den 6den geopend met een optocht van 480 van vreugde stralende kinder- gezichten der openbare- en bijzondere scholende kinderen van de buurtschool //de Klakbaan" werden in rijk versierde rijtuigen, onder geleide van hun algemeen beminden hoofdonderwijzer, aangebracht. Na den optocht werd de muziektempel met eenige zangstukken ingewijddaarna werd de jeugd in het kwistig versierde beursgebouw onthaald op limonade en koekjes, terwijl eene tooneelvoorstelling werd uitgevoerddaarna liet ieder kind zich de krentenbxoodjes met chocolade goed smaken. Na aid us versterkt te zijn was de tombola ge opend en trok ieder deelnemer een prijs; intusschen had de bekende Jan Klaassen zich met zijn poppen- kast op het marktplein opgesteld en vertoonde zijne gewone toeren, waarbij het de kinderen uitkraaiden van pret. Den 74en was het onthaal der kinderen van de bewaarschool, daarna werden volksspelen gehouden, vervolgenseen optocht van defietsclub //Wilhelmina" en ringrijderij op mooi versierde fietsen. De groote dag was bewaard voor den 8sten} wanneer de muziekgezelschappen //Kunstliefde" uit Saffelaere en //St. Cecilia" uit Eecloo van des middags tot des avonds zieh beurtelings met prachtige nummers lieten hooren. Ons muziek houdt reeds eenigen tijd werkstaking. Duizende menschen waren toegestroomd die met aandacht de muziek volgden, vooral die uit Ecloo. Ondanks eenige ontevredenen met den loop der zaken, ondanks bedreiging, opruii'ng en tegen- werking, lieden die er //niks an" vonden, enz. is er alhier algemeen en met geestdrift feestgevierd zonder dat de orde maar een oogenblik werd ver stoord, hoewel een drietal personen daartoe aan- zetten. Toen H. M. Donderdag middag van het Concertgebouw naar het paleis terugkeerde, had op den terugweg een klein ongeval plaats, echter zonder ernstige gevolgen. Op den O. Z. Achler- burgwal, een smalle gracht werd het paard van een der rijdende artilleristen uit Arnhem, die daar dienst deden voor het vrijhouden van den weg, schichtig door het hoera geroep. Juist toen het rijtuig der Koningin voorbijkwam verhief het paard zich stijgerende op de achterpooten en kwam met de voorpooten terecht in het konink- lijke rijtuig. De Koningin vloog op en boog zich over Hare Moeder heende ruiter trok uit alle macht aan de teugels, terwijl de jockeys, die het gevaar hadden zien aankomen, het rijtuig reeds tot staan hadden gebracht. Zoo kwam het verschrikte dier weder met de voorpooten uit het rijtuig en op den grond en de Koningin met den schrik vrij, waarna de tocht werd voortgezet. De artillerist, door schrik bevangen, kon niet meer opstijgen. Zijn paard werd weggeleid. En bij 3ankomst ten Paleize deelde de Koningin Haren bloedverwanten mede, dat zij geen letsel had bekomenalleen het toilet van Hare Majesteit was ietwat beschadigd. CORRESPONDENTIE. Niettegenstaande we ditmaal ons nummer in twee voile bladen uitgeven, zijn wij genoozaakt het ons toegezonden verslag der Dinsdag te Axel gehouden raadszitting, belegd met het oog op de inhuldiging van H. M. de Koningin, wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer uit te stellen. Red.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 8